PZC 4 MOBIEL MEDISCH TEAM Bouterse verschuilt zich achter politiek Bij ontslagronde is arbeidsrendement zelden een argument Herben heeft het helemaal gehad met dissidenten LPF Traumahelikopter zet klein ziekenhuis neer op straat werkloosheid 10 juli 1953 donderdag 10 juli 2003 Amputatie Brandweer Macht Toegevoegde waarde Capaciteiten Declareren Middle-of-the-road Bij nood komt redding uit de lucht Ze vliegen op ongelukken af. Letterlijk. De traumahelikop ters, vliegende operatiezalen van amper zes vierkante meter. De laatste jaren worden ze steeds vaker ingezet. Over het belang van snelheid, veronge lukte kinderen en vermoeidheid na een dag wachten. door Carel Grol Ze heeft de hele ochtend zit ten wachten, de bemanning van de Groningse traumaheli. De arts, verpleegkundige en pi loot hebben de administratie doorgenomen en de medische spullen gecontroleerd. Slopend vinden ze dat, zo'n ochtend. Be ter een of twee keer vliegen op een dag, dan de hele dag in je stoel zitten. Dan, om iets over één, gaat de pieper. Een verkeersongeval in Drenthe. Iedereen veert op. De kaart erbij, de liniaal met de vliegtijden wordt over Drenthe gelegd. Vijftien minuten is de vliegtijd tot de plaats van het ongeval. Over de weg is dat mi nimaal twee keer zo lang. De ploeg rent naar de hangar. De helikopter wordt naar buiten geschoven. Twee minuut en vijf- en vijftig seconden na de eerste piep stijgt de traumaheli op. Was het beter weer en stond de helikopter buiten, dan was dat nog een minuut sneller geweest. Het succes van de hulpverlening hangt voor een groot deel af van de snelheid. Het eerste uur, het 'golden hour', is van cruciaal belang. Snelle hulpverlening kan mensenlevens redden of complicaties en blijvende inva liditeit voorkomen. Daarom moeten de medici zo snel mogelijk naar het slachtof fer. De arts naar de patiënt bren gen, niet de patiënt naar de arts; dat is kortweg de taak van de traumaheli. Jens Valk, coördi nator van het Mobiel Medisch Team in Groningen: „We bren gen de operatiekamer op straat. De heli is een klein vliegend zie kenhuis. Als het moet, dan kan de arts ter plekke amputeren, ÈmÊ Een medewerker van het mobiel medisch team in Groningen, vervangt, na een vlucht in de traumahelikopter, de rugzak met daarin alle be nodigde medicaties en instrumenten. foto Bas Jongma/GPD De eerste Nederlandse traumahelikopter maakte op 2 mei 1995 zijn eerste vlucht vanuit Amsterdam. Twee jaar later volgde het Rotterdamse Erasmusziekenhuis met een helikopter. Sinds 2001 vliegen er vier heli's in Neder land. De academische ziekenhuizen van Amsterdam, Rotterdam, Nijmegen en Groningen hebben er elk één. In Zeeuws- Vlaanderen en Limburg worden ook heli kopters uit België en Duitsland ingezet. In de dichtbevolkte Randstad vliegt de he li vaker dan in het noorden en oosten. Die in Rotterdam en Amsterdam vliegen jaar lijks zo'n achthonderd keer uit. In 2002 vloog de Nijmeegse heli 550 keer, de Gro ningse 350 Jceer. De heli's vervoeren spora disch patiënten. GPD bijvoorbeeld wanneer een lede maat in een landbouwmachine vastzit." De traumahelikopter werkt altijd samen met een am bulance. Als de heli is geland, dan verpleegt de bemanning de hulpbehoevende, waarna een ambulance het slachtoffer naar een ziekenhuis brengt. De helikopter wordt uitsluitend ingezet wanneer er sprake is van ernstig letsel dat ter plekke acu te specialistische medische zorg vereist. Vorig jaar vervoerde de heli 39 patiënten, op bijna 350 vluchten. In Rotterdam, waar de traumahelikopter twee keer zo veel vliegt, werden maar 25 patiënten vervoerd. Een slacht offer wordt alleen vervoerd wanneer zijn toestand kritiek is. Wanneer de patiënt door een arts of verpleegkundige is ge stabiliseerd, wordt hij met de ambulance verder gebracht. Het merendeel van de vluchten betreft verkeersongevallen. In de zomer is het drukker dan in de winter, mede door veel moto rongelukken. Valk: „Dit jaar vliegt de heli gemiddeld ander halve keer per dag uitVorig j aar was dat een keer, het jaar daar voor 0,75 keer. Het bewustzijn van de alarmcentrales om een helikopter op te roepen groeit, de drempel om hem in te zetten wordt lager." Behalve coördinator is Valk ook anesthesioloog en in die functie zit hij eens in de acht dagen aan boord. Wennen doet zijn werk nooit, maar een zekere routine sluipt er wel in. „Kinderen, dat is het moeilijkst. Die overkomt het vaak, die hebben zelf geen invloed gehad op het ongeval. Kinderen die uit brandende au towrakken worden gehaald en van wie weinig meer over is, dat is vreselijk." Op de afde ling heeft iedereen wel eens ge huild. Valk: „Na een dienst op de heli kopter kan ik genieten van wer ken op de operatiekamer." Daar tegenover staan de jonge dren kelingen die uit de vijver wer den gehaald en dankzij de snelle hulp geen blijvende schade op liepen. En het kind met een speelgoedje in haar luchtpijp. „Door een medische ingreep waar ambulancepersoneel niet toe bevoegd is, werd dat uit de luchtpijp gehaald. Na ander halve dag verliet het kind het ziekenhuis. Was de heli daar niet op afgevlogen, dan was dat anders afgelopen." Landelijk wordt ongeveer een derde van de vluchten terugge roepen. In Groningen is dat een kwart. Valk vergelijkt de heli met de brandweer. „Als je huis in brand staat, dan wil je dat de bluswagens direct komen. Ook als blijkt dat de brand meeviel. Wij vliegen uit wanneer wij een melding krijgen. Soms blijkt die dan minder ernstig, soms is het slachtoffer al overleden. Daar kunnen we dan niets meer aan doen." Twee uur na te zijn uitgerukt, landt de heli weer op het dak van het Groningse ziekenhuis, nagenoeg op de centimeter nauwkeurig. Het ongeval in Drenthe viel mee, maar het slachtoffer is voor de zekerheid nog door de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Twee mi nuten na de landing is de heli weer klaar voor een nieuwe in zet. De verpleegkundige rookt buiten even een sigaretje, de pi loot hangt in een sofa en kijkt naar een documentaire over wielrennen. Het wachten is weer begonnen. GPD door Daphne Groenendijk Als hij president wordt, dan pak ik diezelfde dag mijn koffers en vlieg naar Nederland", zegt Roy, eige naar van een kledingzaak in Paramaribo. „Ik heb één pe riode van hem mogen mee maken en wil dat niet nog een keer." Sociaal werker Tanja maakt het niet uit wie er komt. „Ik weet dat ik elke dag moet werken, anders heb ik geen eten." Eind vorige week maakte de oppositiepartij de Nationale Democratische Partij be kend Desi Bouterse naar vo ren te schuiven bij de eerst komende verkiezingen. Die staan nu gepland voor 2005. De ex-legerleider beschrijft de huidige situatie in het land als 'onvoorstelbaar cha otisch, verschrikkelijk ellen dig en ongeordend'. Als hij gekozen zou worden tot pre sident, dan zou hij onder meer het overheidsapparaat, het binnenland en d.e crimi naliteit aanpakken. „Maar er zal gezamenlijk verdomd hard gewerkt moeten wor den om de achterstand van de afgelopen jaren in te ha len", zei hij. De regerende partijen heb ben de afgelopen dagen zeer verontwaardigd op het nieuws gereageerd. Nieuw Front-topper Radjkoemar Randjietsing: „Die meneer heeft vanaf 1980 tot 1987 de gelegenheid gehad om leider te zijn. Hij heeft het totaal verknald. Er waren zelfs tij den dat we niets te eten had den vanwege schaarste." Bouterse had van 1980 tot 1987 politieke macht en be paalde mede het politieke beleid in de jaren 1990 tot 1991 en van 1996 tot 2000. „Torenhoge inflaties, welig tierende corruptie en een lege staatskas waren de gevolgen van het beleid dat de NDP- leider medebepaalde." Voorzitter Ronald Hooghart, van de Centrale Landsdiena ren Organisatie en lid van de regerende partij de NPS, ziet de kandidaatstelling als 'een totaal onrechtvaardige actie naar het volk'. „Hij probeert hiermee zichzelf te bescher men tegen de wettelijke on derzoeken die nu naar hem plaatsvinden. Hij is sinds de coup op 25 februari 1980 ver antwoordelijk voor verschil lende wandaden, zoals geno cide, verkrachting en moord. Jezelf dan als kandidaat stel len voor het presidentschap is een misdaad tegen de men selijkheid." Sinds twee jaar loopt er in Suriname een gerechtelijk vooronderzoek naar de be trokkenheid van Bouterse bij de 'decembermoorden'. Op 8 december 1982 werden in Fort Zeelandia vijftien voor aanstaande burgers gedood, In Nederland is hij veroor deeld voor drugshandel. „Hij is bang voor gerechtigheid en denkt zich achter de politiek te kunnen schuilen", zegt Hooghart. „Maar het volk is erachter dat dat niet meer kan. Je kan toch iemand die de rechtstaat heeft verkracht niet zoveel macht geven? De wereld kiest niet meer voor 'drugstrafficers' en misdadi gers .Kijknaardiehele situa tie in Irak en naar de strijd te gen het terrorisme." Toch lijkt de aanhang van Bouterse groot te zijn. „Ja, dat is de ernst van de zaak", geeft hij toe. „Mensen zijn gevoelig voor giften en willen hun geluk zonder veel te wer ken. Veel kans maakt hij niet. Het volk klaagt alleen, om dat het van klagen houdt." Binnen de partij van Bouter se is er veel lof voor de stap van 'de voorzitter'. NDP-se- cretaris Ramon Abrahams: „Wij zien Bouterse als de eni ge man die op een adequate wijze leiding zal kunnen ge ven aan dit land.En Bouter se is ook niet onbescheiden. „Er zijn vele directeuren, mi nisters en presidenten die ik ken, maar ik ben nu bang ge worden voor mensen. Van daar dat ik heb gekozen zelf president te worden." GPD De werkloosheid loopt ongenadig op. Dat leidt tot onrust en onzekerheid. Moeten we ons zorgen maken? En waarover dan precies? Een korte serie over werklozen, werkloosheid en de gevolgen. Deel 4. door Cathérine van der Linden Vrijwel niemand in Neder land krijgt op zijn werk te horen: Sorry, je bent niet renda bel, je kunt gaan. Een goede baas checkt hooguit of een me dewerker doet wat zijn functie voorschrijft, maar hoeveel zijn inspanningen waard zijn? De meeste werkgevers grijpen zelfs bij de vele reorganisaties van dit moment niet naar een model om te beoordelen welke werknemer meer oplevert dan hij kost. Het zou kunnen, maar we doen het traditiegetrouw niet. Amerikanen daarentegen vinden het volstrekt normaal. „Iedereen weet donders goed wie functioneert", zegt prof. Er ik Bartelsman van het Econo misch en Sociaal Instituut van de Vrije Universiteit in Amster dam. „Maar rendement meten doen we niet." Als bedrijven arbeidskrachten moeten ontslaan, dan dwaalt de blik naar overbodige of verlies gevende bedrijfsactiviteiten of afdelingen waar machines het werk kunnen overnemen. Uit besteding naar lagelonenlan den is ook een optie. Maar ren dementen meten, ho maar. Of en wanneer een werknemer rendabel is, is moeilijk te meten omdat we in een dienstenecono mie leven. Voorheen kon een voudiger worden vastgesteld of een medewerker bijdroeg aan de winstgroei. Dan telde een kle dingfabriek aan het einde van de dag het aantal in elkaar ge zette blouses per arbeidskracht. In de diensteneconomie is dat lastig, omdat de klant in feite bepaalt wat een dienst waard is. Verandert hij van mening, dan stijgt of zakt ook de waarde van een werknemer. Stel (geheel fictief) dat een kracht zijn salaris waard is, om dat hij elke dag tien dozen met een waarde van 700 euro ver plaatst. Na verplaatsing zijn de dozen 1100 euro waard. Als de wereldhandel inzakt en de pro ducten van zijn werkgever vervolgens te duur worden ge vonden, dan gaan de prijzen omlaag. Stel dat de dozen dan nog 900 euro waard zijn. Die zelfde werknemer moet dan twaalf of dertien dozen per dag verplaatsen om rendabel te zijn. Dat is nog een simpel voorbeeld. Want hoe is de toegevoegde waarde van secretaresses of ma nagers uit te drukken? Op kan toor valt lastig vast te stellen wat iemand per uur produceert. Bij werknemers die beroepshal ve klanten te woord staan, zoals verkopers, consultants en tele foonoperators is dat relatief ge makkelijk. In de advieswereld is het gebruik om bij te houden hoeveel tijd aan een klant wordt besteed. Adviseurs kunnen dus becijferen welke jaaromzet van hen wordt verlangd (ruwweg door 65 tot 70 procent van hun dagtarief, variërend van 500 tot 2500 euro, te vermenigvuldigen met 212 werkdagen). Uiteindelijk zegt dat niet alles over de capaciteiten van een werknemer. „Efficiency geeft niet altijd de doorslag", zegt Cy rus Kharas van PriceWaterhou- seCoopers. „Als er binnen een groep werknemers met dezelfde functies mensen worden ontsla gen, wordt er gekeken of hoog opgeleide Iris door haar scho ling meer produceert dan Eva. Of dat Klaas een leuke vent is." Scholing speelt dan een rol in de beoordeling van 'rendabele' werknemers. Als er wordt gere organiseerd omdat de markt drastisch is veranderd, dan wordt belangrijk wie zich kan laten omscholen. Er is meestal een groep voor wie dat te veel is gevraagd. Zij worden niet lan ger rendabel verklaard. Wel of niet rendabel is in Neder land ondergeschikt aan het principe 'het laatst erbij, het eerst eruit'. Volgens Kharas en Bartelsman is dat funest. „Jon ge, ideeënrijke krachten wor den opgeofferd voor soms vast geroeste collega's." GPD De zomerstilte was nog maar nauwelijks ingetre den of de LPF-gelederen leken zich weer te onder werpen aan het terugke rend ritueel van zelfkas tijding: de interne ruzies. Om weer rust in de partij te krijgen, houdt de LPF vandaag een ledenverga dering. Wat fractieleider Mat Herben betreft wor den alle 'malcontenten' en zeurende regionale be stuursleden geroyeerd. doorErwinTuil en Peet Vogels Het gedonder moet afgelo pen zijn. Mat Herben heeft geen zin meer in de onruststo kers die zijn LPF naar de ver dommenis helpen. Hij heeft net een sigaartje, type Oxford, op gestoken als hij van wal steekt. „We hebben rust nodig. Straks zijn de begrotingsdebatten en dan heb ik wel wat anders te doen dan me bezig te houden met onruststokers en andere malcontenten. Ze hebben geen politiek inzicht. Ze moeten be grijpen dat de partij geschaad wordt door dit soort ruzies in de publiciteit uit te vechten. Het moet zo snel mogelijk afgelopen zijn. De tijd van pappen en nat houden is afgelopen." Deze maand kwam een be stuurscrisis in de LPF naar buiten. Enkele provinciale be stuurders hebben het vertrou wen in het hoofdbestuur opge zegd. Daarnaast is er een groep, volgens Herben hooguit een stuk of dertig mensen, die 'blij ven zeuren over van alles en nog wat'. De bestuurscrisis is volgens de LPF-fractievoorzitter veroor zaakt door een aantal regionale bestuurders dat zich gedroeg als partijbaronnen. „Sommige be stuurders houden er een dubbe le agenda op na. Die houden hun persoonlijke en zakelijke belan gen niet altijd goed gescheiden. Daarnaast speelt er kinnesinne mee, omdat mensen bij de ver kiezingen hoger op de lijst had den willen staan. De provinciale bestuurders roepen nu wel dat het hoofdbestuur ondemocra tisch handelt, maar door wie zijn zij gekozen? Hoogstens en Mat Herben: „We hebben rust nodig." kele tientallen leden. Het hoofdbestuur is door de algeme ne ledenvergadering gekozen. Ed Maas kreeg bijna alle stem men van de zevenhonderd aan wezigen. Het hoofdbestuur is dus heel wat democratischer ge kozen dan de provinciebestu ren." Herben ergert zich mateloos aan sommige bestuurders die alles maar declareren. „Daarmee ben je bij Maas aan het verkeerde adres. Die declareert zelf nog geen kop koffie. Anderen verrij ken zich aan de partij." Zo is er een bestuurder, die, evenals zijn vrouw, voor vorstelijke bedra gen presentatieadviezen heeft gegeven aan leden van het eer ste kabinet-Balkenende. „On acceptabel", zo vindt Herben. Datzelfde geldt voor wat Her ben 'malcontenten'. Een groep ontevreden leden, onder aan voering van voormalig LPF- Kamerlid Cor Eberhard, vindt dat de partij afdrijft van haar principes. „Ik heb het helemaal gehad met die types", verzucht Herben. „De club Eberhard, zoals ik ze noem, hebben we geërfd van Leefbaar Nederland. We heb ben alle moeilijke gevallen van hen gekregen. Die mensen zijn meegegaan met Pim toen hij buiten de deur werd gezet. Een aantal lieden had toen al ex treemrechtse opvattingen. Die mensen moeten uit de partij worden gegooid, voor hen is geen plaats. Donderdag moeten we op de algemene ledenverga dering deze onruststokers uit de partij zetten." „In de LPF is geen plaats voor extreemrechtse lieden en scheurmakers. De ongeduldi- gen roepen ook steeds dat we een nieuwe Pim moeten vinden als lijsttrekker. Dat is bijna een foto Phil Nijhuis/GPD belediging voor Pim, alsof je zo'n charismatisch figuur kunt vinden. Die mensen vergeten bovendien dat een half miljoen mensen op mij stemde, omdat ik een middle-of-the-road figuur ben. Net zoals de LPF een mid- dle-of-the-road partij is. Dat zijn onze kiezers ook. „Hebben andere partijen, kijk naar het CDA, dan wel een charismati sche leider?" Rust in de tent is de komende tijd meer dan ooit nodig, be toogt Herben met de air van een ervaren politicus die zijn zaak onder controle heeft. „Andere partijen hebben de LPF nodig. Onze acht zetels zul len vaak de doorslag geven bij de stemmingen. Je merkt het ook aan de andere partijen. Zo wel de coalitie als de oppositie heeft belangstelling voor ons. We functioneren nu goed als fractie. Dat laat ik niet kapot maken door een groepje dissi denten." GPD IJZER - In de binnenhaven van Vlissingen ligt momen teel een merkwaardige ver zameling ijzer. De onderde len vormen samen een enor me keileemtransporteur. De aannemerscombinatie Schouwen en Duiveland heeft onlangs aan de firma Bijker verzocht de transpor teur te monteren, om hem in te zetten bij de dichting van het gat bij Schelphoek. De transporteur bestaat uit twee pontons, elk 50 meter lang en 8 meter breed. GRAANSILO - De graansilo in Wemeldinge nadert zijn voltooiing. In de 32 meter ho ge toren op het terrein van de Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging kan straks tweeduizend ton graan worden geborgen. De verwachting is dat rond 25 juli de eerste partijen graan gestort kunnen worden. BELASTING - Het verbond van de Nederlandse Groot handel wil minder belasting gaan betalen. Dat heeft het verbond laten weten aan een uit de Tweede Kamer ge vormde commissie. Volgens de groothandelaren voldoet de voorgestelde belasting herziening niet aan de ver wachtingen. Zij eisen een be lastingvrij aandeel van vier procent van het dividend. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4382 NH Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant 8V is een onderdeel van het Wegener-concem. De dooru aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice. Postbus 3229, 4800 MB Breda Behoort tot UJGCJGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4