PZC I PZC Delta neemt waterzuivering Schiphol over Studie naar terrassen tijdens markt Dow ontkomt niet aan Vogelrichtlijn 13 Onderzoek naar vrije doorgang Zeelandbrug voor ambulances Scholengroep vreest ongelukken bij Laan van Saint Hilaire Vier jaar voor schietpartij in discotheek Nighttrain Radio uit auto gestolen agenda Celstraf voor messteken in buik Subsidie kerk Haamstede veilig School adopteert dorpsbosje Keuringsdienst waarschuwt lezers schrijven Weekmarkt donderdag 10 juli 2003 Tunnel Matrixborden 1 Pontes vraagt veiliger oversteek »i Hnnr Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Pontes scho lengroep wil dat de gemeente Schouwen-Duiveland op korte termijn zorgt voor veiliger over steekplaatsen op de Laan van Saint Hilaire in Zierikzee. De huidige verkeerssituatie is in de visie van het schoolbestuur veel te gevaarlijk voor leerlingen die per fiets naar de school komen. De gemeente neemt de klachten serieus, benadrukt wethouder L, Geluk-Poortvliet, maar heeft vooralsnog geen pasklare oplos singen. De locatie Pieter Zeeman van de Pontes scholengroep is gesitu eerd aan het Hatfieldpark in Zierikzee, een zijstraat van de Haringvlietstraat. Veel leerlin gen van buiten Zierikzee komen op de fiets naar de school en om die te bereiken moeten ze op verschillende punten druk be reden wegen oversteken. De oversteek van de N59 ter hoogte van de Laan van Saint Hilaire is RENESSE - Een auto werd gis termiddag op de Kampweg in Renesse opengebroken. Er werden een autoradio/cd- speler, een versterker en enkele cd's weggenomen. De waarde van de gestolen goederen bedraagt enkele honderden eu ro's. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Dorpshuis De Schutse, 19.30 uur: Recreatiebridge, vrije deelname; BURGH-HAAMSTEDE - Uitkijktoren, 19.00 uur: Excursie Meeuwenduinen; DREISCHOR - Museum Goemanszorg, j 14,00 uur: Wandeling groenste dorp; HAAMSTEDE - Ring, 10.00-17.00 uur: I Toeristenmarkt; RENESSE - Dorpskerk, 20.00 uur: Con- certTrio Den Haan; SIRJANSLAND - Knotwilgendreef, 13.30 uur: Excursie Dijkwater; beveiligd met verkeerslichten. Het meest verkeersgevaarlijk is de oversteek van de Laan van Saint Hilaire, tegenover het ge meentehuis. Deze oversteek is niet beveiligd en de oversteken de fietsers moeten voorrang ge ven aan het verkeer dat over de Laan van Saint Hilaire rijdt. De verderop gelegen rotonde blinkt in de visie van het school be stuur evenmin uit in veiligheid. De door Pontes-leerlingen te gebruiken afrit naar de Haring vlietstraat is onoverzichtelijk en daarmee gevaarlijk. ,,Een ongeluk lij kt slechts een kwestie van tijd. Het Pontes-bestuur vraagt de gemeente dringend op korte ter mijn te bekijken of iets aan de knelpunten gedaan kan wor den. Ook vraagt het schoolbe stuur de plannen voor recon structie van het kruispunt van de N59 met de Laan van Saint Hilaire nog eens tegen het licht te houden. Liefst zou de Pontes scholengroep een fietstunnel onder de N59 gerealiseerd zien. Dat dat gebeurt acht wethouder Geluk uitgesloten. „Die komt er niet" zegt zij gedecideerd. „Het is een erg dure oplossing en bo vendien zijn de meningen erover verdeeld. Ik heb me door des kundigen laten vertellen dat een goede verkeersregelinstallatie (VRI) de veiligste oplossing is. En dat is precies wat er komt op de kruising van N59 en Laan van Saint Hilaire. De huidige VRI wordt vervangen door een nieuwe die beter reageert op het verkeersaanbod." Over de veiligheid van de roton de zegt Geluk-Poortvliet vaker klachten te krijgen. Deels heeft dat volgens haar te maken met gewenning, maar dat neemt niet weg dat zij klachten over ver keersveiligheid serieus neemt. „Ik heb al de suggestie gehoord om het fietspad op de rotonde rood te maken zodat het beter opvalt. Misschien is dat een mo gelijkheid en misschien moeten er ook wel meer waarschu wingsborden komen. We moe ten er nog eens heel goed naar kijken." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Gedeputeerde T. Poppelaars wil alsnog onder zoeken of de Zeelandbrug op een veilige manier kan worden afgesloten voor het autover keer, wanneer de ambulance niet spoed van Schouwen-Dui veland naar het ziekenhuis in Goes inoet. Iedere minuut tijdswinst, die de ambulance bij spoedvervoer kan pakken, moet mogelijk ge maakt worden. Wethouder L. Geluk - Poortvliet (verkeer en vervoer) en gedeputeerde Poppelaars (infrastructuur) zijn het daar over eens. Verschil lende maatregelen om de zoge heten aanrijtijden van de ambu lances te verbeteren zijn al doorgevoerd of worden dat bin nenkort. De tweede brug en by pass bij de sluis van Katseveer en de extra afrit op de A58 voor het Goese ziekenhuis moeten ervoor zorgen dat gewonden sneller voor behandeling bij de REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Pontes scholengroep vindt de oversteek van de Laan van Saint Hilaire in Zierikzee het meest gevaarlijk. foto Marijke Folkertsma door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De divisie water van Delta, energiebedrijf Essent en afvalinzamelaar Van Gansewinkel nemen de afval waterzuivering, de levering van gas en elektriciteit en de inza meling van afval over van Schiphol Utility Services. Ver der gaan de bedrijven nauw met de luchthaven samenwerken op het gebied van netwerkbeheer. De directies van de betrokken bedrijven en de Schiphol Group hebben daarover gisteren over eenstemming bereikt. De over dracht van de betreffende acti viteiten gebeurt in de loop van het jaar. Schiphol Utility Services (SUS) is het onderdeel van Schiphol Group dat op de luchthaven verantwoordelijk is voor onder meer de levering en het trans port van gas en elektriciteit, het transport van (vuil) water, de afvalinzameling en voor de sneeuw- en gladheidsbestrij- ding. De directie van Schiphol Group heeft vorig jaar laten onderzoe ken of het zinvol was om als re latief kleine speler op deze markten die taken zelf te blijven uitvoeren, ze te verkopen of sa menwerking te zoeken met een andere partij. Uitkomst van dit onderzoek was, dat de levering van gas en elektriciteit, de inza meling van afval en de afvalwa terzuivering het beste konden worden verkocht. En dat voor het transport via al bestaande luchthavennetwerken van gas, water, elektra en vuil water een strategische samenwerking de beste optie was. In de afgelopen maanden is ge zocht naar een of meer partijen die de genoemde activiteiten wilden overnemen en die ook bereid zijn tot samenwerking bij het instandhouden en verder uitbreiden van de netwerken voor gas, elektra, water en vuil water op Schiphol. Iets minder dan de helft van de 75 medewer kers van SUS krijgt te maken met de verkoop van activiteiten. Zij hebben de keuze om voor Delta, Essent of Van Gansewin kel te gaan werken of om bij Schiphol Group in dienst te blij - ven. Een aantal medewerkers van SUS zal tijdelijk gedeta cheerd worden bij Essent. Volgens Delta-woordvoerder M. van Zuilen is nog niet duide lijk hoeveel mensen voor Delta kiezen. Volgens haar is het in de nabije toekomst voor Delta-me dewerkers ook mogelijk te solli citeren naar een functie bij de waterzuivering op Schiphol. medisch specialisten kunnen zijn. Wethouder Geluk-Poortvliet wil daarom ook dat de Zeeland brug - voor Schouwen-Duive land de 'hoofdslagader van die spoedzorg' - afgesloten kan worden voor het overige ver keer, zodat de ziekenwagen on belemmerd kan doorrijden over de brug. Want berekend is dat op die manier om en nabij één minuut tijdswinst te boeken valt. Dc Zeelandbrug is op dit mo ment al betrekkelijk eenvoudig af te sluiten door de brugwach ters. Zij kunnen de slagbomen bij de opritten naar de brug dichtdoen. Maar in de praktijk kan dat pro blemen opleveren. Wanneer au tomobilisten nu op de Zeeland brug stilstaan - als de brug open is of vanwege een ongeval - stappen zij vaak uit de auto om naar de voorbijvarende bootjes te kijken of om te zien wat er verderop aan de hand is. De vrees is, dat bij afsluiting van de brug voor het spoedvervoer, mensen datzelfde zullen doen. Met een voorbijrazende zieken auto kan dat levensgevaarlijk zijn. De provincie heeft mede daarom altij d geweigerd voor de ambulances de gehele brug af te sluiten voor het andere verkeer. Volgens Geluk is dit probleem echter op te lossen door matrix borden te plaatsen. De wethou der wijst op het gebruik van de borden op de randstedelijke (rijks)wegen, die het verkeer in formeren over files en filevrije routes. Dergelijke borden zou den de wachtende auto's voor de Zeelandbrug ook op de hoogte kunnen stellen van de reden van de tijdelijke afsluiting en de na derende ambulance. „Je moet gebruik van de moderne tech nieken die er zijn. Gedeputeerde Poppelaars heeft wel oren naar dit idee. Hij wil daarom 'serieus' onderzoeken of de aanrijtij den van de ambulan ces te verbeteren zijn door de Zeelandbrug af te sluiten zon der dat daarbij de verkeersvei ligheid voor het andere verkeer in gevaar komt. 'Op zo kort mogelijke termijn' wil Poppelaars met ambulance- en brugpersoneel, gemeente en provincie overleggen over het voorstel van Geluk en hoe zij de 'situatie op de Zeelandbrug be leven'. J .Jj - !-! ||1||| l' r 7 IV „"i rt v door Inge Heuff ZIERIKZEE - Een werkgroep gaat de mogelijkheden onder zoeken om terrassen in te passen in de donderdagmarkt op het Havenplein in Zierikzee. Dat is het resultaat van een overleg gisterochtend tussen de enkele leden van de marktcommissie, de gemeente en eigenaren van de horecagelegenheden aan het Havenplein. Het is al jaren een heikel punt: de zomerse terrassen op het Ha venplein in Zierikzee die elke donderdag weer weggeborgen moeten worden omdat dan de kramen van de dagmarkt hun plaatsen innemen. De hore caondernemers aan het plein kunnen op die dagen hun terras sen niet exploiteren terwijl er wel klandizie is. Het winkelend publiek zoekt vaak naarstig naar een vrije stoel op het over gebleven terras, van Concordia om een kopje koffie te kunnen drinken. Een ander punt is dat de terras- delen, stoelen en tafels veel te lijden hebben van het wekelijks afbreken en opbouwen. „Acht jaar geleden kregen we van de gemeente te horen dat we met onze terraswensen even moes ten wachten omdat het Haven plein heringericht zou worden", vertelt E. van de Velde, eigenaar van Deans Food Drinks. „Nu gaat blijkbaar eerst de Nieuwe Haven op de schop en dus willen we toch maar eens over de ter rassen praten." Gisterochtend was er overleg tussen de verschillende partij en. Die bijeenkomst resulteerde in het samenstellen van een werkgroepje bestaande uit ver tegenwoordigers van de ge meente, de marktcommissie en de horecagelegenheden die aan het plein grenzen. „Wij denken dat met kleine aanpassingen en een andere indeling van het Ha venplein er al een voorlopige MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Zoetermeer is gis teren in Middelburg voor de schietpartij in discotheek Nighttrain veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De recht bank vond poging tot doodslag bewezen. De dader schoot op 22 december vorig jaar in het voorportaal van de Middelburgse discotheek met een pistool op een groep jongeren. Een van de bezoekers werd door een kogel geraakt. Officier van justitie R. Ramme- loo zag daarin een poging tot moord. Verder achtte hij poging tot doodslag op vijf andere men sen bewezen. De officier had acht jaar cel geëist. De recht bank vond poging tot moord niet bewezen. De geëiste straf werd voor zes keer poging tot doodslag teruggebracht tot vier jaar. MIDDELBURG - Voor de rechtbank in Middelburg is giste ren een 34-jarige asielzoeker uit Burgh-Haamstede tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, veroordeeld wegens zware mishandeling. De man had 3 april dit jaar een medebewoner van het asielzoekerscentrum met een nies in zijn buik gestoken na een ruzie. Het steekincident was de escalatie van een slepend conflict. BURGH-HAAMSTEDE - De restauratie van de Nederlands hervormde kerk in Haamstede is zeker gesteld. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft deze week de definitieve toezeg ging van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg ontvangen voor een omvangrijk subsidie. De steun is in twee delen ge knipt en bestaat uit een aanvullende bijdrage van ruim tach tigduizend euro voor de reeds uitgevoerde restauratie van dak, goten en de constructie van het kerkschip. Voor de derde en laatste fase heeft de Rijksdienst nu een bedrag van 841.000 euro beschikbaar gesteld. Dat geld wordt gebruikt voor her stel van het metselwerk, natuurstenen elementen en het stu kadoorwerk. Deze werkzaamheden beginnen naar verwach ting op 1 november en zijn volgens planning op 1 juni 2004 gereed. De totale restauratiekosten bedragen bijna 1,3 mil joen euro. Een delegatie onder leiding van ex-wethouder A. van der Wouden en burgemeester J. Asselbergs reisde in mei af naar Zeist om de aanvankelijk misgelopen subsidie alsnog binnen te slepen. Na afloop van dat gesprek overheers te optimisme over de kans op steun. SIRJANSLAND - De openbare basisschool Sirjansland adopteert het zogenoemde dorpsbosje. De leerlingen zullen het stukje natuur onderhouden. Daarnaast wordt het groen gebied gebruikt voor educatieve doeleinden. Het verwaar loosde dorpsbos werd in 2001 door samenwerking van de dorpsraad, Staatsbosbeheer, het Groen College in Goes, de basisschoolleerlingen en de natuurouders omgetoverd tot een van de mooiere plekjes bij Sirjansland. De jeugd zorgde voor wandelpaden, zieke iepen werden gerooid, er kwam een vleermuiskelder en de brandput werd een aantrekkelijke vij ver voor de groene kikker. De adoptie door de school geldt als afsluiting en het verdere behoud van deze inzet. De 'overna me' wordt vrijdagochtend 18 juli gevierd met een feest in het bos, voorafgegaan door de onthulling van een bord en de overhandiging van een gebruikersovereenkomst door Staats bosbeheer. De festiviteiten beginnen om negen uur. RENESSE - De Keuringsdienst van Waren heeft bij een alge hele controle-actie onder de strandpaviljoenen langs de Schouwse kust verschillende waarschuwingen uitgedeeld. Met name administratief gezien bleken de zaken bij een aan tal ondernemers niet helemaal in orde. De benodigde papieren als sociale hygiëne en drank- en hore- cavergunningen waren wel aanwezig maar niet altijd vastge legd. „Het stond net niet goed op papier", stelt L. Hart, voor zitter van de Vereniging Strandpaviljoenhouders Schouwse Kust. Voor zover hij heeft kunnen nagaan zijn bij deze contro le geen boetes uitgedeeld door de keuringsdienst. Wel is de dienst te spreken over de manier waarop de gemeente het ver gunningenbeleid voor de strandtenten momenteel verbetert. Volgens Hart is er in de optiek van de keuringsdienst 'een gro te stap in de goede richting' gezet ten opzichte van enkele ja ren geleden. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Na regelmatig genieten op de terrassen rond het Havenplein te Zierikzee, ben ik mij sreeds meer gaan verbazen/ergeren aan het terrassenbeleid. Woens dagavond moet allés afgebro ken worden en donderdagavond alles weer opgebouwd i.v.m. de weekmarkt. Staat dit in redelij ke verhouding tot de kosten en inkomensderving van de horeca in zijn totaliteit? Is dit voor, wat zich noemt een toeristische ge meente, de juiste handelswijze? Weliswaar hoort een week markt bij Zierikzee gedurende het gehele jaar, zeker in het zo merseizoen. Echter in een ge meente als deze is horeca in de breedste zin des woords onont beerlijk. Waarom is het niet mogelijk om in goede samenspraak een op lossing hiervoor te vinden. (Zie bv. de Paardenmarkt). Dat is wel wat anders dan, zoals ver nomen, de onwil (en erger) om uit deze problematiek te komen. Mocht dit slagen, dan kan het wel eens zijn dat men elkaar juist versterkt. Zeker naar toe risten toe, te meer daar in het seizoen een groot deel van de 'ei gen' bevolking ook op vakantie is. Misschien is hier voor B en W een bemiddelende rol wegge legd? De afgelopen dagen, toen bekend werd dat er gedurende 5 a 6 weken een schaatsbaan zou komen, was er al direct com mentaar. Wij gaan nergens an ders staan In een gemeente als Terneuzen gebeurt dit wèl voor zo'n gewel dig initiatief. Trouwens, als het hard waait, of koud is, zie je in de kersttijd diverse kramen leegstaan. Moge tolerantie en wijsheid el kaar ontmoeten. D. Kersten Lammermarkt 22 Zierikzee Horecaondernemers aan het Havenplein in Zierikzee, onder wie E. van der Velde van Deans Food Drinks, willen tijdens de markt toch hun terras open kunnen stellen. foto Marijke Folkertsma oplossing te bieden is", meent W. de Smit, regiovertegenwoor diger van de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Han del. „Het gesprek heeft in elk geval genoeg openingspunten opgeleverd om gezamenlijk ver der te kijken." „Qua ruimte zijn er zeker moge lijkheden", vult Van de Velde aan. „Van de gemeente hebben we begrepen dat het verplaat sen van bijvoorbeeld een paal geen probleem moet zijn. Dan moeten we er toch voor het vol gend terrasseizoen uit kunnen komen." De werkgroep komt binnen twee weken voor het eerst bij elkaar. Er ontstond tijdens een R&B- party in de discoeen vechtpartij waarbij het slachtoffer betrok ken was. Nadat hij door portiers naar de deur was gebracht, werd hij getroffen door een van de kogels die de dader op de groep afvuurde. De schietpartij had gevolgen voor Nighttrain. De burgemeester verbood R&B- feesten, waarna de disco op last van de gemeente werd gesloten. door Flarmen van der Werf en Harold de Puysseleijr DEN HAAG - Het Terneuzense chemieconcern Dow Benelux zal met de aanwijzing van de Westerschelde tot internatio naal beschermd vogelgebied moeten leren leven. De Raad van State heeft gisteren de be zwaren tegen de aanwijzing in het kader van de Europese Vo gelrichtlijn afgewezen. Dow tekende met onder meer de watersportorganisatie Hiswa, jagers vereniging KNJV en re- creatie-ondernemers-organisa tie Recron bezwaren aan tegen het brengen van grote delen van de Westerschelde onder de Vo gelrichtlijn. Het chemiebedrijf vreest dat het in zijn uitbrei dingsmogelijkheden zal worden beperkt. Tijdens de rechtszaak voor de Raad van State gaf Dow daar vorige week ook al een concreet voorbeeld van aan. Het concern wil in de Braakmanhaven een nieuwe aanlegsteiger en aan sluitend een opslagdepot bou wen voor vloeibare stoffen. Dit leek in kannen en kruiken. Een milieu-effectrapport wees wel uit dat het Paulinaschor door de toenemende zeescheep vaart iets zou afkalven. Op dat schor eten vogels. Maar dit ef fect werd niet als zeer bezwaar lijk gezien in relatie tot de hele Westerschelde. De verdieping van de vaargeul naar Antwer pen heeft volgens deskundigen veel grotere effecten en mocht ook doorgaan. Dow moet nu een nader onderzoek laten doen, al vorens te kunnen investeren. Vorige week was de Raad van State kritisch over de gevolgen voor Dow. Het hoogste rechts college in Nederlandoordeelt desalniettemin dat de bezwaren ongegrond zijn. Nederland heeft zich in Europees verband verplicht speciale bescher mingszones voor vogels aan te wijzen. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) heeft volgens de Raad van State bij die aan wijzing de juiste koers gevaren. De bezwaren van Dow zijn ver worpen, evenals die van andere bezwaarmakers Dow heeft met teleurstelling kennis genomen van de gerech telijke uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35