PZC Dode bij verijdelde bomaanslag in Moskou Amerikanen halen bakzeil met plan voor enteren schepen Moord op kleuter door scholier verbijstert Japan i i i k fi- ■v'it ff inpii Festivalseizoen in Frankrijk door staking naar de knoppen TOTALE UITVERKOOP TIJDENS BRADERIE Ruim twintig doden bij busongeluk Hong Kong Europese Conventie geeft geen vetorecht op meerjarenbegroting vrijdag 11 juli 2003 Verlanglijstjes Drieklovendam levert stroom Noren vies van schoon ondergoed Rembrandt geveild voor 10 miljoen Twee executies in VS Premier Wit-Rusland ontslagen Uitkering 311 'ijFr- m.sa - IéaM de Jonge Hoek van Dijke Nederland te streng jegens buitenlanders met rijbewijs Nederland vangt bot in Brussel door Cor de Horde anHfileen Paalvast BRUSSEL - De harde eis van Nederland om nee te mogen zeg gen tegen de meerjarenbegro- tingvan de Europese Unie, is ge negeerd bij de laatste zitting gisteren van de opstellers van de Europese grondwet. Nederland Beeft nog een laatste kans bij de regeringsconferentie die in ok tober begint. Dan pas wordt de ontvverpgrondwet van kracht. Premier Balkenende noemde tijdens de Europese top in juni Bet vetorecht bij de meerjaren- Begroting een van de belang rijkste punten die hij wil bin nenslepen. Nederland draagt relatief het meeste af aan de Brusselse schatkist en daarom wil Balkenende ook in de toe komst de hand op de knip kun- nenhouden. Nu hebben alle lid staten nog een vetorecht, maar in de Europese grondwet dreigt dat vanaf 2013 te verdwijnen. Gisteren kwam de Europese Conventie, de groep opstellers (105) van de grondwet, officieel teneinde. Eind juni presenteer de de club onder leiding van de eigenzinnige oud-president van Frankrijk Giscard d'Estaing al de belangrijkste conclusies, waaronder de komst van een Europese 'president' van de EU. Deze week bepaalde de Conven tie bij welke onderwerpen het veto verdwijnt bij toekomstige Europese wetgeving. Gijs de Vries, namens de Neder landse regering lid van de Con ventie, vraagt zich af hoe hard Balkenende zich moet opstel len tijdens de regeringsconfe rentie. Andere lidstaten hebben ook verlanglijstjes, waarschuwt hij, en als je iedereen zijn zin geeft, blijft het vetorecht over eind en komt er nooit Europees beleid. „Iedere lidstaat moet zich af vragen of het aantrekkelijk is op een punt het vetorecht binnen te slepen, als de prijs daarvoor is dat je op vier andere punten waar je liever bij meerderheid had gestemd, ook vetorecht krijgt", zei hij na afloop van de laatste zitting van de Conventie. Frankrijk en Duitsland hebben in de laatste dagen wel twee langgekoesterde wensen binnen kunnen slepen. Parijs krijgt zijn 'exception culturelle', dat wil zeggen dat het internationale handelsakkoorden mag blokke ren als die de royale subsidies voor Franse films en tv-series in gevaar brengen. Duitsland kreeg voor elkaar dat lidstaten zelf mogen uitmaken of ze een quotum stellen aan het aantal immigranten. Volgens De Vries moet de rege ringsconferentie niet proberen veel te veranderen aan de ont- werp-grondwet van de EU, om dat anders het hele bouwwerk instort. Alleen een in zijn ogen vreemde passage 'die meer is dan een schoonheidsfoutje' wil hij er nog uit: de bepaling dat de Europese Raad, de 'toppen', niet onder de rechtsmacht van het Europese Hof valt. „Dat is noch juridisch, noch politiek juist." ANP Tv-beelden van de ontploffing. Op het moment dat explosievenexpert Georgi Trofimov de bom onschadelijk wil maken, gaat hij toch af. door Frank Hendrickx MOSKOU - Bij een verijdelde bomaanslag in Moskou is gis terochtend een medewerker van de Russische explosieven opruimingsdienst om het leven gekomen. De bom ontplofte nadat een robot tevergeefs had geprobeerd de explosieven on schadelijk te maken. Een 22- jarige weduwe uit Tsjetsjenië droeg de explosieven bij zich. De verijdelde aanslag in het centrum van Moskou komt een paar dagen na twee zelfmoord aanslagen van Tsjetsjeense weduwen tijdens een rockcon- eert. Daarbij kwamen veertien mensen om het leven. De vrouw werd rond midder nacht tegengehouden bij de deur van het restaurant Imbir aan de straat Tverskaja, de Champs Elysees van Moskou. Ze dreigde iedereen op te bla zen, maar gooide de tas vol explosieven op straat toen ze door de politie werd gearres teerd. Het is niet geheel duide lijk waarom de 22-jarige Zari- ma Moezjichojeva haar drei gement niet heeft uitgevoerd. Volgens de Russische staatste levisie werkte de ontsteking niet. De autoriteiten hebben dat niet bevestigd. Er zou wel nog een handlanger zijn gearresteerd, de 26-jari- ge Tsjetsjeen Zoerab Dadajev. Moezjichojeva zelf. stamde uit Ingoesjetië, een Russische buurrepubliek van Tsjetsjenië, waar ze een half jaar geleden tijdens de oorlog haar man ver loor. Onduidelijk blijft wat er pre cies is misgegaan. Een robot probeerde meer dan een uur lang de explosieven onschade lijk te maken. Daarna werd er nog een tijd lang met een wa terkanon op de rugzak gescho ten. Toen Georgi Trofimov zijn fotoAP/RTR werk wilde gaan doen, explo deerde de bom alsnog. Verder waren er geen gewonden. Wel sprongen alle ruiten in de om geving. De autoriteiten vermoeden dat er een verband bestaat met de zelfmoordaanslagen van het afgelopen weekeinde. Minister van Binnenlandse Zaken Boris Gryzlov kondigde een klopjacht aan op illegalen in Moskou. Ook wil hij de vrij heid om mensen dertig dagen lang vast te houden zonder aanklacht in te dienen bij de rechtbank. Mensenrechtenor ganisaties zijn bezorgd over die maatregelen. GPD PEKING - De Chinese Drieklovendam, 's wereld grootste wa terkrachtcentrale, levert voor het eerst elektriciteit. Volgens Chinese media gisteren is dat bijna drie weken eerder dan ge dacht. De stroom zal in augustus aan het publieke net worden geleverd. Het project telt 2 6 generatoren waarvan nu de eerste in dienst is gesteld. Het reservoir achter de dam in de Yangtze-rivier loopt sinds begin juni vol. Het stuwmeer dat uiteindelijk ontstaat, is 630 kilometerlang, 1100 meter diep en 175 meter breed. ANP OSLO - Zeven procent van de Noren trekt slechts een keer per week schoon ondergoed aan. Dat blijkt uit onderzoek van AC Nielsen in opdracht van een Noorse ondergoedfabrikant. Van de duizend ondervraagde mannen en vrouwen gaf een en keling toe nog minder vaak een schone onderbroek aan te trekken. Het zijn vooral mensen tussen de 41 en 50 jaar oud die zichzelf niet dagelijks van fris ondergoed voorzien. De meeste ondervraagden, 65 procent, vervangen het onder goed dagelijks. Deze groep bestaat voor het grootste deel uit 18- tot 30-jarigen. Vier procent zegt twee keer per dag een schone onderbroek aan te trekken. AFP LONDEN - Een zelfportret van Rembrandt dat driehonderd jaren verborgen was onder lagen verf, is in het Londense vei linghuis Sotheby's geveild voor 10,1 miljoen euro. Het is het eerste zelfportret van Rembrandt in meer dan dertig jaar dat onder de hamer ging. Rembrandt schilderde het portret in 1634, toen hij 28 jaar was. Vrij snel daarna schilderde een van zijn leerlingen er een portret van een Russische aristocraat overheen. Pas in de ja ren dertig van de vorige eeuw rees het vermoeden dat het schilderij van Rembrandt was. ANP HUNTSVILLE - In de Verenigde Staten zijn gisteren twee doodvonnissen ten uitvoer gebracht, een in de staat Texas en een in de staat Arkansas. In Texas werd een man geëxecuteerd die in 1998 zijn 36-jarige vrouw, die van hem wilde scheiden, hun dochter van vijf maanden en de zeventien maanden oude kleindochter van zijn vrouw doodschoot. In Arkansas werd een 31-jarige man ter dood gebracht die in 1995 drie broers van tien, twaalf en zeventien in hun huis doodschoot. Hij schoot de jongens in het hoofd, na hen te heb ben gedwongen op de keukenvloer te gaan liggen. Hij was naar het huis van de jongens gekomen omdat hij een rekening had te vereffenen met hun zus, die niet thuis bleek te zijn. AP MINSK - De Wit-Russische president Loekasjenko heeft gis teren zijn premier ontslagen. Dit meldden hoge regerings functionarissen. De premier, Novitski, wordt tijdelijk ver vangen door de vice-premier Sidorski. Ook enkele ministers zijn de laan uitgestuurd. Wit-Rusland is door het autoritaire regime van Loekasjenko in toenemende mate geïsoleerd geraakt van Europa. Ook Rus land wil de laatste tijd weinig van het buurland weten. Loekasjenko zou tijdens een ministerberaad gisteren hebben toegegeven dat het politiek en economisch niet zo goed gaat, maar hij gaf zijn regering de schuld van de malaise. AFP door Peter van Nuijsenburq TOKIO - Japan heeft verbijs terd gereageerd op de bekente nis van een twaalfjarige scho lier uit Nagasaki dat hij een vierjarige kleuter heeft ver moord. De zaak was opening van alle kranten, ook van de se rieuze, die hun voorpagina doorgaans reserveren voor de ondoorgrondelijke verwikke lingen in de Japanse politiek en liet laatste rampzalige econo mische nieuws. Minister-president Koizumi gaf Wijk van zijn medeleven met de ouders met de uitspraak dat hij 'geen woorden' had om zijn ge voelens tot uitdrukking te bren gen. Het slachtoffertje, Shun Tane moto, werd op 1 juli in een wa renhuis waar zijn moeder aan liet winkelen was, ontvoerd door de scholier. Hij werd mee genomen naar een zeven verdie pingen tellende parkeergarage en is vermoedelijk van de hoog ste etage naar beneden gegooid. Zijn naakte lichaam werd de volgende ochtend gevonden. De twaalfjarige verdachte kon worden opgespoord dankzij de opnamen die door een beveili- gjngscamera in de winkelgalerij zijn gemaakt. Hij liep met Shun Advertentie QescW^KaS'e° t aan de hand richting parkeer garage. In de garage werden ook afdrukken gevonden van de sportschoenen die tot de uitrus ting van de school van de ver dachte behoren. Hij werd een paar dagen later gearresteerd en heeft bekend. De politie in Nagasaki ver moedt dat de scholier ook bij andere, soortgelijke gevallen is betrokken. Bij een van die voor vallen werd een jongen van een balkon geduwd. Hij heeft de val overleefd. Omdat de scholier jonger is dan veertien kan hij niet wegens moord vervolgd worden. Hij is voorlopig opge sloten in een tehuis voor moei lijk opvoedbare jongeren en zal een heropvoedingsprogramma ondergaan. Japans misdaadcijfers behoren tot de laagste van de geïndu strialiseerde wereld, maar het land is de afgelopen maanden geconfronteerd met een opmer kelijke toename van geweld door jongeren. Volgens politie statistieken is het aantal ge welddadige misdrijven door dertienjarigen en jonger in de periode van januari tot mei ver drievoudigd vergeleken met de overeenkomstige periode vorig jaar, van 34 tot 91. Daarbij was ook een poging tot moord door een elfjarige. GPD LUXEMBURG - De Neder landse regels voor rijbewijzen van EU-onderdanen die in Ne derland wonen, zijn veel te streng. Met dit arrest van giste ren krijgt de Europese Commis sie, het dagelijks EU-bestuur dat geklaagd had dat Nederland zo moeilijk doet over buiten landse rijbewijzen, volledig ge lijk van het Europees hof. Momenteel moeten EU-onder danen hun rijbewijs laten regi streren als ze zich in Nederland vestigen. Het Hof wijst erop dat volgens Europese wetten de EU-landen eikaars rijbewijzen zonder meer moeten erkennen. Een eis tot registratie gaat veel te ver. ANP PARIJS - Het culturele zomer seizoen in Frankrijk is naar de knoppen. In een tijdsbestek van enkele uren kondigden gisteren de artistiek leiders van de twee belangrijkste culturele festivals aan dat de evenementen dit jaar niet zullen plaatsvinden. 's Ochtends liet de directeur van het operafestival in Aix-en- Provence, Stéphane Lisser, weten dat hij onder geen enkel beding 'voorstellingen onder politiebewaking' wenste te or ganiseren; enkele uren later gooide Bernard Faivre d'Arcier namens de organisatoren van het theaterfestival van Avignon de handdoek in de ring. Het hoofdfestival 'In' van Avig non gaat definitief niet door. De 74.000 bezoekers die al een toe gangsbewijs hadden gekocht krijgen hun geld terug. Onze kerheid bestaat nog of het alter natieve festival 'Off doorgaat of niet. Maar eigenlijk was dat voor Faivre d'Arcier niet eens belangrijk meer. „Iedereen ging er terecht of onterecht van uit dat het festival niet kapot te krijgen was. Wel dus", aldus de hevig geëmotioneerde artistiek leider van het festival in Avig non. Aanleiding voor de beslissing de festivals te schrappen zijn de acties van grote groepen Franse artiesten en technici tegen ver slechtering van hun werkloos heidsuitkering. Het gaat om ar tiesten en technici die op basis van tijdelijke contracten werk zaam zijn en die groep is in Frankrijk veruit in de meerder heid. Tot dusver moet iedereen minimaal drie maanden werken en premie betalen om een jaar lang een uitkering te krijgen. Minister Aillagon van Cultuur wil dat voortaan iedere deeltij der van elke tien maanden drie maanden moet hebben gewerkt om acht maanden lang een uit kering te krijgen. Het annuleren van de twee top- festivals heeft geleid tot heftige reacties. Faivre d'Arcier, con cludeerde bitter: „Het festival sluit met de dood in zijn ziel. Misschien is het het eind van een tijdperk; het zal in ieder geval niet het einde van het festival zijn." Politici van links gaven gisteren de rechtse regering de schuld van de ontstane situatie. Rechts op zijn beurt vond dat links ja renlang niks aan een verziekte situatie heeft gedaan. Niet alleen op artistiek gebied maar ook economisch is het niet doorgaan van de festivals een zware klap. Gedurende de zo mermaanden worden in heel Frankrijk zo'n zeshonderd cul turele festivals gehouden, waarvan enkele (Avignon, Aix- en-Provence en het dansfestival in Montpellier) wereldberoemd zijn. De festivals betekenen een belangrijke economische im puls voor diverse steden. De ho- tellerie in Avignon bijvoorbeeld draait voor een belangrijk deel op de buitenlandse bezoekers van het zomerfestival. GPD door Akijn Visser BRISBANE - De elf leden van het Proliferatie Veiligheids Ini tiatief (PSI), waaronder Neder land, hebben tijdens een twee daagse conferentie in het Australische Brisbane vastge steld dat opsporingsoperaties alleen mogen binnen de kaders van het internationale recht. Een Amerikaans voorstel om transportmiddelen van schur kenstaten te enteren haalde het niet. De elf landen besloten de we reldwijde campagne tegen de verspreiding van massavernie tigingswapens en drugs te ver beteren. Dat staat in een ge meenschappelijke verklaring die gisteren is gepresenteerd aan het einde van de PSI-confe- rentie. De landen hebben in Brisbane vooral onderzocht hoe ze de samenwerking kunnen verbeteren. In dat kader hebben de PSI-landen afgesproken zich 'via trainingen' meer te bekwa men in opsporingstechnieken, 'zowel civiel als militair'. Ook zal er onderling beter en meer informatie worden uitgewisseld over onderzoek naar verdachte schepen of vliegtuigen. In de verklaring wordt nadruk kelijk vermeld dat opsporings operaties binnen de grenzen van het internationaal recht moeten blijven. Dat gaat veel minder ver dan de Amerikaanse delega tie, onder leiding van ondermi nister Bolton van Buitenlandse Zaken, had gewild. De VS menen dat er in het internatio nale recht genoeg jurispruden tie is voor het zonder meer onderzoeken van verdachte schepen en vliegtuigen op wa pens en drugs. Vorig jaar december is een Noord-Koreaans schip met Scud-raketten met bestemming Yemen onderschept in de Arabi sche Zee. Uiteindelijk mocht het schip doorvaren van Was hington, omdat de raketvracht niet in strijd was met de wet. De VS hadden gehoopt dat een dergelijke onderschepping via een krachtige PSI-verklaring in de toekomst wel mogelijk zou zijn. Maar vooral landen als Japan en Zuid-Korea vrezen dat de Ame rikaanse interpretatie van het internationale recht kan leiden tot gevaarlijke confrontaties met Noord-Korea. Als compro mis heeft gastland Australië voorgesteld om voor een volgen de bijeenkomst van de PSI-lan den te onderzoeken of de inter nationale wetgeving niet kan worden aangepast. AFP a. v g|ün; - -.tek:s=rT-g 1 -i" S' W i I:, If' f i 30* 4 ft mm r i w r. 'w. i ,8". SR -EAjr m a 'v f is?nu ros- o. teh E, .at w vJL •'YZ 1 «I HONG KONG - Het wrak van een dubbeldekker wordt een brug in Hong Kong opgetakeld. Door een botsing gisteren met een vrachtwagen stortte de bus van de brug en kwam op een 35 meter lager gelegen helling terecht. Het ongeluk kostte 21 mensen het leven; twintig raakten ge wond. Drie van de gewonden verkeren in levensgevaar, twaalf zijn er ernstig aan toe. De chauffeur van de vrachtwagen is aan gehouden en zal waarschijnlijk worden aangeklaagd wegens roekeloos rijden. Sommige mensen werden bij de botsing uit de bus geslingerd, anderen kwamen vast te zitten in het wrak. Eerstehulpverleners bonden de gewonden op brancards en vormden daarna een men selijke keten om de brancards met behulp van touwen van de hel ling af te trekken. foto Vincent Yu/AP Advertentie Tijdens de braderie op zaterdag 12 juli TOTALE UITVERKOOP bij Stenevate 2 (oude pand!) in Heinkenszand! Uitverkoop op het gehele assortiment tegen meeneemprijzen! Alleen contante betaling mogelijk. Openingstijd: 10:00 - 16:00 uur door Henk Glimmerveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5