r 11 Raad van State moet kwestie Checkpoint uiteindelijk oplossen Bewoners Sluiskil klagen massaal in enquête Dorpsblik zomercollectie V2PRIJSU Gimbcèie Reuzen Althaea rosea Scheldetheater wordt aangepast aan wensen bezoekers Platform pleit voor extraatje minima Kosten afhaken grote klanten nekt bedrijf zeeuwse almanak Containers op straat aangepakt Jé ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 10 juli 2003 Gesteggel Vergissing DRVK KERY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Wilt u uw teveel aan kilo's voor altijd kwijt en is uw gezondheid u meer waard dan ca. 5,- per dag? Enquête GOESE NACHTMARKT IN DE NACHT VAN 11 OP 12 JULI VAN 20.00 UUR TOT 00.30 UUR t# j door René Hoonhorst MIDDELBURG - De Middel burgse bestuursrechter G. van Unnik doet vandaag pas uit spraak. Maar hij wist gisteren al zeker dat de gemeente Terneu- zen, de exploitant van koffie shop Checkpoint en enkele be woners van de Westkolkstraat elkaar opnieuw zullen zien voor de Raad van State. Twee eerdere verzoeken om een voorlopige voorziening leerden Van Unnik dat de strijdende partijen onverzoenlijk zijn. De gemeente en de eigenaar van Checkpoint willen zo snel mo gelijk een nieuwe koffieshop annex café aan de Westkolk straat laten verrijzen. Het huidige horecapand is jaren ge leden recht tegenover het Scheldetheater verrezen als tijdelijk verkooppunt. Enkele bewoners van de Westkolk straat blijven zich echter ver zetten tegen de bouw van een nieuwe koffieshopdie even ver derop op de plaats van het vroe gere Varenscentrum moet ver rijzen. De bezwaarmakers richtten zich in eerste instantie op on verenigbaarheid met het be stemmingsplan. Het nieuwe Be stemmingsplan Arsenaal moest de weg vrijmaken voor de kof fieshop. Maar de verklaring van geen bezwaar van Gedeputeer de Staten bevatte aantoonbare fouten en onvolkomenheden. Door op verkeerde wijze in de verklaring te schrappen, bleef er bovendien een vloeropper vlak van slechts honderd vier kante meter over voor het te bouwen horecapand. Het expliciet noemen van een koffieshop in de vergunning leidde ook al tot juridisch ge steggel. Officieel mag niemand volgens de wet een koffieshop uitbaten, waardoor gedoogde shops vergunningen moeten aanvragen als elke 'normale' horecazaak. De raadslieden van de omwo nenden, de gemeente en de eige naar van Checkpoint herhaal den voor een groot deel de standpunten die ze ruim drie maanden geleden ook al aan de bestuursrechter lieten horen. De bewering van de advocaten W. Suijkerbuijk (Checkpoint) en C. IJdema (gemeente) dat de verklaring van geen bezwaar volgens de provincie nog steeds geldig is, bracht Van Unnik tot de verzuchting dat 'een beetje flexibel provinciebestuur' wel een nieuwe verklaring op schrift had kunnen stellen. De rechter stelde tijdens de zitting van eind maart dat hij zich moet houden 'aan de feiten zoals ze op papier staan'. Suijkerbuijk probeerde Van Unnik toch op andere gedach ten te brengen. De bezwaarma kers kunnen de zaak alleen lan ger ophouden, omdat de gemeente een vergissing heeft gemaakt. Maar uiteindelijk komt er toch een nieuwe koffie shop aan de Westkolkstraat, be toogde hij. De belangen van de eigenaar van Checkpoint en die van andere (horeca)zaken in de omgeving ('het Scheldetheater voorop') zouden boven het be lang van de omwonenden moe ten worden geplaatst, ook al omdat de financiële schade elke dag oploopt. De omwonenden mogen hun recht halen met alle geoorloofde juridische middelen, vond ook Suijkerbuijk. Maar hij oordeel de dat burgers wel verplicht zijn om op 'gepaste wijze' van hun recht gebruik te maken en niet alleen procedures aan te span nen om zaken zo lang mogelijk uit te stellen. Van Unnik wist in tussen zeker dat hij de partijen niet bij elkaar zou krijgen. Hij hoopt dat de partij die hij in het ongelijk, stelt direct naar de Raad van State stapt, om zo snel mogelijk 'definitieve duidelijk heid' te krijgen. De bestuursrechter doet van daag uitspraak. door Eugène Verstraeten SLUISKIL - Het onderhoud aan stoepen, straten, en groeta in Sluiskil krijgt van de inwoners van het dorp een flinke onvol doende. Het wordt als het groot ste probleem gezien binnen Sluiskil. Daarnaast vormen hondenpoep en industrie bron nen van ergernis. Vooral het stof van afvalverwerker Heros en de stank van composteringsbedrijf Olaz zorgen voor overlast. Dat blijkt uit de resultaten van de enquête Dorpsblik, die giste ren in het Meulengat in Sluiskil werden gepresenteerd. Onge veer zestig procent van alle dorpsbewoners heeft de vragen lijst ingevuld. De conclusie is dat in feite heel Sluiskil moet worden opge knapt en vooral het gedeelte vanaf Groenoord tot aan de Ka- naalweg. „Sluiskil begint een onverzorgd uiterlijk te ontwik kelen", stelt de Stuurgroep Dorpsblik, die bestaat uit een aantal Sluiskillenaren. „Stoe pen en straten worden nauwe lijks vrijgemaakt van onkruid en wildgroei." Meer dan 76 pro cent van de inwoners pleit voor het verbeteren van het onder houd van straten. Iets minder dan de helft vindt dat de open bare ruimte beter onderhouden moet worden, maar dat ook de speelplaatsen en trapveldjes te wensen overlaten. Bijna de helft van de geïnter viewden beoordeelt de kwaliteit van de voetgangersvoorzienin gen als redelijk en bijna 32 pro cent vindt de trottoirs ronduit slecht. Het blijkt dat de inwo ners zich vooral zorgen maken over de begaanbaarheid van veel stoepen en wegen voor ou deren en gehandicapten. Daarnaast is grote behoefte aan meer laag groen en meer kleur in de vorm van mooi aangelegde plantsoenen. Grootste ergernis van de bewoners is het onder houd en aanleg van de rotonde. Veel inwoners ergeren zich ook aan de braakliggende terreinen van de voormalige kleuterscho len en er wordt gepleit voor het slopen van vervallen gebouwen. Uit de enquête blijkt dat men in Sluiskil ook niet tevreden is over het sneeuwruimen en zout- strooien bij gladheid. Meer dan 42 procent geeft daarover het oordeel 'slecht'. Verder vinden heel wat inwoners de inzame ling van chemisch afval en grof vuil slecht. Ook zijn er te weinig afvalbakken in het dorp, met name in de omgeving van de winkels en rondom de zoge naamde recreatieplaatsen. 'Sluiskil zit onder de honden poep', zeggen de inwoners ver der. De stuurgroep die de enquê te heeft uitgevoerd pleit voor af gezette hondentoiletten, een af gesloten hondenspeelweide, controle op het uitlaten en het plaatsen van zakjesautomaten. Hij loopt rond met een pro bleem van opvoedkundige aard, die Goesenaar. Zijn dochter heeft onlangs met prachtige cijfers een oplei ding afgerond en ze is ook pas achttien jaren geworden. Een moment dus om te jube len en om te gaan leren auto rijden. De vader vraagt zich nu af wat pedagogisch het meest verantwoord is: de zware gang naar het rijbewijs com pleet uit het ouderlijk budget te bekostigen of haar een deel voor eigen rekening te laten nemen. Als hij even nadenkt, kan het niet ingewikkeld zijn. Hij was dezer dagen samen met zijn levensgezellin bij de di ploma-uitreiking en zij zwol len van trots toen ze van bevoegde zijde over hun dochter hoorden meedelen dat die tot het benijdens waardige mensentype be hoort dat geen problemen zoekt, maar oplossingen vindt. Hij zal dus spoedig beseffen dat hij het oordeel over de fi nanciering van het rijbewijs aan zijn dochter moet overla ten. voor activiteiten, tentoonstellingen en kijk op www.drukkeri i m iddelburg. n l de Winkel in Woord Beeld Geluid Brasserie Advertentie Miljoenen mensen in de wereld gingen u voor! Bel nu: 0113-383484 of b.g.g. 0113-320204 en maak vandaag nog een afspraak, dan kunt u morgen starten. Advertentie GROOT DEEL LANGE DELFT 16 MIDDELBURG met 100 marktkramen en bekende standwerkers Advertentie Meld u vóór 31 augustus 2003 aan voor een Basic-, Plus-, of 128/-abonnement van Planet Internet en u krijgt gratis de Trust 350FS Powerc@m Rash: een digitale fotocamera, filmcamera en webcam in één! Dankzij onze gratis E-mail vertiuisservice is overstappen ook heel eenvoudig. Bovendien krijgt u 3 maanden gratis E-mail Virusscanner en 10 uur internetten zonder telefoonkosten. Ga naar www.planet.nl/zomeractie of Primafoon, Dixons, Dynabyte, Teil Me of Bruna. door Peter Ogqel SINT-JANSTEEN - De deskundige van Europa- tuin in Hulst gelooft bijna zijn oren niet. Een Al thaea rosea met een lengte van 3.37 meter! „Alles is natuurlijk mogelijk, maar dit is bijna onwaar schijnlijk, eigenlijk." Toch heeft de stokroos van Jurgen Scheffers in Sint-Jansteen die hoogte bereikt. De stokroos is een bekende plant, die in het eerste jaar een flinke bladertoef maakt en het jaar daarop een bloem stengel vormt tot gemiddeld twee meter hoog, met zo af en toe eens een flinke uitschieter. Maar zel den of nooit tot boven drie meter. „Met een stok nagemeten", verzekert de eigenaar. Zijn geheim? Scheffers: „Elke twee jaar ververs ik de grond met bemeste potgrond. Daarnaast staat de roos achter in de tuin vrijwel de hele dag in de volle zon." Een kweek-handleiding voor de stok roos bevestigt dat hoe voedzamer de grond is, des te groter de plant. Bovendien is de stokroos lief hebbervan zon. Volgens de woordvoerder van Eu- ropatuin is het niet te verwachten dat de lengte van 3.37 meter overtroffen wordt. foto Wim Kooyman doorRenévan Stee SLUIS - Het Platform Sociale Zekerheid West-Zeeuws- Vlaanderen vindt dat de ge meente Sluis langdurige mini ma dit jaar een extra eenmalige uitkering moet geven. Het gaat om 450 euro voor een gezin, 400 euro voor een eenoudergezin en 320 euro voor een alleenstaan de. Het geld moet voor de helft ko men uit de twintig miljoen euro die de gemeenten in Nederland uit het Gemeentefonds ontvan gen voor mensen die langer dan drie jaar zijn aangewezen op een uitkering en geen uitzicht heb ben op werk. De rest van de bij drage moet volgens het plat form komen uit gemeentelijke middelen. Het is voor dit jaar de laatste keer dat gemeenten aan alle bij standsgerechtigden iets extra's kunnen geven. Het nieuwe ka binet wil het armoedebeleid na melijk zo wijzigen, dat gemeen ten alleen nog aan individuen een extra eenmalige uitkering kunnen toekennen. Het platform dringt erop aan de regeling dit jaar ruimhartig uit te voeren. Volgens secretaris N. Peterse is niet wenselijk dat eventuele verstrekkingen in het kader van zogenaamde wit- of bruingoedregelingen voor onder meer de aanschaf van huishoudelijke apparatuur in mindering op de extra toeslag worden gebracht. Visgroothandel Noordzee failliet jnnr René van Stee 1 BRESKENS - Zeevisgroothan- del Noordzee in Breskens is fail liet. De tegenvallende omzetten van de afgelopen maanden brachten het bedrijf in liquidi teitsproblemen. Bovendien was het bedrijfsresultaat in 2003 "i dermate teleurstellend, dat kre- dietverschaffers een deel van de bestaande kredieten verlaag den of introkken. Door het faillissement verliezen 25 vaste medewerkers hun baan. Volgens financieel direc teur A. van Hanegem van Noordzee is er geen perspectief opeen doorstart. Een zoektocht naar fusiepartners of overna mekandidaten en partijen die risicodragend vermogen zou den kunnen verstrekken, bleek tevergeefs. Het afstoten van de Noordzeevestiging in Turkije bood ook geen soelaas. De om zet daalde van ruim 75 miljoen euro in 2000 naar 35 miljoen eu ro in 2002. ,We hebben niet de verwach ting dat de afzetten op korte ter mijn fors stijgen. Met een verde re sanering van de kosten kan niet het beoogde doel, namelijk continuïteit van het bedrijf veiligstellen, worden bereikt. Dergelijke bezuinigingen gaan teveel ten koste van de benodig de omzet en marge. Ook hollen ze de kennis en expertise binnen het bedrijf verder uit", aldus Van Hanegem. Noordzee zat al langer in zwaar weer door de economische re cessie en zware concurrentie uit het buitenland. Hierdoor haak ten onder anderen grote klanten als Laurus (Konmar-super- markten) en de Franse afnemers CORA en Metro France af. Van Hanegem verklaart dat con junctuurgevoelige verse vis als {tong, tarbot en snoekbaars en coquilles schaars en duur is, ter wijl gekweekte vis -onder meer dorade en zeebaars- door over productie van met name gesub- sideerde kwekerijen in Grie kenland, veelal te goedkoop is. „Daardoor liepen de omzetten enorm terug en verdienden we aan beide vissoorten nagenoeg niets meer. Ook de macht van de grote retailers is de laatste jaren sterk toegenomen. Wij bezaten niet de schaalgrootte-om bij de ze partijen voldoende marge en volume te halen. Door het afha ken van de genoemde grote klanten bezaten we een te grote infrastructuur en een bijbeho rend kostenpakket om ons als een gespecialiseerde nichespe ler te kunnen profileren", legt Van Hanegem uit. Hij noemt ook andere oorzaken die de onder gang van Noordzee inluidden. De belangrijkste hiervan zijn koersverliezen op Britse ponden en Amerikaanse dollars en een belastingclaim van 600.000 eu ro uit Frankrijk over inkomsten uit 1997 en 1998, waarover in Nederland al vennootschapsbe lasting was betaald. Zeevishandel Noordzee in Breskens heeft de deuren moeten sluiten. foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Schelde theater wordt de komende we ken aangepast aan de wensen van de bezoekers. Dat gebeurt naar aanleiding van de uit komst van een enquête, die af gelopen voorjaar tijdens 33 voorstellingen werd gehouden. Voorzitter C. van Kerkhoven van de programmaraad: „Het overgrote deel van de schouw burgbezoekers is tevreden over het aanbod en de accommoda tie, maar er worden wel kriti sche kanttekeningen gemaakt. Die hebben we doorgespeeld aan de directie, die er nu mee aan de slag gaat." Belangrijkste wensen van de ruim 300 geënquêteerden: aan passing van de railing van het balkon, een leuning langs de trappen van de grote zaal, ver betering van de akoestiek in die zaal, een gezelligere aankleding van de foyer, een betere parkeeraccommodatie en ver huizing van koffieshop Check point. Die koffieshop is direc teur F. Lievens al vanaf de ingebruikname van het theater een doorn in het oog. „Natuur lijk hebben wij ook overlast van blowende mensen voor onze deur en natuurlijk belemmert de aanwezigheid van de 'tijde lijke' koffieshop onze bedrijfs voering. We worden enorm ge hinderd in verwezenlijking van onze plannen. Het ontwerp voor het Theaterplein ziet er schitte rend uit, alleen kan het voorlo pig door de procedures rond Checkpoint niet worden verwe zenlijkt. En het uitblijven van nieuwbouw elders heeft ook verregaande gevolgen voor onze parkeervoorziening. De eerste fase van de parkeergarage aan de Scheldekade is dan wel in ok tober gebruiksklaar, maar dan laat de tweede fase altijd nog op zich wachten." Inmiddels worden in het theater zelf de nodige aanpassingen verricht. Het balkon wordt mo menteel voorzien van een 'ver beterde' railing, de trappen in de zaal krijgen een leuning (een wens van vooral ouderen), de foyer wordt 'gezelliger' aange kleed met groen en gordijnen en ook kleinere aanpassingen wor den in deze stille periode, tussen twee seizoenen in, uitgevoerd. Uit het onderzoek, uitgevoerd door de programmaraad, blijkt dat vooral ouderen naar het the ater gaan. Van de bezoekers is 27,8% tussen de 51 en 60 jaar, 20,5 procent is ouder dan zestig, 18,2 procent istussende41en50 jaar en 13,7 procent is tussen de 21 en 30. Óver het aanbod is 86,4 procent van de toeschouwers te vreden, 13,6 procent niet. En wat die 'nee'-zeggers missen? Vooral toneel, klassieke muziek en cabaret. Dat laatste be vreemdt Van Kerkhoven zeer, omdat de meeste bezoekers op cabaret afkomen. Ook Musicals, toneelvoorstellingen, lichte muziek en ballet scoren goed in de enquête. Ruim 90 procent van de geën quêteerden is tevreden over de ligging van het theater, de en tree, zalen, reserveringen, servi ce en informatievoorziening. Van Kerkhoven: „Het aanbod sluit heel duidelijk aan bij de wensen van de bezoekers. Wei nig toneel? Ook dat aanbod is gevarieerd. De lijn die we nu volgen sluit heel duidelijk aan bij de ontwikkeling, die we aan het eind van het Zuid- landtheater zagen. En ook lan delijk neemt de belangstelling voor toneel af. En klassieke mu ziek? Dat liep vorig seizoen voor geen meter. Dat is nu dus min der." TERNEUZEN - De buitenge wone opsporingsambtenaren (boa's) van de gemeente Terneu- zen gaan optreden tegen men sen die hun containers te lang of te vroeg op de openbare weg zet ten. Veel brandgangen op verschil lende plaatsen in de gemeenten staan vol met afvalcontainers en versperren zo de weg. „Le vensgevaarlijk", oordeelde PvdA'er J. Dubbeldam. Wet houder P. Hamelink gaf hem groot gelijk en beloofde actie te ondernemen. Advertentie Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41