PZC VS blijven huiverig voor vredesmacht in Liberia Gevechten tussen burgerwachten en studenten in Iran Mogelijke deal over vrijgeleide Ratko Mladic Bush blijft ondanks uranium-rel achter oorlog Irak staan Zwemmen naar de overkant Bondskanselier in wiek geschoten door opmerkingen uit Rome Bomauto Bali ontplofte door signaal van mobieltje m% uotetma donderdag 10 juli 2003 Zimbabwe Wanhopig ETA-leden krijgen 3492 jaar Duitse troepen tot eind 2004 in Isaf Laos laat westerse journalisten vrij Kinderen stikken in hete auto Copyright op naam Moeder Teresa Foutje in wet Roemenië: 120 criminelen vrij Druk Veerboot zinkt in Bangladesh „pn nnze redactie buitenland PEN HAAG - In het Milosevic- proces zijn gisteren nieuwe, enigszins vage documenten op gedoken die weer voeding geven aan oude theorieën dat er een complot zou zijn om Ratko Mla dic uit handen van het Joegosla- vië-Tribunaal te houden. Het gaat om de teksten van af geluisterde telefoongesprekken die de aanklagers om procedu rele redenen aan Milosevic moesten geven. Die gebruikte ze tijdens een nieuw kruisverhoor van Zoran Lilic, zijn voorgan ger als president van Joegosla vië. In december 1995 probeerde Frankrijk twee Franse piloten vrij te krijgen die al sinds augus tus in Bosnisch-Servische ge vangenschap zaten. In een van de documenten staat een tele foongesprek van 10 december beschreven tussen Lilic en de Joegoslavische generaal Peri- sic. Daarin lijkt het erop dat de Bosnisch-Servische legerleider Mladic bereid is de twee Franse gevangenen te laten gaan als het tribunaal de aanklacht tegen hem laat vallen. „Is jouw woord en dat van mij genoeg voor hem, en ook dat van Chirac en Slobo dan", zou Lilic aan Perisic heb ben gevraagd. De VN-aanklagers, die niet ge lukkig leken te zijn met het ge bruik dat Milosevic van het do cument maakte, wilden niets kwijt over de herkomst ervan. Dat in de aanbiedingsbrief wordt gerept van de 'zogenaam de' Federatieve Republiek Joe goslavië wijst erop, dat het ver onderstelde afluisterdocument afkomstig is van een instelling die ideologisch een vijandelijke houding innam jegens Belgra do, zoals de Kroatische geheime dienst. De documenten worden er niet geloofwaardiger op doordat op veel plekken stukken gesprek zijn weggelaten. In een ander vaag en warrig pro tocol wordt ook gerefereerd aan een 'garantie' van Chirac. Ie mand die verondersteld wordt de Bosnisch-Servische leider Karadzic te zijn, refereert in een ander, eveneens tamelijk ondui delijk gespreksprotocol, aan een mogelijke Russische inter ventie bij het tribunaal om de aanklacht tegen Mladic onge daan te maken. Toen Milosevic een van de band jes wilde laten afspelen, zeiden de aanklagers dat ze alleen de teksten hebben. ANP Schroder schrapt vakantie Italië van onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse bonds kanselier Schroder heeft giste ren zijn voorgenomen vakantie naar Italië geschrapt. De op merkelijke stap is het gevolg van anti-Duitse opmerkingen van een Italiaanse staatssecre taris. De gewijzigde vakantieplannen van de bondskanselier komen kort na een rel in het Europees parlement waar de Italiaanse premier Berlusconi een partij genoot van Schroder beledigde. Schroder blijft nu gewoon thuis in Hannover. De Italiaanse staatssecretaris van Economische Zaken, Stefa- no Stefani, zei dinsdag al niet van plan te zijn excuses aan te bieden voor zijn verbale aanval op Duitse toeristen. Op een persconferentie in Rome zei hij dat 'zij mij maar moeten uitleg gen waarvoor ik mij moet ver ontschuldigen'. De uitlatingen van Stefanivrij - dag in de krant 'LaPadania'van zijnnationalistische partij Lega Nord, leidden bij de Duitse bondskanselier tot woede. Schroder dreigde maandag al zijn vakantie in het Italiaanse Pesaro af te zeggen als de Italiaanse regering de uitspra ken van Stefani, die toerisme in zijn portefeuille heeft, zou bil lijken. Stefani zei in de krant dat Duit se toeristen 'in de zomervakan tie luidruchtig onze stranden bevolken, dronken van arro gante zelfverzekerdheid' en dat WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush blijft pal staan achter de rechtvaardiging voor de oorlog tegen Irak. De in lichtingendienst CIA gaf dins dagavond toe dat informatie over een vermeende poging tot aankoop in Afrika door Irak van uranium voor het kernwapen programma niet klopte. Maar Bush zei gisteren 'absoluut overtuigd te zijn van de juist heid van de beslissing' om Irak aan te vallen. „Ik twijfel er geen moment aan dat Saddam Hoessein een ge vaar was voor de wereldvrede en dat de Verenigde Staten sa men met onze bondgenoten en vrienden het juiste deden door hem zijn macht te ontnemen", aldus de president. Hij ging niet in op concrete vragen over de foutieve gegevens. De CIA zegt het Witte Huis al in maart 2002 over de verkeerde informatie te hebben gewaar schuwd. Tien maanden later ge bruikte Bush de berichten dat Bagdad had geprobeerd urani um te kopen in Niger in zijn jaarlijkse rede State of the Union om de oorlog tegen Irak te rechtvaardigen. Het Witte Huis erkende dinsdag voor het eerst publiekelijk dat de bewuste beweringen onjuist waren. Volgens presidentieel woordvoerder Fleischer ging het echter om 'een enkele zin' uit de lange toespraak.De urani- um-kwestie speelde ook toen het Internationaal Atoomener gie Agentschap Iaea eerder dit jaar de geleverde 'bewijzen' van de VS over een Iraaks kernpro gramma nader onder de loep nam. De organisatie stelde vast dat de Amerikaanse regering zich baseerde op vervalste do cumenten. Die hadden de VS naar eigen zeggen door een der de land, Italië zo bleek later, toegespeeld gekregen. De Amerikaanse minister van Defensie Rumsfeld vertelde gis teren een senaatscommissie dat de oorlog niet gevoerd is omdat de VS 'dramatisch nieuwe be wijzen' hadden over massaver nietigingswapens. De bezorgd heid was Veeleer gebaseerd op de al bestaande bewijzen, die door de aanslagen van 11 sep tember 2001 'in een nieuw licht kwamen te staan', legde Rums feld uit. RTR/DPA/ANP/AFP het gaat om 'eenvormige super- nationalistische blonde men sen, die zich lawaaierig op onze stranden storten' en om 'boe rend gepeupel'. Maandag verklaarde hij dat hij niet doelde op het hele Duitse volk, maar slechts op een deel daarvan. „Het ging mij om het stereotype van de Duitser, die anderen steeds op de vingers tikt, vanaf de kansel staat te prediken en colleges in demo cratie wil geven", aldus Stefani. De Italiaan nodigde Schroder dinsdag uit deze zomervakantie zijnpersoonlijkegasttezijn. „Ik zou hem willen uitnodigen zijn vakantie als mijn gast door te brengen aan het Gardameer, of elders als hij dat liever heeft. Hij kan dan zien hoe wij zijn en hoe ik me op mijn gemak voel met Duitsers die anders zijn dan Schulz." Schulz is de europarle mentariër die door Berlusconi een rol werd toegedicht als kampbewaarder in een film over de concentratiekampen van nazi-Duitsland. Het bestuur van de provin cie Pesarowaar bondskanselier Schroder aan de Adriatische Zee wilde uitrusten, eist van Berlusconi een schadevergoe ding. Het stelt dat het toerisme schade heeft opgelopen door de affaire. Aan welk bedrag de pro vincie denkt, is niet bekendge maakt. AFP/ANP ap -**•'f' '«we ,i«_. rd'.Jkzisêé&r*-- ZÜRICH - Deelnemers aan de traditionele zwemwedstrijd over het Zürichmeer worden gadegeslagen door reddingswerkers in bootjes. De zwemmers moesten een af stand afleggen van ongeveer twee kilometer. foto Steffen Schmidt/AP van onze redactie buitenland PRETORIA - Het West-Afri kaanse land Liberia krijgt een kern van een vredesmacht die wordt gevormd door Afrikaanse militairen. De VS houden voor alsnog de boot af. De Amerikaanse president Bush zei gisteren in Zuid-Afri- ka op de tweede dag van zijn reis door het continent dat zijn land zich terughoudend opstelt we gens vredesmissies in Afghanis tan en op de Balkan en de aan wezigheid in Irak. We gaan onze troepen niet overbelasten, zei Bush op een persconferentie met zijn Zuid-Afrikaanse gast heer Mbeki in Pretoria. Bush gaf wel aan aan dat de VS bereid zijn een Afrikaanse vre desmacht te trainen. De Ameri kanen zouden een ondersteu nende rol kunnen spelen voor Afrikaanse troepen die de orde moeten herstellen in het door geweld geteisterde Liberia. Bush herhaalde zijn oproep aan de Liberiaanse president Taylor om op te stappen. Taylor heeft in het weekeinde gezegd dat hij bereid is te vertrekken maar pas nadat een internationale vre desmacht is gearriveerd. Die kan volgens de laatste plannen in eerste instantie uit duizend tot vijftienhonderd man be staan en zou binnen twee weken worden gestuurd door de vijf tien lidstaten tellende Econo mische Gemeenschap van West- Afrikaanse Staten (Ecowas). sen de gewapende bendes rie pen. Maar de regering-Bush lijkt nog steeds niet van plan Amerikaanse soldaten te sturen ondanks aandringen van onder meer de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kofi An nan. Deze terughoudendheid ken schetste gisteren ook Bush' be leid inzake Zimbabwe. Het geruïneerde land in zuidelijk Afrika gaat al geruime tijd ge bukt onder nijpende tekorten aan onder meer voedsel en brandstof. De 79-jarige heerser Mugabe zou naar verluidt de Li bische leider Kaddafi Zimbab waanse infrastructuur te koop hebben aangeboden in ruil voor olieleveranties. De Zuid-Afrikaanse president Mbeki zei tijdens de persconfe rentie met Bush dat de gesprek ken tussen de regering-Mugabe en de oppositie voortgang boe ken. Bush had dinsdag al uitge breid met Mbeki over Zimbab we gepraat en concludeerde dat Mbeki een eerlijke bemiddelaar is en moedigde hem aan te blij ven werken aan herstel van de democratie in Zimbabwe. De Zimbabwaanse oppositie leider Morgan Tsvangirai was gisteren razend. Mbeki doet vol gens hem helemaal niets aan het herstel van de democratie in Zimbabwe. Er zijn al in meer dan een jaar geen gesprekken geweest tussen de oppositie en de regering. Tsvangirai vindt Mbeki's uitlatingen onwaar en partijdig. Ze dienen enkel om het belegerde, illegale regime van Mugabe meer tijd te geven en echt eerlijke bemiddelaars op afstand te houden. Tsvan- girai's Beweging voor Democra tische Verandering (MDC) stelt de laatste verkiezingen eind vorig jaar te hebben gewon nen en beschouwt Mugabe als een frauderende, incompetente heerser. ANP/DPA/AFP Er zijn al Amerikanen in de Li beriaanse hoofdstad Monrovia om te kijken welke rol de Ameri kanen zouden kunnen spelen. Ze werden bij het vliegveld van Monrovia belaagd door honder den wanhopige Liberianen die om een einde aan de strijd tus- MADRID - Twee leden van de Baskische terreurgroep ETA zijn dooreen Spaanse rechter tot respectievelijk 1572 en 1920 jaar celstraf veroordeeld. De rechter achtte bewezen dat beiden in 1986 in Madrid een bomaanslag hebben gepleegd, waardoor twaalf mensen stier ven. Bijna tachtig mensen raakten destijds gewond. De bizar re celstraffen in Spanje zijn in de praktijk overigens beperkt tot maximaal veertig jaar zitten. AFP/DPA BERLIJN - Duitse militairen blijven zeker tot het eind van 2004 in Afghanistan. Dat zei minister van Defensie Struck (SPD) gisteren. Volgens de bewindsman wordt de Bundes- wehr pas teruggetrokken als de Verenigde Naties het man daat van de vredesmacht Isaf beëindigen. Nederland en Duitsland voeren nu het bevel over de ruim vijf duizend militairen sterke Isaf. Begin augustus neemt namens dè Navo Canada het commando over van de vredesmacht die in en rond de hoofdstad Kaboel actief is. Nederland trekt dan zijn zeshonderd militairen terug uit Afghanistan. ANP VIENTIANE - De autoriteiten van Laos hebben drie buiten landers die tot vijftien jaar celstraf waren veroordeeld, vrij gelaten. De drie, twee journalisten en hun tolk, zijn na hun vrijlating vertrokken en in Bangkok aangekomen. Volgens de Amerikaanse ambassadeur in de Laotiaanse hoofdstad Vien tiane zijn zij om humanitaire redenen vrijgelaten. De Franse journalist Vincent Reynauld, zijn Belgische collega Thierry Falise en hun Amerikaanse tolk Naw Karl Mua waren begin vorige maand opgepakt. Ze deden onderzoek naar een vermeende opstand onder een etnische minderheidsgroep in het land. Na een omstreden proces volgde op 30 juni een ver oordeling van de drie. AFP LOS ANGELES - In de Amerikaanse staat Californië zijn twee kleine kinderen in een gloeiend hete auto om het leven gekomen. Dat hebben Amerikaanse media gisteren gemeld. De pleegmoeder was 'vergeten' dat de jongetjes van drie en vijf jaar in de auto zaten en was gaan werken. Toen de vrouw vij f uur later terugkwam, was de oudste j ongen overleden. Zijn broertje stierf korte tijd later in het zieken huis. Het was toen buiten 38 graden Celsius, maar in de auto veel warmer. De pleegmoeder leidt een kinderdagverblijf in Lancaster. Te gen haar is een onderzoek ingesteld. DPA CALCUTTA - De rooms-katholieke orde van de Missionaris sen van Naastenliefde probeert het copyright op de naam Moeder Teresa te krijgen. Volgens de orde, die in 1950 door de wereldberoemde non werd opgericht, proberen veel bedrij ven een slaatje te slaan uit het imago van de Nobelprijswin naar. Zuster Nirmala, het hoofd van de orde, probeert bij het India se patentbureau ook de zeggenschap over de naam en het logo vanhaar orde te krijgen. Moeder Teresa, die in 1997 in Calcut ta op 87-jarige leeftijd overleed, was van Albanese afkomst. Zij won de Nobelprijs in 1979. In de oostelijke Indiase stad zorgde ze decennia lang voor de allerarmsten. Paus Johannes Paulus II zal de non op 19 oktober zalig verklaren. RTR/ANP Zuid-Afrikanen demonstreren in Pretoria bij de Amerikaanse ambassade tegen het beleid van Bush, die gisteren in het land op bezoek was. foto Alexander Joe/AFP BALI - Bij de aanslagen op nachtclubs op Bali in oktober gebruikten de daders onder meer zaktelefoons om de bom men te laten ontploffen. Dat heeft Ali Imron, een van de der tig verdachten in het Bali-pro- ces, gisteren gezegd voor de rechtbank in Densapar. Imron moest gisteren getuigen in het proces tegen zijn broer Ghufon, alias Mukhlas. Dit hooggeplaatste lid van de mili tante moslimorganisatie Je- maah Islamiyah wordt als een van de belangrijkste verdachten gezien. Ghufon hangt de dood straf boven het hoofd als kan worden bewezen dat hij de aan slagen heeft beraamd en gefi nancierd. Imron bevestigde dat een dader, Iqbal, met een vest vol explosie ven de bar Paddy's was inge gaan en zich daar opblies. Voor een andere uitgaansgelegen heid, Sari Club, werd een bestel wagen vol explosieven gepar keerd. Die werden op afstand met een mobiele telefoon tot ontploffing gebracht, aldus Im ron. RTR BOEKAREST - De politie in Roemenië heeft de afgelopen dagen 117 verdachten van moord, aanranding en drugs handel moeten vrijlaten wegens een foutje in een wet die op I juli van kracht werd. De nieuwe wet bepaalt dat rech ters het voorarrest van verdach ten alleen mogen verlengen, als de politie met nieuw bewijs te gen hen komt. Een blunder van het parlement, zegt de politie. De regering bekijkt vandaag hoe de wet zo snel mogelijk kan worden aangepast. AP van onze redactie buitenland' TEHERAN - Gewapende led (in van een streng-islamitische burgerwacht hebben gisteren in Teheran drie Iraanse studen tenleiders opgepakt. Dat ge beurde na een persconferentie waarop de studenten bekend maakten af te zien van de her denking van het oproer van vier jaar geleden. Gisteravond kwam het tot felle straatgevechten tussen de bur gerwachten, jongeren en agen ten. De laatsten poogden vol gens ooggetuigen te voorkomen dat burgerwachten nog verder in actie kwamen tegen studen ten. De burgerwacht, een knok ploeg van de conservatieve geestelijken, valt niet onder het gezag van de gematigde presi dent Khatami. De politie zette ook traangas in om de studenten te verdrijven. Met het afblazen van de pro testen lijken de studenten te zwichten voor de druk van de autoriteiten. Die hadden eind vorige maand al aangekondigd keihard op te treden tegen elke vorm van protest op de herden kingsdag van de studentenop stand in 1999. In de afgelopen weken hadden de autoriteiten uit voorzorg al bijeenkomsten op de campus van de universi teit van Teheran verboden. Ook zijn examens die voor juli ge pland stonden geschrapt en zijn de slaapzalen van de universi teit gesloten. Het was juist in deze slaapzalen waar protesterende studenten op 9 juli 1999 werden aange vallen door de knokploegen van conservatieve geestelijken. Daarbij kwam een student om het leven. Dat leidde toen tot ge welddadige confrontaties met de oproerpolitie, die dagen aan hielden. Vorige maand waren er in Tehe ran en andere grote steden in Iran tien dagen lang protesten tegen het uitblijven van hervor mingen door het conservatieve islamitische bewind. De politie, gesteund door fundamentalisti sche milities, maakte daar met veel moeite een einde aan. Een deel van de harde studenten kern van vier jaar geleden is de afgelopen dagen om onduidelij ke redenen in hechtenis geno men. RTR/AFP DHAKA - Zeker vijfhonderd mensen werden gisteren nog vermist nadat dinsdagavond een overbeladen veerboot met minstens 750 passagiers aan boord zonk in een rivier in Ban gladesh. Ongeveer 220 mensen wisten zwemmend de kust te be reiken of werden door vissers gered. De vermisten zijn vermoedelijk verdronken. De reddingsacties verlopen moeizaam door de sterke stroming in de gezwollen rivier. De autoriteiten hebben een bergingsschip met hijskra nen ingezet om te proberen de veerboot te lichten. Overlevenden zeiden dat de boot slagzij maakte toen hij bij het naderen van Chandpur in woelig water terechtkwam. Moessonregens maken de ri viervaart in Bangladesh in deze tijd van het jaar tot een hache lijke onderneming. De boot zonk 's avonds, toen de meeste passagiers lagen te slapen of zich opmaakten naar bed te gaan. Kranten schreven dat zich mo gelijk duizend mensen aan boord bevonden, bijna driemaal zoveel als de toegestane capaci teit. AP Advertentie op alle niet afgeprijsde Stills kleding, 15% korting op alle overige artikelen L.Noordstraat 46, 4331 CE Middelburg, tel: 0118-681112, Di-Za 11-17 u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5