11 Even ridder én burgemeester Brandewijnkom terug op oude nest Gemeente trekt twee ton uit voor internet in alle dorpshuizen zomercollectie OPRIJS!! Gimbrére Elf wereldmeiden maken korte film over vluchtelingen 1 ethouder wil honderden recreatiehuizen permanente bestemming geven J Brandweer bevrijdt kat Kosten zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 10 juli 2003 Opschoning GOESE NACHTMARKT IN DE NACHT VAN 11 OP 12 JULI VAN 20.00 UUR TOT 00.30 UUR Vertrouwd Wilt u uw teveel aan kilo's voor altijd kwijt en is uw gezondheid u meer waard dan ca. 5,- per dag? Stap overt Thesauriërschaal Website Vak: KERY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 iGemeente vraagt hulp provincie [.HnnrFamke van Loon 'ziERIKZEE - Wethouder li, geluk - Poortvliet wil in één keer de wachtlijst oplossen van recreatiewoningen, die op de nominatie staan om permanent bewoond te worden. De ge meente Schouwen-Duiveland heeft de provincie gevraagd de ze verzoeken van bewoners een- en in één keer af te hande len. In totaal gaat het volgens de wethouder om 'een paar hon derd' huizen. Ze zijn in eerste instantie als vakantiebungalow aan de rand van een dorp ge bouwd, maar de bewoners wonen er permanent. Zeker met de aankondiging van de ge meente dat zij het'scheefwonen' zowel in de kernen als op de va kantieparken gaat aanpakken, willen deze huiseigenaren de huidige situatie legaliseren. In de praktijk betekent dat, dat de recreatieve bestemming van de grond moet worden omgezet naar permanente bewoning. Maar zo simpel is het niet. Schouwen-Duiveland mag van de provincie en het Rijk niet on gelimiteerd nieuwe woningen bouwen. En ook niet zomaar via een achterdeur extra huizen voor vaste bewoning regelen. Het aantal nieuwbouwhuizen dat per vijf jaar gerealiseerd mag worden, is vastgelegd in het zogeheten contingent. Daar naast mogen per jaar volgens Geluk 'ongeveer twintig huizen' omgezet worden van recreatie ve naar permanente bewoning, zonder dat de gemeente gekort wordt op dat aantal nieuw te bouwen huizen. Om de zoveel tijd wordt daarom voor kleine groepjes woningen de bestemming omgezet. Zo hebben Gedeputeerde Staten deze week de planologische aanpassing van zeven bunga lows langs de Bremweg, Duin weg, Jonkersweegje, Lijsterweg en Elzenmeet in Renesse goed gekeurd. Aan de ene kant is wet houder Geluk tevreden met deze omzetting, maar anderzijds lig gen er nog veel gelijksoortige verzoeken te wachten op afhan deling. Maar die kan nog niet plaatsvinden omdat er een maximum aantal per jaar is af gesproken. De gemeente wil daarvan af door in één keer die hele wacht lijst van verzoeken weg te werken. Geluk heeft aan gede puteerde H. van Waveren (volkshuisvesting) gevraagd voor deze opschoning 'één keer een bepaald contingent te ge ven'. Is die bulk weggewerkt, dan wil de gemeente met de pro vincie een 'nul-situatie' afspre ken. De bewoners en de gemeen te zijn daarbij gebaat omdat recreatieve bewoning in de dor pen zo steeds verder wordt te ruggedrongen. „Want het moet duidelijk zijn dat deze omzet tingen niet op de vakantiepar ken zijn", benadrukt de wet houder. Of de gemeente ook financieel gezien garen spint bij de eenma lige, massale omzetting valt nog te bezien. Meer vaste bewoners betekent dat Schouwen-Duive land een hogere jaarlijkse uitke ring krijgt uit het Gemeente fonds. Daarnaast stijgt volgens D. de Jonge van de gemeente de waarde van een huis, waarin permanent gewoond mag wor den. De gemeente kan zodoende meer geld via de onroerend- zaakbelasting incasseren. Toch verwacht De Jonge niet dat Schouwen-Duiveland er erg veel wijzer van wordt. Eigena ren van recreatiewoningen be talen nu forenzenbelasting. Na omzetting vervalt die. De Jonge: „De forenzenbelasting is op Schouwen-Duiveland vrij hoog. Als die vervalt kost het de gemeente meestal meer geld dan dat de omzetting oplevert." Aan de Duinweg in Renesse mag een aantal vakantiebungelows permanent bewoond worden. foto Marijke Fokertsma iGOES - Een kat uit Goes wilde ■dinsdagnacht op stap. Het dier Ikwam echter klem te zitten tus- [sen een tuimelraam en een ko- Izijn. [Agenten probeerden tevergeefs kat terug te duwen met een Iragebol. Het lukte de brand- Iweer om via een ladderwagen het beest te bevrijden. Advertentie met 100 marktkramen en bekende standwerkers De deelnemers aan het kinderprogramma mochten zich héél even burgemeester wanen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Schatten bekijken, een film over ridders, levend schaak en je eigen wapenschild maken. Dat en meer stond gisteren op het programma van het eerste kinderprogramma in een reeks van vijf in het Stadhuismuseum aan de Meelstraat in Zierikzee. De jeugdige ridders en jonkvrouwen mochten ook héél even burgemeester zijn. De ridders struikelden bijna over hun zwaarden en de jonkvrouwen hadden zichtbaar moeite met hun lange ge waad. Maar dat deed niets af aan het enthousiasme waarmee de kinderen zich in middeleeuwse sferen wierpen. Het programma dat zij voorgeschoteld kregen stond geheel in het teken van (familie)wapens en wapenschilden. En die zijn er heel wat in het karakteristie ke stadhuismuseum. „Het begint in de Vierschaar met de wa pens van de dorpen", vertelt museum medewerkster Minke van Meerten. „En elders in het museum zijn nog meer wa penschilden te vinden. De wapen schilden voerden de kinderschaar ook naar de monumentale burgemeesters kamer. Daar mochten ze zichzelf héél even burgemeester voelen achter het grote bureau. „En zo hopen we de kinderen spelen derwijs vertrouwd te maken met het museum", zegt Van Meerten. Vorig jaar werd het kinderprogramma in het Stadhuismuseum bij wijze van experi ment voor het eerst door de eigen muse foto Marijke Folkertsma umsuppoosten verzorgd. Dat is goed bevallen. „Het is erg leuk om te doen en het thema wapenschilden leent zich hier erg goed voor. De kinderen zijn er door geboeid en leren ook meteen goed kijken. En ze vinden het prachtig om hun eigen familieschild te maken." De verkleedkleren zijn ook dit jaar weer beschikbaar evenals de zwaarden, mutsen en andere attributen voor rid ders en jonkvrouwen. Er zijn nog kin derprogramma's op woensdag 16 juli (13.30-16.00 uur) en woensdag 23 en 30 juli en 6 augustus (9.30-12.00 uur). Advertentie Miljoenen mensen in de wereld gingen u voor! Bel nu: 0113-383484 of b.g.g. 0113-320204 en maak vandaag nog een afspraak, dan kunt u morgen starten. Advertentie P LA NET There's more to explore Meld u vóór 31 augustus 2003 aan voor een Basic-, Plus-, of 128/-abonnement van Planet Internet en u krijgt gratis de Trust 350FS Powerc@m Flash: een digitale fotocamera, filmcamera en webcam in één! Dankzij onze gratis E-mail Vertiuisservice is overstappen ook heel eenvoudig. Bovendien krijgt u 3 maanden gratis E-mail Virusscanner en 10 uur internetten zonder telefoonkosten. Ga naar www.planet.nl/zomeractie of Primafoon, Dixons, Dynabyte, Tell Me of Bruna. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Stadhuismu seum Zierikzee heeft een zilve ren brandewijnkom uit de vroe ge achttiende eeuw aangekocht. Volgens conservator P. Priester gaat het om een belangrijke aanwinst. Het gebruiksvoor werp is gemaakt door een Zie- rikzeese zilversmid uit die pe riode, te herkennen aan de stadskeur in de vorm van een gekroonde 'Z'. Zierikzee kende indertijd een vooraanstaand goud- en zilver- smedengilde, dat redelijk pro ductief moet zijn geweest. Van dit stukje roemruchte verleden zijn echter nog maar weinig sporen overgeleverd, aldus Priester. De kom is tussen 1700- 1725 door een onbekende Zie- rikzeese gildemeester gemaakt. Zijn meesterteken is vergeleken met andere zilveren voorwerpen in bezit van het Stadhuismuse um, maar komt daartussen niet voor. Omdat ook het archief van het gilde verloren is gegaan, zal worden geprobeerd via andere bronnen de identiteit van de maker te achterhalen. Priester hoopt dat ook ooit kan worden aangetoond of de kom met een speciale reden is gemaakt en wie De kom is gemaakt door een Zierikzeese zilversmid en te herkennen aaan de stadskeur in de vorm van een gekroonde 'Z'. foto Marijke Folkertsma de eerste eigenaar (waarschijn lijk een Patriciër) was. Het voorwerp draagt behalve de kenmerken van Zierikzee en de gildemeester ook andere ver sierselen. In de bodem is een tulp te zien. De sierlijke oren to nen de afbeelding van een vrouwenbuste en honden. Dat verwijst mogelijk naar een ge boorte, ter ere waarvan de brandewijnkom zou kunnen zijn gemaakt, denkt Priester. De betekenis van de honden ont gaat hem al houdt de museum conservator er rekening mee dat het de lievelingen van de vrouw in kwestie waren. De aankoop werd mogelijk ge maakt dankzij de hulp van een 'vriend' van het museum, aldus Priester. Hij zag de kom vorig jaar op de zomertentoonstelling van Tessa Braat in Zierikzee, waar ook een aantal voorwer pen uit divers particulier bezit te koop wordt aangeboden. Om dat de gemeente op dat moment niet direct kon beschikken over de gevraagde 7900 euro, kocht de begunstiger de kom voor de gemeente met de intentie deze in een later stadium door te verko pen voor hetzelfde bedrag. Tus sentijds werden het Prins Bern- hard Cultuurfonds Zeeland en de Stichting Dr. Hendrik Mul- ler's Vaderlandsch Fonds be reid gevonden ieder tweedui zend euro beschikbaar te stellen voor de aankoop. De gemeente heeft het resterende bedrag be taald. Het Stadhuismuseum beschikt over een tiental bijzondere Zie rikzeese zilveren voorwerpen. Het pronkstuk is een Thesau riërschaal uit 1580, gemaakt ter gelegenheid van het einde van het Spaanse bezet van Zierik zee. De schaal is tevens één van de oudste zilverstukken van Zeeland, aldus Priester. De brandewijnkom heeft een plaats gekregen temidden van die collectie en is daarmee weer terug op het oude nest. Tot 1812 was de keurkamer van het gilde in het stadhuis ondergebracht. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schouwse dorpshuizen moeten digitale ontmoetingsplaatsen worden. Om dat te bewerkstelligen komen in alle zeventien dorps huizen computers met een in ternetverbinding te staan. De gemeente wil daar bijna twee ton voor uittrekken. Het is de bedoeling dat het project in 2004 gerealiseerd wordt. Het project - door de gemeente aangeduid als digitalisering van de dorpshuizen - past naar het idee van het burgemeester en wethouders uitstekend in de doelstellingen van de sociale structuurschets Schouwen- Duiveland: verbetering van communicatie tussen burger en overheid en multifunctio neel gebruik van de dorpshui zen. Door middel van een digitaal in formatie- en communicatie- punt in een dorpshuis kan de ge meente wat dat betreft twee vliegen in één klap slaan. De ge meente kan informatie spuien en burgers die ideeën hebben over hoe het beter kan kunnen hun plannen kwijt. En de func tie van het dorpshuis als tref punt voor jong en oud wordt er door versterkt. Een internetverbinding leent zich voor meer dan alleen het via de digitale snelweg vergaren van informatie. De gemeente ziet tal van mogelijkheden, zo als bestelservice voor winkels en apotheken. Ook tot de mo gelijkheden behoort een digi taal spreekuur van welzijnsin- stellingen, thuiszorg en politie. De vakbond kan via elektroni sche weg hulp geven bij het in vullen van de belastingopgave en een interactief vragenuurtje met bestuurders is ook moge lijk. Daarnaast kunnen burgers hun klachten over bijvoorbeeld het onderhoud van het dorpsplant soen of ander gemeentelijk groen via de computerverbin ding kwijt. Ook ziet de gemeen te mogelijkheden voor een zoge noemde plaza - een digitaal plein - waar bijvoorbeeld oude ren met elkaar en met voor hen belangrijke organisaties in con tact kunnen komen. Verschillende dorpen op Schou wen-Duiveland hebben inmid dels een eigen website. De gemeente hoopt dat de verstrek king van computers meer dor pen stimuleert een eigen site te maken. Het is de bedoeling dat in elk van de zeventien kernen met een dorpshuis maximaal twee computers met internet verbinding worden geplaatst. De eenmalige lasten daarvan worden geraamd op 192.000 eu- Advertentie GROOT DEEL LANGE DELH 16 MIDDELBURG door Marcel Modde ZIERIKZEE - Elf 'wereldmei den' van Schouwen-Duivelknd spelen de hoofdrol in een kopte film over de situatie waarin vluchtelingen van hun leeftijd verzeild raken. De geënsceneer de presentatie is bedoeld om de positie van de meiden en hun onzekere toekomst in Neder land bespreekbaar te maken, al - dus J. Stein van het sociaal-cul tureel werk (SCW) De Lichtboei in Zierikzee. Het SCW heeft opdracht gege ven tot het maken van de film als tegenwicht voor het aange scherpte asielbeleid in Neder land. De daarmee samenhan gende verharding van de maatschappij heeft volgens Stein directe invloed op de leef wereld van de vluchtelingen- meiden. „Ze worden soms op school gepest, maar raken ook het zicht op hun eigen toekomst kwijt. Wat we hiermee voor de meiden zelf en de mensen daar omheen willen zeggen is: de we reld heeft invloed op jou, maar jij hebt ook invloed op de we reld." De meisjes in de film zijn dertien tot zestien jaar. Twee zijn Ne derlands, de anderen komen uit Congo, Syrië, Somalië en Soe dan. Drie van de vluchteling- meiden wonen in het asielzoe kerscentrum, de vier anderen hebben een verblijfsstatus. Filmmaakster Ros Prager is op zoek gegaan naar hun eigen identiteit hun verlegenheid of juist hun stoerheid. Het doel is lzichtbaar te maken welke band ze onderling hebben opge bouwd, ondanks hun verschil lende achtergrond en cultuur. De ongeveer tien minuten du rende film wordt in eerste in stantie in eigen kring vertoond. Nadien is het de bedoeling de vertoning ook aan te bieden aan basisscholen, dorpshuizen en welzijnsinstellingen. De film is in één dag opgenomen op Neel- tje Jans en bij Burghsluis. Advertentie voor activiteiten, tentoonstellingen en kijk op vyww.drukkeriimiddelburg.nl Winkel iBeeld Geluid Hij loopt rond met een pro bleem van opvoedkundige aard, die Goesenaar. Zijn dochter heeft onlangs met prachtige cijfers een oplei ding afgerond en ze is ook pas achttien jaren geworden. Een moment dus om te jube len en om te gaan leren auto rijden. De vader vraagt zich nu af wat pedagogisch het meest verantwoord is: de zware gang naar het rijbewijs com pleet uit het ouderlijk budget te bekostigen of haar een deel voor eigen rekening te laten nemen. Als hij even nadenkt, kan het niet ingewikkeld zijn. Hij was dezer dagen samen met zijn levensgezellin bij de diploma-uitreiking en zij zwollen van trots toen ze van bevoegde zijde over hun dochter hoorden meedelen dat die tot het benijdens waardige mensentype be hoort dat geen problemen zoekt, maar oplossingen vindt. Hij zal dus spoedig beseffen dat hij het oordeel over de fi nanciering van het rijbewijs aan zijn dochter moet overla ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33