PZC de franc Schimmenspel rond De Boer is al begonnen Alleen De Groot is een slingerend wagonnetje Zeeuwse bril is een uitkomst 1- V -: -■'• -- - Dolle vreugde bij US Postal na eerste winst in ploegentijdrit donderdag 10 juli 2003 ««üsr rCcS# V ISlM -*- -.-. cffiofod Bespreking Risico Grens 20 Telekom trekt ook Ivanov aan Van Vossen kiest voor Bennekom Kewell van Leeds naar Liverpool f Volop controles bij EK honkbal Ook Londen in de race voor Grand Départ Rabo meldt zich voor Hushovd Weening stapt over naar profs Schaakbestuurder Bakker overleden Bokser Kocabas in WK-kwartfinale Onderhandelen Inter aast op Van der Meyde r*> -- &*%£- s/V; CV «hs/'ij'*^4 s rf' T- #*"V - vv& - Cv/V; -&: -mv* !«- 3V" .-^r<r-V. SS'. v-^ri 'Atv; - r - ïti&k t* S ÉSii I ïs^vS?-: ^-.'=v.;G^V T -- v /j - SMÊtVSjjiL i'£?S V-ét-tï !Aw|a.' "i ■éWrJkfc- <34 WA. «r-v-J «-^"V .- J "S^ ft-, -&v ^ipjvC - - »'-, «St* f- - v-« -***=*?- •"•*- *.i.i#»-- óe-'- ?-;3> ■sn^\ii^l'- jtAfci •- - -fe V" -V*- -V, Tr^r- -..-, ».M-, - •- V »""-<> - ifeÉÉÉr%^s v-fv«4V 'SA •->*.ƒ V •'-. -.; „i* «r.-ii <r" V 4# •/- ?-<•■• .W •■•-'3. Ï^r: - v,_. *4%l* HP m fotoChristopheEna/AP De US Postal-ploeg van Lance Armstrong passeert in volle vaart de korenvelden tussen Joinville en Saint-Dizier. Grootste wens Armstrong vervuld door Ad Pertijs SAINT-DIZIER - George Hin- capie kwam met een triomfan telijk gebalde vuist over de fi nishlijn. Renners vielen elkaar gelukzalig lachend in de armen en de ploegleiding deed trots de toegepaste tactiek uit de doe ken. US Postal was niet zomaar blij met het winnen van de ploe gentijdrit. „Hier hebben we vier jaar over gedaan", verwoordde Hincapie het gevoel in de ploeg na aankomst in Saint-Dizier. Lance Armstrong was de onbe twiste heerser in de afgelopen vier Rondes van Frankrijk. Hij won prologen, tijdritten en klopte de klimgeiten op de zwaarste cols. Alleen dat ene hi aat knaagde aan zijn eergevoel: de ploegentijdrit. Tweede in 2000 (achter Once) op 46 secon den, vierde in 2001 (achter Cré dit Agricole, Once en Festina) op 1 minuut en 26 seconden en vorig jaar weer tweede, en weer achter Once, op zestien secon den. „Ik draag deze zege op aan Jim Ochowicz", zei Armstrong. „Al in onze tijd bij Motorola had hij een enorme passie voor dit onderdeel. Hij wilde het zo graag winnen, maar Jim had er nooit de renners voor. Het is daarom geweldig dat het ons nu wel is gelukt." Ochowicz was Armstrongs ploegleider voor 1996. Johan Bruyneel is dat sinds 1999. Hij nam de passie over. „Het ging ons vandaag in eerste instantie om de winst in de tijdrit. De se conden die Lance hierbij pakt op zijn concurrentie, zijn van minder belang. Net als de gele trui voor Victor Hugo Pena. Al maakt dat laatste het feest wel af: Victor is de eerste Colombi aan ooit in het geel. Dat op zich is al historisch." Op de lange weg van Joinville naar Saint-Dizier („zelfs met de auto kwam er tijdens de verken ning geen einde aan", aldus Bruyneel) maakte US Postal er dus vooral een prestigeslag van. De ONCE's van Manoio Saiz Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl moesten geklopt worden. Niets werd daarbij aan het toeval overgelaten. Dinsdagavond, na afloop van de derde etappe, ver kenden Bruyneel en zijn assis tent Dirk Demol het parkoers nog eens minutieus. Met een vi deocamera werd elke bocht vastgelegd. Gisterochtend namen de ren ners de route al trainend in zich op. In een afsluitende tactische bespreking in het hotel werden de laatste details één voor één doorgenomen. Lance Arm strong sloot die sessie zelf af: „Jongens, ik wil hier vanavond niet aan tafel zitten als in al die voorgaande jaren. Dat we el kaar moeten vertellen wat we niet goed hebben gedaan en wat verkeerd is gegaan." Er ging weinig fout vanaf het moment dat de ploeg het start podium verliet. Armstrong, Hincapie, Pena, Landis en Ek- imov waren aangewezen als de motoren van de ploeg. Zij moes ten hun beste krachten bewaren voor de slotkilometers. Zo kon de ploeg compleet en strak rij dend bijeen blijven tot in de fi nale. Met nog twintig kilometer te gaan, draaide de vijfkoppige motor de gashendel vol open. ONCE, dat tot de vijftigste kilo meter steeds de beste tussentij den had, werd voorbij gevlogen. „Ongelooflijk, hoe de snelheid omhoog ging", glunderde Bruy neel. „Ons ideale scenario klop te volledig. Vier jaar hebben we hier voor gevochten. Eindelijk, eindelijk is het gelukt." „Eindelijk, eindelijk", was ook wat de Colombiaanse radiover door Edward Swier SAINT-DIZIER - De schade, in tijd gerekend, viel aan de meet zowaar nog mee. „Had slechter gekund", was dei algemene opi nie in Rabobank-kringen. Maar een zestiende pla'afs, met een achterstand van 2 minuten en 41 seconden op US Postal, was toch niet waar de Nederlandse formatie in de aanloop naar de Tour op had gerekend. Bram de Groot had de meute al leen in de eerste kilometer op gang getrokken en blokkeerde daarna volledig. Niettemin le verde hij, na een harde val op zondag in de straten van Meaux, een prestatie van formaat door 69 kilometer lang op hangen en wurgen in het laatste wiel te blijven. Feit was dat Rabo de ploegen tijdrit gisteren niet met negen coureurs reed, zoals de andere ploegen. En ook niet met zeven. Er waren slechts zes locomotie ven, van wie Mare Wauters als altijd de sterkste was én er was een slingerend wagonnetje: Bram de Groot. Remmert Wielinga had in elk geval ten onrechte zwaar tegen de ploegentijdrit opgezien. „Misschien zijn we iets te snel gestart, maar daarna draaide het lekker. Zelf kon ik tenminste ook weer een bijdrage leveren." Michael Boogerd had zich volle dig leeg gereden en liet zich ex cuseren dat hij geen commen taar kon geven. „Als je hem ziet in de bus, begrijp je waarom", aldus Rabo's pr-man. Boogerd heeft vijf hechtingen in zijn knie na zijn valpartij een dag eerder. Ploegarts Leinders erkent dat hij Boogerd „in elke andere ronde naar huis zou heb ben gestuurd. Maar hier doen we er alles aan om hem in de wedstrijd te houden." Dat ge beurt zonder medisch risico. „Hij is recht op zijn knie geval len, er zitten tal van snijwon- den. Dat het pijn doet, is nor maal. Met laserbehandelingen en medicatie trachten we hem te helpen. Maar het is een dubbel tje op zijn kant. Het kan genezen of hij kan een kniepeesontste king krijgen. Maar het is niets blijvends en dus medisch ver antwoord." Pas wanneer de grens' tussen waardigheid en waanzin wordt overschreden, treedt Leinders op. Had Tyler Hamilton het oranje van de Nederlandse ploeg gedragen, dan had hij nu thuis gezeten om te herstellen van zijn sleutelbeenbreuk. En ook Jimmy Casper, die een nek- kraag draagt waarmee zelfs au torijden verboden is, had wat Leinders betreft uit koers ge haald moeten worden. „Daar mee bewijs je de geloofwaardig heid van de competitie toch geen eer. Over Leipheimer en Lotz heb ik geen moment ge twijfeld. Geen moment. Mare Lotz wilde absoluut verder. Ik heb dat moeten verbieden. Je laat een renner toch niet verder koersen met een breuk waarvan iedere kaakchirurg direct zegt: opereren." Daarom ook vindt de Belgische arts het voortmodderen van Ha milton zo onverstandig. „Hij gaat met dat sleutelbeen niet op het podium in Parijs geraken. En er is, als de breuk niet snel heelt, kans op blijvende schade. Als arts moet je renners tegen zichzelf in bescherming nemen. Dat is een belangrijke taak. Een renner kan nog zo gemotiveerd zijn om verder te rijden, als ik het als arts onverantwoord vind, stapt hij af. Het gezond verstand moet zegevieren, ook in de Tour." GPD Médéric Clain droeg in de proloog in Parijs voor het eerst zijn bril uit Zeeland. foto Graham Watson door Sven Remijnsen MIDDELBURG - Médéric Clain is eindelijk het manne tje. Waar zijn collega-cou reurs indruk maakten met dure en modieuze sportmo- dellen, reed de Fransman van Cofidis jarenlang met zijn ge wone bril rond in het peloton. Dat was noodgedwongen, om dat de sterkte van Clains ogen (voor de specialisten: een min- sterkte met een hoge cilinder) te problematisch was om in een speciale sportbril te ver werken. Was, want dankzij de hulp van het Middelburgse bedrijf Proteye is Clain niet langer een buitenbeentje. Sinds de proloog van deze Tour is de 26-jarige Fransman de trotse eigenaar van het nieuwste Proteye-product. „Wij waren al een halfjaar be zig met de ontwikkeling van het model", zegt Marleen Hulshof, eigenaar van Pro teye. „Via het Franse sport merk Decathlon, een klant van ons en een leverancier van de Cofidis-ploeg, hoorden we van de problemen van de ren ner. Vorige week waren we zo ver dat we de bril konden ma ken en afgelopen vrijdag, een dag voor de proloog, is hij per soonlijk bij hem afgeleverd." Normaal gesproken levert Proteye vooral veiligheids- brillen voor de industrie. Ook is het bedrijf gespecialiseerd in het maken van correctie glazen voor duikers en zwem mers. „We krijgen nu onge twijfeld meer vraag naar sportbrillen", verwacht Huls hof. „Onze renner met rug nummer 62 is elke dag op tv." De Tour heeft ieder jaar een Franse geletrui drager nodig. Dat is goed voor de rust in het peloton, bij de volgers en ook voor het land. Niets kan zo ontploffen als een Franse massa on der het erepodium als daar een kind van eigen land in het geel verschijnt. De gelukkige ditmaal was als een verdwaalde beachboy op lengte: Jean-Patrick Nazon, een naam als een gedicht. Zijn voorgangers: Chris- tophe Moreau, Francois Simon, Laurent Jala- bert en Laurent Desbiens. Neen, ze hadden er niet zo heel veel in het geel die Fransen, maar als er een toevalstreffer te no teren viel, werd er ook luid gejubeld. Voor het Mart Smeets eindklassement zijn ze over het algemeen niet zo gevaarlijk, die kinderen van Chirac, maar zo'n dagje onsterfelijkheid in de trui van Henri Des- grange doet goed. De laatste onwaarschijnlijk hoge jubel kwam toen Jalabert in het geel klom: Frankrijk ontplofte en velen binnen het peloton gunden deze strijder zijn vijftien minuten roem die Andy Warhol ons allen toegezegd heeft. Nazon genoot ook van zijn tijd, zwaaide, lachte, glom en was een ander mens. Voor heel even, want hij wist dat hij een dag mocht schitteren in dit heelal, daarna moest hij weer terug in zijn iHUQ-p» o aao hok,indattruitjevanzijnploeg.Enhetgrappige J. t4.11k3v/Wi3 is nu dat in dat truitje hem niemand herkent. Hij kan dan rustig door het publiek rijden en hij zal nauwelijks aangesproken of aangeraakt wor den. In het geel heeft hij een naam, zonder is hij naamloos. Voor het Franse publiek bestaat er nog een trap je hoger in genieten van een Fransman in het geel. Hoe vreemd dat moge klinken, maar de ke ren dat Franse geletruidragers in dat kleinood moesten uitvallen, was het opgevoerde drama en de daarbij passende nationale smart niet van de lucht. Hele drama's werden op de Franse wegen opge voerd rond Stéphane Heulot en Pascal Simon die hulpbehoevend, gekwetst en als ware marte laars achterbleven op een stoffige weg met zon nebloemen langs de kant. Gek is dat: ze vinden martelaars hier fantastisch en pas in het geel heb je naam. Morgen kijkt nie mand meer naar Nazon. SAINT-DIZIER - Sergei Ivanov rijdt komend seizoen voor Telekom. Twee dagen na het aantrekken van de Nederlandr Bram Schmitz maakte de Duitse wielerformatie de transfe bekend. De 28-jarige Rus komt van het Italiaanse Fassa Bortolo. Door een val tijdens de Ronde van Zwitserland rijd' Ivanov dit j aar geen Ronde van Frankrij k. In 2 0 01 won hij no« een etappe in de Tour de France. SID BENNEKOM - Peter van Vossen heeft overschrijving aange- vraagd naar amateurclub Bennekom. De ex-international die in april plotseling zijn contract inleverde bij De Graaf schap, kiest voor de zaterdag-hoofdklasser omdat zijn vriend John van den Brom er als hoofdtrainer werkzaam is. Het is nog niet zeker of de aanvaller ook daadwerkelijk voor Benne kom in actie gaat komen. De Zeeuw heeft nog altijd niet be sloten of hij verder gaat met voetballen. „Als ik weer wil be- ginnen, heb ik in ieder geval een club", zegt Van Vossen. Dit biedt mij zekerheid." GPD LIVERPOOL - Voetballer Harry Kewell verruilt Leeds Uni ted voor Liverpool. De Australische aanvaller tekent een vijf jarig contract bij zijn nieuwe werkgever. Liverpool betaaltelf miljoen euro voor de international, die ook in bij Arsenalic beeld was. RTR slaggever Luis Alfredo Castro in een minutenlange, emotionele afsluiting van zijn live-reporta ge aan zijn luisteraars in Colom bia liet weten. Wat Herrera en Parra niet lukte, deed Pena: het geel pakken. Omdat hij in de proloog één seconde sneller was geweest dan Armstrong. Gisteren ook loste Pena een be lofte in. Een 'belofte met een glimlach' aan het FARC, de gewelddadige Colombiaanse rebellen die mensen aan de lo pende band ontvoeren of laten verdwijnen. „Ik zal nooit verge ten hoe ik tijdens een training werd staande gehouden door le den van het FARC. Ik dacht: nu is het gebeurd met me. Een van hen zei: 'Jij bent toch Pena?' Ik zei ja. 'Goed, rijd dan maar door en zorg dat je een groot kampi oen wordt voor ons land.'" GPD SAINT-DIZIER - Londen over weegt zich kandidaat te stellen voor de Tourstart in 2006 of 2007. Bronnen binnen de Tour organisatie hebben dat laten doorschemeren. De Britse hoofdstad zou in 2007 moeten concurreren met Utrecht en Rotterdam. Beide Nederlandse steden hebben hun interesse voor dat jaar al ken baar gemaakt aan de directie van de Tour. „Iedereen weet dat de start van de Tour in een me tropool logistieke problemen met zich meebrengt", zei Daniel Baal, directeur van de vereni ging van wielerorganisatoren. „Maar het is onmogelijk niet naar het idee te kijken als zo'n grote stad als Londen zich zou melden." AFP/ANP SAINT-DIZIER - De ploeglei ding van Rabobank heeft inte resse voor Thor Hushovd. Met de Noor is inmiddels een eerste gesprek gevoerd, bevestigde ploegleider Theo de Rooi j giste ren in Saint-Dizier. Hushovd won vorig jaar een rit in de Ronde van Frankrijk. De 25-jarige Noor geldt als een goe de tijdrijder, die zich de afgelo pen dagen ook in de massa sprints liet zien. Hushovd is bezig aan zijn vijfde jaar bij het Franse Crédit Agricole. ANP HARKEMA - Pieter Weening maakt volgend seizoen de over stap naar de profploeg van Ra bobank. De 22-jarige Fries rijdt nu nog voor de amateurs van het Nederlandse wieler- team. ANP HAARLEM - Tijdens het EK honkbal, dat morgen begint in Haarlem met de wedstrijd Nederland-België, en het daarop volgende olympisch kwalificatietoernooi zal het Nederland se antidopingbureau DoCoNed 48 controles uitvoeren: acht tien tijdens het EK en dertig tijdens het kwalificatietoernooi. De kosten van de controle, 20.000 euro, komen voor rekening van de organisatie. „Een onverwachte kostenpost", bromde voorzitter Bert Paalman.De eerste zes van het EK plaatsen zich voor het kwalificatietoernooi in Haarlem en Rotterdam, dat op 23 juli begint. De nummers één en twee van de halve competitie verdienen een olympisch startbewijs. ANP AMSTERDAM - Ineke Bakker is afgelopen zondag in haai woonplaats Amsterdam overleden. Ze speelde in de jarenze- ventig en tachtig een belangrijke rol in de nationale en inter nationale schaakwereld. Bakker was de rechterhand vanMax Euwe en de IJslander Fridrik Olafsson tij dens hun bewindals voorzitter van de internationale schaakfederatie Fide. Tus sen 1972 en 1982 was zij secretaris-generaal van de Fide. Daarnaast was ze directeur van het bureau van de nationale bond in Amsterdam. Ineke Bakker werd zeventig jaar. AM BANGKOK - Husnu Kocabas heeft gisteren in Bangkok de kwartfinales bereikt van het WK boksen. De Nederlander, uitkomend in de klasse tot zestig kilogram, versloeg in de der de ronde de Amerikaan Vicente Escobedo met miniem ver schil: 24-23. „Eensuperpartij", vondKocabas' trainerHennj Mandemaker. „Husnu zette hem vier ronden lang ondei druk." In de kwartfinales staat Kocabas vandaag tegenover de Duitser Martin Dressen. ANP WMÊÊÊÊBÊmmKÊÊm door Henri van der Steen AMSTERDAM - Arie van Eij- den, de voetbaldirecteur van Ajax, is een man wiens woord je moet wantrouwen; hij liegt zel den of nooit, maar de waarheid - en niets dan de waarheid - ver telt hij ook niet altijd. Dat komt deels door zijn positie als top man van het beursgenoteerde Ajax-bedrijf. Deels weet de ge haaide Van Eijden dat je het in de voetballerij langer volhoudt door je in de publiciteit te bedie nen van politiek correcte state ments. Dinsdag stond Van Eijden, niet voor het eerst, in de kranten met de uitspraak dat hij niet meer verwachtte dat Chivu nog zou worden verkocht. Die middag maakte Ajax bekend dat de Roemeen voor een recordbedrag was getransfereerd. Niemand zal ooit durven beweren dat Van Eijden loog, maar zou Ajax pas een paar uur voor de onderhan delingen hebben geweten van de belangstelling van AS Roma? Gisteren sprak Van Eijden woorden die even mysterieus als fascinerend waren. Hij beves tigde dat Ronald Koeman graag met Frank de Boer wil praten. Dat was niet gelogen én niet he lemaal naar waarheid; gister avond zaten Koeman en De Boer al bij elkaar aan tafel. En Van Eijden zei nog wat: „Maar dat wil niet zeggen dat er me teen iets uit dat gesprek moet komen. Geloof me, de komst van Frank de Boer heeft geen priori teit. En ik ga nu niet zeggen waar die prioriteit wel ligt." Natuurlijk gaat Van Eijden niet zeggen waar de prioriteiten lig gen; onderhandelen doe je niet via de media. Maar de feiten, al dan niet een beetje gechargeerd om wisselgeld te hebben voor de echte onderhandelingen, zijn de volgende: 1Frank de Boer is 33hij teken de januari 1999 een vierjarig contract a 5 miljoen gulden net to per jaar. 2. Galatasaray bood hem giste ren een driejarig contract aan; het salaris zal vermoedelijk niet veel afwijken van zijn Barcelo- na-inkomen. 3. Ajax wil Frank de Boer slechts een eenjarig contract aanbieden; De Boer eist een driejarige verbintenis. 4. Aan de onderhandelingstafel zal De Boer die eis heus wille» nuanceren door het derde con tractjaar te laten vallen. Maai wil Ajax een tweejarig contract aangaan? En tegen welk salaris' De broers De Boer vertrokke» begin 1999 naar Barcelona om dat ze geen toekomst zagen bi] Ajax én omdat ze er financieel flink op vooruit gingen. De twee waren bij Ajax weliswaar de best betaalde spelers, maar hu» salaris (2,9 miljoen gulden bru to per jaar) was netto te karig om de aanbieding van Barcelo na te laten lopen. De affaire werd een Affaire; uiteindelijk moest Ajax de tweeling na een lange, vuile ruzie tandenknar send laten gaan. Voor een re cordbedrag, dat wel: 11 miljoen gulden. Nu staat de oudste dus weer op de stoep. Speelt het verlede» nog enige rol? Komend week einde wil Frank de Boer een be slissing nemen. Qatar was uiter aard nooit een serieuze optie Galatasaray is dat wel en Ajax ook. Koeman ziet het kennelijk wel zitten, maar een grote speler als Frank de Boer laat je niet op draven voor een oriënterend ge sprek. Het is echter de vraag oi trainers nog zo veel te zegge» hebben als voorheen. Het kan zijn dat Koeman in deze kwestie niet meer is dan een adviseur Van Eijden beslist. Het zal spoe dig blijken of de Ajax-directeur inderdaad een mooie, andere prioriteit heeft. GPD AMSTERDAM - Internazionalr heeft nog steeds serieuze be langstelling voor Andy van de' Meyde. De Italiaanse club hef'1 de zaakwaarnemer van Ajax-spits laten weten dat M nog deze week zaken wil doen. De vleugelaanvaller, die vol gens zijn agent voor een bedrag tussen zes en tien miljoen eu» mag vertrekken, zou zich maan dag al bij zijn nieuwe werkgev® moeten melden. Ook na het ver trek van Chivu zal Ajax e® goed bod op Van der Meyde nu- bij voorbaat afslaan. Directeur Arie van Eijden: „We houder overal rekening mee en de tech nische staf is best in staat om al ternatieven te vinden." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 48