MAX DATA Schoondijke blust de maan Van muzikant tot kampioenschutter Pastoor Prosperpolder plotseling overleden m 3 dagen Strijders verlaten arena als donkere gedaanten Bezwaarschriften tegen windmolens huis-aan-huis verspreid in Sluiskil Jachthond doodt poes m 01 Laatste Hondendrol uitverkoop!!! zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN te maandag 14 juli 2003 www.merzaan.nl Walter de Vrieze wint NK handboogschieten NIEUW AAN DE KUST Vriendensport Dichtbij Geitenkaas Dorpsraad verwerpt actie stichting jnnrJan Jansen SLUISKIL - Onwaarheden en andere onzin. De dorpsraad van Sluiskil moet niks hebben van Kn actie van de Stichting Houdt Woonomgeving Koe- jorspolder Leefbaar. De stich- ling verspreidde huis-aan-huis Sluiskil bezwaarschriften te- oen de bouw van windmolens in Üe Koegors. De gemeente Ter- neuzen wil daar een vergunning ivoor verlenen. JDe stichting heeft grote bezwa ren tegen het plan van Winwind en ziet die ook voor Sluiskil. Horizonvervuiling, geluids overlast, slagschaduwen en veiligheidsrisico's zouden de leefbaarheid van het dorp be dreigen, aldus het bij iedereen bezorgde epistel. Maar dorps- i'f raadvoorzitter Antoine Ivens is 'onaangenaam verrast door de actie. Enige tijd geleden trokken dorpsraad en stichting nog sa men op, maar dat is alweer een gepasseerd station. Volgens Ivens is de stichting overal te gen, terwijl de dorpsraad genu- Advertentie Stel uw eigen computer systeem samen: anceerder kijkt naar de ontwik kelingen in de Koegors. „Wij zijn bijvoorbeeld wel mee ge weest met een excursie naar windmolens van Winwind. Dan kom je een heleboel aan de weet. De stichting was er niet bijOn der het motto 'niks in mijn ach tertuin', zijn ze gewoon overal tegen." In windmolens ziet Ivens geen enkel bezwaar. „Last van slag schaduw in Sluiskil? Dat is ge woon flauwekul. En zo zijn er meer voorbeelden. Met de stichting deelt de dorps raad wel de bezwaren tegen het geplande grote slibdepot. „Als je het slib technisch voor hon derd procent kunt verwerken, moet je het niet opslaan. Zet een fabriek neer, dat geeft nog werkgelegenheid ook." Het bezwaar van de stichting te gen kassen deelt Ivens weer niet. „Wij zien die als schone werkge legenheid. Bovendien kan de restwarmte van Hydro Agri op die manier mooi worden ge bruikt." De dorpsraad treedt met de grieven naar buiten omdat de huis-aan-huis actie van de stichting in Sluiskil weerstand opriep. „Ik heb reacties ge kregen van mensen die hier helemaal niet op zitten te wachten, zeker niet als ze zulke onwaarheden verkondi gen." REUZENHOEK - Een jacht hond heeft zaterdagavond op een akker bij Reuzenhoek een kat doodgebeten die daar rond liep met vier jongen. De baas van de hond, een 51-jarige man uit Zaamslag, staat een proces verbaal te wachten. „Die hond mocht daar niet loslopen", zegt een politiewoordvoerder. Het proces-verbaal wordt opge maakt, omdat de eigenaresse van de moederpoes, Elly Hame link, de politie inschakelde toen ze zag wat er gebeurde. „Als het nou een ongelukje was geweest, maar die man liet zijn hond zelfs nog een tweede keer los om die kat te pakken. We zagen het beestje door de lucht vliegen", vertelt ze. Ze kent de baas van de hond als een jager. „Hij was zeker bang dat die poes eens een jong konijntje zou pakken. Daar zijn die mannen gebeten op, maar ik vond het niet door de beugel kunnen." Samen met gezinsleden was El ly Hamelink getuige van het voorval op de aan haar tuin grenzende akker. Direct na het incident brachten ze de kat nog naar de dierenarts. „Ze ademde nog, maar het was natuurlijk te laat. Toen we aankwamen bij diearts, was ze al dood." T;v 5 :r~7?r De jeugd reed zich warm voor de skeelerwedstrijd op de kermis van Schoondijke. door Fred Rabout SCHOONDIJKE - De Schoondijkse kermis is al een aantal jaren geleden omgedoopt tot de Maoneblussersfees- ten en de Schoondijkenaren hebben af gelopen weekend de 'maan weer ge blust'. Het actiecomité had voor ieder wat wils. Op de feesten werd veelvuldig gesport. Vrijdagavond werd het eerste deel van het Maoneblusserswielerweekend ver reden met wedstrijden voor veteranen. Met ruim zestig deelnemers een ge slaagde opening. Nadat de prijzen waren uitgereikt in de tent, verzorgden Gino and the Bulldo zers daar het verdere programma. Al snel daarna kwamen de handelaren van de rommelmarkt zich al melden. De handel was nog niet ingepakt of de mannen en vrouwen van de plaatselijke trimformatie Freewheel'79 waren al bezig met hun tijdrit, de jeugd was al aan het skeeleren en de solexen brach ten de tijden van vroeger weer terug toen de plaatselijke rijwielhandelaar Piet deze 'machines' aan de man of vrouw bracht. Zaterdagavond zorgde de Zeeuws- Vlaamse coverband de Xter voor de muziek. De sport op zondag werd ver foto Camile Schelstraete zorgd door de wipschutters, die het de ze keer op de liggende wip in de tent de den. Het dweilorkest 'Leute boven al les' uit Hoofdplaat zorgde voor de om lijsting, terwijl 's avonds Gino en zijn Bulldozers weer van de partij waren. Vandaag wordt de maan voor de laatste keer van dit jaar geblust. Met wieler wedstrijden voor de AB-categorie en muziek van de plaatselijke organist Jan Steurrijs. door Jan Jansen KLOOSTERZANDE - Een zwakke rug kun je niet hebben. Mannen en vrouwen buigen het lichaam in een ongezond krom me positie om de boog te span nen en te mikken op de vogels, bijna dertig meter boven hen. Pijlen zoeven, tikken tegen de speciaal aangebracht schacht die ze tegenhoudt, ploffen terug op de grond. Daar kun je vijf minuten naar staan kijken zonder dat iets ge raakt wordt, zonder dat een vo- Advertentie t. i. "V "A ft.' - A per 1/12/03 Plannen voor Congres centrum in Vlissingen? Dat is per 01-12-03 al klaar. Golden Tulip Westduin Koudekerke Vlissingen. 15 zalen tot 1.000 personen en 115 luxe kamers. Reserveer NU met een introductiekorting van 10% in de maanden December, Januari en Februari. Vraagt U gerust naar onze uitgebreide informatiemap. Golden Tulip Westduin Koudekerke Vlissingen. Westduin 1, 4371 PE Koudekerke. Tel. 0118-552510, Fax 0118-552776. Internet: www.westduin.nl E-mail: westduin@zeelandnet.nl gel, zoals de kleurige veertjes in de top van de mast heten, samen met de pijl mee naar beneden komt. Nee, handboogschieten op de staande wip is geen sinecure, bewijst het tafereeltje op de wei in Kloosterzande. Schutterssociëteit Willem Teil, anno 1849, is hier gehuisvest en belegt deze zonnige zaterdag het Nederlands kampioen schap. Maar dat zijn twee grote woorden. Nederlands is eigen lijk Zeeuws. Alleen op Zuid- Beveland en in Zeeuws-Vlaan- deren beoefenen nog bijna vier honderd mensen deze oude tak van sport. „Wij zijn een dreumes vergeleken met België en Frankrijk", zegt voorzitter Ge orge d'Haens van de Neder landse bond. „In België zijn er nog bijna zevenduizend schut ters en in noord-Frankrijk nog eens vijfduizend." En kampioenschap? Zo heet het wel, maar rond de kantine-met terras, knus opgetrokken in een hoekje van het groene terrein waar schutters en aanhang keu velen en drinken, lijkt van seri euze wedstrijdspanning geen sprake. De deelnemers gaan ge moedelijk met elkaar om, ver dringen elkaar om de winnaar geluk te wensen. Dat is Walter de Vrieze van Sint- Sebastiaan uit Westdorpe, een kanshebber op voorhand die de verwachtingen waarmaakte. „Het is een vriendensport. Je komt met heel veel mensen in aanraking. Vergelijk het eens met voetbal. Wie in die sport veel scoort, wordt tegen zijn schenen geschopt. Hier zijn je tegenstanders de eerste om je te feliciteren." Walter de Vrieze (64) was getipt. Niet voor niets werd hij in 1993 al eens bijna Europees kampi oen. En toch is hij geen hand boogschutter van jongsafaan, zoals het gros van zijn collega's. handboogschieten op de staande wip in de wacht. „Ik ben pas op mijn 28e begon nen. Tot die tijd was ik een fer vent muzikant, zat in allerlei or kestjes, het was mijn lust en mijn leven. Helaas maakte een ongeluk daar een eind aan. Ik mocht niet meer spelen. Toen heb ik naar iets anders uitgeke ken om de vrij e tij d te besteden. De wippen in Westdorpe ston den niet ver bij hem vandaan. Ook kreeg De Vrieze snel gaten in de gaten dat het er niet min der gezellig toeging dan bij de muziek. Bovendien kreeg hij vlot de techniek te pakken en werd hij een serieuze kandidaat voor club- en andere kampioen schappen. „Ik was zo ongeveer de eerste die met een katrolboog ging schieten. Nu heeft iedereen zo'n ding. Toen was het iets bijzon ders, iets waarmee je een voor sprong had. Maar toen de ande ren er ook een aanschaften, kon ik nog net zo goed meedoen hoor." Ten bewijze kan hij een viervoudige koningstitel van Sint Sebastiaan aanvoeren. Het Nederlands kampioen schap ontbrak nog op zijn ere lijst. Na een spannende laatste ronde, waarin enkele belagers (met name nummer twee Jean- Marie Vermeire uit Koewacht) nog angstig dichtbij kwamen, bleek Walter de Vrieze zaterdag genoeg vogels te hebben afge schoten om deze keer de titel wel in de zak te steken. Naast de strijd om het individu eel kampioenschap stond in Kloosterzande ook de titel bij de De 4-jarige Ricky Willems doet mee aan de traptrekker-trekker- trekwedstrijd in Sint Kruis. foto Camile Schelstraete door Frank Gijsel SINT KRUIS - Ondanks het ontbreken van rookpluimen en het oorverdovend lawaai van de tractoren, was het zaterdag vol op genieten van spanning en spektakel in Sint Kruis. In de feesttent was een milieuvrien delijke traptrekker-trekker- trekwedstrijd voor de jeugd een van de ludieke onderdelen van de jaarlijkse kermis. De dorpsgemeenschap van het Peperbussedorp, vierde zoals gebruikelijk het afgelopen weekend op bijzondere wijze zijn kermis. In en rond de feest tent op het sportveld werden zelfbedachte spelletjes ge speeld. Voordat het echte feestgedruis losbarstte werd op vrijdag avond rustig gestart met een barbecue met live muziek in de feesttent. De jeugd kreeg zaterdagmiddag zijn milieuvriendelijke trekker- trek voorgeschoteld. Gezeten op een traptractor of skelter mocht de kar met een telkens toene mende ballast over een baan in de tent voortgetrokken worden. Het bereiken van het einde van de baan leverde een full pull en een welverdiend applaus van het publiek op. De wat oudere jeugd kon zijn agressie kwijt bij het baggervol- leybal. Speciaal voor de gele genheid was een uitgediepte arena aangelegd, opgevuld met water en tuingrond om het alle maal wat smeuïger te maken. Om het netjes te houden, was de enige voorwaarde dat er niet met modder gegooid mocht worden. Toch vlogen de klod ders tijdens de strijd in het rond. De strijders verlieten als donke re gedaanten de arena. Zaterdagavond trad de J.E.- band op. Gistermorgen werd begonnen met de oecumenische dienst in de tent, gevolgd door Bol 't um dur af, de zitmaaiertrekkertrek en het Big Bag lopen. Vanmiddag is in Sint Kruis nog krulbollen en als afsluiting van avond het ringrijden op de fiets. door Jan Jansen PROSPERPOLDER - Pastoor Jan Werkers van Prosperpolder, in deze krant pas nog uitvoerig geschetst als zielenherder, gei tenkaasmaker en wonderdoe ner, is vorige week op 81-jarige leeftijd plotseling overleden. De vermaarde pastoor uit het nietige dorpje op de grens van Zeeuws- en Belgisch Vlaande ren moet volgens zijn arts afge lopen woensdag al een hersen bloeding hebben gekregen. Zijn dood werd echter pas zaterdag middag laat opgemerkt, toen Werkers niet kwam opdagen voor de mis en parochianen een kijkje gingen nemen. Tot hun onsteltenis vonden ze hem dood op bed. De in het naburige Kieldrecht geboren Jan Werkers werd in 1946 priester gewij d en kwam in 1967 naar Prosperpolder. Toen al een onbeduidende vlek in de polder, niet ver van Antwerpens Linkeroever en daarom zonder toekomst. Werkers vond er ech ter de landelijke rust die hij zocht en de gemoedelijkheid van een schieting op de liggende wip op zondagmiddag. Bovendien bood de pastorie naast de 'Notre Dame van de polder', zoals de opvallend gro te kerk wel heet, hem de ruimte om zijn hobby te ontwikkelen: het maken van geitenkaas. Be halve door zijn dwarse opstel ling tegenover autoriteiten, maakte hij vooral daar naam mee. De geitenkaas uit Prosper polder bleek een probaat middel tegen eczeem. Van heinde en verre betrokken patiënten Wer kers' middeltje. Dat er zodoende 'veel volk over de vloer kwam', zoals broer Os car Werkers uit Nieuw-Namen het zegt, kon niet verhinderen dat zijn dood pas na enkele da gen werd ontdekt. Uit de vele re acties leidt Oscar af dat zijn jongste broer zeer geliefd was. De verwachting is dat dat ook zal blijken tijdens de herden kingsdienst komende zaterdag in Prosperpolder. Omdat Jan Werkers midden vo rige week overleed, vindt de be grafenis vandaag al plaats. Dat gebeurt in kleine kring en uiter aard op het kerkhofje van Pros perpolder. Over het plan van de gemeente Beveren om dat te ruimen wond de pastoor zich vorige week in het artikel in deze krant nog ma teloos op. Opzijn Werkers: 'Er is hier nog ruimte genoeg om meer dan honderd jaar te begraven. Wat n'n zever allemaal'. Advertentie o co 1 LU Q Dinsdag 15 juli Woensdag 16 juli Donderdag 17 juli (Tot 17.00 uur) Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 Favoriet Walter de Vrieze voldeed aan de verwachtingen en sleepte de titel Nederlands kampioen foto Camile Schelstraete viertallen op het spel. Sint Se bastiaan uit Koewacht ging er mee aan de haal voor de gelijk namige club uit Zuiddorpe. Bij de junioren won Johnny Boonman uit Ovezande het in dividueel kampioenschap voor Thomas van Waterschoot uit Kloosterzande en streek Zuid- Beveland ook bij de viertallen met de eer. In de competitie tus sen de complete jeugdploegen was Zeeuws-Vlaanderen weer het sterkst. De deelname van jongeren viel zaterdag een beetje tegen, maar dat kon voorzitter d'Haens niet verontrusten. Het is geen sport die vergrijst en teloorgaat. „Nee hoor, we hebben hier in Zeeuws-Vlaanderen nog zo'n veertig jeugdschutters, dat is een heel mooi aantal." Het was die donderdag niet zo druk op het kinderdagver blijf. Een van de leidsters ging daarom met een paar peuters naar het ringrijden op de Middelburgse Markt. De driejarige Thomas vond het wel spannend, maar na een paar minuten wen nen en een ijsje juichte hij vrolijk met het publiek mee. Op de terugweg werd nog even gestopt bij een speel veldje met een glijbaan en een houten huisje. De kinde ren hadden het prima naar hun zin tot ze resoluut wer den teruggeroepen door de leidster. Op de vloer van het huisje lag een hondendrol. „Had ik die net nou gemist?", vroeg ze zich af. Ze nam de peuters bij de hand en liep te rug naar het dagverblijf. Daar werd haar door Thomas vrolijk verteld dat de poep niet van een hond was ge weest. Een veeg in zijn wijde boxershort deed haar ver moeden dat hij de waarheid sprak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33