Al Fatah wil af van Palestijnse premier Tweede regering Verhofstadt bijna feit Duits-Italiaanse diplomatieke ruzie loopt met sisser af 5 President Bush veroordeelt slavernij Homohuwelijk in BC UNDP bepleit afschaffing 'eenrichtingsverkeer' donorlanden aan derde wereld Antwerpen krijgt eindelijk weer een burgemeester woensdag 9 juli 2003 Francorchamps Nasa lanceert tweede Mars-sonde Singapore geeft feestbeest ruimte Meer ruimte voor nachtvluchten Einde negatief reisadvies Israël Oorzaak ramp Columbia bekend Vliegtuigongeluk Soedan kost 115 mensen het leven van nnze redactie buitenland JERUZALEM - Het vredespro ces in het Midden-Oosten heeft zware klappen moeten incasse ren. Ondanks een staakt-het- vuren pleegde een Palestijn na bij Tel Aviv maandagavond een zelfmoordaanslag. Verder zegde je Palestijnse premier Abbas een ontmoeting met zijn Israëli sche collega Sharon voor van daag af wegens een interne crisis in het Palestijnse bestuur. Ingewijden sluiten niet meer uit dat de premier, die internatio naal wordt geroemd voor zijn compromisbereidheid, aftreedt. Abbas wilde al opstappen uit het hoogste orgaan van de Al Fatah-beweging van de Pales tijnse president Arafat. Maar volgens een lid van het Centraal Comité van Fatah gis teravond accepteert het comité het ontslag niet. Abbas was veertig jaar geleden een van de oprichters van de beweging. Dat Abbas zijn vertrek uit het comité zou aankondigen, werd verwacht wegens strubbelingen binnen de Palestijnse Autoriteit over de wijze waarop de premier met Israël onderhandelt over de zogenoemde routekaart, het vredesplan van de Verenigde Staten, de Verenigde Naties, de Europese Unie en Rusland. Tij dens een vergadering van het Centraal Comité van Al Fatah maandagavond in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever was Abbas' tactiek onder vuur geno men. De premier zou in een schrijven aan Arafat hebben gevraagd om instructies hoe hij zijn regering moet leiden en hoe hij verder moet gaan in de onderhandelin gen met Israël. Kan hij niet le ven met de antwoorden, dan zal Abbas ontslag nemen als pre mier, aldus een hoge Palestijnse functionaris. Onder de Palestijnen bestaat veel misnoegen over Israëls be sluit uitsluitend stapsgewijs Palestijnse gevangenen vrij te laten. Sharon laat de vrijlating afhangen van de Palestijnse in spanningen om het terrorisme te bestrijden. ANP/RTR Armoede is wereld uit te helpen rtoor Bob Kroon GENEVE - Als rijke en arme landen hun krachten bundelen, is de armoede in de wereld wel degelijk terug te dringen. Dat zegt het ontwikkelingspro gramma van de Verenigde Na ties UNDP in zijn gisteren ver schenen jaarrapport. Het UNDP is 's werelds belang rijkste orgaan voor ontwikke lingssamenwerking, met pro gramma's in 165 landen en een budget van 50 miljard dollar. Het jaarrapport is zowel een ba lans als een leidraad voor rege ringen, hulporganisaties en tegenwoordig ook de zakenwe reld, die steeds meer bij mondia le ontwikkelingssamenwerking wordt betrokken. De Doelstelling voor het Millen nium, het door alle VN-lidsta- ten onderschreven actieplan om de armoede in de wereld binnen vijftien jaar te halveren (en de verwoestende aids-pandemie te bedwingen), hoeft geen vrome wens te blijven, zegt UNDP-ad- ministrateur Mark Malloch Brown. Zijn rapport pleit voor een nieuwe strategie, gebaseerd op meer tweerichtingsverkeer tussen de arme en de rijke we reld. Daarbij moeten arme landen niet alleen meer inspraak krijgen, maar zich ook verplich ten tot hervormingen in eigen huis, zoals streekziekenhuizen bouwen in plaats van prestigi euze stadsklinieken, of basis scholen in plaats van universi teiten. „Arme landen kunnen niet wachten tot ze rijk zijn alvorens van onze redactie buitenland ANTWERPEN - Patrick Jans- sens (46) is eindelijk benoemd tot burgemeester van Antwer pen. Tegen de voormalige voor zitter van de Vlaamse socialis ten en ex-reclameman liepen enkele gerechtelijke onderzoe ken, aangezwengeld door het extreem-rechtse Vlaams Blok. Zijn naam is inmiddels gezui verd door justitie. Janssens wordt morgen officieel geïnstal leerd. De slagerszoon uit de wijk 't Kiel profileert zich graag als de man die schoon schip gaat maken op het Schoon Verdiep, waar burgemeester en schepe nen zetelen. Hij volgt zijn par tijgenote Leona Detiège (60) op, die in maart van dit jaar werd meegesleurd in de val van het college nadat was gebleken dat enkele schepenen hun gemeen telijke kredietkaart hadden ge bruikt voor het afrekenen van privé-aankopen zoals geboorte kaartjes en parfum. Janssens lag zelf aan de basis van de zwaarste politieke crisis in de geschiedenis van de stad. Hij bekritiseerde een reclame- contract dat de (door de socia listen benoemde) ambtelijke top had afgesloten met het bureau JC Decaux. De stadsontvanger en gemeentesecretaris zouden zich persoonlijk verrijkt heb ben. Een sneeuwbaleffect was het gevolg. Ook de schepenen ble ken niet zuiver op de graat. Ge knoei met de gemeentelijke vis- akaart leidde uiteindelijk tot het ontslag van het voltallige college. En ook bij de politie was van alles mis. De politietop (on der wie chef Luc Lamine) werd °P non-actief gesteld, nadat was gebleken dat ook die met de visakaart van de gemeente pri vé-aankopen had gedaan en achteraf probeerde dat te ver doezelen. Janssens zelf, die ontslag nam als partijvoorzitter om zijn kan didatuur voor het burgemees terschap bij te zetten, werd ge noemd in vier onderzoeken. Het v laams Blokdat liever een libe ral als burgemeester hacl ge zien, vermoedde illegale partij financiering en diende een klacht in. Volgens het openbaar ministerie gaat Janssens in elk geval in drie van de vier zaken vrijuit. GPD ze gaan investeren in hun eigen bevolking. Gezondheidsvoor zieningen, scholen, wegen, vei lig drinkwater en hygiënische afvoersystemen vormen de ba sis van economische groei." Investeringen moeten worden gericht op arbeidsintensieve nijverheid en niet op kapitaal verslindende projecten zoals in de olie-industrie. Anderzijds pleit het UNDP voor afschaf fing van het 'eenrichtingsver keer' van donorlanden in hun hulpbetoon aan de derde we reld. „Tot dusver zeggen rijke landen nog te veel: dit bedrag hebben we beschikbaar voor ontwikkelingshulp en zoek het verder maar uit." Maar zonder verdubbeling van de globale ontwikkelingshulp van 50 miljard dollar zijn de Millennium Doelstellingen niet haalbaar, waarschuwt het UNDP. Hoewel 150 milj oen Chi nezen door de robuuste groei van him volksrepubliek boven de armoedegrens werden verhe ven en ook de economie van In dia in de jaren negentig gemid deld vier procent per jaar steeg, stagneerde of daalde de ontwik keling in het gros van de derde wereldlanden. Het door aids geteisterde Afrika glijdt steeds verder af. En Oost- Europa dient zich de laatste ja ren als een nieuwe armoede- haard aan, die door de meeste donorlanden overigens nauwe lijks wordt onderkend. In het lijvige jaarrapport wordt dit met honderden grafieken en statistieken onderbouwd. Zo prijkt Nederland onder de 'hoog ontwikkelde' landen op de vijf de plaats, na Noorwegen, IJs land, Zweden en Australië. GPD President Bush lacht tijdens zijn eerste bezoek aan Afrika om de volkssprookjes die zijn Senegalese ambtsgenoot vertelt over een Senegalese man die Amerikaanse as tronauten ontmoet op de maan. foto Shawn Thew/EPA van onze redactie buitenland DAKAR - Meteen aan het be gin van zijn eerste bezoek aan Afrika als Amerikaanse presi dent heeft Bush de slavernij veroordeeld. Hij omschreef de transatlantische slavenhandel als een van de grootste misda den uit de geschiedenis. Het Amerikaanse staatshoofd stond gisteren in het West- Afrikaanse Senegal, de eerste stop van zijn rondreis deze week, ook stil bij het slavernij verleden van zijn land. De pre sident onderstreepte dat de na latenschap van de slavernij nog altijd haar weerslag in de Amerikaanse maatschappij heeft. Maar hij bood geen ex cuses aan, omdat Washington schadeclaims door nabestaan den wil voorkomen. Bush hield zijn toespraak op het eiland Goree voor de kust van de Senegalese hoofdstad Dakar. Vanaf dit eiland wer den vanaf de zestiende tot in de negentiende eeuw honderd duizenden Afrikanen als slaaf naar Amerika afgevoerd. „Vrijheid en leven werden ge stolen en verkocht", aldus Bush. Hij begon zijn rondreis in Se negal, omdat Washington het land als schoolvoorbeeld van democratisering beschouwt. Het Amerikaanse staatshoofd ontmoette tijdens zijn bezoek van zes uur aan Senegal de Se negalese president Wade en andere West-Afrikaanse lei ders. Zij spraken vooral over de crisis in het door een burger oorlog verscheurde West-Afri kaanse Liberia, die het Bush- bezoek enigszins overscha duwt. Bush zei nog geen besluit te hebben genomen over het stu ren van een vredesmacht naar Liberia. Na zijn bezoek aan Senegal vertrok Bush in het presidentiële toestel, de Air Force One, naar Zuid-Afrika. Zijn rondreis voert Bush ver der naar Botswana, Uganda en Nigeria. Minister Powell van Buiten landse Zaken en de nationale veiligheidsadviseur Rice ver gezellen de Amerikaanse pre sident. RTR/ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Na zeven weken formeren zijn in België de libe ralen, de socialisten en de kleine links-liberale partij Spirit, de winnaars van de parlements verkiezingen van 18 mei, het eens over een regeerakkoord. De tweede regering-Verhofstadt, maar zonder de groenen, is daarmee bijna een feit. De laatste loodjes wogen zwaar. De onderhandelaars hadden twee nachten vergaderen en een finale ronde van veertien uur praten nodig om tegen acht uur gistermorgen overeenstemming te bereiken. Communautaire kwesties, onderwerpen waar over Vlaanderen en Wallonië twisten, gaven veel hoofdbre kens. De groene partij, Ecolo, kreeg net als in Vlaanderen zus terpartij Agalev de rekening be taald van de kiezers. Agalev Advertentie verdween zelfs uit het parle ment. Dankzij de socialisten verkreeg de partij nog een se naatszetel. De onderhandelaars waren na afloop positief, maar de Vlaam se socialistische voorman Ste- vaert zei wel dat hij soms de in druk had dat ze het niet zouden halen. Uiteindelijk hadden ook de Franstalige leiders niets dan lof over de resultaten van het formatiewerk. Premier Verhof stadt ging er prat op dat de par tijen het snel eens zijn gewor den. „Het zijn vijftig dagen op de kop geworden. Dat is niet lang in vergelijking met Neder land en sommige voorgangers." Over de nachtvluchten boven Brussel is volgens de radio afge sproken dat er tegen september een studie komt. Tot dan wordt het aantal vluchten bevroren. De overlast aan de noordrand van Brussel wordt wel wat ont last. Lawaaitoestellen moeten verder meer luchthavenbelas ting betalen. De Franstaligen kregen hun zin; nog voor het zomerreces wordt het wetsvoorstel door het parle ment gejaagd om voorlopig weer formule-1-races in het Waalse Francorchamps moge lijk te maken. Vorig jaar besloot het parlement nog tegen hun zin in 2004, twee jaar eerder dan in de rest van de Europese Unie, een verbod voor tabaksreclame in te voeren. Volgens de Frans taligen was dat een slag voor de Waalse economie. Formule-1- baas Ecclestone had ook al de race in 2004 geschrapt. Officieel is nog niet bekend wie de nieuwe ministers zijn. Toch staat al vast dat Verhofstadt weer premier wordt. Volgens de VRT-radio is de omstreden Louis Michel zeker van een ver lenging van zijn mandaat bij Buitenlandse Zaken. Vooral in de VS gingen stemmen op om Michel te vervangen. ANP CAPE CANAVERAL - Na herhaald uitstel door weersom standigheden en technische mankementen heeft de Nasa gis termorgen vroeg Nederlandse tijd een tweede Mars-sonde de ruimte ingestuurd. De lancering van de Opportunity, aan boord van een Delta II raket, had veel voeten in de aarde. Met nog zeven seconden te gaan, moest de eerste aftelling worden onderbroken door een probleem met een ventiel. De Opportunity en haar vorige maand gelanceerde zuster- sonde Spirit zullen als alles goed gaat in j anuari op tegenover gestelde kanten van Mars landen. De missie is bedoeld om te onderzoeken of er ooit water is geweest op Mars. AP SINGAPORE - De Aziatische stadstaat Singapore, berucht om zijn strenge regels en preutse imago, laat de teugels wat vieren. De Singaporezen kunnen binnenkort naar bars die 24 uur per dag open zijn. Bovendien komen er gelegenheden waar de bezoekers, veelal schaars gekleed, op de bar kunnen dansen. Volgens de krant The Straits Times van gisteren gelden de on gelimiteerde openingstijden alleen voor horecazaken die niet midden in woonwijken staan. ANP STRAATSBURG - Nachtvluchten van en naar de Britse luchthaven Heathrow zijn niet in strijd met de mensenrech ten. Dat bepaalde gisteren het Europees Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. De uitspraak betekent een forse beperking van het recht op privacy in het publieke domein. Twee jaar geleden bepaalde het Hof naar aanleiding van klachten van acht omwonenden dat er maatregelen moesten worden genomen om de overlast in de persoonlijke levens sfeer te beperkenHeathrow besloot daarop het aantal vluch ten te beperken. Acht omwonenden eisten vervolgens een totaal vliegverbod. De Britse regering vond dat daarmee onevenredig veel reke ning werd zou worden gehouden met de belangen van een kleine minderheidHet Europees Hof schaart zich achter deze redenering. RTR/DPA TEL AVIV - De stichting Calamiteitenfonds Reizen heeft gis teren het negatief reisadvies voor Israël ingetrokken. Daar mee zegt ze niet dat reizen naar Israël zonder risico is, maar van een dreigende calamiteit is niet langer sprake. Dat betekent dat het fonds weer financiële dekking geeft voor mensen die naar het land gaan, liet directeur P. Silbermann weten. De stichting adviseert reizigers wel om voorzichtig te zijn. ANP SAN ANTONIO - Onderzoekers van de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie Nasa hebben naar eigen zeggen doorslagge vende bewijzen gevonden voor wat de ramp van het ruimte veer Columbia heeft veroorzaakt. Een stuk isolatieschuim heeft volgens tests een gat in de lin kervleugel geslagen, waardoor gloeiende gassen het ruimte veer binnen konden dringen bij terugkeer in de atmosfeer, aldus de commissie die het ongeluk met de Columbia moest onderzoeken. Bij de ramp met het ruimteveer Columbia verloren op 1 febru ari dit jaar alle zeven bemanningsleden hun leven. RTR/DPA VANCOUVER - Antony Pocino (1) schuift de trouwring aan de hand van zijn partner Tom Graff tijdens het eerste officiële homohuwelijk in British Colombia, Canada. De Hoge Raad van de staat hief gisteren een jaar lang durend moratorium op homohuwelijken op, waarop het tweetal zich direct naar de trouw zaal spoedde. foto Richard Lam/AP van onze redactie buitenland BERLIJN - De Italiaanse staatssecretaris van Economi sche Zaken, Stefano Stefani, mag dan niet van plan zijn excu ses aan te bieden voor de verbale aanval die hij op Duitse toeris ten heeft gedaan, de Duitse re gering gaat er verder geen werk van maken. Zij is tevreden over de wijze waarop collega's van Stefani zich van diens opmerkingen hebben gedistancieerd. Dit heeft een woordvoeder van de Duitse regering gisteren meege deeld. Het is nog niet bekend of bonds kanselier Schroder nu wel of niet met vakantie naar Italië gaat. Nadat Stefani zich in de krant La Padania van zijn na tionalistische en xenofobe par tij Lega Nord beledigend had uitgelaten over Duitsers, liet Schroder weten van plan te zijn zijn vakantie in Italië af te zeg gen als de uitspraken van Stef a- KHARTOEM - Bij een vlieg tuigcrash in het oosten van Soe dan zijn 115 mensen om het le ven gekomen; 104 passagiers en de elf bemanningsleden. De eni ge overlevende was een kind van twee jaar dat als gevolg van de crash een been moet missen, al dus de autoriteiten gisteren. Het lijn vliegtuig van de natio nale luchtvaartmaatschappij Soedan Airways, een Boeing 737, was opgestegen vanuit Port Soedan bij de Rode Zee en op weg naar Khartoem. De piloot keerde na tien minuten terug, toen hij motorproblemen con stateerde. Het toestel crashte toen het een noodlanding pro beerde te maken in onbewoond gebied. De stoffelijke overschotten, of wat daar nog van over is door de hevige brand die na de crash uit brak, werden voor identificatie overgebracht naar een mortua rium in Port Soedan. Volgens de islamitische traditie moeten de lijken nog dezelfde dag voor zonsondergang worden begra ven. AFP/DPA ni 'zonder gevolgen' zouden blijven. Wat hij bedoelde met 'gevolgen' is niet duidelijk. Een aantal Duitse ministers vond dat de Italiaanse premier Berlusconi de staatssecretaris moest ont slaan omdat diens uitlatingen onaanvaardbaar waren. Dat gaat zeker niet gebeuren, bleek gisteren. Bovendien maakte Stefani duidelijk dat hij niet van plan is zijn verontschuldi gingen aan te bieden. Op een persconferentie in Rome zei hij dat 'zij mij maar moeten uitleg gen waarvoor ik mij zou moeten verontschuldigen'. Stefani zei in de krant dat Duit se toeristen 'in de zomervakan tie luidruchtig onze stranden bevolken, dronken van arro gante zelfverzekerdheid' en dat het gaat om 'stereotype super- nationalistische blonde mensen met hypernationalistische trots, die zich lawaaierig op on ze stranden storten' en om 'boe rend gepeupel'. In een nieuw interview met La Padania zei Stefani gisteren dat hij bondskanselier Schroder wil uitnodigen om deze zomerva kantie zijn gast te zijn. Nog geen week geleden deed zich ook al een aanvaring voor tussen de twee landen. De Itali aanse premier Berlusconi zei in het Europees Parlement dat Schulz hem heel geschikt leek voor een rol als bewaker in een Italiaanse film over de nazi concentratiekampen. Dat leid de niet alleen tot grote woede in het europarlement, maar ook bij Schroder, die eiste dat Berlus coni zijn excuses zou aanbie den. Inmiddels heeft de Itali aanse premier spijt betuigd tegenover het Europees Parle ment. DPA/AFP Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5