PZC i 4 Oppositie is geen bedreiging voor Iraans regime Kippen- en eiersector veert op na uitbraak van vogelpest Ladan en Lelah hadden niet veel kans Elk instituut hanteert weer andere methode voor tellen werklozen Folkje en Tjitske de Vries halve eeuw geleden van elkaar gescheiden werkloosheid 9 juli 1953 woensdag 9 juli 2003 Circus Foto Dertien pond 1 I ij, Montazeri Leegstand Eigen kweek door Henderiekus Wiltjer Zoals gevreesd heeft de Siamese tweeling Ladan en Laleh Bijani uit Iran de scheidingsoperatie in Singa pore niet overleefd. Niet eerder was geprobeerd een aan het hoofd verbonden volwassen tweeling te scheiden. Vooraf was duidelijk dat de operatie riskant zou zijn. De afgelopen jaren is de in greep wel bij baby's verschei- dene malen uitgevoerd. Zo is in hetzelfde Singapore in 2001 na negentig uur een Siamese tweeling uit Nepal met succes gescheiden. Vorig jaar is een soortgelijke ingreep in Los An geles uitgevoerd bij twee kin deren uit Guatemala. Siamese tweelingen komen bij een op de 200.000 geboortes voor. Hiervan wordt 40 tot 60 procent doodgeboren. Van de rest overleeft 35 procent het slechts een dag. Tussen de 5 en 25 procent van de Siamezen blijft uiteindelijk in leven. De meerderheid van de overle vende Siamese tweelingen is van het vrouwelijke geslacht (70 procent). Bijna driekwart zit aan elkaar vast aan buik of borst. Nog eens een kleine kwart zit aan elkaar vast via heupen, benen of genitaliën. Slechts 4 procent is met het hoofd verbonden. Volgens de BBC zijn in de afge lopen vijfhonderd jaar onge veer zeshonderd overlevende Siamese tweelingen bekend. De naam is afkomstig van de tweelingbroers Eng en Chang Bunker. Zij werden geboren in 1811 in Siam (Thailand), maar ver trokken later naar de Verenig de Staten. Beide broers waren tot de navel aan elkaar verbonden. Zij trokken rond met een circus en verwierven internationale faam. Eenmaal in de VS trouw den ze met twee zusters. De broers stierven op 63-jarige leeftijd en liet een nageslacht van in totaal 22 kinderen ach ter. Er bestaan veel vormen van Siamese tweelingen. Van zeer lichte gevallen waarbij slechts sprake is van verkleving aan de buikhuid tot zeer ernstige waarbij hersenen of lever wor den gedeeld. Tegenwoordig worden Siame se tweelingen vaak vroegtijdig ontdekt door een echo. ANP Friese operatie was wereldnieuws van onze redactie binnenland Ze ogen als een gewone twee ling, gezond en gelukkig, veel met elkaar optrekkend, maar toch elk ook met hun eigen leven. Folkje en Tjitske de Vries werden echter als Siamese tweeling geboren. Op 12 juni 1954 werden ze operatief van el kaar gescheiden in het Diako- nessenhuis in Leeuwarden. Ze waren de eerste Siamese twee ling die in Nederland operatief werd gescheiden. Dit najaar hoopt het tweetal vijftig te worden. Getrouwd zijn ze nooit. Ze wonen samen in hetzelfde huis in Amersfoort, maar leiden elk een eigen leven. Tjitske werkt in een keuken, Folkje is verzorgster in de thuis zorg. Tegen de tij d dat ze het ouderlij k huis verlieten, waren de twee zussen uit Molenend, later woonden ze in Bergum, de pu bliciteit zat. Ze wilden niet meer samen op de foto voor de almaar terugkerende journalisten. De voormalige Siamese tweeling wordt dezer dagen veelvuldig herinnerd aan die tijd, nu onder internationale belangstelling is gepoogd een Iraanse Siamese tweeling te scheiden. Na de scheiding overleden de 29-jari ge Ladan en Laleh Bijani giste ren. Tsjitske vertelt dat ze de berich ten uit Singapore op de voet volgt. „Bij ons was de operatie niet zo ingrijpend, we zaten met de buiken aan elkaar vast. Maar we hadden vanaf de geboorte al lichamen die volkomen los van elkaar functioneerden. De operatie die Ladan en Laleh Bijani uit Iran in Singapore hebben ondergaan, was aan zienlijk ingewikkelder. Toch was de scheiding in Leeuwar den destijds wereldnieuws. Zo vaak kwam het niet voor dat de twee helften van een Siamese tweeling beiden volop levens kansen hadden. In Nederland vond de ingreep voor het eerst plaats. Dertien pond wogen ze samen en de artsen in Leeuwarden stel den direct na de geboorte al vast dat ze een goede kans hadden om gescheiden te worden. De vergroeiing die hen verbond, besloeg slechts een oppervlakte van 7 centimeter. De beide ouders, Blijke en Sijbe Geerts de Vries woonden aan de Dokter Kijlstraweg in Molen end en hadden bij de geboorte van de tweeling al vijf kinderen: drie jongens en twee meisjes. Vader De Vries, elf jaar geleden overleden, was werkzaam bij de gemeente Tietjerksteradeel als werkman-uitvoerder. Zijn weduwe is woonachtig in Bergum GPD. De in 1954 van elkaar geschei den zusjes De Vries spelen als peuters buiten. foto GPD «Ég "VA v - - j y 161. ff iffli wM H H v p Sh, - door Henderiekus Wiltjer Half juni gingen duizen den studenten in Iran de straat op om politieke her vormingen te eisen. Na tien dagen stopten de protesten. Intussen zouden tot vierdui zend studenten zijn opge pakt. Vandaag willen ze op nieuw de straat op om de stu dentenopstand van 1999 te herdenken. Maar hoe sterk is de opposi tie tegen de regerende geeste lijkheid en hoe zien die te genstanders eruit? Ze zijn grofweg te verdelen in twee groepen. De legale in Iran ac tieve partijen zoals de her vormingsgezinde bewegin gen in het parlement en de oppositiepartijen in het bui tenland. Andere oppositie bewegingen in Iran zijn zwaar onderdrukt. Volgens de CIA is van gewapend ver zet in Iran al helemaal geen sprake meer. In het parlement bezetten hervormingsgezinde partij en en onafhankelijke volks vertegenwoordigers een rui me meerderheid van de 290 zetels. Deze partijen, die het islamitisch systeem accepte ren, proberen op een legale wijze het land te democrati seren. Zij proberen de pers vrijheid te garanderen en de macht van de conservatieve geestelijkheid te beperken, vooral in het rechtssysteem. De meeste pogingen stran den op verzet van de Raad van Hoeders. Deze machtige instelling wordt beheerst door de conservatieven en controleert of voorgestelde wetten niet in strijd zijn met de islam. Maar ook in eigen kring is er weerstand tegen de regeren de geestelijkheid. De be kendste tegenstander is aya tollah Hoessein Ali Montaze ri. Deze 82-jarige was ooit de beoogde opvolger van opper ste leider ayatollah Ruhollah Khomeini, maar werd door hem aan de kant gezet na kri tiek op het islamitische sys teem. Hij verzet zich tegen de overheersende rol van de geestelijkheid in de politiek. Montazeri werd eerder dit jaar vrijgelaten na vijf jaar huisarrest. In het buitenland zijn vooral de monarchisten en de Moedjahidien Khalq (Strij ders van het volk) zichtbaar. Na de verdrijving van de sjah in 1979 heeft zijn zoon Reza Cyrus Pahlavi (1960) de troon overgenomen. Hij wil Iran regeren als constitutio neel monarch. Deze monar chisten zijn vooral actief in de VS. Vanuit dat land besto ken zijmaar ook andere par tijen, Iran via de satelliet met propagandaprogramma's. De Moedjahidien Khalq nam deel aan de revolutie in 1979, maar zij kwamen al snel in conflict met ayatollah Khomeini. Begin jaren tach tig verloren ze veel populari teit omdat ze tijdens de oor log tussen Irak en Iran een bondgenootschap aanging met de Iraakse president Saddam Hoessein. De ideeën van de partij zijn een mix van islam en marxis me en wordt volledig be heerst door Massoud en Ma- ryam Rajavi. De Moedjahi dien Khalq staat op de terro- rismelijst van de VS en de EU. De overgrote meerder heid van de Iraniërs ziet in de Moedjahidien Khalq geen politiek alternatief. Volgens deskundigen vormt de huidi ge oppositie geen enkele be dreiging voor de conservatie ven. Bovendien proberen die met de komst van de Ameri kanen in buurland Irak juist hun macht te versterken. Wil het protest effect sorteren dan zullen milj oenen mensen de straat opmoeten. ANP De werkloosheid loopt ongenadig op. Dat leidt tot onrust en onze kerheid. Moeten we ons zorgen maken? En waarover dan? Een korte serie over werklozen, werkloosheid en de gevolgen. Deel 3. door Geert Dekker Hoeveel werklozen telt Ne derland? Tellende institu ten zijn het niet met elkaar eens. Tweehonderdduizend, driehon derdduizend, vijfhonderddui zend. Allerlei getallen doen en deden de ronde. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zette altijd op het laagste in, door de nadruk te leggen op de 'geregistreerde werklozen'. Dat zijn mensen die niet werken, of minder werken dan twaalf' uur per week en be schikbaarzijn om (meer) te wer ken. Bovendien staan ze inge schreven bij een van de Centra voor Werk en Inkomen (CWI). Met deze definitie in de hand verwende het CBS ons de laatste jaren met lekker lage cijfers: zo had Nederland volgens het CBS in 2001 zelfs minder dan 150.000 'werklozen'. Op dit moment is dat aantal tot (ver) boven de tweehonderddui zend gestegen, maar de stijging is nog groter voor wie even een paar maanden niet heeft opge let. Want ondertussen is het CBS in de berichtgeving overgestapt op een andere definitie van werkloosheid, namelijk die van de 'werkloze beroepsbevol king'. Gevolg: op dit moment hebben we niet een werkloos heid van even boven de twee honderdduizend, maar van maar liefst 395.000. Het verschil tussen leden van de werkloze beroepsbevolking en geregistreerde werklozen zit 'm vooral in het feit dat de eersten niet per se ingeschreven hoeven te staan bij het CWI. Dat scheelt honderdduizenden mensen, die het CBS met de definitie van de geregistreerde werkloosheid miste. Het zijn mensen die den ken zelf snel weer een baan te vinden nadat ze werkloos zijn geworden en dus niet de 'moeite' van het inschrijven nemen. Er is nog een verschil tussen de twee definities: om tot de werk loze beroepsbevolking gere kend te worden, moet iemand actief werk zoeken, dat wil zeg gen recent nog gesolliciteerd hebben. Mensen die niet (meer) hoeven te solliciteren (bijvoor beeld mensen ouder dan 57,5 jaar of mensen die een cursus volgen) worden zo niet meege teld. Het CBS sluit met de nieu we definitie aan bij het werk loosheidscijfer dat het Centraal Planbureau al sinds jaar en dag gebruikt in zijn planningen. Is iedereen het nu dan toch eens geworden? Nee, want het ge noemde CWI doet ook nog mee en dat publiceert sinds enkele maanden het aantal mensen dat ingeschreven staat bij de verza melde centra. Dat gaat om vijf tot zeshonderdduizend Neder landers. Daar zitten dus ook de mensen bij die niet hoeven solli citeren en anderen die om wat voor reden dan ook niet willen of hoeven te werken of geen ac tie ondernemen om dat voor el kaar te krijgen. Daarmee was eind vorig jaar de verwarring even compleet: het CBS dat niet hoger wilde dan tweehonderdduizend, het CPB dat repte van driehonderddui zend en het CWI dat alarm sloeg omdat 'het aantal werklozen' tot boven de vijfhonderddui zend gestegen was. Hé, denkt de luisteraar dan, meer dan vijfhonderdduizend, begint dat niet op de jaren tach tig te lijken? Klopt: op het hoog tepunt in 1983 en 1984 had Ne derland 533.000 werklozen. Alleen waren dat werklozen volgens de definitie van de werkloze beroepsbevolking, toen goed voor een percentage van 9,7. Dat percentage schom melt nu rond de 5 procent. De huidige honderdduizenden van het CWI moeten niet daar mee vergeleken worden, maar met de cijfers die de toenmalige arbeidsbureaus (voorlopers van de huidige CWI's) meldden. En dat waren aantallen tussen de acht- en negenhonderdduizend, goed voor een werkloosheids percentage van 14 tot 15 pro cent. Bijria een miljoen dus, en dat werd wel heel erg, vond ook toenmalig minister-president Lubbers. Hij verbond zijn poli tieke lot aan de vraag of het mil joen al dan niet gepasseerd zou worden. De arbeidsbureau-de finitie werd vervolgens een stuk minder populair, maar, eerlijk is eerlijk, het miljoen werd ook volgens de ruimste definitie die gehanteerd kan worden nooit gehaald. GPD Een verklikkerkip wacht naast een versgelegd ei op vrijlating in een stal. Langzaam herstelt de sector zich van de vogelpestuitbraak. foto Jasper Juinen/ANP door Kees Bos Bedrijven in de kippen- en eierbranche krabbelen op nu de verlammende uitbraak van vogelpest voorbij lijkt te zijn. De broedeieren worden in de machines gelegd, de eerste dieren gefokt. „Waar het kan, begint de zaak weer te draai en", zegt woordvoerder Geert Pinxterhuis van Land- en Tuinbouworganisatie LTO- Nederland voorzichtig. De oplopende drukte is vooral zichtbaar bij broederijen, waar de kuikens worden gebo ren voor de leegstaande stal len. „Hetgaat heftig", aldus W. Polman, planner van broederij Ter Heerdt uit Zevenaar. De onderneming haalt eieren en kuikens uit omringende lan den om de broedmachines te vullen. Eieren liggen er drie weken voor ze uitkomen. Polman: „Het probleem is nu dat we niet genoeg stallen be schikbaar hebben om de leg kippen op te fokken. Veel stal len zijn nog steeds gesloten wegens de maatregelen tegen vogelpest." De kippenhouders zelf moeten nog wachten tot het definitie ve einde van de vogelpest. Dat kan nog even duren. De 'ver- klikkerkippen' en onderzoe ken moeten eerst aangeven dat in een gebied echt geen vogel pest meer rondwaart. Het mi nisterie van Landbouw durft nog geen datum te noemen, maar als alles meezit zou even tueel begin augustus denk baarzijn. Veel boeren zien reikhalzend uit naar dat moment. Momen teel staan er bijna 1300 pluim- veebedrijven leeg, zo meldt een woordvoerder van het mi nisterievan Landbouw. De on dernemingen zijn geruimd. In andere gevallen mochten er geen nieuwe dieren in de stal worden gezet, in verband met de strijd tegen de vogelpest. De leegstand treft daarmee eenderde van de kippenboer- derijen in Nederland. LTO be rekent dat de bedrijven 50 mil joen kippen en ander pluimvee missen, ruim de helft van de 90 miljoen die Nederland eind fe bruari nog telde. Ze zijn ge ruimd of geslacht zonder dat ze konden worden vervangen. De herbevolking met 50 mil joen kippen wordt nog een groot karwei. Vrachtwagens zullen af en aan rijden als de bedrijven vanaf eind deze maand weer aan het werk mo gen. „De herstart gebeurt gelukkig niet overal op dezelfde dag", aldus Pinxterhuis van LTO- Nederland. „Dat gaat stapsge wijs, in de volgorde waarin nu ook de verklikkerkippen wor den geplaatst." Nederlandse boeren zullen daarmee hun collega's in Bel gië volgen. In Belgisch Lim burg mogen de kippen al sinds maandag in de stallen. De ver klikkerkippen zijn daar in middels overgebracht naar hobbykiphouders in de buurt, zo meldde het Belgische voed- selbureau FAVV. Consumenten hebben amper gemerkt dat de kippenstand in Nederland was gehalveerd. Gewone eieren werden aange voerd uit Zuid- en Oost-Euro pa. Wel ging de handelsprijs van scharrel- en volière-eieren omhoog wegens de schaarste. Daarvan zijn namelijk weinig alternatieve leveranciers bui ten Nederland. De eierhandelaren verwach ten dat het nog maanden duurt voordat de hele productie in Nederland weer normaal is. „Dan krijgen we waarschijn lijk overproductie in Europa, omdat de bedrijven buiten Ne derland dan nog op volle toe ren draaien. Dat zagen we ook na de varkenspest", zegt T. van Dijk, voorzitter van de Anevei, de Algemene Nederlandse Vereniging van Eierhandela ren. Van Dijk is blij dat de zaak weer op gang komtmaar heef t wel een zorg: „Ik hoop dat de nieuwe dieren zoveel mogelijk uit eigen kweek komen. Als we ze gaan importeren bestaat het gevaar dat we ook dierziektes invoeren. Daar zitten we dui delijk niet op te wachten, na de vogelpest." De zeer besmettelijke dier ziekte brak 4 maart uit in Renswoude en Scherpenzeel. Op 23 mei stak het virus voor alsnog voor het laatst de kop op, bij een bedrijf in het Lim burgse Keipen. In Barneveld werden uiteindelijk de meeste bedrijven getroffen: welgeteld 31 boerderijen bleken besmet of verdacht. De sector lijdt ongeveer 750 miljoen euro schade, schat on derzoeker C. de Bont van het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI) in Den Haag. Dat kan oplopen als buitenlandse afnemers blijvend bij de con currentie inkopen. Bedrijven komen in aanmer king voor noodhulp als ze fail liet dreigen te gaan. De getrof fen ondernemers willen elk enkele tienduizenden euro's aan schadevergoeding uit een fonds dat 6 miljoen euro in kas heeft. Woordvoerster W. Ree rink telde tot en met maandag 24 ondernemingen die steun hebben gevraagd bij het nood fonds vogelpest. ANP EVACUATIE - Tijdens een vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuw- sche Eilanden en het Provinci aal Bestuur in De Korenbeurs in Goes zijn de slachtoffers van de watersnoodramp herdacht. Volgens secretaris A. de Jonge is het niet uitgesloten dat er in het najaar nieuwe evacuaties nodig zijn. HERENIGING - De Ameri kaanse president Eisenhower heeft medegedeeld dat de Ver enigde Staten streven naar een vreedzame hereniging van Ko rea, Op de vraag of Eisenhower aanwijzingen had dat Syng- man Rhee bereid is in te Stem men met de bestandsvoor- waarden, kon hij geen ant woord geven. STRAALJAGER - Op de zoge heten Duivelsduik in Zuid- Berghuizen in de gemeente Losser is een Gloster Meteor straaljager van de vliegbasis Twente van de Koninklijke Luchtmacht verongelukt. De piloot is om het leven geko men. HELIKOPTERLIJN - Tussen het Utrechtse gemeentebe stuur en de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena is overleg gepleegd om de heli kopterlijn Brussel-Rotterdam door te trekken naar Utrecht PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4382 NH Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel.(0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoorure' zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel, (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes! Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114) 372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doom aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot LU0C]0n0r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4