7 Brand dwarsboomt opening manege 13 dagen Biggekerke in de ban van de solex Abdij herinnert aan overleden zoon Vader en dochter winnen sjezenrit MAXDATA kantal overnachtingen van Nederlandse vakantiegangers steeg K Laatste Hondendrol o uitverkoop!!! zeeuwse almanak WALCHEREN maandag 14 juli 2003 Bromfietser botst met pony Stel uw eigen computer systeem samen: www.merzaan.nl Vrouw gewond bij val van trap NIÉUW AAN DE KUST Solexslachtoffer Meeste toeristen naar Walcheren jr^Nadia Berkelder DOMBURG - Vorig jaar is het aantal overnachtingen van Ne derlandse vakantiegangers in Zeeland spectaculair gestegen. Daar staat tegenover dat het to taal aantal Nederlanders dat naar de provincie kwam iets daalde. De vakanties die in Zee land worden doorgebracht, worden dus iets langer. De meeste mensen komen naar Walcheren, Schouwen-Duive- land is tweede op de ranglijst. Dat blijkt uit een rapportage van het Bureau voor Toerisme Zeeland en de Kamer van Koop handel. In opdracht van de ge meente Veere verzamelen ze driejaar lang gegevens over het toeristische bedrijfsleven. Met die gegevens hoopt de gemeente het economisch beleid beter te kunnen afstemmen op de prak tijk. Het rapport is het tweede deel in de serie van drie. Gede tailleerde cijfers over de buiten landse toerist zijn niet in het rapport meegenomen. Daarom is het moeilijk om conclusies te trekken over de hele toeristische sector. In2002 brachten de Nederland se toeristen 11,2 miljoen nach ten door in Zeeland. Het jaar daarvoor waren dat er een mil joen minder. De meeste toeris ten komen naar Walcheren, bij na dertig procent. De toeristen blijven daar ook langer dan in andere delen van Zeeland. Een vakantie op Walcheren duurt gemiddeld 8,9 dagen, tegenover 7,7 in de rest van Zeeland. Rela tief veel vakantiegangers blij ven langer dan twee weken. De toeristen uit eigen land ga ven vorig jaar bijna 280 miljoen euro uit in Zeeland, veertig mil joen meer dan het jaar daarvoor. Zeeland blijft daarmee relatief iets achter op de rest van het land. Bezoekers aan Walcheren geven het meeste geld uit in hun vakantie. Iedere toerist op Wal cheren geeft per vakantie 203 euro uit, in de rest van Zeeland is dat 165 euro. Het toerisme is een belangrijke peiler voor de economie in de gemeente Veere. Bedrijven in de toeristische sector zetten vorig 155,7 miljoen euro om. Dat is bijna een derde van de totale omzet in de gemeente. Vier op de tien banen in de gemeente heeft iets te maken met toerisme. Veel middenstanders zouden zonder het toerisme niet kunnen be staan. De helft van de omzet van de detailhandel die in eten doet, zoals bakkers en supermarkten, is afkomstig van toeristen. De overige detailhandel in de gemeente Veere profiteert nau welijks van het toerisme. Voor andere dingen dan eten gaat toeristen naar Vlissingen of Middelburg, blijkt uit het on derzoek. De omzet van bedrij ven in de zogenoemde non-food sector daalde iets ten opzichte van het jaar ervoor. In de steden op Walcheren steeg de omzet van die winkels met drie pro cent. Advertentie Dinsdag 15 juli Woensdag 16 juli Donderdag 17 juli qj (Tot 17.00 uur) Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Q Telefoon: 0113 227607 B1GGEKERKE - Een twintig jarige man uit Vlissingen raakte zaterdag gewond toen hij met zijn brommer een pony aanreed. Hij reed op de Rondweg Bigge- kerke toen een tienjarig meisje met haar pony ineens het fiets pad opreed. De man viel en liep schaafwonden op. Het meisje en de pony bleven ongedeerd. De bewoners kijken naar de brand in hun landbouwschuur in Ritthem Advertentie door Nadia Berkelder RITTHEM - Een uitslaande brand in een schuur aan de Scheeweg bij Ritthem heeft zaterdag voor honderdduizenden euro's schade veroorzaakt. De eigenaren waren van plan om volgende maand hun nieuwe manege te openen. Die plannen zijn nu noodgedwongen uitgesteld. De brand ontstond iets voor twaalf uur 's middags en is vermoedelijk veroorzaakt doordat iemand in de schuur aan het slij pen was. „Hij draaide zich om en zag een eindje verder het stro branden", vertelt eigenaar Ard Geertse een dag la ter. „Het ging ineens zo snel, hij probeer de het te blussen, maar dat lukte niet." In de schuur lag ongeveer zestig ton stro, verder stond er nog een personenauto, een b obcat (mini-kraan) en een kleine voorraad olie. Al snel sloegen de vlam men door het dak van de schuur, de rook pluim wat tot ver in de omtrek te zien. Door gebrek aan bluswater was de brandweer gedwongen zich te concen treren op behoud van het woonhuis naast de schuur en op het koelen van de gas flessen die in de schuur stonden. De flessen waren gebruikt bij laswerkzaam- heden. „Bij het lassen wordt acytyleen gebruikt", zegt hoofdofficier van dienst, S. Vermeulen, van de stadsgewestelijke brandweer. „Als de fles verhit wordt, ontstaat grote druk. De fles verzwakt en kan makkelijk ontploffen. Dat zijn echte projectielen. Die kunnen honderden me ters wegvliegen." Pas nadat de dompelpomp, een apparaat om bluswater uit bijvoorbeeld sloten te halen, was gearriveerd kon de brand echt effectief worden bestreden. De brandweer is nog tot tien uur 's avonds bezig geweest om het smeulende stro te blussen. Ard Geertse heeft zelf meegeholpen. „Ik heb een kraan. Met twee anderen heb ik al het stro uit de schuur gehaald." Eenmaal op het erf heeft de brandweer het stro geblust. Het huis, dat op zeven meter afstand van de schuur staat, is bij- Ruben Oreel na onbeschadigd gebleven. Er is alleen een ruit gesprongen en wat houtwerk is omgekruld. De loods is verwoest. „Dat is nu een verzekeringskwestie. Het is een geluk dat hij nog niet zo oud was, want dan maken ze vaak een schatting van de waarde." Maanden werk zijn voor niets geweest. ,Ik heb die loods zelf gebouwd, er zit veel werken tijd in. Elk uurtje dat ik overhad, heb ik erin gestoken. Het was een uitbrei ding van de loods die er al stond, het zand voor de binnenmanege lag er al in. Het is wel even slikken als je daar nu rondloopt. Mijn zoontje van bijna twee had er een zandbak, ik heb zijn kruiwagentje ge vonden, dat was helemaal verkoold." SEROOSKERKE - Een 59-jari- ge vrouw uit Amsterdam is za terdagmorgen zwaargewond geraakt na een val van een trap in een woning aan de Molenweg in Serooskerke. Ze is met een hoofdwond over gebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Omdat haar toe stand verslechterde, is ze aan het begin van de middag met de traumahelikopter naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam vervoerd. Advertentie m per 1/12/03 Plannen voor Congres centrum in Vlissingen? Dat is per 01-12-03 al klaar. Golden Tulip Westduin Koudekerke Vlissingen. 15 zalen tot 1.000 personen en 115 luxe kamers. Reserveer NU met een introductiekorting van 10% in de maanden December, Januari en Februari. Vraagt U gerust naar onze uitgebreide informatiemap. Golden Tulip Westduin Koudekerke Vlissingen. Westduin 1, 4371 PE Koudekerke. Tel. 0118-552510, Fax 0118-552776. Internet: www.westduin.nl E-mail: westduin@zeelandnet.nl Bijna zestig deelnemers stelden zich zaterdag in Biggekerke op voor de start van de solextoertocht over Walcheren. foto R u be n O reel door Nadia Berkelder BIGGEKERKE - Het solexvirus in Biggekerke is niet meer uit te roeien. Vijf jaar na de eerste race in het dorp, is de fiets met motor er niet meer weg te denken. Het solexcomité viert dit jaar haar eerste lustrum. Om dat te vieren werd zaterdag een toertocht over Walcheren gereden. „Als je er eenmaal mee besmet bent, kom je er niet meer van af", zegt voorzitter Erik Melse. „Het lijkt wel een soort sars." Biggekerke is in de ban van de solex, sommige mensen hebben er zelfs meer dan één. Voor de start van de toertocht melden zich ook deelnemers van Noord en Zuid-Beveland. Daar stak het virus voor het eerst de kop op. Biggekerke was lange tijd de enige plaats op Walcheren waar solexraces werden gehouden. Tot deze zomer, want Aagteker- ke is inmiddels ook voor de solex gevallen. Maar, zeggen ze in Bigge, de enige echte solexrace is hier, rond de kerk, met mas sa's publiek. Bijna zestig deelnemers staan aan de start van de tocht van veertig kilometer over Walche ren. „De glimmende zwarte voorop", zegt Melse tevreden. „Die is van de winter helemaal opgeknapt.Het is goed te doen, zegt hijzo lang op de solex zit ten. „Het zijn goede zadeltjes." Het tempo ligt niet al te hoog en onderweg zijn twee tussenstops ingelast om de benen te strek ken. Achter de stoet rijdt een wagen met reservesolexen van de Solexclub Zeeland, zodat ie dereen, ook de pechvogels, de tocht kan uitrijden. Eén solexfanaat kan niet eens aan de tocht beginnen. Als de rest is vertrokken blijft hij ach ter bij café Juliana. Marco Bim- mel bestelt maar een biertje. Zijn arm zit in een mitella. Hij is een echt solexslachtoffer. „Ik ben twee weken geleden aange reden op de rondweg hier in Big- ri r De Middelburgse abdij is niet alleen te zien op het etiket van het Lange Jan bier, maar nu ook op de garagedeur van het echtpaar Van Wallenburg. Hun zoon Jaap, die het Lange Jan bier introduceerde, overleed twee jaar geleden bij een auto ongeluk. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Op de ga ragedeur van de familie Van Wallenburg aan de Burge meester Dregmansstraat in Middelburg is sinds vorige week een schildering van de abdij van Middelburg te zien. Het onderwerp is niet zo maar gekozen, het is een her innering aan hun zoon Jaap die ruim twee jaar geleden bij een auto-ongeluk om het le ven kwam. Jaap van Wallenburg heeft zich op geheel eigen wijze in gespannen voor de stad. Met de stichting Vrienden van Middelburg verzette hij zich half jaren tachtig tegen de re novatie van het abdijcom plex. Behalve actievoerder was hij onder meer ook bier verkoper, hij had een winkel aan de Penninghoeksingel. Tien jaar geleden introdu ceerde Van Wallenburg het Lange Jan bier. Met op het etiket, hoe kan het ook an ders, een tekening van de ab dij Dat etiket is nu te zien op de garagedeur van zijn ou ders. „We zijn er echt blij mee", zegt An van Wallenburg. „Ook omdat het ter nage dachtenis van Jaap is. „We krijgen veel bekijks, er is zoveel belangstelling. Men sen stoppen zelfs met de au to." De schildering is gemaakt door Wil van der Ouderaa, een kennis van Jaap. Hij heeft het etiket geprojec teerd op de deur, de contou ren overgenomen en vervol gens ingevuld. „Tien jaar geleden heeft Wil onze ga rage ook bespoten, toen was het een bosgezicht. Dat was inmiddels versleten en we moesten een nieuwe." De herkomst van de tekening op het etiket is voor de fami lie een raadsel. „We weten niet wie het gemaakt heeft, alleen Jaap wist dat. Dat zouden we heel graag willen weten." V door Sandra van de Vreugde GAPINGE - Bram Francke uit Gapinge sleepte zaterdag bij het sjezenrijden de overwinning in Veere in de wacht met zijn jongr ste dochter Nicolette. Met 71 van de 72 ringen moesten zij nog wel afrekenen met een ander koppel, namelijk Ina Wattel en Adrie Verhage. Ze verloren echter wel van dit kop pel in de strijd om de gouden zweep, een prijs die beschikbaar is gesteld door de ondernemers van Veere.. Er waren tijdens deze wedstrijd weinig prijzen te behalen voor andere koppels, want ook de pollepel werd gewonnen door de dagwinnaars. De prijzen voor de versiering werden bepaald door het publiek. Simon en Jo- lien van de Broeke wonnen de eerste prijs, voor Nel en Adrie Volkers en Wilma Dingemanse en Jan Jakobsen. Ook in bungalowpark het Kust licht was sjezenrijden te zien. De 14 deelnemende koppels konden daar 60 ringen steken. Marcel Clarisse en Natasja de Buck werden met 60 ringen de winnaars van deze wedstrijd. Maar er waren meer prijzen te verdelen en daarvoor was de strijd behoorlijk heftig. Zowel Rinus Janse en Leoniek Franc ke, Han en Anita Dekker en Piet Brasser en Lizette Francke sta ken 56 van de 60 ringen en dus moest een kamp bepalen wie er met de 2e en 3e beker naar huis ging. De 20 milimeterring moest er zelfs aan te pas komen om een beslissing af te dwingen. Uitein delijk was het Leoniek Francke met menner Rinus Janse die het hoofd het koelst hielden en Han en Anita Dekker wonnen de derde beker. De rode lantaarn was voor Adrie de Visser en Betsie Krij ger, die.29 van de 60 ringen wis ten te steken. Er werd ook nog ringgereden dit weekend en wel in Westkapelle. Traditioneel zijn de prestaties altij d erg goed tij dens deze wed- strijd. Het is een beetje andere wedstrijd dan andere, want gas- trijders van alle dorpen zijn er welkom. Een groot aantal goede rijders maakt altijd hun op wachting. Het werd de dag van Krijn Coppoolse uit Gapinge, want hij won zowel het dagklas sement met 25 van de 25 ringen, als ook het bekerklassement. Voor de pollepel kwamen 2 6 van de 45 deelnemers in aanmer king. Dat werd dus een behoor lijk lange kamp. Krijn Coppool se hield het dit keer ook lang vol en het zag er naar uit dat hij ook dit in zijn voordeel kon beslis sen. Maar Coen Minderhoud uit Domburg, liet dit niet toe. Als laatste rijder van een groepje van 5 deelnemers die waren overgebleven op de 10 milime terring, was hij de enige die deze wist te steken. Agenda Z.R.V. Vrijdag 18 juli sjezenrijden in Aag- tekerke Dorpsplein van 18.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 19 juli ringrijden in Zou- telande, Langstraat van 8.00 tot 17.00 uur en in Domburg Markt van 16.00 tot 21.00 uur. Sjezenrijden in Grijpskerke, Kerkring van 15.00 tot 21.00 uur. gekerke, ik was aan het oefenen. Ik stak de weg over en had die auto helemaal niet zien aanko men." Hij brak zijn sleutelbeen en een rib en beschadigde zijn nekwervels. Hij heeft nog geluk gehad, beseft hij. Maar echt ge lukkig is hij vanmiddag niet, hij had graag meegereden. „Het is mijn lust en mijn leven, je leeft er toch naar toe." Het is vooral de nostalgie wat de solex zo leuk maakt, denkt hij. En het saam horigheidsgevoel, het solexrij den is een echte Biggekerkse dorpstraditie geworden. Bim- mel hoopt dan ook op tijd klaar te zijn voor het jaarlijks hoogte punt: de solexrace die op 23 au gustus wordt gereden. Het was die donderdag niet zo druk op het kinderdagver blijf. Een van de leidsters ging daarom met een paar peuters naar het ringrijden op de Middelburgse Markt. De driejarige Thomas vond het wel spannend, maar na een paar minuten wen nen en een ijsje juichte hij vrolijk met het publiek mee. Op de terugweg werd nog even gestopt bij een speel veldje met een glijbaan en een houten huisje. De kinde ren hadden het prima naar hun zin tot ze resoluut wer den teruggeroepen door de leidster. Op de vloer van het huisje lag een hondendrol. „Hadik die net nou gemist?" vroeg ze zich af. Ze nam de peuters bij de hand en liep te rug naar het dagverblijf. Daar werd haar door Thomas vrolijk verteld dat de poep niet van een hond was ge weest. Een veeg in zijn wijde boxershort deed haar ver moeden dat hij de waarheid sprak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7