Gedeputeerde Harry van Waveren Hele straten veranderen in boudoirs Kurk Rariteiten Poefjes Auronde zaterdag 12 juli 2003 W1 1 Tijd Misbruik Types Gedeputeerde Harry van Waveren: „Er moet in elke kern gebouwd kunnen worden." foto Mechteld Jansen let bouwvolume hioet opgekrikt Zijn bureau gaat verborgen onder stapels papieren. Toch probeert gedeputeerde Harry van Waveren (36) aan het eind van de week telkens zijn bureaublad schoon achter te laten. Dat valt niet mee, zo geeft hij grif toe, want hij moet momenteel veel lezen. Hij is nu ruim twee maanden aan de slag als gedeputeerde en vooral druk met het Zeeuws Muse um. Maar volkshuisvesting, een ander onderdeel van zijn portefeuille, houdt hem ook flink bezig. Een gesprek over woningbouw in Zeeland en zijn visie daarop. De Zeeuwse woningmarkt zit zo goed als vast. Starters kijken wekelijks vruchteloos in de huis-aan-huisbladen. Tel kens weten ze dat een teleurstel ling volgt, omdat er voor hen wederom niets bij zal zitten. Het doorvlooien van de aanbiedin gen van de makelaars heeft voor hen evenmin veel zin. Goedkope koopwoningen zijn immers net zo schaars als goedkope huur woningen. Ook ouderen zoeken in veel gevallen vruchteloos naar een voor hen geschikt ap partement of huisje. Van Waveren knikt als hij met die verhalen wordt geconfron teerd. Een belangrijke oorzaak voor die problemen die vooral de sociaal kwetsbaren treft, wordt veroorzaakt door het in zakken van het bouwvolume. Vorig jaar mochten er netto 1100 nieuwe woningen ge bouwd, terwijl aan het eind van dat jaar er maar 850 daadwer kelijk gerealiseerd waren. Al ja renlang worden de streefcijfers niet gehaald, vervolgt de gede puteerde. Hij kijkt dan ook be zorgt richting 2010 als er alleen al voorouderen 1900 extra zorg- woningen nodig zijn. De huidige economische om standigheden en de exorbitante huizenprijzen die ook in Zee land gevraagd worden, zijn vol gens hem de redenen waarom de bouwvolumes niet gehaald worden. Ook nemen procedures steeds meer tijd in beslag. Een paar jaar geleden nam zo'n bouwpro- cedure, inclusief inspraak en rechtsgang, een jaar of drie in beslag. Tegenwoordig moet mi nimaal gerekend worden op een periode van vijf jaar voor de aannemer de voordeursleutel kan overhandigen. De gedeputeerde hoopt dat door een goede afstemming tussen alle partijen het mogelijk wordt de bouwgang te versnellen. Hij beseft dat als dat niet lukt er in 2010 gewoon te weinig wonin gen voor zorgbehoevende oude ren zullen zijn. Ook roept hij de gemeenten op te bouwen voor de doelgroepen die nu niet wor den bediend. Dus meer huurwo ningen en meer goedkope koopwoningen. Dat kan de doorstroming bevorderen. Er zijn volgens hem projectont wikkelaars die woningen kun nen en willen bouwen van rond de 100.000 euro. Het lukt hen echter niet gemeenten te inte resseren voor zulke projecten omdat bestuurders nog steeds het liefst gezinswoningen neer zetten. Het opkrikken van het bouwvo lume kan volgens Van Waveren mogelijk ook bereikt worden als gemeenten toestemming krij gen meer bouwprojecten in pro cedure te nemen. „We moeten toe naar een sys teem van overprogrammering", zegt hij met de nodige omzich tigheid. Als een gemeente een jaarcontingent voor 100 wonin gen heeft, moeten naar zijn idee plannen worden voorbereid voor bijvoorbeeld 120 wonin gen omdat bijna zeker een deel niet binnen de afgesproken ter mijn uitgevoerd kan worden wegens een trits aan mogelijke hindernissen. Hij merkt wel op dat er geen misbruik gemaakt mag worden van zo'n verruiming. Op welke manier hij zoiets hoopt te voor komen, weet hij nog niet. „We onderzoeken nog of het idee uit voerbaar is." Van Waveren vindt ook dat per kern de natuurlijke groei opge vangen moet worden. In tegen stelling tot zijn voorganger G. van Zwieten vindt hij niet dat gemeenten kernen moeten se lecteren waar nog gebouwd kan worden. Dat beleid vindt hij te rigide, zegt hij met een lichte stemverheffing. „Er moet in el ke kern gebouwd kunnen wor den", benadrukt hij en lost daarmee een belangrijke ver kiezingsbelofte in. Hij voegt daar wel aan toe dat uitbrei dingsplannen goed moeten zijn. De plannen mogen het karakter van het dorp en de omgeving Eén van de 'Dobberende Dozen' in Vlissingen. Gedeputeerde van Waveren vindt dat er goed gekeken moet worden of hoogbouw in de om geving past. geen geweld aandoen. Nog meer witte schimmel aan de rand van de kernen is dan ook uit den bo ze. Het valt hem ook op dat er nog steeds te weinig energiezuinig, comfortabel, veilig en aanpas- den ook nog veel te weinig gebouwd. Dat geldt ook voor aanpasbare woningen, huizen die eenvoudig zijn te vergroten. „Bouw dat soort woningen", luidt zijn advies richting de bouwwereld. Hij weet dat de baar wordt gebouwd. De echte wensen van de consument wor den nog steeds genegeerd door de bouwwereld. De bewoners moeten bijvoorbeeld na het op leveren van de woning nog in veel gevallen naar een bouw markt om een veiliger slot op de voordeur te zetten en de raam- grendels aan hun wensen aan passen. Levensloopbestendige wonin gen, waarin mensen probleem loos oud kunnen worden, wor- markt daarom vraagt. „Dus doe het." Projectontwikkelaars en aan nemers moeten meer rekening houden met die wensen, vindt hij. Hij snapt niet waarom die partijen niet wat innovatiever denken, niet meer rekening houden met de echte wensen van de consument. Het conve nant integrale woonkwaliteit, vorig jaar door alle partijen die te maken hebben met woning bouw afgesloten, moet nu maar eens worden nagekomen, vindt hij. „Aanbieders en bouwers moeten hun verantwoordelijk heid nemen." In zijn rondgang langs de ge meenten is het hem ook opge vallen dat projectontwikke laars zeer veel invloed hebben op het bouwbeleid. Vaak met medewerking van gemeenten. Ze krijgen als het ware een plaatsje aan de tafel van burge meester en wethouders aange boden. Hij vindt het plezierig dat projectontwikkelaars voor uit denken, maar meent wel dat gemeentebestuurders hun eigen verantwoordelijkheid hebben en na moeten denken over wat er op het gebied van woning bouw moet gebeuren met hun dorpen en steden. „Laat dat niet over aan een commerciële par tij." Ook valt hem op dat er nauwe lijks tot geen verschil is in de woningtypes die gebouwd wor den in de dorpen en de steden. Hij vraagt zich af of het verschil foto Ruben Oreel tussen steden en dorpen niet meer benadrukt moet worden door de bouw van typische dorpswoningen en echte stede lijke woningen. Anders gaat het verschil tussen dorp en stad bij na helemaal verloren. Tot slot merkt hij op dat hij in zijn rondgang langs de gemeen ten is geconfronteerd met ver schillende plannen voor hoog bouw. Hij is niet geïnteresseerd in de hoogte van de verschillen de gebouwen. Wel vraagt hij zich af of er bij de gemeenten wel goed nagedacht wordt over de plaats waar die torens moe ten komen. „Past hoogbouw in de omgeving?" Zo is hij onlangs geconfronteerd met de plannen voor vijftig meter hoge woonto rens in de Vlissingse wijk Bas- kenburg. Hij vraagt zich hardop af of dat nu wel de plek is voor hoogbouw. Hoogbouw langs de boulevard, mits architectonisch verantwoord, daar heeft hij geen moeite mee. „Maar midden in een gewone wijk, moet dat echt?" Emile Calon Japanse sierkers (Prunus serrulata 'Kanzan') Ik zou een goede vriend nooit aanra den om een Japanse sierkers in de tuin te planten. Ten eerste is de sierkers vijftig weken van het jaar een saaie boom. Daar wegen twee weken uitbun dige bloei niet tegenop. Ten tweede zijn sierkersen hongerige en dorstige bo men die vlak onder het maaivlak wor telen waardoor de grond onder, en rondom, een sierkers zo met wortels doorweven raakt dat tuinieren onder zo'n boom vrijwel onmogelijk wordt. Wat je er ook onder plant, het gaat dood of leidt in het beste geval een kwijnend bestaan. En toch - als ik aan vroeger denk dan zie ik hoe een voorjaarsstorm de afge vallen bloemblaadjes van de sierkersen door de straat jaagt als een roze sneeuwstorm. En hoe ikzelf, als de storm is gaan liggen, als kind met mijn kaplaarzen aan door de hopen opge waaid bloemblad loop, of hoe ik met mijn vrienden gevechten houd en wij elkaar met handenvol bloemblaadjes bestoken. Als de sierkersen bloeien dan moet ik aan vroeger denken en hoewel ik er zelf geen in de tuin zou willen ben ik blij dat een ander ze aanplant. Maar niet met iedere Japanse sierkers ben ik blij, want er zijn zulke lelijkerds onder dat je zou willen dat het planten daarvan bij gemeenteverordening ver boden werd. De lelijkste is met voor sprong Prunus serrulata 'Amanoga- wa'. Amanogawa betekent Melkweg in het Japans, zo laat ik mij vertellen, maar als ik ernaar moest raden dan zou ik zeggen dat het woord Japans was voor takkenbezem want daarmee is het model van deze sierkers goed getroffen. Het is een steil opgroeiende boom - mo del populier - maar het ergste zijn de afwaswaterkleurige bloemen. Omdat de boom in de lengte groeiten niet in de breedte, wordt hij vaak in kleine voor tuinen aangeplant. Dan liever de overbekende Prunus ser rulata 'Kanzan', de Japanse sierkers van mijn jeugdherinneringen. 'Kan zan' is een krachtig groeiende vaasvor- mige boom of struik met blad dat bi j het ontluiken bronsrood is. De gevulde bloemen zijn helderroze en gedurende twee weken, eind-april, begin mei, is de boom één grote bloesemwolk. Hele straten veranderen op slag in boudoirs. Als ik een Japanse sierkers in ander mans tuin zou moeten planten, dan zou ik kiezen voor 'Taihaku', een sprook jesachtig mooie boom gedurende de bloeitijd in de eerste helft van april. De bloemen zijn sneeuwwit en groot - wel zes centimeter in doorsnede. Ze ver schijnen tegelijk met het koperrood uitlopende blad. 'Taihaku' heeft niet alleen een Japanse naam, maar ook een Japans model, met grillig uitgroeiende takken aan een boom die meer in de breedte dan in de hoogte groeit. Wie niet genoeg ruimte heeft voor 'Tai haku' zou kunnen keizen voor 'Shi- rotae', die ook in de handel is als 'Mount Fuji' want vooral op de Angel saksische markt verkoopt een Engelse naam beter dan een Japanse. 'Shirotae' wordt minder groot dan 'Taihaku' en bloeit tegen het einde van april met witte, halfgevulde bloemen. Voor een kleine tuin kunt u 'Shimidzu' nemen, een struik die niet hoger wordt dan drie meter, met een brede, afgeplatte kroon en bloemen die in knop roze zijn en la ter, na het opengaan wit. Vooral het ef fect van roze knoppen met witte ge opende bloemen is feeëriek. U ziet het: er is keuze genoeg uit mooie sierkersen en er is dan ook geen enkele reden om takkenbezem 'Amanogawa' te planten. Bedenk wel dat het moment van uitbundige bloei maar kort duurt, maar voor wie op zijn Japans denkt hoeft dat geen bezwaar te zijn. Want voor de Japanner telt niet de duur van de bloei, maar is de essentie van de sier kers gevangen in het moment waarop het afvallende bloemblad tussen hemel en aarde zweeft. Romke van de Kaa Producent van kurkvloeren Wicanders introduceert on der de naam New Colour Collec tions een nieuwe collectie. Daarin zijn volgens het bedrijf de natuurlijke eigenschappen van kurk gecombineerd met moderne dessins en actuele kleuren. In de nieuwe collectie zijn vijf varianten verkrijgbaar. Een daarvan is Motion. Opval lend daaraan is dat kurk daarin is gecombineerd met gekleurd rubber. Volgens Wicanders is een kurken vloer gemakkelijk zelf te leggen. Daartoe introdu ceerde het bedrijf al eerde het lijmloze Corkloc-systeem. Daarbij worden de vloerdelen - vergelijkbaar met clicklami naat - in elkaar geklikt. Opvallende kunstwerken, ty pische muziekjes of eigen zinnige bloemencreaties. Die zijn van 14 tot en met 27 juli te vinden in de Tuinen van Appel- tern. Daar vindt dan het tuinra- riteitenfestival plaats. Tijdens een wandeling langs de hon derdzestig voorbeeldtuinen worden de bezoekers voortdu rend verrast. Zo zijn er bomen waar cd's aan groeien, een vijver met het vliegend tapijt van Alla- din en dansende tuinstoelen. Het adres van de Tuinen van Ap- peltern is Walstraat 2a in Ap- peltern. Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De entree bedraagt 8 euro. Meer informa tie: 0487-541732. Op internet: www.appeltern.nl JIÊÈÊÊR l I Stoelen en kasten die zweven en vederlichte banken. Vol gens het Nederlands Perscen trum Wonen wordt meubilair steeds lichter. Die wijsheid ont leent het trendbureau aan de ge schiedenis van de mode. Gaat het minder goed met de econo mie, dan worden de rokjes kor ter. Dat principe is volgens het perscentrum evengoed los te la ten op meubilair. „De nieuwste meubels zijn lichter, luchtiger, doorschijnender en frivoler dan ooit." Vervolgens wordt een pa rallel getrokken met de jaren tachtig. In een economisch on gunstig klimaat ontstond toen de ontwerpgroep Memphis. De ontwerpen daarvan vielen op door kleur en humor. De huidige meubelen zijn volgens het pers centrum ook nog eens 'zo trans parant dat ze vrijwel geen ruim te in lijken te nemen'. Het bed Auronde van Auping; bestaat dit jaar dertig jaar. Volgens de producent is het ont werp van Frans de la Haye nog steeds erg populair. Ter gelegen heid van dit jubileum brengt de beddenfabrikant uit Deventer een speciale editie uit: Auping Zebrano. Dit 'feestbed' lijkt als twee druppels water op het ori gineel. De Auronde was dertig jaar geleden het eerste complete bedmodel dat Auping op de markt bracht. Het bed is al die tijd nauwelijks veranderd, de nachtkastjes, de kleuren en de materialen wel. Bovendien zijn tegenwoordig accessoires ver krijgbaar zoals een schuiftafel- tje, een poef, een lampje, een karpet en een lectuurbak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39