PP 1 P a 11 PvdA ziet banen voor ontslagenen Zeeuwse overheden trachten brandweer tunnel af te dwingen Kantoor omgebouwd tot Tragelhuizen Raad verwacht meer heil van gifspuit Brug/nan Noodlijdend Terneuzen wil korten op project Kop van Noordstraat Mulder houdt niet van muggenziften Hulst wenst open gesprek over rally Telefoon Partij wil werkzoekenden scholen voor Dow Man opgepakt na bedreiging Beschonken fietser slaapt op de weg zeeuwse almanak 1st ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 12 juli 2003 Fout Contraproductief VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Terugtrekken Driekwart miljoen fZC '•ft r.De uer- ndt tlpnr Rané van Stee SLUIS - De PvdA in Sluis luidt je noodklok over de werkgele genheid in West-Zeeuws- Vlaanderen. Met name de situa tie in Breskens, waar door het faillissement van zeevisgroot- handel Noordzee 25 mensen op itraat komen te staan en de aan kondiging van snoepfabrikant Verduijn om ruim zeventig ba nen te schrappen, baart de partij grote zorgen. Daarom vraagt de PvdA het col lege van B en W in Sluis in over leg te treden met het ROC Wes- terschelde, het Centrum voor Werk en Inkomen en Dow Che mical om werkzoekenden in de gemeente liefst het komende schooljaar een stoomcursus middelbaar beroepsonderwijs aan te bieden. ,Het is ons bekend dat er binnen afzienbare tijd zeshonderd werknemers Dow Chemical eerlaten in verband met een zo genaamde pensioengolf. Daar om vragen we het college in overleg te treden met genoemde partners over ons initiatief. Door werkzoekenden een oplei ding op het gewenste niveau aan te bieden, kunnen ze wellicht de plaatsen innemen van de men sen die de komende jaren bij Dow vertrekken", licht PvdA- raadslid M. van 't Land het initi atief toe. Het raadslid is van mening dat een dergelijke actie vele belan gen dient en dat haar partij hier mee het duidelijke signaal af geeft dat het haar menens is. Ook denkt zij dat het realiteits gehalte van het plan hoog is. „Tussen de werkzoekenden zit ten veel mensen met redelijk wat scholing. Ook hebben ze veel levenservaring. Om die re den verwacht ik dat velen van hen het gewenste niveau berei ken om bij Dow aan de slag te kunnen." Afgezien van het feit of de cur sus er ook daadwerkelijk komt, is van 't Land zich er terdege van bewust dat het initiatief voor een groot deel staat of valt met de bereidheid van de werkzoe kenden om deel te nemen, pagina 17: zwaar weer voor Sluis door Frank van Cooten HULST - Burgemeester J. Mulder en de gemeenteraad van Hulst moeten nog duide lijk aan elkaar wennen. Van uit het Axelse is hij gewend aan snel en efficiënt vergade ren. De wereld in Hulst zit echter anders in elkaar. Bij de start van het dualisme ontstond in de Hulster ge meenteraad al ophef over het vragenhalfuurtje. Raadsle den mogen vragen stellen aan het college. De wethouders zijn verplicht inhoudelijke antwoorden te geven. Het half uurtje liep uit tot twee uur. Zo kon het niet langer. Er wer den duidelijke afspraken ge maakt. Detailvragen horen in de commissievergaderingen thuis. In de raad wordt op hoofdlijnen bestuurd. De eerste raadsvergadering van Mulder in juni was een makkie. Slechts twee vragen. Maar donderdagavond liep het de spuigaten uit. Het ging niet zozeer om de hoeveelheid als wel om de inhoud van de vragen. J. van Eek (CDA) ging een discussie aan met de wet houder over het op tijd legen van glasbakken aan het Martje van Wardje in Sint Jansteen. Ook maakte Van Eek zich druk over een gat in het hekwerk van basisschool Inghelosenberghe en pleitte hij voor een parkeerverbod van 10 meter vanaf de hoek Oude Drijdijck/Wilhelmina- straat in Sint Jansteen. Mulder hoorde het even aan. Toen greep hij in. Dat kwam het CD A-raadslid op een be hoorlijke schrobbering van de burgemeester te staan. „Laten we besturen op hoofdlijnen en niet verzanden in details. An ders zakken we af naar het niveau van losliggende stoep tegels en lantaarnpalen die niet branden. Een simpel tele foontje is genoeg om de glas bak te laten legen of het gat in het hekwerk te laten ma ken." Van Eek kromp ineen. „Kijk, als u een vraag stelt waarom klachten niet snel worden op gepakt, dan heeft u een punt. Dan zeg ik: chapeauMaar op deze manier verder te gaan, lijkt me niet verstandig", rea geerde Mulder. MIDDELBURG - Een 25-jarige Middelburger is in de nacht van donderdag op vrijdag aange houden. Hij had dezelfde avond in een woning aan de Driewe genhof een man met een mes en een alarmpistool bedreigd. De politie heeft de wapens in beslag genomen. De mannen waren be senden van elkaar. Ze hebben al langer een conflict. ■:A. HULST - Een open gesprek waar alle punten aan de orde kunnen komen. Dat is de insteek van de gemeente Hulst voor de bijeenkomst maandag met alle betrokken partijen over de toe komst van de autorally in het land van Hulst. Burgemeester J.F. Mulder zei ;dat donderdagavond in de ver gadering van de gemeenteraad. Hij reageerde hiermee op onge rustheid van J. Steijaert (CDA). ,Ik heb van wethouder De Dec- begrepen dat alleen de knelpunten aan de orde mogen komen. Maar zo ga je toch geen in. Ik hoop juist op een vruchtbaar gesprek." Steijaert vindt het jammer dat de actiegroep niet bij dit overleg wordt betrokken. De gemeente praat met landbouworganisatie ZLTO, de politie, het water schap, de horeca, de wildbe heereenheid Hontenisse en de organisatie van de rally. Naar aanleiding van een onge val vorig jaar is de actiegroep opgericht. De groep verontruste omwonenden van het parcours liet ook dit jaar van zich horen, nadat de gemeente een vergun ning voor de rally had afgege ven. Volgens Mulder pakt de ge meente een eventuele vergun ningverlening voor de rally vol gend jaar heel anders aan. „Dat is ook de insteek van het gesprek van komende maandag. We be ginnen juist heel vroeg met de besprekingen om alle argumen ten goed tegen elkaar af te kun nen wegen." En om de actie groep en de omwonenden alle gelegenheid te reageren, aldus Mulder. door Wout Bareman TERNEUZEN - De provincie en de 'tunnelgemeenten' Terneu- zen en Borsele proberen samen een doorbraak te bewerkstelli gen in de discussie met Den Haag over de financiering van een beroepsbrandweer voor de Westerscheldetunnel. Eerder deze week kwamen commissa ris van de koningin W. van Gel der en burgemeester J. Lonink van Terneuzen en J. Gelok van Borsele in spoedberaad bijeen. Dat gebeurde op initiatief van Van Gelder. De commissaris van de konin gin kreeg het vlak voor diens vertrek aan de stok met burge meester R. Barbé over de inter pretatie van afspraken en toezeggingen die eerder door rijksvertegenwoordigers waren gedaan. Daarbij speelde ook de briefwisseling tussen ex-staats- secretaris Hessing van Binnen landse Zaken en de vroegere mi nister De Boer van Verkeer en Waterstaat een belangrijke rol. Hessing stelde De Boer in mei voor 12,5 miljoen euro bij te dra gen, maar De Boer liet hem per kerende post weten daar niets voor te voelen. Hij wilde niet verder gaan dan 1,25 miljoen per jaar. Barbé en Gelok herinnerden de bewindslieden in brieven aan de eerdere toezegging: die 12,5 mil joen euro is onmisbaar bij het opzetten van een beroepsbrand weer, die vanaf 2005 tien jaar achtereen een optimale calami teitenbestrijding in de tunnel kan garanderen. De resterende 12,5 miljoen is toegezegd door de provincie, de regionale brandweer, de twee tunnelge meenten en het havenschap Zeeland Seaports. Tijdens het spoedoverleg eerder deze week stemden de provincie en de twee gemeenten de mars route op elkaar af. Burgemees ter Lonink: „Dat is de meest voor de hand liggende aanpak. De hele kwestie werd de afgelo pen jaren voornamelijk beïn vloed door een competentie strijd tussen de verschillende overheden. Eerst was er het pro bleem rond de oprichting van de zogenoemde Sloebrandweer, een combinatie van de geprofes sionaliseerde gemeentelijke brandweer en de korpsen van de industriële bedrijven in het Sloegebied. De provincie nam het voortouw, maar de gemeen ten wilden zelf het initiatief in handen houden. Bestuurlijk is er nogal wat fout gegaan. Later kreeg je de discussie tussen de ministeries over de verantwoor delijkheid voor de veiligheid in de tunnel. Van die discussies moeten we af. We moeten de zaak dit jaar nog in gezamen lijkheid op de rails zetten, zodat we vanaf 2005 de zaak op orde hebben." Lonink noemt een tweestrijd binnen de provincie (de provin cie enerzijds, de gemeenten an derzijds) contraproductief. Daarom trekken Van Gelder, Lonink en Gelok nu gezamen lijk op richting Den Haag. Lo nink: „Hebben we de bestuur lijk weg afgelegd, dan kunnen we ons altijd nog beraden op - bijvoorbeeld - juridische stap pen, al ben ik van dat laatste geen voorstander. We moeten er samen, mede aan de hand van het rampenbestrijdingsplan, uit kunnen komen." Tot 2005 wordt de norm gehan teerd dat een aanrijtijd van tien minuten aanvaardbaar is. Daarna moeten andere, defini tievere maatregelen worden ge troffen. Lonink: „Optimaal is natuurlijk een beroepsbrandweer aan bei de zijden van de tunnel." Hoe die vorm moet krijgen, kan nog onderwerp van discussie vor men. Samenwerking met de brandweerkorpsen van de grote bedrijven in de Kanaalzone en het Sloegebied sluit hij niet uit. Mits daarover sluitende afspra ken kunnen worden gemaakt. Bewoners van de twee nieuwe groepswoningen van Stichting Tragel aan de Asschepoort in Hulst en genodigden vieren de sleuteloverdracht in de tuin van de nieuwe behui- door Conriy van Gremberghe zing. door Sheila van Doorsselaer HULST - Met een reuzensleutel, ge maakt van een met aluminiumfolie om wikkelde kartonnen sleutelvorm, zijn gisteren twee groepswoningen voor ver standelijk gehandicapten officieel in ge bruik genomen. De twee woningen aan de Asschepoort in Hulst waren tot voor een jaar geleden één kantoorruimte. Maandenlang is er verbouwd om het kantoor geschikt te maken voor bewo ning door cliënten van Stichting Tragel. Steeds meer verstandelijk gehandicap ten geven aan zelfstandiger te willen wo nen. De medewerkers van het woonbu- reau op het Sterreterrein in Clinge inven tariseren de woonwensen van de bewo ners. Zij bekijken of de bewoners liever 'intern' of zelfstandig in de stad willen wonen en of ze daar aan toe zijn. Inmid dels zijn in Hulst zo'n zeven 'Tragelhui zen' waar cliënten begeleid zelfstandig wonen. In de twee woningen aan de As schepoort wonen elk zes personen. De twee adressen aan de Asschepoort zijn tot nu toe de laatste en nog dit jaar wordt gestart met Tragelwoningen aan de Van der Maelstedeweg. Bij de inrichting van een Tragelhuis moet met veel zaken rekening worden gehou den. Karen Seij was voor de woningen aan de Asschepoort de projectleidster. Zelf koos ze de kleurstelling. Zo is in een van de woningen de gezamenlijke woon kamer lila gesausd. Voor de meubels werkte ze samen met de inkoopster van Stichting Tragel. „Meubels voor ver standelijk gehandicapten moeten aan andere eisen voldoen dan doorgaans ge bruikelijk. Zo mag de stof geen vocht op nemen en moet alles makkelijk zijn schoon te houden. We kunnen dus niet zomaar Morres binnenstappen. Wij ko pen van gespecialiseerde firma's." Drempels zijn er niet en de deuren zijn extra breed zodat rolstoelers geen pro foto Camile Schelstraete blemen ondervinden. De cliënten mogen zelf bepalen hoe ze hun slaapkamer aan gekleed willen zien. Wandverfkleur van de gordijnen en ook de kleur van het ly- noleum, wat overal op de vloer ligt, mag allemaal zelf worden bepaald. Er zijn altijd vaste begeleiders aanwezig in de woningen om de bewoners waar no dig te helpen. Begeleidster Andrea de Jaeger:,,Voor de cliënten is het heerlijk in de binnenstad te wonen. Alles is dichtbij Ook voor ons is het handig. Een bio- scoopje of terrasje pikken met de bewo ners is nu heel makkelijk. Zelfstandig wonen is goed voor hen, je ziet ze op bloeien!" IJZENDIJKE - Een ne gentienjarige jongeman uit de gemeente Terneu zen is in de nacht van don derdag op vrijdag slapend aangetroffen midden op de Isabellaweg in IJzen- dijke. Hij was in dronken toe stand met zijn fiets tegen een bermpaaltje gereden en was daardoor midden op de rijbaan gevallen. Daar viel hij in slaap. De dronken fietser kreeg een proces-verbaal voor het 'in staat van dronken schap in gevaar brengen van het verkeer'. Advertentie Hulst, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 I°°r meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een groot aan tal Terneuzense raadsleden stelde deze week het Zeeuws Convenant Duurzaam Beheer ter discussie. Het convenant voorziet er onder meer in dat onkruid op verhardingen vanaf 2005 alleen nog mag worden weggebrand. De raadsleden hebben echter weinig vertrouwen in de milieu vriendelijke methode, lieten ze tijdens de vergadering van de commissie Economie en Beheer weten. Een groot deel van de be stuurders zou het onkruid in de straten het liefst met conventio neel gif bestrijden. Vooral leden die deel uitmaakten van de voormalige Axelse gemeente raad zien helemaal niets in branden. „Het helpt totaal niet", weten L. Martinet (CDA), P. Snoodijk (GBK), J. Wijnacker (VVD) en M. van Oyen (PvdA) zeker. Maar de criticasters gaven wet houder P. Hamelink, die betoog de dat de voormalige gemeente Terneuzen 'redelijke resultaten' boekte met het branden, uitein delijk het voordeel van de twij fel. Pas na vier keer branden kan worden beoordeeld of de groei van het onkruid binnen de perken blijft, stelde de wethou der. Tot nu toe werd slechts één of twee keer gebrand in de ver schillende dorpen en wijken. Bovendien heeft de gemeente raad zelf in zijn beleidspro gramma opgenomen te streven Op het trottoir van de Kerkhoflaan in Terneuzen wordt het onkruid weggebrand. foto Camile Schelstraete naar 'duurzaam groenbeheer'. Daarnaast is de nieuwe ge meente nog gebonden aan het Convenant Duurzaam Beheer, dat door de gemeenten Sas en Terneuzen is onderschreven. Axel deed destijds niet mee. De nieuwe gemeente Terneuzen kanin navolging van Borsele en Kapelle, zich uit het convenant terugtrekken. Maar het is, ook met het oog op de toekomst, be ter de proef met het branden eerst gedegen af te ronden, con cludeerde de meerderheid van de commissie. Wethouder Hamelink waar schuwde overigens dat het straatbeeld van vroeger nooit meer terugkeert. De chemische stoffen die in de vorige eeuw werden gebruikt - en er voor zorgden dat het onkruid met wortel en tak werd uitge roeid en gegarandeerd een jaar wegbleef - staan inmiddels op een lijst van verboden midde len. Het wat minder agressieve mid del dat nu als 'select spray' mag worden gebruikt, is over tien jaar ook in de ban gedaan, luidt de verwachting. Toch pleitte een meerderheid van de commissie leden voor veelvuldiger toepas sing van de select spray. Niet alleen op trottoirs bij winkel centra, bejaardenhuizen en scholen, maar op alle stoepen. Daarnaast kan ook best wat va ker op grotere wegen in de cen tra worden gespoten, vond een aantal leden. Fractievolger M. Vereecken van GroenLinks, die in tweede in stantie steun kreeg van P. van Veen van D66, voelde zich ge roepen wat tegengas te geven. Hij vond dat de meeste fracties wel erg makkelijk van het door henzelf opgestelde raadspro- gramma afstapten. Bovendien werden de milieube langen wel heel makkelijk ver kwanseld. Het argument van Wijnacker dat eerst maar eens aangetoond moet worden dat de uitstoot van de brandende gas sen minder milieuschade ver oorzaakt dan het gif van de se lect spray, werd door hoofd P. Marinissen van de afdeling Be heer en Onderhoud onderuit gehaald. De deskundige ambte naar stelde dat de commissiele den geen appels met peren moe ten vergelijken. De uitlaatgassen en verbran dingsresten verdwijnen in de ozonlaag en dragen misschien een heel (onberekenbaar) klein beetje bij aan het gat in de ozon laag en het broeikaseffect. Gif dat via putten in de rioleringen belandt en vijvers, plassen en kreken instroomt, doet direct een aanslag op het plaatselijke milieu. Het doodt bacteriën die in zuiveringsinstallaties voor het afbreken van vele vervui- lingsstoffen zorgen en kan in wat grotere concentraties ook planten en vissen in oppervlak tewateren infecteren, legde Ma rinissen uit. TERNEUZEN - „De financiële positie van de nieuwe gemeente Terneuzen is deplorabel", zegt burgemeester Lonink. De nieu- 1 we gemeente zit opgescheept met een rekening uit het verle den, die dit jaar nog moet wor den vereffend. In totaal gaat het bijna om twee miljoen euro. Lonink boog zich gisteren met wethouder C. van Schaik over de financiële nalatenschap van de drie oude gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen en de analyses die accountant Deloit- te Touche er op losgelaten heeft. Volgens Lonink is de con troleur vooral ontevreden over wat de oude gemeente Terneu zen financieel heeft uitgericht. Wethouder Van Schaik sprak twee weken terug nog over pot verteren, hetgeen hem op ver wijten kwam te staan van de WD in de gemeenteraad. Lo nink neemt de term niet in de mond, maar zegt wel geschrok ken te zijn van wat er door het vorige bestuur is aangericht. Van Schaik en Lonink zullen in overleg met de overige wethou ders deze zomer op zoek gaan naar bezuinigingsmogelijkhe den in de lopende begroting. Daarnaast zullen diverse plan nen, die vorig jaar gelanceerd werden zonder dat daarvoor voldoende financiële ruimte voorzien was, nog eens tegen het licht worden gehouden. Van Schaik heeft eerder al te kennen gegeven de burgers van het nieuwe Terneuzen niet de dupe te laten worden van de ge meentelijke herindeling en eer der financieel wanbeleid. Lo nink durft zo'n uitspraak nu niet te doen. Hij denkt dat het college van B en W er goed aan doet om een nieuwe visie te ont wikkelen over bijvoorbeeld het masterplan Axelse Dam, dat onder bevoegdheid van het vo rig college werd ontwikkeld en een rigoreuze herschikking van de zuidwestelijk rand van de binnenstad voorstaat. Het be langrijkste onderdeel van deze herschikking is de herinrichting van de Kop van de Noordstraat. Daarvoor is een plan ontwik keld door de Middelburgse pro jectontwikkelaar Delta en de lokale ontwikkelingsmaat schappij VOF De Bellevue. Dat plan voorziet in de bouw van kantoren, appartementen en een bioscoop. Het vorige college wilde voor de realisatie van dit project de marktpartijen een subsidie meegeven van 3,2 miljoen euro. Het huidige college heeft dit project tot doelwit van bezuini gen gemaakt. Op de gemeente lijke subsidie zou de gemeente driekwart miljoen euro willen korten. Het gevolg is dat de planopzet door de ontwikke laars zal moeten worden aange past. De raad is over deze maat regel deze week in beslotenheid geïnformeerd. Het is nog steeds steeds niet voor elkaar. In de Wester scheldetunnel is het moeilijk bellen met een mobieltje. Maar er wordt aan gewerkt. Over een maand of wat kan iedereen 6,6 kilometer lang ongestoord aan het thuis- I front laten weten dat de aardappels kunnen worden opgezet. Het leek de regiona le omroep aardig in de uit zending een testje te doen. Dus werd een wakkere ver slaggeefster de tunnel inge zonden met de mededeling dat zij niet veel later vanuit de studio zou worden gebeld op haar GSM. Toen het mo ment daar was, zocht de pre sentator tevergeefs contact met 'onze vrouw in de tun nel'. De lijn bleef dood. De test leek gelukt, mobieltjes haperen nog steeds bij een tunnelpassage. Een minuut of wat later... jawel, de ver slaggeefster aan de lijn. En zij meldde monter aan de stu dio in Oost-Souburg: „Ja, daar ben ik weer hoor. Ik rij nu de tunnel uit en heb m'n mobieltje net weer aange zet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 63