Middenstand tegen verkeersplan Gewoon gezellig met terras en muziek Feest om dorpsreis te bekostigen Weing bezoekers op forum Mondragon MAXDATA x 3 dagen Schouwen-Duiveland trekt na Walcheren meeste vakantiegangers Maatregelen zijn volgens ondernemers funest voor Bruinisse Botsing WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Groep valt mannen aan Laatste 0 uitverkoop!!! rin opgenomen he Nieuwsbode 1844 - 1998 BUsa de Zierikze SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 14 juli 2003 route naar en van het dorp wordt nu druk gebruikt door bewoners van de wijk Grevelin- genhout en toeristen in Aqua- delta. Wordt hen dat straks onmogelijk gemaakt, dan bete kent dat een directe bedreiging voor een aantal winkels, maar ook voor toch al kwetsbare voorzieningen als de openbare bibliotheek. ,De mensen uit die hoek moeten dan via de Staphorsterkruising over de N59 naar het dorp. Hoe veel zullen er dan niet gewoon rechtsaf richting Nieuwerkerk of Zierikzee afslaan? Dat gaat een stuk makkelijker dan over steken. De plannenmakers wil len zo sluip verkeer tegen gaan. Maar feitelijk wordt dat straks al ontmoedigd, wanneer de by pass over de sluis is aangelegd. Dat probleem lost zichzelf dan op, verwachten wij Bruinisse is volgens Jumelet een stuk beter af met behoud van de huidige verbinding onderlangs de havendijk in combinatie met de aanleg van een fietspad langs die zelfde route. ,,Daar pleiten wij al jaren voor." Begrip Beide verkeersmaatregelen en vooral hun verwachte uitwer king zijn recent besproken in een gezamenlijke bijeenkomst met de dorpsraad, visserijver eniging en de voltallige CDA gemeenteraadsfractie van Schouwen-Duiveland. De coa- door Nadia Berkelder litiepartij heeft begrip voor de bedenkingen en heeft zich ach ter de aangedragen alternatie ven geschaard, aldus Jumelet. Eerder heeft ook al de WD zich in die richting uitgelaten. Op de bijeenkomst heeft de on dernemersvereniging tevens de wens herhaald voor de bouw van een passantensteiger in de oude vissershaven. Nu de groot ste mosselkotters naar hun nieuwe ligplaats in de vluchtha- ven zijn verhuisd, is daar plek zat. Door een voorziening te ere- eren waar tien tot twintig ple zierjachten kunnen overnach ten, herwint de vissershaven aan levendigheid, voert Jumelet aan en is dat bovendien goed voor de koopkracht. Wethouder Havenzaken G. van de Velde-de Wilde (WD) liet vorige maand naar aanleiding van het onder houdsplan van de oude visser shaven weten weinig te voelen voor een combinatie van ple zier- en beroepsvaart, De hoefsmit gaf tijdens het dorpsfeest in Noordwelle een demonstratie paarden beslaan. door Marcel Modde NOORDWELLE - Van een Brouwse Dag en een avondmarkt in Burgh- Haamstede worden ze niet zenuwach tig in Noordwelle. Wat doe je wanneer je als dorp in deze periode toch een feest wil houden? Dan ga je er gewoon tus senin zitten met een middagprogram ma en nog wat gezelligheid tot het invallen van de schemering. De activi teiten hebben geheel toepasselijk het thema Avond'tuurlijk meegekregen. Kon je 's ochtends in Brouwershaven al over de koppen lopen, in Noordwelle overheerste zaterdag het overzichtelij ke van een dorpse gezelligheid. Een snuffelmarkt om loom langs te slente ren, een rad van avontuur voor de nodi ge spanning en het spekken van de dorpskas, dansbare livemuziek op het plein, een roofvogelshow, helikopter- vluchten en een echte smid die toont hoe een trekpaard haar hoef ijzers krijgt aangemeten. Leven in de brouwerij voor de krap driehonderd bewoners, het type feest waar je als toerist moet zijn geweest. Al had Noordwelle zich bij het plannen van de jaarlijkse festiviteiten al laten leiden door andere agenda's, dan waren dat in eerste instantie de vakantieplan nen van de vrij willigerschare die door gaans helpt bij het opbouwen en be mensen van de kramen, aldus Jos Geluk en Leo Berrevoets, een tweetal uit die groep. Volgende week vertrekt de helft naar (nog) zonniger oorden om zelf rommelmarkten af te struinen en fotoMarijkeFolkertsma j typische streekgerechten te proeven. I Dus veel meer smaken had de organisa- I, tie niet. Over belangstelling viel even- j wel niet te klagenonder meer af te me- j ten aan de stapel pannenkoeken die j duurloper Geluk bakte. Volgend jaar is het weer even stil in Noordwelle, rond deze tijd. Dan stap- pen de dorpsbewoners in bussen voor I een gezamenlijk uitstapje. Geluk: ,,Zo I doen we dat hier. Het ene j aar verdienen we wat geld om dat het volgende jaar te I kunnen uitgeven voor de dorpsreis." Hnnr Marcel Modde lljj BRUINISSE - De Onderne- ,ei mersvereniging Bruinisse ziet „iets in de verkeersplannen van de gemeente voor het dorp. De afsluiting van de rechtstreekse verbindingsweg tussen de dorpskern en Aquadelta-Gre- velingenhout tast volgens secre taris A. Jumelet rechtstreeks het ok bestaansrecht van diverse win- lifa feels en voorzieningen aan. icS toneer bovendien de Molen straat autoluw wordt gemaakt, dan wordt de situatie er in het ievissersdorp niet veel beter op, iver vrezen de ondernemers. Laatst- bf. genoemde plan houdt verband met de bouw van twee appartementsgebouwen op de locatie van het voormalig ge meentehuis. Binnen dat kader krijgt het hele plangebied een parkachtig uiterlijk en moeten auto's in het stukje Molenstraat tussen dorpshuis en oud ge- nai meentehuis zoveel mogelijk oud worden geweerd, an. Het inkomend verkeer via de Dr. de Kockstraat, één van de hoofdverbindingen, kan zo de ichi dorpskern nog maar lastig be- ior- reiken. De O.F. Weisestraat is ea daar zeker niet voor geschikt, ■aat voert Jumelet aan. ,,Wij vragen ion! ons af of de gemeente zich dat ioj voldoende heeft beseft. Het ior- winkelend publiek zal, wanneer ,djf. dat allemaal doorgaat, mogelijk nu- een andere bestemming zoeken i: en voor de mensen die in de kern wonen wordt het er ook niet be paald makkelijker op. Een nieuwe ontsluiting achter het dorpshuis langs, over het huidige tennisterrein, zou een alternatief kunnen zijn, denkt de ondernemersvereniging. De ikli tennisbanen kunnen in dat ge niet val meeverhuizen met de voet eed balvelden naar de toekomstige sportlocatie buiten het dorp. Bedreiging eis Echt funest voor de leefbaar- lifj heidin hartje Bru, aldus Jume- ee: let, is de geplande afsluiting van de Hageweg voor auto's. Die BRUINISSE - Op de N59 te Bruinisse vond gistermorgen een kopstaartbotsing plaats. Een 44-jarige motorrijder uit Breda zag te laat dat de auto die Ivoor hem reed, bestuurd door een 77-jarige man uit Tholen, afremde en botste achter op de auto. Hij viel en werd overge bracht naar het ziekenhuis te Rotterdam. De voertuigen wer den zwaar beschadigd. Advertentie Stel uw eigen computer systeem samen: door Marcel Modde BROUWERSHAVEN - De twee families, die elkaar blijkbaar van de camping kennen en waarvan de één gaat en de an der juist komt, weten het ze ker. Dit is geen gewone huis- tuin-en-keukenbraderie zoals ze thuis kennen en er zo velen zijn. „Wat dan wel?", wil de man van de komende familie weten. Het groepje staat ondertussen hin derlijk in de weg, een massa mensen wijkt links en rechts van hen gedwongen uiteen in twee nieuwe stromen. „Ik weet niet, het is net even anders", brengt de ervaring rijkere toerist ver slaguit. „Zo met dat grote terras daar op de Markt en muziek, heel veel muziek. Gewoon ge zellig!" Misschien schuilt daarin inder daad de sleutel van het succes van de Brouwse Dag, 24 jaar ge leden begonnen met een muziek play-in, om weer een beetje nieuw leven in de smalstad te blazen. Letterlijk, want het in middels weer in landelijke prij zen grossierende Apollo leidde een slapend bestaan bij gebrek aan leden. De vader en oom van Jaap Everwijn, samen met Jaap Knuist dirigent van het play-in gelegenheidsorkest, be dachten een manier om Brou wershaven toch een vrolijke noot te brengen. Ze nodigden collega-muzikanten van omlig gende plaatsen uit om spontaan samen een paar nummers te spelen. Dat initiatief is uitge groeid tot een jaarlijks terugke rend fenomeen voor meer dan driehonderd blazers en slag werkers. Hoeveel mensen zaterdag ach ter een lessenaar met bladmu ziek waren gekropenwist Ever- wijn niet precies, maar 320 zaten er toch zeker wel. „Dat is minder dan vorig jaar, maar de kwaliteit is beter. Er wordt goed gekeken, goed geluisterd. Ik ben zeker niet ontevreden.", Al even traditioneel inmiddels is, dat de muzikanten voor één van Ne derlands grootste jamsessies op dit gebied, van heinde en ver naar Brouwershaven komen voor die twee keer een goed uur repeteren en het uiteindelijke concert aan het eind van de mid dag. Ook Duitsers, Belgen en zelfs Engelsen schrijven de da tum van het evenement als het even kan standaard in hun agenda. Amsterdams „Hee hallo zeg", roep een man in onvervalst Amsterdams zijn ge zin aan, zodra hij de groep in het vizier krijgt. „Moet je die batte rij saxofoons zien! Effe luistere hoor." „Mezzoforte, sssstttt", maant de dirigent de groep wanneer het laatste nummer van de tweede repetitie die middag wordt in gezet. „Het mag wat zachter!" Ogenblikkelijk tempert de bla zerssectie het volume. Kort daarna klinkt een kleine hape ring. Everwijn legt de boel ogenblikkelijk stil. „Nou heb ik vandaag nog geen enkele keer op het slagwerk hoeven te mop peren, maar dat ga ik nu tóch even doen. In totaal negen nummers wor den zo ingestudeerd. Vijf daar van zijn vorig jaar ook al ge speeld, vier zijn er nieuw. Al hebben de meeste harmonieën die eveneens op hun repertoire, zegt basklarinettist Daan van der Wekken. Voor hem is het de eerste keer dat hij aanschuift bij de play-in. En hij vindt het: „In één woord fantastisch De uitvoering verloopt, zeker voor het lekenoor, vlekkeloos. En al wordt er zo nu en dan een foutje gemaakt, soivinden de dirigenten. „Dat mag best. Er zijn muzikanten die niet mee wi llen doen omdat ze het een ge organiseerde bende vinden. Maar ik hoef hier geen tien te halen", zegt Everwijn. „Als ze vanuit het publiek zeggen, het was een dikke zeven of een acht, ben ik tevreden. Zeker in deze ambiance." DOMBURG - Vorig jaar is het aantal overnachtingen van Ne derlandse vakantiegangers in Zeeland spectaculair gestegen. Daar staat tegenover dat het to taal aantal Nederlanders dat naar de provincie kwam iets daalde. De vakanties die in Zee land worden doorgebracht, worden dus iets langer. De meeste mensen komen naar Walcheren, Schouwen-Duive land is tweede op de ranglijst. Dat blijkt uit een rapportage van het Bureau voor Toerisme Zeeland en de Kamer van Koop handel. In opdracht van de ge meente Veere verzamelen ze drie jaar lang gegevens over het toeristische bedrijfsleven. Met die gegevens hoopt de gemeente het economisch beleid beter te kunnen afstemmen op de prak tijk. Het rapport is het tweede deel in de serie van drie. Gede tailleerde cijfers over de buiten landse toerist zijn niet in het rapport meegenomen. Daarom is het moeilijk om conclusies te trekken over de hele toeristische sector. In 2002 brachten de Nederland se toeristen 11,2 miljoen nach ten door in Zeeland. Het jaar daarvoor waren dat er een mil joen minder. De meeste toeris ten komen naar Walcheren, bij na dertig procent. De toeristen blijven daar ook langer dan in andere delen van Zeeland. Een vakantie op Walcheren duurt gemiddeld 8,9 dagen, tegenover 7,7 in de rest van Zeeland. Rela tief veel vakantiegangers blij ven langer dan twee weken. Achter De toeristen uit eigen land ga ven vorig jaar bijna 280 miljoen euro uit in Zeeland, veertig mil joen meer dan het jaar daarvoor. Zeeland blijft daarmee relatief iets achter op de rest van het land. Bezoekers aan Walcheren geven het meeste geld uit in hun vakantie. Iedere toerist op Wal cheren geeft per vakantie 203 euro uit, in de rest van Zeeland door Inge Heuff ZIERIKZEE - De gemeente ziet geen noodzaak om de website met een forum over theatercom plex Mondragon in Zierikzee te promoten. Wel zal wethouder J. van Felius, die tijdelijk de portefeuille waarneemt, de me ningen die op de website te ken nen zijn gegeven, verwoorden in de beslissende raadsvergade ring over het wel of niet door zetten van het project. Donderdag moet het besluit vallen of de gemeente akkoord gaat met de plannen rond Mondragon als multifunctio neel theatercomplex. Burgers die hun mening kenbaar willen maken, kunnen terecht op een speciale voor het theatercom plex gemaakte website (www. mondragon.nl). Behalve een korte geschiedenis van de Con certzaal en restaurant Mondra gon en een beeld van de plannen van de projectontwikkelaar, is er op de site ook ruimte gemaakt voor een forum. Hierop staan negen stellingen die betrekking hebben op het al dan niet reali seren van het theatercomplex. Op eenvoudige wijze kunnen bezoekers hun mening over een of meerdere van de stellingen geven, reacties lezen en daar eventueel ook op reageren. Er zijn nog niet zoveel bezoekers geweest sinds de site eind juni op het net kwam te staan. De stelling 'Er is op Schouwen- Duiveland geen behoefte aan een theater/filmzaal/conferen tiecomplex' weet nog de meeste reacties uit te lokken, namelijk Het was die donderdag niet zo druk op het kinderdagver blijf. Een van de leidsters ging daarom met een paar peuters naar het ringrijden op de Middelburgse Markt. De driejarige Thomas vond het wel spannend, maar na een paar minuten wennen en een ijsje juichte hij vrolijk met het publiek mee. Op de terugweg werd nog even gestopt bij een speel veldje met een glijbaan en een houten huisje. De kinde ren hadden het prima naar is dat 165 euro. Het toerisme is een belangrijke peiler voor de economie in de gemeente Veere. Bedrijven in de toeristische sec tor zetten vorig 155,7 miljoen euro om. Dat is bijna een derde van de totale omzet in de ge meente. Vier op de tien banen in de gemeente heeft iets te maken met toerisme. Veel middenstan ders zouden zonder het toerisme niet kunnen bestaan. De helft van de omzet van de detailhan del die in eten doet, zoals bak kers en supermarkten, is af komstig van toeristen. De overige detailhandel in de gemeente Veere profiteert nau welijks van het toerisme. Voor andere dingen dan eten gaat toeristen naar Vlissingen of Middelburg, blijkt uit het on derzoek. De omzet van bedrij ven in de zogenoemde non-food sector daalde iets ten opzichte van het jaar ervoor. In de steden op Walcheren steeg de omzet van die winkels met drie pro cent. RENESSE - Twee mannen van achttien en 21 jaar uit de ge meente Zaltbommel zijn gister morgen vroeg in Renesse bij een mishandeling op een parkeer plaats aan de Oude Moolweg ge wond geraakt. Beide mannen wilden in hun au to stappen toen zij zonder aan leiding door een groepje van on geveer tien personen werden aangevallen. De achttienjarige man liep een bebloede lip op. De 21-jarige man werd met een scherp voorwerp in zijn arm ge raakt waarbij hij een slagader lijke bloeding opliep en daar door veel bloed verloor. Beiden werden overgebracht naar het ziekenhuis te Goes voor behan deling. De groep mannen die hen aanviel, reed weg in ver schillende auto's. De politie heeft de zaak in onderzoek. tien. „Het klopt dat er nog niet zoveel mensen gereageerd heb ben", zegt R. Delfgaauw. Hij is eigenaar van NuFormer Digita le Media uit Zierikzee en initia tiefnemer van de website. „Dat verbaast mij ook. In het begin was de site voor sommige com puters minder toegankelijk maar inmiddels is dat probleem verholpen. De site is heel laag drempelig. Maar de onderne mers en vooral de 'theatertij- gers' die klagen dat er geen fat soenlijke theatervoorziening is, zijn op het forum niet terug te vinden, een enkeling daar gela ten." Wethouder J. van Felius, die het theaterproject tijdelijk heeft overgenomen van de af getreden wethouder Van der Wouden, ziet geen noodzaak om de site vanuit de gemeente te promoten. „Ik vind het wel de moeite waard om de reacties mee te nemen in de raadsverga dering. Het is interessant om te zien wat de burgers van het pro ject vinden", aldus de wethou der. Advertentie fDinsdag 15 juli Woensdag 16 juli Donderdag 17 juli 1 (Tot 17.00 uur) Grote Markt 11-13 4461 AH Goes LJ Telefoon: 0113 227607 hun zin tot ze resoluut wer den teruggeroepen door de leidster. Op de vloer van het huisje lag een hondend rol. „Had ik die net nou ge mist?", vroeg ze zich af. Ze nam de peuters bij de hand en liep terug naar het dagver blijf. Daar werd haar door Thomas vrolijk verteld dat de poep niet van een hond was ge weest. Een veeg in zijn wijde boxershort deed haar ver moeden dat hij de waarheid sprak. Advertentie) NIEUW AAN DE KUST .155 per 1/12/03 Plannen voor Congres centrum in Vlissingen? Dat is per 01-12-03 ai klaar. Golden Tulip Westduin Koudekerke Vlissingen. 15 zalen tot 1.000 personen en 115 luxe kamers. er NU met een introductiekorting van 10% In de maanden December, Januari en Februari. 'aa9t U gerust naar onze uitgebreide informatiemap. Golden Tulip Westduin Koudekerke Vlissingen. Westduin 14371 PE Koudekerke. Tel. 0118-552510, Fax 0118-552776. Internet: www.westduin.nl E-mail: westduin@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27