I! Crematorium Middelburg moet regels voortaan strenger naleven Delta neemt waterzuivering Schiphol over PZC Klokgelui klinkt weer vanaf begraafplaats Sinoutskerke Jaar in beeld in Grote Kerk Veere Bewoners langs spoor Z-Beveland verenigen zich Minister beducht voor gevolgen doorspoelen Zoommeer 1 bl3 Concert Concordia Havendagen Kortgene Doseerinstallatie speelt op Celstraf voor uitkeringsfraude Brandweer bevrijdt kat uit raam Fransen zijn rijbewijs kwijt Fusie stichtingen kinderopvang Circus Rommelmarkt agenda donderdag 10 juli 2003 Geen geld Keuze Werkgroepen pzc Veerman verbiedt zoetwaterproef Hoor Ben Jansen GOES - De doorspoelproef in het Volkerak-Zoommeer om de overlast door blauwalgen te be strijden, is van de baan. Minis ter C. Veerman van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwali teit geeft er geen toestemming voor. Hij is beducht voor de ge volgen van de lozing van grote hoeveelheden zoet water uit het Volkerak-Zoommeer op de Wes- terschelde. In een verklaring van het minis terie staat dat de doorspoel proef voor deze zomer niet doorgaat. Uit het argument daarvoor (dat 'de kans groot is dat veel nadelige effecten voor de natuur in de Westerschelde optreden') kan worden afgeleid dat een zelfde aanvraag voor volgend jaar evenmin kans heeft te worden gehonoreerd. Eijkswaterstaat wilde de door spoelproef uitvoeren om na te gaan of de ontwikkeling van de blauwalg hiermee valt te beteu gelen. De combinatie van een lange verblijf stij d van het water in het meer en de hoeveelheid meststoffen die onder meer via de West-Brabantse rivieren bin nenkomen, is de voornaamste oorzaak van de algenbloei. De alg scheidt giftige stoffen af, waardoor vorig j aar vij f duizend vogels zijn omgekomen. Ook is in delen van het gebied de afge lopen jaren menigmaal een zwemverbod ingesteld. De blauwalg veroorzaakt verder stank wanneer dikke lagen zich ophopen en afsterven. Het was maar de vraag of het Volkerak-Zoommeer bij wijze van proef kon worden doorge spoeld. Voorwaarde zou zijn dat de Rijn en de Maas voldoende hoge afvoeren hebben om bij de Volkerakdam water vanuit het Hollands Diep in te laten en via de Bathse Spuisluis - in een hoe veelheid van 125 kubieke meter per seconde - op de Westerschel de te laten komen. Zulke hoge rivierafvoeren zijn 's zomers al lerminst zeker. Tegen de doorspoelproef is be zwaar gemaakt door onder meer natuurorganisaties en de ge meente Reimerswaal. Rijkswa terstaat wil binnenkort met te genstanders overleggen over wat er nu moet gebeuren om het Volkerak-Zoommeer gezonder te maken. Herstel van de ver binding tussen het gebied en de Oosterschelde wordt allerwege als een duurzame oplossing voor het blauwalgenprobleem beschouwd. De kwestie is dat daar voorlopig nog geen geld voor beschikbaar is. A. van der Wees van Rijkswater staat Zeeland: ,,Je zou, vooruit lopend op het herstel van het door Gerard Montsma MIDDELBURG - Het cremato rium in Middelburg moet de gel dende procedures zorgvuldiger uitvoeren. Verder zal het perso neel de mogelijkheid krijgen om de identiteit van een overledene te controleren als deze niet dui delijk is. Het college van B en W reageert met deze maatregelen op de eis van het Openbaar Mi nisterie om vóór 1 november de procedures aan te passen. Als de gemeente slaagt in die opzet, ziet het OM af van verdere ver volging. Justitie heeft besloten de zaak rond de verwisseling van twee overledenen in het crematorium te laten rusten, hoewel uit het politieonderzoek bleek dat er slordig was omgegaan met de registratie van de lichamen. Een personeelslid van het cremato rium heeft verklaard dat hij er niet zeker van was dat er op een van de kisten wel een sticker met een registratienummer stond. Verder verklaarde hij dat het registratienummer van de andere kist los bij de documen ten zat en niet op de kist. De offi cier van justitie concludeerde vervolgens dat de bepalingen van de Wet op de Lijkbezorging niet goed waren nageleefd en bepleitte een striktere naleving. Op 24 april van dit jaar werden de lichamen van een 92-jarige man uit Koudekerke en een 73- jarige man uit Veere verwisseld. Twee dagen later, bij de uitvaart van de Koudekerkenaar, werd de verwisseling ontdekt. Vol gens de wet moet op de lijkkist altijd een registratienummer worden vermeld. De beheerder van het crematorium moet dat controleren. Er mag nooit tot verbranding of begraving wor den overgegaan vóórdat de hou der van het crematorium of be- door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De divisie water van Delta, energiebedrijf Essent en afvalinzamelaar Van Gansewinkel nemen de afval waterzuivering, de levering van gas en elektriciteit en de inza meling van afval over van Schiphol Utility Services. Ver der gaan de bedrijven nauw met de luchthaven samenwerken op het gebied van netwerkbeheer. De directies van de betrokken bedrijven en de Schiphol Group hebben daarover gisteren over eenstemming bereikt. De over dracht van de betreffende acti viteiten gebeurt in de loop van het jaar. Schiphol Utility Services (SUS) is het onderdeel van Schiphol Group dat op de luchthaven verantwoordelijk is voor onder meer de levering en het trans- redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 j 4460 AA goes I Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat centrale redactie utationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl port van gas en elektriciteit, het transport van (vuil) water, de afvalinzameling en voor de sneeuw- en gladheidsbestrij- ding. De directie van Schiphol Group heeft vorig jaar laten onderzoe ken of het zinvol was om als re latief kleine speler op deze markten die taken zelf te blijven uitvoeren, ze te verkopen of sa menwerking te zoeken met een andere partij. Uitkomst van dit onderzoek was, dat de levering van gas en elektriciteit, de inza meling van afval en de afvalwa terzuivering het beste konden worden verkocht. En dat voor het transport via al bestaande luchthavennetwerken van gas, water, elektra en vuil water een strategische samenwerking de beste optie was. In de afgelopen maanden is ge zocht naar een of meer partijen die de activiteiten wilden over nemen en die ook bereid zijn tot samenwerking bij het instand houden en verder uitbreiden van de netwerken voor gas, elektra, water en vuil water op Schiphol. Iets minder dan de helft van de 75 medewerkers van SUS krijgt te maken met de verkoop van activiteiten. Zij hebben de keu ze om voor Delta, Essent of Van Gansewinkel te gaan werken of om bij Schiphol Group in dienst te blijven. Een aantal medewer kers van SUS wordt tij delij k ge detacheerd bij Essent. Volgens Delta-woordvoerder M. van Zuilen is nog niet duide lijk hoeveel mensen voor Delta kiezen. Volgens haar is het in de nabije toekomst voor Delta-me dewerkers ook mogelijk te solli citeren naar een functie bij de waterzuivering op Schiphol. Schiphol Utility Services be schikt op Schiphol-Oost over een zuiveringsinstallatie voor afvalwater. Verder beschikt SUS over twee vuilniswagens. Deze gaan over naar Van Ganse winkel en Delta. Het eigendom van de transport netwerken voor gas, elektrici teit, water en vuil water op het luchthaventerrein blijft bij Schiphol Group. Met de huidige klanten van SUS sluit Delta voor de afvalwaterzuivering lo zingsovereenkomsten estuariene karakter van het Vol- kerak-Zoommeer kunnen den ken aan een geleidelijke verzil- ting door water vanuit de Oosterschelde via de Bergse Diepsluis en de Krammerslui zen in te laten. Maar dat heeft dan weer consequenties voor de zoetwatervoorziening voor de landbouw en voor andere zoet waterorganismen. Bovendien moet je in dit soort situaties al tijd oppassen voor gelaagdheid in het water, waardoor diepere gedeelten zonder zuurstof ko men te zitten." In het overleg over de aanpak van de blauwalg kan volgens Van der Wees ook een ander doorspoelscenario aan de orde komen. graafplaats de identiteit van de overledene heeft vastgesteld met behulp van de registratie nummers en bijgevoegde docu menten. Bij twijfel vindt er een identificatie plaats in aanwe zigheid van twee bekenden van de overledene. Overtreding van deze wetsbepaling is strafbaar en de gemeente, de beheerder van het crematorium, kan hier voor uiteindelijk strafrechtelijk aansprakelijk worden gesteld. De schikking tussen OM en ge meente is voor officier van justi tie L. Boogert geen ongebruike lijke oplossing. „Men moet de aanscherping van de gemeente lijke verordening zien als een sanctie." Volgens Boogert treft het crematorium geen blaam. „De fout ligt in het voortraject en zeker niet bij het crematori um. Die fout valt buiten het strafrecht. Ik kan in deze zaak niemand voor het hekje roe pen." THOLEN - Muziekvereniging Concordia uit Tholen geeft mor gen een concert. Het jeugdorkest, de harmonie en de slagwerkgroep treden op. Allemaal bij elkaar vormen zij aan het eind van de avond een orkest van ongeveer honderd muzikanten. De muziekstijl va rieert van Caribisch tot blues. Het optreden begint om 19.30 uur op de Kaaij in Tholen. KORTGENE - Hoogtepunt van de Havendagen in Kortgene is dit jaar een playbackshow. Ie dereen mag gratis meedoen op vrijdagavond 11 juli en heeft kans op een van de vele prijzen. De Havendagen vinden plaats vanaf vandaag tot en met zon dag. De festiviteiten beginnen met een disco op donderdag avond. Deze show met zangeres Albertina is vrij toegankelijk voor iedereen die ouder is dan vijfentwintig jaar. Zaterdag is er braderie; voor de kinderen treedt om 13.00 uur een clown op. Het centrum van deze en de andere activiteiten is een grote tent op het Haventerrein. Voorzitter K. van der Maas van de dorpsraad (links) en wethouder F. Tollenaar kijken toe terwijl de nieuwe klok op de begraafplaats in Sinoutskerke wordt ingeluid. foto Mechteld Ja nsen door Marjolein Verbruqgen SINOUTSKERKE - De herin gerichte begraafplaats in Si noutskerke is gistermiddag opgeleverd met de ingebruik name van een klokkenstoel met luidklok. De wethouders F. Tollenaar en A. van Opdorp waren aanwezig. De heer E. Planteydt woont tegenover de begraafplaats van dit dorp in de gemeente Borsele. Hij opperde enige ja ren geleden het idee voor de klok. „Het onzichtbare deel, een kuub gewapend beton, hebben we met bewoners op een koude dinsdagmorgen on der de grond gestopt", vertel de hi jHet zichtbare deel is ge plaatst door de gemeente. Voerman L. Elenbaas mocht namens de gemeente de klok aanzwengelen. Voor de eerste keer in bijna een eeuw was hiermee gelui te horen in het dorp. De klok staat op de hoogste plaats in Sinoutsker ke. De begraafplaats heeft sinds 1906 geen klok meer. In dat jaar is de in slechte staat verkerende kerk afgebroken. „De nieuwe klok is kleiner dan die uit 1743, maar deze doet het verleden eer aan", volgens Tollenaar. De herinrichting van de be graafplaats is voltooid in het voorjaar. De omheining is ge schilderd, het toegangshek vervangen en de beplanting aangepast. Ook is er een aan tal urnkelders aangebracht. door Ab van derSluis VEERE - Een historisch docu ment, waarin de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelo pen jaar zijn samengebracht. Met die woorden opende burge meester A. de Bruijn van de ge meente Veere gisteravond de World Press Photo tentoonstel ling in de Grote Kerk te Veere. De expositie bestaat uit enkele tientallen foto's, waaronder die van winnaar Eric Grigorian. Hij fotografeerde een jongen die rouwt bij het graf van zijn vader na een aardbeving in Iran. De prestigieuze fotowedstrijd is in meer dan 38 landen en op tachtig plaatsen te zien, waar onder Hong Kong, New York en tot en met 3 augustus in Veere. De reizende tentoonstelling wordt gezien als de belangrijk ste wedstrijd op het gebied van professionele fotojournalistiek. Persfotografen, fotopersbu reaus, kranten en tijdschriften uit alle windstreken van de we reld zenden materiaal in. foto Ruben Oreel GOES - Zelfs nu het waterschap de doseerinstallatie aan de Verbartelweg in Goes definitief in de ban heeft gedaan, blijft hij voor problemen zorgen. Gisteren sprongen de verkeers lichten bij de installatie door nog onbekende oorzaak opeens op rood. Overigens zonder dat de roadblocks omhoog kwa men. Sommige mensen waagden het om door te rijden, maar anderen bleven keurig voor het rode licht wachten, waardoor lange rijen ontstonden. Na ongeveer een half uur was het pro bleem verholpen en waren de verkeerslichten weer uitgescha keld. Het waterschap heeft contact opgenomen met de leverancier van de installatie om te voorkomen dat het probleem zich op nieuw voordoet. MIDDELBURG - Een 57-jarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg voor uitkeringsfraude veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de man tussen 1999 en februari vorig jaar in zijn gemeente vals heid in geschrifte had gepleegd door op het formulier wacht geldenuitkering geen inkomsten uit arbeid te vermelden en verder gegevens te verzwijgen die van belang zijn voor de uit kering van ziekengeld. GOES - Een kat uit Goes wilde dinsdagnacht op stap. Het dier kwam echter klem te zitten tussen een tuimelraam en een ko zijn. Agenten probeerden tevergeefs de kat terug te duwen met een ragebol. Het lukte de brandweer om via een ladder wagen het beest te bevrijden. De bewoonster kwam op dat moment thuis; zij zou met haar huisdier naar de dierenarts gaan. BORSSELE - Twee Franse bestuurders (34 en 38) moesten woensdagnacht in Borssele hun rijbewijs afstaan. De politie constateerde bij een blaastest op de Hollepoldersedijk dat zij te veel alcohol haddem gedronken. Beiden kregen een proces verbaal. KRUININGEN - De fusie van de Stichting Peuterspeelzalen Reimerswaal (SPR) en de Stichting Kinderopvang de Beve- landen (KdB) is vanaf 1 januari 2004 een feit. De besturen van SPR en KdB tekenden onlangs het voorstel hiervoor. De sa mensmelting is volgens de stichtingen vooral nodig om de or ganisatie aan te passen aan de eisen van deze tijd. Daar horen professionele leidsters bij. Nu werken de peuterspeelzalen in Reimerswaal voornamelijk met vrijwilligers. Van de grotere groep leidsters na de fusie hebben ouders en kinderen direct profijt omdat vervanging makkelijker te re gelen is. Minder aantrekkelijk voor sommige ouders is de in komensafhankelijke bijdrage. Volgens directeur E. Brand hanteert KdB die bijdrage sinds dit jaar ook in Reimerswaal. De opvang werd daar eerst betaald uit subsidies van de ge meente. Door de fusie gaan geen arbeidsplaatsen verloren en het aantal peuterspeelzalen blijft gelijk binnen Reimerswaal. Rilland krijgt in september wel een extra kinderdagverblijf. Dit dagverblijf met ook buitenschoolse opvang is in aanbouw naast basisschool De Wiekslag. Het fusietraject loopt sinds 2001. KdB breidde eind 1999 uit door samen te gaan met de Stichting Peuterspeelzalen Goes. door Rob Paardekam l KAPELLE - Aanwonenden yan de spoorlijn op Zuid-Beveland hebben zich gisteren officieel verenigd. In de Caisson in Ka- pelle besloten ze tot de oprich ting van BAS. Dat staat voor Belangenbehartiging Aanwo nenden Spoorlijn. Ook andere namen als 'spoor loos', 'spoor weg' en 'dwarslig gers' passeerden de revue, maar de meeste toekomstige leden van de vereniging waren het er over eens dat beter een serieuze naam kon worden gekozen. Er werden ook vijf bestuursleden gekozen die op korte termijn zullen bekijken wie welke func tie gaat vervullen. Bob Eefting en Peter Wijn uit Goes, Jaap Bruggeman en Theo Richel uit Kapelle en Peter Gruijters uit 's-Heer Arendskerke zijn voorlopig de vijf bestuurs leden. Initiatiefnemer Richel consta teerde gisteren dat Reimers waal niet goed is vertegenwoor digd. Wellicht heeft dat te maken met het feit dat in Krab- bendijke geprobeerd is zelf een belangengroepering op te zet ten. Toch wil de gisteren in het leven geroepen vereniging ook OUD VOSSEMEER - Het Magie Circus treedt op 14 juli op in Oud Vossemeer. In het circus staan elk j aar ande re artiesten. Dit keer zijn onder anderen een goochelaar, jong leurs en een clown te zien. Het optreden vindt plaats in de tent op het Trapveld aan de Patrij- zenweg. GOES - Het Leger des Heils or ganiseert zaterdag 12 juli en dinsdag 15 juli een overdekte rommelmarkt in de meubelhal in de Leliestraat in Goes. Tijdens de markt zijn ook de winkels voor meubels en kle ding open. De opbrengst is voor een project in Tsjechië. De markt is zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur en dinsdag van 09.00 tot 15.00 uur open. graag Reimerswaal tot haar ge bied rekenen. De gisteren gekozen bestuur ders moeten snel aan de slag, want de vereniging dient nog vóór het eind van de maand haar zienswijze over de Sloelijn in te dienen. Overigens werd aan de toekomstige leden nadrukkelijk geadviseerd om ook persoonlijk een inspraakreactie te sturen. Voor hen zal een concept-tekst worden gemaakt. Het bestuur zal er verder zorg voor dragen dat de vereniging wordt geregistreerd bij de Ka mer van Koophandel en dat an dere formele zaken worden afgehandeld. De bestuurders zullen worden bijgestaan door twee werkgroepen die gisteren werden geformeerd. Eén daar van houdt zich bezig met juridi sche zaken, de andere wint in formatie in over de technische aspecten. Volgens Richel hebben inmid dels 15 0 mensen zich aangemeld bij de vereniging in oprichting. Wie dat nog wil doen kan e-mai- len naar theo@richel.org. De vereniging lanceert binnenkort ook een website. De contributie werd bepaald op 25 euro per lid per jaar. „Als we dat niet kun nen opbrengen, moeten we hier niet eens aan beginnen", con stateerde een man in de zaal. Kennelijk was iedereen het met hem eenswant niemand protes teerde. Overigens waarschuwde Richel dat er wel eens een nieuw beroep op de mensen kan wor den gedaan als er een advocaat moet worden ingeschakeld. STREEKACTIVITEiTEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur: Line Dance door Country Club The Southern Riders; Wijkgebouw Jan Lig- thart, 19.00 uur: Technika 10 voor meis jes van 10t/m 12jaar; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KORTGENE - Haventerrein: Havenda gen, 21.00 uur: 25+ discoshow; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur; Biljartcompetitie senio ren;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29