PZC PZC Zee op School is een blijvertje Schoolproject tabak, drugs en alcohol geslaagd Bestralingsbunkers naast ziekenhuis zijn bijna gereed Heemkundige kring maakt bezwaar tegen rotonde bij Westhove Wedstrijdzeilen met historische schepen 13 Grote toestroom leerlingen zadelt 't Klinket in Koudekerke op met luxeprobleem Camera gestolen w zaterdag 12 juli 2003 Uitvaarten Openluchtdienst in Serooskerke Musical in Domburg Obstakels Geen vakantie Drankrijder raakt rijbewijs kwijt Man aangehouden na bedreiging Brug Oost-Souburg dicht Dronken man slaapt op de weg Agressieve klant aangehouden Bromfietser van de weg gehaald Basisschool groeit weer uit jasje ii M rlnnr Miriam van den Broek KOUDEKERKE - De christelij ke basisschool 't Klinket in Koudekerke kampt met ruimte gebrek. Twee jaar geleden ging deschool de hoogte in en werden er twee lokalen op het dak van het pand gebouwd. In januari 2004 krijgt de school er een tien de groep bij. Maar 't Klinket heeft geen klaslokaal meer over, noch ruimte voor uitbouw. In september 2001 werden de twee nieuwe lokalen op het dak van het schoolgebouw op een feestelijke wijze in gebruik ge nomen. Ondanks de uitbreiding liet directeur A. de Jong meteen al weten dat de school nog niet genoeg had aan die twee extra lokalen. De schoolleiding en de vijftien leerkrachten deelden toen al een.kamer en één van de kleutergroepen was gevestigd in het speellokaal. Maar de school was al lang blij dat alle leerlingen eindelijk weer in één gebouw zaten. Aan de situatie van de leer krachten en die in het speello kaal is niets veranderd. Vooraf gaand aan gymnastieklessen in het speellokaal, moet eerst alles van de kleuterklas aan de kant worden gezet. De Jong: „Dat is onhandig. Een aantal dingen kunnen we daardoor niet doen, en dat is toch jammer." Daar naast zijn de problemen erger geworden. „We hebben eigen lijk een luxeprobleem", vertelt De Jong. „Onze school groeit ontzettend. In januari 2004 heb ben we maar liefst 42 kinderen in groep 1. We moeten dan een VLISSINGEN - In het centrum van Vlissingen is gistermiddag tussen een uur en vijf uur een camera weggenomen uit een rug zak van een 26-jarige Vlissinger. De camera is in een onbewaakt ogenblik uit de rugzak gehaald. De waarde van het gestolen toestel is niet bekend. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 4382 NH VLISSINGEN Tel: 06-54267110 E mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 d460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl tiende groep in het leven roepen. Voor die tijd moeten we een op lossing bedenken voor de huis vesting. Hier hebben we geen mogelijkheid meer om noodlo- kalen te plaatsen." Vanaf januari wil De Jong iets huren als tijdelijke oplossing. Ze denkt aan het gebouw van de Samen op weg-kerk aan de Tramstraat. „Daar zaten we twee jaar geleden tijdens de ver bouwing van onze school ook al. We moeten daarover nog wel in gesprek gaan met de kerk." De Jong wil die ruimte niet lan ger huren dan een half jaar. „Dan is het september 2004. Binnen nu en een jaar moeten we toch een definitieve oplos sing gevonden hebben. In het kerkgebouw kunnen we een tijdje zitten, maar niet te lang, want het is niet ideaal.. Die ruimte wordt gebruikt voor uit vaarten en dan is het elke keer: kinderen eruit, kist erin." De basisschool heeft met de ge meente al voorzichtig gespro ken over een brede school. „Ik ben daar helemaal voor in"zegt De Jong, „Maar dit idee bevindt zich nog in een heel vroeg stadi um. We hebben er uitsluitend over gesproken." Toch ziet De Jong best mogelijkheden voor Koudekerke. „We hebben hier bij voorbeeld nog een andere ba sisschool, een peuterspeelzaal en kinderopvang. Ik weet niet of die er wat voor voelen. Boven dien is de gemeente degene die over de huisvesting van scholen gaat. En dan wordt het een poli tieke afweging.De school en de gemeente praten in september verder over mogelijke oplossin gen. SEROOSKERKE - Morgen wordt in de tuin rond de Johan- riesksrk in Serooskerke een openluchtdienst gehouden. De dienst wordt geleid door Douwe Vissei uit Harderwijk en heeft als thema 'hart tegen hard'. Mu ziekvereniging EMM en het combo Second chance begelei den de dienst muzikaal. DOMBURG - Leerlingen uit groep 7 en 8 van basisschool De Golfslag uit Domburg voeren dinsdag de musical Van Ter Mantelinge naar Simnia op. Deze week werd de musical op gevoerd in het zorgcentrum Simnia.Gelet op de reacties van de bewoners van Simnia, is besloten de musical nu op te voeren voor de inwoners van Domburg. Dat gebeurt in ver enigingsgebouw Het Schutters hof aan de Kanonweistraat. De musical begint om 19 uur. Diederik Veerman (rechts) en Vincent van der Veen hielden vanaf de Lida contact met de deelnemende scholen. „Die reis was bepaald geen vakantie." foto Ruben Oreel door Gerard Montsma VLISSINGEN - Het project Zee op School is een groot succes geworden. De deelnemende scholen waren enthousi ast, de varende studenten van de pabo zijn een avontuur rijker. Het project wordt na de zomer dan ook voortgezet met tientallen deelnemende scholen. Dat moeten er uiteindelijk meer dan honderd worden. Het interactieve project Zee op School, dat is ontwikkeld door pabo-studenten van de Hogeschool Zeeland, moet na de zomer zo'n honderd Nederlandse basis scholen gaan verbinden met de rest van de wereld. Zeven Zeeuwse scholen en een Amsterdamse school hebben het lespro gramma, dat deel uitmaakt van het pro ject, getest. De inhoud van de lessen wordt bepaald door de koers van het vrachtschip de Lida. Aan boord van het schip brengen twee pabo-studenten ver slag uit van hun ervaringen op zee en komt de doelgroep meer te weten over verre landen. Projectmanager M. Langedijk is enthou siast. „Zee op School moet geen vervan ging zijn voor de reguliere lessen, maar echt een project ernaast. Het moet kinde ren bekend maken met de mogelijkheden van het internet en met de maritieme we reld. Als ik de reacties van de docenten een beetje overzie, is dat aardig gelukt." Toch kunnen de betrokken onderdelen volgens Langedijk in de toekomst nóg beter samenwerken. „We zijn tot dusver misschien iets teveel met onze eigen ta ken bezig geweest. Het is dus wel goed om zo nu en dan de zaken weer even door te spreken." M. Anthonise, pabo-opleidingsmanager van de Hogeschool Zeeland, is even posi tief. Hij stond met Langedijk en kapitein Jan Wind aan de wieg van het project. Hij denkt dat het aantal deelnemende scho len nu snel kan groeien. „Na de zomer gaan we met dertig tot vijftig scholen aan de slag. Het streven is er daar volgend jaar nog eens honderd bij te halen." Ook al ziet de toekomst er volgens An thonise rooskleurig uit, er zijn nog wel wat kleine obstakels. Zo is nog niet ge heel duidelijk wat de scholen na de zomer moeten gaan bijdragen voor het project. „We dachten aan honderd tot honderd vijftig euro, al vinden de scholen dat wel wat aan de hoge kant." De beide mana gers hopen niet dat die prijs een drempel wordt waar scholen over struikelen. Langedijk: „Het is best lastig om die grens te bepalen. De scholen krijgen van het Rijk wel geld voor dergelijke projec ten. Het is denk ik meer een kwestie van prioriteiten stellen." Pabo-studenten Diederik Veerman en Vincent van der Veen voeren in het kader van het project mee aan boord van de Li da Ze zijn net teruggekeerd van hun ver re scheepsreis. Het contact met de scho len was voor hen en voor de rest van de bemanning een verademing geweest. Diederik Veerman: „Als je aan wal zit, maak je deel uit van een grote maat schappij Aan boord van Lida bestaat die maatschappij uit tien man. Je leeft echt naar die mailtjes toe. De bemanning kon die aandacht ook zeer waarderen, al wa ren ze in het begin wat stug." De reis was volgens Veerman alles behal ve een vakantie. „We hebben keihard ge werkt. We moesten bijvoorbeeld het dek schrobben, roest bikken en verven. Daarnaast onderhielden we het contact met de wal, maakten foto's en schreven onze scheepsverslagen. Daar moet je ook heel veel voor lezen. Door de deining van het schip werd je eerder moe. Je kon dan vaak maar beter gaan slapen. Eigenlijk was dat ook wel een mooie verhouding. Slapen en werken, maar géén vakantie." door Winnie van Dam GOES - Het preventieproject van GGD Zeeland dat scholie ren op een speelse manier kennis laat maken met alcohol, tabak en softdrugs, is geslaagd. Vol gens een woordvoerder van de GGD komt dat met name door dat de samenwerking tussen on derlinge partijen die meewerk ten aan het project, bijvoor beeld de jeugdzorg van de poli tie en bureau Halt, een succes is gebleken. Het project 'Preventie Middelengebruik Oosterschel- deregio' duurde twee jaar. Het project is voortgevloeid uit het regionaal gezondheidsbe leid en het gedoogbeleid van de deelnemende gemeenten Borse- le, Goes, Kapelle, Noord-Beve land, Reimerswaal en Tholen. De bedoeling van het project was de preventieve activiteiten op het gebied van alcohol, tabak en softdrugs uit te breiden. In het kader van het project heb ben alle basisscholen in de Oosterschelderegio een zoge noemde leskist genotmiddelen aangeboden gekregen, met daarin onder meer lesboekjes, brochures en een middelen doosje. Daarin zaten bijvoor beeld een nep-stickie en -xtc- pillen, om aan jongeren te laten zien hoe drugs eruit kunnen zien. In Borsele, Goes en Rei merswaal is het project 'Genot middel B/V' uitgevoerd, dat speciaal bedoeld was voor de leerlingen die de overstap maakten van het basis- naar het voortgezet onderwijs. Leerlingen van het Calvijn Col lege, het Groen College, het Goese Lyceum en het Sint Willi- brord College deden mee aan het project 'Gezonde School en Genotmiddelen'. Dat is een lan delijk project, waarmee scholen voor voortgezet onderwijs kun nen werken aan een genotmid- delenbeleid. Opvallend is dat leerlingen van speciaal onderwijs niet hebben meegedaan. Dat is omdat die, zo staat in het rapport, een risico groep voor het riskant gebruik door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De uitbreiding van het Zeeuws Radio-Thera peutisch Instituut naast het zie kenhuis in Vlissingen is in volle gang. De twee extra bestra lingsbunkers waarin de bestra lingstoestellen komen te staan, zijn al goed herkenbaar vanuit de lucht. In deze bunkers wor den patiënten met behulp van straling behandeld. Het metalen vlechtwerk van ge wapend beton geeft aan waar de muren komen. Op sommige plaatsen worden de muren tweeënhalve meter dik. Dat is nodig om de therapeutische straling die noodzakelijk is voor de patiënt, af te schermen voor de omgeving. Volgens de plan ning worden de bunkerwanden 24 juli gestort. Het hart van de nieuwbouw is daarmee bijna gereed. De totale werkzaamheden ne men nog een klein jaar in be slag. In het voorjaar van 2004 worden de twee bestralingstoe stellen geïnstalleerd. Medio vol gend jaar wordt de nieuwbouw waarschijnlijk in gebruik geno men. Het Zeeuws Radio-Therapeu tisch Instituut (ZRTI) had al twee bestralingsbunkers waar in jaarlijks 15.000 behandelin gen worden uitgevoerd. De vraag naar behandelingen stijgt volgens het Ziekenhuis Walche ren en het ZRTI met ongeveer 5 procent met jaar. Om aan die be hoefte te kunnen voldoen en om wachttijden te voorkomen, worden de twee extra bunkers gebouwd. De bunkers, het hart van de nieuwbouw, beginnen al duide lijke vormen aan te nemen, maar de bouwwerkzaamheden duren nog wel een jaar voort. foto Lex de Meester GOES - Een 21-jarige automobilist uit 's-Gravenpolder is in de nacht van donderdag op vrijdag in de Middelburgsestraat in Goes opgepakt voor het rijden onder invloed. De man moest zijn rijbewijs inleveren, omdat hij meer dan drie keer de toe gestane hoeveelheid alcohol gedronken had. MIDDELBURG - Een 25-jarige Middelburger is in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden. Hij had dezelfde avond in een woning aan de Driewegenhof een man met een mes en een alarmpistool bedreigd. De politie heeft de wapens in beslag genomen. De mannen waren bekenden van elkaar. Ze hebben al langer een con flict. OOST-SOUBURG - De draaibrug bij Oost-Souburg is dins dagavond 15 juli afgesloten. Zowel voor fietsers en voetgan gers als voor schepen is het tussen zeven uur en middernacht onmogelijk de brug te passeren. De draaibrug over het Kanaal door Walcheren wordt opnieuw geasfalteerd. Als het hard regent, wordt het asfalteren een dag uitgesteld. In dat geval geldt de stremming op woensdag avond, ook van zeven tot twaalf uur. IJZENDIJKE - Een negentienjarige j ongeman uit de gemeen te Terneuzen is in de nacht van donderdag op vrijdag sla pend aangetroffen midden op de Isabellaweg in IJzen- dij ke. Hij was op de fiets in dronken toestand tegen een bermpaaltje gereden en was daardoor midden op de rij baan gevallen. Daar viel hij in slaap. De dronken fietser kreeg een proces-verbaal voor het 'in staat van dronkenschap in gevaar brengen van het verkeer'. ZIERIKZEE - Een 35-jarige inwoner van Zierikzee is vrijdag rond middernacht aangehouden door de politie, omdat hij weigerde een terras te verlaten. De man zat op een terras aan de Nieuwe Haven en had geen zin de zaak te verlaten, ondanks herhaaldelijk aangeven van het personeel dat het tijd was om te sluiten. Daarbij kwam het uiteindelijk tot een handgemeen en scheurde de man de kle ding van één van de medewerkers. Ook op het verzoek van de politie zich te verwijderen, rea geerde hij agressief. Omdat hij bovendien niet van zins was zijn naam te noemen, werd de Zierikzeeënaar meegenomen naar het bureau. RENESSE - Een 23-jarige bromfietser is donderdagavond op de Rampweg in Renesse bekeurd wegens het rijden onder in vloed van alcohol en het overtreden van de maximumsnel heid. De Schouwen-Duivelander reed met zeventig kilometer per uur en zonder helm. Een blaastest wees uit dat de bromfiet ser meer dan drie keer zo veel had gedronken als wettelijk is toegestaan. De bromfietser kreeg een rijverbod van acht van genotmiddelen vormen. Omdat voor die leerlingen een aparte aanpak vereist is, zou voor hen een ander project op gezet moeten worden. door Jan van Ommen i DEN HAAG - „Waarom heeft de heemkundige kring Wak-heten zo'n moeite met de geplande ro tonde bij kasteel Westhove in Veere, terwijl het enorme par keerterrein vlakbij het kasteel toch veel ingrijpender is", vroeg staatsraad D. Dolman gisteren tijdens een rechtszaak bij de Raad van State. Volgens de woordvoerders van de heemkundige kring Walche ren zal de rotonde met lantaarn paal en verkeersborden het mooie vrije uitzicht vanuit het kasteel op het open achterland grondig verpesten. „Het par keerterrein is ook niet mooi maar op een gegeven moment moet je kiezen uit het minste van alle kwaden. Nu worden de auto's her en der achter het kas teel geparkeerd en dat is ook niet goed", zeiden de woord voerders. De heemkundige kring stapte naar het rechtscollege in de hoop dat die de aanleg van de rotonde tegenhoudt. De aanleg van de rotonde op de kruising Domburgseweg en Westhoven- seweg wordt mogelijk als de Raad van State er geen stokje voor steekt. Overigens zei de woordvoerder van de provincie Zeeland dat de bouwvergun ning voor de rotonde niet voor september wordt verleend. Staatsraad Dolman leek de kring weinig hoop te bieden. „Eigelijk had u al tegen het ge wijzigde bestemmingsplan, dat de rotonde mogelijk maakt, in beroep moeten gaan. Nu gaat het alleen nog om het zogeheten uitwerkingsplan", zei de staats raad. De woordvoerders van de heemkundige kring moesten er kennen dat de cruciale wijzigin gen in het bestemmingsplan destijds aan hun aandacht wa ren ontsnapt. Uitspraak over enkele weken. door Melita Lanting VEERE - De Hendrik Willem van Loon hardzeildag vindt op zaterdag 19 juli plaats op het Veerse meer. De zeilwedstrijd voor historische schepen wordt voor de elfde keer gehouden. De organisatie is in handen van de stichting Behoud Hoogaars. De Hendrik Willem van Loon hardzeildag is eigenlijk een driedaags evenement. Aan het evenement doen 45 schepen mee: hoogaarzen, hengsten, schouwen, schokkers, lem meraken enzalmschouwen. „Er komen ook schepen uit andere delen van het land. Daarom la ten we de schepen op donderdag voor de wedstrijddag al verza melen in Zierikzee", vertelt H. Kole van de stichting Behoud Hoogaars. De schepen liggen donderdagavond 17 juli in de haven van Zierikzee. De sche pen zijn versierd en verlicht. De volgende ochtend vertrekken de boten richting Veere. „De sche pen komen rond 18.00 uur onder begeleiding van stoomsleep- boot Hercules aan in Veere. Die, avond gebeurt er verder niets, want Veere is een stadje voor dagtoerisme. 's Avonds is er niets te doen." De volgende dag is de wedstrijd. „Dat is voor het publiek het leukste. We laten de schepen korte banen varen en vanaf de wal wordt de wedstrijd van commentaar voorzien." Kole hoopt op mooi zeil weer. „We willen wind. Tot nu toe hebben we maar twee keer een echte goede wind gehad om te zeilen. Maar dat hebben we niet in de hand." Naast de zeilwedstrijd kan het publiek zich vermaken met kraampjes met maritieme zaken, optredens van het Veers Scheepstuig en radiografisch bestuurbare scheepjes. Het zak- kendragersgilde uit Schiedam geeft om 13.00, 15.00 en 16.00 uur demonstraties zakken dra gen zoals dat vroeger gebeurde. Het publiek kan ook aan boord van BI st-Pieter uit Blanken- berge de wedstrijd volgen. In schrijven voor een vaartochtje kan bij de kraam van de stich ting Behoud Hoogaars. De wed strijd begint om 10.30 uur op de reede van Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13