Probleemhuurders krijgen begeleiding Bootje varen, krabbetjes kijken PZC ,13 Gemeente wil huisuitzettingen verminderen Drankrit kost vrouw bijna 10.000 euro Natuurmarkt en knutselen bij Ecoscope Bromfietser van de weg gehaald Portemonnee uit auto weggenomen Camera gestolen in Vlissingen Man met cocaïne aangehouden Veertienjarige steelt uit winkel Dronken man slaapt op de weg Boete voor achterlaten hond Overleg met dorpsraad Ouwerkerk over herinrichting inlagen Rommelmarkt ten bate van Burkina Faso zaterdag 12 juli 2003 Go ittó j .door Marcel Modde ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veiand wil een halt toeroepen aan het stijgend aantal huisuit zettingen van probleemhuur- ilders. De gemeente en woning en corporatie Zeeuwland zijn lij bereid te investeren in het Pro- ject Woonkansen Oosterschel- deregio (WKP) voor een intensieve begeleiding van i, schrijnende gevallen. Daar- h naast wordt gewerkt aan de Vcj spoedige opening van een soci- te aal pension en móet na de zomer Uil teen meldpunt schuldhulpverle- esa; ning actief worden, In de Oosterschelderegio drei- ao gen jaarlijks 160 huurders op erff straat te worden gezet. Veelal ti kunnen ze de huur niet meer be talen of veroorzaken ze extreme 'al overlast voor hun omgeving. In zo'n veertig gevallen wordt daadwerkelijk tot die drasti- sche maatregel overgegaan. Op nA': Schouwen-Duiveiand gaat het spa om dertig aanzeggingen tot ont- m 'ruiming, waarvan er gemiddeld jen worden uitgevoerd. Dit is een gemiddelde over drie j aar en de lijn is stijgend, aldus ad- junct-directeur A. de Ceuster van Zeeuwland. Een huisuitzet- betekent daarnaast een schadelast van bijna vierdui zend euro. Juiste spoor redactie SCHOUWEN DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon AliPankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gebracht. De huurder is niet verplicht die hulp te accepteren, zegt De Ceuster. „Maar feitelijk is het voor zo iemand een laatste stok achter de deur om daar te kunnen bhjven wonen. Dus waarom zou iemand dat weige ren?" De hulp bestaat uit prak tische en psycho-soeiale onder steuning, budgetbeleiding, het maken van betalingsafspraken en het zo nodig doorverwijzen naar andere relevante 'loket ten'. Emergis krijgtbovendien de kans om de huidige groep van veertig potentiële cliënten weel een zelfstandige woning te bie den binnen datzelfde begelei dingstraject. Die woonruimte wordt voornamelijk in Goes en directe omgeving gezocht. De begeleiding duurt in beide ge vallen één tot twee jaar. De bedoeling is dat het WKP per 1 januari volgend jaar begint. De kosten voor de eerste twee jaar zijn begroot op 220.000 eu ro, die worden verdeeld over de diverse deelnemende instanties, onder wie de vijf woningbouw corporaties. De zeven gemeen ten in de Oosterschelderegio moeten samen 77.000 euro op brengen. Voor Schouwen-Dui- veland komt dat neer op een slordige 17.000 euro. Burge meester en wethouders hiervoor hun goedkeuring gegeven. Het proj eet sluit volgens het col lege naadloos aan bij de behoef te aan een sociaal pension. Eind augustus moet er een startnoti tie liggen, waarin de voorwaar den staan waaraan zo'n op vanghuis moet voldoen. Het voorstel wordt opgesteld door het Leger des Heils. Zeeuwland is bereid een 'passende accom modatie' te leveren. Het sociaal pension geldt als extra vangnet voor die mensen die ook na in schakeling van het WKP buiten de boot vallen. Na de zomer opent de gemeente tevens een meldpunt schuld hulpverlening. Daar kunnen niet alleen huurders, maar ook thuiswonende jongeren, wo ningbezitters in nood of andere schrijnende gevallen terecht. Vlissingen/Middelburg en Goes werken al langer met zo 'n meld punt. door Aector Dooms TERNEUZEN - Een drankrit had een 27-jarige vrouw uit Wachtebeke (B) al 7500 euro gekost. Het bedrag betrof de schade aan vier au to's. Gisteren werd de ver dachte door de Terneuzense politierechter G. van Unnik nog eens veroordeeld tot 2225 euro boete, twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf en een jaar rijont zegging, waarvan tien maan den voorwaardelijk. Desondanks vond de politie rechter dat de drankrijdster op 22 maart dit jaar in Ter- neuzen veel geluk had gehad. „Zoveel alcohol. Dat is een ernstig misdrijf. Stel je voor dat daar een fietser had gere den." Dit keer liep het af met een beschadiging aan vier geparkeerde auto's, die ze onderweg naar huis had ge ramd. De uitkomst van de blaastest bedroeg 840 mierp- gram, bijna vier keer zoveel als toegestaan. Het rijbewijs werd meteen ingenomen. „Liefdesverdriet, hè?", pro beerde de politierechter de aanleiding te achterhalen. De vrouw gaf toe dat een ru zie met haar vriend aan de drankrit was voorafgegaan, maar ze wilde er liever niet teveel over kwijt. „Ik schaam me diep." Officier van justitie, J. Zon dervan, zag geen aanleiding om van de richtlijnen af te wijken en eiste negen maan den rijontzegging, twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en 1000 euro boete. De eis verbaasde raadsman R. Nobus. „Mijn cliënt woont in België en werkt in Nederland. Dat was een argument om het rijbe wijs op 2 mei aan haar terug te geven. Ik zie niet in waar om ze nu ineens een rijont zegging moet krijgen." '5:.: n ,Gi Het project woonkansen is be- iel' doeld om probleemhuurders in een vroeg stadium aan een in- lensieve begeleiding te helpen, ft Woningcorporaties hebben die kennis niet in huis. Daarom is K samenwerking is gezocht metE- vo [jnergis en GGD. Zodra er sprake iliK ijs van een oplopende huurach terstand, dan wel geregelde klachten over het bewonersge- drag, worden de betreffende in- slanties ingeschakeld om te zien G wat er mis is en hoe de huurder op het juiste spoor kan worden RENESSE - Vanaf woensdag is bij Ecoscope in Renesse weke lijks de Natuurzomermarkt te bezoeken. Het natuuractiviteitencentrum wordt op deze dagen uitgebreid met stands waarin allerlei na tuur- en milieuzaken aan bod komen. Zo zijn er knutselkra- men waar kinderen bijvoor beeld een schelpenschilderij kunnen maken. Ook zijn er kraampj es van stich ting 't Gors en kinderboerderij De Punt en is de bijenvereniging Schouwen-Duiveiand verte genwoordigd op de natuur markt. Kinderen kunnen verder hun hart ophalen aan activiteiten als schminken. Ook is er een springkussen aanwezig. Tevens kunnen de jonge dieren van de kinderboerderij worden be wonderd. alles naast de activiteiten die er normaal gesproken al bij Ecoscope te vinden zijn. De natuurzomermarkt bij het natuuractiviteitencentrum be gint iedere woensdagochtend om tien uur. De fjorden zoeken verkoeling bij het eilandje Stampersplaat. Grevelingen heeft moeite nieuwe watersporters te trekken door Famke van Loon SCHARENDIJKE - Als je niet drie meter diep kunt kijken, is de ligplaats vannacht gratis. Wie een mug vangt, krijgt dui zend euro. Gekscherende ver kooppraatjes van havenmees ters en jachthavendirecteuren. Waarmee ze het Grevelingen- meer als recreatiegebied willen promoten. Hoewel de Grevelin gen een walhalla is voor water sporters, laten zij deze inge damde zeearm vaak links liggen. Want te druk en slecht bereikbaar, is het imago. De herrieschoppers van de kust melden zich bij de afvaart: de krijsende meeuwen doen het zeilschip 'Lady of Score' graag uitgeleide. Terwijl het masten- woud in de jachthaven achter het kielzog steeds kleiner wordt, openbaart zich voor de boeg de Grevelingen. Aan stuurboord doemen al Scharendijke en Den Osse op. Donzige windveren doorbreken sporadisch de strakblauwe lucht. De zon schittert op het water. „Dit is ge nieten", stelt Ko Schot, direc teur van Marina Port Zélande, tevreden vast. De Grevelingen. Of beter: het Grevelingenmeer. Want sinds de aanleg van de Brouwersdam en de Grevelingendam is de oude zeearm tussen Schouwen-Dui veiand en Goeree-Overflakkee ingedamd en getemd. Zeven ei landjes in de plas zijn droogge vallen en herbergen nu dieren en watersporters. Het is het groot ste zoutwatermeer van Zuid west-Europa: ruim elfduizend hectare water, waarvan zeven duizend hectare tenminste an derhalve meter diep is. En dus goed bevaarbaar voor de ple zierjachten. Vertier Maar rustig dobberend langs de Schouwse noordkust wordt al snel duidelijk dat meer water liefhebbers hun vertier zoeken op en rond de plas. Voor de Brouwersdam laten kinderen Zeilen op het Grevelingenmeer. zich op een autoband voortsle pen door een speedbootje. Op het strandje bij Den Osse wente len zonaanbidders zich genoeg zaam in de warme zonnestralen. En onder de waterspiegel ver toeven de duikers, die speuren naar het onderwaterleven op de kunstriffen voor de kust van Scharendijke. „Eng hè", schreeuwen twee meisjes elkaar toe, wanneer het zeilschip tus sen hen door vaart. Hun surf planken deinen rustig mee op de golfjes. „De Grevelingen heeft eigenlijk alles in zich. Het zoute water zorgt voor een geweldige onder waterfauna. Je kunt een beetje rondvaren en aanmeren op één van de eilandjes. En wie een stadje wil zien, kan bijvoor beeld in Brouwershaven bin- nenlopen"somt Schot de moge lijkheden op. Havenmeester van de Marina, Monica de Vast, beaamt dat en voegt er aan toe dat juist de schoonheid en de helderheid van het meer de Gre velingen extra aantrekkelijk maken. „Kinderen liggen op hun buik op de steiger naar de krabbetjes op de bodem te kij ken." Fjorden-paarden Want niet alleen mensen, maar ook dieren hebben een plek op de Grevelingen. Onder waterle ven vissen, kreeften en krabbe tjes goed zichtbaar hun eigen le ven. De fjorden-paarden op het eilandje Stampersplaat zoeken verkoeling. Zonder acht te slaan op de passerende schepen, sjok ken ze hoefje badend langs de oever. Op de meerpaal voor jachthaven Aqua Delta bij Bruinisse tuurt een zwarte aal scholver het water af, op zoek naar zijn lunch. De zon, die hoog aan de hemel staat, droogt zijn verendek. Op het eerste gezicht lijken alle ingrediënten aanwezig voor een bloeiend, groeiend watersport gebied, maar in de praktijk is dat niet helemaal waar. De Ma rina van Port Zélande telt ieder jaar rond de 12.000 en 14,000 passanten. Met het zwaartepunt in juli en augustus meren ze voor één of twee nachten aan in de jachthaven. Volgens De Vast is dat aantal al enkele jaren min of meer stabiel. Nieuwe zeilers en motorkruisers naar de plas lok ken, blijkt niet eenvoudig. Het Grevelingenmeer staat te boek RENESSE - Een 23-jarige bromfietser is donderdagavond op de Ramp weg in Renesse bekeurd wegens het rijden onder in vloed van alcohol en het overtreden van de maximumsnel heid. De Schouwen-Duivelander reed met zeventig kilometer per uur en zonder helm. Een blaastest wees uit dat hij meer dan drie keer te veel had gedronkenDe bromfietser kreeg een rijverbod van acht uur. SCHARENDIJKE - Uit een personenauto die geparkeerd stond op de Brouwersdam bij Scharendijke zijn gistermiddag goederen weggenomen. De eigenaar mist een portemonnee en een fototoestel. VLISSINGEN - In het centrum van Vlissingen is gistermid dag tussen een uur en vijf uur een camera weggenomen uit een rugzak van een 26-jarige Vlissinger. De camera is in een onbe waakt ogenblik uit de rugzak gehaald. ARNEMUIDEN - Een achttienjarige inwoner van Bergen op Zoom is gisteravond op het Stationsplein in Arnemuiden aangehouden voor het in bezit hebben van verdovende mid delen. De man was in het bezit van cocaïne en XTC-pillenHij is aangehouden en wordt verhoord. GOES - Een veertienjarige inwoner van Goes heeft gister morgen uit een winkel aan de Beukenhof in zijn woonplaats etens- en drinkwaren gestolen. De de jongen is aangehouden door de politie. IJZENDIJKE - Een negentienj arige j ongeman uit de gemeen te Temeuzen is in de nacht van donderdag op vrijdag slapend aangetroffen midden op delsabellaweg in IJzendijke. Hij was in dronken toestand tegen een bermpaaltje gereden en was daardoor midden op de rijbaan gevallen. Daar viel hij in slaap. De dronken fietser kreeg een proces-verbaal voor het 'in staat van dronkenschap in gevaar brengen van het ver keer'. TERNEUZEN - Een 86-jarige man uit het Belgische Zedel- gem kreeg gisteren van de Terneuzense politierechter een boete van 300 euro opgelegd voor nalatigheid in de zorg van zijn hond. De man had op 31 juli vorig jaar zijn hond in een hermetisch gesloten auto in de brandende zon achtergelaten, toen hij boodschappen ging doen. Een voorbijganger attendeerde een politieman op de kwelling die de hond in de auto moest door staan. Het dier had de tong ver uit de bek hangen en snakte naar adem. De agent bedacht zich geen moment. Door een ruit in te slaan kon de hond op 't nippertje van de dood worden ge red. Zijn baas was toen al ruim een uur weg. De Belg kreeg bij terugkeer een proces-verbaal. Gisteren moest hij zich voor de rechter verantwoorden, maar hij liet verstek gaan. foto's Mechteld Jansen als knetterdruk in de zomer maanden én moeilijk bereik baar, zowel over de weg als over het water. Schot vindt dat er snel wat moet gebeuren om het gebied - en ei genlijk de hele Zeeuwse Delta - beter toegankelijk te maken. De flessenhals bij Bruinisse moet met rigoureuze maatregelen worden opgelost. Geen 'pleis tertjes', zoals hij de geplande bypass en tweede brug over de Grevelingensluis noemt, maar een weg onder de sluis door. Een sluis in de Brouwersdam maakt het meer van twee kanten be reikbaar voor de recreatievaart, zodat de sluis bij Bruinisse wordt ontlast. Ook een door steek door Goeree-Overflakkee, zodat het Haringvliet en de Gre velingen met elkaar verbonden worden, zou de Marina-direc- teur 'toejuichen'. „Als je nu van af Hellevoetsluis hierheen wilt komen varen, ben je een dag be zig, Een doorsteek maakt het vaargebied ook toegankelijker en ontlast de huidige sluizen." Jong De Grevelingen is er volgens Schot en De Vast klaar voor. Op verschillende plekken, waaron der Aqua Delta, worden extra ligplaatsen gemaakt. „De Gre velingen is nog een betrekkelijk jong watersportgebied- Het ont wikkelt zich nu van watersport- naar waterrecreatiegebied", al dus Schot. Ruimte op het water, zo blijkt deze week, is er nog voldoende. De 'Lady of Score' tuft rustig langs de eilandjes, waar plezierjachten in kleine baaitjes liggen afgemeerd. Met amper wind neemt menig wa tersporter liever een frisse duik. Een enkele fanatiekeling dob bert nog wat rond. En heeft meer zijn zeilen te drogen han gen dan dat er sprake is van daadwerkelijke watersport. In slow motion glijdt de kust van Schouwen-Duiveiand voorbij. Alleen in de lucht een paar di'uktemakers: krijsend fladde ren ze mee en heten de dobbe rende dame welkom thuis. door Piet Kleemans OUWERKERK - Staatsbosbe heer gaat de pony's uit de in la- 1 gen bij Ouwerkerk weghalen en er runderen voor in de plaats uitzetten. Ondertussen wordt nijver gewerkt aan verdere uit werking van inlaagplannen. Op korte termijn gaat Staatsbosbe heer om tafel met de dorpsraad Ouwerkerk. Als het aan Staatsbosbeheer ligt gaan de Ouwerkerkse inlagen op de schop. Om meer broedvo- gels naar het gebi ed te lokken en een grotere variatie in planten leven te krijgen is in opdracht van Staatsbosbeheer door bu reau Royal Haskoning een her inrichtingsplan opgesteld. Eén van de meest ingrijpende voor gestelde maatregelen is het af graven van een zanddijk tussen de twee inlagen in. Zo ontstaat een meer open schorrengebied én worden de drie kleine cais sons beter zichtbaar. Het eind vorig jaar gelanceerde plan heeft in Ouwerkerk nogal wat losgemaakt. Met name de hoogte van de noodzakelijke in vestering - geraamd op 678.000 euro - deed veel Ouwerkerkers de wenkbrauwen optrekken. Ook werden vraagtekens gezet bij de noodzaak van het project. Het karakter van het door de watersnoodramp van 1953 ont stane landschap moet, vinden de dorpsbewoners, zoveel mo gelijk bewaard blijven. Dat is, benadrukt C. de Lange van Staatsbosbeheer, ook zeker de bedoeling. Hij voegt er aan toe dat Staatsbosbeheer zo snel mogelijk in overleg wil treden met de dorpsraad Ouwerkerk. „Een breed draagvlak onder de bevolking vinden wij voor dit project erg belangrijk. Bij de kritiek op de hoogte van inves tering kan De Lange zich wel iets voorstellen. Staatsbosbe heer heeft samen met project partner Waterschap Zeeuwse Eilanden het plan nog eens te gen het licht gehouden en de slotsom van dat onderzoek was dat het project 'beduidend goedkoper' kan worden uitge voerd. Eigen beheer Hoeveel goedkoper precies is volgens De Lange nog niet te zeggen. „Maar bijvoorbeeld het plaggen kan Staatsbosbeheer in eigen beheer doen. Daar is dan weer een apart potje voor zodat de kosten ervan niet ten laste van het project hoeven komen. En zo zijn er ook dingen die door mensen - van het waterschap in plaats van door derden ge daan kunnen worden. Op die manier kun je behoorlijk bespa ren." De kwaliteit van het landschap staat bij Staatsbosbeheer voor op. „Er wordt tegenwoordig veel werk gemaakt van het creë ren van nieuwe natuur zoals in Plan Tureluur. Wij vinden als Staatsbosbeheer dat de aan dacht voor 'oude natuur' als de inlagen bij Ouwerkerk daar door niet mag verslappen. Een goede waterkwaliteit is heel be langrijk. Het is onze plicht er al les aan te doen om die kwaliteit goed te houden. Overeenstemming Of het herinrichtingsplan over eenkomstig de wens van Staats bosbeheer in 2004 uitgevoerd kan, daar durft De Lange zijn hand niet voor in het vuur te steken. „We hopen dat de ge sprekken met de dorpsraad snel tot overeenstemming lei den en we werk kunnen gaan maken van de benodigde ver gunningen. Maar je hebt ook nog te maken met zaken als het broedseizoen en het stormsei zoen. ZIERIKZEE - Onder de Beuze aan het Havenplein in Zierikzee wordt vandaag een rommel markt gehouden. De opbrengst is bestemd voor de het Zeeuwse onderwijsproject in Burkina Faso. In de stad Léo wordt een vak school opgezet voor kansarme jongeren. De school biedt in middels onderwijs aan 320 leer lingen, gericht op de opbouw van het straatarme land. Om de vakschool compleet te maken, is nog ruim tweehonderdduizend euro nodig. De gezamenlijke Zeeuwse comité's van Woord en Daad zetten zich hiervoor in. De organisatie van de rommel markt is in handen van het co mité Schouwen-Duiveiand. De verkoping begint om 9.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 57