Een druppel bloed is genoeg voor diagnose Prinses Margarita en Edwin zoeken nieuw advocatenteam zomercollectie 1/2PRIJS!! Politie onderschept recordhoeveelheid synthetische drugs Eenderde vluchten traumaheli onnodig Ontwikkeling vliegtuig levert te weinig op Groen-geel doolhof Het Puttertje is even patiënt donderdag 10 juli 2003 Verstoren van dodenherdenking is al strafbaar Plaagstoot Geld kwijt Gerechtshof heeft achterstand Gouda voert detectorverbod in Neparts doet oneerbare voorstellen Val was geen moord maar ongeluk Ontucht in zorginstelling p2® D66 wil af van deelname JSF van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet moet afzien van de deelname aan de ontwikkeling van de Joint Stri ke Fighter (JSF). Met dat voor stel zet D66-leider Dittrich de besprekingen binnen de coalitie over de financiële tegenvallers onder druk. VVD en CDA zien niets in het voorstel van hun re geringspartner. Het voorstel van Dittrich is een reactie op uitspraken van mi nister van Financiën Zalm. Die stelde de door D66 in de forma tie zo vurig bepleitte investe ring in het onderwijs van 700 miljoen euro ter discussie. Het kabinet moet volgens Zalm 2,5 tot 3 miljard euro extra bezuini gen bovenop de in het regeerak koord afgesproken 13 miljard euro. Volgens Zalm kan het be loofde extra geld voor onder wijs 'niet langer worden gega randeerd'. „Investeringen in onderwijs, dat werktpas op hele lange termijn", zei hij in een vraaggesprek. „Ik kan me voorstellen dat CDA door Helma van den Berg UTRECHT - Een enkele druppel bloed volstaat binnenkort om direct te weten welke aandoe ning iemand heeft. Dat is te danken aan de nieuwe 'Point- of Care methode' die het Uni versitair Medisch Centrum (UMC) Utrecht deze week voor het eerst in Nederland presen teert. De methode wordt nu nog voor al gebruikt voor bloedmetingen bij (te vroeg geboren) baby's en andere kwetsbare patiënten op de intensieve zorg voor wie snel ingrijpen van levensbelang kan zijn, zegt Wouter van Solinge, hoofd van het centraal diagnos tisch laboratorium van het UMC Utrecht. „We testen het suiker-, zuurstof- en zoutgehal te in het bloed. Aan de hand van de uitslag weten de artsen direct of er beademing nodig is. Of en welke behandeling via het in fuus gebodenis." De nieuwe techniek is ook een uitkomst voor baby's die weinig bloed kunnen missen. Voor de DEN HAAG - Verstoring van de dodenherdenking op 4 mei wordt niet apart strafbaar ge steld. Volgens minister Donner van Justitie zijn er voldoende mogelijkheden om op te treden tegen verstoringen zoals die dit jaar zijn voorgekomen. Donner schrijft dat in antwoord op Kamervragen. Hij wijst erop dat het verstoren van een geoor loofde betoging al strafbaar is. Een herdenkingsplechtigheid kan volgens hem als een beto ging worden gezien en voor vol gend jaar is de overheid beter voorbereid. Donner zegt 'met verontwaar diging' kennis te hebben geno men van de opzettelijke versto ringen. Die lijken alleen in Amsterdam te zijn voorgeko men: in Osdorp, Slotervaart- /Overtoomse Veld, De Baarsjes en Westerpark en bij het Homo monument. Opstootjes elders in het land hadden een wat ander karakter. In Musselkanaal werd een vrachtwagenchauffeur be boet wegens geluidsoverlast en in Den Helder verstoorde een verwarde vrouw de plechtig heid. GPD klassieke onderzoeksmethode zijn vaak vele buisjes bloed no dig. Baby's met diabetes moeten bijvoorbeeld wel tien keer per dag worden geprikt. Met gevolg dat heel kleine kinderen dan weer bloedtransfusies nodig hebben. GPD en VVD weinig voelen voor het schrappen van de JSF", aldus Dittrich. „Maar de meerwaarde van Nederlandse deelname voor de economie is in onze ogen ta melijk gering, zeker nu uit een rapport van het Amerikaanse ministerie van Defensie (Penta gon) blijkt dat het Nederlandse bedrijfsleven er nauwelijks or ders aan overhoudt. Investeren in onderwijs levert aanzienlijk meer op." Door uit het JSF-project te stappen, worden volgens de D66-leider op jaarbasis 'tien tallen miljoenen euro's' be spaard. „Dat is lang niet vol doende om de 2,5 a 3 miljard te vinden die extra bezuinigd moet worden. Maar het is een begin netje en ik denk creatief mee met minister Zalm." De VVD denkt daar anders over. „Het is geen serieuze optie", al dus VVD-Kamerlid Van Beek. „Ik zie het meer als een plaag stoot van Dittrich. Het feit dat er tot nu toe onvoldoende com pensatieorders voor het Neder lands bedrijfsleven zijn geko- MALDEN - Kinderen spelen in een enorm doolhof van maïs in Malden, bij Nijmegen. Het doolhof is ge maakt door de familie Hopman. In de zomer trekt de attractie veel bezoekers die daar willen (ver)dwa- len en picknicken. foto J uan Vrijdag/AN P men voor de JSF is geen reden het contract open te breken, maar wel reden voor D66-mi- nister Brinkhorst van Economi sche Zaken om er harder aan te trekken die orders alsnog bin nen te halen." Ook het CDA is tegen. „We heb ben toch een vervanger van de F16 nodig", aldus een woord voerder van de fractie. „Daar naast zitten we met een structu reel tekort op de begroting. Dat los je niet op door een eenmalige uitgave aan het JSF-project te schrappen." De PvdA zou het toejuichen als het kabinet uit het project zou stappen. „Wij zijn altijd tegen geweest. Het enige nadeel eraan is dat we al het geld kwijt zijn dat we er tot nu toe in hebben gestoken. Maar dat is altijd nog beter dan nog meer geld blijven betalen", zegt PvdA'er Frans Timmermans. In totaal doet Nederland voor achthonderd miljoen euro mee aan de ontwikkeling van de JSF, een hypermodern jacht vliegtuig. GPD AMERSFOORT - Jorgen Wadum, hoofd conservator van het Mauritshuis, het Ko ninklijke Kabinet van Schilderijen, legt het schilderij van Carel Fabritius uit 1654, Het Puttertje, onder de scanner in het Meander Medisch Centrum in Amersfoort om beelden te krijgen van al le lagen van het werk. Op deze wijze kan de afkomst en leeftijd van het gebruikte materiaal achterhaald worden en zullen eventuele onbekende verflagen zicht baar worden. De uitkomsten: het paneeltje met de af beelding van een vogeltje moet vrijwel zeker deel zijn geweest van een groter ge heel, want er heeft aan de rechterzijkant een duveltje, een zeventiende-eeuwse houten verbindingspen, ingezeten. Daarnaast zitten er op de scan donkere vlekken in de achtergrond van het schil derijtje. Het was al bekend dat die ach tergrond twee keer is geschilderd. De vlekken duiden volgens hoofd restaura tie Jörn Wadum van het Mauritshuis mo gelijk op beschadigingen van de eerste laag, die daarom kan zijn overgeschil derd. De Computer Tomografie Scan Somaton Sensation 16, waaraan Het Puttertje als eerste in Nederland is onderwopen, is volgens radiologen een veel sneller en verfijnder systeem dan het gewone rönt- genapparaat. De nieuwe methode heeft ook nog op de gewone röntgenfoto's voor dat het door de zeventiende-eeuwse wit te verf met lood kan heendringen. Boven- 'MIJN AAAN V'MDT HÊ-T MIÉT Pft&Tn 6 E.A .xi PIE «MAP KAMtR Oprookt wcföoT van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prinses Margari ta en Edwin de Roy van Zuyde- wijn zijn op zoek naar een nieuw team advocaten. Die moeten de rechtszaak voorbereiden die het paar wil aanspannen tegen de Nederlandse staat. Het paar wordt bij de zoektocht geholpen door media-advocaat S. Kalff, die al eerder door hen was inge huurd. Twee weken geleden maakte Edwin de Roy van Zuydewijn bekend niet verder te willen met de advocaten P. Nicolaï, J. Pen en F. Kemp. Die zouden het paar niet goed genoeg op de hoogte houden van hun komende rechtszaak. De advocaten daar entegen meldden dat juist zij de samenwerking hadden opge zegd omdat ze niet overweg konden met De Roy van Zuyde wijn. Op de precieze redenen gingen de advocaten niet in. De relatie met Margarita wilden ze nog wel voortzetten. De prinses voelde daar niets voor, zo maak te zij gisteren per fax bekend. Voor de advocaten Nicolaï en Pen zoekt het paar, dat eerder al aankondigde de strijd 'samen te zullen voortzetten', nu vervan gers. Advocaat Kemp werkt nog wel voor Margarita, zo bevestigde Kalff gisteravond. De specialist in ondernemingsrecht behan delt haar klacht tegen de ko ninklijke 'huisbank' Mees Pier- son, die ten onrechte geld van haar rekening zou hebben over gemaakt naar haar vader prins Carlos Hugo. Een kort geding Advertentie GROOT DEEL maoE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN AMSTERDAM - Het gerechtshof in Amsterdam overschrijdt in veel gevallen de termijn waarin strafzaken afgehandeld moeten worden. Bij het hof liggen 413 arresten waarin cassa tie bij de Hoge Raad is ingesteld, maar in 89 gevallen lukte het niet om de zaak binnen de vastgestelde termijn van acht maanden af te handelen. Dat schrijft minister Donner van Justitie in antwoord op vra gen van de PvdA. De lange wachttijden voor strafzaken bij het hof hebben tot gevolg dat verdachten geregeld lagere straffen krijgen opgelegd. Bij overschrijding van de termijn krijgt de verdachte strafvermindering als compensatie voor de lange onzekerheid over het uiteindelijke vonnis. ANP GOUDA - De gemeente Gouda verbiedt met onmiddellijke ingang onderzoek met een metaaldetector in historische ge bieden. De locaties waar het verbod geldt, zijn aangegeven op een zogenaamde archeologische basiskaart. Dat heeft de ge meente gisteren bekendgemaakt. De archeologische basiskaart is gemaakt aan de hand van de geologie, het cultuurlandschap en oude plattegronden van Gouda. Onderzoek met een metaaldetector kan historische restanten beschadigen of zelfs vernietigen, zeggen archeolo gen van de gemeente. Het opgraven van vondsten zorgt vol gens een van hen voor nog grotere schade. ANP WEZEP - Een man die zich uitgeeft voor arts, doet bewoners van het politiedistrict Noord west-Veluwe telefonisch oneer- 4bare voorstellen. Dat heeft de politie gisteren meegedeeld. De man stelt zich voor als 'dokter De Bruin' en vraagt of men sen een uitnodiging hebben ontvangen voor een vertrouwe- lij k gesprek over een lichamelij k onderzoek. Als wordt aange geven dat deze uitnodiging niet is ontvangen, dan stelt de zogenaamde arts voor een deel van het gesprek telefonisch af te handelen. De man doet dan oneerbare voorstellen. ANP ALMERE - De verdachten van moord op een 35-jarige Al- meerder die vorige maand van een 2 5 meter hoog balkon dood viel, zijn vrijgelaten. Het slachtoffer is waarschijnlijk onder invloed van drugs naar beneden gevallen. De 35-jarige Almeerder viel op 9 juni van het balkon van een woning in Almere Stad. Volgens getuigen was de man zwaar onder invloed van drugs, hallucineerde hij en was hij angstig. Toen hij in het woonhuis tegen iemand aanbotste, kreeg hij een glas naar zijn hoofd geslingerd. Vermoedelijk wilde hij het huis ontvluchten door van het balkon te klimmen. Hij klom over de reling, ging aan het balkon hangen en viel. GPD NIJMEGEN - De politie in Nijmegen heeft vorige week een minderjarige jongen aangehouden op verdenking van on tucht met vier kinderen. Dat maakte zij gisteren bekend. De jongen en de vier kinderen verbleven in een zorginstelling in de omgeving van Nijmegen. De politie wil over de leeftijd van de verdachte en de kinderen niets zeggen. De zaak kwam aan het licht toen een van de kinderen tegen een medewerker van de instelling vertelde over ontuchtige handelingen door de jongen. De zorginstelling stelde de poli tie op de hoogte, waarna de ouders van een van de vermeende slachtoffers aangifte deden. ANP dien hoeven er geen monstertjes uit de verflaag te worden genomen, zoals voor gewoon röntgenonderzoek nodig is. Het Puttertje mocht er gisteren in Amersfoort even tussendoor. Om geen echte patiënten te laten wachten werkte het ziekenhuispersoneel tussen de mid dag door en zou het ook 's avonds om niet een paar overuurtjes maken. Het ligt niet in de verwachting dat er veel meer kunst werken in de onderzoekskamer belan den. foto Juan Vrijdag/ANP door Merel van Leeuwen i DEN BOSCH - Van de syntheti sche drugs die vorig jaar we reldwijd zijn onderschept, is 30 procent in Nederland in beslag genomen. Dat is een stijging van 10 procent ten opzicht van 2001. Volgens G. Goossens, hoofd van het Kernteam Zuid Nederland- /Unit Synthetische Drugs (KT- Z/USD) heeft deze stijging te maken met de intensivering van de opsporing in Nederland. Het KTZ/USD presenteerde gisteren zijn jaarverslag. We reldwijd zijn vorig jaar in totaal 740 keer synthetische drugszo als xtc-pillen en amfetamine, inbeslaggenomen. Hiervan wa ren 205 inbeslagnemingen in Nederland, meer dan de helft was bestemd voor export buiten Nederland. In het buitenland, verspreid over 35 landen, ging het om 535 inbeslagnemingen. Verder blijkt dat synthetische drugs vaak in woonwijken wor den geproduceerd. Van de 43 productieplaatsen bevonden 26 daarvan zich in een woonwijk. Negen waren op het moment van ontdekking in bedrijf. De unit noemt dit een zorgelijke ontwikkeling, omdat de pro ductie van synthetische drugs enorme risico's met zich mee brengt voor de omgeving. Zo bestaat er een grote kans op ex plosies. Organisaties en personen die synthetische drugs vervoeren, proberen steeds vaker Neder land te mijden als doorvoer- land. Volgens het KTZ/USD be staat kennelijk de indruk dat opsporingsinstanties in het bui tenland Nederland meer in de gaten houden. Transporten via een container of schip worden vaak eerst naar andere West- Europese landen, onder meer België en Duitsland, gebracht. Van daar uit worden de goede ren verpakt en verscheept naar bestemmingslanden, zoals de Verenigde Staten en Australië. Goossens ziet een verplaatsing van de productie van syntheti sche drugs van Nederland naar het buitenland. „Het gaat dan om landen als België, het Ver enigd Koninkrijk, Polen, maar ook in Indonesië en Colombia zijn de eerste laboratoria aan getroffen." De opsporing in Ne derland richt zich vooral op de 'voorkant van het proces', aldus Goossens. Volgens hem heeft het team vorig jaar veel grondstof fen in beslag genomen bestemd voor de productie van xtc-pil- len. ANP over deze zaak verloor prinses Margarita. Het paar was onbereikbaar voor het geven van een toelichting. De betrokken advocaten wei gerden commentaar. „Dat heb ben we onderling afgesproken", aldus Jurjen Pen. Prinses Margarita (nichtje van koningin Beatrix en dochter van prinses Irene) en haar echt genoot Edwin de Roy van Zuy dewijn voelen zich ernstig be nadeeld door de koninklijke familie. Diezou Edwin van meet af aan hebben dwars gezeten en door roddel en achterklap zou het internetbedrijfje van De Roy van Zuydewijn ter ziele zijn gegaan. Ook de onderzoeken die de BVD (nu AIVD) in opdracht van (volgens Margarita) de ko ningin verrichtte naar de han del en wandel van Edwin, heeft hem geschaad. Vandaar dat vol gens advocaat Nicolaï een scha devergoeding van minstens vij f- tig miljoen euro wegens verlo ren inkomen op zijn plaats was. GPD door Carel Grol DEN HAAG - Eén op de drie vluchten van de traumaheli kopters is onnodig. In 2002 vlo gen de vier Nederlandse trau maheli's zo'n 2400 keer uit. Iets meer dan dertig procent daar van werd teruggeroepen. Dat gebeurde omdat een ongeval minder ernstig was dan werd aangenomen of omdat de pati ent al was overleden. Het Rotterdamse Erasmuszie- kenhuis, het Academisch Zie kenhuis Groningen, het Nij meegse Radboudziekenhuis en het VU Medisch Centrum in Amsterdam beschikken over een traumahelikopter. In Nij megen werd vorig jaar bijna 37 procent van de vluchten terug geroepen, in Rotterdam 35 pro cent. De Amsterdamse trauma heli vloog 31 procent van de gevallen vergeefs uit. In Gro ningen bleek een kwart van de vluchten bij nader inzien onno dig. Een helikopter werkt altijd sa men met een ambulances. Wan neer een spoedeisende melding minder urgent is, dan zal de am bulance alsnog ter controle naar de plaats van het ongeval rijden. Een traumahelikopter keert in een dergelijk geval terug naar het ziekenhuis. De traumahelikopters worden de afgelopen jaren vaker inge zet. In Groningen is het aantal oproepen in twee jaar tijd ver dubbeld. GPD pagina 4: bij nood komt redding uit de lucht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3