oeiduo pakt 'oud in Luzern Honkbalteam ontsnapt aan blamage Dramatisch einde menmarathon Ma§ere resultaten coronei Breda met afgemaakt paard Voor Ulihrach is de nachtmerrie voorbij 19 p winst in wereldbeker iklozen irde op WK m Dijk begint dit tegenvaller Dressuurploeg ruikt eremetaal Brazilië trekt aan langste eind Molenaar wint race in DTC Onregelmatige prestaties golfers Eenvoudige zege waterpolosters Lekke band nekt Babijn Valentino Rossi na tijdstraf naar derde plaats maandag 14 juli 2003 rPim van Ba kei i jERN - Goud in Luzern, dat in de roeiwereld. Kirsten nier Kolk en Marit van Eu- loodsten gisteren hun lichte L Mij uitwee op de Rotsee Regat- iieerste over de finish. We- j jjmpioen Australië had het rien in een spannende en idsnelle race. De Neder- '558 jjtn pakten en passant ook e.Mat jfnsde winst in het overall üinent van de wereldbeker, jivoor lichte roeisters enige spische nummer. zen. Q Oervoor de mannen-dub- ier sprak zeer tot de ver ing, de vierde plaats van 26 stuiterende mannen-acht tot ongeloof, en er was jm het zilver in de met rische vrouwenklassen Je ongestuurde vier en de ïdubbelvier. Maar de pres- an Van der Kolk en Van bleef op de bloedhete onovertroffen. Kw'ajnet eerst sinds het ver- de duo Piëta van Dis- t-Eeke van Nes in 1998 was IZ - Het Nederlandse team ;op het eerste wereldkam- 8$j ischap straatvoetbal voor en thuislozen brons ge ien. In het Oostenrijkse non Oranje zaterdag het om de derde plaats van Sê met 4-1. z op de dag verloor het *ivanbondscoach Sander de ter de halve finale. Ten van de Nederlanders tie Engeland zich voor de (door een doelpunt in de minuut: 1-2. In de finale [(t t gastland Oostenrijk de CELONA - Langeaf- kzwemster Edith van Dijk teren bij de wereldkampi- ïhappen in Barcelona van igegaan met een tegenval- öeNederlandse kwam op de 1 lometer niet verder dan de e tile plaats. De Italiaanse !Valli Prolongeerde de we- Kiel in iets meer dan 57 mi- er in Luzern weer eens goud weggelegd voor een Nederland se boot. „En nu zetten we de aanval op Duitsland in," liep een strijdbare Van der Kolk vooruit op de wereldkampioen schappen in Milaan, eind au gustus. De grootste concurrent, eerder dit seizoen in de wereld bekerwedstrijden niet te klop pen, moest in Luzern afhaken vanwege een rugblessure bij slagroeister Claudia Blasberg. Van der Kolk en Van Eupen, op de Olympische Spelen van Syd ney zesde maar in de afgelopen jaren uit elkaar gehaald door bondscoach Josy Verdonkschot, gaan even genieten van hun suc ces. Een trainingskamp aan de Samer See in de Zwitserse Al pen moet de puntjes op de i zet ten. Dirk Lippits heeft meer zorgen in de aanloop naar het WK enin het verlengde daarvan, de Olympische Spelen van Athene. De 26-jarige skiffeur kon zater dag zijn plaats onder de zes beste soloroeiers niet veilig stel len en zegde gistermorgen af voor de troostfinale. Ongrijp bare verschijnselen van over vermoeidheid spelen de 26-jari- ge Eindhovenaar parten, mor gen laat hij zijn bloed onderzoe ken. Een lelijke streep door de reke ning van de mastodont die na de zilveren olympische medaille in de dubbelvier zijn eigen weg koos en vorig seizoen in de een- mansboot meteen de strijd met de wereldtop aanging. Op voor waarde van geruststellende testresultaten komt het volgens bondscoach Jan Klerks wel goed met zijn pupil. „De meeste van zijn concurrenten zijn toch allemaal al wat langer bezig. Een stapje terug, daarna twee vooruit." GPD door Annemiek Steenbekkers BREDA - De menmarathon voor vierspanmenners tijdens Breda Hippique eindigde zater dagmiddag dramatisch. De als laatste gestarte Deen Knud Jör- gensen had de finish zowat in zicht toen een van zijn paarden tegen het houtwerk botste en een gebroken been opliep. Het dier werd ter plekke afgemaakt. „Het was de laatste ruiter op de laatste hindernis en bij de laat ste post. Triester kan het niet", constateerde wedstrijdleider Jan Cornelissen na afloop. „De Deense eigenaar van het paard is dierenarts en heeft het dier zelf een injectie toegediend zo dat het insliep." Jörgensen, klaar met hindernis acht, was op weg naar de finish. Terwijl hij in volle vaart met zijn vierspan linksom langs de hin dernis richting uitgang snelde, kwam een van de paarden die van onze sportredactie BREDA - Ellen Bontje (met Gestion Silvano N), Antoi nette Falandt (Jarwo), Anky van Grunsven (Gestion Sali- nero) en Arjen Teeuwissen (Gestion Goliath T) zijn de vier dressuurruiters die Ne derland volgende maand vertegenwoordigen op het EK in het Engelse Hickstead. Volgens manager Jan Pee- ters, samen met de trainers Sjef Janssen en Johan Hinne- mann verantwoordelijk voor deze selectie, mikt de Neder landse equipe een EK-me- daille. „Daar mogen we vanuit gaan. Als je ziet hoe constant de vier geselecteer de combinaties zijn, dan geeft dat vertrouwen. Silva no en Goliath zijn goed her steld van slepende blessures. De Nederlandse dressuurtop is in de breedte gegroeid. In feite zouden we twee teams naar het EK kunnen afvaar digen." GPD rechts liepen in de knel. Het zag een houten post op zich afko men. In plaats van naar links uit te wijken, botste de negenjarige ruin in volle vaart op een hin- dernispaal en viel neer. „Je wilt zo snel mogelijk verder en dit was te krap", houdt Cor nelissen het op een stuurfout van de Deen, die dit jaar voor het eerst zijn opwachting maak te in Breda. „Dat paard had al eerder in de marathon zijn hoofd gestoten. Die Deen is geen topper, maar wel een ervaren ruiter." De val was een flinke domper op een voor het overige successvol le en specatulaire menmarathon in Breda, die werd gewonnen door wereldkampioen IJsbrand Chardon. Cornelissen: „Aan de hindernis ligt het niet. We heb ben een veilig parcours ge bouwd, speciaal met rond hout. De marathon is verder perfect gelopen en heeft een mooie strijd opgeleverd." Jörgensen besloot gisteren niet meer met een reservepaard te starten in de afsluitende vaar- digheidsproefChardon won de internationale wedstrijd in Bre da voor de Duitser Michael Freund. GPD (Dijk zwom aanvankelijk goede race, ondanks het (haar doen erg warme water iniim 24 graden. Ze kon anova, die lang het tempo bepalen, en Valli tot 500 3 voor de aantikplaat ge- ielijk volgen, ook al zinde aanier waarop ze zwom, niet. Wellicht een onbe- A voorgevoel. De Noord- landse, vorig jaar nog twee de 'sprint', zou tot haar teleurstelling niet mee- -om de medailles. 'Dijk vertelde dat ze bij de boei het gevoel had dat '3d tegengehouden. Niets •aders op deze afstand, trekken en duwen, maar 'daan en schoppen geen uit ing zijn. Deze overtre- Sn worden in het gedrang telden door de meevarende 'eden geconstateerd, laat i(p bestraft. incident brak in elk geval 'Dijks ritme. Valli en Pecha- zwommen weg, anderen Grfentes kwamen voorbij. :ba verschil met de winnares if1 uiteindelijk acht seconden. eed na afloop begrijpelijk smoor in, maar reali- zich al snel dat haar afstanden, de 10 en de 25 kilometer, nog ''enkomen. ^jaar in Sharm el Sheikh si ik met een zilveren me- ^en miste ik op het tweede '■ideelhetpodium. Datmoet almaar andersom", rea- Van Dijk. Ze gaat e> ^dng in de oude haven van ^•ona, aan het eind van de ^•as, te water voor de 10 ki- W f r> in gezelschap van on- 56 Aderen Etta van der Weij- broer Maarten van der MADRID - De Braziliaanse volleyballers hebben de World League 2003 gewonnen. De wereldkampioen versloeg gisteravond in een enerverende finale olympisch titelhouder Servië-Montenegro met 3-2. De beslissende vijfde set eindigde in Madrid pas bij 31-29 in het voordeel van de Zuid-Amerikanen. Daarna mocht aanvoerder Mauricio Lima als eerste de beker in de lucht steken. foto Paul White/AP die anderhalf jaar ge- .1 de training voorzichtig nadat hij met zware ^therapie leukemie te bo- ■■a gekomen, eindigde bij Tinnen als vijftiende op de 5 'er- De enige Nederlan- bet deelnemersveld, voor _Jodoen aan het WK al een was, had een ach- - i^11 van ruim 23 seconden iptoaar Jevgeni Kotsjkarov. door Bart Boerop ROTTERDAM - Drie gespeeld, drie gewonnen. Wat kan het Nederlands honkbalteam zich nog meer wensen op het Euro pees kampioenschap in eigen land? Een aantrekkelijke wed strijd misschien. Dat is tot nu toe te veel gevraagd van Oran je, dat aanvallend niet van de grond komt en zelfs ook verde digend steken laat vallen. Al lemaal de schuld van de in Amerika spelende profs, die zich vlak voor het EK bij het team hebben aangesloten. Zij zijn gehaald om voor vuur werk te zorgenmaar de meeste jongens bakken er tot dusver weinig van. De homerun van Vince Rooi zaterdag in Haar lem tegen Tsjechië was mooi en nuttig. Omdat er twee man op de honken stonden toen hij zijn kunststukje verrichtte, tilde de 21-jarige derde honkman uit de oi-ganisatie van de Montreal Expos de stand in één keer naar 5-0 in de uiteindelijk met 6-0 gewonnen wedstrijd. Mager Het was echter zijn eerste en enige hit in twee duels. Danny Rombley, ploeggenoot van Rooi in Amerika, worstelt ook al in het slagperk en kwam tot eenzelfde magere productie. Yurendell de Caster is voorals nog de grootste tegenvaller. In zijn eerste interland, vrijdag tegen België (7-0), kwam hij geen enkele keer op de honken en kreeg de binnenvelder in drie van zijn vier slagbeurten een strike-out, drie slag. Zaterdag bleef hij aan de kant, maar gisteren in Rotterdam te gen Kroatië (5-3) stond de 23- jarige Antilliaan die op single A-niveau speelt voor de Pitts burgh Pirates op zijn favoriete derde honk. Aan slag was De Caster wederom niet succes vol. Eén keer bereikte hij het eerste honk, maar dat was niet zijn verdienste (geraakt wer per). de andere keren werd De Caster simpel uitgevangen door de Kroatische midvelder. „Ze willen te graag, zijn veel te gretig. Shamol Adriana pro beert ze af te remmen, maar tot nu toe tevergeefs," verzuchtte interim-bondscoach Davey Johnson. Adriana is de enige nieuwkomer die zijn werk uit stekend doet. De 32-jarige 'de signated hitter' heeft een slag gemiddelde van .556 en kwam gisteren elke keer op de hon ken. Waar de anderen steeds in de off-speed worpen van de Kroatische werpers trapten, daar wachtte Adriana rustig op de juiste pitch. „Ik heb meer ervaring dan de andere jon gens en laat de bal naar me toe komen voordat ik swing," leg de hij de kunst van het slaan uit. Achterstand Nederland keek tegen Kroatië lange tijd tegen een 2-0-aeh- terstand aan en ontsnapte ter nauwernood aan een blamage. Daar had het de hulp van de opponent voor nodig, want op eigen kracht lukte het niet. Harvey Monte leek in de ze vende inning, bij een 1-2- stand, een eenvoudige derde 'nul' te worden toen hij de bal naar tweede honkman Dario Colovic sloeg. De aangooi van Colovic vloog echter langs het eerste honk en in plaats van het einde van de inning kon Raily Legito vanaf het tweede honk 2-2 scoren. Werper Grgur Marusic, die de Nederlandse slagploeg tot dan toe volledig in de tang had, was zo van slag dat zijn volgende tegenstander, Dirk van 't Klooster, hem meteen een honkslag afsnoepte, waarop Monte de 3-2 over de thuis plaat liep. Marusic was de kluts nu helemaal kwijt, smeet de bal twee keer langs zijn cat cher en hielp Oranje zo wel heel makkelijk aan de 4-2. Zes honkslagen liet Oranje slechts noteren, tegenover ne gen voor Kroatië. De in Ameri ka spelende Nederlanders moesten de oversteek naar hun vaderland maken, omdat zij zich zo goed kunnen aanpas sen aan de worpen van pit chers, maar ze blijken nu veel moeite te hebben met wat Johnson 'de Europese manier van gooien' noemt. Europese pitchers hebben niet alleen veel minder kracht dan de Amerikanen, ze kiezen ook voor een andere tactiek, waar in de 'off-speed pitch' een grote rol speelt. Adriana kent die tactiek uit de Mexicaanse tri ple A-competitie waarin hij speelt, de anderen niet. Onzekerheid In zijn totaliteit zorgen de 'Amerikanen' voorlopig voor een verzwakking van het team. Aanvallend schieten ze tekort en ook in verdedigend opzicht - in de voorbereiding op het EK hét sterke punt van Oran je - zorgen ze voor onzeker heid. Zo liet derde honkman Vince Rooi zaterdag tot tweemaal toe een hoge bal, die overduidelijk voor hem bestemd was, over aan een ploeggenoot. Beide ke ren werd de bal niet gevangen. Johnson vertrouwt erop dat de nieuwelingen hun aanpas singsproblemen overwinnen, maar liet doorschemeren dat zijn geduld niet eindeloos is. GPD FUJI - Tom Coronel is er in het Japanse GT-kampioenschap opnieuw niet in geslaagd in de voorste regionen mee te doen. De Huizer autocoureur, die een team vormt met de Japanner Daisuke Ito, eindigde in de Honda NSX in de eerste race van het weekeinde op de veertiende positie. In de tweede wed strijd eindigden Coronel en Ito als tiende. De vierde race om het Japanse GT-kampioenschap verregen de voor een groot gedeelte. De eerste race werd met met tien ronden ingekort tot een wedstrijd over twintig ronden. De tweede race, met Coronel aan het stuur, werd van vijftig tot dertig ronden teruggebracht, waarvan er tien wegens nood weer achter de safetycar werden verreden. De race, die eigenlijk op het Sepang Circuit in Maleisië zou worden afgewerkt, werd wegens de sars-perikelen verplaatst naar het Fuji Speedway-circuit. Nissan was er oppermachtig. De equipe van de Japanner Yuji Ide en de Fransman Benoit Treluyer pakte de winst. ANP NÜRBURGRING - De Nederlandse autocoureur Donald Mo lenaar heeft gisteren de derde race in het DTC (Deutsche Tou renwagen Challenge) gewonnen. Het was voor Molenaar zijn eerste zege in de Duitse toerwagenklasse. De 32-jarige BMW- coureur was op de Nürburgring oppermachtig. Hij had 13,2 seconden voorsprong op de Duitser Patrick Bernhardt, die een Ford Focus bestuurde. In het algemeen klassement staat Molenaar na zijn overwinning op de tweede plaats. Zijn team genote Claudia Hürtgen staat eerste. SID LOCH LOMOND - Rolf Muntz en Robert-Jan Derksen heb ben tijdens het Schots Open wisselvallig gepresteerd. Muntz, uiteindelijk 20e, besloot het golftoernooi in Loch Lomond met een uitstekende ronde van 65 slagen, maar hij had zijn kansen op een topklassering in de eerste drie ronden vergooid (72-70-72). Derksen (50e) had een sterke derde ronde (68), maar was in de andere drie evenmin op dreef: 71-72-74. Maarten Lafeber had na een slechte start (74) een constant toernooi met 69-69-70. Uiteindelijk belandde hij daarmee op de 35e plaats. ANP BARCELONA - De Nederlandse waterpolosters zijn het WK in Barcelona gistermiddag begonnen met een gemakkelijke zege op het onbetekenende Venezuela. Oranje won het duel, vooral dankzij goed combineren en de fastbreak, tegen de Zuid-Amerikaansen met 18-4. De periodestanden waren 6-1 5-1 5-1 en 2-1. Bondscoach Paul Metz wisselde voortdurend en liet alle selectieleden spelen. ANP AARSCHOT - Ronnie Babijn was ijzersterk van start gegaan in de 1/3-triatlon van Aarschot, in België. De Terneuzense tri atleet liet de beste zwemtijd van de 260 deelnemers noteren. Maar toen kwam het fietsen. Direct in de eerste ronde kreeg Babijn een lekke band en zijn winstkansen waren meteen ver keken. Babijn beseft dat en stapte uit. Twee andere Zeeuwen voltooiden de triatlon in Aarschot wél. Wilfried de Kort uit Axel kwam binnen na 3 uur, 45 minuten, 20 seconden en werd daarmee daarmee 26e bij de mannen H40. Peter Rotte uit Middelburg werd tweede in zijn categorie (mannen H60) met een tijd van 4.55.37. door Martijn van Beeten AMERSFOOR - Acht maanden onzekerheid, acht maanden zonder tennis, acht maanden woede. Voor Bohdan Ulihrach, ten onrechte veroordeeld we gens dopinggebruik, is een nachtmerrie voorbij. De man uit Praag maakte zaterdag zijn ren tree tijdens het kwalificatie toernooi voor de Dutch Open. Ulihrach genoot in Amersfoort, maar verloor met 7-5 en 6-3 van Nederlander Edwin Kempes. „Mijn goede naam is verwoest, mijn carrière geruïneerd," zegt de 28-jarige Tsjech met een blik die medelijden oproept. Ulihrach werd op 3 oktober in Moskou betrapt op het gebruik van nandrolon, de stof die onder anderen ook atleet Troy Doug las en voetballers als Frank de Boer en Jaap Stam in opspraak bracht. Pas zeven maanden la ter werd zijn straf, twee jaar schorsing, uitgesproken. Begin deze maand bleek dat die nandrolon hoogstwaarschijn lijk zat in een voedingssupple ment dat door fysiotherapeuten van de spelersvakbond ATP is verstrekt. Zijn schorsing werd uiteraard opgeheven en een boete van 43000 euro ingetrok ken. De ATP is uit voorzorg me teen gestopt met het verstrek ken van dit soort middelen. Zijn naam is officieel gezuiverd, maar daar neemt Ulihrach geen genoegen mee. „Maandenlang heb ik bekend gestaan als een bedrieger," zegt hij. „Vlak voor Roland Garros wilde ik in Praag weer meedoen aan een challen- gertoernooi, maar ik heb afge zegd. Ik was te bang voor de re acties van andere tennissers. Ik heb toernooien gemist, prijzen geld ook, maar het belangrijkste is dat mijn geloofwaardigheid is aangetast. Het gaat nog maan den, misschien zelfs jaren duren voor ik dit achter me kan laten. Daarom wil ik genoegdoening van de ATP, een schadevergoe ding." Ulihrach zat vorig najaar op trainingskamp in het Slowaak se Tatras-gebergte, toen hij werd gebeld door een doping- arts. „Nandrolon, positief, het kwam als een enorme schok. Een paar nachten heb ik niet kunnen slapen. Ik begreep er helemaal niets van. Ik heb een advocaat in de hand genomen en samen hebben we gezocht naar verklaringen. Dan ontdek je dat nandrolon lichaamseigen is, dat het kan komen uit var kensvlees. Maar we slaagden er niet in mijn onschuld aan te to nen: Het heeft allemaal bela chelijk lang ggduurd. We heb ben vier maanden moeten wachten op de contra-experti se, terwijl dat binnen drie we ken moet kunnen." Het wekelijkse bulletin van de ATP bracht redding. „Daarin werd gemeld dat bepaalde pil len niet meer zouden worden verstrekt. Pillen die ik ook ge bruikte. We zijn meteen in actie gekomen, ook omdat zes andere tennissers eveneens een te hoge nandrolonwaarde hadden. Wel heel toevallig." Die oplettendheid bezorgde de man uit Praag een verlenging van zijn tennisloopbaan. „Al heb ik daar nooit aan getwijfeld. Ik was bereid om twee jaar te wachten, zou het ook daarna nog proberen. Desnoods in de allerkleinste prof toernooien. Ik was zo kwaad, wilde zo graag eerherstel. Gelukkig heeft het niet zo lang geduurd." GPD DONINGTON PARK - Boven op het podium vierde Valentino Rossi tezamen met 72.000 uit zinnige racefans zijn vierde sei zoenzege in de MotoGP. Nog maar amper uitgefeest kwam de domper: een illegale inhaalactie kostte de Honda-coureur in de Grote Prijs van Engeland de dagzege. Hij kreeg een tijdstraf van tien seconden waardoor Max Biaggi (Honda) uiteinde lijk met de overwinning aan de haal ging, zijn eerste van het sei zoen. Terwijl de baancommesarissen met de gele vlag zwaaiden, haalde Rossi een concurrent in. Het team van de Italiaan kreeg van de jury in Engeland een uur de tijd om in beroep te gaan. De teambonzen zagen bij voorbaat het nutteloze van zo'n actie in en besloten de tijdstraf te aanvaar den. „Uiteindelijk ben ik na tuurlijk teleurgesteld in het re sultaat", zei Rossi na afloop. „Ik deed het ook niet express. Ik heb simpelweg die vlag nooit gezien. Maar regels zijn regels en ik ga niet in discussie met de wet." Ondanks de deklassering op Donington Park bleef Rossi wel de leider in de stand om het we reldkampioenschap. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19