Kleine jongen plast einde aan de oorlog komt Zorgen datje in een goed treintje Laatste shows van Bassie en Adriaan woensdag 16 juli 2003 Riet ie voor mannen i Tan de ene wereld naar de an- V dere reizen - en ook nog door etijd - is voor een 'stravagante' tenkoud kunstje. Voor Lucien lulholland bijvoorbeeld is het [voldoende om met een eeu wenoud notitieboek in de hand econcentreerd aan Bellezza enkend in slaap te vallen. Imdat praten hem teveel zou termoeien, krijgt Lucien van ujn ouders een betoverend mooi otitieboek, „dan kun je alles pschrijven wat je tegen ons rilt zeggen als je keel te zeer net". Lucien heeft kanker en oeltzich door de chemokuur al en tijd zo leeg en afgepeigerd at zelfs een half kopje thee rinken net zo'n zware klus lijkt als het beklimmen van de lount Everest. Terwijl hij zijn as gekregen cadeau koeste end vasthoudt en zijn vader oort vertellen over de stad raar het lang geleden gemaakt verd, sukkelt hij in slaap met de edachte aan een mysterieuze ;ad die op het water drijft met iveral kanalen, en vol koepels ntorenspitsen. "recies op dat moment - maar leuweneerder, in 1451 - begint inBellezza het feest van Het Hu welijk met de Zee. Door met de ieete trouwen zal hertogin Sil via de welvaart van de stad ga- :anderen. Ze wordt door de bes- :emandoliers naar het eiland Sant' Andrea geroeid waar jon- ;epriesters haar in zee tillen: 'Zodra het water tot boven de Jijen van de duchessa reikte, uichte het publiek 'Sposati trommels en trompetten weer klonken; het volk zwaaide en juichte toen de duchessa weer uithet water werd getild en haar hofdames om haar heen drom- De dunne natte jurk plakte aanhaar lichaam en heel even zag het publiek haar jonge fi guur.' Een van de toeschouwers is de zestienjarige Arianna Gaspari- d Ze heeft zich iets onmoge- - iets levensgevaarlij ks voorgenomen, maar is vastbe sloten haar doel te bereiken. Danziet ze hoe op het stadsplein een jongen van haar leeftijd van Je zon staat te genieten: 'Je kon zo aan zijn kleren zien dat hij een vreemdeling was, beslist geenBellezziaan, zelfs geen Ta- haan. Hij droeg de gekste kleren Arianna ooit gezien had. Hij hoorde hier net zomin thuis als een hond in de raadzaal.' Over Lucien en Arianna kun je lezen in Stravaganza, Stad van maskers van Mary Hoffman. Dit eerste boek in een serie van drie speelt zich beurtelings af in Londen en Bellezza dat natuur lijk Venetië is. Arianna's ingrij pen daar op het stadsplein redt Lucien van een wisse dood. Al leen geboren en getogen Belle- zianen immers mogen op de Giornata Vietata - de Verboden Dag-in de stad verblijven. Ont zet hoort ze even later de stem van de duchessa 'Die jongen daar. Breng hem bij me.Maar ook Arianna zelf nam een groot risico door in jongenskleren op het eiland achter te willen blij ven. Jarenlang heeft ze zich ge- ergerd aan de traditie die wil dat alleen jongens tot mandolier opgeleid kunnen worden en daardoor van een gouden toe komst verzekerd zijn. Uitgere kend nu ze het bijna voor elkaar dacht te hebben dat ook zij op de Scuola Mandolieri zou worden toegelaten wordt ze in haar plannen gedwarsboomd door die sukkel 'die niets wist van du- chessa's, mandoliers of Bellezza zelf'. Het nogal breed vertelde ver haal komt een beetje moeizaam op gang. Maar wie zichzelf een paar hoofdstukken de tijd gunt, wordt beloond. Erg moeilijk maakt de schrijfster het je trou wens niet, want ondanks het ve le onwaarschijnlijks geef je je graag gewonnen. Omdat je wilt weten of er voor Arianna hoop op redding is. Omdat gaande weg zich steeds sterker de vraag aan je opdringt: Geneest Luci en, of strandt hij tenslotte in Bellezza en wordt hij voor altijd Luciano? Omdat je vrijwel zeker geen weerstand zult kunnen bieden aan je nieuwsgierigheid naar hoe het Lucien/ Luciano en Ari anna samen zal vergaan. Je hoeft niet per se lid te zijn van het Genootschap van Strava- ganti om toch toerist in tijd en ruimte te kunnen zijn. Lees in Manneke Pis, een prentenboek van Vladimir Radunsky in spre kende kleuren, het ware verhaal over het wereldberoemde standbeeld in Brussel van een kleine jongen die zijn plasje niet meer kon ophouden en zo 'lang, lang geleden' een einde maakte aan 'een vreselijke, vreselijke' oorlog: 'Hij plaste boven op het geboem en gepang en gekling en geklang. Hij plaste naar links en hij plaste naar rechts.' Jan Smeekens Mary Hoffman: Stravaganza, Stad van maskers. Van Goor; 335 pag.; 17,95. Vladimir Radunsky: Manneke Pis. Van Goor; 12,50. bovendien de stemmen herken nen van niemand minder dan Brad Pitt, Catherine Zeta-Jo- nes, Michelle Pfeiffer en Joseph Fiennes, waarbij de dames trou wens de show weten te stelen. Pieter van Lierop Sinbad: Legend Of The Seven Seas: regie Tim Johnson en Pa trick Gilmore. Engelse versie met stemmen van Brad Pitt, Ca therine Zeta-Jones, Joseph Fiennes en Michelle Pfeiffer. Nederlandse versie: Bastiaan Ragas, Tooske Breugem, Lone van Roosendaal en Oscar Har- ris. De film is te zien in Cine City Vlissingen (vanaf morgen dage lijks 13.45 en 16.15 uur), De Ko ning Hulst (do. 16.00, vr. 16.00, za. 13.30 en 16.00, zo. 13.30 en 16.00, ma. 16.00, di. 16.00, wo. 13.30 en 16.00 uur) en Cinemac- tueel Bergen op Zoom (za. en ma. t/m wo. 14.00 en zo. 16.15 uur). Sinbad is de zeeman uit de Vertellingen van 1001 Nacht die tijdens talloze rei zen het hoofd moest bieden aan orkanen en afschuwelij ke monsters. De spannende avonturen van deze man uit Basra werden door Sheherazade verteld aan Haroen Al-Rashid, de kalief van Bagdad. Nu is er een te kenfilm over de zeeheld: Sin bad: Legend Of The Seven Seas of, in het Nederlands: Sinbad: de held van de zeven zeeën. Sinbad vecht voor het stad staatje Syracuse, op Sicilië. Hij krijgt het aan de stok met de reuzenvogel Roe en andere my thologische monsters. En ge vaar dreigt ook door de Sirenen, die met hun verleidelijke Sinbad held van is de de zee schoonheid en betoverend ge zang talloze zeelieden naar de ondergang lokten. Sinbad en zijn gezellen ontspringen die dans door het kordate ingrijpen van een adellijke dame, Marina genaamd, die - ongevoelig voor Sirenen - het stuurwiel weet te grijpen en met vaste hand tus sen de verraderlijke rotsen weet te koersen. Het is een scène die tot de beste van de hele film hoort. Maar ook een gevecht met een zeemonster en later een met de vogel Roe zijn hoogstandjes. Doel van Sinbads zeereis is het eiland Tartarus waar hij een to verboek moet zien terug te ver overen dat eerder was gestolen door Eris, de Griekse godin van de tweedracht. En Marina was alleen aan boord gegaan om te verzekeren dat schavuit Sinbad inderdaad de belangen van Sy racuse zou blijven dienen en niet stiekem zou deserteren naar de Hoelameisjes van Fiji. Met Marina als kameraad blijkt echter het beste in Sinbad naar boven te komen en hij verovert zelfs haar hart dat eigenlijk al aan een ander verpand was. Het is helemaal geen onaardige vertelling die DreamWorks deze zomervakantie te bieden heeft. Met Tim Johnson (maker van 'Antz') als regisseur en Jeffrey Katzenberg als producent, moet je toch constateren dat ze bij DreamWorks op het punt van klassieke animatie aanzienlijke vooruitgang hebben geboekt sinds hun belabberde Mozes- film van drie jaar geleden. In de Engelstalige versie kunnen we Scène uit Sinbad, met heldin Marina aan het roer. De strijd om de Zeelandbeker gaat over vier wedstrijden. Op 9 augustus is de volgende race in Breskensa„Heel apart", volgens Marlinda. „Daar komen alleen Zeeuwen a'an de start. Boven dien zwem j e ook een stuk in zee waardoor je te maken krijgt met stroming." Op 6 september volgt de wed strijd in de Goese Sas bij Wilhel- minadorp en een dag later is de slotwedstrijd in Vlissingen, in het kanaal door Walcheren. „Zwemclub Luctor uit Middel burg organiseert ook een lange- baanwedstrijd, maar die telt nog niet mee voor het klasse ment." Of dit haar laatste jaar als lan- geafstandzwemster gaat wor den weet Marlinda nog niet. ,,Ik heb net m'n havo-diploma ge haald en ga in september in Den Bosch studeren. Of ik dan nog voldoende tijd overhoud om te trainen is nog een vraag. Ik hoop het welwant eigenlij k kan ik de zwemsport niet missen. Hans Segboer De volgende aflevering van deze rubriek verschijnt op 3 septem ber. Nog 68 voorstellingen heb ben Bassie en Adriaan te gaan en dan stoppen de clown en de acrobaat als duo. De afscheidstournee van de kin derhelden beleeft haar climax van 2 tot en met 4 januari in het Rotterdamse Topsportcen trum (naast De Kuip, 2800 plaatsen). Voor die shows bestaat zoveel belangstelling dat de artiesten hebben besloten een extra voor stelling in te lassen. Bassie (Bas van Toor) is samen met Adriaan, zijn broer Aad, al enige tijd bezig met de af scheidstournee. „In plaats van 'tot de volgende keer maar weer...' zingen we nu 'dit was de allerlaatste keer'. Dat gaat me toch wel aan het hart. Verdorie, denk ik dan. Konden we maar doorgaan." illustraties uit Manneke Pis Wat maakt zwemmen in de buitenlucht toch zo popu lair? Marlinda Eggermont (18) kent het antwoord al jaren. „Simpel, de gezelligheid. Dat langebaanzwemmen heeft iets aparts. Een heel seizoen zit je binnen heen en weer te 'kaatsen' tussen de randen van het zwem bad. Lekker verwarmd water, keurige douches en kleedcabi nes. Prima hoor, maar als het buitenseizoen gaat beginnen, gaat er bij veel zwemmers iets kriebelen. Omkleden in een zaaltje van een dorpshuis, soms in een meegebrachte tent en daarna lekker langs de oever liggen wachten tot jouw wed strijd begint. Beetje kletsen, beetje dollen en de wedstrijden volgen. Het is gewoon één grote familie." Voor de eerste wedstrijd van dit seizoen - twee weken terug in Sluis - hoefde Marlinda niet ver te lopen. „De haven ligt bij ons om de hoek, ik kon er bij wijze van spreken in m'n badpak naar toelopen." Naast de gezelligheid staat het ook het sportieve presteren voorop. Meermalen wist Mar linda in het verleden - op het on derdeel vrije slag - de Zeeland beker in de wacht te slepen. Ook de wedstrijd Knokke-Heist, over 1500 meter in zee, schreef de zwemster van zwemclub Scheldestroom uit Breskens al eens op haar naam. Zwemmen betekent veel voor haar. „Staat er een wedstrij d op het programma, dan ga ik op tijd naar bed. Nee, dan ga ik echt niet stappen. Om de conditie op peil te houden lig ik drie tot vier uur per week in het water, plus nog anderhalf uur droogtrai- ning. Of dat voldoende is? Dat zullen we zien. In het buitenwa ter moet je een race heel anders benaderen. Begint al bij de start. Niks geen startblok, maar één grote groep krioelende zwem sters, wachtend op het start schot. Dan zorgen dat je in een goed 'treintje' komt om zo gun stig mogelijk de afstand af te Langebaanzwemster Marlinda Eggermont: „In het buitenwater moetje een race heel anders benaderen." foto Peter Nicolai leggen. Positie kiezen is heel belangrijk." 'Bijzondere' ontmoetingen horen ook bij het langeafstand- zwemmen, zoals de sport tegen woordig wordt genoemd. „Plas tic zakjes, zeewier, een veld met waterlelies, nieuwsgierige een den of waterhoentjes, alles is mogelijk. Niet dat het één grote troep is, maar het hoort er ge woon bij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23