Beloki breekt been bij val in Tour Spoor uranium-gate leidt naar Cheney M Ié frar KNMI rekent op warmere zomers PZC 1 19° Bedrijven gebruiken reorganisatie om dure processen te voorkomen Zonaanbidders smeren zich te zuinig in De groene longen van New York Buspassagiers beëindigen rit dronken bestuurder Zuiderzeespoorlijn loopt gevaar Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Braks voorman kokkelsector 246e jaargang no. 167 dinsdag 15 juli 2003 30° Zon en hitte Afspiegeling Ingreep 8 713214 000002 los nummer 1,10 Zonnig en tropisch warm met 30 tot 31 graden. Matige wind uit het oosten, kracht 3 tot 4. ■■■■■■■■Hl Lastpakken sneller ontslagen HnnrSylvia Marmelstein PEN HAAG - Werkne- 5 niers die in hun bedrijf de naam hebben 'lastig' te zijn, worden bij reorgani saties sneller ontslagen. Zowel FNV Bondgenoten als loopbaanadviesbu reaus signaleren deze iUt tiend. bedrijf te gooien. „Maar hij wordt wel vaak op die manier gebruikt." Bedrijven krijgen op deze manier immers ook de kans werknemers te ontslaan die naar verhouding al geruime tijd in dienst zijn. Om misbruik te voorkomen werd met de vakbonden door gaans afgesproken dat binnen de vastgestelde leeftijdsgroe pen de laatst aangenomen werknemers er als eersten uit gaan. Werkgevers omzeilen die af spraken volgens FNV Bondge noten echter door groepen werknemers tijdelijk te ver plaatsen naar afdelingen waar in niet - of minder - gesneden wordt. „Zo kunnen ze toch nog zelf regelen wie eruit gaan." Werkgevers slaan zo twee vlie gen in één klap: zij voorkomen dat ze werknemers die ze willen behouden moeten ontslaan en ze besparen op de kosten voor een ontslagvergoeding. Als werkgevers buiten een reor ganisatie om van 'lastige' werk nemers afwillen, ontvangen die doorgaans een in hoogte varië rende ontslagvergoeding via tussenkomst van de kanton rechter. GPD Directies van ondernemingen ennon-profit organisaties voor- somen dure procedures bij kan- i6 ;onrechters door juist deze werknemers onder het mom van 'reorganisatie' uit het bedrijf te werken. de vorige reorganisatiegolf in de jaren tachtig was het voor werkgevers onmogelijk zelf werknemers aan te wijzen voor ontslag. In sociale plannen werd toen vastgelegd dat werkne mers die als laatste in dienst wa ren gekomen er als eerste uit ja: moesten {'last in, first out'). iet Bedrijven laten dit beginsel anj steeds vaker los om te voorko- ,ii men dat ze in één klap van al hun ve jongere werknemers worden be roofd. De nieuwe trend is de 'afspiege- ■rjj lingsmethode'. Het bedrijf hg wordt opgedeeld in leeftijds groepen en uit iedere groep ,fi moeten er naar rato evenveel •eej nensen uit. folgens F. de Beer, reorganisa- .jjiebestuurder van FNV Bondge- voJnoten, is die methode niet ont- Iworpen om 'lastpakken' uit het MUIDEN - De twintig passa giers van een touringcar waren zondag bij Muiden het gevaar lijke rijgedrag van hun chauf feur zo zat dat ze hem dwongen debus aan de kant te zetten. De 36-jarige chauffeur uit Gendt (Gelderland) had te veel gedronken en reed met een pro millage van 1,9 te hard en gevaarlijk. De politie nam zijn rijbewijs in en gaf hem een rij verbod van tien uur. Het betrokken touringcarbe- drijf liet weten verbijsterd te zijn. De directie wacht nog op de bevestiging door de politie van de aard van de overtreding. In dien daaruit blij kt dat de chauf feur met een te hoog promillage achter het stuur zat, volgt ont slag op staande voet. ANP Lance Armstrong (r) heeft in een reflex de gevallen Joseba Beloki kunnen ontwijken en rijdt verder door een veld langs de weg. door Peter van Leeuwen GAP - Joseba Beloki heeft giste ren bij een val in de negende etappe van de Tour de France zijn rechterdij been gebroken. De Spaanse kopman van Once, de belangrijkste uitdager van Lance Armstrong, liep ook een gecompliceerde breuk van de rechterelleboog op en brak zijn rechterpols. De Spanjaard ging op ruim vier kilometer voor de finish in een afdaling onderuit. Achter hem kon geletruidrager Armstrong ternauwernood een val voorko men door de berm in te rijden. De Amerikaan miste een bocht en reed honderd meter door een veld om weer op het parkoers te belanden, waarbij hij nog even van de fiets moest om over een slootje te springen. „Het is jammer op deze manier een concurrent te verliezen", reageerde Armstrong. „De af daling leek niet overdreven ge vaarlijk, hoewel het asfalt op sommige plaatsen door de hitte vrijwel gesmolten was. Joseba ging te snel een bocht in en slip te. Ik kon hem net ontwijken." Met Beloki verdween een grote kanshebber voor een podium plaats uit de Tour. De Spanjaard stond tweede in het klassement op veertig seconden van Arm strong. Vorig jaar was hij twee- doorAns Bouwmans WASHINGTON - Het is dé vraag in politiek Washington: boe zijn de zestien woorden over Afrikaans uranium waarvan president Bush nu spijt heeft in de State of the Union terechtge komen? De rol van vice-presi dent Cheney in dit 'uranium- Sate' roept vragen op. Op 28 januari zegt Bush in zijn jaarlijkse rede dat de Britse re gering over informatie beschikt dat Saddam Hoessein heeft ge probeerd uranium (een grond stof voor kernwapens) aan te schaffen in Afrika. Op dat mo- ment is al duidelijk dat daar over twijfels bestaan bij de CIA en de inlichtingendienst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Die heb- den kennis genomen van een raPport van ambassadeur Wil- s°n, die al begin 2002 na een be- z°ek aan Nigèr waarschuwt v°or het waarheidsgehalte van een napport over een Iraakse po- §lng 'gele cake' te kopen. 1()ch komt de claim in de rede VanBush terecht, als een van de aanwijzingen dat de Iraakse lei ter blijft proberen massaver- uietigingswapens te bemachti- S®. Als begin maart (vóór het militaire optreden in Irak) dui delijk wordt dat het hele Niger- verhaal een vervalsing is, houdt de Amerikaanse regering stug vol dat er meer aanwijzingen zijn. Pas nadat Wilson begin de ze maand met zijn verhaal naar buiten komt, verandert het Wit te Huis van koers. Het uitblijven van enig spoor van bacteriologische of chemi sche wapens in Irak - Bagdad viel al drie maanden geleden - roept vragen op over het gehalte van het Amerikaanse inlichtin gendossier over Irak. De geloof waardigheid van Bush staat op het spel. Ontkenningen dat de regering niet op de hoogte was van de twijfels bij de CIA over de ura- nium-claim, blijken niet te kloppen. Er is contact geweest over de bewoording van de zin, erkent Bush' veiligheidsadvi seur Rice. Rice onthult dat de twijfels zich niet beperkten tot de CIA, maar dat ook de staf van minister Powell van Buiten landse Zaken heeft verklaard de informatie onbetrouwbaar te achtenOok geeft het Witte Huis toe dat CIA-directeur Tenet in oktober 2002 een verwijzing naar de aanschaf van uranium in Niger liet verwijderen uit een speech van Bush. Het Witte Huis legt nu de schuld neer bij Tenet, maar gezien het aantal alarmbellen moet er een weloverwogen besluit zijn ge nomen om een verwijzing te la ten staan in de speech. De urani- umzin komt eind januari goed van pas om het risico van een Saddam met kernwapens te on derstrepen. Bush moet zijn volk voorbereiden op een oorlog. Hoe dreigender het gevaar van Irak lijkt, des te beter. Een belangrijke tegenstrijdig heid in de beweringen van het Witte Huis betreft vice-presi dent Cheney. Die stuurde vanaf het begin aan op een militaire ingreep in Irak. Rice heeft sinds maart herhaaldelijk verklaard dat 'niemand in de regering' in januari wist dat de informatie over Niger onjuist was. Van Bush is bekend dat hij zich niet verdiept in details. Vice-presi dent Cheney daarentegen kent het Irak-dossier van buiten. Hij is bovendien degene die de CIA begin 2002 vroeg om de infor matie over Niger uit te zoeken. Ambassadeur Wilson zei vorige week zich niet te kunnen voor stellen dat zijn rapport vervol gens nooit bij de vice-president is terechtgekomen. GPD Smeren op het strand. doorSaskia Bortqer DEN HAAG - Nederlandse zon aanbidders gebruiken uit zui nigheid en onwetendheid te weinig zonnebrandcrème. Daardoor biedt de crème min der bescherming dan de factor die de verpakking aangeeft. Dat blijkt uit onderzoek van de Keu ringsdienst van Waren. De beschermingsfactoren gaan uit van twee milligram smeersel per vierkante centimeter huid, maar veel mensen gebruiken maar de helft of zelfs een kwart. Volgens onderzoeker R. van Dijk van de Keuringsdienst van Waren moet een flesje crème van 100 of 150 milliliter voor een derde leeg zijn als iemand zich helemaal heeft ingesmeerd. „Maar zoveel gebruikt bijna niemand", weet hij. Zuinigheid speelt daarbij een grote rol. „Zonnebrandcrème is duur. Mensen willen zo'n flesje wel lang kunnen gebruiken." Maar veel mensen weten ook niet hoeveel ze moeten smeren om optimaal beschermd te zijn. Volgens Van Dijk moet het wit van de uitgesmeerde crème nog te zien zijn. De producenten ge ven volgens hem te weinig voor lichting. „Op de verpakking staat bijna nooit te lezen hoe- 1. Vinokoerov(foto) 5.02.00 2. Bettini 0.36 3. Mayo z.t. 24. Boogerd 1.47 ALG. KLASSEMENT 1. Armstrong 40.15.26 2. Vinokoerov 0.21 3. Mayo 1.02 23. Boogerd 8.53 zie ook pagina 15en 16 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl foto Joel Saget/AFP de in het eindklassement, de twee jaren ervoor telkens derde. pagina 16: Beloki en de Tour gaan onderuit foto Phil Nijhuis/GPD Oud-minister van Land bouw en Visserij Gerrit Braks wordt voorzitter van de producentenorga nisatie voor de kokkelvis serij. Braks volgt WD'er D. Luteijn op, die tegen woordig directeur is van het Zeeuwse nutsbedrijf Del- *3 varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 10, 11 en 13; sport: 15 en 16; buitengebied: 17,19 en 20 IliHHHHHHHi ■Hü door Carel Grol DEN HAAG - De kans op (ex treem) hete zomers neemt toe, zo blijkt uit een klimaatonderzoek van het KNMI. Dat is samen met het Centrum voor Klimaaton derzoek (CKO) een studie, be gonnen om de klimaatextremen in kaart te brengen. Volgens berekeningen zal de ge middelde temperatuur in Ne derland de komende tien jaar met drietiende graad stijgen. In Nederland is een jaar extreem warm wanneer de gemiddelde temperatuur over een heel jaar tien en een halve graad is. Het KNMI benadrukt dat het onderzoek gebaseerd is op aan names. Onderzoeker F. Selten: „Over tien jaar is het waar schijnlijk warmer dan nu, en in 2050 is het hoogstwaarschijn lijk nog weer warmer. Maar honderd procent zeker weet je dat nooit." Een vulkaanuitbar sting of het reduceren van de broeikassen remt de stijging van de temperatuur. Selden: „Wan neer alle landen zich aan het kli maatverdrag van Kyoto hou den, dan zal de wereldtempera- tuur minder snel omhoog gaan." Sinds 1970 is de wereld meer dan een halve graad opge warmd. Die stijging hangt sa men met de toegenomen con centraties broeikasgassen in de atmosfeer. Grote temperatuurdalingen de den zich in de laatste vijftig jaar drie keer voor. Ze werden ver oorzaakt door grote vulkaan uitbarstingen als Agung (1963), El Chichon (1982) en Pinatubo (1991). Ze brengen tijdelijk zoveel vul kanische roetdeeltjes in de ho gere atmosfeer, dat minder zon licht het aardoppervlak bereikt waardoor de gemiddeld tempe ratuur iets daalt. GPD (Advertentie) KRANT voorletters: m/v ,C noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. straat: veel crème mensen op hun huid moeten smeren." Van Dijk vindt dat de op de fles jes en tubes aangegeven be schermingsfactoren omlaag moeten. „De factoren moeten worden gebaseerd op het wer kelijke smeergedrag. Als zij maar één milligram op een vier kante centimeter huid smeren in plaats van twee, dan moet de factor worden gehalveerd De Nederlandse Cosmetica Ver eniging herkent het door de keuringsdienst gesignaleerde probleem niet. Een woordvoer ster: „Er wordt door onze fabri kanten hele duidelijke voorlich ting gegeven." GPD Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats: nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. WÊÊÊÊÊtSM O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 20,50). o per kwartaal met automatische incasso (€55,10). v per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Het ministerie van Verkeer en Waterstaat kiest steeds duide lijker voor het bestrijden van files. Daarbij worden infra structurele projecten geschrapt of uitgesteld. Minister Peijs kondigde al aan geen geld te hebben voor de verbetering van de N57 en de tunnel bij Sluiskil. Nu dreigt ook de Zuiderzeelijn, de spoorverbinding van Groningen met de Randstad, te sneuvelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1