tPZC PZC Garage maakt plaats voor winkels Dow moet met Vogelrichtlijn leven Voedselbank biedt de helpende hand Delta neemt waterzuivering Schiphol over 13 Protesterende bewoners krijgen hun zin Kerkdienst Keverdag in Middelburg agenda w donderdag 10 juli 2003 Beeldvorming Haringvliet Aanhouding voor diefstal PvdA bezoekt Nieuw-Middelburg Brandweer bevrijdt kat uit raam Fransen zijn rijbewijs kwijt Doseerinstallatie speelt op Potten gestolen bij volkstuinen Samenwerking Keuze Kunstwerk Rosenburg afgeketst Hnnr Edith Ramakers VLISSINGEN - Het kunstwerk Bloemdijk', dat ontworpen was voor de Vlissingse wijk Rosen burg, wordt niet uitgevoerd. De adviescommissie Beeldende Kunst heeft in overleg met kun stenaar Anna Thalia Benus besloten af te zien van het uijkomvattende project. Buurt bewoonster C. Vroonhof verzet te zich met zo'n vijftig medebe woners tegen de komst van de bloemdijk. Het kunstwerk heeft niet meer voldoende draagvlak", erkent L.Riekwell, coördinator Buro Beeldende Kunst (BBK) Vlis- singenin een bewonersbriefDe kunstenaar wilde met de bloem dijk de groenontwikkeling in de wijk uitbeelden. Het algemene thema voor kunst in de nieuw bouwwijk was om een over brugging van de tijd te tonen. „De tijd heeft ons ingehaald in de meer dan drie jaar durende procedure rond het kunstwerk" stelt Riek well. De gemeente spreekt sinds 2000 over de toepassing van kunst in Rosenburg. Een werkgroep, waarin bewoners, leden van de adviescommissie Beeldende Kunst en medewerkers van de sector grondgebied zitting heb ben, had het ontwerp en de kun- jstenaar uitgekozen. Klacht van een groep bewoners was dat de j) werkgroep niet de stem van de buurt had vertegenwoordigd en .dat de communicatie met de be woners over het kunstwerk REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 4382 NH VLISSINGEN Tel: 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl slecht was. „Met de communi catie is dit hele proces veel mis gegaan", zegt Vroonhof De Bloemdijk had een strak dijklichaam moeten worden van een lengte van 7 0 0 meter dat door de Nienke van Hichtum- laan, Han Dieckmanlaan en Su- ze Groeneweglaan had moeten lopen. Het achterliggende idee was dat een dijk een verbinden de factor is. De bewoners die het ontwerp verfoeiden, vonden dat de dijk het uitzicht ontsiert. De dij k zou op drie meter voorbij de voordeur en gevel van Vroonhof lopen. De dijk had daar een hoogte moeten krijgen van 1,30 meter. BBK heeft het hoofd in de schoot gelegd. Het ziet af van het project, omdat de verwach ting is dat bewoners zich blijven verzetten tegen het plan. Daar van zullen niet alleen lange pro cedures het gevolg zijn, maar ook een negatieve beeldvor ming voor de kunst. En dat vindt BBK ongewenst. De Bloemdijk zal uitsluitend op papier blijven bestaan. Bewo ners uit Rosenburg krijgen wel te zien hoe de kunst had moeten worden. Ze ontvangen binnen kort een brochure, waarin het plan en de ideeën van het ont werp zijn opgenomen. „Dat vind ik totaal overbodig", rea geert Vroonhof. „Het voelt aan alsof BBK toch nog wil laten zien hoe geweldig het ontwerp is en dat we een kans gemist heb ben." Het geld kan beter besteed worden aan speeltoestellen, zegt ze. „Desnoods kunstzinni ge toestellen, die op de driehoek hier vlakbij worden neergezet. Daar spelen heel wat kinderen." Het voorstel van het BBK is nu om een gedeeltelijk nieuw ont werp te laten maken voor een kunstwerk dat geplaatst wordt op de driehoek, een grasveld bij de Nienke van Hichtumlaan. Daar worden fruitbomen, vol gens een eerder concept, in een cirkelvorm geplant. De ver wachting is dat de plannen in september worden gepresen teerd aan de werkgroep Kunst en bewoners van Rosenburg. De uitvoering van het kunstwerk is voorzien in oktober dit jaar. DISHOEK - De commissie Bij zonder Kerkenwerk Walcheren houdt zondag een kerkdienst speciaal voor mensen met be perkte mogelijkheden of ver standelijk gehandicapten. De dienst vindt plaats in de openlucht toeristenkerk in Dis hoek. Muzikale medewerking verle nen de Gospelgroep Foundation en organist W. Willeboordse. De dienst begint om 14.30 uur. MIDDELBURG - De Markt in Middelburg staat op zaterdag 20 juli vol met Volkswagen Ke vers. Het Regioteam Zeeland, onderdeel van de Keverclub Ne derland, houdt dan de inmid dels traditionele Zeeuwse Ke verdag. Vanaf ongeveer tien uur worden de Kevers in Middelburg ver wacht. Vorig jaar meldden zich zo'n tweehonderd luchtgekoel- de VW's. Naast de bekende Ke- ver's komen ook busjes, Kar- mann Ghia's en buggy's. Het gaat dan om standaarduitvoe ringen, maar ook aangepaste, verlaagde en opgevoerde auto's. Op het plein is de hele dag een onderdelenmarkt te vinden, waar zowel nieuwe als tweede hands spullen te koop zijn.Daarnaast zijn er kraam pjes met Kever-hebbedingetjes. Rond een uur vertrekken de deelnemers aan de rondrit van af de Markt. De tocht gaat door het Walcherse landschap om een dik uur later weer te arriveren in Middelburg. Ook een Concours d'Élégance maakt deel uit van de Zeeuwse Keverdag. Als de restanten van de oude garage met de grond gelijk zijn gemaakt, zal hier het nieuwe winkelcentrum verrijzen. VLISSINGEN - De sloop van de garage Alexander aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen is in volle gang. Vanaf de ze plaats tot iets voorbij de regenboog flat aan de Paauwenburgweg wordt het nieuwe winkelcentrum Paauwen- hof gebouwd. De nieuwe winkels kun nen begin volgend jaar hun deuren ope nen. In de nieuwbouw komen een Golff en postkantoor, Kruidvat, bloemenwin kel Mies, bakkerij Daane en groente winkel De Groenteboer's. In het huidi ge winkelcentrum, aan de overkant van de Paauwenburgweg, trekt in elk geval een Lidl. De videotheek blijft zitten en er zijn nog vierkante meters beschik baar voor een 'tabak- of cadeauzaak of een gelijksoortige winkel'. „We zoeken naar zaken die elkaar aanvullen, niet elkaar beconcurreren", zegt T. Bergsma foto Lex de Meester van projectontwikkelaar Ultimo Vast goed. Paauwenhof moet het nieuwe winkelhart worden. De nieuwbouw krijgt een oppervlakte van circa 2800 vierkante meter. Met het centrum aan de overkant komt dat neer op gezamen lijk circa 4300 vierkante meter. door Harmen van der Werf en Harold de Puysseleijr DEN HAAG - Het Terneuzense chemieconcern Dow Benelux zal met de aanwijzing van de Westerschelde tot internatio naal beschermd vogelgebied moeten leren leven. De Raad van State heeft gisteren de be zwaren tegen de aanwijzing in het kader van de Europese Vo gelrichtlijn afgewezen. Dow tekende met onder meer de watersportorganisatie Hiswa, jagersvereniging KNJV en re creatie-ondernemers-organisa tie Recron bezwaren aan tegen het brengen van grote delen van de Westerschelde onder de Vo gelrichtlijn. Het chemiebedrijf vreest in zijn uitbreidingsmoge lijkheden te worden beperkt. Tijdens de rechtszaak voor de Raad van State gaf Dow daar vorige week ook al een concreet voorbeeld van aan. Het concern wil in de Braakmanhaven een nieuwe aanlegsteiger en aan sluitend een opslagdepot bou wen voor vloeibare stoffen. Dit leek in kannen en kruiken. Een milieu-effectrapport wees wel uit dat het Paulinaschor door de toenemende zeescheep vaart iets zou afkalven. Op dat schor eten watervogels. Maar dit effect werd niet als zeer be zwaarlijk gezien in relatie tot de hele Westerschelde. De verdie ping van de vaargeul naar Ant werpen heeft volgens deskundi gen bijvoorbeeld veel grotere effecten en mocht ook door gaan. Dow moet nu een nader onderzoek laten doen, alvorens te kunnen investeren. Het be drijf is daar overigens volgens woordvoerder Eric van Oosten al mee bezig. Vorige week was de Raad van State kritisch over de gevolgen voor Dow. Het hoogste rechts college in Nederland oordeelt desalniettemin dat de bezwaren ongegrond zijn. Nederland heeft zich in Europees verband verplicht speciale bescher mingszones voor vogels aan te wijzen. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) heeft volgens de Raad van State bij die aan wijzing de juiste koers gevaren, namelijk door te beoordelen of gebieden aan de internationale eisen voldoen. De Westerschel de voldeed daaraan. De bezwaren van Dow zijn ver worpen, evenals die van andere bezwaarmakers die allemaal vrezen dat zij in hun belangen dreigen te worden geschaad. Hetzelfde geldt overigens voor eenzelfde procedure tegen de aanwijzing van de Yerseke en Kapelse Moer. Verrassend zijn de uitspraken van de Raad van State niet. Zij komen overeen met een vonnis dat het rechtscollege eerder gaf over de aanwijzing van het Ha ringvliet. Die uitspraak is maat gevend geworden. Menselijke activiteiten in en om Vogelrichtlijn-gebieden blijven mogelijk, ook uitbreidingen daarvan, alleen ze mogen geen 'significante gevolgen' hebben voor de beschermde vogels en desnoods moeten passende compenserende maatregelen worden getroffen. Dow heeft met teleurstelling kennis genomen van de gerech- door Rob Paardekam GOES - Doodzonde. Dat vin den Marinus en Gonny Weu- link uit Goes van het feit dat er zoveel etenswaren worden weggegooid. Sinds enkele we ken struinen ze voor hun voed selbank 'De helpende hand' diverse bedrijven af om over gebleven brood, fruit en groenten op te halen en te ver spreiden onder arme gezinnen. Het idee om een voedselbank op te richten is geleidelij k ont staan bij Marinus en Gonny. Na de start van een dergelijk project in Rotterdam hakten ze definitief de knoop door. De twee Goesenaren benaderden enkele bedrijven en kregen veel positieve reacties. Bij een bakkerij, een groothandel in groenten en een eiergroothan- del kunnen ze regelmatig te recht om levensmiddelen op te halen. Het gaat daarbij lang niet altijd om overgebleven producten. Zo krijgen ze van de bakker gewoon vers brood. De etenswaren worden door Marinus en Gonny in pakket ten gedaan en verspreid onder gezinnen die het moeilijk heb ben. „Dat kunnen bijstands moeders zijn, maar ook men sen die in afwachting zijn van een uitkering", aldus Marinus. De duur van de hulp beperkt zich in principe tot twee maanden, maar over langere hulp valt altijd te praten. Momenteel helpen Gonny en Marinus vijf gezinnen. Ze ho pen dat in de toekomst uit te breiden. Niet alleen in Goes, maar ook in het gebied erom heen. Natuurlijk kunnen ze daarbij de nodige hulp gebrui ken. Nu doen ze het met z'n tweeën, maar als er straks meer klanten komen zal dat niet meer gaan. Nogbelangrij- ker is de hulp van meer onder nemers die iets willen afstaan. „Een bakker erbij zou niet gek zijn", vertelt Marinus. „Ook zouden we in de toekomst graag melk of mosselen ver strekken. Dat laatste is na tuurlijk een luxeproduct, maar voor een keertje zou het best leuk zijn." Volgens Marinus moet er nog veel te halen zijn bij verschil lende ondernemers. „Ik heb zelf een tijdje achter de vuil niswagen gelopen. Dan zie je hoeveel er wordt wegge- Marinus Weulink (rechts) haalt brood op voor in voedselpakket ten voor gezinnen die krap zitten. foto Mechteld Jansen gooid." Veel winkels en groot handels waarmee Marinus contact opnam geven dat toe, maar zeggen niets te kunnen geven omdat ze verplicht zijn het terug te sturen naar bij voorbeeld het hoofdkantoor. Marinus: „Dat is echt zonde, want wij kunnen het zo goed gebruiken." Ten slotte zijn de twee initiatiefnemers ook nog op zoek naar een drukkerij die wat foldermateriaal kan ma ken en naar extra opslagruim te. „Nu gaat het nog in on ze eigen garage, maar als we verder groeien is die snel te klein." MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag drie Middelburgers aangehouden voor. De drie, 14, 18 en 22 jaar oud, worden ervan verdacht dat zij zes cd's had den gestolen uit een auto, die geparkeerd stond op de Markt in Domburg. Na de diefstal waren ze weggereden in een auto. De politie wist ze later aan te houden in hun woning. Met een pro ces-verbaal op zak werden ze vrijgelaten. MIDDELBURG - De PvdA-fractie in Middelburg brengt morgen een bezoek aan de wijk Nieuw-Middelburg. Op het programma staan een bezoek aan de speeltuin en gesprekken met bewoners van de Nassaulaan. Verder zal de fractie praten met bestuursleden van de wijkvereniging en toezichthouders in de wijk. Voor de lunch is de fractie uitgenodigd bij een be woonster die al 28 jaar in de wijk woont. Aan het einde van de middag gaan de fractieleden huis aan huis de wijkbewoners vragen wat de problemen zijn en waarom het prettig wonen is in Nieuw-Middelburg. De PvdA wil zo een beeld krijgen van wat er leeft in de wijk. GOES - Een kat uit Goes wilde dinsdagnacht op stap. Het dier kwam echter klem te zitten tussen een tuimelraam en een ko zijn. Agenten probeerden tevergeefs de kat terug te duwen met een ragebol. Het lukte de brandweer om via een ladder wagen het beest te bevrijden. De bewoonster kwam op dat moment thuis en zou met haar kat naar de dierenarts gaan. BORSSELE - Twee Franse bestuurders (34 en 38) moesten woensdagnacht in Borssele hun rijbewijs afstaan. De politie constateerde bij een blaastest op de Hollepoldersedijk dat zij te veel alcohol hadden gedronken. Beiden kregen een proces verbaal. GOES - Zelfs nu het waterschap de doseerinstallatie aan de Verbartelweg in Goes definitief in de ban heeft gedaan, blijft hij voor problemen zorgen. Gisteren sprongen de verkeers lichten bij de installatie door nog onbekende oorzaak opeens op rood. Overigens zonder dat de roadblocks omhoog kwa men. Sommige mensen waagden het om door te rijden, maar anderen bleven keurig voor het rode licht wachten, waardoor lange rijen ontstonden. Na ongeveer een half uur was het pro bleem verholpen en waren de verkeerslichten weer uitgescha keld. Het waterschap heeft contact opgenomen met de leve rancier van de installatie om te voorkomen dat het probleem zich opnieuw voordoet. TERNEUZEN - Bij het volkstuinencomplex Tuinderlust na bij de buurtschap Driewegen in Terneuzen zijn onlangs meer dere bloembakken met inhoud gestolen. In totaal zijn afgelopen weekend twaalf potten, bakken en emmers met fuchsia's en hangplantjes ontvreemd. „En die wegen toch al snel zo'n twintig kilo per stuk", vertelt Tuinder J. Bareman. „Dat moeten meerdere mensen hebben gedaan of er is gebruik gemaakt van een kruiwagen. Twee jaar geleden was het ook al prijs." door Jeffrey Kutterink telijke uitspraak. „De onzeker heid over de gevolgen voor de bedrijvigheid in de regio blijft bestaan. Dat is geen prettige si tuatie, maar we zijn wel zo rea listisch dat we ermee zullen moeten leven. Het betekent dat we nu vaak eerst onderzoek zul len moeten laten doen naar de gevolgen van uitbreidingen. Daarbij zullen we alles op alles zetten om onze activiteiten ge woon voort te kunnen zetten." MIDDELBURG - De divisie water van Delta, energiebedrijf Essent en afvalinzamelaar Van Gansewinkel nemen de afval waterzuivering, de levering van gas en elektriciteit en de inza meling van afval over van Schiphol Utility Services. Ver der gaan de bedrijven nauw met de luchthaven samenwerken op het gebied van netwerkbeheer. De directies van de betrokken bedrijven en de Schiphol Group hebben daarover gisteren over eenstemming bereikt. De over dracht van de betreffende acti viteiten gebeurt in de loop van het jaar. Schiphol Utility Services (SUS) is het onderdeel van Schiphol Group dat op de luchthaven verantwoordelijk is voor onder meer de levering en het trans port van gas en elektriciteit, het transport van (vuil) water, de afvalinzameling en voor de sneeuw- en gladheidsbestrij- ding. De directie van Schiphol Group heeft vorig jaar laten onderzoe ken of het zinvol was om als re latief kleine speler op deze markten die taken zelf te blijven uitvoeren, ze te verkopen of sa menwerking te zoeken met een andere partij. Uitkomst van dit onderzoek was, dat de levering van gas en elektriciteit, de inza meling van afval en de afvalwa terzuivering het beste konden worden verkocht. En dat voor het transport via al bestaande luchthavennetwerken van gas, water,'elektra en vuil water een strategische samenwerking de beste optie was. In de afgelopen maanden is ge zocht naar een of meer partijen die de genoemde activiteiten wilden overnemen en die ook bereid zijn tot samenwerking bij het instandhouden en verder uitbreiden van de netwerken voor gas, elektra, water en vuil water op Schiphol. Iets minder dan de helft van de 75 medewerkers van SUS krijgt te maken met de verkoop van activiteiten. Zij hebben de keu ze om voor Delta, Essent of Van Gansewinkel te gaan werken of om bij Schiphol Group in dienst te blijven. Een aantal medewer kers van SUS zal tijdelijk gede tacheerd worden bij Essent. Volgens Delta-woordvoerder M. van Zuilen is nog niet duide lijk hoeveel mensen voor Delta kiezen. Volgens haar is het in de nabije toekomst voor Delta-me dewerkers ook mogelijk te solli citeren naar een functie bij de waterzuivering op Schiphol. Schiphol Utility Services be schikt op Schiphol-Oost over een zuiveringsinstallatie voor afvalwater. Verder beschikt SUS over twee vuilniswagens. Deze gaan over naar Van Ganse winkel en Delta. Het eigendom van de transport netwerken voor gas, elektrici teit, water en vuil water op het luchthaventerrein blijft bij Schiphol Group berusten. Met de huidige klanten van SUS zal Delta ten behoeve van de afval waterzuivering lozingsovereen komsten sluiten. STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 9.30 uur: Koers- bal; MIDDELBURG - Artemis Koudekerkse- weg 133,13.30 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met he vige emoties; Trefpunt, Nassaulaan, 20.00-22.00 uur: Computerclub en wijkinternetpunt; ZOUTELANDE - Catharinakerk, 20.30 uur: concert Rien Balkenende (orgel) en Enchantées (zang); VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie contactoch tend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00-14.45 uur: Gymnastiek vijftigplus sers; Wijkcentrum Aldegonde, Westerzicht 386,19.30 uur: Bingo; Hotel Arion: 19.15 uur: Zomeravond- bridge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13