Eeuwig getouwtrek tussen de staande magistratuur en politiek Emmenaar overlijdt na steekpartij Sneek wint wedstrijd skütsjesilen Friese politie onderzoekt vervalsingen eurobiljetten Twee doden en drie gewonden bij incidenten in Roermond en Sittard maandag 14 juli 2003 Zalm verwijt paarse kabinet geldverkwisting Notarissen in het nauw gedreven Aanhoudingen Wet Stadsregels van Gouda krijgen breed navolging Contract over gedrag leerlingen Procedure tegen De Roy Verwarde man in Fries ziekenhuis Nederland succesvol bij EK vissen Delfsail 2003 boekt record 14 juli 1953 EMMEN - Een 27-jarige Emme naar is in de nacht van vrij dag op zaterdag overleden aan de gevolgen van een steek- PZü fitn I De man, afkomstig uit de wijk Emmerschans, had volgens de politie kort daarvoor ruzie ge had met bewoners van een wo ning in zijn wijk. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De politie heeft twee mannen aangehouden die vermoedelijk bij de zaak be trokkenwaren. Het is de tweede keer binnen een half jaar dat een bewoner van Emmerschans door een misdrijf om het leven komt. In februari werd een 79-jarige vrouw uit dezelfde wijk verkracht en ver moord. De dader is vorige maand aangehouden en heeft inmiddels bekend. ANP HILVERSUM - Het tweede paarse kabinet had de financië le meevallers voor slechtere tij den moeten reserverenDanhad het nu regerende kabinet-Bal kenende minder hoeven te be zuinigen. Dat heeft minister Zalm van Fi nanciën gisteren gezegd in het Radio 1 Journaal. Volgens Zalm, ook minister van Finan ciën in de twee paarse kabinet ten (1994-2002), is er destijds te veel geïnvesteerd in onderwijs en gezondheidszorg. Eventuele meevallers zegt Zalm voortaan wel te willen reser veren. Als Nederland ervan af ziet deel te nemen in de ontwik keling van de Joint Strike Fighter, levert dat volgens de bewindsman op termijn geen financieel voordeel op. D66-lei- der Dittrich heeft daarvoor vorige week gepleit. Op die manier zouden de in het hoofd lijnenakkoord voorgestelde in vesteringen in onderwijs en zorg kunnen worden veilig gesteld, meende de leider van D66. ANP EDE - Een groot aantal notaris kantoren verkeert in financiële moeilijkheden. Dat komt soms door de felle concurrentie na het invoeren van vrije tarieven en vrije vestiging. Ook de ingezakte huizen- en kantorenmarkt is debet aan de groeiende problemen in de branche. ,,Van 62 kantoren is de situatie zorgelijk", aldus D. Plaggemars, voorzitter van de Koninklijke Notariële Beroeps organisatie. Hij beroept zich op cijfers van het Bureau Financi eel Toezicht. Nederland telt ruim 1400 notarissen. ANP Advertentie Schietpartijen in Limburg van onze redactie binnenland SITTARD - Bij schietpartijen in Sittard en Roermond zijn het af gelopen weekeinde twee doden en drie gewonden gevallen. In Sittard schoot een man een 59- jarige vrouw dood, haar even oude echtgenoot overleed giste ren aan zijn verwondingen. Hun kleindochter van negen raakte levensgevaarlijk gewond. De politie zegt de dader te kennen. Alle drie de slachtoffers werden van dichtbij door het hoofd ge schoten. De toestand van de kleindochter is zeer kritiek. Artsen van het Academische Ziekenhuis van Maastricht (AZM) houden het kind kunst matig in coma. Ze vrezen voor haar leven. Een politiewoordvoerder gaat niet uit van een afrekening of re lationeel probleem. Vrienden en kennissen van de slachtoffers sluiten eveneens uit dat het om een afrekening in het criminele milieu gaat. Ze vermoeden dat de dader uit de klantenkring van het echt paar komt. Hun handel in twee dehandsauto's is gespeciali seerd in BMW's. De dader zou zijn gevlucht in een grijze of goudkleurige BMW 740i. Vol gens de politie is de vermoede lijke dader een inwoner van Sit tard. Hij is nog voortvluchtig. Burgemeester Dijkstra van Sit tard haastte zich zaterdagmid dag direct naar de wijk Lim- brichterveld waar de fatale schietpartij plaatsvond. „De mensen zijn geschokt. De slachtoffers waren goede men sen niks mis meeHet is onvoor stelbaar dat ook op het kind ge schoten is. Alweer een tegenslag voor deze wijk", verklaarde Dijkstra. In hetzelfde Limbrichterveld gooide een Somalische man en kele maanden geleden een baby van een flat naar beneden. Het kind was op slag dood. Volgens WD-stadsdeelwethouder Mar tens is het deel van de wij k waar de slachtoffer woonden 'zeker niet crimineel'. Uit politieon derzoek blijkt dat de schietpar tij in Sittard geen verband houdt met een schietincident in Roermond. Daar werden zater dagavond twee mensen bescho ten in of rond de stationstunnel beschoten. In beide gevallen vluchtten de daders met een grijze of goudkleurige BMW, maar dat blijkt toeval. Volgens de politie is het eerste slachtoffer zwaar mishandeld en even later in het winkelcen trum van de stad in elkaar gezakt. De man is met diver se verwondingen en schotwon den in het ziekenhuis opgeno men. Het tweede slachtoffer werd in zijn rug geschoten, in een auto gesleurd en tien kilometer ver derop aan de Rijksweg in Ba- exem naakt uit het voertuig gegooid. Een buurtbewoner alarmeerde de ambulance. De Amsterdammer ligt zwaarge wond in het ziekenhuis. De poli tie heeft de beide gewonden nog niet kunnen horen. Later zaterdagavond zijn in het Limburgse Neer twee Senegale- zen aangehouden in verband met de schietincidenten in Roermond. Ze zijn verhoord en gistermiddag weer vrijgelaten. De politie had geen reden hen nog langer vast te houden. ANP GROU - Het titelverdedigend skütsje van Sneek heeft zaterdag op het Pikmeer bij Grou in Friesland de eerste wedstrijd om het kampioenschap skütsjesilen gewon nen. Zaterdag begon de twee weken durende zeilcom- petitie van de SKS (Sintrale Kominisje Skütsjesilen) tussen de veertien skütsjes. Het was zaterdag een spannende eerste wedstrijd, waarbij de schepen aan elkaar gewaagd waren. Het ver schil tussen de skütsjes was klein.Ype van der Meiden uit Woudsend en zijn bemanning werden tweede. Van daag volgt de tweede wedstrijd. foto Jan de Vries/GPD Advertentie door Hans van Soest DEN HAAG - De politiek moet zich niet bemoeien met het werk van het Openbaar Ministerie, vindt de hoogste baas van het OM. Deze uitspraak van procu reur-generaal Joan de Wijker- slooth hoeft niet veel opzien te baren. Al jaren steggelen de ba zen van de staande magistra tuur (zoals het OM ook wel wordt genoemd) met hun poli tieke chef over hoeveel invloed die op hun werk mag hebben. Al anderhalve eeuw zijn beide partijen bezig hun territorium af te bakenen en zo af en toe wil len ze het vergroten. Onderlig gende reden van deze strijd is de opvatting dat een officier van justitie (de aanklager in een strafzaak) geen speelbal mag zijn van de politiek. Zoals een rechter geacht wordt onafhan kelijk te zijn, zo wordt een offi cier geacht zonder aanzien des persoon te beslissen al dan geen rechtszaak aan te spannen. Beide partijen zijn het met deze opvatting eens. Maar dat is voor de politiek nog geen reden om het OM in alle vrijheid zijn gang te laten gaan. De Tweede Kamer en de minister van Justitie vin den dat zij wel degelijk het recht y l-l UKS OAA BA>Jp, «o«.TE. BA NO, L-AN6Ê- -R4NP KAlV NIET MI9.' van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - De politie in Friesland doet onderzoek naar professionele vervalsingen van biljetten van 100 euro. Deze week heeft de politie in Leeu warden vier mannen uit Litou wen aangehouden die 4000 euro aan valse biljetten bij zich had den. Een politiewoordvoerder stelde zaterdag dat de biljetten nau welijks van de echte zijn te on derscheiden. „Zelfs een UV- lamp in de supermarkt kan niet aantonen of de biljetten vals zijn", aldus de woordvoerder zaterdag. De mannen van 22 en 23 jaar hebben het valse geld in elk ge val bij twee zaken in Dokkum en drie in Leeuwarden aangebo den. In een supermarkt in Leeu warden vond het personeel het biljet van 100 euro vreemd aan voelen. Het ging er voor de ze kerheid mee naar de bank. Hier bleek het inderdaad om vals geld te gaan van goede kwali teit. Omdat een caissière van de supermarkt het kenteken van de auto van de mannen had geno teerd, kon de politie hen even la ter al aanhouden. De politie is bezig met een in ventarisatie, bij welke winkels de verdachten nog meer zijn ge weest. Ook wordt onderzocht of de groep zelfstandig werkt of deel uitmaakt vaneen bende. De verdachten zitten nog steeds vast. Deze week doken ook valse bil jetten van 100 euro op in Woer den en Mijdrecht. In de eerste plaats werden een 21-jarige Duitser en een 23-jarige man uit Lelystad aangehouden die in het bezit waren van een stapel tje goed nagemaakte briefjes. Het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) erkent dat er steeds vaker goed gelijkende vervalsingen van euro's opdui ken. „Maar het gaat beslist niet om verontrustende hoeveelhe den. Vóór de invoering van de euro was er meer nagemaakt geld van EU-lidstaten in om loop dan nu het geval is", aldus een woordvoerder. ANP Advertentie hebben om te sturen bij het Openbaar Ministerie. Door de beperkte capaciteit bij de ver volging van criminelen moeten keuzes worden gemaakt welke zaken voor de rechter worden gebracht en welke zaken door de verdachten kunnen worden afgekocht. De politiek vindt dat zij daarin moet meebeslissen. Bij het OM gaan dan al snel de nekharen overeind staan. Recentelijk gebeurde dit nog in de zaak van de bouwfraude rond de Schipholtunnel. Het OM besloot dat het beter was de verdachte bouwbedrijven een schikking voor te leggen. Dit zou uiteindelijk meer geld ople veren voor de schatkist en j aren- lange juridische procedures voorkomen. De Tweede Kamer was woest. Triest dieptepunt in de eeuwig durende strijd tussen OM en politiek was de op straat uitge vochten ruzie tussen toenmali ge minister Sorgdrager van jus titie en het toenmalige hoofd van het college van procureurs generaal, Docters van Leeuwen. Hij en de rest van de procureurs pikten het niet dat zij zich be moeide met een (overigens du bieuze) bijbaan van een van hen. De ruzie stond niet op zichzelf. Het OM en Sorgdrager lagen in de clinch over het geblunder van het OM in de IRT-affaire die Sorgdragers voorganger Hirsch Ballin de kop had gekost. Sorg drager legde de verantwoorde lijkheden tussen haar en het Openbaar Ministerie beter vast in de wet. Hierin stond nog eens duidelijk verwoord dat het OM onder de volledige verantwoor delijkheid van de minister van Justitie valt en dat de minister daarom de bevoegdheid heeft 'algemene en bijzondere aan wijzingen' te geven. Dat De Wijkerslooth die moge lijkheid weer uit de wet wil heb ben, is dus niet zo opzienbarend. GPD GOUDA - Ruim honderd ge meenten hebben de afgelopen maanden belangstelling ge toond voor het inmiddels be kende Goudse project 'De 10 Gouden Stadsregels'. De gemeente stelde deze regels begin april in overleg met de be woners op om de stad veiliger, schoner en aangenamer te ma ken. Veel gemeenten willen naar Gouds voorbeeld soortgelijke normen- en waarden-projecten opzetten. Gouda wil dit proces verder op weg helpen door in november voor alle Nederland se gemeenten een groot congres over dit onderwerp te houden, heeft wethouder R van der Sluijs van de gemeente in Zuid- Holland zaterdag gezegd.Aan leiding voor het project Stads regels is een in 2000 gehouden onderzoek van de gemeente naar de veiligheid Gouda. ANP Advertentie DEN HAAG - Scholen moeten contracten afsluiten met ou ders over het gedrag van de kinderen. In die contracten moe ten regels staan over spijbelen, huiswerk, kledingsvoor schriften en het verbod op het bezit van wapens. Dat heeft minister Van der Hoeven (Onderwijs) zaterdag ge zegd in een interview in De Volkskrant. Volgens de minister kunnen dergelijke contracten bijdragen aan een minder vrij blijvende verstandhouding tussen scholen en ouders. Van der Hoeven meent dat ouders vaak te veel van scholen verwachten. De vastgelegde afspraken moeten voorkomen dat ouders verhaal komen halen als de school overtredingen van leerlingen bestraft. ANP AMSTERDAM - Stadsherstel Amsterdam N.V., beheerder van historische panden in de hoofdstad, begint een procedure tegen Edwin de Roy van Zuydewijn, de partner van prinses Margarita. De Roy van Zuydewijn huurt een pand van Stads herstel, maar zou de woning tegen de regels onderverhuren. Stadsherstel heeft De Roy van Zuydewijn gesommeerd een einde aan de onderhuur te maken. Mocht hier niet op korte termijn geen einde aan komen, dan spant Stadsherstel een juridische procedure aan tegen De Roy van Zuydewijn. ANP LEEUWARDEN - In het ziekenhuis van Leeuwarden ver- blij ft al twee weken een man die niet meer weet wie hij isOp 1 juli heeft de politie de man in verwarde toestand aangetroffen in de omgeving van het politiebureau in de Friese hoofdstad. De man weet zich alleen zijn voornaam te herinneren: Sven. De man was keurig gekleed in het zwart. Hij spreekt accent loos Nederlands en verstaat naar eigen zeggen weinig tot geen Fries. Wel verstaat hij Engels en Duits. De politie schat de leeftijd van de man tussen de 25 en 30 jaar. De politie zoekt mensen die de onbekende herkennen. ANP VRIES - Nederland is gisteren als derde geëindigd tijdens het Europees Kampioenschap sportvissen in het Noord-Willems kanaal bij het Drentse Vries. Groot-Brittannië werd eerste en Frankrijk tweede. Het evenement werd georganiseerd door de Nederlandse Ver eniging van Sportvisserfederaties (NWS). Volgens een NWS-woordvoerder is voor het eerst in 10 jaar dat Nederland tij dens een internationaal toernooi bij de beste drie weet te komen. Het was de eerste keer dat het evenement in Nederland werd georganiseerd. De Nederlanders vingen het hele weekeinde in totaal 25 kilo vis, terwijl de Fransen het met 2 2 kilo moesten doen. Wegens de betere individuele pres taties gingen de Fransen met het zilver naar huis. ANP DELFZIJL - Delfsail 2003 heeft een recordaantal bezoekers getrokken. Volgens de organisatie kwamen bijna een miljoen bezoekers naar de zeilmanifestatie. Dat zijn er veel meer dan de laatste keer, in 1998, toen 650.000 mensen het vierdaagse evenement bezochten. Delfsail is na Sail Amsterdam de grootste zeilmanifestatie in Nederland waar tall ships (windjammers) uit de hele wereld worden getoond. Delfsail wordt eens per vijf jaar georgani seerd, dit jaar voor de vierde keer. ANP SLAP - Juni was voor de recre atiesector een slappe maand. In Zeeland bleven nog meer toeristen weg dan in andere kustgebieden. Waarschijnlijk zijn veel Nederlanders en bui tenlanders bang dat de voor zieningen in de provincie na de watersnoodramp nog niet op orde zijn. BENZINEPRIJS - Benzine, petroleum en gasolie worden wereldwijd duurder. Bij Ne derlandse tankstations kost benzine voortaan 0,7 cent per liter meer. De petroleumpriji wordt met 0,75 cent verhoogd. TOMATEN - In Engeland wordt, tegen dumpprijzen de partij Nederlandse tomaten verkocht die in beslag is geno men. De opbrengst gaat naar de douane. De prijs per kistje loopt langzaam op. Als de to matenprijs zich handhaaft, zal Nederland verzoeken de En gelse markt open te stellen voor Nederlandse tomaten. DIJKWERKERS - Dijkwer kers in het rampgebied mogen in de bouwvak toch vakantie opnemen, hoewel dat volgens de Noodwet Dijkherstel niet mocht. De maatregel geldt al leen voor 'droge werkers', die normaal gesproken ook recht hebben op bouwvakvakantie. 'Natte werkers' krijgen va kantie als het werk het toelaat. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L, Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4382 NH Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc,nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Temeuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Temeuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tol 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail. lezersservioe@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113) 315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax(0113) 315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www.pzo.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling 1 - Postbus 3229, 4800 MB Breda. Behoort tot UJGgBnGïr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3