Gedrag toeristen is grillig Milieu-organisaties tegen Ierse mosselen in Oosterschelde Sopraan Barbara Hendricks als uitsmijter Zeeuwse huizen nemen het hardst in waarde toe 15 e Boer mag Samenwerking kunst donderdag 10 juli 2003 vleeskuikens vetmesten Werkstraf voor misbruik van pleegkind SL i Bedreiging Algen Celstraffen voor dealen drugs Nieuwe directeur Filips Pieters geeft kwaliteitsimpuls aan Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen Colleges over meesterwerken uit de literatuur Ket Muzikaal kerkenpad Foto-expositie Concert Apollo in Kamperland Lijst Onder druk Polsbandje helpt bij terugbrengen verdwaald kind PEN HAAG - Landbouwer D Hage uit Bruinisse mag vijf honderd vleeskuikens gaan houden. De Baad van State heeft de gemeente Schouwen- puiveland gisteren teruggeflo- len. De gemeente weigerde Hage een milieuvergunning voor het vet mesten van vleeskuikens te ge ven omdat zijn stal niet aan de modernste eisen voldeed. Schouwen-Duiveland vond dat de stal moest worden aangepast om de uitstoot van ammoniak te beperken. Hage ging in beroep met steun van landbouworganisatie ZLTO en hij heeft succes ge boekt. Voor de Raad van State heeft het zwaarst gewogen dat het bedrijf van Hage aan de Langeweg in Bruinisse niet in of vlakbij een kwetsbaar natuur gebied ligt. Zulke strenge eisen als Schouwen-Duiveland stel de, zijn daarom niet nodig. Waarschijnlijk heeft ook mee gespeeld dat Hage de vleeskui kens slechts van oktober tot vlak voor kerstmis houdt en vet mest. Hoofdactiviteit van het boerenbedrijf is het fokken van nertsen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een veertigjarige Middelburger wegens seksueel misbruik van zijn pleegkind veroordeeld tot 210 uur werkstraf en zes maan den voorwaardelijke gevange nisstraf. Daarnaast moet hij een behan deling voor seksuele delinquen ten in het Dok in Rotterdam af maken. De man ging in 1999 een relatie aan met het meisje dat toen veertien jaar was. De rela tie zou twee jaar duren. Officier van Justitie H. den Hartog nam het de Middelburger bijzonder kwalijk een relatie te zijn aan gegaan met het kwetsbare meis je dat aan zijn zorg was toever trouwd. De officier had twee weken geleden anderhalf jaar cel geëist. door A. J. Snel De ondernemers die actief zijn in toerisme en recreatie moeten ver gaand samenwerken. Hun organisaties moeten vooral aandacht besteden aan gezamenlijke belangen en zich minder zorgen maken om concurrentie. Die op vattingen geeft Roel Soer, voorzitter van Recron Zeeland en bestuurslid van de sector verblijfsrecreatie van Recron Nederland. Als een goed voorbeeld noemt hij de financiële steun aan de kleine pontjes die in Zeeland varen. „Het gaat daarbij om een activiteit die eigenlijk via de toeristenbelasting gel delijke steun zou moeten krijgen maar nu dat niet gebeurt, geven Hiswa, Re cron, het Midden- en Kleinbedrijf, Ve- kabo en Koninklijke Horeca Nederland steun. Samen. Dat is belangrijk." Soer is er een groot voorstander van dat ondernemers over het hek rond het ei gen bedrijf heenkijken. „Mensen die met vakantie gaan, kijken eerst voor welke streek ze zullen kiezen en dan pas naar de precieze plek. Wie verblijfsac- commodatie aanbiedt, kan dat nooit geïsoleerd doen. Je bent altijd mede af hankelijk van wat er in de omgeving te beleven is. Je moet dan ook niet bang zijn voor concurrentie, je moet zoeken naar samenhang en samenwerking. Ik denk dat veel ondernemers wat dat be treft in Zeeland te terughoudend zijn geweest. Ik ben ook blij met een voor zichtige verandering. We hebben nu de organisatie TOZ, Toeristisch Onderne mend Zeeland, die er onder meer naar streeft het toeristisch aanbod als een heid naar buiten te brengen. De tijd dat mensen een paar weken achter elkaar op het strand en op de camping door brachten is voorbijMen wil iets onder nemen en daar heb je diversiteit voor nodig. Daar kun je alleen met meer on dernemers voor zorgen en daarvoor zul je dus samen de zaken moeten aanpak ken." Het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme kwam vori ge week met de resultaten van een on derzoek naar bewegingen in de toeristi sche en recreatieve sector. Daaruit werd duidelijk dat Nederlanders in ei gen land meer vakanties doorbrengen in een bungalow dan op de camping. Het aantal buitenlanders op Neder landse kampeerterreinen neemt al sinds enkele jaren af. Soer meent dat de verminderde vraag naar kampeerplekken voor een deel te verklaren valt uit het feit dat toeristen het zich makkelijk willen maken. „Je De tijd dat Zeeland vanzelf volliep, is voorbij. ziet meerdere tendensen. Mensen wil len voor een vakantie van een paar da gen of een week niet meer hun hele heb ben en houden meenemen, zoals je dat doet als je met de tent of de caravan op stap gaat. Ze kijken voor de kortere va kanties naar vaste, betaalbare accom modaties. Daar moet je dan bij je aan bod op inspelen, ook als campinghou der. Verder zie je dat het moment waar op wordt beslist steeds later komt te lig gen. Een half jaar tevoren je camping volgeboekt te hebben, dat zou makke lijk zijn, maar het gebeurt niet meer. Het afvalrisico wordt hoger. Zit het weer een tijdje tegen, dan beslissen mensen op een laat moment naar het buitenland te gaan. Internet speelt daarbij een belangrijke rol. Klanten kunnen heel vlug heel veel aanbod ver gelijken. Ik zie die ontwikkelingen trouwens niet als een nadeel. Het noopt de ondernemer bezig te blijven met de cliënt. Je moet vlug inspelen op veran derende wensen. De caravans worden steeds groter en dus moeten de plaatsen groter worden. En er is behoefte aan comfort. Het ouderwetse kamperen met een tent, dat neemt steeds verder af. Je hebt een categorie mensen die een ei gen toilet en badruimte willen en dat heb je dan te bieden. De Recronvoorzitter stelt dat het met de Zeeuwse sympathie voor de recrea tie en toerisme wel wat beter zou kun nen. „Nederlanders zijn geneigd de na delen van ontwikkelingen te benadruk ken. Zeeuwen doen dat ook. Het gaat dan om de drukte op de weg en in super markten en om aantasting van het landschap. Ze hebben er minder oog voor dat daar vijftien procent van de Zeeuwse werkgelegenheid tegenover staat, dat allerlei faciliteiten waar de inwoners zelf plezier van hebben, er zonder toerisme niet zouden zijn. Er is foto Ruben Oreel sprake van vertekening. De recreatie en het toerisme nemen minder ruimte in beslag dan men denkt: 1200 hectare van het Zeeuwse grondoppervlak; nog geen procent. Ik begrijp dat er bezwaren zijn tegen bepaalde ontwikkelingen. We hebben bungalowparken die wel wat te prominent in het landschap aanwezig zijn. Maar de zaak moet niet op slot. Dat zou niet goed zijn voor Zeeland." Er moet, benadrukt Soer, nooit gedacht worden dat toeristisch Zeeland af is en dat de mensen vanzelf wel blijven ko men. „De grootste bedreiging voor de sector is als de ondernemers onvol doende kwaliteitsverbetering willen of kunnen bewerkstelligen. Je moet altijd weer mee met nieuwe wensen. Daar staat een grote kans tegenover: sei zoensverbreding met april en mei en september en oktober. Intussen moeten we natuurlijk ook in het hoogseizoen vooral letten op kwaliteit. Dat we, zoals dit jaar met Pinksteren en Hemelvaart vrijwel volzitten, dat was uitzondering. De tijd dat de voorzieningen in Zeeland in het hoogseizoen vanzelf wel vollie pen, is voorbij." door Rinus Antonisse GOES - Vogelbescherming Ne derland en de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) zijn tegen het verzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde. De organisa ties vragen minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) hier voor geen vergunning te verle nen. Belangrijkste reden voor het be zwaar: het gevaar bestaat dat tegelijk met de mosselen scha delijke, gebiedsvreemde orga nismen worden ingevoerd. Vol gens Vogelbescherming en ZMF is er onvoldoende wetenschap pelijke waarborg dat dit niet zal gebeuren. De organisaties constateren dat de minister van LNV van plan is de import van mosselen uit Ier land door verscheidene Zeeuw se mosselbedrijven, toe te staan. In een ontwerp-vergunning er kent de minister echter wel dat hierbij het onbedoeld introdu ceren van vreemde organismen een potentieel gevaar is. Hij voorziet geen probleem, omdat de Ierse wateren sinds kort tot dezelfde klimaatzone worden gerekend als de Noordzee. Vogelbescherming en ZMF zijn het daarmee oneens. „Het kale feit dat de twee gebieden tot de zelfde klimaatzone behoren, zegt weinig over de kans op in troductie van schadelijke orga nismen. "De organisaties wijzen erop dat het Expertisecentrum van LNV nota bene zelf aan geeft hoe lastig het is om beleid te voeren op basis van dit soort grove aanduidingen. Het risico van onbedoelde scha delijk invoer wordt reëel ge noemd. Vooral algen kunnen een gevaar voor het overbren gen van ziekten vormen. Ook de introductie van een gebieds vreemde mosselsoort kan pro blemen geven, aldus Vogelbe scherming en ZMF. Verwezen wordt naar het slechte voor beeld van de Japanse oester in de Oosterschelde. Die oester werd in 1964 in de zeearm aangevoerd, om de kweek nieuw leven in te blazen nadat in de strenge winter van 1962/63 bijna alle originele platte (Zeeuwse) oesters het loodje legden. Het Centrum voor Schelpdieronderzoek in Yerseke berekende vorig jaar dat er inmiddels ruim 600 hec tare platen in de Oosterschelde is overwoekerd door deze schelpdieren. Er ligt ongeveer 17 0 milj oen kilo schelpen en vlees in het interge- tijdegébied. De Japanse oesters zijn ook in andere Deltawateren opgedoken, zoals het zoute Gre- velingenmeer en de Wester- schelde. De wilde Japanse oes ters vormen een bedreiging voor andere schelpdieren, omdat ze hetzelfde voedsel (plankton) nuttigen. Ook is het niet uitge sloten dat ze mossellarven eten. Vogelbescherming en ZMF be klemtonen dat minister Veer man niet is nagegaan hoe groot het risico is dat is verbonden aan de import van Ierse mosselen, terwijl hierover wel veel kennis bestaat bij diverse Nederlandse onderzoekscentra. De twee or ganisaties pleiten er dan ook voor dat de bewindsman zich laat adviseren door deze des kundigen. Ze vinden dat van een minister die zowel over natuur als over voedselveiligheid waakt, een dergelijke zorgvul digheid verwacht mag worden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 22-jarige man uit Vlissingen voor dealen in harddrugs een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, opgelegd. Een 49-jarige Souburger kreeg voor zijn betrokkenheid bij de handel vijf maanden cel opge legd. Toen april dit jaar in zijn wo ning dertig gram cocaïne werd gevonden, had hij verklaard het poeder te gebruiken om zijn tanden mee te poetsen. door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Filips Pieters, de nieuwe directeur van het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren, geeft met zijn eerste pro gramma een indrukwekkend vi sitekaartje af. Niet alleen heeft hij met de Amerikaanse sopraan Barbara Hendricks een wereld ster weten te strikken, voor het eerst fungeert het festival ook een beetje als productiehuis. In augustus is het Scheldetheater namelijk de werkplaats waar de jeugdopera Ket wordt ontwik keld, die vervolgens als ope ningsvoorstelling van het festi val haar wereldpremière be leeft. Pieters hoopt dat hij de kwali teitsimpuls aan het festival in de toekomst kan doorzetten. „De ze eerste keer is me meegeval len. Het blijkt dat je een ster als Barbara Hendricks doodge woon naar Zeeuws-Vlaanderen kan halen. Natuurlijk is dat een referentie naar de toekomst. Hopelijk gaan anderen denken: als zij naar het festival komt, dan wil ik ook wel MIDDELBURG - Schrijfster en literatuurdocente Elisabeth Tonnard gaat in De Drukkerij in Middelburg colleges verzorgen over meesterwerken uit de wes terse literatuur. De serie loopt van september tot en met april volgend jaar. De bijeenkomsten vinden een keer per maand plaats, op vrij dag van 16.00 tot 17.45 uur. Op het programma staan colleges over het gedicht The lovesong of J Alfred Prufrock van T.S. Eliot de romans Moby Dick van Herman Melville, Terwijl ik al heenging van William Faulk- aer, Dode zielen van Nicolaj Gogol, De idioot van F.M. bostojewski, Bekentenissen van Zeno van Italo Svevo, Ty- '00ri van Joseph Conrad en De J stoicijn van Baron van Teive (pseudoniem van Fernando Pessoa). Informatie en aanmelding bij de afdeling literatuur van De Drukkerij, Hendricks sluit het festival zon dag 28 september af in het Scheldetheater in Terneuzen. Begeleid door Love Derwinger op piano brengt zij een liedreci tal met onder meer werk van Gabriel Fauré, Edvard Grieg, George Bizet en Manuel de Fal- la. Hendricks is niet alleen een operaster die wereldwijd vele platen heeft verkocht. Ze is ook een bekend voorvechtster voor de rechten van de mens en am bassadrice van de Verenigde Naties. Het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen opent zaterdag 6 september met de opera Ket. Daarin wordt klassieke muziek vermengd met elementen uit pop, rap en hedendaagse dans. Ket betekent in het Brussels dialect jochie. Schrijver Geert van Istendael heeft voor het li bretto de multiculturele stad als uitgansgpunt genomen. Com ponist is Koen de Jonghe. Hij is docent aan het conservatorium in Antwerpen. De opera is ge schreven in opdracht van Jeugd en Muziek Brussel. Voor de uit voering worden negen zangers en veertig musici uit België, Ne derland, Frankrijk en Duits land bijeengebracht. De musici vormen een symfonisch orkest en een rockband. De dansers zijn gevonden in een jeugdcen trum waar veel gedaan wordt aan rap, hiphop en breakdance. Behalve uit Europese landen zijn ze afkomstig uit Marokko en Turkije. Na de uitvoering in Terneuzen is de opera in ieder geval nog te zien in Gent, tijdens het Festival van Vlaanderen, en in de Ancien Belgique in Brus sel. De première vindt plaats in Terneuzen, omdat het geheel in het Scheldetheater wordt opge bouwd. „Dat is al door mijn voorganger Walter de Clercq in gang gezet", vertelt Pieters. „De groep was op zoek naar een ruimte met alle technische faci liteiten om zo'n productie op te bouwen. Ons voordeel is dat dit bijdraagt aan de internationale uitstraling van het festival. Er zijn ook contacten om het stuk in Lille te spelen. Je kunt zeggen dat we ons met deze première Europees manifesteren." De opzet van het festival is het zelfde gebleven als de afgelopen jaren. Dat betekent een muzi kaal kerkenpad en gratis fringe concerten waarmee veelbelo vende musici zich presenteren. Ook hier vermeldt het program ma namen die klinken als een klok. Zo wordt het vocaal en semble The Gents verwacht in de kerk vanIJzendijke (13 sept), het Residentie Orkest met hobo- iste Pauline Oostenrijk in de Sint Baafskerk in Aardenburg, de pianisten Stijn en Steven Kolacny met het quatre mains- programma Gypsy (20 septem ber in de kerk van Hengstdijk, maar 2 september ook op het Abdijplein in Middelburg tij dens het Zeeland Nazomer Fes tival), harpiste Godelieve Schrama en sopraan Charlotte Riedijk in de kerk van Klooster- zande (20 sept), de Akademie für Alte Musik Berlin in de basi liek in Hulst (20 sept). Net als in eerdere editie vindt in Porgy Bess in Terneuzen een aan de jazz gerelatieerd concert plaats. Ditmaal gaat het om het pro- Met de Amerikaanse sopraan Barbara Hendricks heeft het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen een ar tiest van wereldformaat in huis gehaald. gramma Mariene Dietrich, fal ling in love again door het En semble Grupetto (21 sept). De fringe concerten worden verzorgd door Via Artis (7 sept) en het Crumb Kwartet (14 sept). Dit kwartet geeft ook een con cert voor scholieren in Terneu zen. Pieters: „We hebben een grote actie om jongeren naar het festival te trekken. Zij mogen bij elk betaald concert voor vijf euro naar binnen. Maar we zoe ken ze dus ook op in school. Ho pelijk betaalt zich dat uit, door dat ze over een jaar of tien zelf de drempel naar de klassieke muziek oversteken. Het opkrik ken van het bezoekersaantal is dit jaar geen effectieve doelstel ling, maar natuurlijk hoop ik wel dat het een resultaat is van deze programmering." WATERLANDKERKJE - Foto grafe Ester de Kam exposeert zaterdag in het kader van de reeks 'kunst kijken in het 't kerkje van 't Kerkje' in de Ne derlands Hervormde kerk van Waterlandkerkje. Het is de derde expositie in een serie van zeven zomerse zater dagen. De opzet van de reeks is om op zeven zaterdagen zeven inwoners van Waterlandkerkje de mogelijkheid te bieden hun kunsten te etaleren. In De Kams werk - portretten, landschappen en stillevens - speelt lichtval een belang rijke rol. Zo is zij momenteel bezig met een serie portretten van donkere mannen tegen een donkere achtergrond, waar bij licht minimaal wordt ge bruikt. De expositie is te bezoeken van 11.00 uur tot 16.00 uur. KAMPERLAND - Muziekver eniging Apollo uit Wissenkerke geeft morgen een zomeravond concert bij De Roompot in Kam perland. De slagwerkgroep en harmonie spelen die avond populaire klanken als Rock around the clock en Western dances. In tegenstelling tot de berichten op affiches, begint het optreden om 19.30 uur. door Emile Calon i GOES - De prijzen van de Zeeuwse woningen zijn het at- gelopen kwartaal opnieuw ge stegen. Deze maal met 3,3 pro cent, zo blijkt uit de cijfers van de makelaarsvereniging NVM. Het vertrouwen in de woning markt is weer terug, geeft voor zitter C. Kole van de Zeeuwse afdeling als verklaring. De uit zonderlijk lage rentestand en de, economisch gezien, goede afloop van de Golfoorlog zijn volgens hem de factoren die een doorslaggevende rol spelen bij het herstel van dat vertrou wen. Hij ziet weer veel bordjes met 'te koop' in de tuinen staan en aan de gevels hangen. Zeeuwen zijn wederom bereid te verkopen. Vooruitlopend daarop al een nieuw huis kopen is er echter nog lang niet bij. Een paar jaar geleden, toe de economie nog echt booming was, gebeurde dat wel. Nu willen mensen eerst ze kerheid hebben over wat ze voor hun huis krijgen voor ze zich echt op de kopersmarkt bege ven. Vergeleken met andere provin cies is de stijging van de huizen prijs in Zeeland zeer opvallend te noemen. Landelijk steeg de huizenprijs tijdens het tweede kwartaal met 1,7 procent. Al leen de regio Zuid-Limburg (+2,8 procent) benadert het Zeeuwse groeitempo. Regio's als Amsterdam, Almere en Zwolle scoren zelfs negatief. Daar dalen de prijzen van de woningen. Zeeland voert met een stijging van 3,8 procent ook de ranglijst van stijgers aan als gekeken wordt naar de laatste vier kwar talen. De waarde van de huizen nam in Nederland in die periode toe met 0,4 procent, zo blijkt uit het overzicht van de NVM. Ge middeld kost een koopwoning in Zeeland nu 168.000 euro. Dat is overigens een stuk lager dan het Nederlands gemiddelde van 206.000 euro. De prijsstijging op de Zeeuwse markt doet zich volgens Kole vooral voor in het lagere seg ment, bij huizen tot maximaal 250.000 euro. De duurdere hui zen nemen niet tot nauwelijks toe in waarde. Die staan ook vaak vele maanden te koop. Als zo'n woning na drie maanden verkocht is, mogen de verkopers tevreden zijn. Goedkope huizen wisselen binnen de helft van die tijd van eigenaar. Kole geeft aan dat er nog steeds een heel grote vraag is naar hui zen voor starters. Dankzij de la ge rente zoeken die mensen nu heel actief de markt af. Daarbij hebben ze echter zelden geluk omdat er een groot tekort is aan goedkope koopwoningen. De afdelingsvoorzitter ziet ze ker nog geen prijsdaling in het verschiet. Zeker niet voor de goedkopere woningen. Hij ziet ook dat mensen die nu duur wo nen proberen te verhuizen naar wat goedkopers, waardoor die markt flink onder druk blijft staan en de prijzen nog kunnen stijgen. De courante woningen worden binnen een redelijke termijn verkocht en de verkopers leve ren weinig in op de vraagprijs, zo blijkt ook uit de gegevens van de makelaarsvereniging. De woningen die te hoog geprijsd zijn, blijven gedurende lange tijd te koop staan, omdat de consument niet bereid is die vraagprijs te betalen. VLISSINGEN - Op de strand- posten van het Bad- en Nolle- strand in Vlissingen zijn sinds gisteren gratis polsbandjes te verkrijgen. Die bandjes ma ken het de strandwachten mo gelijk om verdwaalde kinderen sneller met hun ouders te her enigen. Op de polsbandjes kunnen de naam van het kind en een (mo biel) telefoonnummer worden geschreven, waarop de ouders te bereiken zijn. De waterbestendige polsband jes kunnen worden beschreven met een gewone balpen. In het bandje is een veiligheidsperfo ratie aangebracht die ervoor zorgt dat het bandje breekt wanneer het kind onverhoopt ergens achter blijft haken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37