Ideale Pastorale in Nisse Burghse kerk herbergt bijzondere expositie Boeren verdeeld over bestrijding ziektes Jachthond doodt poes Provincie moet tonen wat er te beleven is m kunst swb maandag 14 juli 2003 Bromfietser botst met pony Zomerfeest Folkmuziek Suriname Auto over de kop Automobilist krijgt klappen Mishandeling in Renesse Auto brandt uit Mannen gewond bij vechtpartij Tweetal slaags in Vlissingen Rode kaart Bekeuringen pzc Evenementen krij gen rol in imagocampagne joorMaurits_Seg MIDDELBURG - Nu heel Ne derland weet dat men welkom in Zeeland is, wordt het tijd te laten zien wat hier dan allemaal Ie zien en te doen is. Daarom nordt in het vervolg van de ima gocampagne nauwer samenge werkt met bijvoorbeeld culture le evenementen als het Zeeland Nazomer Festival en Film by the Sea. ffe hebben onze ambitie laten zien: jonge gezinnen binnenha len, Nu laten we zien wat zij hier kunnen beleven", zegt Wilbert van den Bosch van Van Sluis Consultants, het bureau dat de imagocampagne heeft be dacht. Iedereen denkt bij Amsterdam aan cultuur, zegt Jan Bart Man van de stuurgroep die de imagocampagne begeleidt. „En je deze week muziek, dan denkt iedereen aan Den Haag: North Sea Jazz. Maar Zeeland heeft ook enkele culturele top- evenementen. Cultuur is voor onze doelgroep heel belangrijk. Dus in het bijstellen van het beeld van Zeeland komen die festivals goed van pas." In de sterpotjes voor het Zee land Nazomer Festival en Film by the Sea zal daarom nadruk kelijk de slogan Welkom in Zee land in beeld worden gebracht. Wat Mandos betreft wordt ook op sportgebied meer gebruik ge maakt van de imagocampagne. „Het biedt echt geweldige mo gelijkheden." Het omgekeerde is ook het ge val, Culturele en sportevene menten helpen mee aan het ver anderen van het imago van Zeeland. De uitwisseling die nu op gang wordt gebracht, had al eerder tot resultaten kunnen leiden, geeft Van den Bosch toe. i,Maar zoiets heeft altijd een in cubatietijd nodig. Daarom zijn de eerste positieve resultaten die uit de evaluatie van een jaar BIGGEKERKE - Een twintig jarige man uit Vlissingen is za terdag gewond geraakt nadat bij met zijn brommer een pony had aangereden. Hij reed op de Rondweg Bigge- kerke toen een tienjarig meisje met haar pony ineens het fiets pad opreed. De bromfietser viel en liep schaafwonden op. Het meisje en haar pony bleven on gedeerd. TERNEUZEN - In en rond buurthuis 't Schelpenhoekje aan de Dokweg in Terneuzen vindt zaterdag 19 en zondag 20 juli een zomerfeest plaats. Zaterdag begint om 10.00 uur een voetbaltoernooi in diverse leeftijdscategorieën. Op die zelfde tijd is er een rommel markt en zijn er diverse spelle tjes voor kinderen, 's Avonds is er een open podium met play back, goochelen en rappers. Zondagmiddag wordt vanaf 14.00 uur bonkuné en bingo ge speeld. 's Avonds is er een optre den van de Golden Rain band. campagne blijken ook zo be langrijk voor ons." Overigens heeft de samenwer king die op kleine schaal al plaatsvond, ook goed gewerkt, zegt Judith Jansen van Van Sluis Consultants. „We hebben in vacatures, bijvoorbeeld in de zorgsector, een relatie gelegd met de imagocampagne. Dat werkte goed. Er kwamen meer reacties op die vacatures dan gewoonlijk, en de kwaliteit er van was ook nog eens beter dan gemiddeld." Mandos, die tevens bestuurs voorzitter is van de Hogeschool Zeeland, ziet op onderwijsge bied al evenzeer tal van moge lijkheden. „Wij moeten ons marktaandeel vergroten door Zeeuwse jongeren hier te hou den en jongeren van buiten naar hier te halen. Dat kan door een goed onderwijsconcept, maar net zo belangrijk is de stad en de provincie aantrekkelijk te ma ken." Zeeland heeft al veel moois in zich, dus het wordt hoog tijd dat meer uit te gaan dragen, advi seert Van den Bosch. Wat hem betreft wordt dat één van de speerpunten van de tweede fase van de imagocampagne. „Durf maar te vertellen wat Zeeland heeft. Ben maar minder be scheiden. En laat het ook voelen dat mensen welkom zijn." De campagne is van begin af aan binnen Zeeland met een flinke lading scepsis bekeken en be handeld. „Ik had graag gezien dat het draagvlak sneller was gegroeid", geeft Mandos toe. „Maar zie de resultaten: de en thousiastelingen hebben gelijk gehad." Van den Bosch en Jansen van Van Sluis Consultants waren aangenaam verrast door het tempo waarin het beeld van Zeeland in positieve zin is bijge steld. De campagne is net een jaar oud en nu al wordt de pro vincie minder geassocieerd met oud, conservatief en mannelijk, In de reclame voor onder meer Film by the Sea wordt voortaan ook de slogan Welkom in Zeeland in beeld gebracht. en meer met jong, vrolijk en vrouwelijk. Van den Bosch: „Het gaat zelfs sneller dan des tijds in Groningen. Kennelijk beschikt Zeeland over over vol doende kwaliteit, die als ze in de etalage staan ook worden her kend." De kracht is dat we Zeeuwen zelf laten vertellen wat er zo bij zonder is aan de provincie, zegt Jansen. „Het zijn geen model len, maar mensen die hier wo nen en werken. Dat wordt ook herkend, want meer dan de helft van de mensen beoordeelt de campagne als betrouwbaar en geloofwaardig." Danser Miguel Munoz begeleidde flamenco-zangeres Amparo Cortés op spectaculaire wijze. door Rolf Bosboom NISSE - Een podium bij de vaete, een zee van witte tuinstoelen rond de dorpspomp en eenden die onverstoor baar in het rond stappen. Op het podi um hoogwaardige muziek in uiteenlo pende genres. En als het dan ook nog ideaal weer is, heb je een prachtig festi val. Zo was het zaterdag in Nisse, waar voor de achtste keer het muziekevene ment Pastorale au Parvis werd gehou den. Het dorpsplein als concertzaal, is de gedachte achter het festival. De formu le trok opnieuw volop belangstelling. De organisatie schatte het aantal be zoekers op tussen de 1000 en 1500. De opmaat van vrijdagavond, met een Kel tische Avond in de kerk, was uitver kocht. Het publiek kreeg zaterdag allerlei soorten muziek voorgeschoteld. Een hoogtepunt was zonder meer het optre den van de flamenco-zangeres Amparo Cortés. De begeleidende gitarist en per cussionist zorgden voor het ritme, Cor tés met haar wat schorre stem en eigen poëtische teksten voor de emotie. Het eerste nummer was nog maar net inge zet, of het publiek waande zich al in Spanje en kon de neiging ritmisch mee te klappen nauwelijks onderdrukken. Een opvallende rol was weggelegd voor Miguel Munoz, die met zijn sierlijke dansbewegingen, geklap, gestamp en castagnettengeratel voor spektakel zorgde. Wat minder toegankelijk was de accor- deonmuziek van Deux Accords Diront uit Wallonië, maar toch wisten Anne Niepold en Aline Pohl voldoende men sen aan zich te binden. Hun optreden werd gevolgd door opnieuw zuidelijk temperament. Ditmaal ging het om tangoklassiekers, virtuoos gebracht door Nuevos Tangueros. Het avondgedeelte werd geopend met een energiek concert van Aedo. De vijf jonge gasten uit België, van wie de drummer nauwelijks boven zijn trom- foto Willem Mieras mels uit komt, hebben zich volledig toe gelegd op de folk. Hun onbevangenheid bleek ook in Nisse goed aan te slaan. Daarna liet het Rosias Kwintet horen hoe klassieke muziek van bijvoorbeeld Schubert ook heel verrassend kan klin ken. Terwijl de bomen langs het dorpsplein en de kerk werden verlicht, toonde het Zeeuwse trio No Frontiers zich een goe de vervanger van zanger-gitarist Jan van de Velde, die op het laatste moment had moeten afzeggen. De folkmuziek van No Frontiers zorgde ervoor dat veel mensen tót het eind bleven en ook de waardige afsluiting door cajungroep Little Cailloux meemaakten. doorMarcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De Bomen, bloemen en ballonnen zijn van Els de Ruiter, één van Be verstandelijk gehandicapte talenten van de Goese galerie De Kaai. Kenmerkende vrolijk- Beid, haar stijl van schilderen. Het landschap in perspectief ®et koeien daarbij, oftewel de Basis, is van de hand van Hetty de Wette, gevestigd kunstenares in Burgh-Haamstede. Het bijzondere aan het werk is dat het een duoproductie is van twee totaal verschillende ach tergronden. De onthulling van Bet schilderij en dat van de evenzo tot stand gekomen sa- tienwerking tussen de Kort- Hjkse kunstenaar Bart de Vijve rs en J eroen Wallays van galerij Het Molenhuis in Zwevegem Betekende zaterdag het begin van een unieke expositie in de Nederlandse Hervormde kerk vanBurgh. De muren van het zeventiende- eeuwse godshuis worden tot en Met 2 augustus gesierd met overwegend kleurrijke doeken artistieke talenten met een verstandelijke beperking. De tentoonstelling is een samen werking tussen de galeries in Goes en Zwevegem. 'Een beetje wennen', vindt een medewerker van het Vlaamse atelier het wel om in een kerk te exposeren. „In Vlaanderen gebeurt dat nauwe lijks." Hij benadrukte dat het werk van zijn 'pupillen' beslist meer is dan bezigheidstherapie. „Wat we hier zien is een duide lijk artistiek spoor." Twee van de 32 schilderijen zijn samen gemaakt door een kun stenaar met en een kunstenaar zonder verstandelijke handi cap, hoe relatief die specificatie ook is. Beroepskunstenares Hetty de Wette vond de duopro ductie allesbehalve makkelijk om te doen. „Het is heel lastig om in eikaars schilderij te moe ten werken. Alles heeft z'n eigen integriteit. In eerste instantie zouden we tegelijk schilderen, maar dat lukte niet. Daarom heb ik thuis de basis opgezet, een landschap en heeft Els daar na onafhankelijk van mij haar deel ingevuld. Ik beleefde heel sterk het gevoel dat ik niet in haar schilderij moest gaan wroeten. Wat dat betreft vond ik het geen geslaagde opdracht." De 'spontaniteit en het directe' waarmee de kunstenaars van De Kaai en Het Molenhuis schil deren is evenwel iets wat De Wette nieuwe invalshoeken heeft opgeleverd, geeft ze aan. De organiserende commissie zomeractiviteiten is de tel een beetje kwijtgeraakt, maar snel terugrekenend moet het al weer de negentiende of twintigste zo- merexpositie zijn die in de his torische kerk wordt gehouden. De tentoonstelling vormt vol gens predikant Myrthe Leydens aanleiding om de deuren ook doordeweeks vaker open te zet ten en zo een extra uitnodiging om de kerk te bezoeken voor mensen uit de regio en toeristen. De kerk zelf is bijzonder genoeg, tussen 1671 en 1674 gebouwd met geld van Pieter de Huybert, heer van Burg en Crayestein, raadspensionaris van Zeeland en lid van de Raad van State. De Huybert wist indertijd de Zeeuwse Staten te winnen voor de strijd tegen Engeland, waar bij Suriname werd veroverd. Ook zorgde hij er als Oranjege zinde bestuurder voor dat Zee land het eerste gewest was waar Prins Willem stadhouder werd. BURGH-HAAMSTEDE - Een 43-jarige automobilist uit de gemeente Veere is zaterdagnacht bij Burgh-Haamstede licht gewond geraakt. Vermoedelijk kwam hij de bocht in de Bou- mansweg verkeerd uit, waardoor hij de berm raakte. Toen de man zijn fout probeerde te corrigeren, raakte hij de macht over het stuur kwijt en sloeg de auto over de kop. De man is met een hoofdwond naar de huisartsenpost in Zierikzee ge bracht. De auto raakte onherstelbaar beschadigd. SEROOSKERKE - Een achttienjarige man uit Middelburg is zaterdagavond door een onbekende man in zijn gezicht gesla gen. Hij raakte daarbij twee voortanden kwijt. Het slachtof fer werd op weg van Sint-Laurens naar Serooskerke gevolgd door de man. Bij de kruising tussen de Wilgenhoekweg en de Kadetweg stopten de twee auto's. De onbekende stapte uit en liep naar de auto van de Middelburger. Door het openstaande raampje deelde hij een vuistslag uit. Bovendien dreigde hij met iets wat op een vuurwapen leek. Daarna ging de man er in zijn auto vandoor. RENESSE - In Renesse is zaterdagnacht een 20-jarige man uit Leerdam aangehouden wegens mishandeling. Hij wordt er van beschuldigd zonder enige aanleiding een 21-jarige inwo ner van Spijkenisse met iets hards op het hoofd te hebben ge slagen. Het slachtoffer liep daardoor snij wonden op. Vrijdag nacht werd in de Schelphoekstraat in Zierikzee een 38-jarige man zo hard op het hoofd geslagen, dat hij het bewustzijn ver loor en naar het ziekenhuis in Goes moest worden gebracht. Waarschijnlijk liep hij een hersenschudding op. De dader is een bekende van het slachtoffer. NW- EN ST JOOSLAND - Een 24-jarige Vlissingse automo bilist is zaterdagochtend met de schrik vrijgekomen toen zijn auto uitbrandde. Hij reed rond kwart voor elf over de A58 toen hij in zijn binnenspiegel zag dat er vlammen uit de ach terkant van zijn auto kwamen. Hij kon zijn auto op tijd parke ren op de parkeerplaats van café De Rode Leeuw bij Nieuw en Sint Joosland. De oorzaak van de brand is niet bekend. MIDDELBURG - Een ruzie tussen twee mannen is vrijdag nacht ontaard in een vechtpartij. De 40-jarige Oost-Soubur ger en de 23-jarige Middelburger raakten rond half drie slaags op de Markt in Middelburg. Een aantal omstanders be moeide zich ermee, waarna een vechtpartij ontstond. De 23- jarige liep een wond in zijn gezicht op en moest voor behande ling naar het ziekenhuis. Zijn tegenstander heeft kneuzingen over zijn hele lichaam. De politie heeft de mannen verhoord. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagnacht twee mannen aangehouden na een vechtpartij in café De Concurrent aan het Bellamypark in Vlissingen. De twee, een 26-jarige Vlis- singer en een 27-jarige Rotterdammer, hadden elkaar be werkt met een kapot glas of flesje. De aanleiding van de ruzie is niet bekend. Ze zijn na het opmaken van proces-verbaal weer vrijgelaten. Jeroen Wallays bij het schilderij dat hij samen met kunstenaar Bart de Vijvere maakte. foto Marijke Folkertsma door Jan Jansen TERNEUZEN - De bestrijding van ziektes in gewassen vormt een splijtzwam tussen traditio nele akkerbouwers en hun bio logische collega's. De eersten verwijten sommige 'biologen' dat ze niet tijdig maatregelen Besmettelijke ziektes als valse meeldauw in uien en phythoft- hora in aardappelen kunnen daardoor overslaan naar gezon de percelen van de 'traditione- len'. Het gevolg is dat de aange taste gewassen een veel lagere opbrengst geven. De discussie laaide deze week op in het blad Zuidland van landbouworganisatie ZLTO. Aanleiding daartoe is volgens akkerbouwvoorman Joris van Waes uit Philippine, zelf een traditionele boer, ook te vinden inZeeuws-Vlaanderen. Kortge leden riep de AID enkele biolo gische aardappeltelers in dit ge bied tot de orde omdat ze de in het gewas geconstateerde phyt- hofthora niet tijdig aanpakten. „Er zijn landelijke afspraken gemaakt over de bestrijding van deze besmettelijke en agressie ve ziekte, maar helaas worden die niet overal nageleefd door biologische boeren. En dan is het onmiddelijk een bedreiging voor de gangbare teelt", zegt Van Waes. Hij vindt dat elke boer zijn ver antwoordelijkheid moet nemen. „Eigenlijk is het jammer dat er strikte afspraken nodig zijn. Je mag dit een collega gewoon niet aandoen." Het is volgens Van Waes maar een enkele biologi sche boer die zich niet aan de re gels houdt. „In overleg blijken de meesten voor rede vatbaar. Het is een enkeling die het ver prutst." Volgens de afspraken moet biologische boeren hun aardappelen bewerken zodra de ziekte wordt geconstateerd. „En sommigen doen dat gewoon te laat", aldus Van Waes. Biologisch boer Hans Quist uit IJzendijke weet van de proble men. Hij is zelf een aardappelte ler, maar heeft geen problemen met zijn traditioneel boerende buren. Hij weet dat een enkele collega wel eens te laat is met de bewerking. „Een paar telers hebben pas nog een rode kaart gekregen van de AID." Toch toont hij ook begrip. „Soms kan een boer wellicht eerder maat regelen nemen, maar het moet ook technisch kunnen. Als het bijvoorbeeld te nat is, kun je weinig uitrichten." Verder vindt Quist dat zijn tra ditionele collega's de risico's van ziektes op biologische per celen overdrijven. „Er wordt wel eens erg heftig gereageerd. Als het weer opknapt neemt de ziektedruk meteen af. Daar houden ze te weinig rekening mee. Maar het principe is wel: Als er ziekte in zit, moet j e j e aan de regels houden, daar hebben ze gelijk in." CADZAND - De politie heeft zaterdagnacht tijdens controle in Cadzand, Nieuwvliet, Groede en Breskens achttien bekeurin gen uitgedeeld. De boetes waren onder meer voor illegaal kamperen, open lijk gebruik van verdovende middelen, rijden zonder brom fietshelm en rijden op een fiets zonder licht. REUZENHOEK - Een jacht hond heeft zaterdagavond op een akker bij Reuzenhoek een kat doodgebeten die daar rond liep met vier jongen. De baas van de hond, een 51-ja- rige man uit Zaamslag, staat een proces-verbaal te wachten. „Die hond mocht daar niet los lopen", zegt een politiewoord voerder. Het proces-verbaal wordt opge maakt, omdat de eigenaresse van de moederpoes, Elly Hame link, de politie inschakelde toen ze zag wat er gebeurde. „Als het nou een ongelukje was geweest, maar die man liet zijn hond zelfs nog een tweede keer los om die kat te pakken. We zagen het beestje door de lucht vliegen", vertelt ze. Ze kent de baas van de hond als een jager. „Hij was zeker bang dat die poes eens een jong konijntje zou pakken. Daar zijn die mannen op gebeten, maar ik vond het niet door de beugel kunnen." Direct na het incident brachten ze de kat nog naar de dierenarts. „Ze ademde nog, maar het was natuurlijk te laat. Toen we aan kwamen bij die arts, was ze al dood."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29