PZC Crisis maakt LPF Zeeland stuurloos PZC Kunstwerk maakt beweging zichtbaar Ondernemingsraad havenschap voelt zich niet gehoord Rechter wijst verzoek schorsing bouwplan appartementen af Broertjes weg bij ziekenhuizen Fracties Reimerswaal zien niets in voortrekken afvallers vorige loting Orgelconcert in kerk Goes Kampioenschap modelpaarden sfc-'.JEL Hoger beroep in zaak Nighttrain Verbod op beregening vanuit sloot Moordzaak opnieuw aangehouden Schroebrug blijft open staan Braderie en kermis in Heinkenszand Bromfietser gewond na val bl3 vrijdag 11 juli 2003 Claims Wapenfeiten Nadelen finnrMaurits Sep MIDDELBURG - LPF Zeeland is stuurloos geraakt. Voorzitter jj fraas heeft zijn lidmaatschap van de partij opgezegd, nadat hij door het hoofdbestuur was geschorst. Secretaris P. Kersseboom is nog wel lid, .maar kan niet functio neren omdat hij ook nog is ge schorst. LPF-Statenlid H. Smits denkt niet aan stoppen, maar verlangt wel een goede uitleg van het hoofdbestuur over de crisis. Het Zeeuwse regiobestuur was - met nog drie andere regiobestu ren - enkele weken geleden door het hoofdbestuur geschorst. De geschorste bestuursleden be schuldigden het hoofdbestuur van ondemocratisch gedrag. Op hun beurt werden zij door het hoofdbestuur uitgemaakt voor onkruid. Gisteren vergaderde de LPF in Rotterdam over de crisis. De Zeeuwse voorzitter Traas wachtte de bijeenkomst niet af. Hij verwachtte slechts een poppenkast en leverde zijn lidmaatschap woensdagavond al in bij het partijbestuur. „Ik heb geen zin mijn naam nog lan ger aan de LPF te verbinden. De uitspraak van de leden hierover was voor mij niet belangrijk meer", verklaarde Traas. Volgens LPF-Statenlid Smits is de Zeeuwse afdeling nu stuur loos. „We hebben geen voorzit ter meer en de secretaris is nog geschorst. Dan is er nog één be stuurslid over, maar die kan na tuurlijk ook weinig meer. Heel jammer allemaal. Zeker omdat Traas een goede voorzitter was, een Fortuynist in hart en nie ren." Smits zegt ondanks de cri sis gewoon als Statenlid voor de LPF te kunnen blijven functio neren. Zij zit formeel 'zonder last of ruggenspraak' in het pro vinciebestuur en heeft dus geen bestuur nodig. Bovendien, merkt zij op, is het nu vakantie. Zij legt zich echter niet bij de si tuatie neer. „Ik verlang een goe de uitleg van het hoofdbestuur. Want zelfs ik snap het allemaal niet meer. Het democratisch ge halte moet optimaal zijn. Daar wil ik van overtuigd worden. Als het bestuur dat niet kan, is de LPF niet meer mijn partij. Dan kan ik die naam ook niet meer gebruiken." Geen voorrang bij verloting kavels door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Een over grote meerderheid van de Rei- merswaalse politiek steunt het standpunt van burgemeester en wethouders dat er geen reden is om de mensen die bij de vorige loting van de wijk Rozeboom buiten de boot vielen nu een voorkeursrecht te geven. De SGP had dit idee geopperd, omdat veel van de afvallers van toen menen dat de loting oneer lijk is verlopen. Doordat de vel len op alfabetische volgorde in een bus gingen, zouden vooral mensen met een achternaam die begint met een letter die laat in het alfabet komt, zijn getrok ken. Het college heeft de uitslag nog eens uit de archieven gevist en komt tot de conclusie dat dat niet het geval is. Een meerderheid van de politie ke partijen is het daar mee eens, zo bleek gisteren tijdens de ver gadering van dc commissie wo nen en milieu. Ook de SGP, die de hele discussie op gang bracht, wil geen voorkeursrecht meer verlenen aan de mensen die destijds buiten de boot vie len. Toen dat enige verbazing opriep, stelde M. van de Berge dat zijn partij destijds enkel een vraag heeft gesteld en zeker geen voorstel heeft gedaan. N. van der Hoest van Leefbaar Rei merswaal, die een maand gele den zei dat de vorige loting niet eerlijk was verlopen, nam die woorden terug. Uiteindelijk toonde alleen de ChristenUnie zich nog voorstander van het plan om de ongelukkigen van de GOES - Organistc Petra Veens- wijk uit Delft geeft morgen een concert in de Grote of Maria Magdalcnakerk te Goes. Zij bespeelt die avond vanaf 20.00 uur het Marcussen-orgel in de kerk. Het concert is het eerste in een serie zomeravond concerten. Veenswijk begint met barokmuziek van onder an deren Vivaldi. Daarna laat ze composities horen uit de perio de van romantische en moderne Franse orgelmuziek. KATTENDIJKE - Vanuit heel Nederland en Duitsland komen morgen weer eigenaren van mo delpaarden samen voor de jaar lijkse kampioenschappen. De Nederlandse Modelpaar- denclub Horse Pleasure begint om tien uur in het Blokhuis in Kattendijke met de eerste cate gorieën. In totaal doen ongeveer honderdvijftig modellen mee, verdeeld over 61 klassen. redactie bevelaimdeim/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Pax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Pax: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vorige loting nu een voorkeurs recht te verlenen. De loting voor de tweede ronde van Rozeboom zal in september plaatsvinden. Iedereen zal dus gewoon mee moeten loten. Er zijn zo'n 5 0 ge gadigden voor 42 kavels. De ge lukkigen zullen daar een fors bedrag voor neer moeten tellen, aangezien de raad de grondprij zen onlangs flink heeft opge schroefd. Gisteren werd defini tief duidelijk dat een meerder heid van de raad geen principië le bezwaren heeft tegen het weggeven aan een kavel aan raadslid M. Weststrate. Project ontwikkelaar Wervenhove wil op een terrein aan de Oude Rijksweg dat hij bezit wellicht een goedkope brandweerkazer ne bouwen, maar alleen als Weststrate een kavel van 1400 vierkante meter in de tweede fa se van Rozeboom krijgt. Alleen CDA, WD en BBR toonden zich tegen zo'n constructie. De ande re partijen vinden dat het colle ge verder mag onderhandelen met de projectontwikkelaar over de komst van een goedkope brandweerkazerne. Het is ove rigens allerminst zeker dat die op de betreffende locatie komt. Er zijn meer plaatsen in beeld en uit een onlangs gehouden 'quick scan' bleek dat de 'locatie West strate' verre van optimaal is in verband met de aanrijtijden voor Waarde en Oostdijk. MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie in Middelburg is gisteren tegen het vonnis van het schietincident in Nighttrain in hoger beroep gegaan bij het gerechtshof in Den Haag. De rechtbank heeft woensdag een 34-jarige man uit Zoetermeer vier j aar cel opgelegd, maar die straf vindt j ustitie veel te laag. Twee weken geleden had officier van justitie R. Rammeloo acht jaar gevangenisstraf tegen de verdachte geëist. De dader schoot op 22 december vorig jaar in het voorportaal van de Middelburgse discotheek van dichtbij op een groep jongeren. Het was volgens de officier een wonder dat slechts één kogel uit het wapen een van de bezoekers had geraakt, terwijl er zes mensen in het schootsveld stonden. „Hij heeft het risico geno men dat er doden hadden kunnen vallen", had Rammeloo zijn eis gemotiveerd. Daarnaast was de dader al eerder betrokken geweest bij een dodelijke schietpartij in Zoutelande (1999) en een schietincident in Vlissingen (2001). GOES - Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Ei landen verbiedt met onmiddellij ke ingang het onttrekken van water uit sloten en watergangen voor beregening. Aanleiding is de vrijwel aanhoudende droogte van afgelopen weken, waardoor het peil in de waterlopen van het water schap dalende is. Ook voor de komende tijd wordt nog over wegend droog weer verwacht. Het waterschap streeft ernaar de peildaling in de waterlopen - en daaraan gekoppeld een verlaging van de grondwaterstand - zoveel mogelijk te ver tragen. Daarom is besloten tot het beregeningsverbod. Onttrekken van oppervlaktewater gebeurt hoofdzakelijk door agrariërs. Gelet op het naar verhouding vrij hoge zout gehalte in de sloten en watergangen, is dat maar op een be perkt aantal plaatsen mogelijk. Het beregeningsverbod geldt niet voor het hele beheersgebied van Zeeuwse Eilanden. Een klein deel ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal - met af vloeiend water vanuit de Brabantse Wal - is voorshands van het verbod gevrijwaard. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren gemeend de moordzaak Grevelingen voor de tweede keer te moeten aanhouden. Het onderzoek in de Haagse moord is nog niet afgerond. Het slachtoffer Ozcan Alanyurt werd eind vo rig jaar gevonden in Bruinisse, nabij de Grevelingendam. Vast staat dat de moord rond 21 december vorig jaar in Den Haag is gepleegd, waarna het lichaam van de dode man per auto is vervoerd naar Zeeland. Begin januari werden vier verdachten uit Den Haag opgepakt. Aan de moord zou een familieberaad zijn voorafgegaan. Het zou gaan om een geval van bloed wraak binnen Turkse families. Daarbij is het gebruikelijk dat het jongste lid van de familie de moord voor zijn rekening neemt. Het slachtoffer werd gedood met een vuurwapen. Na de aanhouding legde tenslotte een twintigjarige man een be kentenis af. Drie andere verdachten van 40, 31 en 19 worden door de officier van justitie als medeplegers gezien. De recht bank heeft de moordzaak voor onbepaalde tijd aangehouden. MIDDELBURG - Een computerstoring in de bediening van de Schroebrug heeft gistermorgen een verkeersopstopping veroorzaakt in Middelburg. De brug ging om negen uur open om een binnenvaartschip door te laten. Toen het schip vooi'bij was, bleek dat de brug niet meer dicht kon. Ruim twintig minuten na het begin van de storing kon de brug weer dicht. Volgens kunstenares I. Otte maakt haar beeld de beweging van de afdeling Langdurige zorg en wonen van Emergis zichtbaar voor de buitenwereld. door Marjolein Verbruqgen foto Willem Mieras door Jeffrey Kutterink KLOETINGE - Emergis in Kloetinge is weer een kunst werk rijker. Leidinggevende T. van Meel onthulde gis teren samen met bewoner M. van Velzen een stalen beeld voor hun gebouw. Het is gemaakt door beeldend kunstenares I. Otte. Het kunstwerk staat voor het gebouw van de sector Langdurige zorg en wonen. Otte:,Ik dacht bij het eerste bezoek aan deze rustige afdeling meteen dat hier ook beweging moest zijn, de emoties van bewoners en mede werkers." Ze koos 'beweging' dan ook als thema. Volgens Otte maakt het werk de beweging van de afde ling zichtbaar voor de buitenwereld. Bij de totstandko ming waren ook de bewoners betrokken. Van Velzen woont sinds 1994 in de gesloten afdeling van deze sec tor. Hij vindt het prettig om naar het beeld te kijken. „Ik denk aan vrijheid als ik het zie en aan zwemmen." Het werk is gemaakt van oranje-bruin staal. Bij zonnig weer verkleurt dit materiaal naar feller oranje en bij re gen naar dieper bruin. "SM door Rolf Bosboom KAMPERLAND - De bouw van drie appartementencomplexen aan het Veerse Meer bij Kam perland kan doorgaan. Be stuursrechter G. van Unnik wees gisteren het verzoek van omwonenden om de bouwver gunning te schorsen, van de hand. Bewoners van het bungalow park Ruiterplaat strijden tegen de komst van de appartemen ten, onder meer omdat zij ver lies van uitzicht en parkeer- en geluidsoverlast vrezen. Zij wil len alles in het werk stellen om het project te dwarsbomen, net zoals de gemeente Noord-Beve land volgens hen de bouw hoe dan ook zou willen doorzetten. De gemeente zet op haar beurt vraagtekens bij de heisa die de bewoners maken. Zij wijst erop HEINKENSZAND - De jaar lijkse braderie van Heinkens zand wordt morgen gehouden. Naast de kramen met aanbie dingen zijn er een kindermarkt en een kermis. Voor de jeugd is een klimpiramide geplaatst en muziekvereniging Euterpe treedt meerdere keren op. De markt in de Dorpsstraat duurt zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Bridgeclub Borsele organiseert die dag de tweede bridgedrive in De Stenge. dat het project slechts in be perkte mate afwijkt van het hui dige bestemmingsplan, dat bo vendien veertig appartementen op die plek toestaat terwijl het de bedoeling is er slechts 24 te bouwen. De bezwaarmakers vroegen de bestuursrechter woensdag de bouwvergunning die de ge meente heeft verleend, op te schorten. De rechter besloot gis teren daar geen gehoor aan te geven. De motivering van het vonnis wordt pas over ongeveer twee weken verwacht. De bewonersgroep heeft zich in middels ook gekeerd tegen het plan van de gemeente om geld ('leges') te gaan heffen voor het indienen van planschade claims. Het gaat om een bedrag van 200 euro. Op die manier wil de gemeente voorkomen dat burgers wat al te makkelijk een claim indienen. Indien die later terecht blijkt te zijn, krijgt de betrokkene het geld terug. De Ruiterplaat-mensen hebben het kabinet inmiddels per brief gevraagd of een dergelijke hef fing wel wettig of rechtmatig is. Naar hun mening is dat niet het geval, omdat leges alleen be taald kunnen worden als de burger aan de overheid een dienst vraagt. „Daar is in het geval van in te dienen planschadeclaims geen sprake van", aldus woordvoer der E. Bruin. „Er wordt door de burger geen dienst gevraagd; de burger probeert slechts de per soonlijke gevolgschade van een overheidsbeslissing te beper ken." J. Broertjes vertrekt bij de Oosterscheldeziekenhuizen: „Er zijn heel veel zaken die goed zijn gegaan. Helaas is de fusie met Ziekenhuis Walcheren niet gelukt." foto Di rk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - J. Broertjes vertrekt als directeur van de Oosterschelde ziekenhuizen in Goes en Zierik- zee. Hij treedt op 1 november toe tot de Raad van Bestuur van de 's Heeren Loo Zorggroep, die zich richt op mensen met een verstandelijke handicap. „Een mooie stap in mijn loop baan", zegt Broertjes (48) over zijn overstap. „Het is ook een uitdaging, want het gaat om een enorm grote organisatie, in een sector die ik nog niet ken.De 's Heeren Loo Zorggroep telt 7000 cliënten, 9500 medewerkers, is actief in acht provincies en heeft een jaarbudget van 340 miljoen euro. Broertjes krijgt binnen de Raad van Bestuur Midden-Neder land als aandachtsgebied, met 2000 cliënten en 4 0 0 0 medewer kers de grootste sector binnen de zorggroep. Hij is de opvolger van A. Bouter, die om gezond heidsredenen zijn functie heeft moeten neerleggen. De ziekenhuistopman zegt be naderd te zijn voor zijn nieuwe baan. „Maar ik stond er ook open voor." Het personeel is woensdagavond ingelicht over zijn vertrek. Over diens opvol ging moet nog worden gespro ken. In eerste instantie neemt S. Schuitevoerder, ook lid van de Raad van Bestuur, de taken waar. Broertjes, die in 1979 zijn artsdiploma haalde, was eerder werkzaam in ziekenhuizen in Kameroen, als arts algemene gezondheidszorg bij de GGD Amstelland-De Meerlanden, als hoofd van de medische en para medische dienst van het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk en als directeur patiëntenzorg van de stichting Tabitha in Am sterdam. Sinds 1998 is hij voor zitter van de Raad van Bestuur van de Oosterscheldezieken huizen. „Een boeiende, turbulente tijd", blikt hij terug op zijn Zeeuwse periode.,Er zijn heel veel zaken die goed zijn gegaan. Helaas is de fusie met Ziekenhuis Wal cheren niet gelukt." Als zijn voornaamste wapenfeiten noemt Broertjes de verbeterde samenwerking tussen staf en personeel en de samenvoeging van de activiteiten in Goes en Zierikzee, waarbij op Schou- wen-Duiveland een polikliniek en dagbehandeling zijn ge handhaafd. Binnenkort wordt er een oogheelkundig centrum geopend. VLISSINGEN - Havenschap Zeeland Seaports heeft de on dernemingsraad nooit wezen lijke invloed geboden of willen bieden. Had het havenschap wel alle belangen afgewogen, dan had het de samenwerking met Rotterdam niet uitgebreid. Dat besluit tot verdere samenwer king moet volgens de onderne mingsraad worden terugge draaid. Advocaat R. Hampsink zei dat gisteren tijdens een zitting van de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam. Daar diende de behandeling van de tweede rechtszaak die de ondernemingsraad van Zeeland Seaports tegen het havenschap heeft aangespannen. De raad vecht daarin de verdergaande samenwerking tussen Zeeland Seaports en de haven van Rot terdam in de Exploitatie Maat schappij Schelde-Maas (ESM) aan. De or had al een zaak aange spannen, omdat hij vindt dat hem geen advies is gevraagd over de samenwerking met Rot terdam. De rechter is gevraagd de kwestie te beoordelen. Maar de ondernemingskamer heeft daarover nog geen uitspraak ge daan. De ondernemingskamer droeg tijdens de behandeling van de eerste zaak de partijen op, in formeel met elkaar om de tafel te gaan zitten. Dat is gebeurd op 30 januari, 12 februari en 3 maart. „Tot grote ergernis van de ondernemingsraad bleek Zeeland Seaports telkens op geen enkel punt bereid de dis cussie aan te gaan", zei Hampsink gisteren. „Het ha venschap volstond telkens met een herhaling van het eigen standpunt of met de mededeling dat haar handen gebonden wa ren of met de mededeling dat Rotterdam het niet wil." De ondernemingsraad ziet grote nadelen in de uitbreiding van de samenwerking met de haven van Rotterdam. „Nadelen die voor Zeeland Seaports kenne- lij k geen enkele rol spelen"con cludeerde Hampsink. „De on dernemingsraad is zich gaan afvragen waarom het haven schap daar geen enkele aan dacht aan besteedde. Uiteinde lijk kwam hij tot de conclusie dat er sprake was van een onge- wënste verstrengeling van be langen bij meerdere leden van het dagelijks bestuur van Zee land Seaports." Hampsink zei dat de onderne mingsraad beschikt over infor matie waaruit blijkt dat D. Bruinooge en R. Barbé een commissariaat is toegezegd bij de Rotterdamse Havenbedrij ven NV. „De ondernemingsraad heeft er met name bezwaren te gen dat de helft van de eigen dom van en de zeggenschap over ESM wordt gegeven aan de grootste concurrent van Zee land Seaports, het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam, zonder dat daar duidelijk voor delen voor Zeeland Seaports tegenover staan." Bovendien liggen de financiële risico's gro tendeels bij Zeeland Seaports, stelde Hampsink. Want die stopt niet alleen, zoals Rotter dam, 50 miljoen euro in ESM, maar verschaft aan ESM ook een lening van 400 miljoen euro voor de aanleg van de WCT. „Dat klemt, omdat de or een deugdelijke risico-analyse en financiële onderbouwing mist." Advocaat G. van Duren weer legde dat namens het haven schap. Volgens hem is die finan ciële onderbouwing er wel. Maar gisteren bleek dat de or de meest recente cijfers nooit heeft gekregen. Van Duren bestreed dat het havenschap niet naar de ondernemingsraad wil luiste ren. „In de besluitvorming is wel degelijk kennis genomen van de bezwaren. Na afweging ervan is een besluit genomen. Dat het anders uitvalt dan de raad wil, wil niet zeggen dat er niet wordt geluisterd." De ondernemingskamer pro beert uitspraak te doen voor het zomerreces begint op 31 juli. GEERSDIJK - In de Oostkruis straat in Geersdijk is woensdag avond een bromfietser ten val gekomen. Hij is overgebracht naar het zie kenhuis in Goes. De politie ver moedt dat de man viel nadat de linkervoetsteun van zijn voer tuig de grond raakte in de bocht met de Schoolstraat. Hierdoor raakte de brommer uit balans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33