11 Bacterie velt eenden Zierikzeese stadsgracht Voorbereidingen Muziek-Play-In m Middelburg gaat door met plannen voor evenementencomplex Directeur Broertjes weg bij ziekenhuizen Gemeente verdubbelt maximumoppervlakte voor paviljoens crt tM m Laserguns en flitsers controleren per 2004 snelheid op Zeelandbrug Versnellingen i v mi LANG GENOEG GEWACHT? zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 11 juli 2003 Winter Opluchting ■■B Plannen Vertraging IWÏÏmiGHT CRUISES het Veerse Meer Wilt u serieus en blijvend van uw overgewicht af? Strandtenten krij gen de ruimte dooi" Famke van Loon RENESSE - Strandtenten, die straks het hele jaar langs de Schouwse kust mogen staan, mogen maximaal negenhon derd vierkante meter groot wor den. De gemeente zal aan iedere uitbreiding van het oppervlak wél eisen en voorwaarden stel len, verzekert wethouder G de Velde-de Wilde. van geven, zo blijkt uit de laatste aanpassingen in de strandnota, maar wel binnen de perken. In algemene zin mag zowel een sei- zoens- als een jaarrondpavil- joen in oppervlakte groeien tot 450 vierkante meter, zoals ook het Waterschap Zeeuwse Eilan den heeft bepaald. Verder door groeien kan tot maximaal 900 vierkante meter. Maar om op die extra meters aanspraak te ma ken zal de ondernemer volgens wethouder Van de Velde (strandzaken) wél wat moeten doen. Wanneer een paviljoen houder bijvoorbeeld openbare douches op het strand neerzet, kan extra ruimte krijgen. „Kortom: wie straks meer te bieden heeft krijgt meer ruimte om te investeren", aldus Van de Velde. In de raadsbrief over de aanpassingen in de strandnota wordt voor deze omvangsgren- zen de eerste aanzet gegeven. De details - hoeveel extra ruimte kan een strandtenthouder clai men voor een extra voorziening - moeten later nog worden uit gewerkt. Het doel van dit sys teem is volgens de wethouder dat 'ondernemers bereid zijn te investeren' in het strand, wat het toerisme daar ten goede komt. Voor één paviljoen gaat de nieuwe regeling niet op: de Zandloper voor Nieuw-Haam- stede. Deze strandtent staat volgens de kaarten van het Wa terschap in een zogeheten dyna misch gebied, waar de natuur zijn gang moet kunnen gaan. Ei genlijk wil het schap hier hele maal geen paviljoenen dulden, maar omdat de Zandloper hier al jaren staat is hiervoor een aparte regeling getroffen. Het De omvang van de huidige Schouwse strandtenten ver schilt van paviljoen tot pavil joen. Door de bank genomen zijn de meeste ondernemingen volgens L. Hart, voorzitter van de Vereniging Strandpaviljoen houders Schouwse Kust (VSSK), nu tussen de 220 en 300 vierkante meter groot. Maar bijvoorbeeld het nieuwe pavil joen Zuid Zuid West in Renesse is al 450 vierkante meter groot. „Want dat heb je gewoon nodig om een goed horecabedrijf neer te zetten", aldus Hart. Dehuidi- ge maten op Schouwen-Duive- land zijn niet meer van deze tij d. Rond Ouddorp zijn bijvoor beeld al paviljoenen van 1100 of 1200 vierkante meter opge bouwd. Zover wil de VSSK vol gens Hart niet gaan, maar er is wel aan de gemeente gevraagd in de aanstaande strandnota groeimogelijkheden voor de pa viljoenen op te nemen. Met name voor de paviljoenen, die straks de hele winter mogen blijven staan is dat nodig. Want met de huidige grens van 450 vierkante meter kunnen die on dernemers amper uit de voeten. Voor de winter moet het binnen- gedeelte van de strandtent groot genoeg zijn om goed te kunnen draaien. Die binnenruimte gaat nu ten koste van het terras, dat juist in de zomermaanden het geld moet opbrengen. „Kijkbij- voorbeeld naar de nieuwe Per ry's Beachclub; in verhouding heeft die weinig terras De gemeente wil die ruimte best Advertentie JP& SBH Herken je dit? Wil je je 's ochtends snel aankleden, moet je wachten tot je deo is opgedroogdl Veel vrouwen vinden het vervelend dat ze na gebruik van een deo roller moeten wachten voor ze zich verder kunnen aankleden.Gelukkig is het wachten nu voorbij. De nieuwe Rexona Crystal roll-on, met Clearex is zo ontwikkeld dat deze supersnel droogt. Rexona Crystal roll-on, voor een frisse en effectieve bescherming, zónder dat 't plakt. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Vijftien eenden in de stads gracht rond Zierikzee zijn bezweken aan bacteriële besmetting. Dat heeft analyse van de kadavers door het laboratorium van het Instituut voor Dierhouderij en Dierge zondheid ID-Lelystad uitgewezen. De ge meente acht actie op dit moment niet nood zakelijk, maar houdt de toestand van de stadsgracht en haar 'bewoners' wel nauw gezet in de gaten. De eerste telefoontjes over sterfte onder de eendenpopulatie kwamen vorige week bij de gemeente binnen. De buitendienst van de gemeente ging op pad en verzamelden de dode dieren, vijftien stuks in totaal. Hoewel alleen onder eenden en niet onder vissen sterfgevallen werden geconstateerd werd in eerste instantie gevreesd voor botu- lisme, een voedselvergiftiging veroorzaakt door een bacterie die vooral de kop opsteekt bij warm weer. De gemeente schakelde de Dierenartsen Praktijk Schouwen-Duiveland in. Dieren arts M. Buth besloot het zekere voor het on zekere te nemen en stuurde enkele kadavers op naar het laboratorium ID-Lelystad. Botulisme is behoorlijk besmettelijk en kan veel schade aanrichten aan het dierlijke le ven. In korte tij d kan een groot aantal dieren besmet raken en sterven en afhankelijk van de soort kan botulisme ook gevaarlijk zijn voor mensen die - bijvoorbeeld -in besmet water zouden zwemmen of ervan drinken. Met enige opluchting is door de gemeente kennis genomen van de bevindingen van het laboratorium in Lelystad. Districtshoofd midden van de buitendienst W. de Visser stelt dat het aantal slachtoffers redelijk bin- Daar kun je op vertrouwen! fli m '%3 *3 Sulacj Müft Met de producten van Knorr Saladbar kun je eindeloos variëren in het maken van lekkere, bijzondere salades. Probeer eens één van de verrassende Salade Pakketten of één van de vele Dressings, Vinaigrettes en Salad Mixen samen met de knapperige Croutinos van Knorr Saladbar. Zo kun je elke dag weer een andere, bijzondere salade óp tafel zetten! Speciaal deze zomer maak je samen met een vriend of vriendin kans op een salade workshop in de Life Cooking-studio met Maurice Bianca. Kijk voor de actievoorwaarden op de actieverpakkingen van de Knorr Saladbar producten of op www.kriorr.nl. Pp-2ftubriek is opgenomen in' alle regionale dagbladen vaiVWRp .Dagbladen lopiaosrtiim 2 miljoen) Meer informatie: e-fnail: into@ftRp.nl o.v.v. Nieuws getipt voor u! door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Sommi ge muziekliefhebbers stemmen er zelfs hun vakantie op af. Op hun kalender staat een rood cir keltje om de tweede zaterdag in juli, want bij de muziek-play- in, onderdeel van de Brouwse Dag, willen ze niet ontbreken. Zo'n dertig vrijwilligers zorgen voor de opbouw van de grote muziektent, kopiëren partitu ren, stellen muziekmappen sa men en sjouwen met stoelen ter wijl dirigenten J. Knuist en J. Everwijn voor de laatste keer de te spelen stukken doornemen. Knuist en Everwijn staat voor de uitdagende klus in minder dan één dag een grote groep amateurmuzikanten samen te smeden tot een orkest. Vorig jaar kwamen er zo'n 350 ama teurmusici af op het muziek spektakel. „Of er zaterdag weer zoveel komen? Dat is niet te zeg gen", zegt dirigent J. Knuist. „Dat weet je echt nooit van te voren. Maar wat ik wel weet is dat we ooit begonnen met 33 mensen en dat het er een paar jaar later al meer dan 100 wa ren. De laatste jaren is het niet meer beneden de 300 geweest." Het succes van de muziek play- in, die dit jaar haar 24ste editie beleeft, zit hem volgens Knuist vooral in het feit dat het een mu zikaal spektakel is. „Daar komt bij dat het met muzikanten net zo is als met brandweerlieden. De notaris zit naast de grond werker. Als je samen met elkaar muziek maakt valt alle maat schappelijk onderscheid weg. Muziek is een internationale taal." Het lastigste is in de ogen van Knuist het vinden van geschikte muziekstukken. Het bepalen van de moeilijkheidsgraad is Veel vrijwilligers offeren hun vrije zomeravonden op, om mee te helpen bij de voorbereidingen voor de muziek-play-in in Brouwershaven. foto Marijke Folkertsma belangrijk. Niet alleen qua leef tijd maar ook qua ervaring en talent zijn onder deelnemers vo gels van allerlei pluimage. Te makkelijk is niet goed en te moeilijk schrikt sommigen af. Knuist: „Daarom nemen we al tijd een stuk wat al eerder is ge speeld én een nieuw muziek stuk." Hoeveel uren Knuist in de muzi kale voorbereiding steekt zegt hij niet te weten. „Het gebeurt allemaal tussendoor. Ik houd de uren niet bijIk weet wel dat het kopiëren van de partituren en enorm tijdrovend karwei is. Dan praat je echt over duizen den kopieën en daar ben je wel even mee bezig. En je moet als dirigent natuurlijk ook je mu ziekstukken heel goed doorne men voordat je voor zo'n groot gezelschap gaat staan." Voor het opzetten van de im mense muziektent en de inrich ting ervan is een forse ploeg vrij - willigers verantwoordelijk, die er hun vrije zomeravonden aan opofferen. Coördinator L. Ob- bink: „Binnen die ploeg is een vaste taakverdeling en de mees te mensen hoef je niet eens te vertellen wat er moet gebeuren. Verschillende vrijwilligers zijn er al vanaf vrijwel het begin bij." Obbink is er net als Knuist van overtuigd dat de muziek-play- in nog jaren meekan. De formu le is simpel, maar ijzersterk zo heeft de praktijk geleerd. Ter wijl het ene gezinslid musiceert vermaakt de rest van het gezin zich met de braderie en de opge stelde attracties. Volgens Obbink zijn er heel wat muzi kanten die al jaren achtereen meedoen. „Wat dat betreft is het ook een soort reünie." Vooraf gaan aan de Brouwse Dag mor gen zorgen de eilandelijke bands Frons en Slipgevaar van avond in de feesttent op de Markt voor muziek. De Brouwse Dag begint om 10.00 uur. Het muziek-play-in-concert om 16.00 uur. De muzikanten repe teren van 11.00 tot 12.15 uur en van 13.45 tot 15.00 uur. bedrijf mag maximaal twintig procent groeien in oppervlakte ten opzichte van nu. „Dat is voor ons wel een harde eis, waar we niet meer aan willen sleute len", aldus R. van Broekhoven van het Waterschap. VSSK- voorzitter Hart is echter niet ge lukkig met deze uitzonderings positie voor dit ene paviljoen: „Hiermee wordt de ontwikke ling van het bedrijf geremd." door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De gemeente Middelburg houdt onverkort vast aan de vestiging van een evenementencomplex in de stad. Wethouder H. Kool zegt niet van plan te zijn om samen met Goes daarover in gesprek te gaan. „Het concept is een andere dan dat van de Zeelandhallen." Daarmee veegt Middelburg de vloer aan met een eis van het da gelijks provinciebestuur. De provincie wil dat Middel burg en Goes overleggen over de vestiging van een evenementen complex. Goes heeft de Zee landhallen gekocht en onder handelt met een investeerder en een exploitant over de bouw van een nieuw, twee keer zo groot en uitgebreider complex. Middelburg heeft eveneens plannen voor een vrijetijds- en zakencentrum in de Mortiere. Onderdeel van het complex is een hal van tienduizend vier kante meter voor beurzen en presentaties. Beide hallen zou den binnen twee jaar klaar moe ten zijn. Het provinciebestuur acht het een slechte zaak als Goes en Middelburg op dit front met elkaar de concurrentie aan gaan. De provincie dringt er bij beide gemeenten met klem op aan afspraken te maken en daarbij Vlissingen en Terneuzen te betrekken. De Goese wethouder S. van 't Westeinde vindt dat Middel burg de Goese plannen door kruist. „Goes heeft de Zeeland hallen al binnen haar grenzen. Middelburg niet en die gemeen te moet ook het bestemmings plan nog aanpassen. Daarvoor heeft ze de goedkeuring nodig van de provincie." Wethouder Kool van Middel burg is niet onder de indruk. „Misschien denkt de provincie er zo over, maar als wethouder economie van Middelburg moet ik kijken naar wat goed is voor de stad." pagina 23: samen sta je sterker Gemeente-medewerker W. De Visser wijt de verschillende kleuren in de Zierikzeese stadsgracht, waar vorige week vijftien dode eenden werden aangetroffen, aan 'bacteriologische processen'. foto Marijke Folkertsma door Rolf Bosboom GOES - J. Broertjes vertrekt als directeur van de Oosterschelde- ziekenhuizen in Goes en Zierik zee. Hij treedt op 1 november toe tot de Raad van Bestuur van de 's Heeren Loo Zorggroep, die zich richt op mensen met een verstandelijke handicap. „Een mooie stap in mijn loop baan", zegt Broertjes (48) over zijn overstap. De 's Heeren Loo Zorggroep telt 7000 cliënten, 9500 medewerkers, is actief in acht provincies en heeft een jaarbudget van 340 miljoen eu ro. Broertjes krijgt binnen de Raad van Bestuur Midden-Ne derland als aandachtsgebied, met 2000 cliënten en 4000 me dewerkers de grootste sector binnen de zorggroep. Hij is de opvolger van A. Bouter, die om gezondheidsredenen zijn func tie heeft moeten neerleggen. Over diens opvolging moet nog worden gesproken. In eerste in stantie neemt S. Schuitevoer der, ook lid van de Raad van Be stuur, de taken waar. Als zijn voornaamste wapen feiten noemt Broertjes de verbe terde samenwerking tussen staf en personeel en de samenvoe ging van de activiteiten in Goes en Zierikzee, waarbij op Schou wen-Duiveland een polikliniek en dagbehandeling zijn ge handhaafd. ■BHHDHHMBHB! nen de perken is gebleven en er zich de laat ste dagen ook geen nieuwe sterfgevallen hebben voorgedaan. „Waarschijnlijk zijn het de zwakke exemplaren onder de eenden geweest die hiervan het slachtoffer zijn ge worden. Vergelijk het maar met een stevige griep. De meesten worden er alleen ziek van, maar voor wie weinig weerstand heeft kan het levensgevaarlijk zijn. Dat het water in de stadsgracht op verschil lende punten diepgroen is en op andere plaatsen een rode zweem vertoont wijt De Visser aan 'bacteriologische processen'. Vooralsnog is De Visser niet bang voor meer slachtoffers. „Maar we houden het wel nauwgezet in de gaten want we weten uit ervaring dat als het langere tijd droog en warm blijft botu lisme alsnog de kop op kan steken. Door tijdig te beluchten, zuurstof in het water te brengen, hopen we dat te kunnen voorko men." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De provincie Zeeland en het Openbaar Mi nisterie willen met ingang van 2004 de snelheid van het verkeer op de Zeelandbrug in de gaten gaan houden via trajectcontro le. Het project heeft enige ver traging opgelopen, maar wordt na de zomer in gang gezet. Met het trajectcontrolesysteem wordt op een eerlijker manier dan de gebruikelijke flitskast in de gaten gehouden of de be stuurders zich aan de maximum snelheid houden. Een flitser of lasergun maakt een momentopname, terwijl met trajectcontrole gekeken wordt naar de gemiddelde snel heid over een bepaalde afstand. Zo ook straks op de Zeeland brug: iedere auto, die over brug rijdt, wordt aan het begin en het eind geregistreerd door een computer. Deze berekent ver volgens de gemiddelde snelheid. Ligt die boven het maximum, dan ploft later de boete op de mat. Aanvankelijk was het de bedoe ling rond deze tijd de traject controle op de Zeelandbrug in te voeren. Maar het project heeft volgens H. Rhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) vertra ging opgelopen in de voorberei ding. Met name de aanbesteding ervan heeft meer tijd gekost dan voorzien. Provincie en het Bu reau Verkeershandhaving van het Openbaar Ministerie zijn nu wél klaar voor de invoering er van. Siemens zet vanaf septem ber het systeem op. Vanaf januari 2004 zal zes we ken proef gedraaid worden met het systeem. Verloopt die test goed, dan wordt de trajectcon trole op de Zeelandbrug defini tief in werking gesteld. Rheber gen: „Eind februari is het systeem zeker operationeel." Advertentie ^™nd-vaartochten op de ^^Llady Madeleine' Een avond vol gezelligheid, eten en varen Zat. 26 juli en 2 augustus Prijs 36,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 Advertentie Wij bieden u een resultaatovereenkomst (bij geen resultaat binnen 30 dagen vrijblijvend op te zeggen)! Bel nu: 0113-383484 of b.g.g. 0113-320204 en maak vandaag nog een afspraak, dan kunt u morgen starten. Het nieuwe rijwiel dat die Goesenaar zich. onlangs met milde medewerking van de fiscus heeft aangeschaft, telt 27 versnellingen. Hoeveel? Jazeker: ze-ven-en-twin-tig. Met zoveel schakelmogelijk heden is het leven ineens een stuk makkelijker geworden. Tandje bij, tandje minder. De wind is geen partij meer. Die heeft tenslotte - althans vol gens de schaal van Beaufort - maar twaalf versnellingen. Vorige week. bleek dat er nog andere aspecten zijn die aan zijn fietsgenot bijdragen. To taal verregend verscheen de fietser op zijn werk. ,,Al die versnellingen waren nu een beetje overbodig", moest hij toegeven. ,,Ik had nu meer aan één paraplu ge had."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35