PZC Leuker dan mijn kamer opruimen PZC Swingen op fanfare-muziek Dow verliest 't van vogels Buren maken bezwaar tegen hoogte van zes zorgwoningen in Hulst Terneuzen niet bang voor concurrentie Goes 13 Grote bezorgdheid over financiële positie Basisschool De Oostvogel viert jubileum wit,ia 1* m Delta neemt taken Schiphol over Papiercontainers in aantocht Extra parkeerplaatsen ziekenhuis Vraagtekens bij taken dorpsraad Speelveldje Zandstraat officieel open donderdag 10 juli 2003 Vacaturestop Oplossing Groepswoningen Kritisch Haringvliet Hulst moet fors bezuinigen finnr Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst moet de komende drie jaar 1,1 tot 1,5 miljoen euro bezuinigen. Om deze opdracht te halen wordt het personeelsbestand te gen het licht gehouden. Tevens wordt aan alle afdelingen op het stadskantoor gevraagd aan te geven op welke terreinen het een beetje minder kan. De noodzakelijke bezuinigin gen zijn een taak van de hele or ganisatie. Ideeën moeten niet van één kant komen", aldus wethouder P. Weemaes (financi en). Het college zei onlangs in een vergadering zeer bezorgd te zijn over de financiële ontwikkelin- _i. Ook in de vergadering van de raadscommissie Middelen is de bezorgdheid uitgesproken. Dat heeft vooral te maken met rijksbeleid. De uitkering uit het gemeentefonds wordt alsmaar minder en gemeenten krijgen steeds minder geld voor de uit voering van een aantal wettelij - LAMSWAARDE - Het is 25 jaar geleden dat de school de Oost vogel is opgericht. Dit wordt feestelijk gevierd met een musi cal. De laatste schooldag is het voor de kinderen de hele dag feest en staat de school in het te ken van circus. Aan de musical doen ongeveer 40kinderen van groep 5,6,7 en 8 - mee. De kinderen uit de andere groepen zitten in het voorpro gramma met twee verschillende liedjes. De musical heet De zaak Kluitjens en het gaat over een bejaardenhuis en haar directri ce. Vanmiddag is de eerste voor stelling in gemeenschapscen trum De Luifel in Lamswaarde om 13.30 uur. Morgenavond is de tweede voorstelling om 19.00 uur. ke taken. Zo komt de afdeling sociale zaken in zwaar weer en staat ook het minimabeleid on der druk. „We moeten ons onderhand af vragen of we dit zomaar over onze kant moeten laten gaan. Het gaat immers om mensen die het geld het hardste nodig heb ben. De gemeenteraad moet daar maar eens een uitspraak over doen", aldus Weemaes. Het college praat na de zomer vakantie met de gemeentesecre taris over het personeelsbe stand. Er komt een overzicht van al het ingehuurde tijdelijke personeel in relatie tot het be schikbare budget. Tevens is een aantal vacatures nog steeds niet ingevuld. „Als wethouder fi nanciën ben ik een groot voor stander van de vacaturestop", zegt Weemaes. Ondanks de behoorlijke bezui- nigingsklus is volgens Weemaes nog geen reden voor paniek. De jaarrekeningen 2002 van de voormalige gemeenten Honte- nisse en Hulst sluiten af met een overschot van respectievelijk 350.000 en 650.000 euro. „Dit jaar ontwikkelen de zaken zich anders", zegt Weemaes. Op dit moment spelen we quit te maar dan is het juist zaak heel sterk op de budgetten te letten. Die mogen niet overschreden worden. Anders krijgen we tekorten. Vandaar dat we de af delingen met klem vragen de uitgaven en opdrachten te be waken zodat geen overschrij dingen plaatsvinden van de be schikbare budgetten. Laten we eerst bezuinigen voordat we nieuwe middelen gaan uitge ven. Dat is op dit moment het meest verstandige." Weemaes heeft geen hoge ver wachtingen van extra ozb-op- brengsten (onroerende zaakbe lasting). Hulst wil de tarieven van het rioolrecht en de reini gingsrechten kostendekkend maken en houden. Weemaes wil de inwoners niet extra op kosten jagen door ook de ozb nog eens te verhogen. „Uit een analyse blijkt dat een verhoging van de ozb niet reëel is." Groep zeven van basisschool De Schakel in Vogelwaarde deed mee aan de jaarlijkse schoonmaakactie. foto Wim Kooyman door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - De twintig leerlingen uit groep zeven van basisschool De Schakel in Vogelwaarde togen gisteren met geleende werkhandschoenen de wijk in. Alle blikjes, papiertjes, zakjes, kartonnetjes en ander zwerfvuil wat ze op hun weg tegenkwamen, verdween in vuilniszakken. De jaarlijkse schoonmaakactie leverde zo'n tien volle vuilniszakken troep op. De zwerfvuilactie is onderdeel van het schooladoptieplan, waarbij de politie les sen verzorgt op school. Ook milieules komt aan bod en een uitvloeisel hiervan is de grote schoonmaak. „Door kinderen de bermen en de pleinen rondom de school op te laten rui men, worden ze bewust van het feit hoeveel troep er eigenlijk ligt en dat ze die troep soms zelf maken", zegt wijkagent Han van den Bergen. De buitendienst van de ge meente Hulst had twintig paar werkhand schoenen ter beschikking gesteld en nam de volle vuilniszakken ook weer mee om ze me teen te storten. „Meester!! Ik heb een skelet gevonden!" Met rode konen rent een leerling naar mees ter Pieter (de Schepper). In de palm van zijn werkhandschoen ligt een schedeltje van een vogel. „Eigenlijk is dat geen afval, maar doe toch maar in de vuilniszakzak", zegt De Schepper. Op het wandelpad ligt een leer ling plat op zijn buik, zijn arm door een fijnmazig hek gestoken, om maar nét dat ene plastic bekertje te pakken te kunnen krijgen dat in de struiken rondslingert. „Ze zijn wel grondig zeg", merkt burge meester J. F. Mulder op die samen met wet houder F. van Driessche een kijkje is komen nemen. Het schoonmaakuurtje, op een rond de sportvelden van Vogelwaarde, kwam in de plaats van de gymles, maar de meeste leerlingen zijn hier niet rouwig om. „Dit is leuker dan mijn kamer opruimen", zegt Anouk van der Maas 10)Want op mijn ka mer is en blijft het altijd een rotzooi." Bij het inleveren van de vuilniszakken krij gen de kinderen een applausje van hun meester, politieagent Han, de burgemeester en de wethouder. Mulder: „En waar gooien jullie vanaf nu jullie afval?" Twintig vingers gaan de lucht in: „In de prullenbak burge meester!" MIDDELBURG - De divisie water van Delta, energiebedrijf Essent en afvalinzamelaar Van Gansewinkel nemen de afval waterzuivering, de levering van gas en elektriciteit en de in zameling van afval over van Schiphol Utility Services. Verder gaan de bedrijven nauw met de luchthaven samenwerken op het gebied van netwerkbeheer. De directies van de betrokken bedrijven en de Schiphol Group hebben daarover gisteren overeenstemming bereikt. De overdracht van de betreffende activiteiten gebeurt in de loop van het jaar. Schiphol Utility Services (SUS) is het on derdeel van Schiphol Group dat op de luchthaven verant woordelijk is voor onder meer de levering en het transport van gas en elektriciteit, het transport van (vuil) water, de afvalin zameling en voor de sneeuw- en gladheidsbestrijding. Iets minder dan de helft van de 75 medewerkers van SUS krijgt te maken met de verkoop van activiteiten. Zij hebben de keuze om voor Delta, Essent of Van Gansewinkel te gaan wer ken of om bij Schiphol Group in dienst te blijven. Volgens Delta-woordvoerder M. van Zuilen is nog niet duide lijk hoeveel mensen voor Delta kiezen. Volgens haar is het binnenkort voor Delta-medewerkers ook mogelijk te sollici teren naar een functie bij de waterzuivering op Schiphol. TERNEUZEN - Alle bewoners en bedrijven van de gemeente Terneuzen hebben begin oktober een blauwe papiercontainer in huis. Het college maakt binnenkort een keuze uit offertes van zeven aanbieders van rolemmers. Al die containerprodu centen kunnen de benodigde zeventien- tot achttienduizend papierbakken gedurende de maand september leveren en uit zetten in de voormalige gemeenten Terneuzen en Sas van Gent. De inwoners en bedrijven in de voormalige gemeente Axel beschikken al jaren over een papieremmer. TERNEUZEN - Bij het Terneuzense streekziekenhuis De Honte zijn dertig tot veertig extra parkeerplaatsen gecreëerd langs de landingsstrook voor de helikopter. De parkeerplei- nen bij het ziekenhuis zijn regelmatig te vol, waardoor bezoe kers hun heil zoeken in straten in de buurt. Daar blokkeren geparkeerde wagens regelmatig aan- en afvoerwegen voor onder meer ambulances en ziekenhuismaterieel. De politie vragen minder streng op te treden, is dan ook geen optie, liet wethouder J. van Schaik weten. De extra parkeerplaatsen zorgen voorlopig voor enige verlichting. Daarnaast wordt ge werkt aan de herinrichting van de bestaande parkeerruimte. Die reconstructie krijgt echter pas zijn beslag als de verbou wingen aan het ziekenhuis zijn afgerond. SLUISKIL - De inwoners van Sluiskil zijn niet tevreden over de wijze waarop de plaatselijke dorpsraad en ook de gemeen te Terneuzen met de bevolking communiceren. Dat komt naar voren uit de enquête Dorpsblik. Amper een vijfde deel van de inwoners vindt de dorpsraad een goed wer kend orgaan. Van de geënquêteerden vindt 70,4 procent dat de dorpsraad meer moet luisteren naar wat er leeft onder de bevolking van Sluiskil en meer dan de helft van de mensen wil meer publieke informatieverstrekking zien. „Inwoners hebben geen idee waar de dorpsraad nu precies voor staat", stelt de stuurgroep die de enquête heeft gehou den. Volgens de deelnemers aan de enquête is er behoefte aan een actieve dorpsraad. Bewoners vinden dat ze meer betrok ken moeten worden bij voornemens en beslissingen. door Frank van Cooten HULST - Woonstichting Hulst wil aan de Lange Bellingstraat in de Hulster binnenstad een complex bouwen met zes zorg woningen voor ouderen. Voor dat de officiële plannen ter inza- liggen, maken de buren echter al bezwaar. Het gaat om het grafisch ont werpbureau 'De Wilde Zeeuw' van Rones Wielinga en Sophie Noens en glazenier Gerard van denBergh. Het complex wordt elf meter hoog en 24 meterlang. Het pand van 'De Wilde Zeeuw' heeft on geveer dezelfde hoogte. Het is de bezwaarmakers daarom om de lengte van het gebouw te doen. „Door de enorme blinde muur van 24 meter lang en elf meter hoog hebben we praktisch geen zonlicht meer", zegt Van den Bergh. „Naast het verlies aan I woongenot heb ik zonlicht no- redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mall: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dig voor mijn bedrijfsactivitei ten. Dat geldt ook voor 'De Wilde Zeeuw'. Dit plan gaat daarom veel te ver. Ik vind dit gewoon niet kunnen. In de zomer staat de zon nog wel hoog genoeg maar in het voor- en najaar komt de zon niet over de muur heen. Bij mijn bu ren is het nog veel erger. Die hebben straks een schaduw- tuin." De bezwaarmakers hebben op zich niets tegen het zorgcom- plex van de Woonstichting Hulst. „We begrijpen heel goed dat ouderen graag in de binnen stad willen wonen maar teken dan een ander plan. Hou de voorgevel bijvoorbeeld op elf meter maar maak het complex in de lengte lager." Progressief Hulst steunt de be zwaarmakers. „Het is op zijn plaats naar de argumenten van de aanpalende bewoners te luis teren en dat in onderling over leg een oplossing wordt gevon den", zegt A. de Rechter van Progressief Hulst. „Bovendien gaat het om een van de oudste plekjes van Hulst. Daar stond vroeger de Wase korenbeurs. Ik denk daarom dat archeolo gisch onderzoek wel op zijn plaats is." L. Reijns, hoofd technische za ken van de woonstichting, is op de hoogte van de zienswijze, er is immers nog geen sprake van een officieel bezwaarschrift, van beide bewoners. „De hele procedure moet echter nog wor den opgestart. Het gaat in ieder geval om een klein project in een L-vorm. Het wordt een soort poortgebouw. Tussen de huizen een poortje met daar boven op twee huizen." Op het achterterrein bouwt Woonstichting Hulst een aantal groepswoningen voor demente ouderen. Dit plan staat los van het project aan de Lange Bel lingstraat. De woonstichting hoopt in sep tember of oktober te starten met de bouw van de woningen voor de demente ouderen. De corporatie kreeg vorige week toestemming van de provincie voor archeologisch onderzoek op die plek. In de loop van volgende week wordt een aantal proefsleuven gegra- door Rolf Bosboom en René Hoonhorst GOES - De Ondernemers Orga nisatie Goes (OOG) vraagt het gemeentebestuur om de winkels vaker op zon- en feestdagen te mogen openen. De vier zonda gen waarop neringdoenden in het historische centrum hun zaak nu mogen openen, zouden minstens met eenzelfde aantal moeten worden uitgebreid. Coördinator A. Stoffels van de Terneuzense organisatie Coör dinatie en Management ligt niet wakker van het Goese voorne men. Terneuzense winkeliers lijden zijns inziens niet onder toegenomen concurrentie van uit de Bevelanden en Walche ren. De winkels in het centrum van Goes mogen nu vier zon- of feestdagen per jaar open zijn. De dagen worden jaarlijks door de gemeente, in overleg met de ondernemers, vastgesteld. Ove rigens bestaat er tot nu toe wei nig animo onder de onderne mers om op zondag de deuren te openen. Toch zet OOG zich nu in voor verruiming van het aantal dagen. Vooral omdat de Stich ting Goes Promotie, die het eve- nementenbeleid in de stad ver zorgt, steeds meer activiteiten op touw zet. Deze evenementen worden ook op zondagen gehouden. „Het kan voor beide partijen aan trekkelijk zijn om die festivitei ten te koppelen aan de openstel ling van winkels", zegt OOG- voorzitter R. Berks. „In overleg met Stichting Goes Promotie hebben we vastgesteld dat die situatie zich kan voordoen." Volgens de ondernemersclub past verruiming van de open stelling in het Goese evenemen- tenbeleid. Mogelijke concur rentie van Terneuzen, door de komst van de Westerschelde- tunnel, speelt volgens Berks bij het idee geen enkele rol. Coördinator Stoffels van Coör dinatie en Management is daar ook helemaal niet bang voor. De opening van de Westerschelde- tunnel heeft de Terneuzense middenstanders tot nu toe geen windeieren gelegd, denkt hij. „Sinds de tunnel open is, is er een duidelijke toename van be zoekers van de Bevelanden en Walcheren te zien. Ongetwijfeld zullen Zeeuws-Vlamingen ook wat meer naar de overkant gaan, maar we hebben nog geen opmerkelijke daling van vaste klanten vastgesteld." De Zeeuws-Vlaamse midden standers hoeven ook niet bang tezijndatGoes klanten werft op zondagen dat de Terneuzense winkels dicht zijn. „We zijn in principe de laatste zondag van de maand open. Evenementen worden ook vaak op die dagen gehouden, omdat we overleg met de organisatoren hebben. Bovendien kunnen we altijd be sluiten ook op andere zondagen open te gaan als er onverwacht een groot festijn op een zondag eerder in de maand wordt ge houden. Natuurlijk laten we dat wel aan de gemeente weten, maar we hoeven de gemeente raad niet speciaal om toestem ming te vragen." door Edy de Witte HEIKANT - De meeste toe schouwers bleven in het begin het liefst maar even passief luis teren naar de muziek van de fanfare. Dansen op fanfare mu ziek is immers een ongebruike lijke combinatie. Naarmate het concert vorderde, kregen Anne ke Hamelinks danspasjes aan stekelijke uitwerking en kwa men steeds meer toehoorders in beweging. De muziekvereni ging Heikant pakte gisteren avond tijdens een wijkconcert nabij basisschool Heidepoort uit met het programma 'music meets dance'. De Heikantse muzikanten bege leidden Anneke Hamelink van de mobiele dansstudio tijdens een dansoptreden, waarbij ie dereen met de voetjes van de vloer kon. „Wij willen bij een wijkconcert leven in de brouwe rij door er zoveel mogelijk dorpsbewoners actief bij te be trekken", lichtte dirigent Etiën- ne Ferket van de muziekvereni ging de uitvoering toe. „Als je dan de pijlen op kinderen richt, krijg je vanzelf ook flink wat ouders mee. Voor de Heikant- se muziekvereniging is dit ver der belangrijk voor het werven van nieuwe leden.We hebben wel al veel jeugdleden, maar de doorstroming van onderop is voor een muziekvereniging heel belangrijk. Daarnaast wilden we ook eens met iets nieuws voor de dag komen. Een luiste rend publiek is natuurlijk al mooi. Maar als fanfare-muziek en dans elkaar kunnen aanvul- Inwoners van Heikant volgen de danspasjes van Anneke Hamelink tijdens het wijkconcert van mu ziekvereniging Heikant. len ontstaat er wel iets unieks." Anneke Hamelink ging graag op uitnodiging van de muziekver eniging in. Voor haar is dansen op fanfare muziek ook niet van zelfsprekend. Ze vond het ech ter wel een leuk experimentEn daarbij moest zij de boel wel in beweging zien te krijgen. En dat lukte zonder meer. De dan seres had zich goed voorbereid. Op een selectie van bekende nummers uit de West Side Story had Hamelink een danspro- gramma gemaakt. Handgeklap, snel voetenwerk, ronddraaien en veel beweging van armen en benen wisselden elkaar af. Daarnaast werd gedanst en ge zongen op een medley van Kin- foto Wim Kooyman deren voor Kinderen. Op school hadden de kinderen de teksten van de liedjes al uitvoerig geoe fend. Aan het eind van het festijn wer den alle dansjes nog een opge voerd. Bij deze apotheose liet een swingende meute zien dat fanfare muziek en dans wel de gelijk samen kunnen gaan. door Harmen van der Werf en Harold de Puysseleijr i DEN HAAG - Het Terneuzense chemieconcern Dow Benelux zal met de aanwijzing van de Westerschelde tot internatio naal beschermd vogelgebied moeten leren leven. De Raad van State heeft gisteren de be zwaren tegen de aanwijzing in het kader van de Europese Vo gelrichtlijn afgewezen. Dow tekende met onder meer de watersportorganisatie Hiswa, jagersvereniging KNJV en re creatieondernemers-organisa tie Recron bezwaren aan tegen het brengen van grote delen van de Westerschelde onder de Vo gelrichtlijn. Het chemiebedrijf vreest dat het in zijn uitbrei dingsmogelijkheden zal worden beperkt. Tijdens de rechtszaak voor de Raad van State gaf Dow daar vorige week ook al een con creet voorbeeld van aan. Het concern wil in de Braakmanha ven een nieuwe aanlegsteiger en aansluitend een opslagde pot bouwen voor vloeibare stof fen. Dit leek in kannen en krui ken. Een milieueffectrapport wees wel uit dat het Paulinaschor door de toenemende zeescheep vaart iets zou afkalven. Op dat schor eten watervogels. Maar dit effect werd niet als zeer be zwaarlijk gezien in relatie tot de hele Westerschelde. De verdie ping van de vaargeul naar Ant werpen heeft volgens deskundi gen bijvoorbeeld veel grotere effecten en mocht ook door gaan. Dow moet nu een nader onderzoek laten doen, alvorens te kunnen investeren. Het be drijf is daar overigens volgens woordvoerder Eric van Oosten al mee bezig. Vorige week was de Raad van State kritisch over de gevolgen voor Dow. Het hoogste rechts college in Nederland oordeelt desalniettemin dat de bezwaren ongegrond zijn. Nederland heeft zich in Europees verband verplicht speciale bescher mingszones voor vogels aan te wijzen. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) heeft volgens de Raad van State bij die aan wijzing de juiste koers gevaren, namelijk door te beoordelen of gebieden aan de internationale eisen voldoen. De Westerschel de voldeed daaraan. De bezwaren van Dow zijn ver worpen, evenals die van andere bezwaarmakers die allemaal vrezen dat zij in hun belangen dreigen te worden geschaad. Hetzelfde geldt overigens voor eenzelfde procedure tegen de aanwijzing van de Yerseke en Kapelse Moer. Verrassend zijn de uitspraken van de Raad van State niet. Zij komen overeen met een vonnis dat het rechtscollege eerder gaf over de aanwijzing van het Ha ringvliet. Die uitspraak is maat gevend geworden. Menselijke activiteiten in en om Vogelrichtlijn-gebieden blijven mogelijk, ook uitbreidingen daarvan, alleen ze mogen geen 'significante gevolgen' hebben voor de beschermde vogels en desnoods moeten passende compenserende maatregelen worden getroffen. Dow heeft met teleurstelling kennis genomen van de gerech telijke uitspraak. „De onzeker heid over de gevolgen voor de bedrijvigheid in de regio blijft bestaan. Dat is geen prettige si tuatie, maar we zijn wel zo rea listisch dat we ermee zullen moeten leven. Het betekent dat we nu vaak eerst onderzoek zul len moeten laten doen naar de gevolgen van uitbreidingen. Daarbij zullen we alles op alles zetten om onze activiteiten ge woon voort te kunnen zetten", aldus Van Oosten. ZANDSTRAAT - Wethouder C. Liefting opent morgen om 16.00 uur officieel de nieuwe speel tuin met trapveldje in Zand straat. Met name het veldje stond al lange tijd hoog op de wensenlijst van de lokale jeugd. De nieuwe speeltuin ligt in de Sint Janstraat.Op dezelfde plaats was al een speeltuintje, maar zonder trapveldje. Voor de uitbreiding heeft de gemeente een deel van de nabij gelegen dijk van het waterschap ge kocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43