Ward richt zijn blik op Amerika Som hoort er eindelijk bij PZC Anjolie Wisse voltooit trilogie op NK Cheetah De Jong overwint alle pech Brechje de Ruyck verrast zichzelf met vierde plaats 15 Blessure breekt sprinter uit Hulst op in 100-meterfinale NK Vis pakt titel op horden Isinbajeva springt hoger dan ooit Kosgei afwezig op WK atletiek Volley halsters zegeloos tegen Italië Novak verrast Federer in Gstaad Zege Larkham in Scheveningen Softbalsters lopen finale mis Twee rallyrijders omgekomen Cools heeft talent voor verspringen maandag 14 juli 2003 jnnfRudvBoogert AMSTERDAM - Anjolie Wisse óaf haar fletse seizoen zaterdag kleur met de nationale titel op de 1500 meter. Haar derde in driejaar. Het verzachtte de pijn enigszins van een door maag klachten geterroriseerd jaar. Hctontlokte de geboren Zeeuw se dc uitspraak: „Alleen op een oczond lichaam kun je bou wen." Door haar maagproblemen kon Wisse geen serieuze gooi doen naar een ticket voor het WK, dat eind augustus in Parijs wordt gehouden. Ze gaat begin augus tus tijdens de Nacht van Heus- den nog wel een poging doen de limiet te lopen. Maar in de we tenschap dat haar titelrace van zaterdag pas haar tweede 1500 meter van het seizoen was, lijkt een plaats bij het Parijs-gezel schap ongrijpbaar. „Ik had me dit seizoen gefocust op het WK, maar toen kwam er opeens een kink in de kabel. Ik heb het hele jaar langs me heen zien komen." En ze kon niks doen. In het Duitse München hebben specialisten haar van de meest urgente klachten kunnen ontdoen. „Maar het sluimert nog steeds. Ik heb geen pijn, maar ik voel het nog wel. .Dat wordt echter steeds minder." De NK-wedstrijd was niettemin een goede test, die Wisse uitein delijk met glans doorstond. „Op de trainingen ging het wel, maar in een wedstrijd komen andere dingen kijken." De tempowisse lingen vielen haar bijvoorbeeld zwaar, maar ze vond telkens de rust om zich te ontspannen. Corine van Beek maakte er met een snelle start een harde wed strijd van, in de hoop titelver dedigster Wisse vlug af te schudden. Dat lukte allerminst. Sterker: Van Beek leek zichzelf opgeblazen te hebben en zakte in de laatste ronde terug. Adri- enne Herzog nam de aanval toen over. Wisse: „Maar zij ging op een verkeerd moment: wind te gen in de bocht." In het laatste rechte stuk bleek de vertrouwde eindsprint van Wisse niet te hebben geleden on der het verplichte 'loopverbod' van enkele weken. Als vanouds sprintte de atlete van Haag At letiek naar haar derde nationale titel op rij. Om niet meteen te veel hooi op haar vork te nemen, zag Wisse gisteren af van deelname aan de 800 meter. Daarop behaalde ze de afgelopen twee jaar zilver, beide keren achter Stella Jong- door Rudy Boogert AMSTERDAM - Daniel Ward liep zaterdag voorlopig zijn laatste wedstrijd in Nederland. Het werd geen afscheid in stijl voor de sprinter uit Hulst. In de 100-meterfinale van het NK speelde een oud kwaaltje op en voor de zekerheid hield Ward daarom halverwege de finalera ce zijn rappe passen in. Een blessure is wel het laatste dat Ward op dit moment kan ge bruiken. De negentienjarige sprinter doet volgende week im- mers mee aan het EK voor juni oren in het Finse Tampere en - nog belangrijker - volgende maand vertrekt hij naar de Ver enigde Staten, waar hij aan de University of Texas El Paso (UTEP) een sportbeurs heeft ge kregen. En wees eerlijk, wat be tekent eenNK dan? De sportbeurs is voor Ward een droom die in vervulling gaat. Elke dag trainen en sprinten, en een beetje studeren. Onder lei dingvan een absolute topcoach: Bob Kitchens. De sprinters van deze Texaan hebben in totaal 63 Amerikaanse titels veroverd en in 2000 stonden elf atleten uit zijn keuken op de Olympische Spelen in Sydney. Eén van de succesvolste was Obadele Thompson, die brons won op de 100 meter. Aanbiedingen Het talent van Ward kwam vori ge zomer onder de aandacht van de Amerikaanse scouts tijdens het WK voor junioren in Jamai- AMSTERDAM - Judith Vis is zaterdag in Amsterdam Neder lands kampioen op de 100 meter horden geworden. De pupil van Marjan Olijslager maakte duidelijk dat ze een groot talent voor de horden is. Ze veroverde de titel in 13,30, waar de WK-eis 13,05 is. „Ik denk dat ik me nog wel ga plaat sen", zei ze zelfverzekerd na haar winst. Het WK vindt eind augustus plaats in Parijs. ca. Hij kreeg aanbiedingen van Baylor University, UCLA en South Carolina, maar koos voor UTEP. „Tot nu toe hebben we alleen maar contact gehad via de telefoon en de e-mail, maar het klikte meteen met de coach." Deze week verwacht Ward een positieve respons op de laatste testen en dan wordt hij 14 augustus al verwacht in Texas. „Alles wordt voor me be taald: eten, onderdak, school, kleding. Behalve het vliegtic ket." Aan de andere kant van de oce aan wil Ward de sprong naar de wereldtop maken. Overigens met zijn Nederlandse collega sprinters Caimin Douglas en Jairo Duzant, die bij dezelfde University lopen. „Mijn li chaam is nu volgroeid en daar om mag ik krachttraining gaan doen. Voor een sprinter geldt: hoe sterker, hoe sneller, In Texas zullen ze me wel leren hoe ik die kracht in snelheid moet omzet ten. En zo ga ik proberen de 100 meter onder de 10 seconden te lopen en de 200 meter onder de 20 seconden." Daar kwam Ward zaterdag in Amsterdam nog niet aan toeHij plaatste zich als derde voor de finale van de 100 meter, maar de nationale eindstrijd lijkt hem niet gunstig gezind. Vorig jaar in Sittard ruziede hij op de 100 meter met zijn startblokken en kwam niet weg. Nu kwam hij in het Olympisch Stadion wel weg, maar brak de race halverwege af. „Het begon weer te trekken in m'n knieholte. Daar heb ik al vaker last van gehad. Het was zelfs de reden dat ik pas geleden bij het NK junioren de 200 meter heb laten schieten." Ward baalde als een stekker, maar zette zich snel over de te leurstelling heen. Aan de zuid zijde van het stadion, waar voetballer Frank de Boer de avond ervoor zijn jawoord aan Galatasaray had gegeven, glom Ward alweer bij de gedachte aan El Paso, coach Kitchens en elke dag sprinten. Volgende maand verkast hij naar zijn droomoord. Hij laat achter: drie Nederland se outdoorrecords bij de jongens B (100, 200 en 400 meter) eri het nationale indoorrecord op de 60 meter bij de jongens A (6.75). doorFardau Wagenaar AMSTERDAM - Wat er allé- waal mis kon gaan, ging er mis. Marjolein de Jong (23) heeft een ongelooflijk pechjaar achter de rug. Maar de atlete is op de te rugweg. 0p het NK in het Amsterdamse Olympisch Stadion werd De Jong tweede op de 400 meter horden en derde op de 40 0 meter. Nog niet genoeg, maar ze was er tevreden mee. „Ik ben weer heel en dat is al heel wat." sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315640 Fax: (0113)315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Rudy Boogert (coördinator noord) Even Remijnsen Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Te mager, te weinig energie en ijzer, dat was het eerste pro bleem dat de talentvolle atlete van de baan hield. Daarna scheurde ze haar kruisbanden en haar enkelbanden. Zes we ken probeerde ze te herstellen, maar toen was er alsnog een operatie nodig. Alsof dat nog niet genoeg was, liep ze een stressfractuur op in haar voet om daarna door een virus geveld te worden en weer kilo's te verliezen. Psychologie „Hoe verzin je het hè? Maar ik zeur niet, dat heeft geen zin. Als het niet gaat, dan niet. Ga ik winkelen of iets anders leuks doen. Het is maar sport, zo zie ik dat. Ik studeer psychologie en daar leer je dat positief denken echt het verschil maakt", zei de meervoudig Nederlands kampi oene gisteren. Om haar nek bungelde een zil veren cheetah. „Heb ik van mijn vader gekregen. Ik word vaak vergeleken met een cheetah. Ik vind het een geweldig dier, hij is binnen drie seconden op snel heid en glijdt bijna - geweldig! Zo wil ik ook weer gaan." Ze baalde niet van haar tweede en derde plek, terwijl Marjolein de Jong toch met stip de beste is op de 400 meter en 400 meter horden. „Ik ben nog maar zes weken in training, wat wil ik nog meer? Dit is een beginnetje, er komt nog meer, hoop ik. De Olympi sche Spelen in Athene zijn mijn doel. Het is een heel hoog doel, maar daar houd ik van. Ik bijt me graag ergens in vast. Als het niet lukt, dan niet. Daar lig al leen ik Pakker van, de rest van de wereld niet. Misschien is Pe king in 2008 een realistischer doel, maar vooralsnog ga ik voor Athene." GPD door Marc van Veen AMSTERDAM - De nationale titel op de 800 meter nam Bram Som gisteren achteloos even mee. Een revanche voor zijn struikelpartij van vorig jaar. De afstand met de concurrentie was in het nagenoeg lege Olym pisch Stadion een straatlengte. Belangrijker voor zijn loopbaan was zijn derde plaats vrijdag avond in Rome bij de Golden League-wedstrij d. Som hoort internationaal ein delijk bij de grote jongens. „Ik kan nu zelf mijn wedstrijden uitkiezen." Bij de nationale ti telstrijd in Amsterdam voegde zich in het weekeinde niemand bij de al grote ploeg voor het WK in Parijs, eind augustus. Het ging in het winderige Olym pisch Stadion om de titels en niet meer dan dat. Het lopen van Som maakte daarentegen in druk. Al na een ronde lag hij 'mijlenver' voor op de rest van het deelnemersveld. „Ik wilde het publiek vermaken", zei de jonge Gendi'inger na zijn de monstratie van macht. Record De tijd (1.46,98) deed er even niet toe. Som zoekt een snelle race voor een aanval op het oude record van Rob Druppers (1.43,56 uit 1986). „Die race komt wel. De winst van Rome is dat ik weet dat ik internationale toppers zoals Bungei en Krum- menacker kan pakken. In Rome heb ik mentaal een stap gezet. Vroeger pakte ik de startlij st en keek ik hoeveelste ik kon wor den, vijfde of zesde, enzovoort. Ook de concurrentie kijkt nu anders naar me. Ik hoor bij de groep, internationaal gezien. Ze houden rekening met me. En ik kan nu overal starten en steeds tegen de wereldtop lopen." De indrukwekkende solorace Bram Som op de FBK Games, waar hij begon aan zijn opmars die voorlopig heeft geresulteerd in een derde plaats in de Golden Lea gue en een Nederlandse titel. foto Vincent Jannink/ANP van Som was een van de spaar zame hoogtepunten op het NK. Simon Vroemen liep ontspan nen en zonder tegenstand naar zijn zevende nationale titel op de 3000 meter steeple. De Delf tenaar is lang geblesseerd ge weest en zoekt naar zijn ritme. In Zagbreb, zes dagen voor het NK, liep de Europees record houder naar de vierde plaats in 8.22,59. Met die tijd heeft hij op het WK niets te zoeken, maar Vroemen zag er een lichtpunt j e in,D at ik die tijd in mijn tweede wedstrij d al weer kan lopen, zegt veel. Er kan nog wel een seconde of acht vanaf. Dan doe je op het WK mee in de finale. En dat is mijn doel", aldus Vroemen, die lang kampte met achillespeespro blemen. Van de WK-gangers voldeden Lieja Tunks-Koeman en Rutger Smith aan hun stand in Amster dam. Beiden wonnen ze met de kogel en de discus, maar beiden kregen met de kogel weer geen vat op de nationale records van de familie De Bruin. Smith won bij de mannen met 20,47, waar GATESHEAD - De Russin Jelena Isinbajeva heeft gisteren tijdens de Super Grand Prix in Gateshead het wereldrecord polsstokhoogspringen verbeterd. De 21-jarige atlete kwam in haar tweede poging tot 4,82 me ter. Isinbajeva verbeterde daarmee het record uit juni 2001 van de Amerikaanse olympische kampioene Stacy Dragila met één centimeter. DPA NAIROBI - De Keniaan Paul Kosgei mist de wereldkampi oenschappen atletiek, die volgende maand in Parijs worden gehouden. De wereldkampioen op de halve marathon kan door een kuit blessure niet meedoen aan de nationale kwalificatiewedstrij den in Kenia. „Ik richt me daarom vanaf nu op de verdediging van mijn titel op het WK halve marathon in oktober", aldus Kosgei. RTR RIETI - De Nederlandse volleybalsters hebben gisteren ook hun vierde en laatste oefenwedstrijd tegen Italië verloren. In Rieti werd het 3-2:25-23 22-25 21-25 33-31 15-10. Zaterdag avond werd met 3-1 (25-12 20-25 25-17 25-20) verloren. De vrouwen bereidden zich in Italië voor op de World Grand Prix. ANP GSTAAD - Een week na zijn overwinning op Wimbledon heeft Roger Federer zich gisteren voor eigen publiek laten verrassen door Jiri Novak. De Zwitser verloor in de eindstrijd van het met 550.000 euro gedoteerde tennistoernooi van Gstaad van de als derde geplaatste Tsjech: 5-7 6-3 6-3 1-6 6-3. ANP SCHEVENINGEN - Todd Larkham heeft het Challenger- toernooi van Scheveningen op zijn naam gebracht. De Autra- lische tennisser versloeg gisteren in de finale de Argentijn Diego Veronelli met 7-6 4-6 6-4. De tweede Australische winnaar van het toernooi volgt Rae- mon Sluiter op. De Rotterdammer won de afgelopen twee edi ties. ANP MILAAN - Het Nederlands softbalteam heeft zich tijdens het EK in Milaan niet voor de finale geplaatst. Oranje verloor za terdag na verlenging in acht innings van Rusland: 3-2. Win nende werper bij Rusland was Eronina. De Vries was de ver liezend werper van Nederland. Rusland ontmoet in de finale Italië. ANP SALEM - Twee Engelse rallyrijders zijn bij een ongeval tij dens een wedstrijd in de Verenigde Staten om het leven geko men. Mark Lovell en Roger Freemann raakten in Oregon tij dens een rally van de weg en knalden op een boom. De race in Oregon maakte deel uit van de cyclus om het Amerikaans kampioenschap. DPA Erik de Bruin op 20,95 meter staat. Tunks-Koeman bleef za terdag op 18,59 steken, waar Corrie de Bruin de vaderlandse ranglijst nog altijd aanvoert met 18,87. Smith maakt zich niet druk. Hij doet komende week mee aan het EK onder 23 jaar en hoopt daal de aanval op het record van Erik de Bruin met meer succes in te zetten. „Daarnaast wil ik me daar op de discus plaatsen voor het WK. Het zit erin", zei hij gis teren na zijn titelprolongatie. Rens Blom imponeerde bij het polsstokhoogspringen. Zijn winnende sprong over 5,70 be tekende de WK-limiet, maar die had de Limburger al op zak. Zijn pogingen het Nederlands record van Christian Tamminga (5,76) uit de boeken te verdrij ven, mislukten. Toen Blom in het trage programma eindelijk op 5,80 mocht springen, was hij zijn ritme al helemaal kwijt. Mede-WK-ganger Tamminga eindigde als tweede, maar tot een echt duel tussen de twee Ne derlandse toppers kwam het niet. De lang geblesseerde Tam minga haalde 5,60. „Met mijn nieuwe eigen stokken komt dat record nog wel", meende Blom, dit j aar al goed voor brons op het WK indoor. Op de sprint bij de vrouwen heerste Jacqueline Poelman. Ze won zowel de 100 als 200 meter. Bij de mannen won Timothy Beck de 100 meter en was Pa trick van Balkom veruit de snel ste op de dubbele afstand. Het tweetal maakt met Caimin en Troy Douglas deel uit van de es tafetteploeg, die zich nog moet kwalificeren voor het WK. Vol gende week in Hamburg moet het laatste zetje volgen. „Dat WK en straks de Olympische Spelen zijn een stuk belangrij ker dan deze titel", meende Beck, die als bobsleeër al mee deed aan de Winterspelen. ANP door Rudy Boogert AMSTERDAM - Brechje de Ruyck had nooit gedacht, dat ze in de buurt van een medaille op de 800 meter zou komen bij het NK atletiek. Maar toch gebeur de het gisteren. Oké, Stella Jongmans en Anjolie Wisse (goud en zilver in 2002) waren er niet bij. Maar dat De Ruyck vierde zou worden... „Dat had ik echt niet verwacht." De achttienjarige De Ruyck, at lete bij RKHAV, kwam er in de call room pas achter, dat zowel Jongmans als Wisse niet zou meelopen. Ze had niet meteen de gedachte, dat de weg naar een medaille daardoor open lag. „Twee meiden hadden al 2.02 gelopen en een ander 2.04. Ik heb 'nog maar' 2.06 gelopen. Ik dacht dus dat ik niet mee zou kunnen met hen." Achteraf klopte die analyse wel, maar tijdens de race had De Ruyck de mogelijkheid haar ei gen bespiegeling' te logenstraf fen. „Ik ging als zesde de laatste honderd meter in. Het gat met de eerste clrie was toen al ge maakt, Ik reageerde gewoon te laat toen ze wegliepen. Wanneer dat was? Dat weet ik eigenlijk niet eens. Toch heb ik tactisch wel goed gelopen. Ik durf wel te zeggen, dat dit één van mijn be tere tactische wedstrijden was. Dat kan ik namelijk niet zo goed." De Ruyck neemt de lessen van gisteren in elk geval mee naar het Finse Tampere, waarvan 24 tot 27 juli het EK voor junioren wordt gehouden. „Deze wed strijd was eigenlijk meer be doeld om mezelf te onderhou den. Het was een goede wedstrijdprikkel en een goede oefening voor het jeugd-EK." De Ruyck passeerde in de laat ste honderd meter nog twee loopsters en kwam uit op de vierde plaats in 2.08.40. De po diumplaatsen werden verdeeld onder Najia Jaber (2.06.16), Lotte Visschers (206.26) en José van der Veen (2.06.68). Erwin Simpelaar was gisteren voor het eerst sinds lange tijd weer present op het Nederlands outdoorkampioenschap. Het werd geen onverdeeld succes. De kogelstoter uit Goes eindig de als vijfde met een afstand van 16 meter en 76 centimeter, ge gooid bij zijn vijfde poging. 'Daarmee bleef hij bijna een me ter achter op zijn eigen beste jaarprestatie (17.74). Eerste werd volgens verwachting Rut ger Smith met een afstand van 20.47. Sébastièn Schletterer kon bij de 800 meter voor de mannen niet tippen aan winnaar Bram Som (1.46.98), maar de tweede plaats was niet zo ver weg voor de ge boren Zeeuw. Schletterer werd uiteindelijk vijfde, maar het verschil met nummer twee Gert-Jan Liefers was slechts 36 honderdsten. Daar tussen lie pen nog Michiel Löschner en Marko Koers. Schletterer, uit komend voor AAC, verbeterde met zijn tijd van 1,49.49 wél zijn eigen beste jaarprestatie. AMSTERDAM - De tijd dat een Nederlandse atleet bij het ver springen na acht meter of meer landde, is allang vergeten. Frans Maas en Emiel Mellaard konden dat in een ver verleden. Jurgen Cools hoopt ze achterna te gaan. Gisteren veroverde de Goirle- naar de nationale titel en bracht hij zijn persoonlijk record op 7 meter en 90 centimeter. „Ik ga net zo lang door tot ik die acht meter heb gesprongen", zei de 27-jarige atleet van Attila. Cools kende de laatste j aren veel blessures, maar kon op weg naar het seizoen 2003 eindelijk weer eens een winter doortrainen. Ongeveer vier jaar is hij bezig met verspringen. „Eigenlijk ben ik te laat begonnen", meent hij zelf. Maar de progressie is er dit seizoen bij de Brabander, die in 2000 al eens nationaal kampi oen werd met 7,75 meter. Dat was tot het begin van het huidi ge buitenseizoen ook zijn beste afstand. Inmiddels ging dat via 7,83 naar 7,85 en 7,90. ,Die grens van acht meter is voor mij te bereiken. Maar als je geen acht meter springtkom j e in het buitenland moeilijk aan de bak." Het Nederlands record staat alweer sinds 1988 op naam van Emiel Mellaard met een af stand van 8,19 meter. ANP Daniel Ward (tweede van links) haakt halverwege de finale van de 100 meter in Amsterdam af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15