'Die Eiffeltoren klopt niet!' Midden in de nacht opstaan om te vliegen? BEN JE GEK! 21 Parijs bezoeken met een kind, da's weer heel andere koek dan zo'n klassieke toer. Wat is die ijsberg bij de Titanic koud! En de Eiffeltoren, was die niet groen? Met een kind naar Parijs, dat is dikke pret >egr 51 fV Tips Trips Zijn naam is klein Noordkaap populair Jazz in Londen Veilig op vakantie Parkeer uw auto bij ons hotel, ga lekker jilpan en Jan... relaxed naar Schiphol! 50i'" overnachting in deluxe kamer Uitgebreid ontbijtbuffet Vervoer hotel Schiphol (vice versa) net hotel shuttle bus 1 Max. 15 dagen ?ratis parkeren Gefaseerd op J Pers. per kamer. e'diot/m 31-12-03. Amsterdam airport Jtoofddorp T 023 55 69 001 www.claus.nl Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; TZeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. Ijedactie: 0113-315680 fyww.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes. zaterdag 12 juli 2003 Door Maarten van de Rakt Zomer in Parijs. Kinderen verma ken zich bij de prachtige fontei nen van hetTrocadero aan de voet van de Eiffeltoren. foto anp len uitleggen. Ze spelen er ca meramannetje of weervrouw- tje. Met watervijzels vullen ze een ton. Met de bips springen ze op een luchtkussen om de buizenpost voort te stuwen. In trek is ook de sprint-test. So phie perst er een moyenne uit van dik 16 kilometer per uur. Vader verliest. Fascinerend is de robot die op commando met zijn grote grijparm huizen bouwt. Parijs verveelt nooit. Geen saaie seconde als je de klassieke bustoer doet met pa en moe, er rond struint met een vriend of zoveel jaren later de verloving viert met je geliefde. En nu, de vierde etappe met dochter Sophie van tien. Naar Parijs met een kind? Dat is dikke pret. Om een leuk weekeinde te bele ven hoef je het wiel niet uit te vinden. Dat is al gedaan in de vorm van KidsKompas Parijs. Allerlei nuttige en leuke weetjes staan in deze kinder reisgids. Van de Mona Lisa die je altijd aankijkt tot het 'nul punt' van Frankrijk, een tegel voor de Notre Dame - overigens geen woord over de klokkenlui der. De Franse woordenlijst ach terin neemt Sophie thuis gretig door. 'Wat is diemansj?', vraagt ze tussen de soep en de aardap pelen. Met de Thalys ben je er zo. Van af Amsterdam in vier uur, vanaf Antwerpen in slechts twee uur. Het eerste stuk rijdt de Thalys normaal, voorbij Brussel trapt de machinist hem op zijn staart. Verbaasd kijkt Sophie naar links, waar de auto's als slakken voortploeteren op de Route National. In no time ko men we aan op Gare du Nord, sjonge, da's een eeuwigheid ge leden. Dit wordt een weekeindje zon der de klassiekers. Geen Louvre, geen Sacré Coeur en Montmartre, geen Centre Pom pidou, geen Champs-Elysées. Zo, dat streept lekker weg. En ook geen begraafplaats Père- Lachaise - wat moet een kind met Jim Morrison? Natuurlijk wel even naar de Eiffeltoren. Bekend van de plaatjes, maar er pal onder staan tussen die vier olifantenpoten en 320 meter de hoogte in turen, is andere koek. 'Ik dacht dat-ie groter zou zijn', zegt Sophie niettemin. 'De kleur klopt niet. Hij is niet groen maar bruin.' Verhip, nou ze het zegt. Uit het boekje leren we dat een complete schilder beurt veertien maanden duurt. Ondergrondse pislucht Metro in, metro uit vervolgen we onze weg. Het is even per sen, naarmate het drukker wordt. Hard klappen de deuren achter onze rug dicht. Da's even schrikken. Maar ook de metro went. Na een paar keer is de lol er al weer af en die pis lucht in de ondergrondse vindt Sophie walgelijk. Het blijft wel spannend of de tickets het doen. De toegangspoortjes ge ven een paar keer niet mee - Het Frankrijk Huis biedt een kids-arrangement voor families met kinderen tussen zes en twaalf jaar. Inbegrepen zijn twee overnachtingen in een hotel (naar keuze een appartement met complete keuken of een hotelkamer), tweedaags metro kaartje, de reisgids KidsKompas Parijs en aanvul lende documentatie. Prijzen vanaf 89 euro per per soon. Meer informatie: www frankrtikhuis.nl. Thalys introduceert een kidstarief. Twee volwas sen mogen voor half geld met een kind mee. Zo koopt een gezin met twee kinderen voor 234 euro een retour van Amsterdam naar Parijs. Meer informatie: www.thalvs.com. KidsKompas Parijs, Uitgeverij Cheeky Monkeys, 14,95 euro, ISBN 90-807641-1-6, www.kidskompas.nl. Kinderen aan de slag in de Cité des Sciences. Een publiekstopper is de Tita- nic-tentoonstelling (tot 31 au gustus). We gaan met een boar ding pass van de White Star Li ne de loopplank op. Langs com pleet ingerichte eerste en twee deklas hutten lopen we via een hal met barokke trap buitenom over het dek - met romantische sterrenhemel en koel briesje. Opgedoken sieraden, servies, kleren, brieven, patrijspoorten of een koksmuts kunnen niet tippen aan de ijsberg. De kinder handen vliegen erop af. 'Voel eens wat koud', klinkt het opge wonden. Het hele scheepsdra- ma passeert de revue, alleen de reddingsboten ontbreken. Een verplicht nummer: op de foto bij de Eiffeltoren. Levensecht lijken de trappen van de Titanic. blijkbaar is de magneetstrip op het ticket in het ongerede ge raakt. Een attractie op zich is metro lijn 14, een volautomaat, dus onbestuurd. Voorin zitten we eerste rang, goed zicht in de spe lonken. In de Mosquée de Paris kijkt So phie haar ogen uit. Die mooie moorse bogen, het houtsnij werk, de Arabische letters en vooral die grote koperen ronde tafels, ooit bedoeld als dien blad. Smakelijk nuttigt dochter het bladerdeeg-ei-hapje brick a l'oeuf; vader houdt het op een harira-soepje. Schalen met cous cous komen continu voorbij. Quasi-beledigd serveert de ober een bordje friet aan een buur meisje. Na afloop scoren we in een kleine souk een rozenwater flesje. Aan de overkant lopen we de Grand Galerie de l'Evolution in. Deze reuzenschatkamer van al le denkbare, opgezette en na- maakbeesten vertelt als het wa re het verhaal van de aarde en wat er allemaal rondhuppelt. We kijken dwars door het ske let van een walvis en leggen uit wat baleinen zijn. Zo'n dooie haai blijft eng. Giraffen, olifan ten en bizons - de hele santen kraam is er. Bij de wolven staat Sophie extra stil, want daar moet ze nog een spreekbeurt over doen. 'Mag ik hem aaien?' Vooruit dan. Met zevenmijls laarzen knallen we door de evo lutie heen. De invloed van de mens krijgt absurd vorm met een bevolkingsgroei-grafiek en een samengeperst blok huisaf val. Helaas geen tijd voor al het moois dat de Jardin de Plantes, waar de Grand Galerie in staat, meer te bieden heeft. De Ména- gerie bijvoorbeeld uit 1794, een van de oudste dierentuinen ter wereld. Of de Microzoo, dat mi croscopisch leven showt. Ook niet te versmaden, de Serres met bananenbomen, cactussen en orchideeën. In 1626 werd de Jardin des Plantes aangelegd voor geneeskrachtige planten, een ideetje van de medische staf van koning Louis XIII. Titanic Scherper kan het contrast met de Cité des Sciences niet zijn. In 1986 gingen de deuren open - op de dag dat de komeet Halley de aarde passeerde. De Cité mo gen we geen museum noemen. 'Wetenschap en techniek wor den hier uitgelegd. Die beleef je', zeggen ze. Dat geschiedt op een oppervlak te van dertig voetbalvelden. Dus moeten we kiezen. Een beetje ruimtevaart: met Aria- ne-raket (op schaal), een ruim testation (op ware grootte). Dan een snufje geluid. Hoe snel gaat de stem van Sophie door de buis naar haar oor? We verga pen ons hij een onzichtbaar drumstel: een kindje staat 'in de lucht' te drummen. In de inpandige speeltuin kun nen kinderen zich maximaal an derhalf uur uitleven. Even geen last van ouders die van alles wil- Een weekeindje is veel te kort. Het Kidskompas Parijs biedt ook zoveel leuke ideetjes. Om nog meer willekeurigs te noe men: een goochelshow op de boot van Jan Madd, Berthillon de beroemdste ijswinkel van Pa rijs, een Hello Kitty-winkeltje, skaten op een kade langs de Sei ne (alleen op zondag), de lekker ste pannenkoeken in La Crêpe- rie des Cannettes, 150 meter omhoog in een luchtballon, een boottochtje op de Seine met twee elfjes. Wordt vervolgd? Tot zover het relaas van vader. En wat noteer de dochter zoal in Parijs? Een greep: 'Aan de buitenkant zou je de Grande Galerie niet op een museum vinden lijken.' 'La Mos quée is een Arabisch restau rant. Wat de ruimte betreft, krijgt het een tien. Waar je aan eet is een blikken tafel.' 'We zijn naar Cité-Sciences geweest. Dat was leuk, je kon er proefjes doen, naar de film en Titanic- tentoonstelling. Het was een soort Nemo. Hier heb je vier, vijf uur nodig om alles te bekij ken en te doen. Ook kon je zien hoe filmmakers filmfiguren he ten bewegen. Dan kon je aan een rad draaien en dan bewo gen de poppetjes. Ik sprint 16,38 km per uur.' (ADVERTENTIE) foto's gpd Bij de Titanic-expositie is de ijsberg een toppertje. 1 \W s S 5^, Niet alleen buitenlanders maar ook Ne derlanders zijn gek op de hoofdstad. Uit onderzoek blijkt dat maarjiefst 98 procent van hen eens in zijn leven een dagtrip naar Mokum heeft ondernomen. Vandaar -*v de vraag, waarom ga jij naar Amsterdam? Wj£ Stem mee in de j%|| Vakantievraag van de Week. «Hü- Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Voorbeelden: Om uitgebreid te shoppen Voor een tochtje over de grachten Om uitgebreid cultuur te snuiven in talloze musea Voor de meer ondeugende pleziertjes van de stad Vorige week vroegen we u waarvoor u zou om keren als u net op weg bent. Uitslag: Paspoort vergeten Huisdier vergeten Koffer vergeten Ramen vergeten dicht te doen Planten water geven Gas niet uitgedaan Dat veel mensen gewoon doorrijden als ze eenmaal op weg zijn bleek wel uit het aantal stemmers. Er moet wel heel wat aan de hand zijn voor de vakantiebolide wordt omgedraaid. Maar er zijn gevallen... Marloes Doesselaar: 'Mijn man is een ongelooflijke planner. Drie weken voor de vakantie komen de eerste checklists al te voorschijn. Wij kunnen dan ook altijd de deur met een heel veilig gevoel achter ons dicht trekken. Zo ook die keer. Lekker op pad met de zon in de rug. Nog even een kopje koffie langs de A2 en dan snel verder. We zijn nog geen twee minuten na onze pitstop op weg en ineens zie ik mijn man helemaal grijs wegtrekken. 'O help', weet hij uitte brengen, 'de caravan'. Wat bleek? Niet goed vastgekoppeld en eenzaam en alleen achtergelaten bij de pomp. Nou, toen zijn we maar snel teruggekeerd.' ri?.:'., ;T.y 'V- T..T'tA. 'ÜiLiË Zijn naam is klein, maar zijn daden zijn groot. Dan hebben we het natuurlijk over Piet Hein, de beroemd ste inwoner van Delfshaven. De wortels van de verove raar van de Spaanse zilvervloot liggen in dit oude stukje Rotterdam. Het museum De Dubbelde Palmboom heeft daarom een expositie ingericht over Piet Hein en het oude Delfshaven. De tentoonstelling op de begane grond van het museum is gratis toegankelijk (overige ruimten van het museum entree 2,70 euro). Het museum is open op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00-17.00 uur, week einde van 11.00-17.00 uur. Meer informatie: tel. 010- 476 15 33, www.hmr.rotterdam.nl. Er is ook een histori sche rondleiding uitgezet door oud Delfshaven. Informa tie hierover 's morgens via tel. 010-217 67 38. ■P De Noordkaap, het noordelijkste puntje van het Euro pese vasteland, stijgt aan populariteit onder de Ne derlandse toeristen. Vorig jaar kwamen volgens officiële cijfers 7630 Nederlanders naar de Noordkaap, dat is 15 procent meer dan het jaar ervoor. In totaal kwamen 198.000 toeristen een kijkje nemen bij de Noordelijke IJs zee. Hoewel de Noordkaap het afgelopen jaar voor het eerst ook in de winter open was, kwamen verreweg de meeste mensen in de zomer. Meer informatie: www.northcape.no. Wie deze zomer Londen op het programma heeft staan, kan denken aan de periode 19 tot 27 juli. Dan vullen jazzklanken namelijk de straten van Londens West End met het 'Jazz on the Streets'. Jazzliefhebbers kunnen acht dagen lang hun hart ophalen. De wijk is het kloppende hart van dit midzomer jazzfestival. Jazz in al haar variaties is te horen van Covent Garden Market tot Soho Square en van Golden Square tot het levendige Car- naby Street. Het CBR (Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen) geeft speciaal voor de vakantieganger een boekje met verkeersregels in Europa uit. Veel vakantiegangers kennen de verkeersregels in het buitenland niet of nau welijks. Daarom heeft het CBR ze in een handzaam boek je bij elkaar gezet. Het boekje bevat allerlei nuttige infor matie over verkeersregels in populaire vakantielanden, zoals Frankrijk, Spanje, Italië en Duitsland, maar ook over de regels in, bijvoorbeeld, Slovenië, Noorwegen en Turkije. Veilig op weg in 23 Europese landen is op de web site van het CBR, www.cbr.nl te downloaden. Daarna kan het hele boekje worden geprint, maar ook slechts de lan den die van belang zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29