Thermphos mag afval van klanten niet meer hergebruiken Graafmachines wissen sporen bouw Westerscheidetunnel uit Einde dreigt voor site Zeelandpoort Voorkomen lekkage olie prioriteit bij berging Tricolor 15 Zorgen over verplaatsing schelpdieren in EU Plan van aanpak voor natuurontwikkeling in Scheldebekken Eenzijdig ongeval mm U zaterdag 12 juli 2003 Verbieden Buitendijks Wetlands - J S i-l AE-M Zendmast r Man pint met pasje van baas Oud-dijkgraaf Dees overleden Duinbrand bij Scharendijke Opnieuw zieke matroos van boord Brief Hoor Rob Paardekam YERSEKE - Het Productschap Vis maakt zich grote zorgen over het onbeperkt verplaat sen van schelpdieren binnen de Europese Unie. In een brief aan minister Veerman van Land bouw, Natuur en Voedselkwa liteit schrijft de organisatie dat door deze import onder meer toxines en virussen kunnen binnenkomen. Het probleem ontstond toen de Raad van State in februari oor deelde dat het door Nederland ingestelde importverbod van Iers oester- en mosselzaad ille gaal is. Het zou een schending zijn van het Europese Verdrag van het vrije verkeer van goederen. Naar aanleiding van deze uitspraak verleende mi nister Veerman een vergun ning aan het bedrijf Delisea van J. Dingemanse uit Yerseke voor de import van Ierse mos selen in de Oosterschelde. De minister ziet zich door de uit spraak van de Raad van State genoodzaakt zijn beleid aan te passen. Hierdoor ontstaat ruimte voor het onbeperkt ver plaatsen van schelpdieren bin nen wateren van de Europese Unie. Het productschap Vis beseft dat er niet veel te doen valt tegen de uitspraak van de Raad van State. Temeer omdat de Europese Commissie streng toeziet op handelbelemmeren- de maatregelen. Wel wil het productschap dat er een moge lijkheid komt om import te ver bieden als van een bepaald gebied is gebleken dat ver plaatsing tot ongewenste ef fecten kan leiden. Import uit deze 'slechte' gebie den naar met name Ooster schelde, Grevelingen en Wad denzee zou kunnen zorgen voor allerlei ziektes die het eco systeem verstoren met alle ne gatieve gevolgen van dien. Het productschap zegt sowieso al tien gebieden in Ierland te ken nen, die een groot risico voor de Nederlandse wateren vormen. Uit enkele van deze gebieden zouden al schelpdieren naar Nederland worden geïmpor teerd. Ontpolderen is onvermijdelijk rinorRinus Antonisse BERGEN OP ZOOM - Méér ruimte voor de rivier. Dat is voor ie natuurontwikkeling in het Scheldebekken veruit de beste oplossing. En dit komt ook de veiligheid het meest ten goede. Het betekent in elk geval ont- poldering, ofwel water toelaten op land. Mogelijkheden daar voor zijn: het verwijderen van dijken, het maken van doorlaat- middelen in dijken en aange past beheer van uitwaterings sluizen. Dit blijkt uit het rapport Het Muurtalent Verzilveren, een belangrijke bouwsteen voor het te maken Natuurontwikke lingsplan voor het Scheldebek ken (grofweg van Gent tot in de monding van de Westerschelde) De studie is een gezamenlijke productie van het Rij ksinstituut Kust en Zee (RIKZ)het experti secentrum van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) en het Vlaamse Instituut voor Natuur behoud (IN). Andere ingrepen om ervoor te zorgen dat het Scheldebekken rond 2030 een natuurlijk en ge zond watersysteem is, kunnen zijn: buitendijkse maatregelen voor uitbreiding of behoud van het intergetijdegebied (afgra ven, afschermen en/of aanvul len van slikken en schorren), herstel van overgangen tussen land/water en zout/zoet (aan koppelen kreken, aanpassen WAARDE - Een veertigjarige vrouw uit Sprundel is gister avond niet haar auto, waarin ook haar drie kinderen zaten, over de kop geslagen op de A58 bij Waarde. De vrouw reed rond kwart over zes over de zuidbaan van de A58, toen ze door onbekende oorzaak naast de weg terecht kwam. Door een overcorrectie schoot ze terug de rijbaan op, begon te slippen, vloog rechts van de weg de berm weer in, waarna ze tweemaal over de kop sloeg en op de zijkant tot stilstand kwam. Alle inzitten den konden op eigen kracht het voertuig verlaten. Twee van de kinderen zijn voor onderzoek overgebracht naar het zieken huis in Roosendaal. dijkbekleding). Daarnaast kan worden gedacht aan binnen- dijkse maatregelen als het inrichten van natte natuurge bieden en beheerslandbouw, alsook aan maatregelen gericht op soorten (herstel vegetatie, vistrappen, vogeleilanden). De ze dragen wel het minst bij aan het over 25 jaar gewenste 'streefbeeld' voor het Schelde bekken, zoals dat is vastgelegd in de Lange Termijnvisie Schel- de-estuarium en het zogeheten Memorandum van Vlissingen, dat Nederland en Vlaanderen afsloten. Daarin is afgesproken dat er in 2004 een Ontwikkelingsschets 2010 moet zijn, die aangeeft welke inspanningen en beleids maatregelen de komende zes jaar nodig zijn. Onderdelen van de schets: enkele scenario's voor verdere verdieping van de vaar geul, een verbinding tussen Ooster- en Westerschelde voor verlaging van de waterstanden bij stormvloeden (de Overschel- de genaamd) en een Natuuront wikkelingsplan. Dit plan geeft aan welke maatregelen tot 2010 waar en waarom nodig zijn. Het rapport Het Natuurtalent Verzilveren heeft inmiddels al een vervolg gekregen in de vorm van een niet-openbaar plan van aanpak. Dit gaat uit van twee pakketten aan maatregelen- (plan A en plan B). Een aantal voorstellen is voor beide pak ketten hetzelfde: buitendijkse natuurmaatregelen langs de Zeeschelde; doorlaatmiddelen als verbinding tussen rivier en achterland over het hele traject; natuurontwikkeling langs de Overschelde, als die nodig blijkt te zijn. Het verschil tussen de plannen zit vooral in de wijze waar op het ontpolderen stroomaf waarts van Antwerpen - dus richting Zeeland - wordt uitge voerd. Plan A gaat uit van een klein aantal grootschalige ont- polderingen van 500 hectare en meer. Stroomopwaarts, richting Gent, ligt het accent op uitbrei ding van de rivier door ontpol deren of inrichting van gebie den waar het getij gecontroleerd wordt toegelaten. Bij plan B is stroomafwaarts een groter aantal kleinere ontpolderin- gen voorzien. Stroomopwaarts wordt er dan minder ontpolderd en ligt de nadruk op inrichting van zogeheten 'gecontroleer de overstromingsgebieden' met sluisbeheer of als binnendijkse wetlands. In beide plannen zijn voor de Westerschelde verschillen de plaatsen voor ontpoldering aangegeven. Proses, het pro jectbureau in Bergen op Zoom dat de Ontwikkelingsschets 2010 ambtelijk voorbereidt, stelt voor twee voorbeeldgebie- den te kiezen (één grote ontpol dering van tenminste 500 hecta re en één met enkele kleinere ontpolderingen samen)Het Be stuurlijk Overleg Westerschelde (BOWS) buigt zich binnenkort over de natuurontwikkeling en verdere gang van zaken. lil 1M Si 1 f Hf lil 1 ''I 11 j 1 I ff i j l\ f I 1 liMÉi 1 1 Mali» - - - v*- -t C De Hedwigepolder, grenzend aan het Land van Saeftinge, wordt in het rapport Het Natuurtalent Verzilveren genoemd als proeflocatie voor ontpoldering. foto Wim Kooyman ~|koeMgdAgHgusT&iuiT door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Thermphos is gestopt met het hergebruiken van afval van klanten in haar eindproducten. Het Europees Gerechtshof staat dat niet toe, omdat die worden verwerkt in kwetsbare producten als voed sel en medicijnen. Thermphos mag het wel als het een vergun ning aanvraagt als afvalver werker. Maar dat wil het bedrijf "iet, omdat dat botst met het ge wenste imago. Thermphos vermijdt in haar mi lieu- en veiligheidsj aarverslag 2002 angstvallig dat ze afval stoffen wil hergebruiken. De onderneming spreekt liever van de 'terugvoer van retourmateri- nlen'. Het fosfor- en fosfaat uit het afval van klanten kan de fosforproducent gebruiken als grondstof voor haar eigen pro ducten. De onderneming zegt zo haar steentje te willen bijdra gen aan het voorkomen van het opraken van delfstoffen, rhermphos heeft dat ook jaren lang gedaan. Het ministerie van "rom bood daarvoor de moge- Ljkheid door het afgeven van niet van toepassing-verklarin gen Die maakten het mogelijk dat Thermphos de retourstro men van klanten kon inzetten j>ls grondstof. Het alternatief voor deze ma- mer van verwerken is vaak stor en of lozen op het oppervlakte water. Dat levert volgens het bedrijf een grotere milieubelas ting op dan verwerking bij Thermphos. Maar na de uit spraak van het Europees Ge rechtshof heeft Vrom de verkla ringen moeten intrekken. Thermphos onderzoekt nu hoe de belemmeringen kunnen wor den weggenomen. De fosforproducent heeft het milieu vorig jaar niet meer, maar ook niet minder belast. De uitstoot van zware metalen en fosfine in de lucht en de emissie van stof naar water zijn aan zienlijk toegenomen. Daar staat tegenover dat de hoeveelheid gips die moest worden gestort drastisch is verminderd (van 3219 ton in 2001 tot 614 ton in 2002). Ook is er minder cadmi um en fosfaat op het oppervlak tewater geloosd. De uitstoot van koolstofdioxide en zwaveldi oxide is gedaald, doordat het bedrij f vorig j aar minder fosfor- ovengas hoefde af te fakkelen. Thermphos heeft vorig jaar 410.653 euro geïnvesteerd in maatregelen om de milieubelas ting te verkleinen. Voor de verbetering van de vei ligheid trok het bedrijf 243.872 euro uit. De doelstelling om het aantal ernstige ongevallen met een kwart terug te dringen is niet gehaald. Dat aantal is ge stegen van vier naar negen. Het aantal gerapporteerde lichte ongevallen is vorig jaar gedaald van 100 naar 82. door Wout Bareman TERNEUZEN - Langzaam duwen bull dozers het verleden weg. Graafmachines doen een aanval op de hopen achtergeble ven zand, klei en boorspecie. Dumpers en vrachtwagens voeren de overtollige grond, de beton- en asfaltres- ten af. Naar een puinbreker bijvoorbeeld op het voormalige parkeerterrein, waar in de hoogtijdagen vele honderden auto's van tunnelbouwers in het gelid stonden. De bouwterreinen van de Westerschei detunnel in Terneuzen en Ellewoutsdijk ondergaan een snelle gedaanteverwisse ling. Half september wordt het grootste deel van die terreinen door Rijkswaterstaat en tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) overgedragen aan de Dienst der Domeinen. Alleen al in de Nieuw Neuzenpolder bij Terneuzen gaat het om dertig hectare, in Ellewoutsdijk om iets minder. Voordien worden de ont mantelde (buizen, leidingen, drainage) terreinen geploegd en geëgd en vervolgens ingezaaid met zaad van Engels raaigras. Projectleider Jan-Kees Blok van de bouwdienst van Rijkswaterstaat: „We hebben voor die grassoort gekozen omdat die de nodige humus aanmaakt. En dat kan de ondergrond goed gebruiken." In Ellewoutsdijk is de ontmanteling op een oor na gevild. Volgende week wordt het laatste 'obstakel', een tientallen me ters hoge zendmast neergehaald. Als ook de betonnen voet is verwijderd, zijn de sporen van de tunnelbouwers daar hele maal uitgewist. In Terneuzen wacht een soortgelijke zendmast nog op z'n einde. Blok: ,,In Ter neuzen is de operatie natuurlijk omvang rijker. Daar moesten we de ondergrond van de betonfabriek, van de opslag voor de tunnelelementen en de bedding van de rails (40.000 ton) voor de werktreintjes opruimen. En daar zijn inmiddels ook de kantoren van de Bouwdienst en van KMW weggehaald." Eén van de twee hoofdwegen op het im mense bouwterrein is inmiddels wegge haald. Het asfalt wordt hergebruikt. De tijdelijke opslagplaats voor boorspecie, naast het Tunnelcentrum in de zuidoost hoek van de polder, wordt door een aan nemer uit de regio afgegraven. Die heeft daar meer tijd voor gekregen dan tot half september. En ook het opruimen van een ander zanddepot vergt meer tijd. Blok: „Tegen het eind van het jaar moet alles echt weg zijn. Ja, ook het Tunnelcen trum." Het Tunnelcentrum staat te koop. Aan vankelijk leek de gemeente Terneuzen de belangrijkste gegadigde, maar die heeft de optie laten varen. Domeinen houdt de vrijkomende terreinen in de Nieuw Neu zenpolder de komende jaren in eigen be heer. Op de plaats van het bouwterrein moet ooit de nieuwe zeesluis worden ge graven. Loopt alles volgens plan, dan kan die in 2018 in gebruik worden genomen. ■- ••■.•n -I-V v 'A - >"-.X Het bouwterrein voor de Westerscheidetunnel bij Terneuzen wordt snel ontmanteld. foto Camile Schelstraete TERNEUZEN - Voor het bestelen van zijn baas is gisteren in Terneuzen een 28-jarige inwoner van Hoek veroordeeld tot tachtig uur werkstraf. De man wist afgelopen maart de bank pas van zijn werkgever te stelen en kwam ook achter de pinco de. Hij pinde met de gestolen bankpas in totaal voor vierduizend euro bij banken in Breskens en Terneuzen. De verdachte zei door financiële problemen zover te zijn gekomen. „Leefde u niet op te grote voet?", vroeg politierechter G. van Unnik. De man bekende schoorvoetend. „In de visserij ging het steeds minder. Ik kon er niet van rond komen." Door beelden van de videocamera's die bij de pinautomaten staan opgesteld, werd de dader herkend. De verdachte had het geld al opgemaakt. Hij werd op staande voet ontslagen. Inmiddels is de helft van het schadebedrag terugbetaald. GOES - In zijn woonplaats Goes is donderdag op 92-jarige leeftijd Daniël Jozias Dees overleden, oud-dijkgraaf van het voormalige waterschap de Brede Watering van Zuid-Beve land in de periode 1971 tot 1977. Ook was Dees- in 1976 be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau - voorzitter van de plaatselijke commissies voor de ruilverkavelingen De Poel-Heinkenszand en Kapelle-Wemeldinge. De overledene was een leven lang actief in de (Zeeuwse) wa terschapswereld en de landbouw. Hij werd in 1952 dijkgraaf van de waterschappen Ellewoutsdijk en Baarland, die ernstig werden getroffen door de watersnoodramp in 1953Dees zette zich in voor snel herstel en was mede daardoor nauw betrok ken bij de herverkaveling in de Zak van Zuid-Beveland. Bij de vorming van de Brede Watering in 1959 werdhij waarnemend dijkgraaf, om vervolgens per 1 januari 1971 P. Dekker op te volgen als dijkgraaf. De begrafenis vindt plaats in besloten kring. SCHARENDIJKE - Op het duin aan de Kuijerdamseweg bij Scharendijke heeft in de vroege vrijdagochtend een korte brand gewoed. Het vuur vrat in een uur tijd over een opper vlakte van ruim vijfhonderd vierkante meter een kale plek in het helmgras. De brand is vermoedelijk aangestoken. Getuigen zouden de dader hebben herkend. Onduidelijk is nog of het een bewuste daad is geweest, of dat er sprake is van een uit de hand gelopen kampvuur. De politie onderzoekt de zaak. De brandweer Schouwen-Duiveland heeft de rekening voor de dader in elk geval al klaarliggen, aldus officier van dienst J. Juffermans. De inzet van twee tankautospuiten van de blusgroepen in Re- nesse en Scharendijke kost per uur al snel zo'n zeshonderd eu ro. BRESKENS - Reddingsboot Zeemanshoop van het KNRM- station Breskens heeft gisteren andermaal een zieke matroos van een zeeschip gehaald. Woensdag nog werd een Panamees aan wal gezet, gisteren werd een matroos van het zeeschip Dounia uit Casablanca afgehaald. Het zeeschip was uitva rend in het vaarwater Oostgat richting zee. De zeeloods keer de het schip om en kwam terug naar de Rede van Vlissingen. Nadat ambulancepersoneel in Vlissingen was opgehaald, zet te Zeemanshoop koers naar het zeeschip. Zonder problemen werd de zieke zeeman van boord gehaald en naar de buitenha ven van Vlissingen gebrachtDaar werd de man per ambulan ce afgevoerd naar ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. GOES - De internetsite Zee- landpoort.nl is op sterven na dood. Steeds minder gemeenten zijn bereid aan het project bij te dragen. Zes van de dertien doen nog mee. Maar Kapelle en Ter neuzen beraden zich. Als die met het project stoppen, vindt het bestuur van de stichting Zeelandpoort het niet meer zin vol de site nog online te houden. De overkoepelende site van pro vincie en gemeenten bestaat sinds 1 januari 2002. Via de in ternetpagina's kunnen mensen zoeken naar bestuurlijke infor matie zoals stukken van de ge meenteraad, de provincie en on derzoeksrapporten. Het ministerie van Binnenland se Zaken verstrekte voor het op zetten van de site een subsidie van ruim 102.000 euro. De pro vincie en de gemeenten legden eenzelfde bedrag op tafel. Op Reimerswaal na deden alle ge meenten van begin af aan mee. Maar het verhaal van Zeeland- poort.nl lijkt op dat van de tien kleine negertjes. Behalve de provincie, participeren nu al leen nog Goes, Vlissingen, Bor- sele, Sluis, Kapelle en Terneu zen in het project. Voorzitter M. Vermue van de stichting Zee landpoort zegt er droevig van te worden. „Gemeenten die afhaken doen dat omdat ze niet over de tech nische middelen beschikken om de informatie voor de website te kunnen aanleveren", verklaart Vermue de weerzin. „Het ge schikt maken en versturen van informatie naar de site kost tijd en energie. Niet alle gemeenten hebben daarvoor voldoende personeel." Het bestuur van de stichting Zeelandpoort heeft besloten de huidige deelnemers een brief te sturen. Daarin vraagt het be stuur hen nadrukkelijk de deel name in het project te bevesti gen. Vermue: „Als gemeenten en provincie dat doen, zitten ze in elk geval tot eind januari 2005 aan het project vast." Als Kapelle en Terneuzen afha ken, is het voor het bestuur ein de oefening. Of de subsidie van het ministerie dan moet worden terugbetaald weet Vermue niet. „In dat geval moeten we op nieuw met het ministerie over leggen. Als we het al moeten te rugbetalen, verwacht ik niet dat het een probleem is. Er zit nog veel geld in de kas." door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De berging van het gekapseisde Noorse au toschip Tricolor in het Nauw van Calais gaat gepaard met een groot aantal maatregelen om mogelijke olievervuiling te voorkomen of direct in de kiem te smoren. Gouverneur P. Breyne van West-Vlaanderen heeft de ber gers op het hart gedrukt uiterst zorgvuldig te werk te gaan. „Als de stranden van de Belgische kust in het hoogseizoen met olie worden vervuild, is dat een re gelrechte ramp." Directeur L. Muller van Multra ship verzekert dat de bergers op alles zijn voorbereid. Weglek kende olie uit de Tricolor zorgde begin dit jaar voor een kleine slachting onder de zeevogels aan de Belgische en Zeeuwse kust en vervuiling van de stran den en Het Zwin. Muller: „We hebben 24 uur per dag oliebe- strijdingsvaartuigen en ander materieel ter plaatse.Mocht de vervuiling uit de hand lopen - vermoedelijk bevat de Tricolor nog minstens 200.000 liter olie, die op plaatsen zit die duikers en bergers niet kunnen bereiken - dan zetten ook de overheids diensten al het beschikbare ma terieel in. De bergers hebben met de hulpdiensten ook slui tende afspraken gemaakt over hulpverlening bij mogelijke on gelukken. Bij de voorbereidin gen van de berging raakte maandag een duiker lichtge wond. Hij werd per helikopter naar een ziekenhuis vervoerd en mocht na een dag naar huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15