PZC I Diamanten op je lippen Zomers IN DE WINKEL Hi Het Regionale Patiënten- en Consumentenplatform (RPCP) Midden-Brabant in Tilburg heeft onlangs een project opgezet met de titel 'Keerpunt in herinneringen'. Doel: informatie te vergaren over wat bijdraagt aan herstel van patiënten in de psychiatrie. Surround aan je hoofd Gatorade phhu Bs rcn-mnresffii woensdag 16 juli 2003 Enzo Ferrari Nivea Koffers vol herinneringen Door PAULUS SMITS erstellen kun je letterlijk verta len als het steeds weer instellen «voor iets nieuws. Her-stellen. Elke dag herstelt de mens, met andere woorden: hij stelt zich iedere dag weer open voor vernieuwing. In de geeste lijke gezondheidszorg kunnen mensen door zich elke dag aldus open te stellen een ander mens worden. Dat is dus wezenlijk an ders dan herstellen zien als het te rugbrengen in de oude gemoeds toestand." Vanuit die kijk op herstellen is het Tilburgse project opgezet. Anne- Pauline van Orsouw is een van de initiatiefneemsters. „Op een keer punt ga je dingen anders zien, an ders beleven, anders voelen. En je kunt anders met gebeurtenissen omgaan als je het keerpunt hebt bereikt." Zo ook in haar eigen leven. Het bracht haar als oud-GGZ-cliënt op het idee om samen met anderen ervaringen uit te gaan wisselen. En zo ontstond, onder de vleugels van het RPCP een project, waaraan uiteindelijk vijftien mensen deel namen en waarin de herstelverha len centraal stonden. Anne-Pauli- ne: „Vragen als 'wat veroorzaakte het keerpunt? Was dat het potje pillen van de psychiater, een mooie CD van Herman van Veen, een gesprek met een hulpverle ner, een gedichtenbundel, mu ziek, het geloof, of iets totaal an ders?' kwamen aan de orde. Ieder een heeft een geheel eigen kijk op het omslagpunt. Het waren alle maal heel individuele verhalen. Maar gaandeweg ontdekten we ook overeenkomsten. En daar lag een kans. Want als blijkt dat in al le herstelverhalen ijlcpunten zit ten die van wezenlijk belang zijn geweest op het uiteindelijk beter worden, dan kunnen die ook in andere gevallen een kans bieden bij de bestrijding van de kwaal." Voordat ze überhaupt aan het ver tellen van de verhalen toekwa men, moest natuurlijk een plan van aanpak worden opgesteld. Als regisseur trad Goris van de Lange- nberg op, werkzaam bij het RPCP als onderzoeker naar de kwaliteit van zorg. Hij riep belangstellen den op zich te melden voor het project en het leverde vijftien deelnemers op, in leeftijd varië rend van achttien tot boven de vijftig. Allemaal ex-psychiatrische patiënten. Alle vijftien kregen als opdracht mee thuis na te denken over her stelmomenten. Die moesten ze in De methode die de Tilburgse groep heeft gebruikt, wordt wel de reminiscentie-techniek ge noemd. Goris van de Langenberg: „In de psycho-geriatrie is de reminiscentiemethode een bekende behandeling, bij dementerende ouderen of bij ouderen met een beperkt geheu gen. Het maakt gebruik van gedachten of voorwerpen die overeenkomst vertonen met iets uit het verleden. Zo worden herinneringen boven gehaald." De groep van Keerpunt in Herinneringen heeft op een totaal andere manier gebruik ge maakt van de methode. Ze is gebruikt om op een positieve manier naar het eigen verleden te kijken. Het blijkt de kracht van mensen dat ze zich uit ellende weten te knokken. Die kracht is enorm. Anne-Pauline: „Mijn winst van het verlies is dat ik anderen nu kan helpen. Ik kan als gevolg van alle therapieën die ik heb gevolgd en een dosis levenservaring 'goed genoeg' oordelen over het nut van bepaalde methodes. En ik kan hulpverleners aanspreken op de manier waarop ze mij hebben bejegend. Want, hoewel ik uiteindelijk goed genoeg uit de ziektepe riode tevoorschijn ben gekomen, is er in die periode ook nog heel veel mis gegaan. Voor mij voldoende motivatie dus om me door middel van verschillende projecten in te zetten voor eën betere samenwerking tussen de cliënt en de hulpverlening. Ze zijn het beide meer dan waard." een symbool vervatten, of anders om: ze moesten aan de hand van een belangrijk object een herstel verhaal vertellen. De gekozen symbolen moesten ze in een kof fertje stoppen. Na de twee weken voorbereidingstijd kwamen de groepsleden terug. Anne-Pauline: „Ik had een koffertje met een bronzen medaille. In mijn ge sprekken met de psychotherapeut kwam steeds bovendrijven dat ik het naar mijn mening niet goed deed. 'Wat is dat, niet goed?', vroeg de therapeut. 'Je doet je best en dat is goed genoeg!" „Ik verweet me zelf dat ik was op genomen, dat ik mijn kinderen en mijn man in de steek had gelaten. En dat allemaal omdat ik steeds maar weer vond dat ik dingen niet goed genoeg deed. Ik was te per fectionistisch, en als iets niet vol komen perfect was, maakte ik me zelf verwijten. Ik ging mezelf een slecht mens voelen. Dat ik vervol gens in een psychiatrisch zieken huis kwam, maakte het zelfver wijt alleen maar groter. Want als je daarin belandt, is er in de ogen van de omgeving iets engs aan de gang." Het keerpunt lag bij de woorden 'goed genoeg'. Mijn mot to werd: ik doe het dan misschien niet perfect, maar ik doe mijn best, ik doe het goed genoeg. Hier bij hoort het symbool van een bronzen medaille. Ik ben nu tevre den met brons, ik hoef niet per se het hoogst haalbare: goud." Anne- Pauline had nog een tweede sym bool: een baby-pop. Symbool van jong leven. Van het begin van haar Foto: Thom van Amsterdam eigen leven. En, zegt ze: „Symbool voor de winst van het verlies." Dat vraagt om uitleg. Anne-Pauline: „Je komt onbeschadigd op de we reld, en hoopt onbeschadigd te blijven. Maar dat lukt niemand. Je moet verliezen incasseren. Dit was heel pijnlijk, maar van die pijn, die beschadiging, ben ik op een bepaalde manier ook een rijker mens geworden met redelijk wat zelfinzicht. Wie het niet kan, is kwetsbaar en kan patiënt worden. Maar dat hoeft geen beletsel te zijn, als je je maar openstelt het verhes onder ogen te zien en het te aanvaarden. Als je weet waar het verhes lag en als je er anderen en jezelf iets van kunt bijbrengen, leun je het verhes zelfs inzetten als cliënt-ervaringsdeskundige. Dat noem ik dan de winst van het ver lies." Het hele project had als doel infor matie te vergaren over wat bij draagt aan herstel van patiënten in de psychiatrie. En te onderzoe ken of het terugkijken op het her stelmoment en erover te praten met anderen bijdraagt aan verdere verbetering. Op die manier wilde de groep iets toevoegen aan thera piemodellen, omdat daar vaak de kwaal, het ziek zijn of het gebrek centraal staat. Van Orsouw: „De therapieën die de groepsleden zelf hadden gevolgd zijn in de groep niet ter sprake geweest. Door het herstelmoment te benadrukken benoem je de meest positieve kant van de therapie en van de ziekte. Niet: wanneer ging het mis, maar: wanneer is het beter gegaan?" Het is vast een typisch 2003-probleempje. Je wilt naar een dvd-fïlm kijken, maar niemand opzadelen met geluidsoverlast. Philips heeft de oplossing in huis, een draadloze nog wel. De hoofdtelefoon, die luistert naar type SBC HD1500 produceert hetzelfde surround geluid als de vijf luidsprekers van de dvd- set. Hij staat in verbinding met een zender die ge bruikt maakt van vier frequenties. Deze zender zoekt zelf de beste frequentie. Verder heeft Philips de nodige aandacht besteed aan design en comforta bele draagbaarheid. Volgens Philips is deze draadlo ze net zo goed als eentje met snoer. De prijs van de ze hoofdtelefoon die in november op de markt komt, is wel aan de pittige kant: 400 euro. Door CAROLINE GOTTGENS Lippenstift is een van de meest geliefde make-upartikelen. Volle, gekleurde lippen zijn sexy en aan trekkelijk. Een paar jaar geleden was de glans-lipgloss heel popu lair, die plaksubstantie die al flink de aandacht op de mond kon ves tigen. Die glim moest blijven! Nu is er keus volop. In navolging van de populaire Juicy Tubes van Lam cöme, die met de fijne fruit- smaalc, heeft bijvoorbeeld ook Astor nu de zoete 'Shine Extreme Lip Gloss' (6,49 euro) met fonke lende tweekleurige pareltjes. Fruity Jelly van Maybelline New York (7,99 euro)is er ook zo een, in de smaken Litchi en Wild Strawberry. Lancöme zelf komt met nieuwe 'smaken' Juicy Tubes (16,35 euro): Pêche, Mangue, Pamplemousse en Myrtille. Om dat er blijkbaar vraag was naar een lippenstift met ook zo'n fijne glans en fruitsmaak werd 'Juicy Rouge' (21,92 euro) ontwikkeld, een hoogglans lippenstift met glitters en parelmoer die licht weerkaatsend is én die je het liefst meteen weer van je lippen aflikt. 'Shine Temptation Stars' (7,99 eu ro) Lipstick van Rimmel glittert zo hard dat het bijna van je mond af- knalt, het ziet er bijna 'too much' uit. Niet alleen glimt het enorm, er zitten ook nog zilver- en goud kleurige glitters in. Maybelline New York heeft de 'Watershine Li quid Diamonds' (8,49 euro): ook deze glittert en glimt als een dis- cobal. Het 'wetlook effect' geeft er nog eens een extra dimensie aan. 'Freeze it', 'Show it', 'Taste it' en 'Cool it' zijn de namen van de Di- 1 L'Oreallnvincible Platinum Rimmel Londen: Shine Temptation Stars Lipstick or Addict Glitter Collection (21,82 euro), de naam spreekt voor zich. Rupsen Zuurtjeskleuren vormen in dit sei zoen nog steeds de boventoon, zo ook bij Dior, hoewel hier ook minder heftige tinten tussen zit ten. Versace noemde de zomercol lectie 'Shock Temptation', en die is - heel Versace - decadent en kleurrijk, met natuurlijk die glit- terende lipglosses 'Light on Lips'(21,- euro) in felle kleuren. Zoals veel van de namen van de lipsmeersels doen vermoeden, speelt het 'opvallende effect' een rol. Een lippenstift of gloss mag dan verleidelijk staan, subtiel ge bruik is vaak aan te raden, om een Pipo de Clown-look te voorko men. Zeker bij glosses of lippen- stifts met én glans én glitters en zo'n 'wetlook effect'. Voor je het weet zien je lippen eruit als grote glimmende rupsen. En hoe het komt dat je mond gro ter lijkt? Dat is dankzij het 3D-ef- fect. Chanel heeft bijvoorbeeld een lippenstift, Lèvres Lumière in tense (21,-euro), die een vinyl-ach- tige laag achterlaat die het licht intens weerkaatst als een spiegel. Diamantpigmenten van Maybelli ne New York of de micro-kristal deeltjes in de Invincible Platinum van l'Oréal (12,49 euro) zijn ook technische, effect versterkende hoogstandjes. De lippenstiften 'doen' het zowel in zonlicht als in kunstlicht overigens, en komen dus hoe dan ook tot hun recht. In deze rubriek geeft een kok iedere maand een favoriet recept dat past bij het sei zoen. Door ANGELIQUE SPANINKS Mediterrane lamsmedaillons (voor 4 personen) 2 eetl. olijfolie 8 lamsmedaillons a circa 70 g elk of4 a 125 g peper en zout Voor de saus 1 fijn gesneden sjalot 1 gehakte teen knoflook 1 theel. tomatenpuree 1 samengebonden takje tijm, rozemarijn, laurier en salie 2 dl lamsfond 3 in blokjes gesneden gedroog de en gemarineerde tomaat 5 in ringen gesneden zwarte olijven enkele fijn gesneden blaadjes basilicum peper en zout Stonden ze tot voor kort nog in de wei, in de zo mer vind je ze ook veelal terug op je bord. „Voor het meest malse en zacht lam is deze tijd van het jaar het best", zegt kok Carla Kentgens van Carla's Cookery uit Helmond. „Sommige mensen vinden het een zielig idee om zuiglammeren te eten, maar als je het dan toch doet, doe het dan goed. Vers lamsvlees is nu echt het lekkerst. De beestjes zijn zo'n vijf maanden oud en hun vlees is krach tig en smaakvol." Voor haar zomerse bijdrage aan de reeks sei zoensgerechten koos Kentgens dan ook voor me diterrane lamsmedaillons op een bedje van pasta met een warme saus van zongedroogde tomaat en zwarte olijven. En aangezien je in de zomer volgens Kentgens vooral niet te veel in de keu ken moet staan, is de bereiding betrekkelijk een voudig. Voor het beste resultaat begin je met het bakken van de medaillons in een grote braadpan met he te olijfolie. Bak het vlees aan beide zijden goud bruin en bestrooi het daarna met peper en zout. Eenmaal klaar, haal je het vlees uit de pan. Zet het zo'n tien minuten weg in een op 160°C voor verwarmde oven. In de tussentijd kan de saus worden gemaakt en de pasta gekookt. Basis voor de saus is het braadvocht van de lamsme daillons. Bak daarin de sjalot goudgeel en voeg het grof gesneden teentje knoflook, de toma tenpuree en de tot een builtje samengebonden takjes kruiden toe. Is dit op smaak dan blus je het geheel af met de lamsfond en laat het op een middelmatige warmtebron vijf minuten trekken. Druk de saus daarna voorzichtig door een zeef. Voeg de tot blokjes gesneden gedroog de tomaat toe. Je kunt deze zowel zelf wellen als kant en klaar uit een potje halen. Snij de zo vers mogelijke olijven in ringetjes en voeg ook de tot fijne reepjes gesneden basi licum toe. Breng het geheel op smaak met peper en zout. Schep de vers gekookte pasta op de borden verdeel daar de saus over en leg de medaillons er bovenop en voeg eventueel nog een verse to matensalade toe. Als nog lichtere variant adviseert Kentgens de Carla Kentgens in haar kruidentuin met haar Mediterrane lamsmedaillons- lamsmedaillons niet op een bedje van pasta maar met een ge mengde salade te serveren. „En passend bij de uitgesproken smaak van het lamsvlees kan dat dan het best een combinatie van wat notenachtiger slasoorten zijn zoals eikenbladsla, rucola en lollo rosso. Daar kun je dan ook nog wat geroosterde pijn boompitjes aan toevoegen en wat uitgebakken spekjes. Zeker in de zomer is dat laatste lekker. Bovendien houdt het zout vocht vast en is nooit weg bij tropische temperaturen." Het is een beetje verwarrende naam. Een Ferrari die Enzo Ferrari heet, genoemd naar de beroemde kam pioen-construc teur. Er zijn niet meer dan 399 exemplaren van dit type ge bouwd. Alle maal waren ze al voor het be gin van de pro ductie, eind vo rig jaar, ver kocht. Voor de verstokte verza melaar brengt Reveil nu een plastic modelbouwdoos op de markt. Het model met schaal 1:24 is een nieuw pareltje in de reeks rode sportwagens uit het Italiaanse Mara- nello, die door Reveil wordt uitgebracht. De advies prijs: 16,49 euro. Gatorade, dat fier de titel s werelds bestverkochte sportdrank voert, is nu te koop in een soort ergono misch gevormde halfliter- fles. Naast de vertrouwde smaken Lemon en Oran ge, introduceert Gatora de een frisse frambo- zensmaak in een stoere blauwe kleur. Sinds kort is Gatorade ook ver krijgbaar bij de Albert Heijn en een sterk groeiende aantal fitness centra en sportclubs. Al worden rimpels vaak geassocieerd met de droge huid, ook de normale, vet te of gecombineerde huid krijgt er op een gegeven moment natuurlijk last van. Een vette crème is dan geen oplossing, een fluid wél. Nivea heeft er nu één in haar QlOPlus-lijn. Het Co- enzym Q10 in deze producten - het magische ingre diënt - helpt de huid bij de regeneratie van de cellen en maakt rimpels minder diep. De huidstructuur in de bovenste lagen wordt hersteld. Zeker tijdens de zonnige dagen komt ook het UVA- en UVB- filter met beschermingsfactor 15 van pas. Op www.nivea.nl kun je trouwens een dagcrème-test doen om erach ter te komen welke substantie het meest geschikt voor je is. De Nivea Visage Anti-rimpel Fluid Q10 Plus kost 11,69 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22