PZC The Glory Gospel Singers I t B r donderdag 10 juli 2003 Woven Hand is donker en sprookjesachtig ZONDAG MAANDAG Luctor et Emergo DINSDAG 1 WOENSDAG Sim Bolus s Het trio 16 Horsepower, met vooraan David Eugene Ed wards. fotoGPD David Eugene Edwards staat bekend als de myste rieuze en charismatische zan ger van 16 Horsepower. Woven Hand is zijn soloproject en staat qua teksten niet ver van zijn hoofdband; religieus tot op het bot en nog dieper dan Nick Cave. Edwards zwerft al weer bijna tien jaar de wereld over met zijn folkpop en wint elk optre den aan fans door zijn vertwij felde teksten over geloofsza ken, zijn vurige manier van gitaarspelen en zijn klagende stem die door merg en been gaat. Woven Hand is trouwens wel een stuk ingetogener dan 16 Horsepower en min of meer ge boren uit noodzaak. De andere bandleden van 16 Horsepower hebben allemaal nog een baan naast het bandje en Edwards niet. Hij maakt muziek en mu ziek zal hij maken, want zijn familie moet natuurlijk wel kunnen eten. En dus besloot hij om een soloplaat te maken tijdens het 'sabbatical year' van 16 Horsepower om zo doende toch een beetje zijn bankrekening te blijven spek ken. Inmiddels is de tweede plaat uit, getiteld Blush Music, en tourt hij opnieuw alsof zijn le ven ervan afhangt. De basis voor de plaat is de soundtrack bij een balletvoorstelling die Edwards maakte voor de Belg Wim Vandekeybus. Thuisgeko men van dat project bewerkte hij die nummers tot het tweede Woven Hand-album. Edwards wil niemand iets op dringen, maar dat hij een aan hanger van de bijbel is, schuift hij niet onder stoelen of ban ken. Hij laat je vrij om te kie zen voor de teksten, de muziek of allebei. Live valt er voor de toeschouwer echter weinig te kiezen, want het is een genot om de multi-instrumentalist aan het werk te zien en lastig om niet meegezogen te worden in de trance van zjjn sprookjes achtige muziek.' Woven Hand is döftker, bij vla gen zelfs erg somber. Een goed voorbeeld is zijn interpretatie van Bill Withers' Ain't no sun shine when she's gone, dat hij op het eerste album Woven Hand zette. Zijn versie klinkt nog wanhopiger en duisterder dan het origineel. Donkerder dan de muziek van Woven Hand kan een mens zich eigenlijk niet voelen. En toch schijnt er ergens een licht, want David Eugene Edwards is geen depressieve eenling. Hij is een kunstenaar, die toevallig de duistere kant van het leven vertolkt. Woven Hand treedt vrijdag avond op tijdens het Cactusfes tival in Brugge. AedO kleurt de traditie i Het kan snel gaan in de muziekwereld. De jon gens van de Vlaamse folk groep AedO weten daar in middels alles van. Eerst ga je nog met pa en ma mee naar alles wat naar volksmuziek en folk ruikt en voordat je het weet sta je zelf op het po dium. Niet zomaar een ach teraf zaaltje of een klein po dium in een hoekje van het festivalterrein, maar op het grote hoofdpodium van fes tivals van naam: Dranouter, Gentse Feesten, Folkwoods. De jongste was nog maar 14 jaar, de oudste net 18. Van een eerste mini-cd gingen er al snel honderden over de toon bank en met de eigen compositie Experior scoorden ze zelfs een iets meer dan bescheiden hit in België. De volksmuziek tussen hiphop, dance en andere moder niteiten. ,,We spelen volgens de tradities van de volksmuziek, maar vullen dat op onze manier in", verklaart doedelzakspeler Willem Petersborg van AedO het eigen geluid. Muziek die dus uitstekend past in de eigentijdse traditie waar het muziekfesti val Pastorale in Nisse op mikt. De volksmuziek kregen alle 6 muzikanten van AedO met de paplepel ingegoten. Het zijn stuk voor stuk de zonen van mu zikanten die in groepen als As- hels en Hydra sinds lang het Belgische, Franse en Neder landse folkcircuit afstruinen. De kinderen gingen vaak mee, hoorden dus alle stijlen, uitwas sen en tradities die er in dat cir cuit aan bod kwamen en kenden AedO met (vlnr) Jonas De Meester (akoestische en elektrische gitaar), Klaas Keymolen (diatonisch ac cordeon), Koen Danhieux (drums, percussie), Willem Petersborg (doedelzak, gaïta en fluiten) en Pieter De Meester (altsaxofoon). Tim Janssens (bas) staat niet op de foto. foto Hans Capelle het bijbehorende instrumenta rium zoals andere kinderen hun lego of playstation. Het klikte dan ook meteen tijdens een mu- ziekstage in 1999 in het Belgi sche Gooik waar ze allemaal aan meededen. „We vormden eigenlijk al direct een groep. Volksmuziek had ons bij elkaar gebracht en die ken nis konden we eindelijk zelf in de praktijk brengen. Vrij snel groeide daar ook een eigen ge luid uit. Een mix van traditie en eigen voorkeuren. We schreven ons in voor een wedstrijd, won nen de eerste prijs, mochten een cd opnemen en rolden zo van het één in het ander", vertelt Wil lem. Ze gingen mee op een klei ne tournee als voorprogramma van het gerenommeerde Kadril, vielen op en stonden enkele maanden later al op het f olkf es- tival van Dranouter. Ook daar viel AedO op door een frisse kijk op de traditionele volksmuziek. Willem Petersborg: „Blijkbaar kunnen we door ieders inbreng nieuwe accenten leggen in die traditionele muziek. We kijken daarbij niet alleen naar de volksmuziek, maar zijn bijna van nature geïnteresseerd in veel muzieksoorten, van klas siek tot rock. Juist die inbreng zorgt voor het plezier dat we aan muziek maken beleven. Sinds AedO is de vriendschap ook hechter geworden." De instrumentale bezetting van AedO is mede bepalend voor die eigen klankleur. De combinatie van bijvoorbeeld diatonische accordeon en altsaxofoon weet de jonge groep volledig te be nutten. Het is die combinatie, net als die tussen traditie en ei gentijds of tussen vrolijkheid en weemoed, die bewerkstelligen dat AedO zowel jong als ervaren klinkt. AedO treedt zaterdag op tijdens de tweede dag van het muziek festival Pastorale in Nisse (18.25 uur). Blijheid en ontroering zijn emoties die bij gospelsongs van nature heel dicht bij elkaar liggen. Al sinds 1996 komen The Glory Gospel Singers regelmatig uit New York naar Europa. Ook dit jaar zal het ensemble in ver schillende samenstellingen concerten geven en de vitaliteit van de zwarte Amerikaanse kerk in de oude wereld demonstreren. Zo zingen The Glory Gospel Singers zaterdagavond in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen evergreens als Down by the riverside, O happy day en He's got the whole world. The Glory Gospel Singers treden zaterdag op in de Sint Jacobskerk in Vlissingen, aanvang 20.00 uur. Exposities De commissie Waterlandkerkje van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken houdt deze zomer een aantal zaterda gen Kunst uit 't Kerkje. Komende za terdag betreft het foto's van Ester de Kam. De kerk is deze dag geopend van 10.00 tot 16.00 uur. In galerie Alexandra in Zierikzee hebben katten een hoofdrol. Tot en met 31 augustus staan zeven kunste naars in de schijnwerpers. Het zijn Joke Struik uit Hilversum met acryl en grafiek, Riekje Offerhaus uit Wa- geningen met onder meer penseelte keningen, Anna van der Burgt uit Eindhoven met tekeningen in olie pastel en krijt, Astrid Boterman uit Den Dungen met keramiek van kat apart, Carla Teer uit Heesch met ke ramiek met zaagselstook, Daniëlle Orelio van Schouwen-Duiveland met brons van mini tot levensgroot en Frits Frederik met metaalplastieken voor huis en tuin. De galerie is ge opend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur en op donder dag bovendien van 18.30 tot 21.00 uur. Tot en met 16 augustus exposeert Wim Zurné uit Nijmegen grafiek in Galerie 't Haentje te Paart in Middel burg. Het werk ziet er uit alsof het al tijd al bestond, fossiel, steenachtig, rafelig, bekrast en uitgebeten, als een schat uit een archeologische opgra ving. De galerie is geopend op don derdag, zaterdag enzondag van 14.00 tot 16.30 uur. In het donorcentrum van de Sanquin Bloedbank in Goes exposeert Hans Moerman tot en met 23 september een serie foto's. Voor deze tentoon stelling selecteerde hij een overzicht van ruim 20 foto's. De afgelopen jaren maakte hij vele reizen naar Azië, Zuid-Amerika en Afrika en legde zijn ontmoetingen met mens en cultuur vast op plaat. De expositie is geopend op maandag, dinsdag en donderdag van 14.00 tot 20.00 uur en op vrijdag van 12.00 tot 15.30 uur. Gedurende de hele maand juli zijn in Galerie De Praktijk in Wissenkerke aquarellen van Erik van Ommen en olieverfschilderijen van Rob van Hoek en Jean Henri Brossat te zien. De galerie is geopend op donderdag, vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Onder de titel Thema met variaties houdt Het Vlaemsche erfgoed een ex positie tot en met 25 augustus van Flip Schrameijer (Amsterdam, 1919) in de Lutherse Kerk in Groede. Het betreft schilerijen in gemengde tech nieken. De onderwerpen zijn strand en zeetaferelen met windsurfers, stil levens en portretten en figuren. De tentoonstelling is dagelijks, behalve op zondag, geopend van 13.00 tot 17.00 uur. In pizzaria Leonardo's in Scharendij- ke zijn tot en met eind augustus wer ken van Martha de Waal uit Zonne- maire te zien. Zij schildert al 25 jaar, vooral aquarel en pastel. In haar schilderijen vind je een stukje ex pressie vanuit haar gevoel terug. Ze heeft de behoefte een stukje van de werkelijkheid te schilderen. De piz zaria is dagelijk geopend van 17.00 tot 23.00 uur. Tot en met 3 augustus is de World Press Photo Tentoonstelling te be zichtigen in de Grote Kerk te Veere. Hierbij zijn ook de bekroonde foto's in negen verschillende categorieën en de Children's Award. De Grote Kerk is geopend van maandag tot en met zaterdag vanll.00totl7.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Aquarellen van Yvonne van Dam zijn tot en met 1 augustus te zien in de hal van het gemeentehuis in Kapelle. De openingstijden zijn maandag en woensdag van 09.00 tot 16.00 uur, dinsdag en vrijdag van 09.00 tot 13.00 uur en op donderdag van 09.00 tot 18.00 uur. In de H. Catharinakerk in Hengstijk is tot en met 3 augustus een bijzonde re tentoonstelling te zien, namelijk de creaties die op 28 juni zijn gemaakt tijdens het midzomerfeest onder het motto Hengstdijk in beeld. Voorts staat er werk van de beeldhouwers Chris Arts, Jan Goossen, Rob Drie huis en Ronny Ivens. De expositie is dagelijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur. ROTTERDAM Museum Boijmans Van Beuningen (Museumpark 18-20): t/m 31 dec. - PanPan. De Rotterdamse kunstenaar George Belzer transformeert oude metalen kookpannen, waterketels, opscheplepels, trechters tot poëti sche beeldende objecten; t/m 31 aug. - Ulysses verbeeld. Richard Hamil- tons illustraties bij James Joyce. De veelzijdige Britse kunstenaar Hamil ton is vooral bekend als grondlegger van de Britse Pop Art; t/m 24 aug. - David Claerbout. De jonge Belgische kunstenaar David Claerbout (1969) heeft de afgelopen vijf jaar een eigen zinnig oeuvre ontwikkeld. Binnen het circuit van 18e en 19e eeuwse kunst van het Museum Boijmans Van Beuningen toont David Claerbout een aantal grote nachtfoto's en een vi deo-installatie. Kunsthal Rotterdam (Westzeedijk 341): t/m 31 aug. - Martin Parr. Retro spectief. Honderdvijftig werken ge maakt tussen 1970 en 2002 van een van de meest invloedrijke en vernieu wende fotografen van onze tijd; t/m 7 sept. - Isamu Noguchi (1904-1988) - Sculptural Design. Een brede kijk op het oeuvre van de Amerikaanse-Ja panse kunstenaar en ontwerper. Zijn zoektocht naar een grenzeloze creatie resulteerde in een breed geschakeerd oeuvre van sculptuur, meubelont werp, productdesign, theatervorm geving, architectonische construc ties en landschapsarchitectuur; t/m 31 aug. - De blijvende verlokking. Nederlandse kunstenaars in Italië (1800-1940). De reis naar Rome werd vanaf het begin van de 19e eeuw ge zien als de ideale mogelijkheid om te opleiding te vervolmaken. De blij vende verlokking benadrukt de in houdelijke kant van de kunstwerken Verena Foster De Zwitserse Verena Förster geeft een orgelconcert. Ze werd in 1969 in München geboren en studeerde orgel enkla. vecimbel in Augsburg en Basel, waar ze aan de universiteit te. vens muziekwetenschappen deed. Ze is docente muziektheori. en orgel in St. Gallen, waar ze tevens organiste is. Haar program! ma bestaat uit werken van Bach, Homilius, Krebs en Mendels. sohn (Preludium en Fuga G dur opus 372), wat de rode draai door de hele concertserie 2003 is. Hervormde kerk, Kapelle, 20.00 uur Arjan en Fryda Huizer Arjan en Fryda Huizer geven een concert voor orgel, panfluitei synthesizer. Deze twee jonge muzikanten (20) wonen op Goeree-Overflak. kee, maar maken deze zomer een tour om hun cd te presenters die in de Nieuwe Kerk in Zierikzee werd opgenomen, met Arjan op orgel en Fryda op panfluit. In de studio bewerkte Arjan dt muziek met synthesizer. Tijdens het concert worden verschillen, de nummers van de cd gespeeld, zoals Dromen, psalm 116, Hij die rustig en stil en Hoor mijn bede. Verder wordt het Ave Verumvaa Mozart uitgevoerd en zal Arjam improviseren op het Van Dam. orgel. Grote Kerk, Tholen, 20.00 uur Veerse Scheepstuig Het Veerse Scheepstuig treedt op in het kader van de havenfeei ten. Het shantykoor uit Veere staat onder leiding van Emilia H. batchnik-Li en zingt een keur aan shanties en international! zeemansliederen. Haven, Kortgene, 12.00 uur Manhuistuin Wekelijks wordt er een concert gegeven in de Manhuistuin. De muziekvereniging ONDA uit Nieuw en Sint Joosland treedt voor het voetlicht. Het orkest verzorgt een gevarieerd program ma. Bij minder goed weer wordt uitgeweken naar de rk Mari: Magdalenakerk. Manhuistuin, Goes, 12.30 uur Nieuw talent In het kader van de Aardenburgse zomerkunsten geeft nieuw ta- lent een concert. Dit gebeurt onder leiding van Marie-Louise Ceulemans. De Elderschans, Aardenburg, 14.00 uur Openluchtspel Twee keer wordt het openluchtspel Merck toch hoe Sterck opge voerd. Zie zaterdag. Gevangenpoort, Bergen op Zoom, 13.30 en 15.30 uur Tango Er wordt een tangoconcert gegeven waarbij gedanst wordt. De uitvoerenden zijn Sexteto Veritango uit Brussel en de Argen tijnse bandoneonvirtuoos Alfredo Marcucci. Het ensemble, be staande uit piano, bas, cello, viool en twee bandoneons, muziek en arrangementen van onder anderen Astor Piazolaei eigen composities van Marcucci (1929, Buenos Aires). Grote Kerk, Veere, 16.00 uur De christelijke muziekvereniging Luctor et Emergo treedt op. Het betreft hier een concert in de muziektent. Langstraat, Zoutelande, 20.00 uur Klaas Jan Mulder De organist Klaas Jan Mulder geeft een concert. Op het Proper-orgel speelt hij onder meer werken van Bach Mendelssohn-Bartholdy, Lefébure-Wely, Lemmens, Widor Mudde. Gereformeerde Kerk, Vrouwenpolder, 20.00 uur Marktconcert Wekelijks wordt in Goes een Marktconcert gegeven. Deze dinsdag improviseert Kees van Eersel op liederen die voor af door het publiek zijn opgegeven. Grote of Maria Magdalenakerk, Goes, 12.30 uur en toont welk beeld de Nederlandse kunstenaars dit land gaven. Hist. Museum 'Schielandshuis' Atlas van Stolk (Korte Hoogstraat 31): t/m 5 okt. - Ruik Rotterdam. De geschie denis van Rotterdam in de twintigste eeuw verteld vanuit een uniek per spectief: de geuren in de stad; t/m 19 okt. - Oog in oog. Portretten van Rotterdammers. Negentiende en twintigste eeuwse portretten uit de collectie en de presentatie van de fo to-opdracht 'portretten van religieus leiders in Rotterdam' gemaakt door Lidwien van de Ven en Tamar de Kemp. ANTWERPEN MUHKA: tot 31 augustus - zomerten- toonstellingen - multiples van Pana- marenko (1966-2003) - Martin Kippenberger en Robert Filliou. In ternationale hedendaagse kunstcol lectie met o.a. Deleu, van Warmer dam en Guillaume. Diamantmuseum: tot 3 augustus - Diamond High Council Awards Mo vements. Kon. Museum voor Schone Kunsten: tot 17 augustus - Fatale Vrouwen 1860-1910, voorstelling van fatale vrouwen en hun slachtoffers i.s.m. het Groninger Museum. Rubenshuis: tot 31 augustus - Alles kunnen leren, alles kunnen doen - Pa- namarenko: tekenen en rekenen. Openluchtmuseum Middelheim: tot 16 september - Luc Deleu. Etnografisch Museum: tot 2 6 oktober - Met hun handen en hun ogen - Maya textiel; Spiegel van een wereldbeeld. Matteo Imbruno De organist Matteo Imbruno geeft een concert. De in Italië geboren, maar sinds 1989 in Nederland wonende lit- bruno is organist van de Oude Kerk in Amsterdam. Hij speel; werk van onder anderen Adam Ileborg von Stendal, Conrai Paumann, Jan Pieterszoon Sweelinck, Joh. Caspar Ferd. scher, Pablo Bruna, Georg Muffat, Georg Böhm en Arcangelo Corelli. Lutherse Kerk, Middelburg, 20.00 uur Miniconcert Wekelijks wordt een miniconcert gegeven. Deze keer is het de beurt aan koperkwartet Luctor et Emergo. Catharinakerk, Zoutelande, 19.00 uur Poppentheater Sim Bolus speelt voor het laatst Joris en Reuze- neus. Voor iedereen vanaf 5 jaar. Hans van der Haar bespeelt de pop pen. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Gavotte Het duo Gavotte geeft een zomerconcert. Het duo bestaat uit Martin Mans (orgel) en Noortje van Middel koop (panfluit). Deze keer staat de cd Spirit of Pipes 2 centraal die zij maakten in samenwerking met de panfluitiste Liselottf Rokyta. Tijdens het concert spelen ze onder meer werk van Vi valdi, Piazola, Handel en Brahms, maar ook kinderliederen geestelijke liederen en Roemeense muziek. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur Dick Koomans Dick Koomans brengt speelse muziek op het orgel. Hij wordt daarbij letterlijk een handje geholpen door de Japa® organiste Yu Nagayama, die 2 juli concerteerde, die soms metefl of twee handen meespeelt. Zij doet dat in een aantal arrange menten van Koomans in modern-populaire stijl van twee tri nes en bij de uitvoering van twee achttiende eeuwse werker. Voorts speelt Koomans werken van Engelse componisten, Back Telemann en Albrechtsberger. Grote of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven, 20.00 uur Zomeravondconcert In de reeks zomeravondconcerten aan zee speelt klarinetkwarW Klarifoon. Dit jonge, dynamische en professionele kwartet bestaat uit Ka trijn Aper, Katleen Janssens, An Monsieurs en Els Vankriekek venne. Hun repertoire doorloopt de hele muziekgeschiede® Naast het klassieke genre komen ook lichteren werken aan bok Hervormde Kerk, Nieuwvliet, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26