PZC Garage Rilland heeft haast met verhuizing PZC Bestralingsbunkers naast ziekenhuis zijn bijna gereed Docenten De Tweern bijgeschoold op gebied van dyslexie Dorpsraden ergeren zich aan paardenpoep Feestbeest bestraft Natuur in uitvoering in de polder 13 Reimerswaalse fracties zetten vraagtekens bij Bevelandse samenwerking zaterdag 12 juli 2003 Fietsdriedaagse Pleidooi Broed vogels Fijnstraal Motorrijders raken rijbewijs kwijt Bromfietser rijdt tegen auto Hennepkwekerij ontmanteld Veertienjarige steelt uit winkel Dronken man slaapt op de weg Agressieve klant aangehouden Man aangehouden na bedreiging Trots rjnnr.lan van Ommen OEN HAAG - Garage Van Hoek aan de Haltestraat in Rilland J;wil zo snel mogelijk verhuizen naar bedrijventerrein De Poort. Maar door allerlei juridische procedures is de uitbreiding van 0e Poort voorlopig bevroren. Gisteren diende een spoedpro cedure bij de Raad van State in Den Haag. Vooral akkerbouwer J. van Gor- sel ziet de uitbreiding van het bedrijventerrein helemaal niet zitten. De gemeente Reimers- waal wil De Poort uitbreiden om grotere bedrijven van buiten de gemeente te kunnen aantrek ken. Maar de woordvoerster van de garage wees er gisteren bij de Raad van State op dat Van Hoek een klein lokaal bedrijf is dat zich slechts wil vestigen naast de Mazda-garage op een klein hoekje van het bedrijventerrein, ver van Van Gorsels boerderij In principe heeft Van Gorsel te gen een beperkte vestiging van Van Hoek geen bezwaar, maar hij vreest dat de garage mogelijk meer wil uitbreiden dan ze doet voorkomen. De woordvoerster van Van Hoek ontkende dat ten stelligste en zei dat het bouw plan niet afwijkt van waarmee Van Gorsel eerder heeft inge stemd. Staatsraad D. Dolman zei wei nig reden te zien om Van Hoek nu al zijn zin te geven, aange zien binnen enkele maanden de bodemzaak over de uitbreiding van De Poort door het rechtscol lege wordt behandeld. Dan zal de Raad van State een definitief oordeel vellen over de gemeen telijke plannen met De Poort. Intussen heeft de gemeente het onderzoeksrapport van de mi lieuadviseur van de Raad van State over De Poort binnenge kregen. Gemeentewoordvoer der P. van Dijke zei dat hij 'niet geheel ontevreden' is over het zogeheten STAB-rapport, dat een belangrijke rol tijdens de komende bodemzaak zal spe len. De woordvoerster van de garage tekende nog aan dat het bedrijf voor 1 januari 2004 al lerlei kostbare milieumaatrege len moet nemen, zoals het leg gen van een vloeistofdichte vloer. En dat is zondegeld als het bedrijf toch gaat verhuizen. Uitspraak volgt over enkele we ken. Politiek sceptisch over regiovisie Hoor Rob Paardekam KRUININGEN - Het is aller minst zeker of Reimerswaal meedoet aan de ontwikkeling van een regiovisie voor de Beve- landen. Op de SGP na toonden alle partijen zich donderdag tij dens de commissie wonen en mi lieu zeer sceptisch over het plan. Goes, Kapelle, Borsele, Noord- Beveland en Reimerswaal heb ben eind 2000 het Bestuurlijk Platform De Bevelanden opge richt. Dat is een overlegorgaan op het gebied van economische zaken en ruimtelijke ordening. Om de samenwerking wat meer gestalte te geven, willen de col leges van de betrokken gemeen ten een regiovisie opstellen. Daarin worden onder meer lo caties voor wonen, bedrijvig heid, verkeer, natuur en voor zieningen vastgelegd. Uit gangspunt is een regiovisie die Goes, Borsele en Kapelle eind jaren negentig opstelden. STAVENISSE - Stichting Ac tief Stavenisse houdt van maan dag 14 tot en met woensdag 16 juli een fietsdriedaagse nieuwe stijl. De nieuwe stijl staat voor de ac tiviteiten en verrassingen on derweg. Deelnemers aan de rou te van vijftien kilometer starten elke avond tussen zes en zeven uur. Wie drie keer meefietst krijgt een herinnering. Opgeven per avond is ook mogelijk. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 2 3 - j arige man uit Ekeren (B) voor bezit van xtc en joyriding veroordeeld tot 500 euro boete en 15 0 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaarde lijk. Officier van justitie J. Zonder van geloofde de verklaring van de verdachte niet dat hij de vijf tig xtc-pillen, die hij op 3 mei op de markt in Terneuzen had ge kocht van een kennisvoor eigen gebruik nodig had. De man zei de pillen als partydrugs op feestjes te slikken, waardoor hij in staat zou zijn langer te fees ten. „Dit klinkt ongeloofwaar dig. Als u stelt op een feest zo veel pillen te gebruiken, is de kans aanwezig dat u met een lijkwagen wordt afgevoerd. Volgens mij was het de bedoe ling ze te verkopen. De joyriding op 3 mei werd door de verdachte toegegeven. Hij had de sleutels van de auto van zijn schoonmoeder gepakt en was vervolgens gaan rijden. De officier eiste 180 uur werkstraf en 500 euro boete. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De partij en uit de Reimerswaal se gemeenteraad toonden zich donderdag zeer kritisch over deelname aan de ontwikkeling van de visie. „Goes, Goes en nog eens Goes", liet A. Jumelet (Christenunie) weten, aange vend dat in zijn ogen toch alles om Goes draait. N. van der Hoest van Leefbaar Reimers waal zei dat de verregaande sa menwerking maar tot één ding kan leiden: een gemeentelijke herindeling. „Daar doen wij niet aan mee." De andere partijen bleken voor al moeite te hebben met de kos ten. Reimerswaal moet in eerste instantie een bijdrage van 2,50 euro per inwoner betalen. „Dat is nogal wat", zei C. Jasperse (CDA). „Waarom moet de voor zitter 7500 euro per j aar verdie nen, als hij maar één keer per maand moet opdraven?", vroeg C. Knuit (PvdA) zich af. „Ik denk dat ik me ook maar aan meld." J. Kramer van de BBR sprak over het zoveelste samen werkingsverband. „Al die ver banden kosten ons een hoop geld, maar het voordeel voor Reimerswaal is nog nooit bewe zen. Ook M. van der Meijden (VVD) zette haar vraagtekens bij het plan. „Moeten we weer zoveel geld in een samenwer king steken? Als we zelf een keer iets willen, kan het niet, omdat er geen geld is." Na alle kritiek te hebben aange hoord, hield wethouder M. van Overloop een vurig pleidooi voor de regiovisie. Volgens hem is het geen weggegooid geld. In tegendeel, deelname zou nood zakelijk zijn, wil Reimerswaal op den duur niet buiten de boot vallen. „Als individuele ge meente heb je bij de provincie straks niets meer in te brengen. De Bevelanden hebben samen eenderde van de bevolking van Zeeland. Als we samen bij Ge deputeerde Staten (GS) aan kloppen, maakt dat pas in druk." Het nieuwe college van GS heeft volgens Van Overloop duidelijk aangegeven dat ge meenten die iets willen, moeten samenwerken. Uiteindelijk lieten alleen SGP en VVD weten akkoord te gaan met deelname aan de ontwikke lingvan de regiovisie. De meeste andere partijen bespreken het nog eens en laten later hun defi nitieve standpunt horen. Alleen CDA en Leefbaar Reimerswaal toonden zich donderdag perti nent tegen het plan. Van der Hoest vond de argumentatie van de wethouder maar onzin. „Het is te gek voor woorden dat we als Bevelandse gemeenten onze eigen provincie moeten creëren om bij de echte provin cie iets gedaan te krijgen." Omwonenden krijgen als eerste de kans te zien hoe de natuur zich ontwikkelt inde Scherpenissepolder. door Roif Bosboom SCHERPENISSE - 'Kwetsbaar gebied. Niet betreden.' De boodschap op het bord is helder en wordt onderstreept met hek werk en hangslot. De Scherpe nissepolder, sinds kort een na tuurgebied, is verboden terrein. Toch wil Staatsbosbeheer, sa men met de Natuurvereniging Tholen, uitzonderingen maken door op bescheiden schaal rond leidingen te organiseren. Om wonenden hadden deze week de primeur. De omvang van de groep valt boswachter Dirk Fluijt allesbe halve tegen. Zo'n dertig men sen, van jong tot oud, hebben zich verzameld op de Platteweg. Allemaal willen ze eens met ei gen ogen en van dichtbij zien wat er, bij wijze van spreken, in hun achtertuin is gebeurd. De grote lijnen zijn hun uiteraard bekend: in het leader van de ruil verkaveling Poortvliet en onder de vlag van het plan Tureluur is de polder ten zuiden van Scherpenisse omgevormd tot een natuurgebied van 170 hec tare. Daarmee is een gelei delijke overgang ontstaan van de Oosterschelde naar het Thoolse land. De zorg voor het gebied is sinds twee maanden toevertrouwd aan Staatsbosbe heer. De Platteweg doorsnijdt het ge bied. De groep loopt eerst in oostelijke richting, waar Dirk Fluijt op het hekwerk klimt. „Laat het geluid maar tot je ko men", zegt hij tot zijn publiek. De roep van vele vogels klinkt, vermengd met de lome wind en de rust van de stilte. Het is nog een beetje de stilte na de storm. Graafmachines zijn er behoor lijk tekeergegaan. Vele tonnen grond werden verzet om de goe de omstandigheden te schep pen. „De omstandigheden zijn er nu. De natuur moet de rest doen." ebben de Scherpenissepolder inmiddels gevonden. „Het zijn er echt heel veel.Er zijn inmid dels 37 soorten broedvogels ge teld. Veel kokmeeuwen, maar ook wilde eend, kluut ('Alle klu ten van het eiland zitten hier'), kievit, tureluur, noordse stern, zelfs een koekoek, veldleeuwe rik, graspieper, noem maar op. „Vogelaars zijn zeer enthousi ast." Het is, bewust, vooral een nat gebied geworden. Het waterpeil is er, met anderhalve meter on der NAP, hoger dan elders in de omgeving. Met schotbalken en dammen rond het gebied wordt het peil ook vastgehouden; al leen wat echt te veel is, wordt af gevoerd. „Als het net zo regent als in 1998, loopt de hele bak misschien wel vol", zegt Fluijt. „Water is van wezenlijk belang voor de natuur. Vogels zoeken hun voedsel vooral in slikkige bodems en die vinden ze hier. Dat maakt het bij uitstek een rust- en foerageergebied voor door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De uitbreiding van het Zeeuws Radio-Thera peutisch Instituut naast het zie kenhuis in Vlissingen is in volle gang. De twee extra bestra lingsbunkers waarin de bestra lingstoestellen komen te staan, zijn al goed herkenbaar vanuit de lucht. In deze bunkers wor den patiënten met behulp van straling behandeld. Het metalen vlechtwerk van ge wapend beton geeft aan waar de muren komen. Op sommige plaatsen worden de muren tweeënhalve meter dik. Dat is nodig om de omgeving af te schermen voor de therapeuti sche straling, die noodzakelijk is voor de patiënt. Volgens de planning worden de bunker- wanden op 24 juli gestort. Het hart van de nieuwbouw is daar mee bijna gereed. De werkzaamheden nemen nog een klein jaar in beslag. In het voorjaar van 2004 worden de twee bestralingstoestel len geïnstalleerd. Medio vol gend jaar wordt de nieuwbouw waarschijnlijk in gebruik geno men. Het Zeeuws Radio-Therapeu tisch Instituut (ZRTI) heeft al twee bestralingsbunkers waar in jaarlijks 15.000 behandelin gen worden uitgevoerd. De vraag naar behandelingen stijgt volgens het Ziekenhuis Walche ren en het ZRTI met ongeveer 5 procent met jaar. Om aan die be hoefte te kunnen voldoen en om wachttijden te voorkomen, worden de twee extra bunkers gebouwd. De bunkers, het hart van de nieuwbouw, beginnen duidelij ke vormen aan te nemen, maar de bouwwerkzaamheden duren nog wel een jaar. foto Lex de Meester foto Willem Mieras bijvoorbeeld ganzen en wilde eenden in de winter." Aan de westkant van de Platte weg mogen de deelnemers daadwerkelijk het gebied in. Al snel ontstaat er onderling een discussie over de distels. Die tie ren er welig. Vooral de akkerdis tels stemmen de agrariërs in de groep bezorgd. Zij zien de plui zige vruchtjes al op hun land ko men, met alle ellende van dien. „Er zijn hier meer boeren dan natuurliefhebbers", merkt een toehoorder van het debat op. Dat valt verkeerd bij een van de agrariërs. „Wij zijn óók natuur liefhebbers, maar hebben daar naast andere belangen." Koeien zijn ingehuurd om, te gen kost en bewoning, de begra- zing voor hun rekening te ne men. Het gezelschap trekt hun aandacht. Ze volgen de groep op de voet. Fluijt laat kale, zoute plekken zien, waar zeekraal groeit. Even verderop is de grond zo ver afgegraven dat door de droogte een haast lava achtig landschap is ontstaan, met zoutkristallen aan de op pervlakte. De rondleiding is steeds meer een gezamenlijke wandeling ge worden, zonder centrale uitleg. De kenners in de uitgewaaierde groep vertellen de onwetenden wat er allemaal te zien is. Tallo ze plantennamen worden ge noemd, als een haast poëtische litanie: wilgenroosje, moeras andoorn, Canadese fijnstraal. De vele verrekijkers halen vo gels dichterbij. Een aalscholver tuurt peinzend over het water. De terugtocht gaat over de Gat- weg, althans via de route waar die weg voorheen lag. „De weg is weg", zegt Fluijt. Opgeruimd ten gunste van de natuur. Aan het eind van de tocht verwijst Fluijt nog even naar het distel- debatje. „Het gebied is nog te ruig. Er is veel pioniersvegeta tie. Verschraling en begrazing moeten hun werk gaan doen. Pas over vijf of tien jaar heb je een stabiele situatie. Als je dan terugkomt, herken je het hier niet meer terug, want dit is echt een gebied met allure." YERSEKE - Twee motorrijders van 33 en 35 jaar uit Kapelle moesten donderdagavond hun rijbewijs afstaan. De politie betrapte hen op de Postweg in Yerseke op het rijden met een snelheid van 140 kilometer per uur. Op die weg is maximaal 100 kilometer per uur toegestaan. YERSEKE - Een zestienjarige bromfietser uit Yerseke botste donderdagmiddag in de Korringaweg tegen een 24-jarige au tomobilist uit Vlissingen. Zowel de bestuurder van de brom mer als zijn zeventienjarige plaatsgenoot, die achterop zat, droegen geen helm. Zij werden met schaafwonden overgebracht naar het zieken huis. LEWEDORP - In een pand aan de Postweg in Lewedorp is donderdagavond een hennepkwekerij ontmanteld. De politie nam 559 planten en alle apparatuur in beslag. GOES - Een veertienjarige inwoner van Goes heeft gister morgen uit een winkel aan de Beukenhof in zijn woonplaats etens- en drinkwaren ontvreemd. De jongen is aangehouden door de politie. IJZENDIJKE - Een negentienjarige jongeman uit de gemeen te Terneuzen is in de nacht van donderdag op vrijdag slapend aangetroffen midden op de Isabellaweg in IJzendijke. Hij was in dronken toestand tegen een bermpaaltje gereden en was daardoor midden op de rijbaan gevallen. Daar viel hij in slaap. De dronken fietser kreeg een proces-verbaal voor het 'in staat van dronkenschap in gevaar brengen van het ver keer'. ZIERIKZEE - Een 35-jarige inwoner van Zierikzee is vrijdag rond middernacht aangehouden door de politie, omdat hij weigerde een terras te verlaten. De man zat op een terras aan de Nieuwe Haven en had geen zin de zaak te verlaten, on danks herhaaldelijk aangeven van het personeel dat het tijd was om te sluiten. Daarbij kwam het uiteindelijk tot een handgemeen en scheurde de man de kleding van één van de medewerkers. Ook op het verzoek van de politie zich te verwijderen, reageerde hij agressief. Omdathij bovendiennietvanzinswaszijnnaam te noemen, werd de Zierikzeeënaar meegenomen naar het bu- MIDDELBURG - Een 25-jarige Middelburger is in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden. Hij had dezelfde avond in een woning aan de Driewegenhof een man met een mes en een alarmpistool bedreigd. De politie heeft de wapens in beslag genomen. De mannen waren bekenden van elkaar. Ze hebben al langer een conflict. door Marjolein Verbrdggen GOES - Bijna het gehiele team van De Tweern in Goes, een school voor speciaal basison derwijs, is sinds deze week deskundig in het lesgeven aan kinderen met lees- en spelling problemen. Donderdag kregen twaalf on derwijzers hun diploma voor een opleiding in het begeleiden van leerlingen met dyslexie. Vo rig jaar rondden achttien colle ga's hun opleiding af. Kinderen met dyslexie hebben een leerstoornis op het gebied van taal. In hoeverre zij moeite hebben met lezen of spellen, verschilt per kind. Volgens di recteur C. Beun van de Tweern is op basisscholen de deskundig heid toegenomen om deze stoor nis te herkennen. De Tweern krijgt daarom meer aanmeldin gen van leerlingen met dyslexie. Het seminarium voor orthope dagogiek van de Hogeschool Utrecht verzorgde de opleiding voor de leerkrachten. Naast theorie was vooral de praktijk binnen de school belangrijk. Zo paste de eerste groep opgeleiden vorig jaar de leesmethode zo aan dat dyslectische kinde ren extra tijd en ondersteuning krijgen bij het leren lezen. De Tweern heeft met ongeveer zestig andere basisscholen op de Bevelanden een samenwer kingsverband. „Binnen dit ver band zijn wij de enige voor spe ciaal onderwijs", zegt Beun. „Onderdeel van die samenwer king is onze ondersteuning aan scholen die vastlopen in de be geleiding van een kind met een lees- of spellingprobleem. Hier door is het nogal eens mogelijk de leerling binnen het reguliere onderwijs te houden. Vaak kun nen deze kinderen verder goed leren. Bij ernstigere problemen nemen wij het over." „Ik ben blij met onze deskun digheid, en een beetje trots", zegt Beun. „Ik verwacht de ko mende jaren goede resultaten." Naast dyslectici kunnen op de school ook kinderen terecht met andere leerproblemen. „Het gaat om complexe problemen", volgens Beun. „Dat betekent dat onze leerlingen bij het leren vaak een combinatie van belem meringen ondervinden. Die kunnen sociaal-emotioneel zijn of intellectueel. Vaak is er ook sprake van gedragsproblemen en een ongunstige thuissitua tie." door Miriam van den Broek AAGTEKERKE - Alle dorpsra den van de gemeente Veere heb ben gezamenlijk bij de gemeen te geklaagd over een toename van paardenmest op de straten. De dorpsraden willen dat de ge meente een convenant afsluit met maneges waarin wordt af gesproken dat ruiters niet op fietspaden mogen komen. „In de gemeente Veere zien we - ook door het toenemende toeris me - steeds meer 'zondagsrui- ters", schrijft H. Willems na mens de dorpsraden. „Zij confronteren de bewoners van de gemeente in toenemende ma te met de lasten van hun lusten. De dorpsraden weten dat paard en ruiter gerekend moeten wor den tot de gewone verkeersdeel nemers en dat ze dus gebruik kunnen maken van de openbare weg. Maar de dorpsraden weten ook dat de gemeente daar een uitzondering op kan maken door de Algemene Plaatselijke Verordening aan te passen. De dorpsraden stellen voor een stelsel van ruiterroutes aan te leggen. De ruiters hoeven dan niet langer over fietspaden te rijden. Met de maneges kan worden afgesproken dat dit zelfs voortaan verboden wordt. Het college van B en W erkent het probleem en legt uit dat rui ters van de berm of de rijbaan gebruik moeten maken als er geen ruiterpad is. Gebruik ma ken van een fiets- of voetpad is verboden. De ruiter is verder verplicht ervoor te zorgen dat de uitwerpselen van het paard snel worden opgeruimd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51