11 zomercollectie Oprijs.'.' Gimbrère Supercourgette in kruidentuin Crematorium moet regels strenger naleven Mut en noodzaak van nieuwe rijksweg onvoldoende aangetoond GroenLinks stelt vragen over eenmalige uitkering Kosten Jaar in beeld in Grote Kerk te Veere zeeuwse almanak WALCHEREN donderdag 10 juli 2003 Aanranding Wilt u uw teveel aan kilo's voor altijd kwijt en is uw gezondheid u meer waard dan ca. 5,- per dag? Markt 51 Middelburg (0118) 886886 ChristenUnie stelt vragen over slecht functioneren GGD Zeeland Vier jaar voor schietpartij bij Nighttrain GOESE NACHTMARKT IN DE NACHT VAN 11 OP 12 JULI VAN 20.00 UUR TOT 00.30 UUR Platform N57 wil second opinion door Gerard Montsma MIDDELBURG - Het cremato rium in Middelburg moet de gel dende procedures zorgvuldiger uitvoeren. Verder zal het perso neel de mogelijkheid krijgen om de identiteit van een overledene te controleren als deze niet dui delijk is. Het college van B en W reageert met deze maatregelen op de eis van het Openbaar Mi nisterie om vóór 1 november de procedures aan te passen. Als de gemeente slaagt in die opzet, ziet het OM af van verdere ver volging. Justitie heeft besloten de zaak rond de verwisseling van twee overledenen in het crematorium te laten rusten, hoewel uit het politieonderzoek bleek dat er slordig was omgegaan met de registratie van de lichamen. Een personeelslid van het cremato rium heeft verklaard dat hij er niet zeker van was dat er op een van de kisten wel een sticker met een registratienummer stond. Verder verklaarde hij dat het registratienummer van de andere kist los bij de documen ten zat en niet op de kist. De offi cier van justitie concludeerde vervolgens dat de bepalingen van de Wet op de Lijkbezorging niet goed waren nageleefd en bepleitte een striktere naleving. Op 24 april van dit jaar werden de lichamen van een 92-jarige man uit Koudekerke en een 73- jarige man uit Veere verwisseld. Volgens de wet moet op de lijk kist altijd een registratienum mer worden vermeld. De be heerder van het crematorium moet dat controleren. Er mag nooit tot verbranding of be graving worden overgegaan vóórdat de houder van het cre matorium of begraafplaats de identiteit van de overledene heeft vastgesteld met behulp van de registratienummers en bijgevoegde documenten. Bij twijfel vindt er een identificatie plaats in aanwezigheid van twee bekenden van de overlede ne. Overtreding van deze wets bepaling is strafbaar en de ge meente, de beheerder van het crematorium, kan hiervoor uit eindelijk strafrechtelijk aan sprakelijk worden gesteld. De schikking tussen OM en ge meente is voor officier van justi tie L. Boogert geen ongebruike lijke oplossing. „Men moet de aanscherping van de gemeente lijke verordening zien als een sanctie." Volgens Boogert treft het crematorium geen blaam. „De fout ligt in het voortraject en niet bij het crematorium. Die fout valt buiten het strafrecht. Ik kan in deze zaak niemand voor het hekje roepen. MIDDELBURG - In de omge ving Sportlaan en de Noordsin gel in Middelburgis gisteravond rond half zeven een twintigjari ge Middelburgse vrouw aange rand. Zij liep in de Sportlaan in de richting van de Noordsingel toen een man naast haar kwam lopen die haar onverwachts kneep en betastte. Zij slaagde erin de man weg te duwen en waarschuwde telefonisch haar vriend, een 32-jarige inwoner van de gemeente Veere. Toen de ze de man even later aantrof op de Noordsingel, werd hij door hem bedreigd met een knipmes. Ook gooide de man een steen naar hem. De politie heeft de man, een 36-jarige Middelbur ger, om tien voor zeven aange houden op het Middelburgse Seisbolwerk. Advertentie Miljoenen mensen in de wereld gingen u voor! Bel nu: 0113-383484 of b.g.g. 0113-320204 en maak vandaag nog een afspraak, dan kunt u morgen starten. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - GroenLinks in Middelburg wil weten of langdurig werklozen in de ge meente al een eenmalige uitke ring hebben gekregen, zoals was beloofd in het Najaarsakkoord. i Ruim zes maanden geleden slo ten de rijksoverheid, gemeenten en sociale partners het zogehe ten Najaarsakkoord. Een on derdeel van dit akkoord was dat langdurig uitkeringsgerechtig den een eenmalige uitkering zouden ontvangen (320 euro voor alleenstaanden en 450 euro voor gezinnen). Het Rijk heeft hiervoor twintig miljoen euro verdeeld over de gemeenten. In het Najaarsakkoord is afge sproken dat de gemeenten dit bedrag verdubbelen uit eigen middelen. Het ministerie van Sociale Zaken heeft het geld voor deze 'lang-laaguitkering' inmiddels uitbetaald aan de ge meenten. GroenLinks vindt dat de gemeente de afspraken uit het Najaarsakkoord moet uit voeren. Inwoners van Middel burg, die langer dan drie jaar op het sociaal minimum zitten, hebben volgens de fractie recht op deze extra uitkering. „We vinden het belangrijk dat de ge meente deze ook daadwerkelijk uitbetaalt aan rechthebben den." De partij heeft deze week schrif telijke vragen gesteld aan het college over de extra uitkering. De fractie wil weten of de lang durig uitkeringsgerechtigden in Middelburg de eenmalige uitke ring al gehad hebben. Als dat daarop een negatief antwoord volgt, vraagt GroenLinks naar de termijn waarop dat alsnog gebeurt. Ook vraagt de fractie of het college bereid is om overeen komstig de afspraken in het Na jaarsakkoord het van het Rijk ontvangen geld uit eigen midde len te verdubbelen. Advertentie GROOT DEEL LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Hij loopt rond met een pro bleem van opvoedkundige aard, die Goesenaar. Zijn dochter heeft onlangs met prachtige cijfers een oplei ding afgerond en ze is ook pas achttien jaren geworden. Een moment dus om te jube len en om te gaan leren auto rijden. De vader vraagt zich nu af wat pedagogisch het meest verantwoord is: de zware gang naar het rijbewijs com pleet uit het ouderlijk budget te bekostigen of haar een deel voor eigen rekening te laten nemen. Als hij even nadenkt, kan het niet ingewikkeld zijn. Hij was dezer dagen samen met zijn levensgezellin bij de di ploma-uitreiking en zij zwollen van trots toen ze van bevoegde zijde over hun dochter hoorden meedelen dat die tot het benijdens waardige mensentype be hoort dat geen problemen zoekt, maar oplossingen vindt. Hij zal dus spoedig beseffen dat hij het oordeel over de fi nanciering van het rijbewijs aan zijn dochter moet overla ten. menus: IKERY Beeld Geluid voor activiteiten, tentoonstellingen kijk op wtvw.drukkeriimiddelburg.nl met 100 marktkramen en bekende standwerkers MIDDELBURG - De fractie van de ChristenUnie in Middelburg wil weten wat voor stappen B en W nemen om het slechte func tioneren van de GGD Zeeland te verbeteren. Uit een onderzoek van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg (IGZ) bleek on langs dat de GGD slecht scoort op allerlei terreinen. De ChristenUnie vraagt of de verantwoordelijk wethouder het rapport van de inspectie aan de orde gaat stellen in een be stuursvergadering van de GGD. Het rapport van de inspectie da teert van 1998, maar werd pas begin deze maand publiek ge maakt. De Zeeuwse GGD scoor de slecht op het gebied van be reikbaarheid, kwaliteitsbeleid, organisatie van de werkzaam heden, de jeugdgezondheids zorg en de cliëntgerichtheid. Di recteur V. Slenter erkende dat de situatie bij de GGD ten tijde van het onderzoek slecht was, maar dat de conclusie van de IGZ inmiddels achterhaald was. De ChristenUnie wil weten of het college op de hoogte is van het rapport en of B en W het eens zijn met de fractie dat de con clusies slecht uitvallen voor de GGD Zeeland. fWirNadia Berkelder SEROOSKERKE - Het nut en de noodzaak van de nieuwe rijksweg N57 moeten opnieuw «orden onderzocht. Dat stelt het Platform N57 in een brief aan de gemeenteraden van Vee re en Middelburg. Het platform sil dat het onderzoek wordt uit gevoerd door een onafhankelijk bureau. „De plannen dateren tan half jaren tachtig en zijn toe aan een herijking", zegt J. Ver groessen. Op informatieavonden over de weg is geen ruimte voor de dis cussie over het waarom, zegt Vergroessen, de eigenaar van de molen en het bijbehorende res taurant in Serooskerke.Als die discussie ontstaat, wordt er ge zegd dat het al lang is beslist." Mensen mogen nog meepraten over details. „Moet ik jou slaan of een ander, dat is de vraag. Maar niemand zegt dat hij niet geslagen wil worden." Naast de brief aan de gemeenteraden, is een brief gestuurd aan het mi nisterie van Verkeer en Water staat. Daarin wordt gevraagd om geen geld uit de trekken voor de nieuwe weg. Het nieuwe ka binet gaat alle investeringen in infrastructuur onder de loep ne men, omdat het achterstallig onderhoud belangrijker vindt. Vergroessen zal er geen traan om laten als de weg er niet komt. „Er zijn eigenlijk veel mensen die het verschrikkelijk vinden. En dat nog afgezet tegen het feit dat ze niet weten waarom het nodig is. Rijkswaterstaat bena drukt dat het gaat om doorstro ming en verkeersveiligheid." Dat de bestaande weg niet veilig is, beaamt hijVlak voor zijn deur ziet hij de ongelukken en bijna-ongelukken gebeuren. Door aanpassingen aan de weg kan dat probleem veel goedko per verholpen worden, vindt hij De doorstroming is alleen in de zomer een probleem. „Ik vraag wel eens aan mensen of ze in de file hebben gestaan. Ja, zeggen ze dan, een kwartier voor de brug in Middelburg. Maar dat vinden ze helemaal geen pro bleem." Walcheren wordt voorgoed ver pest door de nieuwe weg, vindt hij. „We hebben al het Kanaal door Walcheren, een fysieke barrière waar we allemaal last van hebben. Zo meteen krijgen we een verbinding Rotterdam- Calais. Daar zitten we niet op te wachten. Veertig procent van de bedrijven op Walcheren is direct afhankelijk van het toerisme en dan heb ik het nog niet eens over de supermarkt en de groente boer. En het enige dat we hier te bieden hebben is natuur. Wal cheren is de groene long voor de randstad en het Ruhrgebied." Vergroessen denkt dat de pro blemen met het verkeer in Mid delburg op een andere manier kunnen worden opgelost. „Een brug ter hoogte van het nieuwe zwembad, die aansluit op de Nieuwe Vlissingseweg, bijvoor beeld. Ze kunnen er ook een prijsvraag van maken, mensen vanuit hun eigen ervaring op lossingen laten bedenken. Het parkeerprobleem is makkelijk op te lossen door een groot par keerterrein buiten de stad te maken. Je laat een paardentram heen en weer rijden en je hebt er weer een attractie bij. En daar kun je best geld voor vragen, dat vinden toeristen helemaal niet erg." Volgens Vergroessen vertegen woordigt het platform tiendui zend mensen. Het platform wordt gesteund door een aantal dorpsraden, ondernemersver enigingen en de Stichting Tuin van Zeeland. Om het standpunt van het platform kracht bij te zetten, is een handtekeningen actie begonnen. De onderteke naars komen uit de dorpen langs de weg, maar ook uit Middel burg, Vlissingen, andere delen van het land en Duitsland. Advertentie Toen Nel Ton terugkwam van vakantie, wachtte haar letterlijk een grote verrassing, foto Ruben Oreel voor haar mega-vrucht al flink wat gerechten paraat. „Een deel bak ik in de oven. De rest neem ik rauw op het brood of gebruik ik voor de soep. De bloemen ga ik vullen met gehakt. Ik ga ook eens proberen om wat in te vrie zen. Als je alles in één keer ge bruikt komt die courgette j e een keer de neus uit." Het is voor Nel Ton niet de eerste courgette- oogst uit haar tuin. Vorig jaar bracht elke plant twintig vruch ten voort en werden deze uitge deeld aan de dorpsbevolking. Ga naar www.planet.nl/zomeractle of Primafoon, Dixons, Dynabyte, Tell Me of Bruna. MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Zoetermeer is gis teren in Middelburg voor de schietpartij in discotheek Nighttrain veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De recht bank vond poging tot doodslag bewezen. Dedader schoot op 22 december vorig jaar in het voorportaal van de Middelburgse discotheek met een pistool op een groep jongeren. Een van de bezoekers werd door een kogel geraakt. Officier van justitie R. Ramme- loo zag daarin een poging tot moord. Verder achtte hij poging tot doodslag op vij f andere men sen, die zich in het schootsveld bevonden, bewezen. Zij kwa men met de schrik vrij. De offi cierhad acht jaar cel geëist. De rechtbank vond poging tot moord niet bewezen. De geëiste straf werd voor zes keer poging tot doodslag teruggebracht tot vier jaar. Er ontstond die nacht tijdens een R&B-party in de discotheek een vechtpartij op de dansvloer, waarbij het slachtoffer betrok ken was. Nadat hij doorportiers naar de voordeur was gebracht, werd hij plotseling getroffen door een van de kogels die de da der op de groep jongeren afvuurde. De schietpartij had gevolgen voor Nighttrain. De burgemeester verbood R&B- feesten, waarna de discotheek op last van de gemeente werd gesloten. Meld u vóór 31 augustus 2003 aan voor een Basic-, Plus-, of 128/-abonnement van Planet Internet en u krijgt gratis de Trust 350FS Powerc@m Flash: een digitale fotocamera, filmcamera en webcam in één! Dankzij onze gratis E-mail verhulsservice is overstappen ook heel eenvoudig. Bovendien krijgt u 3 maanden gratis E-mail Virusscanner en 10 uur internetten zonder telefoonkosten. Op de tentoonstelling in Veere hangt een selectie uit de inzendingen, waarop onder meer het oorlogsgeweld in de wereld verbeeld wordt. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis VEERE - Een historisch document, waarin de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar zijn samenge bracht. Met die woorden opende burge meester A. de Bruijn van de gemeente Veere gisteravond de World Press Photo tentoonstelling in de Grote Kerk te Vee re. De expositie bestaat uit enkele tien tallen foto's, waaronder die van winnaar Eric Grigorian. Hij fotografeerde een jongen die rouwt bij het graf van zijn va der na een aardbeving in Iran op 23 juni 2002. De prestigieuze fotowedstrijd is in meer dan 38 landen en op tachtig plaatsen te zien, waaronder Hong Kong, New York en tot en met 3 augustus in Veere. De rei zende tentoonstelling wordt gezien als de belangrijkste wedstrijd op het gebied van professionele fotojournalistiek. Persfotografen, fotopersbureaus, kran ten en tijdschriften uit alle windstreken van de wereld zenden materiaal in. Aan de wedstrijd van dit jaar deden maar liefst 3913 fotografen mee uit 118 ver schillende landen. Samen zonden zij bij na 54.000 foto's in. Winnaar werd de Armeense-Amerikaan Eric Gregorian. Hij maakte een fotoserie van de aardbeving in Iran, waarbij vijf honderd mensen het leven lieten. Zijn fo to's werden aanvankelijk niet gepubli ceerd, vermoedelijk omdat er 'maar' wei nig slachtoffers waren. Pas drie dagen na de aardbeving kwamen ze in de publici teit. Gregorian laat volgens burgemees ter De Bruijn zien hoe eenzaam, kwets baar en machteloos de mens is als er sprake is van natuurgeweld. Eén thema is dit jaar niet te vinden in de reizende World Press Photo. Grote nieuwsfeiten ontbraken vorig jaar, waar het jaar 2001 nog in het teken stond van de aanval op de Twin Towers in New York en de daaropvolgende oorlog in Afgha nistan. Fotografen kozen er in 2002 dan ook voor om het verhaal achter het nieuws in beeld te brengen. Dat resul teerde in bijzonder fotoseries van onder meer het stalinistische Noord-Korea, de problematiek van Amerika met het op bergen van radio-actief afval en de ge vechten tussen Palestijnen en Israëlische soldaten. Ook te zien zijn beelden van de 'bevrijdingsactie' van de Russische poli tie na de terroristische aanslag op een theater in Moskou, waarbij tientallen doden vielen. „Het is misschien een beet je vreemd in deze context", aldus De Bruijn, „maar ik hoop dat de bezoekers genieten van deze indrukwekkende ten toonstelling." hout was." De volgende ochtend bleek het stuk hout een enorme courgette te zijn. De vrucht woog meer dan twee kilo, vier maal zwaar der dan het winkelformaat. Ton: „Ik had het plantje in mei ge kocht en snel in de grond ge stopt. Eerst dacht ik nog dat hij het niet deed, maar nu kunnen we een hele week courgette eten. Toch raar, zijn buurman is klein en miezerig gebleven. Misschien moet ik maar eens tegen hem gaan praten, of ik moet gewoon weer op vakantie gaan." De voormalig kooklerares heeft Advertentie door Gerard Montsma SEROOSKERKE - Het was voor Nel Ton uit Serooskerke wel even schrikken. Na haar va kantie van twee weken in Lap land liep zij 's avonds laat nog even door haar kruidentuin, die in haar afwezigheid een uitzon derlijke bloeiperiode had door gemaakt. „De kruiden stonden tot aan mijn middel en alles was gaan bloeien. Onder een van mijn courgetteplanten vond ik een groot voorwerp. Het was donker en heb alleen even ge voeld. Ik dacht dat het een stuk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11