PZC Ideale Pastorale in Nisse Vechten voor een plekje in Aardenburg Boeren verdeeld over bestrijding ziektes Walcheren trekt meeste toeristen in Zeeland 40 Provincie moet tonen wat er is te beleven kunst maandag 14 juli 2003 Zomerfeest Bromfietser botst met pony Rommelmarkt Rode kaart Bekeuringen PROFILE Ongeval in Waterlandkerkje Folkmuziek Weggedoezeld achter het stuur Politie betrapt drankrijders Man mishandeld Joyrider op brommer aangehouden Duo betrapt op diefstal benzine Evenementen krijgen rol in imagocampagne In de reclame voor onder meer Film by the Sea wordt voortaan ook de slogan Welkom in Zeeland in beeld gebracht. finnrMaurits Sep MIDDELBURG - Nu heel Ne derland weet dat men welkom in Zeeland is, wordt het tijd te laten zien wat hier dan allemaal te zien en te doen is. Daarom wordt in het vervolg van de ima- «ocampagne nauwer samenge werkt met bijvoorbeeld culture le evenementen als het Zeeland Nazomer Festival en Film by the Sea. „We hebben onze ambitie laten zien: jonge gezinnen binnenha len. Nu laten we zien wat zij hier kunnen beleven", zegt Wilbert van den Bosch van Van Sluis Consultants, het bureau dat de imagocampagne heeft bedacht. Iedereen denkt bij Amsterdam aan cultuur, zegt Jan Bart Man- dos van de stuurgroep die de imagocampagne begeleidt. „En zeg je deze week muziek, dan denkt iedereen aan Den Haag: North Sea Jazz. Maar Zeeland heeft ook enkele culturele top- evenementen. Cultuur is voor onze doelgroep heel belangrijk. Dus in het bijstellen van het beeld van Zeeland komen die festivals goed van pas. In de sterpotjes voor het Zee land Nazomer Festival en Film TERNEUZEN - In en rond buurthuis 't Schelpenhoekje aan de Dokweg in Terneuzen vindt zaterdag 19 en zondag 20 juli een zomerfeest plaats. Zaterdag begint om 10.00 uur een voetbaltoernooi in diverse leeftijdscategorieën. Op die zelfde tijd is er een rommel markt en zijn er diverse spelle tjes voor kinderen, 's Avonds is er een open podium met play back, goochelen en rappers. Zondagmiddag wordt vanaf 14.00 uur bonkuné en bingo ge speeld. 's Avonds is er een optre den van de Golden Rain band. DOMBURG - Vorig jaar is het aantal overnachtingen van Ne derlandse vakantiegangers in Zeeland spectaculair gestegen. Daar staat tegenover dat het to taal aantal Nederlanders dat naar de provincie kwam iets daalde. De vakanties die in Zee land worden doorgebracht, worden dus iets langer. De meeste mensen komen naar Walcheren; Schouwen-Duive- land is tweede op de ranglijst. Dat blijkt uit een rapportage van het Bureau voor Toerisme Zeeland en de Kamer van Koop handel. In opdracht van de ge meente Veere verzamelen ze drie jaar lang gegevens over het toeristische bedrijfsleven. Met die gegevens hoopt de gemeente het economisch beleid beter te kunnen afstemmen op de prak tijk. Het rapport is het tweede deel in de serie van drie. Gede tailleerde cijfers over de buiten landse toerist zijn niet in het rapport meegenomen. Daarom is het moeilijk om conclusies te trekken over de hele toeristische sector. In 2002 brachten de Nederland se toeristen 11,2 miljoen nach ten door in Zeeland. Het jaar daarvoor waren dat er een mil joen minder. De meeste toeris ten komen naar Walcheren, bij na dertig procent. De toeristen blijven daar ook langer dan in andere delen van Zeeland. Een vakantie op Walcheren duurt gemiddeld 8,9 dagen, tegenover 7,7 in de rest van Zeeland. Rela tief veel vakantiegangers blij ven langer dan twee weken. De toeristen uit eigen land ga ven vorig jaar bijna 280 miljoen euro uit in Zeeland, veertig mil joen meer dan het jaar daarvoor. Zeeland blijft daarmee iets ach ter op de rest van het land. hIGGEKERKE - Een twintig jarige man uit Vlissingen is za- terdag gewond geraakt nadat hij met zijn brommer een pony had aangereden. ™j reed op de Rondweg Bigge- kerke toen een tienjarig meisje ®et haar pony ineens het fiets pad opreed. De bromfietser viel en liep schaafwonden op. Het "leisje en haar pony bleven on gedeerd. by the Sea zal daarom nadruk kelijk de slogan Welkom in Zee land in beeld worden gebracht. Wat Mandos betreft wordt ook op sportgebied meer gebruik ge maakt van de imagocampagne. „Het biedt echt geweldige mo gelijkheden." Het omgekeerde is ook het ge val. Culturele en sportevene menten helpen mee aan het ver anderen van het imago van Zeeland. De uitwisseling die nu op gang wordt gebracht, had al eerder tot resultaten kunnen leiden, geeft Van den Bosch toe. „Maar zoiets heeft altijd een in cubatietijd nodig. Daarom zijn de eerste positieve resultaten die uit de evaluatie van een jaar campagne blijken ook zo be langrijk voor ons." Overigens heeft de samenwer- door Frank Gijsel AARDENBURG - Aardenburg stond het afgelopen weekeinde bol van de activiteiten. De jaar lijkse braderie viel samen met het einde van de culturele week. Mede dankzij de dag van de mu ziek op de Markt was het vooral zaterdag tot in de nachtelijke uren goed toeven in de kik- kerstad. Op vrijdagnacht, rond de klok van twee uur, verschenen de eerste rommelmarktverkopers in de Weststraat. Er werd driftig gestreden om een goed plaatsje. Bij het krieken van de dag wa ren bijna alle plekken ingeno men. Degenen die zich wat later meldden, moesten genoegen ne men met een bescheiden plaats je in de luwte. De Markt was niet beschikbaar en daardoor moes ten de handelaars uitwijken naar de Busschieter- Burcht- en Sint Bavostraat. Door deze op stelling ontstond een lus in het parcours. les van Haneghem, voorzitter king die op kleine schaal al plaatsvond, ook goed gewerkt, zegt Judith Jansen van Van Sluis Consultants. „We hebben in vacatures, bijvoorbeeld in de zorgsector, een relatie gelegd met de imagocampagne. Dat werkte goed. Er kwamen meer reacties op die vacatures dan gewoonlijk, en de kwaliteit er van was ook nog eens beter dan gemiddeld." Mandos, die tevens bestuurs voorzitter is van de Hogeschool Zeeland, ziet op onderwijsge bied al evenzeer tal van moge lijkheden. „Wij moeten ons marktaandeel vergroten door Zeeuwse jongeren hier te hou den en jongeren van buiten naar hier te halen. Dat kan door een goed onderwijsconcept, maar net zo belangrij k is de stad en de van de Taakgroep Evenementen Aardenburg, was zeer te spre ken over de nieuwe formule. „We hebben op deze manier wat meer ruimte gekregen. We mer ken dat er nog groei zit in de markt. Vanuit België zien we steeds meer handelaars naar Aardenburg afzakken." Aardenburgse verenigingen en instanties maakten van de gele genheid gebruik hun kas te spekken. De Koninklijk Mu- zieksociëteit Aardenburgse Fanfaren en de boerenkapel de Bloasuuln hielden nabij de kerk in de Weststraat hun eigen rom melmarkt en ze hadden tevens een eetkraampje ingericht. Zelfs de kerkgemeenschappen waren in touw om geld bijeen te brengen. De Samen Op Weg-ge- meente vond in de tuin van het Weeshuis zijn plekje met als doel geld bijeen te brengen voor het orgelfonds van de Sint Baafs. De Doopsgezinde Ge meente was in de Vermaning ac tief. provincie aantrekkelijk te ma ken." Zeeland heeft al veel moois in zich, dus het wordt hoog tijd dat meer uit te gaan dragen, advi seert Van den Bosch. Wat hem betreft wordt dat één van de speerpunten van de tweede fase van de imagocampagne. „Durf maar te vertellen wat Zeeland heeft. Ben maar minder be scheiden. En laat het ook voelen dat mensen welkom zijn." De campagne is van begin af aan binnen Zeeland met een flinke lading scepsis bekeken en be handeld. „Ik had graag gezien dat het draagvlak sneller was gegroeid", geeft Mandos toe, „Maar zie de resultaten: de en thousiastelingen hebben gelijk gehad." Van den Bosch en Jansen van Van Sluis Consultants waren aangenaam verrast door het tempo waarin het beeld van Zeeland in positieve zin is bijge steld. De campagne is net een jaar oud en nu al wordt de pro vincie minder geassocieerd met oud, conservatief en mannelijk, en meer met jong, vrolijk en vrouwelijk. Van den Bosch: „Het gaat zelfs sneller dan des tijds in Groningen. Kennelijk beschikt Zeeland over over vol doende kwaliteit, die als ze in de etalage staan ook worden her kend." De kracht is dat we Zeeuwen zelf laten vertellen wat er zo bij zonder is aan de provincie, zegt Jansen. „Het zijn geen model len, maar mensen die hier wo nen en werken. Dat wordt ook herkend, want meer dan de helft van de mensen beoordeelt de campagne als betrouwbaar en geloofwaardig. door Jan Jansen TERNEUZEN - De bestrijding van ziektes in gewassen vormt een splijtzwam tussen traditio nele akkerbouwers en huili bio logische collega's. De eersten verwijten sommige 'biológen' dat ze niet tijdig maatregelen nemen. Besmettelijke ziektes als valse meeldauw in uien en phythoft- hora in aardappelen kunnen daardoor overslaan naar gezon de percelen van de 'traditione- len'. Het gevolg is dat de aange taste gewassen een veel lagere opbrengst geven. De discussie laaide deze week op in het blad Zuidland van landbouworganisatie ZLTO. Aanleiding daartoe is volgens akkerbouwvoorman Joris van Waes uit Philippine, zelf een traditionele boer, ook te vinden in Zeeuws-Vlaanderen. Kortge leden riep de AID enkele biolo gische aardappeltelers in dit ge bied tot de orde omdat ze de in het gewas geconstateerde phyt- hofthora niet tijdig aanpakten. „Er zijn landelijke afspraken gemaakt over de bestrijding van deze besmettelijke en agressie ve ziekte, maar helaas worden die niet overal nageleefd door biologische boeren. En dan is het onmiddelijk een bedreiging voor de gangbare teelt", zegt Van Waes. Hij vindt dat elke boer zijn ver antwoordelijkheid moet nemen. „Eigenlijk is het jammer dat er strikte afspraken nodig zijn. Je mag dit een collega gewoon niet aandoen." Het is volgens Van Waes maar een enkele biologi sche boer die zich niet aan de re gels houdt. „In overleg blijken de meesten voor rede vatbaar. Het is een enkeling die het ver- Voor een c u bij Profi Tyrecenter KOLE - Hulst. Ind H( Oostburg, I Terneuxen, prutst." Volgens de afspraken moet biologische boeren hun aardappelen bewerken zodra de ziekte wordt geconstateerd. „En sommigen'doen dat gewoon te laat", aldus Van Waes. Biologisch boer Hans Quist uit IJzendijke weet van de proble men. Hij is zelf een aardappelte ler, maar heeft geen problemen met zijn traditioneel boerende buren. Hij weet dat een enkele collega wel eens te laat is met de bewerking. „Een paar telers hebben pas nog een rode kaart gekregen van de AID." Toch toont hij ook begrip. „Soms kan een boer wellicht eerder maat regelen nemen, maar het moet ook technisch kunnen. Als het bijvoorbeeld te nat is, kun je weinig uitrichten." Verder vindt Quist dat zijn tra ditionele collega's de risico's van ziektes op biologische per celen overdrijven. „Er wordt wel eens erg heftig gereageerd. Als het weer opknapt neemt de ziektedruk meteen af. Daar houden ze te weinig rekening mee. Maar het principe is wel: Als er ziekte in zit, moet je je aan de regels houden, daar hebben ze gelijk in." CADZAND - De politie heeft zaterdagnacht tijdens controle in Cadzand, Nieuwvliet, Groede en Breskens achttien bekeurin gen uitgedeeld. De boetes waren onder meer voor illegaal kamperen, open lijk gebruik van verdovende middelen, rijden zonder brom fietshelm en rijden op een fiets zonder licht. n i i tiankelijke APK Keuring van uw auto bent ^recenter aan het juiste adres. Bij Profile it u altijd geheel vrijblijvend uw auto laten s Hiermee bespaart u aanzienlijk op uw ~§l urten lp 'ASSIE TOT IN IEDER DETAIL I 1 UCTOR Geldig tot één week no plaatsing Weg, Afrikaweg 4 Tel: 0114-31 40 80 itampershoek, Transportweg 9 Tel: 0117-45 23 77 Hughersluys, Hughersluys 2 Tel: 01 15-61 39 81 Danser Miguel Munoz begeleidde flamenco-zangeres Amparo Cortés op spectaculaire wijze. door Rolf Bosboom NISSE - Een podium bij de vaete, een zee van witte tuinstoelen rond de dorpspomp en eenden die onverstoor baar in het rond stappen. Op het podi um hoogwaardige muziek in uiteenlo pende genres. En als het dan ook nog ideaal weer is, heb je een prachtig festi val. Zo was het zaterdag in Nisse, waar voor de achtste keer het muziekevene ment Pastorale au Parvis werd gehou den. Het dorpsplein als concertzaal, is de gedachte achter het festival. De formu le trok opnieuw volop belangstelling. De organisatie schatte het aantal be zoekers op tussen de 1000 en 1500. De opmaat van vrij dagavond, met een Kel tische Avond in de kerk, was uitver kocht. Het publiek kreeg zaterdag allerlei soorten muziek voorgeschoteld. Een hoogtepunt was zonder meer het optre den van de flamenco-zangeres Amparo Cortés. De begeleidende gitarist en per cussionist zorgden voor het ritme, Cor tés met haar wat schorre stem en eigen poëtische teksten voor de emotie. Het eerste nummer was nog maar net inge zet, of het publiek waande zich al in Spanje en kon de neiging ritmisch mee te klappen nauwelijks onderdrukken. Een opvallende rol was weggelegd voor Miguel Munoz, die met zijn sierlijke dansbewegingen, geklap, gestamp en castagnettengeratel voor spektakel zorgde. Wat minder toegankelijk was de accor- deonmuziek van Deux Accords Diront uit Wallonië, maar toch wisten Anne Niepold en Aline Pohl voldoende men sen aan zich te binden. Hun optreden werd gevolgd door opnieuw zuidelijk temperament. Ditmaal ging het om tangoklassiekers, virtuoos gebracht door Nuevos Tangueros. Het avondgedeelte werd geopend met een energiek corjcert van Aedo. De vijf jonge gasten uit België, van wie de drummer nauwelijks boven zijn trom- foto Willem Mieras mels uit komt, hebben zich volledig toe gelegd op de folk. Hun onbevangenheid bleek ook in Nisse goed aan te slaan. Daarna liet het Rosias Kwintet horen hoe klassieke muziek van bijvoorbeeld Schubert ook heel verrassend kan klin ken. Terwijl de bomen langs het dorpsplein en de kerk werden verlicht, toonde het Zeeuwse trio No Frontiers zich een goe de vervanger van zanger-gitarist Jan van de Velde, die op het laatste moment had moeten afzeggen. De folkmuziek van No Frontiers zorgde ervoor dat veel mensen tot het eind bleven en ook de waardige afsluiting door cajungroep Little Cailloux meemaakten. WATERLANDKERKJE Een veertigjarige automobiliste uit de gemeente Sluis is zaterdagochtend gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval even voor elf uur op de Ketelaarstraat in Waterlandkerkje. De vrouw reed over de Ketelaarstraat, raakte door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt en botste in de bocht tegen een kantsteen aan. Zij is met nek- klachten overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. Het rechtervoorwiel van de auto is afgebroken. TERNEUZEN - Doordat hij was weggedoezeld achter het stuur veroorzaakte een 69-jarige Belgische automobilist za terdagmiddag een aanrijding op de Tractaatweg in Terneu zen. De man kwam terecht op de linker weghelft en botste te gen de auto van een 24-jarige man uit Rucphen. Deze liep een pijnlijke schouder op, de vrouw van de Belg een pijnlijke borst. Beide auto's moesten worden weggesleept. HULST - Op verschillende plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen heeft de politie afgelopen weekend weer gecontroleerd op al cohol in het verkeer. Op de rotonde Zoetevaart en bij de Graauwse Poort in Hulst legden vrijdagnacht vijftig automo bilisten een blaastest af; vijf hadden er te veel gedronken. Een 46-jarige automobiliste uit de gemeente Hulst werd za terdag tegen middernacht betrapt op de Zeedijk in Klooster- zande. Ze kreeg een boete en een rijverbod van twee uur. Een uur niet rijden en een boete was de straf voor een 27-jarige Terneuzenaar toen hij zaterdagnacht onder invloed over de Grote Kreekweg in Hulst reed. Rond dezelfde tijd verspeelde een 31-jarige man uit de gemeente Hulst zijn rijbewijs. Bij een controle op de Vogel weg in Hengstdijk bleek dat hij drieën half maal de toegestane hoeveelheid had gedronken. TERNEUZEN - In het centrum van Terneuzen is vrijdag nacht een 27-jarige man uit Heusden mishandeld. Hij werd door een hem onbekende man aangesproken en zonder aan leiding in het gezicht geslagen. Enige tijd later hield de politie een verdachte aan, een 20-jarige inwoner van Den Haag. AXEL - Op de Plattedijk in Axel hield de politie zaterdag morgen vroeg een 18-jarige inwoner van die plaats aan we gens joyriding op een bromfiets. Hij had de brommer afgepakt van een bekende en was zonder diens medeweten een rondje gaan toeren. TERNEUZEN - Twee Belgische mannen (22 en 23 jaar) zijn gisterochtend in ale vroegte in Terneuzen aangehouden voor diefstal van benzine. Rond kwart over drie was er een melding binnengekomen dat twee personen benzine zouden stelen uit een geparkeerde auto aan de Scheldekade. Naar aanleiding van het signalement werd de 22-jarige man aangehouden op een steiger van de jachthaven met een jerrycan in zijn hand. Op zijn bootje, dat lag afgemeerd in de haven, werd de 23-jari- ge man aangetroffen en aangehouden. De mannen werden overgebracht naar het bureau, waar ze de diefstal bekenden. Ze werden met ieder een boete van 7 5 euro vrijgelaten. Advertentie APK KEURING VOOR SLECHTS (II. 88,15) Enkele leden van de R&K band begonnen de festiviteiten in Aardenburg met een eigen nummer dat ze opdroegen aan twee jongens uit Sluis die kortgeleden bij een verkeersongeval om het leven kwamen. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35