13 I i i i i Fassa Bortolo is mist grootse vorm sterk «"gedund Mayo geniet van zijn doorbraak Hamilton houdt stand tour franc Saeco beboet voor dragen witte tricots Virenque oogst respect met stunt 14 15 15 17 19 20 22 Verwachte mokerslag blijft uit op l'Alpe d'Huez Simoni grote verliezer Vrouwen cfbcfbd maandag 14 juli 2003 Michael Boogerd komt in vorm Ward neemt geen enkel risico Bram Som neemt revanche op NK Goes bereikt doel tegen NAC Honkballers met de schrik vrij Nieuwe biljarttitel voor De Bruijn Hiddink maakt zich zorgen Mayo zc J E C y door Tim Senden Het sprintersgilde w jLPE D'HUEZ - Een week lang jield de ploegleiding van US Postal vol dat er met Lance Armstrong helemaal niets aan ie hand is. Uit het verlies in de proloog en het feit dat niet hij, maar George Hincapie de sterk- steman was in de ploegentijdrit, mocht niet worden afgeleid dat ïekopman in mindere doen is. ja de dag van gisteren was er ichter geen ontkennen meer lan. Op weg naar l'Alpe d'Huez, jaar de jonge Spanjaard Iban Jayo gloreerde als ritwinnaar, akte de Amerikaan weliswaar e gele trui en controleerde hij onder problemen zijn naaste dagers Beloki en Ullrich, laar 'The Boss' zelf gaf aan dat jjzich de afgelopen vijf jaar in Tour wel eens sterker heeft evoeld. De traditionele moker- lag, die hij volgens het beproef- Ie recept graag uitdeelt tijdens ïj !e eerste grote bergrit van de I onde (1999 Sestrières, 2000 lautacam, 2001 l'Alpe d'Huez, La Mongie), bleef dit keer lit. „Ik miste de goede benen en iet lekkere gevoel van voor bande jaren", zei hij aan de neet. Op de Galibier, de voor- natste col gisteren, trok de vier- ludig Tourwinnaar dan ook ijnconclusies. „Ik besloot van- f daar behoudend te rijden, kant als je geen grote dag hebt, wetje er geen show van probe- te maken." Armstrong zegt lastige eerste week achter de ug te hebben. Hij heeft in de anloop naar de ronde veel last ;ehad van de schaafwonden die ij overhield aan een val in de lauphiné Libéré en vanaf de roloog kwam daar een aanval an diarree bovenop. Aan de oet van l'Alpe d'Huez was er ?eer tegenslag. Zijn ploegge noot Manuel Beltran moest het tempo omhoog jagen, maar de Spaanse nieuwkomer deed dat iets te voortvarend. Rubiera, de belangrijkste pion voor het middenstuk, werd er door opge blazen. Armstrong: „Manuel moest snelheid maken. Maar hij reed niet zo maar hard, hij reed su personisch hard! Het gevolg was dat ik Rubiera direct kwijt was." Beltran is nieuw in de ploeg. In mei kwam hij over van het failliete Team Coast. „Ma nuel is daarom nog niet hele maal ingespeeld op onze tac tiek. We zullen hem vanavond vertellen dat dit nooit meer mag gebeuren." Het gevolg was dat Armstrong al snel alleen Heras nog bij zich had. Nadat Beloki, zoals be loofd, had aangevallen, moest Heras het tempo hoog houden. „Beloki reed langzaam weg en Johan (Bruyneel, zijn ploeglei der) zag dat Roberto op zijn li miet reed. Dus zei hij: je kunt nu beter zelf gaan." Armstrong reed het gat naar Be loki dicht, maar onmiddellijk daarop spurtte Iban Mayo bij Armstrong, Beloki, Hamilton en Heras vandaan. Armstrong: „Vanaf dat moment besloot ik Mayo te laten lopen en me te concentreren op het controleren van Beloki." Hij had er zijn handen aan vol. Beloki zette wel vijf keer hard aan. Ook de teruggekeerde Vinokoerov en Hamilton deden een duit in het zakje. Armstrong slaagde in zijn opzet, maar vroeg zich wel hardop af of de rest niet te veel naar hem had gekeken. „Nu hebben ze Mayo zo ver weg laten rijden dat hij voor hen een concurrent wordt voor het podium en tegelijker tijd hebben ze verzuimd Ullrich op grotere achterstand te rijden. Voor mij blijft Jan Ullrich mijn gevaarlijkste tegenstander." Voor Gilberto Simoni, de win naar van de Giro, en Vuelta- winnaar Aitor Gonzalez had hij helemaal geen goed woord over. „Die twee hadden vooraf de grootste mond. Ze zouden wel eens laten zien wat klimmen is. Waar zijn ze nu? Simoni staat op grote achterstand en Gonzalez is al naar huis. Ik denk dat deze jongens de Tour onderschatten. Je kunt de Giro en de Vuelta niet vergelijken met de Tour. Hier kom j e bij de bergen na een week vol stress, gedrang en een ge middelde snelheid van 47 kilo meter per uur. Heel anders dan in die andere grote ronden. Met alle respect voor hun kwalitei ten, maar zeg nooit meer dat er hier te weinig klimmers zijn. „Lance is zelfs op tachtig pro cent te goed voor ons"vond Ha milton, die ondanks de proble men met zijn sleutelbeen met de besten meetrapte. „Ik voel dat het elke dag iets beter gaat", voegde Armstrong daar zelf aan toe. GPD 1LPE D'HUEZ - Na twee berg- itten kan Lance Armstrong al weer enkele namen wegschrap en uit het rijtje van uitdagers. Die van Gilberto Simoni bij voorbeeld. Hij had voor de start van de Tour de grootste mond, maar na de eerste serieuze col piepte hij wel anders. Simoni, winnaar van de Giro, meende dat Armstrong de afge- open jaren nauwelijks serieus ledreigd was. De renner van Saeco werd het lachertje van de Tour. De coureur verloor zowel in de zevende als de achtste etappe vele minuten. „De ploe- lentijdrit heeft me fysiek tot een tak gemaakt", sprak Simoni. „Ik begrijp het niet. Normaal {esproken heb ik nooit proble men in etappekoersen, maar vandaag deed mijn hele lichaam pijn. Ik heb geleerd hoe hard de Tour kan zijn. Als 't op één dag verkeerd gaat, word je afgere kend. En dit weekeinde heb ik keel betaald. "ANP Iban Mayo maalt niet om de kostbare seconden die hij verliest en geniet zo lang mogelijk van zijn overwinning op l'Alpe d'Huez. foto Laurent Rebours/AP door Ad Pertijs ALPE D'HUEZ - Iban Mayo werd en kele jaren geleden aangekondigd als een supertalent. Hij was het volgende pareltje van het Baskische wielrennen. Opgeleid en groot geworden bij de ty pisch Baskische formatie Euskaltel is Mayo deze zomer bezig die belofte defi nitief in te lossen. Een maand geleden stal hij de show in de Dauphiné Libéré en gisteren zette hij boven op l'Alpe d'Huez voorlopig de eerste kroon op het werk. „Dit is een droomzege", zei de 25-jarige Span jaard nadat een bijna acht kilometer lange aanval op de 'Hollandse' berg hem een onbedreigde zege had ge bracht. Voor Mayo is de ronde nu al ge slaagd. Hij is inmiddels opgerukt naar de derde plaats in het algemeen klasse ment, maar alle vragen naar zijn podi umambities wuifde hij gisteren vrien delijk weg. Er werd geopperd dat hij kostbare seconden verspeelde door ruim voor de finish al uitgebreid naar het publiek te zwaaien. Mayo: „Ik vond het veel belangrijker om te genieten van dit moment, dan me druk te maken om een paar seconden." Mayokijktdanook liever uit naar de rit van maandag 21 juli, die finisht op Luz Ardiden. Dicht tegen Spanje aan, zal die Pyreneeëncol oranje zien van de Baskische fans. Iban Mayo is voorlopig liever een aanvaller. Na wat hij had la ten zien in de koninginnenrit van de Dauphiné Libéré, verwachtte iedereen hem dit weekeinde. „Maar zo simpel ligt dat niet", wist de hij. „De Tour is niet te vergelijken met de Dauphiné." De man die als veldrijder werd ontdekt, dacht toen al klaar te zijn voor de ron de. In 2001 won hij immers al de Midi Libre, de Classique des Alpes en een etappe in de Dauphiné Libéré. Het te kent zijn klasse dat hij er nu staat, ter wijl alle ogen op hem gericht zijn. Wie weet belt Rabobank hem nu wel op. Iban Mayo is aangekomen op een punt dat zijn ploeg Euskaltel hem niet ver der kan helpen. De zwakke ploegen tijdrit van afgelopen week zegt wat dat betreft veel. Mayo moet de overstap maken naar een echte internationale topploeg. Hij solliciteerde dan ook al bij diverse ploegen. Ook Rabobank kreeg een briefje. Tot dusver reageerde de bank nog niet. Maar een man die op een nog altij d uiterst Hollandse berg als l'Alpe d'Huez zo tekeer kan gaan, zou niet misstaan in die andere oranje for matie. GPD .door Edward Swier ALPE D'HUEZ - Lance Arm strong wilde Tyler Hamilton na afloop van de rit naar l'Alpe d'Huez begroeten met een 'high nve'. Zijn kleine landgenoot en voormalig ploeggenoot had echter de kracht niet meer om zijn linkerarm op te tillen. Armstrong had er, waarschijn lijk namens het hele peloton, Z1jn bewondering mee willen Uitdrukken voor het optreden van de kopman van CSC. Ha milton finishte in het kielzog van Armstrong. Hij viel zelfs e® paar keer aan. En dat terwijl da Amerikaan sinds vorige Veek zondag rondrijdt met een gehaven sleutelbeen. De rech terarm zit stevig verpakt in een harnas van verband. Elke dag weer was het de vraag of hij nog zou kunnen starten. Zo erg is de pijn en zó ongewoon is het feit dat hij door blijft fietsen. De dag naar l'Alpe d'Huez moest de grote test worden. Ha milton gaf geen krimp. „Ik ben nooit in paniek geraakt door die eerste tempoversnellingen van US Postal. Ik weet hoe ze koer sen. Ik ken hun systeem. Ik maakte er zelf jarenlang deel Van uit." Bergop moet een renner flink trekken aan zijn stuur. Hamil ton schat in dat hij nog slechts vijftig procent van die kracht kan aanwenden. Dat hij deson danks ook aan durfde te vallen, noemt de Amerikaan een mis verstand. „Het waren geen aan vallen, maar tempoversnellin gen, bedoeld om voor mij het tempo vast te houden." Ploegleider Bjarne Riis, die een week geleden nog met een treu rig gezicht het afstappen van zijn kopman aankondigde (waarop Hamilton hem smeekte het nog een keer te mogen pro beren), ziet zelf weer mogelijk heden om hoog te eindigen in het klassement. „De dag van morgen wordt nog een zware. Tegen het einde van die rit zit een erg steile klim. Als hij die dag overleeft, heeft hij nog kan sen om het podium te halen", al dus Riis. GPD Tyler Hamilton (rechts) klampt aan met Haimar Zubeldia in zijn wiel. foto Peter de Jong/AP Peter Post, de manager van zeer succesvolle ploegen, kon er woedend over worden: vrou wen in de Tour. Met afgrijzen zag hij ze komen, rennersvrouwen die hun toch al gepijnigde le vensgezellen op kwamen zoeken. Vrouwen horen niet op rennerskamers, was bij na tachtig jaar een stevig credo in de Tour. Seks, want daar ging het immers om, zou verzwak kend werken. Een renner mocht niet eens even flink van bil gaan, want alle krachten moesten en zouden in het lichaam blijven tot de Champs Elysées. Het waren de Amerikaanse renners die als eerste hun vrouwen openlijk in de kamers toelieten, daar waar de renners van de conservatieve fiets- Mart Smeets landen langs de regenpijp van ieder hotel moes ten gaan om hun geheime, vaak nocturne esca pades uit te voeren. Toen de Australiër Phil Anderson ooit in de Tour met zijn verzorgster ging slapen, brak er een lichte paniek uit bij de ouderwetse wielervol- gers: dat kon toch niet. De vrouw van Peter Win nen ging er ooit, op Alpe d'Huez, nog eens een sterk woordenspel aan met Theo Koomen die vrouwen in de Tour maar niets vond en dat ook ventileerde. Zij zei toen: „Ik weet wat ik met mijn P doe en U, meneer Koomen, denkt dat we alleen maar lig gen te kezen... foei." In het begin van de jaren negentig reisden vele vrouwen van Nederlandse coureurs de laatste week van de Tour mee; ze zorgden voor een aan genaam decor, maar Peter Post vond het maar niets. Bij fel doorgedreven arbeidsethiek in de wielersport hoorden geen vrouwen en zeker geen seks. In de jaren zestig kwam een hardwerkende knecht van de ploeg van Rik van Looy 's och tends aan het ontbijt. De betreffende renner zat er sip bij en dat viel op. „Kop op man, nog een paar dagen", werd hem gezegd door zijn ploeg genoten. Toen vertelde de renner in kwestie dat hij voelde dat hij ging opgeven, de krachten wa ren uit de benen. „Waarom?", sprak Van Looy en de renner bekende, met zachte stem en de ogen geloken: „Ik heb vannacht geschoten..." Na dertig kilometer van de etappe trok hij voor goed aan de remmen. De mare had gewerkt. ALPE D'HUEZ - De Fassa Bortolo-ploeg is met nog maar drie renners actief in de Ronde van Frankrijk. Drie coureurs van de Italiaanse formatie ver schenen gisteren niet meer aan de start van de zware bergetap pe van Sallanches naar l'Alpe d'Huez. Vuelta-winnaar Aitor Gonza lez, Volodimir Goestov en Sven Montgomery gaven ziek, zwak en misselijk op. Nicola Loda stapte na een uur koersen af. Volgens de Tourdirectie heeft een virus de renners verzwakt. Zo had Loda al twee dagen last van koorts. Viervoudig etappewinaar Ales- sandro Petacchi stapte, evenals zijn ploeggenoot Marco Velo, zaterdag tijdens de zevende etappe af. De Italiaan, drager van de groene trui, kwam in de klim van de col de Portes (twee de categorie) zwaar in de pro blemen en stond bijna stil. Hal verwege de col besloot hij in de ploegleidersauto te stappen. Het sprintersgilde werd nog verder uitgedund toen de Est Jaan Kirsipuu afstapte. De ren nervan AG2 Rmoestopdecolde Portes lossen en voelde lang zaam de krachten uit zijn benen vloeien. Bij de bevoorrading kneep Kirsipuu de remmen dicht. Ook de Duitse sprinter Olaf Pollack verliet de Tour. De Spanjaard Jesus Manzano rijdt evenmin meer mee. De ren ner van Kelme werd zaterdag bevangen door de hitte en viel letterlijk van zijn fiets. Manza no bleef bij bewustzijn, maar werd wel naar een ziekenhuis in Lyon gebracht. Volgens de Tourarts is de toestand van de coureur niet zorgelijk. ANP Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl door Tim Senden MORZINE - De renners van Saeco zijn zaterdag door de Tourorganisatie beboet vanwe ge het dragen van witte truien in piaats van hun traditionele rode outfit. Elke coureur moest 200 Zwitserse francs (zo'n 140 euro) neertellen. Saeco wilde zaterdag tijdens de eerste bergetappe nieuwe, lich tere fietsen gebruiken, maar raakte daardoor in conflict met de internationale wielrenunie UCI. De Cannondale-fietsen van de Italiaanse stal wegen na melijk 6,6 kilo, terwijl de UCI stelt dat een rijwiel minimaal 6,8 kilo moet wegen. Daarop be sloot Saeco op weg naar Morzi- ne witte tricots te dragen met daarop een oproep aan de UCI om de lichtere fietsen alsnog goed te keuren: 'Legalize my Cannondale' (Legaliseer mijn Cannondale). De Tourorganisa tie had weinig begrip voor de actie en strafte de ploeg. ANP door Ad Pertijs ALPE D'HUEZ - Voor de recht bank van Lille boog hij - eind 2000 - pas het hoofd toen de be wijzen tegen hem zich toren-f hoog hadden opgestapeld. Bijna anderhalf jaar weigerde Ri-t chard Virenque koppig te be kennen wat iedereen sinds de Tour van 1998 al duidelijk was: dat hij jarenlang met epo in zijn lijf had rondgefietst. Richard Virenque is altijd die gepassioneerde straatvechter gebleven. Op de fiets bracht hij de natie in extase met zijn uitha len in de bergen. Zijn dopingval in 1998 kreeg hem niet klein. Ook al omdat het publiek hem bleef verafgoden. Zelfs vanaf de publieke tribune in de rechts zaal van Lille vroegen ze hem om handtekeningen. Virenque bleek ook daar de strooifoto's in zijn binnenzak te hebben. Het was dan ook niet zo verwon derlijk dat Virenque na zijn schorsing in augustus 2001 te rugkeerde in het peloton. Pa trick Lefevere was de eerste die de gevallen Fransman zijn ver trouwen gaf. Hij heeft er nooit spijt van gekregen. Vorig jaar glorieerde Virenque op de Mont Ventoux. Zaterdag won hij in Morzine de eerste bergrit van deze Tour. Na een lange en gewaagde onder neming. „Ik weet dat ik het niet meer moet hebben van een aan val op de laatste col", zei Viren que. „Alpe d'Huez is voor mij te hoog te gegrepen. Ik heb mijn tactiek dus moeten aanpassen." Als extra beloning kreeg hij de gele trui omgehangen. „Onge looflijk. Na 1992 (toen hij zijn eerste gele trui een dag mocht dragen) heb ik jarenlang ver geefs achter een volgende gele trui aangejaagd. Nu ik die trui uit mijn hoofd had gezet, krijg ik hem alsnog. Het zal opnieuw maar voor één dag zijn, maar ik kan nu met een gerust hart stop pen." Het gele tricot moest hij gisteren inderdaad weer inleveren (Vi renque verloor ruim negen mi nuten op ritwinnaar Mayo en verspeelde het geel aan Arm strong), maar stoppen zal hij voorlopig niet. Virenque kreeg er zaterdag namelijk een ande re, nooit meer verwachte belo ning bij: de algehele bewonde ring van al die mensen die hem sinds 1998 aanzagen voor een ordinaire bedrieger. 'Respect' luidde het hoofdredactionele commentaar van de toonaange vende Franse sportkrant l'Equipe. Het is de bewondering voor een straatvechter, die het als een van de weinigen aandurft om van ver aan te vallen. De bewon dering ook voor een straatvech ter, die nooit het hoofd heeft la ten zakken. Patrick Lefevere, de manager van Quick Step, was in 2001 al snel gerustgesteld. „Het is een droom zo iemand in de ploeg te hebben.Hij doelde op de bezie ling van Virenque, die zijn ploegmakkers steeds weer weet te motiveren. „Hij zat met een aanval in zijn hoofd. De zondag zou moeilijk worden, dacht hij. Dan maar zaterdag", zei ploeg genoot Servais Knaven. Verzor ger Dirk Nachtergaele had het ook al voelen aankomen. „Gis teren was hij net zo onrustig als vorig jaar de dag voor de Mont Ventoux. Hij was onzeker en chagrijnig. Moraal had hij zat. Bij Richard is zijn kop echter vaak sterker dan zijn lijf." GPD Richard Virenque in een speciaal voor hem gemaakte combinatie van de gele trui en het bolletjestricot. foto Laurent Rebours/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13