Medicijnen mrsa raken uitgewerkt Gratis boottochtjes met Mona Yoghurt. rjde france Broer en zus vinden elkaar na 20 jaar terug op camping DEZE WEEK BU ZEEMAN 2,» I ALLES MOET WEG HX- Bedrijfsleven bezuinigt flink op arbeidsvoorwaarden Eerste etappe Vierdaagse nekt 827 wandelaars Woensdag, de lekkerste dag van de week. PAKKER W\ ZEEMAN 1? ■Dief gebruikt goede smoes bij verkeerde persoon Drama Sittard Philips boekt eindelijk winst Hulpdiensten moeten meer oefenen 31c 1 17c da idé Hitte Scholieren leren schreeuwen als zelfbescherming Ml 246e jaargang no. 168 woensdag 16 juli 2003 los nummer 1,10 Pubers Yoghurt Scheiding WWW. ZEEMAN.COM WIE SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN! Eerst zonnig en heet, in de namiddag en avond onweer. Maxima tot 31 graden. Matige oostenwind. «ens dam; ïkte; enC- beu; aid nde' 'P- ïVOt! niet apt tdei ;r,vi gist Jiits iinc: ooi t «1 ob( het mEi mi. die BOHHm internet: www.pzc.nr 'WK M M W, M '/Mb, W-Vfr. Ws. M M 32^ ■M Werknemer verliest extraatjes Hnnr Sylvia Marmelstein AMSTERDAM - Het Ne derlandse bedrijfsleven bezuinigt flink op de se cundaire arbeidsvoor- l-UCl aMï waarden van zijn perso neel. Werknemers krijgen minder goede pensioenre gelingen, moeten zelf gro tere bedragen meebetalen aan hun lease-auto en ze zien hun extraatjes, zoals een dertiende maand, slinken of verdwijnen. snijden nu in de arbeidsvoor waarden. Het meest wordt bezuinigd op pensioenregelingen, auto's van de zaak en prestatiebeloningen. Maar ook op kinderopvang en winstdelingsregelingen. Verder dragen werkgevers minder bij aan ziektekosten, studieverlof en projecten voor het stimuleren van het computergebruik thuis. Volgens Ernst Young leveren werknemers al met al fors in, te meer daar de meesten er dit jaar toch al op achteruitgaan door belastingmaatregelen. Zo ver soberde de fiscus per 1 januari de spaarloonregeling en is het premiesparen afgeschaft. Via die regelingen konden werkne mers fiscaal aantrekkelijk spa ren. Ook werd het werkgevers verboden op feestdagen belas tingvrij een bedrag aan hun werknemers uit te keren. Werknemers die vorig jaar nog van al die regelingen profiteer den, gaan er dit jaar maximaal 740 euro netto op achteruit. Voor werkgevers levert het een voordeel op van maximaal 770 euro per werknemer. Weinig werkgevers compenseren de in komensachteruitgang van hun personeel, constateert Ernst Young. Slechts 7 procent van de bedrijven geeft werknemers iets extra's om het verlies van het spaarloon te verzachten. Ruim 30 procent compenseert (deels) Dat blijkt onderzoek van Ernst Young Consultants onder driehonderd Nederlandse be drijven met meer dan vijftig werknemers. In deze categorie wordt het hardst bezuinigd, blijkt uit het onderzoek. Ruim 40 procent van die bedrijven voor het personeel dit jaar versoberingen te hebben door gevoerd. Van de bedrijven met honderd tot tweehonderd men sen heeft 33 procent dat gedaan. De bedrijven die hun personeel een naar verhouding geringe loonsverhoging gaven (minder dan 1 procent), bezuinigen het hardst op secundaire arbeids voorwaarden. „Waarschijnlijk zitten die financieel zo in de knel dat ze het niet redden door alleen te bezuinigen op loon", zegt M. de Vreede, arbeidsvoor- waardendeskundige bij Ernst Young. Maar ook bedrijven die onlangs forse loonsverhogingen door voerden (meer dan 4 procent) MIDDELBURG - Volgens offi cier van justitie R. Rammeloo werkte de 25-jarige Hilversum- se dief op 4 mei vorig jaar pro fessioneel. Toch liep de man op een sukkelige manier tegen de lamp in de jachthaven van Sint Annaland. Een getuige zag dat de Hilver summer met valse sleutels de geldkastjes van watersporters opende en leegde. Toen de getui ge de dief vroeg wie hij wasant woordde de Hilversummer: „Ik ben de zoon van de havenmees ter," Dat bleek een vergissing: de getuige was de echte zoon van de havenmeester. Daarop sloeg de Hilversummer op de vlucht, waarbij hij de getuige in het water gooide en andere mensen op zijn weg van zich af duwde. Rammeloo eiste gisteren voor de politierechter in Middelburg drie maanden celstraf tegen de dader. Politierechter B. Doore- waard Boekhout vonniste con form de eis. Deelnemers aan de Vierdaagse vullen hun veldflessen met water onder een douche langs het parcours in Lent. van onze redactie binnenland NIJMEGEN - De eerste etappe van de Nijmeegse Vierdaagse is voor 827 van de 44.812 vertrokken wandelaars te veel ge bleken. Zij gaven de strijd tegen de kilo meters en de hitte op. Dat maakte de leiding van het wandele venement gisteren bekend. De organisa tie vreesde gistermiddag nog voor een groter aantal uitvallers door de warmte. De wandelaars gingen gisteren in alle vroegte op pad voor een wandeling van 30, 40 of 50 kilometer. De route voerde door de Betuwe, waarbij onder meer Eist, Arnhem en Bemmel werden aange daan. De hulpposten van het Rode Kruis moesten 's ochtends vooral blaren prik ken. Later kregen ze het druk met men sen die flauwvielen door het warme weer. Voor vandaag wordt nog warmer weer door Dick Hofland DEN HAAG - De gevreesde zie kenhuisbacterie mrsa is bijna niet meer te bestrijden. Wereld wijd waren er tot nu toe nog en kele antibiotica die werkten, maar er komen steeds meer ge- Advertentie luiden dat ook deze geen effect meer hebben. Nederlandse microbiologen noemen de ontwikkeling schrikbarend. Ze zijn niet in pa niek, omdat hier uiterst voor zichtig met antibiotica wordt omgegaan. In Nederland zijn nog enkele vormen die wel hel pen, al zijn dat voor patiënten tamelijk zware middelen. De alarmerende berichten ko men vooral uit de Verenigde Staten, Japan, Zuid-Amerika, België, Engeland en het zuiden van Frankrijk. In Frankrijk raakten onlangs gezonde pubers besmet met mr sa. Dat werd altijd voor onmo gelijk gehouden, omdat de bac terie alleen ouderen trof en mensen met een sterk vermin derde afweer. In de VS dook on langs een nieuwe vorm van mrsa op, die pijnlijke puisten over het hele lichaam veroorzaakt. Deze bacterie is ongevoelig voor gangbare antibiotica en ver- SITTARD - De verdachte van de schietpartij in Sittard heeft zich gisteren bij de politie gemeld. De 30-jarige inwoner van Sit tard wordt ervan verdacht za terdag een 59-jarig echtpaar en hun 9-jarige kleindochter door het hoofd geschoten te hebben. De vrouw stierf onmiddellijk, de man een dag later in het zie kenhuis. Het meisje verkeert nog in levensgevaar. ANP het wegvallen van de premie spaarregeling. Van de onder zochte bedrijven compenseert 38 procent het verlies van de ex tra uitkering op feestdagen. De onderzoekers vinden die compensatie gering, omdat de fiscus nog altijd mogelijkheden biedt werknemers belastingvrij extra's te geven. GPD 1. Piil (foto) 2. Sacchi 3. De Groot 22. Van Bon ALG. KLASSEMENT I.Armstrong 45.46.22 2. Vinokoerov 0.21 3. Mayo 1.02 23. Boogerd 8.53 zie ook pagina 19 en 20 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl Het elektronicaconcern Philips heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een winst van 42 miljoen euro geboekt, tegenover een verlies van 1,36 miljard in dezelfde periode vorig jaar. Daarmee is een einde gekomen aan vier kwartaal- verliezen oprij. De brandweer, de andere hulpdiensten en de Zeeuwse ge meenten moeten meer oefenen op noodsituaties. Dat meldt de Regionale Brandweer Zeeland in zijn jaarverslag. De storm oktober vorig jaar bracht duidelijk aan het licht dat het optreden in extreme situaties beter kan. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie:7; radio en televisie: 8; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 19 en 20; trends: 21 en 22; jong: 23 en 24 foto Vincent Jannink/ANP verwacht. De 43.985 overgebleven wan delaars lopen dan door Beuningen en Wijchen. De organisatie heeft de routes over 40 en 50 kilometer wegens de hitte met 10 kilometer ingekort. Militairen hoeven vandaag geen bepakking mee te dragen. ANP spreidt zich snel. In Nederland zijn er voor zo ver bekend twee patiënten mee besmet. P. van den Broek, hoogleraar microbiologie aan de universiteit van Leiden: „Het zijn verontrustende berichten. Nederland is geen eiland, bacte riën vermenigvuldigen zich snel en leren elkaar heel makkelijk alle trucs. Mrsa is geen onschul dige bacterie." GPD door Jan Wierenga BRONNEGERVEEN - Vier da gen stonden ze als volslagen on bekenden tegenover elkaar op camping 'Kom es an' in Bronne- gerveen. Totdat ze in gesprek kwamen en ontdekten dat ze uit hun jonge jaren wel héél veel dingen gemeen hadden. Ze ble ken broer en zus te zijn. Rudolf Scheper (47) woont in Ter Apel en zijn zus Inge (38) in Roemenië. Zij was even terug in Nederland. Twintig jaar had den ze elkaar niet gezien. Het gezin waarin ze opgroeiden was uiteen gevallen. Ze deden nooit moeite het verloren contact te herstellen. Broer en zus willen het zover niet weer laten komen Rudolf en zijn vrouw Tineke verblijven in een caravan, Inge, haar vriend Marius en haar zo nen Thoran (14) en Zantar (12) in een tent. Ze zeiden elkaar elke dag opgewekt goeiemorgen, maar herkenning was er niet. Tot Tineke en Inge een praatje maakten bij het toiletgebouw. „Waar kom jij vandaan? Oh ja? Hee, mijn man toevallig ook. Dan ken je die-en-die misschien ook wel." Het gesprekje leidde Advertentie Advertentie Woensdag is de lekkerste dag van de week! Want met Mona kun je op 16, 23 en 30 juli gratis meevaren op een Mona Rondvaartboot. In bijvoor beeld Amsterdam, Maastricht, Rotterdam, Groningen en nog meer steden. Voor twee actiezegels van de literpakken Mona Yoghurt vaar je al gratis mee! Kijk voor meer infor matie op www.delekkerstedag.nl. Aardbei ...de zuivelste verwenners naar steeds meer herkennings punten en ten slotte onvermij delijk naar de verloren familie betrekkingen. „Toen mij alles duidelijk was, heb ik Inge meegenomen naar onze caravan en gezegd: Rudolf, dit is je zuster." Wat volgde, was verbijstering. „Het drong eerst helemaal niet tot ons door. Pas na een dag begon het wat te da gen. Het was hartstikke leuk, maar tegelijk ook ongemakke lijk. We hadden elkaar heel veel te vertellen, maar in plaats daarvan zaten we maar wat on zinnig tegen elkaar aan te lul len." Vervreemding loopt als een rode draad door de familiegeschie denis. Ze kwamen uit een gezin met vier kinderen; twee jongens en twee meisjes. Inge was de jongste. „Er zijn in onze familie vervelende dingen gebeurd. On ze ouders gingen uit elkaar en van de kinderen koos de een voor moeder, terwijl de ander meer met vader had. Toen beide ouders niet lang daarna kort achter elkaar overleden, was het 'bindmiddel' weg. We gin gen allemaal een kant op." De contacten vervaagden snel en tenslotte zagen ze elkaar he lemaal niet meer. „Misschien ook wel omdat er vrij grote leef tijdsverschillen waren. In ieder geval kom je op het punt, dat er geen weg terug is. Niemand deed nog een poging het contact te herstellen. Blijkbaar hadden we allemaal een streep onder het verleden gezet. Het zat ook wel wat in ons: de neiging om ons zelf te redden." Ze nemen zich heilig voor, el kaar niet weer los te laten. Steeds meer herkennen ze in el- kaars gezicht vertrouwde trek ken van vroeger. Maar niet alles. Inge: „Ik wist helemaal niet meer dat je zulke blauwe ogen had." GPD (Advertentie) textielSupers 8 713214 000002 maandag t/m. vrijdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1