Zeeuwse huisartsenposten komen personeel te kort Zin in zon met uitzicht op zee? JcLiride france Inspectie waarschuwt psychiaters tegen speculeren in media PZC IT Daders van treinvernielingen kunnen hoge schadeclaims verwachten Gevangenen vrij in Liberia cfh crocïocfb 1 Vrijburgbad al a na eerste dag 3 verboden terrein voor vijf jongens Reizen i Daar moetje naar toe. Meeste hozen in Nederland Belhuizen kraken bedrijfscentrales Scheldebekken wacht ontpoldering Turks avontuur Frank de Boer Verdenking sars bij militairen VS Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 13c Licht zomers \WÊ- 246e jaargang no. 165 zaterdag 12 juli 2003 los nummer 1,65 CHRYSLER JEEP HOP GOES 0113 Verstekeling op k persvlucht Bush VACATURES VACATURE-INDEX Voordelige reizen voor fijnproevers Griekenland, Kretav.a.€329,- Jonge artsen BS: per kwartaal met automatische incasso 55,10). 8 713214 000019 Vooral vanmiddag flinke zonnige perio den. Matige wind uit het noordwesten en rond 22 graden. NS pakken vandalen hard aan van onze redactie binnenland UTRECHT - Treinvanda- |en krijgen voortaan zon der pardon een scha declaim van duizenden euro's. Met die aanpak hopen de Nederlandse Spoorwegen een einde te maken aan de aanhouden de agressie en onveilig heid op het spoor. We gaan niet meer eerst bestu deren of een claim wel haalbaar is", zegt commercieel directeur B.Meerstadt. „Als we weten wie vernielingen heeft aangericht, proberen we direct de schade te ferhalen. Dit gedrag pikken we niet meer." De lik-op-stuk-methode past bij eerdere maatregelen van de NS tegen vandalen, zoals trein en stationsverboden. Op de jgj ENTEBBE - In het vliegtuig van de pers die de Amerikaanse pre sident George Bush volgt op i6- diens reis door Afrika, is giste ren een verstekeling meege- |M. Risd. De man vloog zonder papieren ee van Zuid-Afrika naar Oe- inda. De man werd pas aange- luden toen hij zich in het ho- 'complex bevond waar Bush Oegandese collega Yoweri [useveni gisteren ontmoette. ai*R (Advertentie Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse 2e katern pagina 14 spoorlijn Hoorn-Enkhuizen is de aanpak voor het eerst met succes ingevoerd. De lijn werd dit voorjaar geteisterd door een groep jongeren die zich de 'treinterroristen' noemden. Ze vernielden deuren, ramen en banken en bedreigden reizigers en NS-personeel. Nadat begin mei twee minder jarige daders werden aange houden, legden de NS bij hun ouders een claim neer van 100.000 euro. Sindsdien zijn de agressie en vernielingen tussen Hoorn en Enkhuizen opgehou den. Na dit succes proberen de NS standaard schade te verhalen op vandalen. Zodra de politie da ders heeft opgepakt, wordt een claim ingediend die kan oplo pen tot tienduizenden euro's. Behalve een vergoeding voor de vernielingen kunnen de NS ver goedingen eisen voor extra be waking en personeel. Het is uit eindelijk de rechter die bepaalt of een schadeclaim wordt toege kend. Tegen voetbalvandalen en graf fiti-spuiters zijn eerder claims ingediend. Die stap werd vol gens Meerstadt pas genomen als duidelijk was dat de NS juri disch een harde zaak hadden. Die behoedzaamheid schudt het bedrijf nu van zich af. Meer stadt: „We gaan niet meer exact bekijken of we een zaak kunnen winnen. Wie iets vernielt moet daarvoor betalen. En wie niet betaalt kan een deurwaarder op de stoep verwachten. Misschien verliezen we een keer een zaak, maar dat moet dan maar." Vooralsnog hebben de NS alleen een claim lopen tegen de twee 'treinterroristen' uit Noord- Holland. GPD MIDDELBURG - Vijf jongens uit Vlissingen hebben op deope- juingsdag van het nieuwe Vrij- Iburgbad in Middelburg een toegangsverbod van zes maan den aan hun broek gekregen. De jongens hielden zich niet aan de gedragsregels van het „De jongens van rond de vijftien jaar waren stierlijk vervelend. Ze hebben gewoon een zwem- middag voor het overige pu bliek verknald en dat kunnen we niet tolereren", zegt mana- |er J. Keijmel. 'olgens Keijmel ergerden de ongens de overige zwemmers. Ze liepen aan elkaar te trekken en duwen in het tropische bad. Ze drukten elkaar in het water vielen daarbij boven op an- flere zwemmers. Ze zaten in het peuter- en kleuterbad en klom- nen ook op de speeltoestellen voor de kleintjes. ii.We hebben ze gewaarschuwd piaar ze wilden niet luisteren. Ipat betekent dan maar een |ding: we bellen de politie en la ten ze verwijderen. Ze krijgen een verbod voor zes maanden om in het zwembad te komen. MONROVIA - Sekou Dolleh wordt door omstanders vrolijk onthaald als hij na een jaar uit de gevangenis in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia is vrijgelaten. Hij werd beschuldigd van collaboratie met de rebel len. Tientallen lotgenoten van Dolleh werden gisteren op vrije voeten gesteld. Intussen heeft de grootste rebel lenbeweging van Liberia gewaarschuwd dat elke vre desmacht die voet zet op Liberiaanse bodem voordat president Charles Taylor is vertrokken, voorbereid moet zijn op gevechten. Een aantal West-Afrikaanse landen wil binnen twee weken een duizend man sterke vredesmacht statione ren in het door burgeroorlog geteisterde Liberia. Die vredesmacht moet voorkomen dat er chaos uitbreekt als Taylor aftreedt. De president zelf wil om die reden ook pas opstappen als een vredesmacht is gearriveerd. foto Ben Curtis/AP door Emile Calon MIDDELBURG - De Zeeuwse huisartsenposten hebben te ma ken met een personeelstekort. Er is nog ruimte voor zeker zo'n twintig doktersassisten ten/centralisten, aldus direc teur M. Weststrate van de Stich ting Huisartsenposten Zeeland. Het tekort heeft volgens hem geen gevolgen voor de dienst verlening. Telefoontjes worden nu bij on derbezetting doorgeschakeld naar huisartsenposten in het oosten van Nederland, waar wel voldoende personeel is. De as sistenten daar schakelen na het aanhoren van de medische klachten van de Zeeuwse bel lers de medewerkers van de huisartsenposten in Zeeland in, roepen een arts op, maken een afspraak of geven advies hoe te handelen. De directeur verzekerde giste ren dat de Zeeuwse bellers niets merken van het doorschake len naar een huisartsenpost el ders in het land. Zo is afgelo pen weekeinde doorgeschakeld naar Deventer en zal deze zomer zeker vaker een centrum in het oosten worden ingeschakeld om het tekort op te vangen, zei hij in de marge van de uitreiking van certificaten aan 54 assistenten in Middelburg. Zij hebben het afgelopen halfjaareen intensie ve cursus gevolgd bij de com merciële afdeling van de Hoge school Zeeland. Gedeputeerde G. de Kok riep in herinnering dat nog steeds een aantal huisartsen argwanend tegen de huisartsenposten aan kijkt. Deze artsen hebben zich niet aangesloten bij de organi satie en zijn bereid werkweken van ruim zestig uur te draaien. Anderen hebben zich met veel plezier aangesloten bij de pos ten. Vooral hun achterban, hun partners, trekken volgens voor zitter P. de Doelder van de Zeeuwse Huisartsenvereniging nog elke avond een fles cham pagne open, zo blij zijn ze dat hun partner niet elk moment kan worden weggeroepen. De Kok benadrukte dat de huis artsenposten uit nood zijn gebo ren, om ervoor te zorgen dat Advertentie Elke week in de zaterdagkrant van onze redactie binnenland DE BILT - Nederland en Groot-Brittannië tellen het grootste aantal windhozen van Europa. Dat meldde de BBC gisteren op haar internetsite op basis van een Duits onderzoek. Zo zou Nederland elk jaar door gemiddeld 35 hozen worden getroffen, Groot-Brittannië door vijftig. Volgens het KNMI zou het Nederlandse aantal kunnen kloppen als ook alle zeer kleine wind- en waterhozen zijn meegeteld. Windhozen ontstaan in on weersbuien als de lucht in een klein deel van een wolk snel opstijgt. Een rotatie in de aangezogen lucht wordt dan versterkt en kan snelhe den bereiken van een paar honderd kilometer per uur. Als de opstijgende lucht vochtig is, wordt de omhoog wervelende lucht zichtbaar als een trechtervormige uit stulping onder de wolk. ANP iedereen verzekerd is van huis artsenzorg. Hij hoopt dat de posten niet te maken krijgen met de bezuinigingen vanuit Den Haag. Zekerheid kon hij echter niet geven. Hij vreest dat de regering landelijk geldende normen voor posten gaat vast stellen. In dat geval zal Zeeland daar de dupe van worden, zo voorspelde hij, omdat zulke normen voor dunbevolkte re gio's nu eenmaal altijd negatief uitvallen. Weststrate meldde dat het de laatste tijd iets minder moeilijk is om een jonge huisarts te vin den die bereid is een praktijk in Zeeland over te nemen, vooral omdat hier de huisvestingskos ten aanmerkelijk lager liggen. Het maakt financieel heel wat uit of een praktijk in hartje Utrecht staat of in een plaats als Heinkenszand. De belangstelling voor een Zeeuwse huisartsenpraktijk is echter nog bij lange na niet overweldigend, vervolgde de di recteur. Hij is al blij als op een vacature een serieuze kandi daat afkomt. PARTNERS ECHTE MAKELAAR 0118 - 616617 Advertentie 6e ETAPPE 1. Petacchi (foto) 5.08.35 2. Cooke 3. Guidi 28. Van Bon z.t. ALG. KLASSEMENT 1. Pena 23.03.06 2. Armstrong 0.01 3. Ekimov 0.05 36. Knaven 1.40 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl Zeker tachtig ondernemingen zijn de afgelopen twee jaar het slachtoffer geworden van kraak van hun telefooncentrales door belhuizen. De belhuizen leiden hun internatio naal telefoonverkeer via de centrales, zodat ze slechts het lokale tarief hoefden te betalen. Ontpoldering is volgens het rapport Het Natuurtalent Verzil veren onontkoombaar in het Scheldebekken, het gebied grofweg van Gent tot in de monding van de Westerschel- de. Het toelaten van water op het land is nodig voor de na tuur en voor de veiligheid. De Hedwigepolder in Zeeuws-Vlaanderen wordt genoemd als proeflo catie. Frank de Boer (foto) en Pierre van Hooijdonk voetballen de komende twee jaar in Turkije. De Boer gaat van Barcelona naar Galatasaray en Van Hooijdonk verruilt Feyenoord voor Fenerbahce. De interna tionals kwamen giste ren beiden lucratieve f\ contracten overeen. £L \J varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; reportage: 21,22,23,25 en 27; reizen: W1, W3; wonen: W9, W11, W13. ■■HU WASHINGTON - Negen Ame rikaanse militairen zijn gisteren op een luchtmachtbasis in Texas in quarantaine geplaatst omdat zij symptomen vertonen van de gevaarlijke longziekte sars. Volgens een legerwoordvoerder lijden de militairen aan sympto men die lijken op die van sars, zoals koorts en hoesten, maar is de ziekte nog bij geen van hen vastgesteld. Ze liggen ook niet in een ziekenhuis. De militairen waren net terug gekeerd van een luchtshow in Canada, en drie van hen hadden onderweg een tussenstop ge maakt in Toronto. Deze Cana dese stad had eerder dit jaar te kampen met een sars-epidemie, maar werd op 2 juli sars-vrij verklaard door de Wereldge zondheidsorganisatie WHO. Volgens de Canadese autoritei ten is het vrijwel uitgesloten dat de militairen de ziekte hebben opgelopen. ANP/DPA Advertentie door Merel van Leeuwen ROTTERDAM - Als psychiaters en psychologen in de toekoibst in de media uitlatingen dopn over het ziektebeeld van iemand zonder diegene te hebben gezien of gesproken, moeten zij reke ning houden met tuchtrechtelij ke maatregelen. Deze waarschuwing komt van prof. J. Kingma, Inspecteur- Generaal voor de Gezondheids zorg en J. Lucieer, hoofdin specteur voor de Geestelijke Gezondheidszorg en Gehandi captenzorg. „De Inspectie zal bij herhaling van dergelijk han delen van beroepsbeoefenaren ernstig overwegen om een tuchtrechtelijke procedure te starten", zo schreven zij in NRC Handelsblad van gisteren. Kingma en Lucieer doen hun uitspraken naar aanleiding van het hoger beroep van Volkert van der G., de Harderwijker die heeft bekend Pim Fortuyn te hebbpn doodgeschoten. Een aantal deskundigen zei in een artikel in de Volkskrant aanwijzingen te hebben dat Van der G. mogelijk aan het syn droom van Asperger lijdt, een vorm van autisme. Volgens des kundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), die de geestes gesteldheid van Van der G. heb ben onderzocht, is hier geen sprake van. Kingma en Lucieer menen dat de betrokken psychiaters en psychologen zich met hun kri tiek hadden moeten wenden tot de betrokken collega in plaats van een publiek debat aan te gaan. ANP pagina 12: zie je wel, Asperger (Advertentie) ZEELAND KRANT voorletters: straat:nr postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: L per maand met automatische incasso 20,50). J'iii per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) ■HMHHHi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1