GS verwijzen vraag om extra geld voor leegzorg naar Staten icheldemond biedt irugklassers extra liddagactiviteiten Zelfs de valk vindt het te warm XQ99 Zomerse markt in Veere legt het af tegen strand 11 Bestaan hospice Middelburg begint bekend te raken [utoservice Leo van Liere voldoet niet aan milieueisen msmmmm Overtreding Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- zeeuwse almanak n Pak a 6 rollen 519 Dat is gewoon WALCHEREN woensc woensdag 16 juli 2003 Beloning Magere Diverse soorten, pak I00O ml, vanaf 95 Zomerperiode Straf voor drankrijders Flinke vlammen uit Dow-installatie IT 8 713214 000002 -Uk pomphouder plek. Daarnaast zou het opleg gen van de dwangsom in strijd zijn met het feit dat de gemeente Middelburg de overtreding ge- doogdhadtotljanuaril998.De advocaat stelde ook vast dat het onmogelijk is te voldoen aan de eis van de gemeente Middelburg om een vloeistofdichte vloer te realiseren. Volgens een besluit van de provincie moet uiterlijk 12 oktober 2004 de grond gesa neerd zijn en pas dan kan zo'n vloer worden aangelegd. De ge meente Middelburg had, aldus de advocaat van Van Liere, de dwangsom voor de vloeistof dichte vloer pas na die datum mogen opleggen. De gemeente Middelburg heeft voor de Raad van State gezegd dat er nog geen definitieve over eenstemming is bereikt met Van Liere over een spoedige verhui zing. Het contract tussen de gemeen te en het autoservicebedrijf over de huur van de grond eindigt op 31 december 2007. Aangezien het formeel nog vier jaar kan duren voor het pompstation weg is, moet Van Liere voldoen aan de milieueisen. De Raad van State concludeert in zijn uitspraak dat de gemeen te Middelburg terecht een dwangsom heeft opgelegd voor het damp retoursysteem, maar dat voor het ontbreken van de vloeistofdichte vloer een uit zondering moet worden ge maakt. De vloer kan na sanering van de grond worden gereali seerd en dat hoeft pas in 2004, vindt de provincie. Claudia Sondervan 9DELBURG - Als de LPF rtra geld wil om de wachtlijst Pleegzorg weg te werken, koet de partij dat aan Provinci es Staten vragen. Het college jan Gedeputeerde Staten mag llechts beschikken over het Sjksgeld dat voor de Zeeuwse leegzorg is bestemd is. pat antwoorden GS op schrif te- Ijke vragen van het LPF-Sta- ïlid H. Smits. Het Statenlid ld GS opheldering gevraagd In het besluit om de wachtlijst In veertig kinderen bij Pleeg- Irg in Zeeland niet te lijf te tan met eenmalig extra geld. [tichting Jeugdzorg Zeeland, Bartoe Pleegzorg hoort, en het lollege willen liever de fusie van Pleegzorg met de stichting Ago gische Zorgcentra Zeeland en de effecten van de nieuwe Wet op de Jeugdzorg afwachten. De nieuwe wet geeft kinderen per januari 2004 récht op zorg, maar het Rijk dubt nog of dat ook tij dige zorg kan zij nTij dige zorg kan pas als in Zeeland het aantal pleegzorgplaatsen fors wordt uitgebreid mét de bijbe horende budgetten. Onzeker is nog óf, en zo ja, hoeveel extra het kabinet de provincies gunt. GS vinden het niet verstandig op Prinsjesdag vooruit te lopen. Éénmalig extra geld is ditmaal niet de oplossing, vinden GS. Pleegzorg moet structureel veel meer kinderen helpen dan de or ganisatie aan kan. Tijdelijk ex tra geld verhelpt het tekort op de lange duur niet, vinden GS. loor Ron Magnée USSINGEN - Brugklassers in Vlissingen naar school ;aan hoeven zich vanaf het lieuwe schooljaar 's middags niet meer te vervelen. Op Scho engemeenschap Scheldemond linnen ze dan dagelijks terecht loor de zogeheten verlengde chooldag: na het laatste lesuur landboogschieten, fotografe ten of gewoon huiswerk maken. hak heet het nieuwe project net uiteenlopende middagacti- fiteiten. Elke middag worden ranaf drie uur tot half zes acti efeiten voor brugklassers in Vlissingen georganiseerd. De lessen strekken zich uit tot de lebieden van sport, ontspan- iing en educatie. Leerlingen linnen na schooltijd bijvoor beeld een computercursus vol len of muziek gaan maken. Ook bestaat de mogelijkheid om huiswerkbegeleiding van pabo studenten te krijgen. Naast het Scheldemond doen ook de Vlissingse bibliotheek, de provincie en de gemeente Vlissingen mee in het project. Niet alleen leerlingen van het Scheldemond, maar ook die van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren kunnen mee doen met de activiteiten. Deel name kost 1,25 euro per middag. Met het project hopen de initia tiefnemers ook de ouders van de leerlingen tegemoet te komen, in het bijzonder degenen die niet in staat zijn om 's middags hun kinderen te begeleiden. Het project Break loopt vanaf het nieuwe schooljaar. Vooralsnog voor twee jaar. Mocht Break een succes blijken, dan wordt het project verder uitgebreid naar de andere klassen van het mid delbaar onderwijs. wangsom voor MIDDELBURG - Autoservice [eo van Liere aan de Kanaal- ,eg in Middelburg moet met te- Agwerkende kracht een ivangsom betalen aan de ge ënte Middelburg, omdat hij - voldoet aan milieueisen. De jaad van State heeft dat be paald. Op één punt is de ge- neente Middelburg in het onge il;; j^nrAh van der Sluis Inrgemeester en wethouders ladden Van Liere vanaf novem- ier vorig jaar geen dwangsom nogen opleggen voor elke week lat hij geen vloeistofdichte joer heeft. Daarvoor moet eerst e grond worden gesaneerd. De rovincie vindt dat daarmee op literlijk 12 oktober 2004 moet ijn begonnen. fan Liere en de gemeente Mid delburg staan met de regelmaat van de klok voor de bestuurs rechter of de Raad van State. Het autoservicebedrijf moet wijken voor de grootschalige ontwikkelingen in het Middel burgse Stationsgebied. Van Lie re is daartoe bereid, maar vindt dat gemeente Middelburg moet bijdragen in de kosten van de verhuizing naar de Mortiere. Ook wil hij geen forse investe ringen meer doen, omdat hij toch weg moet. De pomp van Van Liere valt sinds 1 juli 1997 onder het Be sluit tankstations milieubeheer. Op grond van die bepalingen moet de pomp voorzien zijn van een vloeistofdichte vloer en een dampretoursysteem. In maart vorig jaar besloot de gemeente Middelburg de autoservice een dwangsom van vijfduizend euro per week op te leggen voor het ontbreken van de vloeistofdich te vloer, tweehonderd euro per vulslang en tweehonderd euro per week voor het ontbreken van het dampretoursysteem. Van Liere moest op 1 november vorig jaar voldoen aan de mi lieu-eisen. Zo niet, dan volgde de dwangsom. De raadsman van Van Liere stelde tijdens de zitting bij de Raad van State dat het voldoen aan de milieueisen veel geld kost, terwijl het bedrijf op ter mijn verhuist naar een andere De achtjarige Willem uit Zeist houdt na afloop van de show een oehoe vast. foto RubenOreel door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - Wie draait wie een loer. Die vraag werd gis termiddag gesteld tijdens de roofvogelshow in de tuin van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Een slechtvalk werd losgelaten en moest in duikvlucht op de loer afkomen. Dat is een touw met een stuk prooi eraan dat door de valke nier wordt rondgedraaid. Maar de valk vond het waarschijnlijk te warm buiten en keerde tij dens de show niet meer terug. Op het grasveld achter kasteel Westhove staan meer dan twin tig verschillende roofvogels uit gestald. Ze zitten vast aan paal tjes. Zo'n acht roofvogels zijn in de schaduw van een partytent en een paraplu gezet. „Dat zijn vogels die we tijdens de show gebruiken", vertelt valkenier Harry Wagenaar voorafgaand aan de demonstratie. „Als ze nu in de zon zouden staan, worden ze door de warmte helemaal suf. Maar de karakara bijvoorbeeld, kan best in de zon staan. Die leeft normaal in Zuid-Amerika en heeft geen moeite met de warmte." De bezoekers aan de voorstel ling van half vijf daarentegen wel. In rijen proberen zij achter jonge boompjes iets van scha duw op te vangen. Ook hebben bezoekers paraplu's meegeno men. Toch vormt de warmte geen reden de show over te slaan. Bijna honderd mensen komen er op af. Al vijfendertig jaar werkt Wa genaar met roofvogels. Hij is aangesloten bij de Valkerij Equipage Jacoba van Beieren. Wagenaar vertelt aan het pu bliek wat de dieren eten, waar ze oorspronkelijk leven en hoe er met ze getraind wordt. Hij laat zien hoe ze vliegen en hoe ze naar hun prooi toe duiken. „De dieren vliegen nooit zomaar", legt hij uit. „Dat doen ze alleen als ze willen eten. Daarom belo nen wij ze met stukjes kip. Aan het einde van de dag, hebben ze zo hun dagelijkse hoeveelheid wel binnen. De valkeniers halen met de roofvogels ook trucjes uit. Een vogel wordt op de pet van een meisje gezet. Zodra Wagenaar fluit, vliegt het dier met het pet je nog in zijn klauwen, weg. Ook mogen kinderen assisteren. Ze krijgen dan de grote leren valke- Advertentie 699 niershandschoen aan en lokken de uilen en valken met een dood kuikentje totdat ze op hun arm zitten. Na afloop van de show mogen ze de grote Europese oehoe vast houden. Terwijl verschillende kinderen trots met de oehoe op de foto gaat, draait de valkenier van de slechtvalk die tijdens de show er vandoor is gegaan, nog steeds met zijn loer. Met behulp van een fluitje probeert hij het dier terug te krijgen. Volgens Wagenaar keert de roofvogel wel weer terug. „We moeten geduld hebben. En an ders zit een zender bij zijn staart zodat we hem kunnen volgen. Elke dinsdag in de maanden juli en augustus wordt de show om half vijf en om zeven uur opgevoerd bij het museum in Oostkapelle. Met drieduizend bezoekers viel de eerste historische marktdag van het jaar in Veere wat tegen; volgens de organisatie lag dat mede aan het ontbreken van enkele deelnemers, zoals een hoefsmid en een schaapscheerder. foto Ruben Oreel door Gerard Montsma VEERE- Op een zonovergoten marktplein in Veere zijn giste ren de jaarlijkse historische marktdagen begonnen. Tot eind augustus kan het publiek zich elke dinsdag vergapen aan een dertigtal kraampjes met ver schillende ambachten en kle derdrachten. De opkomst viel gisteren door het strandweer een beetje tegen. De organisator van het evene ment, R. Welleman, schatte het aantal bezoekers van de markt op ruim drieduizend. Dat de meeste van hen rond het mid daguur al weer waren vertrok ken, was volgens Welleman niet alleen te wijten aan het mooie weer. „Op topdagen trekken we mis schien tweeduizend mensen meer en blijven die doorgaans wat langer. Dat zal vooral te ma ken hebben met de verschillen de elementen van de markt, die er vandaag niet in zaten." Wel leman doelt op de traditionele demonstraties van de hoefsmid en schaapscheerders, die hun bezigheden vanwege de hitte hadden verschoven naar vol gende week. Kantklosser A. Cuiper uit Kle- verskerke heeft geen last van de warmte. Ze zit precies in de schaduw van de bomen en is ge huld in een wit schort met een bijpassende muts. „Ik heb thuis geen klederdracht, dus hebben ze mij maar wat aangetrokken. Geeft niks hoor, ik zit hier pri ma." Cuiper vind het heerlijk om een hele dag met haar hobby bezig te zijn en het ambacht een beetje te promoten. „Zo kun je het in de winkel niet kopen en dat hebben de mensen heel goed in de gaten. Ze bieden over el kaar heen. Het raakt echt weer in de mode. Je ziet het aan die stukjes kant op spijkerbroeken. Die kant gaat het nu een beetje op." j door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het sterfhuis in Middelburg dat in oktober werd geopend, is inmiddels goed bekend in de regio. Het Sint Jans hospice De Casem- broot kampte tot eind vorige maand met een wachtlijst. Mo menteel is een iets rustiger pe riode aangebroken, maar de weg naar het sterfhuis wordt goed gevonden. Het hospice is bedoeld voor mensen die thuis of in het zie kenhuis worden verzorgd zon der dat er zicht is op genezing. In het pand aan de Nassaulaan kunnen vijf mensen wonen die daar hun laatste dagen door brengen. Zij worden bijgestaan door hun familie, verpleegkun digen en medewerkers van de Vrijwillige Thuishulp Walche ren, die zieken steunen op soci aal, psychologisch, emotioneel en spiritueel gebied. „Kort na de opening was het heel rustig", vertelt Jan Peter de Rijke, verpleegkundige in het hospice. „Het huis moest nog bekendheid krijgen. Maar daar na werd het ineens heel druk. We merken dat huisartsen, zieken huizen en de thuiszorg informa tie geven over het hospice aan mensen die er mogelijk voor in aanmerking komen." Van begin maart tot eind juni waren alle bedden bezet. „We hadden toen een wachtlijst van drie of vier personen. Het is na tuurlijk heel vervelend dat we op zo'n moment geen plaats hebben, maar de thuiszorg pro beert in een dergelijke situatie veel bij de mensen thuis te doen. De thuiszorg heeft bijvoorbeeld medewerkers in dienst die ook 's nachts de zieke in zijn eigen wo ning komen verzorgen." Op het moment is het weer wat rustiger in het huis. „Er wonen nu drie mensen. Misschien komt dat door de zomerperiode. Het is dan makkelijker voor familiele den of kennissen om voor de zie ke te zorgen. Ook landelijk zijn er drukkere en rustigere perio den. Maar of het normaal is dat het in de zomer rustig is, weet ik nog niet. Dit is de eerste zomer dat wij open zijn", aldus De Rij ke. Het hospice in Middelburg heeft nog wel mensen op de wachtlijst staan die in de toekomst gebruik willen maken van het sterfhuis. „Dat zijn vier tot vijf mensen. Die kunnen nog thuis wonen, maar hebben aangegeven dat ze over een tijdje bij ons willen ko men wonen als hun situatie ver slechtert. Deze wachtlijst staat niet vast. Het kan best zijn dat we van een aantal van hen niets meer horen." MIDDELBURG - Twee drankrijders moesten zich gis teren voor de Middelburgse po litierechter verantwoorden. Zij waren mei dit jaar in de fout ge gaan en hadden allemaal hun ei gen verhaal. Een 53-jarige inwoner van Mid delburg schaamde zich voor zijn gedrag. „Ik had net een schei ding achter de rug. Ik ben toen gaan drinken en ben daarna in mijn auto gestapt. Het is heel erg dom van me geweest." De Mid delburger werd op 30 mei in zijn woonplaats betrapt met bijna drie keer zoveel op als toege staan. Officier van justitie R. Rammeloo eiste 600 euro boete en zes maanden voorwaardelij ke rijontzegging; de rechter nam die eis over. Een drankrijder uit Arnemui- den werd voor dronken rijden bij verstek veroordeeld tot 750 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De blaastest gaf 595 microgram aan, drie keer zoveel als toege staan, nadat de dronken man op 9 mei in Goes met zijn auto over het trottoir was gereden. TERNEUZEN - Dow Benelux trok gisteren de aandacht vanwege de flinke vlammen en de rookwolken die uit de fakkelinstallatie omhoog kringelden. Volgens woordvoerder F. Neve functioneerde een distillatiekolom niet goed. Een deel van de productiestroom werd daarom afgevoerd via de fakkelinstallatie. De storing zal waarschijnlijk vandaag verholpen zijn. (Advertentie) voorletters:m/v straat:nr postcode: plaats telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: j j handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) b noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: p per maand met automatische incasso 20,50). p per kwartaal met automatische incasso 55,10). n per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Vlissingers koesteren de vrij heid. Hebben ze van doen met regels, dan gelden die alleen voor de ander. Nooit voor henzelf. Zelfs bij het bood schappen doen houden ze zich aan die wet. Neem nou dat voorval in de Walstraat, Vlissingens belangrijkste winkelgebied. Het begon met een man die de broodwinkel binnenliep. Zijn hond mocht buiten wachten. Vredig legde het dier zich op het plaveisel neer. Tot een tweede viervoe ter de hoek om kwam. Blaf fend vlogen de twee elkaar in de haren. Net toen onze man de bakke rij uitkwam om de honden uit elkaar te halen, kwam een man op een fiets voorbij. Die zag aanleiding tot een ver manend woord: „Hé, dit is een winkelstraat. Hier mo gen helemaal geen honden komen." Waarop ook de man met de hond een overtreding zag: „En jij mag hier niet fiet sen." Maar ik bijt niet", had onze fietser zijn weerwoord al klaar. De man met de hond maakte een wegwerpgebaar: „Daar heb je ook het gebit niet voor."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11