- V* Belhuizen telefoneren via gekraakte bedrijfscentrales Artsenstudie moet meer toegespitst worden op kerntaken Vrijspraak voor verdachte van moord op Goudse studente Verzekeraar constateert alarmerende arbeidsongeschiktheidscijfers Swingen boven de tulpenbollen Nieuwe bedragen minimumloon? zaterdag 12 juli 2003 den haag - Eén op de acht tandartsen in Nederland was in 2000 drie of meer maanden ar beidsongeschikt. Dat blijkt uit een onderzoek van arbeidson geschiktheidsverzekeraar Mo- vir, die het overgrote deel van de tandartsen verzekert. Werkdruk Belastingdienst aangeklaagd voor gesjoemel met kippenruimers Gijzeling in café Breda gevolg van drugsruzie Peper dreigde met opstappen om burgemeester Codes Wilt u uw teveel aan kilo's voor altijd kwijt en is uw gezondheid u meer waard dan ca. 5,- per dag? Communicatie Lekkend Statenlid veroordeeld Rotterdammer naakt op brommer Kustwacht vangt 880 kilo cocaïne Verbrandingspillen gevaarlijk Jongens bekennen brandstichting Kermis Journalisten bij huis kroonprins gearresteerd .SZW.nl Dan weet u het snel pzc Tandarts belandt vaak in WAO HnorSaskia Bonger Volgens hoogleraar Tandheel kunde en expert op het gebied van beroepsgerelateerde klach ten Oene Hokwerda stijgt het aantal tandartsen dat uitvalt sindsdien alleen maar verder. Movir ziet steeds meer tandart sen op jongere leeftijd voor lan gere tijd uitvallen. Movir heeft de arbeidsongeschiktheidcij- fers van de periode van 1995 tot 2000 bekeken. Aan het begin van die periode was negen pro cent drie maanden of langer ar beidsongeschikt. Peter Gordijn van Movir spreekt van een zor gelijke stijging. Vooral stress en rug- en nek- klachten breken steeds meer tandartsen opTien j aar geleden had een kwart van de tandart sen een verhoogd risico op een vroegtijdig einde van zijn loop baan, nu is dat bijna het dubbe le. Volgens hoogleraar Oene Hokwerda heeft tweederde van de tandartsen last van grotere en kleinere kwalen, die voortko men uit het werk. De oorzaken van de gezond heidsklachten van tandartsen zijn divers. Volgens Hokwerda speelt de gespannen werksitua tie van veel tandartsen een grote rol. „De werkdruk is hoog door het gebrek aan tandartsen, pati ënten zijn veeleisender gewor den en tandartsen moeten zich steeds meer bezighouden met werkzaamheden als communi catie en administratie." Daarbij komt wat Hokwerda de 'tarie- venproblematiek' noemt. De kosten die tandartsen maken zijn hoger dan de prijzen die ze hun patiënten in rekening mo gen brengen. Volgens voorzitter Herman van Nouhuys van de Associatie Ne derlandse Tandartsen toont de huidige tarievenwet totaal geen respect voor de beroepsgroep. „De politiek bepaalt vanachter het bureau de prijs van de zorg. Maar die tarieven zijn in de praktijk onbruikbaar. Tandart sen komen onder grote druk te staan. Dat leidt in veel gevallen tot gezondheidsklachten", ver telt hij Slechte apparatuur geeft tand artsen vervolgens de genade klap. Joseph Wouters van het bureau voor arbeidsgeschikt- heidsvraagstukken Terzet, dat veel opgebrande tandartsen weer aan het werk probeert te krijgen, vindt dat er een keur merk voor tandheelkundige in strumenten moet komen. „De meerderheid van de tandartsen werkt met apparaten die niet zijn gemaakt op de mens. Daar door ontstaan allerlei lichame lijke klachten, die met beter materiaal voorkomen hadden kunnen worden." GPD HILVERSUM - De Nederlandse Belangenvereniging van Hob- bydierhouders (NBvH) heeft gisteren een aanklacht inge diend tegen de belastingdienst. De advocaat van de organisatie verwijt de dienst deelname aan een criminele organisatie omdat asielzoekers onder een fictieve naam hebben meegewerkt aan de ruiming van kippen. De vereniging speelt daarmee in op het nieuws dat de belasting dienst in Heerlen zich mogelijk schuldig heeft gemaakt aan valsheid in geschrifte. De in specteur liet bij de ruiming van pluimvee in verband met de vo gelpest honderden asielzoekers werken onder één sofinummer en onder één fictieve naam: F. Vogelpest, geboren op 14 april 2003. „Ik vroeg mij indertijd al af waar op zo'n korte termijn zo veel mensen vandaan kwamen dat ze met vijftien man tegelijk achter een of twee kippen aan konden rennen", aldus de advo caat van de vereniging, B. van der Goen. „Nu blijkt dat de be lastingdienst alle regels opzij heeft geschoven om de ruimin gen mogelijk te maken. Het Openbaar Ministerie (OM) moet daar onderzoek naar doen. De raadsman dient de klacht in bij het OM in Den Haag. ANP BREDA - Een uit de hand gelo pen ruzie over drugs lijkt de aanleiding van de gijzeling in café-bar Angad aan de Haag- weg in Breda, die donderdag heeft plaatsgevonden. Dat zegt de politie na het verhoren van de betrokken personen. Zes van de zeven mannen die zijn aangehouden, zijn gister middag weer vrijgelaten. De 34- jarige man uit Breda die ervan verdacht wordt de anderen te hebben gegijzeld, zit nog vast. Twee van de vrijgelaten man nen, een 32-jarige man uit Bre da en een 31-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, zijn meteen weer opgepakt om dat ze nog andere straffen moes ten uitzitten. Uit onderzoek is intussen geble ken dat er geen vuurwapen in het spel was. Wel is in de auto van een van de mannen een ploertendoder gevonden. Bo vendien is een betrekkelijk klei ne hoeveelheid drugs (voor drie 'consumpties') aangetroffen bij de arrestanten. Volgens de poli tie waren ze sterk onder invloed van alcohol en drugs. GPD T.TV - •"'•sv.. 'A-I.- "VTv LIOESSENS - In de schuur van bollenboer Pieter Braaksma uit Lioessens (bij Dokkum) klinkt boven het monotone gestamp van de sorteermachine het exotisch klinkende gezang van zijn bollenpelploeg. Braaksma huurt de laatste jaren geen schooljeugd meer in, maar asielzoekers. Die hebben plezier in het werk. Al weken geleden had de Kongo lees Pvati aan Pieter Braaksma in een winkel in Dokkum gevraagd: „Over een paar weken werken?" Het knikje van de bollenboer was voldoende om alle leed en het lange wachten op een verblijfsvergunning even te vergeten. Pvati: ,Ik zou hier altijd wel willen werken. Ik verveel me soms heel erg op het centrum." foto Catrinus van der Veen/GPD UTRECHT - Annie Brouwer was nooit burgemeester van Utrecht geworden als Bram Pe per in het tweede kabinet Kok niet met opstappen had ge dreigd. Die onthulling doet Peper deze week in een interview in het weekblad Vrij Nederland. De partijgenoot van Brouwer (PvdA) wierp naar eigen zeggen in 1999 zijn volle ministeriële gewicht in de strijd om Brouwer benoemd te krijgen. Een meer derheid van het kabinet wilde Jacob Kohnstamm van D66 als nieuwe burgemeester van Utrecht, maar Peper ging er recht tegenin. GPD door Petra Huijser DEN HAAG - Belhuizen kraken telefooncentrales van grote be drijven om hun internationale telefoonverkeer 'goedkoop' af te wikkelen. De afgelopen twee jaar zijn zeker tachtig onderne mingen slachtoffer geworden van deze criminaliteit voor een bedrag van miljoenen euro's. Dat blijkt uit onderzoek van het Interregionaal Fraude Team Noord. In verband met de zaak zijn in november vorig j aar twee verdachten uit Diemen en Am sterdam-Zuidoost aangehou den. Zij komen binnenkort voor de rechter. De schade voor de getroffen be drijven loopt per bedrijf op tot honderdduizenden euro's. Na men van gedupeerde bedrijven noemt de politie niet. „Het gaat om ondernemingen die hun werknemers in staat stellen om bijvoorbeeld van hun huis uit gebruik te maken van de centra les. Als je dat niet goed bevei ligt, dan zijn ze een makkelijke prooi voor criminelen", stelt P. Boomsma, woordvoerder van het Interregionaal Fraude Team Noord. Dat team is belast met de opsporing van telecom- fraude. Nadat de telefooncentrales wa ren gekraakt, leidden vijftien belhuizen in Rotterdam, Am sterdam en Den Haag hun tele foonverkeer daarlangs. Op die manier zadelden de belhuizen, eigendom van de twee verdach ten, de gekraakte bedrijven op met de kosten van het interna tionale telefoonverkeer, terwijl zij alleen tegen lokaal tarief in heiden in de telefooncentrale. De klanten van de belhuizen be taalden een tarief dat net onder het gewone KPN-tarief ligt. Een aantal bedrijven ontdekte de fraude naar verhouding snel omdat hun lijnen zo druk wer den gebruikt, dat de eigen me dewerkers niet konden bellen. Andere werden pas gealar meerd toen ze telefoonrekenin gen binnen kregen die explosief hoger waren dan normaal. „Wij zijn de zaak op het spoor gekomen door aangiften van be drijven", stelt Boomsma. De po litie ontdekte vervolgens dat de codes om de bedrijfscentrales Advertentie Miljoenen mensen in de wereld gingen u voor! Bel nu: 0113-383484 of b.g.g. 0113-320204 en maak vandaag nog een afspraak, dan kunt u morgen starten. TJA.. Vrt DEALPA C H E door Helma van den Berg UTRECHT - Artsen zouden ja ren eerder als specialist aan de slag kunnen, wanneer bepaalde vaardigheden uit de studie ge neeskunde geschrapt worden. Door toespitsing op de kernta ken van de arts en door een verbeterde aandacht aan aan sluiting op de praktijk, kan de kwaliteit van de medische stand toenemen. Dat stellen de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Geneeskunde (KNMG) en de Orde van Medisch Specialisten. Eerder deze week adviseerde een commissie de ministeries van VWS en OCW al voor een in dikking van de jarenlange dok tersopleidingen. De scholing tot basisarts zou in plaats van zes jaar, vier jaar moeten duren. De zesjarige opleiding tot specia list zou nog eens twee jaar kor ter kunnen. Daarmee wil de commissie het artsentekort aanpakken en de Nederlandse opleiding laten aansluiten bij de Europese regels. Volgens de KNMG is de oplei ding vooral aan verbetering toe. „Inkorten mag niet het belang rijkste doel zijn. De scholing van artsen moet meer aanslui ten op de arbeidsmarkt en de functie van de arts van nu en straks", aldus woordvoerster Monique van Eijkelenburg. Studenten geneeskunde krijgen nu een brede opleiding en leren ook taken die door minder hoog opgeleide assistenten gedaan kunnen worden. Daarentegen wordt volgens Van Eijkelenburg weinig aandacht besteed aan communicatie en sociale vaar digheden: „Dat wreekt zich nu. DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren het Brabantse SP-Statenlid R. Roovers wegens het schenden van de geheimhoudingsplicht tot een voorwaardelijke cel straf van twee maanden veroordeeld. Tegen hem was een voorwaardelijke straf van drie maanden geëist. Roovers zette in j uni 2001 vertrouwelij ke stukken op internet over de privatisering van het vervoersbedrijf BBA. De recht bank in Den Bosch veroordeelde het Statenlid vorig jaar tot drie maanden cel voorwaardelijk. Roovers ging in beroep. Hij vond het zijn plicht als volksvertegenwoordiger de onderne mingsraad en andere belanghebbenden inzage in de stukken te geven. Volgens de ondernemingsraad van BBA konden dankzij de actie van Roovers waarborgen worden afgedwon gen voor het behoud van de werkgelegenheid. ANP ROTTERDAM - Politiemensen op de Vlietlaan in Rotterdam zagen gisterochtend tot hun verbazing een man naakt op een brommer voorbij rijden. Hij had behalve een helm en witte sportsokken niets aan. De agenten konden de 59-jarige 'brommerstreaker' na een korte achtervolging aanhouden. De beschonken Rotterdammer verklaarde dat hij zich zojuist had uitgekleed en op weg was naar huis. Met kleren weer aan en een bekeuring op zak mocht de naaktloper gaan. Zijn brommer moest hij laten staan. ANP PHILIPSBURG - De kustwacht van de Nederlandse Antillen heeft in de Simpson Bay bij Sint Maarten 880 kilogram cocaï ne onderschept. Dat maakte de kustwacht gisteren bekend. De drugs werden aangetroffen aan boord van de onder Vene zolaanse vlag varende zeilboot Nosy-Be. Twee mannen van Uruguaanse afkomst zijn aangehouden. De mannen ver klaarden dat zij het schip pas hadden gekocht en bezig waren met een proefvaart. De mannen zijn samen met het schip en de drugs overgedragen aan de lokale autoriteiten. ANP DEN HAAG - De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) heeft gisteren gewaarschuwd voor het gebruik van een bepaald soort vetverbrandingspillen. Het gaat om capsules die de stof DNP bevatten. Vooral bodybuilders gebruiken de pillen. Volgens de VWA kan 1000 milligram DNP dodelijk zijn. Cap sules met de stof kunnen op internet aangeschaft worden. De instelling is op een internetpagina gestuit, waar pillen met daarin 200 milligram DNP kunnen worden gekocht. De doua ne in Finland heeft recent capsules aangetroffen met daarin 380 milligram DNP. ANP GOUDA - De politie heeft twee Goudse jongens van 17 en 20 jaar aangehouden op verdenking van brandstichting bij zorg centrum De Savelberg in Gouda op zondagochtend 8 juni. Wegens de brand werden 119 hoogbejaarden geëvacueerd en werd het centrum onbewoonbaar verklaard. De woensdag aangehouden jongens hebben tegen de politie bekend, aldus het Openbaar Ministerie gisteren. Een nachtverpleegkundige ontdekte de brand in het zorgcen trum in de vroege morgen van Eerste Pinksterdag. De brand ontstond bij een mobiel toilet vlak voor de flat. Door het aan steken van plastic en bouwmaterialen sloeg de brand al snel via de ramen van het trappenhuis het gebouw binnen. ANP binnen te komen volop werden verhandeld. De zaak was moeilijk rond te krijgen voor het team, omdat het ook voor de getroffen onder nemingen lastig was om te achterhalen waarom de tele foonrekening zo explosief was gestegen. KPN registreert im mers wel alle uitgaande tele foontjes maar niet de binnenko mende gesprekken. Boomsma denkt dat de zaak niet op zichzelf staat. „Het komt zeker vaker voor. Die eigenaren van de belhuizen kennen elkaar allemaal. Ook bleek dat ze in België en Ierland actief zijn ge weest. En elders in Europa is de politie met soortgelijke zaken bezig geweest." De twee nu aangehouden ver dachten wordt computervrede breuk, het oneigenlijk gebruik van telecomdiensten en lid maatschap van een criminele organisatie ten laste gelegd. Al les bij elkaar staat daar een maximale straf van zes jaar cel op. GPD Mensen blijven met klachten zitten, vooral omdat zij door hun arts onvoldoende geïnfor meerd zijn." Het laatste jaar, waarin de arts in opleiding met co-schappen bezig is, zou een schakeljaar moeten worden waarin de stu dent al stage loopt in de specia lisatie van haar of zijn keuze. Dat zou de specialisatie-oplei ding kunnen bekorten. Volgens de orde moeten alle opleidingen ook opnieuw en meer op de praktijk worden ingericht. Het Universitair Medische Centrum (UMC) Utrecht is hier al mee be zig, zegt woordvoerster Annette Aarts: „Niet elke internist in op leiding hoeft bijvoorbeeld het dialyseren te leren. Menigeen doet het later nooit meer omdat ze een ander specialisme heb ben gekozen." GPD door Fleur Halkema i DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft een 23-jarige Gouwenaar gisteren vrijgespro ken van de moord op de Goudse studente Mariëlla de Geus. Het hof is, net als de rechtbank vorig jaar, niet overtuigd van het be wijs dat het Openbaar Ministe rie aandroeg. De Geus werd begin november 2001 dood aangetroffen op een parkeerplaats in het centrum van Gouda. Zij bleek te zijn ver kracht en gewurgd. Haar dood maakte in Gouda veel emoties los. Ongeveer tienduizend men sen liepen mee in een stille tocht ter nagedachtenis aan de jonge vrouw. Verdachtes betrokkenheid bij de dood van De Geus blijkt vol gens het gerechtshof alleen uit zijn eigen verklaringen. De po litie heeft geen fysiek bewijs, zoals vingerafdrukken of haren gevonden, dat erop duidt dat hij de studente heeft vermoord of op de plek van de moord was. Zijn verklaringen zijn boven dien in tegenspraak met ander bewijs, aldus het rechtscollege. De verdachte bekende bij de po litie wel dat hij De Geus tegen het hoofd had geslagen met een baksteen, maar volgens de pa tholoog was de doodsoorzaak verstikking door wurging. Sperma dat bij sectie op het do de lichaam werd gevonden, bleek niet afkomstig van de Gouwenaar. In Nederland kan een verdachte niet alleen op ba sis van zijn eigen verklaring worden veroordeeld. Advocaat J. Knoester van de verdachte reageerde opgelucht op de uitspraak van het hof. „Ik ben niet echt verrast, maar je weet toch nooit helemaal hoe het gaat lopen." De 23-jarige zwakbegaafde en geesteszieke verdachte, die sinds augustus vorig jaar op vrije voeten is, was niet naar de uitspraak gekomen. De raadsman had hem dat afge raden. „Als de uitspraak anders was geweest, was hij waar schijnlijk meteen aangehouden en dat was een kermis gewor den." Bij zittingen van de rechtbank en het hof bleek dat de verdach te de spanning niet aankon en zich niet lang kon concentreren. Hij ging in de rechtszaal een paar keer op de grond liggen, ge baarde naar zijn familie op de publieke tribune en onderbrak de rechters. Ook familieleden verstoorden enkele keren de or de, onder meer door te gaan schreeuwen toen het OM de eis had uitgesproken. Justitie heeft al een tijdje een tweede verdachte voor de moord op De Geus op het oog. Deze persoon is echter nog niet opgepakt, omdat justitie nog meer onderzoek moet doen. ANP WASSENAAR - Een fotograaf en een verslaggever van de Haagsche Courant zijn gister middag in Wassenaar gearres teerd bij landgoed De Horsten waar prins Willem-Alexander en prinses Maxima sinds kort wonen. Ze overtraden welbewust het fotografeerverbod dat sinds kort rond het landhuis van kracht is. De Haagsche Courant vindt dat het verbod op fotogra feren de beroepsuitoefening in perkt en de vrije nieuwsgaring in de weg staat. De krant zegt respect te hebben voor de priva cy van leden van het koninklijk huis, maar vindt tegelijkertijd dat een fotografeerverbod van af de openbare weg een te zwaar middel is om die privacy te handhaven. Het fotografeerver bod werd deze week van kracht. GPD Advertentie I Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3