7 3dagen Mooiste modelpaard gekozen Geslaagde editie Havendagen Walcheren trekt meeste toeristen in de provincie MAXDATA Vader en dochter winnen sjezenrit Politie houdt tweetal aan na bedreiging van agenten Hondendrol Nieuwe ontwikkelingen en inzichten zetten gemeente aan het werk Laatste uitverkoop!!! S^r zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN maandag 14 juli 2003 Zes drankrijders op N-Beveland Voortvarend Duitsland Woninginbraak NIEUW AAN DE KUST Achter www.merzaan.nl PZC 0% Nieuw plan buitengebied Borsele ^nr Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De ge- nieente Borsele gaat een nieuw bestemmingsplan voor het bui- tengebied opstellen. Het plan moet eind 2005 gereed zijn. Het vervangt het huidige bestem mingsplan, dat nog maar vijf iaar oud is. n,4 gen van de redenen om het be stemmingsplan nu al volledig te herzien, is dat de provincie over het huidige niet echt te spreken was. Er is vooral discussie ge weest over het toestaan van re genkappen, waarmee fruitte lers hun producten willen beschermen. De provincie vond K0RTGENE - Op Noord-Beve land werden afgelopen week einde opvallend veel mensen betrapt op rijden onder invloed. In totaal zes mensen werden be trapt. Dat gebeurde op de Oudedijk en de Kortgeenseweg in Kortgene en op de Colijnsplaatseweg in Colijnsplaat. De zondaars wa ren, met uitzondering van een 43-jarige automobilist uit Ar- nemuiden, afkomstig van Noord-Beveland. Zij kregen al le een proces-verbaal en rijver boden die, afhankelijk van de gedronken hoeveelheid alcohol, varieerden van drie tot zes uur. Borsele daarin te ruimhartig en kreeg daarbij de Raad van State aan haar zijde. Ook op andere punten had de provincie kritiek. Zij vond dat de gemeente onvoldoende aan gaf waar precies alle bouwblok ken komen, had kritiek op de beperkte groeimogelijkheden voor intensieve tuinbouw, was van mening dat acht grootscha lige intensieve veehouderijen te beperkt werden in hun ontwik keling en was het niet eens met de overgangszones die de ge meente rond een aantal kernen had aangewezen. De provincie keurde daarom het bestem mingsplan landelijk gebied in 1998 maar gedeeltelijk goed. Sindsdien zijn er bovendien zo veel nieuwe ontwikkelingen en inzichten gekomen, bijvoor beeld op het gebied van wind energie en intensieve veehoude rij, dat het opstellen van een nieuw bestemmingsplan vrij wel onvermijdelijk is. De gemeente Borsele wil daar vaart achter zetten. De gemeen teraad heeft er vorig jaar al 240.000 euro voor opzij gezet en het is de bedoeling dat het nieu we plan nog deze raadsperiode, die loopt tot het voorjaar van 2006, gereed is. Voorlopig wordt uitgegaan van de herfst van 2005. Dat lijkt een lange periode, maar de gemeente zegt hard te moeten werken om dat voor elkaar te krijgen. Een voortva rende aanpak ziet zij ook als noodzakelijk, omdat de ontwik kelingen in het buitengebied momenteel zo snel gaan, dat het gevaar bestaat dat de gemeente steeds achter de feiten aan holt. Voorheen was het landelijk ge bied vooral het terrein van de landbouw. Nu spelen ook bij voorbeeld natuur, recreatie, water, wonen en een andere in vulling van vrijkomende agra rische gebouwen (de 'nieuwe economische dragers') een be langrijke rol. Het vinden van een evenwicht tussen al die be langen is volgens Borsele een 'ware uitdaging'. Het bestemmingsplan moet on der meer duidelijk maken in hoeverre Borsele nieuwe econo mische dragers als nevenfunctie bij agrarische bedrijven wil toe staan, hoe de gemeente verder gaat met de als Waardevol Cul tuurlandschap aangewezen Zak van Zuid-Beveland en wel ke rol de recreatie in de gemeen te moet spelen. Een tijdrovende klus is het exact vastleggen van bouwblokken. Advertentie y) Dinsdag 15 juli Woensdag 16 juli Donderdag 17 juli yj (Tot 17.00 uur) Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Q Telefoon: 0113 227607 ST ANNALAND - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Sint Annaland twee mannen in de leeftijd van 20 en 21 jaar, beiden afkomstig uit de gemeente Tholen, aange houden wegens het bedreigen van twee agenten. Op de Domineeshof wilde een van de agenten de 2 0-j arige man bekeuren wegens vechten op straat. Hier was de man het niet mee eens; hij bedreigde de agent, waarop hij werd aangehouden. De 21-jarige man was het weer niet met die aanhouding eens en begon op zijn beurt eveneens de agenten te bedreigen. Daarop hielden de agenten ook hem aan. Toen de man zich hevig tegen zijn aanhouding verzette, kreeg sen agent een klap tegen zijn bril waardoor een stukje glas in zijn oog kwam. De agent moest zich onder doktersbehandeling stellen. Beide mannen zijn over gebracht naar de penitentiaire inrichting Toren tijd in Middel burg. Een van de juryleden bekijkt een aantal modelpaarden die tentoongesteld zijn in Kattendijke voor het kampioenschap van de Nederlandse modelpaardenclub Horse Pleasure in Kattendijke. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom KATTENDIJKE - Zo'n 150 modelpaar den werden zaterdag beoordeeld door een deskundige jury. Dat gebeurde in het Blokhuis in Kattendijke, waar de Nederlandse modelpaardenclub Horse Pleasure voor de vierde keer haar jaar lijkse kampioenschappen hield. Drijvende kracht achter de club en het evenement is Diana Verburg uit Kat tendijke, zelf een groot liefhebster van paarden en schaalmodellen ervan. En kele jaren geleden richtte ze de Breyer Club Nederland op, genoemd naar de belangrijkste producent van model paarden, het Amerikaanse bedrijf Breyer. Omdat er ook andere fabrikanten zijn, is de club inmiddels omgedoopt tot het algemenere Horse Pleasure. De naam is niet voorniets een internationale, aan gezien er ook leden in Duitsland zijn. Een van de voornaamste taken van de club is het bestellen van modellen in de Verenigde Staten. De exemplaren wor den door de leden soms bewerkt of op nieuw beschilderd, om ze nog echter te laten lijken. Zes leden uit Nederland en Duitsland kwamen zaterdag met in totaal onge veer 150 modelpaarden naar Katten dijke om ze te laten keuren door Jo- landa Verton en Margreet van der Ham. „Ze letten op diverse zaken, zoals de uitdrukking van het paard, het voorko men van beschadigingen en kleurecht heid", zegt Verburg. Zelfs tussen de mo dellen die kant en klaar zijn gekocht, kunnen grote verschillen bestaan. „Je weet dus nooit of wat je koopt, ook echt goed is." De gekeurde paarden waren ingedeeld in diverse categorieën en bij elkaar 47 klassen. Per klasse werd een winnaar bepaald en vervolgens per categorie. De nummers één namen het ten slotte tegen elkaar op in de kampioenskeu ring. Algeheel kampioen werd uitein delijk Esqaroth van Mandy Heinrich uit Duitsland. Tot algeheel reserve kampioen werd Andora van Trudy Kramer uit Purmerend uitgeroepen. OVEZANDE - Inbrekers heb ben gisterochtend tussen ne gen en tien uur hun slag ge slagen in een woning aan de 's Heerenhoeksedijk in Ovezan- de. Tijdens de afwezigheid van de bewoners werd de toegang ge forceerd en werden diverse goe deren weggenomen waaronder beeldapparatuur en diverse sie raden ter waarde van enkele duizenden euro's. De braakschade is onbekend. Advertentie tr -Si v, "sso.X s per 1/12/03 Plannen voor Congres centrum in Vlissingen? Dat is per 01-12-03 al klaar. Golden Tulip Westduin Koudekerke Vlissingen. 15 zalen tot 1.000 personen en 115 luxe kamers. Reserveer NU met een introductiekorting van 10% in de maanden December, Januari en Februari. Vraagt U gerust naar onze uitgebreide informatiemap. Golden Tulip Westduin Koudekerke Vlissingen. Westduin 1, 4371 PE Koudekerke. Tel. 0118-552510, Fax 0118-552776. Internet: www.westduin.nl E-mail: westduin@zeelandnet.nl Bezoekers van de Korgeense Havendagen snuffelen in oude boeken. foto Willem Mieras dagavond met een discoshow. Vrijdagavond werd er een play- backshow gehouden, gevolgd door een optreden van Frag ment. De voornaamste dag was zater dag, toen Kortgene en omgeving uitliep voor de braderie. In trek waren ook de scheepsmodel len van de Vlissingse vereni ging SMW en de rondvaarten De feesten begonnen al donder- in de landbouwhaven, waar door Rolf Bosboom KORTGENE - Mede dankzij het goede weer beleefden de Kort- geense Havendagen dit week einde een geslaagde editie. De optredens in de feesttent op het havenplateau werden drukbe zocht en ook de braderie op za terdag was in trek. geïnteresseerden het nieuw bouwproject Havenfront eens vanaf het water konden bekij ken. In de feesttent was er overdag kindertheater en gaf de line- dancevereniging uit Wemeldin- ge demonstraties. Hoogtepunt van de havendagen was de feestavond, waar de Realtime Showband voor de muziek zorgde en Starkoo en Hanny door Nadia Berkelder DOMBURG - Vorig jaar is het aantal overnachtingen van Ne derlandse vakantiegangers in Zeeland spectaculair gestegen. Daar staat tegenover dat het to taal aantal Nederlanders dat naar de provincie kwam iets daalde. De vakanties die in Zee land worden doorgebracht, worden dus iets langer. De meeste mensen komen naar Walcheren, Schouwen-Duive- land is tweede op de ranglijst. Dat blijkt uit een rapportage van het Bureau voor Toerisme Zeeland en de Kamer van Koop handel. In opdracht van de ge meente Veere verzamelen ze drie jaar lang gegevens over het toeristische bedrijfsleven. Met die gegevens hoopt de gemeente het economisch beleid beter te kunnen afstemmen op de prak tijk. Het rapport is het tweede deel in de serie van drie. Gede tailleerde cijfers over de buiten landse toerist zijn niet in het rapport meegenomen. Daarom is het moeilijk om conclusies te trekken over de hele toeristische sector. In 2002 brachten de Nederland se toeristen 11,2 miljoen nach ten door in Zeeland. Het jaar daarvoor waren dat er een mil joen minder. De meeste toeris ten komen naar Walcheren, bij na dertig procent. De toeristen blijven daar ook langer dan in andere delen van Zeeland. Een vakantie op Walcheren duurt gemiddeld 8,9 dagen, tegenover 7,7 in de rest van Zeeland. Rela tief veel vakantiegangers blij ven langer dan twee weken. De toeristen uit eigen land ga ven vorig jaar bijna 280 miljoen euro uit in Zeeland, veertig mil joen meer dan het jaar daarvoor. Zeeland blijft daarmee relatief iets achter op de rest van het land. Bezoekers aan Walcheren geven het meeste geld uit in hun vakantie. Iedere toerist op Wal cheren geeft per vakantie 203 euro uit, in de rest van Zeeland is dat 165 euro. Het toerisme is een belangrijke peiler voor de economie in de gemeente Veere. Bedrijven in de toeristische sec tor zetten vorig 155,7 miljoen euro om. Dat is bijna een derde van de totale omzet in de ge meente. Vier op de tien banen in de gemeente heeft iets te maken met toerisme. Veel middenstan ders zouden zonder het toerisme niet kunnen bestaan. De helft van de omzet van de detailhan del die in eten doet, zoals bak kers en supermarkten, is af komstig van toeristen. De overige detailhandel in de gemeente profiteert nauwelijks van het toerisme. Voor andere zaken dan eten gaat toeristen naar Vlissingen of Middelburg. Dè omzet van bedrijven in de zogenoemde non-food sector daalde iets ten opzichte van het jaar ervoor. In de steden op Wal cheren steeg de omzet van die winkels met drie procent. Advertentie Stel uw eigen computer systeem samen: door Sandra van de Vreugde GAPINGE - Bram Francke uit Gapinge sleepte zaterdag bij het sjezenrijden de overwinning in Veere in de wacht met zijn jdng- ste dochter Nicolette. Met 71 van de 7 2 ringen moesten zij nog wel afrekenen met een ander koppel, namelijk Ina Wattel en Adrie Verhage. Ze verloren echter wel van dit kop pel in de strijd om de gouden zweep, een prijs die beschikbaar is gesteld door de ondernemers van Veere.. Er waren tijdens deze wedstrijd weinig prijzen te behalen voor andere koppels, want ook de pollepel werd gewonnen door de dagwinnaars. De prijzen voor de versiering werden bepaald door het publiek. Simon en Jo- lien van de Broeke wonnen de eerste prijs, voor Nel en Adrie Volkers en Wilma Dingemanse en Jan Jakobsen. Ook in bungalowpark het Kust licht was sjezenrijden te zien. De 14 deelnemende koppels konden daar 60 ringen steken. Marcel Clarisse en Natasja de Buck werden met 60 ringen de winnaars van deze wedstrijd. Maar er waren meer prijzen te verdelen en daarvoor was de strijd behoorlijk heftig. Zowel Rinus Janse en Leoniek Franc ke, Han en Anita Dekker en Piet Brasser en Lizette Francke sta ken 56 van de 60 ringen en dus moest een kamp bepalen wie er met de 2e en 3e beker naar huis ging. De 20 milimeterring moest er zelfs aan te pas komen om een beslissing af te dwingen. Uitein delijk was het Leoniek Francke met menner Rinus Janse die het hoofd het koelst hielden en Han en Anita Dekker wonnen de derde beker. De rode lantaarn was voor Adrie de Visser en Betsie Krij ger, die 29 van de 60 ringen wis ten te steken. Er werd ook nogringgereden dit weekend en wel in Westkapelle. Traditioneel zijn de prestaties altijd erg goed tijdens deze wed strijd. Het is een beetje andere wedstrijd dan andere, want gas- trijders van alle dorpen zijn er welkom. Een groot aantal goede rijders maakt altijd hun op wachting. Het werd de dag van Krijn Coppoolse uit Gapinge, want hij won zowel het dagklas sement met 25 van de 25 ringen, als ook het bekerklassement. Voor de pollepel kwamen 26 van de 45 deelnemers in aanmer king. Dat werd dus een behoor lijk lange kamp. Krijn Coppool se hield het dit keer ook lang vol en het zag er naar uit dat hij ook dit in zijn voordeel kon beslis sen. Maar CoenMinderhouduit Domburg, liet dit niet toe. Als laatste rijder van een groepje van 5 deelnemers die waren overgebleven op de 10 milime terring, was hij de enige die deze wist te steken. Agenda Z.R.V. Vrijdag 18 juli sjezenrijden in Aag- tekerke Dorpsplein van 18.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 19 juli ringrijden in Zou- telande, Langstraat van 8.00 tot 17.00 uur en in Domburg Markt van 16.00 tot 21.00 uur. Sjezenrijden in Grüpskerke, Kerkringvan 15.00 tot 21.00 uur. (ooit van De Rekels) optraden. Er waren ruim zevenhonderd feestgangers. Wat ingetogener maar wel bij zonder was de afsluiting gister middag. Muziekvereniging EMM gaf een koffieconcert, sa men met het shantykoor Het Veerse Scheepstuig, dat zee mansliederen brengt. Een won derlijke, maar geslaagde com binatie. Het was die donderdag niet zo druk op het kinderdagver blijf. Een van de leidsters ging daarom met een paar peuters naar het ringrijden op de Middelburgse Markt. De driejarige Thomas vond het wel spannend, maar na een paar minuten wennen en een ijsje juichte hij vrolijk met het publiek mee. Op de terugweg werd nog even gestopt bij een speel veldje met een glijbaan en een houten huisje. De kinde ren hadden het prima naar hun zin tot ze resoluut wer den teruggeroepen door de leidster. Op de vloer van het huisje lag een hondend rol. „Had ik die net nou ge mist?", vroeg ze zich af. Ze nam de peuters bij de hand en liep terug naar het dagver blijf. Daar werd haar door Thomas vrolijk verteld dat de poep niet van een hond was ge weest. Een veeg in zijn wijde boxershort deed haar ver moeden dat hij de waarheid sprak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23