V E RSCHOORE Kroegen strijden op Middelburgs strand President Iran stapt op indien nodig AANBIEDING Kamer valt over plan van De Wijkerslooth ■Ci\ VAN DE WEEK Land in zicht voor eendjes 1 5** Nieuwe regering in Brussel geeft toe aan Amerikaanse eisen Tanken in België wordt duurder Terneuzenaar langehouden n woeste liichtervolging TÉÏoW JJij Frites^-. cfb cföt r H r Benny Carter (95) overleden Geen vrees voor scheuring in kerk Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 28c 17c Volop zomer *?46e jaargang no. 166 baandag 14 juli 2003 Hos nummer 1,10 Michel Bij uw Golff supermarkt! Misbruik 8 713214 000002 J Zeer zonnig en warm, temperaturen rond de 28 graden. Matige noordoostenwind, kracht 4. [TTlnTolldTgiraaïïwilprinten het allemaallj Éim, Êmt België schaft genocidewet af BRUSSEL - De unieke Hiaar omstreden Belgische lenocidewet, die het rech- ),!t ers mogelijk maakt mis- laden tegen de menselijk- d waar ook ter wereld evervolgen, wordt afge- ichaft. Dat heeft de nieu we, paarse regering zater- iss! dagavond beslist. ïkfr fooral Israël en de Verenigde Staten oefenden druk uit op lelgië om de wet te schrappen, iowel premier Sharon als presi- lentBush werd in België aange- ;d wegens oorlogsmisda- len. innrPascaleïhewissen De Belgische genocidewet, die dateert uit 1993, stond al een tijdje op de helling. Nogal wat Belgische rechters meenden dat ze wel wat beters te doen had den dan 'politie-agentje spelen' in de hele wereld. Toen na aan klachten tegen dictators als Saddam Hoessein, Augusto Pi nochet en Fidel Castro ook George Bush, generaal Tommy Franks en minister Colin Powell van Buitenlandse Zaken wer den aangeklaagd wegens oor logsmisdaden was de maat ook voor veel politici vol. Als gevolg van de aanklachten kwam de relatie tussen België en de VS onder hoogspanning te staan. De Amerikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld dreigde er zelfs mee het hoofd kwartier van de Navo uit Brus sel weg te halen. Eerder waren de contacten tus sen België en Israël al ernstig verstoord als gevolg van een klacht tegen premier Sharon. Hij werd door 23 overlevenden van de bloedbaden die in 1982 door de christelijke Falange- milities werden aangericht in de Palestijnse vluchtelingenkam pen Sabra en Shatila in Libanon beschuldigd van massamoord. Israël besloot als gevolg van de klacht enige tijd zijn ambassa deur uit België terug te trekken. Na een eerdere afzwakking van de wet - die door de Amerikanen als onvoldoende werd beoor deeld - besliste de nieuwe rege ring van socialisten en liberalen zaterdag meteen na de beëdi ging door de koning de wet af te schaffen. Misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisda den worden in het gewone straf recht opgenomen. Het universe le karakter van de wet verdwijnt. In de toekomst moet er een link zijn met België. Da der of slachtoffer moeten de Belgische nationaliteit hebben of al zeker drie jaar in België wonen. Ook is het niet langer mogelijk om staatshoofden en diplomaten te vervolgen. Zij hebben straks niks meer te vre zen. De VS hadden graag gezien dat de Belgische minister Michel van Buitenlandse Zaken in de nieuwe regering van premier Verhofstadt vervangen zou worden. Dat is niet het geval. De omstreden Michel blijft ook de komende vier j aar op post. GPD ;USSEL - Even de Belgische ai rens over voor een goedkope alv ankbeurt is straks niet meer lo oi tend. )e nieuwe regering van België leeft tijdens de eerste minister- aadbesloten om de accijnzen te erhogen, zo meldden Vlaamse i gisteren, om de uitstoot an broeikasgassen te vermin nen. itioeveel de accijns omhoog eg aat, is nog niet bekend. Het )1 aat in stapjes: telkens wanneer ad e benzine- of dieselprijs daalt et oor schommelingen in de nd larkt, verhoogt de Belgische 'oi sgering de belasting op de au- abrandstoffen. ANP adi [ERNEUZEN - De politie heeft a! jsterochtend vroeg na een oe lilde achtervolging een 24-ja- Terneuzenaar aangehou den. )e politie kreeg rond kwart 'oor drie de melding dat de man noverspannen toestand de wo- ïing van zijn ouders had verla- ;en en was weggereden in hun dij pto. Hij zou niet in het bezit :ijn van een rijbewijs. Vrijwel lirect na de melding zagen igenten de auto op de Binnen- 'aartweg en zetten de achter volging in. Me Korte Dijkstraat negeerde leman een stopteken en reed de iurveillance-auto aan. Hij reed ervandoor over de Dijkstraat, Korte Kerkstraat en reed ver volgens met hoge snelheid de Nieuwstraat in. Set aanwezige publiek moest i springen om niet geraakt te worden. De politiewagen ging met zwaailichten en sirene ie auto achterna. Ter hoogte van het Swingcafé kwam de au to plotseling tot stilstand. De man verliet de auto, maar werd een korte achtervolging overmeesterd. Op het politiebureau bleek dat "ij onder invloed was van alco- Ook was hij in het bezit van oen mes, dat in beslag werd ge nomen. Gezien zijn gemoeds toestand werd de Terneuzenaar niet in verzekering gesteld maar overgedragen aan de psychia trische hulpverlening. |2- "r KtajfrAy. 1— Kroegbezoekers en horecapersoneel verdedigden 'hun' café tijdens het heachvolleyhaltoernooi op de Markt in Middelburg. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De zon, drank en mu ziek zorgden zaterdag voor een uitste kende strandsfeer op de Markt in Mid delburg. De terrassen zaten vol voor de tweede editie van het horeca-beachvol- leybaltoernooi. Het spel was duidelijk ondergeschikt aan de gezelligheid. ,Ik weet niet wat voor team dat is"zegt een toeschouwster. ,,Maar de spelers zijn wel slecht." De volleyballers van Seventy-Seven proberen het wel, tegen het team van Vita Event, maar bijna el ke bal is mis. Als een speler al een bal weet te raken, belandt die in het net. Tot overmaat van ramp valt dan ook het net nog om. „Loooooos!", brult een tegen stander onder het net door. De twee meiden van Seventy Seven schrikken. De bal valt tussen hen in op het zand. Gelegenheidsaanvoerder Thomas Fili- us begrijpt er niets van: „We hebben ons anderhalf jaar lang voorbereid, op een streng dieet van alcohol. Vooral de mentale voorbereiding was zwaar. Maar de score doet er niet toe, het gaat om de lol en we hebben een T-shirt ge kregen." Het team haalt de volgende ronde niet, denkt hij. Maar nu is het eerst tijd om bij te komen. „Wie wil er een biertje?" Op een ander veld wordt volleybal volgens het boekje gespeeld. Elke aanval wordt opgebouwd, een speler geeft achterwaarts een bal aan. Peter Blangé kan er jaloers op zijn. Na elk punt volgen de bekende volleybal tikjes met de handen. De tegenstanders hebben flitsende sportzonnebrillen op- foto Ruben Oreel gezet, maar dat helpt niets. Ze verliezen dik van het team van café Bommel. Ze volleyballen inderdaad vaker, ver telt Corine na de wedstrijd.,Ik speel re creatief en die jongens doen mee aan bedrij fscompetities. Dit is toch heel an ders, het veldje is kleiner, de bal gaat zo uit. En je speelt op zand, dat is lastiger dan op een vloer." Ze doen mee voor de lol, maar willen ook winnen. Corine miste in het partijtje tegen Fraggles een paar keer haar opslag. „Ik drink geen rosé meer", lacht ze. Bommel heeft uiteindelijk het toernooi gewonnen. Brooklyn en café Nationaal werden respectievelijk tweede en der de. Seventy Seven eindigde roemloos in de achterhoede. van onze redactie buitenland TEHERAN - De Iraanse presi dent Mohammed Khatami heeft gezegd ontslag te nemen, als het volk dat wil. Dat meldde het Iraanse persbureau IRNA za- Advertentie terdag. „Wij zijn niet de mees ters van het volk, integendeel, wij zijn de dienaren van het volk en als de natie zegt: we moeten jullie niet, nemen wij ontslag", aldus Khatami. De hervormingsgezinde presi dent sprak zijn woorden don derdag al tijdens een bijeen komst in Karaj ten westen van de hoofdstad Teheran. De afge lopen tijd neemt de kritiek op Khatami steeds verder toe, ook van hervormers. Tijdens stu dentendemonstraties in juni te gen de conservatieve geestelijk heid en voor democratie werd ook op Khatami's aftreden aan gedrongen. De president heeft achter de schermen al vaker gedreigd met aftreden, maar nog niet eerder uitte hij het dreigement in het openbaar. Volgens de BBC cen sureerden de Iraanse staatstele visie en -radio die delen van zijn rede waarin gewag werd ge maakt van een mogelijk ontslag. Khatami probeert door dialoog en consensus tot hervormingen en liberalisering te komen. Dit proces wordt echter voort durend door de conservatieve geestelijkheid tegengewerkt. Zo heeft Khatami via twee wetswijzigingen geprobeerd zijn eigen machtspositie te ver sterken en die van het conserva tieve kamp binnen de justitie en de Raad van Hoeders te beper ken. De laatste instantie contro leert wetten op hun islamitisch gehalte en keurt parlements- kandidaten. Beide voorstellen zijn door de Raad van Hoeders afgewezen, ondanks het dreige ment van Khatami om op te stappen, als de wetten geen steun zouden krijgen. Er be staat onder deskundigen veel twijfel of hij zijn woord zal hou den. Khatami wil de gevestigde politieke orde niet verstoren. LONDEN - Na meer dan een decennium op volle zee komt er eindelijk land in zicht voor duizenden rubberen eendjes. De door hun verblijf in het zoute water en door de zon sterk verbleekte badspeel- tjes spoelen naar verwach ting een dezer dagen aan op de kust van New England in de Verenigde Staten. Dit meldde de BBC zaterdag. De badeendjes waren in 1992 tijdens een storm overboord geslagen van een container schip dat uit China onderweg was naar de VS. Dankzij de reis van de eendjes over drie oceanen hebben weten schappers belangrijke gege vens kunnen verzamelen over de oppervlaktestromin gen in de zeeën. De eendjes dreven eerst naar het hoge noorden, waar ze in 1995 vast kwamen te zitten in het ijs in de Beringstraat. Dat duurde enkele jaren. In 2000 werden zij gezien voor de kust van IJsland en een jaar later in het noorden van de Atlantische Oceaan, on geveer op de plaats waar ooit de Titanic zonk. ANP Bovendien proberen de conser vatieven hun macht juist nu te versterken wegens de Ameri kaanse aanwezigheid in buur land Irak. De tegenstanders van de hervormingsgezinden zouden volgens analisten na het aftre den van Khatami de noodtoe stand kunnen uitroepen. Parle mentariërs die verklaarden en masse hun functie te willen neerleggen indien hervor mingsvoorstellen verder wor den getorpedeerd, kregen een waarschuwing van justitie dat een dergelijke actie niet zou worden getolereerd. De hervormingsgezinde partij en in het parlement, die de pre sident steunen, zijn niet uit op omverwerping van de islamiti sche republiek. Zij willen het politieke systeem alleen hervor men en liberaliseren. De gevolgen van de studenten protesten van juni bleven zeer beperkt. Inmiddels zijn wel honderden studenten opgepakt. De demonstraties werden zon der veel moeite door de autori teiten neergeslagen. Het aantal mensen dat de straat opging, was beperkt. ANP I 7e etappe 1. Virenque 6.06.03 2. Aldag 2.09 j 3. Chavanei 3.45 52. Boogerd 8e etappe 1. Mayo (foto) 5.57.30 2. Vinokoerov 1.45 3. Armstrong 2.12 i 19. Boogerd 4.59 ALG. KLASSEMENT 1. Armstrong 35.12.50 2. Beloki 0.40 3. Mayo 1.10 26 Boogerd 7.42 zie ook pagina 13 en 14 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl De Amerikaanse jazzmuzikant Benny Carter (95) is zaterdag, in het weekeinde van het North Sea Jazz Festival, overleden. Met Charlie Parker en Johnny Hodges behoorde hij tot de drie toonaangevende altsaxofonisten van de jazz. Maar hij speel de ook formidabel trompet en tevens - op een nooit minder dan professioneel niveau - trombone, piano en klarinet. De vorming van één Protestantse Kerk in Nederland, naar verwachting per 1 mei volgend jaar, zal volgens L. Wüllschle- ger en A. van der Maas niet tot een scheuring binnen de kerk leiden. De beide Zeeuwse kerkelijke bestuurders zien wel dat sommige meer orthodoxe stromingen binnen de Samen Op Weg-kerken moeite zullen hebben met de fusie, maar volgens hen blijven de plaatselijke gemeenten ook na het samengaan een grote mate van vrijheid behou den. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13, 14, 15, 17, 19, 20, 21 en 22. door Hans van Soest DEN HAAG - De Tweede Ka mer keurt de voorstellen af die procureur-generaal De Wijker slooth, de hoogste baas van het Openbaar Ministerie, heeft ge daan om de politiek minder in vloed te geven op zijn werk zaamheden. Ook minister Donner van Justi tie laat vanaf zijn vakantieadres weten niets in de plannen te zien. Na zijn terugkeer in Ne derland zal hij 'een keer met De Wijkerslooth om de tafel gaan zitten', laat Donners woord voerder weten. In de ogen van De Wijkerslooth heeft de minister van Justitie nu te veel wettelijke mogelijkhe den om zich met een rechtszaak te bemoeien. Daarom moet zijn zeggenschap over het werk van het OM worden beperkt. De bevoegd heid van de minister om het OM op te dragen in een zaak al dan niet tot vervolging over te gaan, moet uit de wet worden ge schrapt. „In een democratie moet iedere macht op de vingers kunnen worden getikt, ook het OM", vindt Wim van de Camp van re- geringspartij CDA. Ook VVD-kamerlid Griffith ziet geen enkele aanleiding om het OM meer vrijheid te geven. „Tot nu toe heeft een minister nooit misbruik gemaakt van zijn aanwijzingsbevoegdheid", zegt zij. „Aanklagen in strafzaken is een publieke taak. Daar moet ie mand politiek verantwoorde lijk voor zijn en dat is de minis ter. Wil meneer De Wijkerslooth soms dat hijzelf door de Tweede Kamer op het matje wordt ge roepen om zich te verantwoor den?" GPD pagina 3: eeuwig getouwtrek Advertentie voorletters:m/v straat:nr. postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. o noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). O per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1