Nederlandse man is niet gezond Brussel geeft grote fraude Eurostat toe bedrijfsleven wil niet opdraaien voor hogere onderhoudskosten Hogeschool geeft les in bestrijden terrorisme Steun aan volksverzet in Iran LPF-Leden woedend op fractievoorzitter Herben Tierwrvereld 21 27° 116° rayifionclo V1 ITEMPERATUUR KORTING MI NI MAAL 20% KORTING Schroder annuleert vakantie Italië Prijs huizen in Zeeland stijgt Jordans terug in Draaibrug Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Vrij zonnig maandmenu 23 246e jaargang no. 163 donderdag 10 juli 2003 n Voordelen Duurder Op een groot deel van het assortiment Prim af oo n! opent je wereld Diagnose Ondemocratisch ft 8 713214 000002 J huis- mh« >tF{. n»ste Flinke zonnige perioden en zomers warm met 25 graden in Zeeland en 28 in Brabant. Matige zuidwestenwind, kracht 3. gegrilde biefstukreepjes in pittige saus, gevolgd door heerlijk gekruide spareribs met salade en frites, als afsluiting het dessert van de dag Boulevard Evertsen 2/8 Vlissingen Tel. (0118) 44! 441 www.raymondo.nl internet: www.pzc.nl los nummer 1,10 /oor >ven COURAN wi Routedwang Betuwelijn dreigt van onze redactie economie DEN HAAG - Als ver- oersbedrijven weigeren ïan de Betuweroute ge bruik te gaan maken, dan de overheid die daar desnoods toe dwingen, minister Peijs van Verkeer erwacht niet dat dit no dig is, maar zij houdt de mogelijkheid van 'route dwang' expliciet open. Dat bleek gisteren uit antwoor- op vragen die de Tweede Kamer had gesteld over de voortgang van het miljarden- project. CDA, PvdA en WD zijn kt met haar eens. „Het is echt de bedoeling dat de lijn gebruikt worden", oordeelt CDA- kamerlid Van Haersma Buma. ,We leggen hem niet voor niets aan", vindt ook zijn PvdA-col- legaDijksma. bedrijfsleven heeft ge- i de 160 kilometer lange goederenspoorlijn van Rotter dam naar Duitsland te mijden als het door een hogere gebrui kersheffing moet opdraaien voor de onderhoudskosten. Het beheer kost j aarlij ks 15 a 2 5 mil joen euro en maakt de Betuwe lijn verliesgevend. De Kamer vindt dat de belas tingbetaler dat niet hoeft te be talen en wil de kosten verhalen op de vervoerderswaarvoor het megaproject immers wordt ge bouwd. Peijs denkt dat de goe- derenlijn, die in 2007 klaar moet zijn, de bedrijven genoeg voor delen biedt en daarom ondanks eventueel hogere heffingen vol op zal worden gebruikt. In principe mogen vervoersbe drijven zelf weten welke route zij gebruiken. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is echter al aan het uitzoeken of het daarbij een fiksere vinger in de pap kan krijgen, bijvoor beeld om gevaarlijk transport uit bewoonde gebieden te we ren. Vervoer over water is een aan trekkelijk alternatief. WD-ka- merlid Hofstra kan zich goed voorstellen dat andere routes minder aantrekkelijk worden gemaakt. „Bijvoorbeeld door schippers in de toekomst te la ten betalen voor onderhoud aan sluizen en waterwegen." Vervoersorganisatie Koninklijk Nederlands Vervoer vindt dwang te ver gaan. „De Betuwe lijn moet wel financieel aan trekkelijk blijven voor vervoer ders, anders kiezen ze andere vormen van transport", aldus een woordvoerder. Ook werkgeversorganisatie VNO-NCW vindt het geen ver standig idee om vervoerders te dwingen extra heffingen te be talen, laat een zegsman weten. Verladersvereniging EVO ver wacht dat de heffingen niet nodig zullen zijn, omdat de Be tuwelijn voor voldoende in komsten zal zorgen De Betuwelijn is in tien jaar tijd ruim drie keer zo duur gewor den en kost nu zeker 4,5 miljard euro. Om de kosten binnen de perken te houden, zoekt het ministerie uit of het 100 kilome ter lange tracé langs de Al 5 voorlopig zonder bovenleiding kan. Dan zou met dieseltreinen over de route moeten worden gere den. Het was aanvankelijk juist de bedoeling hét gebruik van diesels terug te dringen met de nieuwe lijn, omdat die locomo tieven slecht voor het milieu zijn. ANP/GPD -MmS VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland geeft in juli een cursus ter voorkoming van terreuraan slagen in de scheepvaart en havens. Ook staan in de lessen 1SPS centraal hoe piraterij en het vervoer van massaver- nietingingswapens tegen te gaan. ISPS staat voor International Ship and Portfacility Security, een internationale code voor zeeschepen en zeehavens die verantwoordelijk zijn voor de beveiliging van het container vervoer. De Hogeschool organiseert de cursus voor 14 tot en met 18 juli samen met ROC Zeeland en HZSafety. De training wordt gegeven door het Britse bedrijf IMS waar voornamelijk oud medewerkers van de Engel se militaire inlichtingendienst werken. Het maritieme kenniscentrum van de hogeschool (HZ/ROC/ HZSafety) zet het nieuwe cur susaanbod midden augustus op be markt. Niet alleen in Neder land, maar ook op de Neder landse Antillen, waar HZSafety samen met de havenautoritei ten van Curapao een trainings centrum heeft. DEN HAAG - Een Iraanse demonstrant op het Malie veld in Den Haag. Meer dan duizend betogers hebben gisteren in Den Haag steun betuigd aan het volksver zet in Iran, dat zich keert tegen de islamitische repu bliek. In Amsterdam kwamen zeker honderd actie voerders bijeen op het Museumplein. Ook in andere Europese steden gingen betogers de straat op om druk uit te oefenen op het Iraanse regime. Initiatiefnemers voor de Nederlandse demonstratie waren de stichting Prime, die opkomt voor vluchte lingen in Europa en het Comité 18TIR, een beweging van Iraanse studenten in Nederland. Onder anderen de Tweede-Kamerleden Van Bommel (SP) en Karimi (GroenLinks) spraken de betogers toe. De demonstratie in Amsterdam was een initiatief van de Vereniging van Iraanse Academici in Neder land. foto Robin Utrecht/ANP pagina 5: onlusten in Iran door Dick Hofland DEN HAAG - Nederlandse mannen zijn nog altijd stevige rokers. De sterfte aan longkan ker is vooral daardoor de op een na hoogste in Europa. Uit een vergelijkend onderzoek in ze ventien Europese landen blijkt dat er ook erg veel Nederlandse mannen overlijden aan darm kanker en diabetes. Advertentie HF 'Vraag in de winkel naar de voorwaarden Het onderzoek is uitgevoerd door het European Men's Health Forum in Brussel. Daarvoor werden alle bestaande gegevens uit zeventien Europese landen naast elkaar gelegd. Uit het on derzoek komt naar voren dat Nederlandse mannen welis waar zeer positief zijn over hun eigen gezondheid, maar dat het in de praktijk behoorlijk tegen valt. Het percentage mannen dat overlijdt door kanker aan de karteldarm is in Nederland zelfs het hoogste van alle onderzoch te landen. Bij longkanker staat Nederland op de tweede plaats met 3,5% van het totaal aantal overlijdensgevallen per jaar. Zwitserse mannen scoren hier het slechtst. Bij prostaatkanker haalt de Nederlandse man het op drie na hoogste percentage. Diabetes mellitus, de meest voorkomende vorm van suiker ziekte, kost in Nederland rela tief ook veel mannen het leven. In slechts vijf andere landen is dat percentage hoger. Als het gaat om het aantal doden als gevolg van diabetes dat te voor komen was door een goede dia gnose, scoort Nederland nog slechter met zestien doden per honderdduizend inwoners. Al leen in Portugal en Italië is de schade door te late of slechte on derkenning erger. Op de ranglijsten van regelma tig alcoholgebruik en roken vanaf het vijftiende jaar is Ne derland respectievelijk tweede (54%) en derde (38%). Het aan tal doden als gevolg van roken ligt hier op twintigduizend per j aar. Vij f landen halen een hoger aantal, waarvan Duitsland het meest: negentigduizend. De Nederlandse man heeft ver uit het minste overgewicht van alle mannen in Europa. Het aantal chronische leverziekten is hier bijna het laagst, net als het aantal doden door verkeers- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Binnen de LPF is woedend gereageerd op uitlatingen van LPF-fractie- voorzitter Mat Herben. Het wordt Herben kwalijk genomen dat hij zich als frac tievoorzitter bemoeit met partijperikelen, dat hij criti ci extreem-rechts noemt en de LPF een middle-of-the- roadpartij vindt. „Herben moet onmiddellijk afstand nemen van zijn uit spraken", zeggen Paul Meij er, LPF-voorzitter van de af deling Haarlemmermeer en Fleur Agema, Statenlid in Noord-Holland. Hij probeert samen met Age ma sinds begin juli de breuk te lijmen tussen het hoofd bestuur en de kritische pro vinciale besturen. De critici zijn al enkele weken ge schorst. Op de ledenvergadering van daag in Rotterdam willen zij hun voorstel indienen. Een onafhankelijke commissie moet nog maar eens naar de schorsingen kijken, vinden ze. Meijer: „Dit is olie op het vuur gooien. Als het voor donderdag niet is opgelost, dan is het einde oefening." Het conflict draaide aanvan kelijk om acht provinciale besturen die moeite hebben met de wijze waarop het hoofdbestuur van Ed Maas en Oscar Hammerstein func tioneert. De twee zouden 'ondemocra tisch' zijn. Vier van de acht provincies (Zeeland, Gronin gen, Overijssel en Limburg) hebben inmiddels een inte rimbestuurder uit het hoofd bestuur gekregen. GPD pagina 4: Herben is het zat Complete tienerkamers in de OPRUIMING!! EEN WERELD AAN LEUKE TIENERKAMERS GOES Marconistraat 13 Tel. (0113) 22 41 11 KRUININGEN Zandweg 1 b Tel. (0113) 38 26 26 www.tmcwoonwinkels.nl De anti-Duitse opmerkingen van de Italiaanse staatssecreta ris van Economische Zaken Stefano Stefani zijn de Duitse bondskanselier Schroder duidelijk in het verkeerde keelgat geschoten. Schroder heeft zijn voorgenomen vakantie naar Italië geschrapt. De prijzen van woningen in Zeeland zijn het afgelopen kwar taal sneller gestegen dan in de rest van het land. De gemiddel de Zeeuwse woning brengt nu 3,3 procent meer op. Volgens de NVM lijkt het er op dat door de lage rentestand en de gunstige afloop van de Golfoorlog het vertrouwen in de woningmarkt terug is. Kunstschilder Theo Jordans brengt sinds 1988 de binnen kant van het boerenleven in West-Zeeuws-Vlaanderen in beeld. De interieurs vertellen in zijn aquarellen het verhaal van leven en overleven. Bij Draaibrug staat een boerderij, waar hij regelmatig werkte. De komende tijd laat hij er de werken zien, die hij er heeft gemaakt. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 radio en televisie: 9; zeeland: 11,13,15 en 17; sport: 19 en 20; kunst: 21,22 en 23; uit: 25 en 26. ongelukken en zelfmoord. Finse mannen slaan veruit het meest de hand aan zichzelf. In de zeventien landen wonen in totaal 190.500.000 mannen, van wie het merendeel tussen de 25 en 64 jaar is. De meesten sterven aan hart- en vaatziekten. Daar na volgen alle vormen van kan ker, ziekten aan de ademha lingsorganen, vergiftiging en darmziekten. GPD Advertentie door Hetty van Rooij BRUSSEL - De fraude bij Euro- stat, het statistiekbureau van de Europese Unie, is veel omvang rijker en langduriger dan 'Brus- 1 sel' lange tijd heeft volgehou den. Europees Commissaris Kinnock gaf gisteren toe dat bij het bureau in Luxemburg 'lange tijd sprake is geweest van on aanvaardbare praktijken op een veel grotere schaal dan wij dachten'. Tegen drie topambtenaren bij Eurostat is een disciplinair on derzoek gestart en alle zeven di recteuren zijn voorlopig uit hun functie ontheven. Kinnock vertelde zijn collega commissarissen gistermorgen in een haastig ingelast beraad dat de veiligheidsdienst de avond daarvoor zonder waar schuwing bij Eurostat was bin nengevallen. Twintig EU-amb- tenaren buigen zich voltijd over de zaak Binnen anderhalve week moeten zij in Brussel rap porteren. Volgens Kinnock heeft de Com missie pas maandag hard be wijsmateriaal in handen gekre gen. Daardoor werd verder afwachten onmogelijk. Zo zou Yves Franchet, die zestien jaar lang aan het hoofd stond van Eurostat, bevriende bedrijven bevoordelen en via hen geld naar geheime bankrekeningen sluizen. De veertig Eurostat-contracten met Planistat, het Franse ad viesbureau waarvan de naam voortdurend opduikt, zijn met onmiddellijke ingang bevroren. Volgens Kinnock is de kans groot dat er nog meer topambte naren bij de zaak zijn betrok ken. Europees commissaris Kinnock wilde niet zeggen om hoeveel geld het gaat. De schattingen lo pen op tot rond de 900 miljoen euro. GPD (Advertentie) naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) plaats:. telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. da D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: q per maand met automatische incasso 20,50). j per kwartaal met automatische incasso 55,10). n per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) ALG. KLASSEMENT 1. 2. 3. 36. 13.44.44 zie ook pagina 19 en 20 Pena (foto) Armstrong Ekimov Knaven Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1