PZC I Bevelanders hebben nu eenmaal gevoel voor humor VERDEELDE ADVIEZEN OVER FORMATEUR: 5-5 vrijdag 11 juli 2003 Vreemd kapitaal Mentaliteit Kooplust Nonchalant Een krant met ïWh geschiedenis Links boven op de voor pagina van de PZC staat 246e jaargang. Bij leven en welzijn kan over vier jaar dus het 250-jarig jubileum van de krant gevierd wor den. In Nederland zijn maar twee kranten ouder: het Haarlems Dagblad (1656) en de Leeuwarder Courant (1752). De historie van de PZC begint 3 mei 1758, met de verschijning van het eer ste nummer van de Middel- burgsche Courant. Eigenlijk al op 26 april van dat jaar, wanneer in een 'voorbericht' de komst van de krant wordt aangekondigd. Tussen 17 5 8 en nu zij n niet al leen inhoud en uiterlijk in grijpend veranderd, maar ook de naam en de eigendomsver houdingen. Van een familiebe drijf naar beursgenoteerde on derneming. Van een deftige handelskrant voor een kleinse lect publiek, naar een krant voor de hele Zeeuwse samenle ving. Wat niet is gewijzigd: in de 18e en 19e eeuw was de hoogte van het abonnementsgeld voor de burgerij vaak reden om de krant samen met anderen te le zen en die gewoonte bestaat nog steeds. In het rampjaar 1672 wordt een belasting op nieuwstijdingen ingevoerd, die pas in 1869 ver dwijnt om de ontwikkeling van een vrije, pluriforme pers te be vorderen. In Zeeland is dat al aan de gang; de eerbiedwaardi ge Middelburgsche Courant krijgt concurrentie. Die is voor al regionaal gericht. Op Schou- wen-Duiveland de Zierikzee- sche Nieuwsbode (1844), op Walcheren de Vlissingsche Cou rant (1834), op Zuid-Beveland de Goessche Courant (1813), in westelijk Zeeuws-Vlaanderen de Breskensche Courant (1901). De uitgever van de Middelburg sche Courant heeft wel meer dan regionale ambities. In 1930 wordt de naam gewijzigd in Provinciale Zeeuwsche Middel burgsche Courant. Na de over name van de Goessche Courant (1933) volgt in 1940 min of meer noodgedwongen een fusie met de Vlissingsche Courant (de drukkerij van de PZMC in Mid delburg is kapot gebombar deerd) en wordt de naam Pro vinciale Zeeuwsche Courant (later zonder ch) en in 1973 ver schijnt in de kop van de krant op de voorpagina de alom bekende '"■Afkorting PZC. Vanaf 1940 wordt de krant in Vlissingen ge drukt. Eerst in de binnenstad, vanaf 1983 aan de rand van Vlissin gen. Het uitgeven van de krant is lange tijd een familiezaak. De noodzaak een nieuwe drukpers aan te schaffen (die in 1983 gaat draaien) maakt het aantrekken van vreemd kapitaal gewenst. Dat wordt, voor eenderde, Sijt- hof Pers in Den Haag. In 1988 wordt bij de drukkerij aan de Oostsouburgseweg een nieuw kantoorgebouw in gebruik ge nomen. Er is ruimte gereser veerd voor uitbreiding. Daar wordt geen gebruik van gemaakt. De fusies die zich eer tijds in het Zeeuwse voordeden, trekken door heel Nederland. Het aantal zelfstandige kran tenuitgeverijen vermindert drastischDe PZC wordt, net als een reeks andere regionale dag bladen, in 1998 geheel eigen dom van het Wegener-concern in Apeldoorn. De nog geen 20 j aar oude drukpers stopt in 2 0 0 2 en in het vervolg wordt de PZC in het verre Best gedrukt. Door bundeling van activiteiten in Wegener Uitgeverij Zuidwest Nederland, met als hoofdkan toor Breda, kan volstaan wor den met een kleiner centraal PZC-kantoor. Dat wordt juni 2003 uiteindelijk gevonden in het Stationspark te Goes. partijen t-oor confessioneel, S andere voor progressief WAARIN OPQENOMEN DE MIODEtBURaSS.VUSSIHQSE, ooese, breskense COURANT EN VRIJE STEMMEN 111 - -• - -O ïO - Kantoorgebouw aan de Oostsouburgseweg in Vlissingen, dat van 1988 tot 1 juli 2003 hoofdvestiging van de PZC was. Nu is er nog tijdelijk de Walcherse redactie ondergebracht. foto Lex de Meester Kantoor van de PZC in de Vlissingse Walstraat, waar de krant tot 1988 was gevestigd. foto archief PZC Vaarwel Europa: We gaan naar Goes. Dit gezegde maakt duidelijk wat verder met weinig woorden wordt gezegd; Beveland en Walcheren zijn gescheiden door een wereld van verschil. Maar is Zeeuws en Zeeuws werkelijk twee? We vroegen het de markt koopman. „Pondje rozijnen. Anders nog iets me vrouw?" Terwijl een van de meisjes afrekent met de klant, plakt marktkoopvrouw Lenie Schets een knalgeel reclamepapier op haar uithangbord. Maar haar kraam verliest ze intussen niet uit het oog. „Hé, familie Does, ook weer eens uit Goes komen overwaaien?" reageert ze enthousiast op de komst van een ouder echtpaar. „Tsja, een goeie koopman is nu eenmaal een halve psychiater", legt haar man John Schets van de notenkraam uit. „Je probeert je in te leven in de klant, bent altijd bereid naar ze te luisteren. De markt is gewoon nog steeds iets persoonlijks in een tijd dat alles steeds individualistischer wordt.Het blij ft dus niet bij vaardigheden als ondernemer; ook mensenkennis is onmisbaar als kramer. Na jaren op de markt durft John zich dan ook best uit te laten over Bevelanders en Walchenaren. „Om te beginnen, of ik nou in Goes, Vlissingen of Middelburg sta, ik vind het overal even leuk. Maar verschillen zi jn er inderdaad. Vlissingen en Middelburg zijn al heel anders, dus laat staan Goes." De verschillen in mentaliteit komen volgens John vooral voort uit achtergronden en functies van deze steden. „Vlissingen is van oorsprong een echte arbeidersstad en dat merk je nog steeds. Vlissingers komen naar de markt met een lijstje wat ze moeten heb ben en anders niet. Als je een keer iets an ders aanprijst dan zeggen ze negen van de tien keer: jouw cashewnoten hoef ik niet, ik kwam om pelpinda's." Dat zou volgens John in Middelburg heel anders gaan. „Daar ko- Wim Smit (links) en John Schets. foto Ruben Oreel men mensen vaker naar de markt voor de gezelligheid." John doelt niet alleen op de toeristen, maar ook op de Middelburgers zelf. Wim Smit kan daar over meepraten. Hij is voorzitter van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel afdeling Zuid-West Ne derland. Twintig jaar lang stond Wim op de markt. Nu hij een bemiddelende functie heeft tussen marktkooplieden en gemeente, ziet hij de verschillen nog beter. „Middel burg is een ambtenarenstad. Niet alleen in het stadhuis, maar ook op straat kun je dat merken. In Vlissingen gaan onderhandelin gen met de gemeente altijd veel sneller en is ook de burger erg concreet." De marktlieden treuren er niet om dat Mid delburgers wat minder makkelijk hun be slissingen nemen. Zo kunnen zij hun waren volop aan de man brengen. En hoewel het de Middelburgers vooral om de gezelligheid gaat, kopen zij intussen het meest van alle maal. Zowel John als Wim zijn het er over eens dat de kooplust van de Middelburgers behoor lijk wordt aangemoedigd door de vele toe risten. „In Middelburg oogt de markt mooi en heerst er een toeristische sfeer. Dat werkt aanstekelijk op de burgers." Dat Middel burgers werkelijk meer te verteren hebben dan Vlissingers, daar geloven de twee eer lijk gezegd niet zoveel van. Dat is dan Walcheren, maar hoe zit het nou met de vraag over de verschillen tussen Be veland en Walcheren? „Gemoedelijkheid", antwoorden de twee stellig. „Bevelanders zijn veel losser. De sfeer in Goes is heerlijk. Bevelanders zij n veel meer in voor een grap- je dan Walchenaren", meent John. En vol gens hem zijn het ook vooral de Bevelanders die grappen maken over de Walcherse men taliteit. Andersom komt hij dat minder vaak tegen. „Ze menen dat dat niet zo hoort! Het is een soort spelletje, een gezonde vorm van rivaliteit", aldus John. Wim vult aan dat burgers hierin onbewust gestimuleerd worden vanuit de gemeentelijke politiek „Is het niet zo dat alle drie de steden altijd wedijveren om dat befaamde kantoor of gerenommeerde bedrijf? Vind je hetgekdi' de bevolking daar op inspeelt?" Hoe dan ook, in Beveland wordt volgensd: mannen sneller geanticipeerd op een grap je en is het volk vaker in voor een praatje Volgens hen is Goes nog steeds een stadvar agrariërs en die zijn kennelijk lang niet® stug als vaak wordt verondersteld. Win schiet in de lach als hem een 'typisch Beve- lands' voorval door het hoofd schiet. „Die Bevelanders kunnen heel nonchalant zijl Zo had ik een keer een veeboer aan de kraam. Toen ik hem vroeg te betalen voor zijn worstje van 4,95 gulden, grabbelde!: uit zijn broekzak een grauw en verkreu keld briefje te voorschijn. Hij overhandig de mij het geld en ik wilde hem al een stui ver teruggeven toen ik tot mijn schrik ontdekte dat ik niet een briefje van vijf, maar van 1000 gulden had aangepakt. „Behalve met de toeristen die in Middel burg per ongeluk te veel neertellen zuljc dat soort dingen op Walcheren niet zostf meemaken." Boeren, burgers of buitenlui, het is de marktlieden om het even. Als zij hunwa® maar van de hand kunnen doen. Missen® is de wereld toch kleiner dan gedacht, wal volgens de kooplieden hebben alle drie® steden één belangrijk ding gemeen. Zeeu wen staan voor eerlijkheid. „Als je een maal hun goedkeuring hebt, blijven ze jf eeuwig trouw. Dat is in de Randstad he® anders. Daar moeten onze collega's iedere dag vechten om hun klanten." Wat Wim*; John betreft zijn alle Zeeuwen hun dan® even lief. Of ze nu in Goes, Middelburg® Vlissingen wonen. Anita Ja*1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24