Ouderen ten prooi aan gokverslaving Staat betaalt smartengeld voor nabestaanden Tjirk van Wijk pot Meeste Nederlanders worden vegetariër Hoogste toren bereikt hoogste punt Advies aan minister De Geus om procedures te vereenvoudigen 3 woensdag 9 juli 2003 Fases Rokers klagen Hoogervorst aan Neergeschoten portier overleden Onderzoek vallend lichaam voorbij Handel weigert gestolen fietsen Prinselijk paar bedankt Nederland Opgepakt voor seks in openbaar De pil wordt minder geslikt ri TOT 5 O ®/0 i 3 J PO" r AXEL Jori Leolux deSede Hülsta Rolf Benz Machalke HF-Style Auping Label 3 5 «G; Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot in Axel. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur AXEL rlnor Nico Hylkema ZUIDHORN - Over 25 jaar zijn de meeste Nederlanders vegeta riërs. Ons land is dan geen buik- producent van vlees meer. De boeren doen er dan ook goed aan zich toe te leggen op luxe land bouwproducten. Daar is ook veel meer mee te verdienen. Dat zegt Dirk Boon uit Zuid- horn, hoogleraar dier en recht in Utrecht. „We schuiven lang zaam op. De beweging zit erin. Elke dag vlees eten wordt net zoiets als opa met zijn bolknak en jenever. Die behoort bijna tot het verleden." Wie daar raar van opkijkt moet maar eens kijken naar de jacht, vindt Boon. „De jager is bela chelijk gemaakt door goede communicatie. Hij mag nog maar enkele dieren jagen en nie mand neemt het meer serieus. Zo is het ook met bont gegaan. Wie durft er nu nog met een bontjas over straat?" De veel ge hoorde opmerking dat de con sument uiteindelijk toch de beurs laat spreken, wil er bij de hoogleraar niet in. Boon was ooit werkzaam in de reclame sector en is er van overtuigd dat een betere veehouderij tegen een hogere prijs aan de consu ment is te verkopen. „Dat is een kwestie van communicatie. Er zijn genoeg voorbeelden van. Wie had enkele tientallen jaren geleden verwacht dat we ons zouden schamen voor ons rook gedrag?" Een goede behandeling van die ren is een kwestie van emanci patie, meent de hoogleraar. „Het is vergelijkbaar met de af schaffing van de slavernij. Het heeft ons ook lang gekost om er achter te komen dat de zwarte mens geen handelswaar is. Maar uiteindelijk is het gelukt. Die kant gaat het ook uit met dieren." GPD Werklozen struikelen over regels van onze redactie binnenland DEN HAAG - Regels maken het werklozen en arbeidsonge schikten onnodig moeilijk om een baan te vinden. Daarom hebben gemeenten, werkge vers- en werknemersorganisa ties in de Raad voor Werk en In komen (RWI) minister De Geus van Sociale Zaken gevraagd re gels en standaardprocedures te schrappen of te vereenvoudi gen. De RWI heeft gisteren in de nota Beleidskader Werk en Inkomen voorstellen gedaan om werklo zen en arbeidsongeschikten gemakkelijker aan de slag te krijgen. Gemeenten, het Uit voeringsinstituut Werknemers verzekeringen (UWV) en de voormalige Arbeidsbureaus van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) moeten vooral meer vrijheid krijgen in de ma nier waarop zij mensen aan een baan willen helpen. Volgens RWI-voorzitter J. van Zijl blijkt vooral de bureaucra tie een goede bemiddeling naar werk in de weg te staan. Volgens het adviesorgaan van het minis terie van Sociale Zaken zijn ge meenten, het UWV en de CWI's nu bij de uitvoering van de soci ale zekerheid te veel tijd en energie kwijt aan administratie en formaliteiten in plaats van de bemiddeling van werkzoeken den. Als voorbeeld noemt de RWI de verplichting voor de CWI's om werklozen 'te faseren'. Mensen die werkloos zijn geworden en zich bij een van de 130 Centra voor Werk en Inkomen inschrij - AMSTERDAM - Het nieuw op gerichte Rokerscollectief Ne derland (RCN) gaat onderzoe ken of minister Hoogervorst (Volksgezondheid) is aan te kla gen voor het discrimineren van rokers. Volgens het RCN is het voor ro kers steeds moeilijker in de maatschappij te functioneren door steeds scherpere wettelijke beperkingen van het roken. De Stichting Rokersbelangen en Forces Nederland verenig den zich in het RCN om collec tief rechtszaken te beginnen tegen instanties die rokers dis crimineren. Als voorbeeld van dergelijke rokersdiscriminatie noemt het RCN gehandicapten of ouderen in verzorgingshui zen. „We horen daarvan schrij nende voorbeelden", zegt de woordvoerder. Hij wijst er ook op dat bewoners van gezinsvervangende tehui zen niet in hun eigen kamer mogen roken. In de gemeen schappelijke huiskamer is dit eveneens verboden, omdat an dere bewoners last kunnen krij gen van de rook. Bij overtreding van het rookverbod kan de Keu ringsdienst van Waren het te huis een boete opleggen. GPD ven voor een uitkering, worden ingedeeld in zogeheten fases en komen in verschillende bemid delingstrajecten terecht. Volgens Van Zijl schrapt het ka binet al regelingen voor ar beidsmarktbeleid in het kader van de bezuinigingen. De RWI- voorzitter vreest echter dat daarvoor weer allerlei nieuwe regels terugkomen. Zo wijst de RWI-voorzitter op het jongste plan van minister De Geus om oplopende werkloosheid onder jongeren aan te pakken. „We moeten niet voor één doelgroep een nieuwe regeling introduce ren, maar direct eentje die werkt voor alle moeilijk bemiddelbare werkzoekenden." De RWI stelt voor dat er één stimuleringsregeling komt, die het voor werkgevers fiscaal aantrekkelijk maakt om bij voorbeeld jongeren, ouderen, langdurig werklozen en ar beidsgehandicapten in dienst te nemen. Het ministerie van Sociale Za ken wil pas met Prins j esdag rea geren op de RWI-voorstellen. Het ministerie heeft wel al in mei in een brief aan het CWI zo zijn vraagtekens gezet bij de huidige werkwijze en 'fasering' van werkzoekenden. Er wordt al overwogen om werklozen voortaan in twee in plaats van vier groepen onder te verde len. Uit onderzoek vanTNO-Arbeid blijkt dat een groot deel van de 'kansarme' werklozen (inge deeld in fase 2, 3 en 4) toch bin nen een half jaar een baan weet te bemachtigen. Omgekeerd staat eenvijfde van de 'kansrij ke' werklozen langer dan een jaar ingeschreven ANP pagina 4: telmethode ALKMAAR - De 28-jarige portier Mark Kerssens uit Aker sloot, die zondagavond op het Waagplein in Alkmaar door zijn hoofd werd geschoten, is gisteren overleden. Dat heeft de politie gemeld. De dader, een nog onbekende man, wist te ontkomen. Twintig rechercheurs zijn op de zaak gezet. Maandag zijn de grachten rondom het Waagplein doorzocht. Hierbij zijn geen goederen aangetroffen die met het misdrijf in verband kunnen worden gebracht, meldde de politie. Het rechercheteam is momenteel vooral bezig met het horen van tientallen getuigen. ANP HOENDERLOO - Het politieonderzoek naar het 'vallende li chaam' bij Hoenderloo is gestopt, zo heeft de politie gisteren gezegd. Het is heel goed mogelijk dat mensen een slangena rend hebben aangezien voor een menselijk lichaam. Medio juni hield de politie een zoekactie in het Deelerwoud, nadat inwoners van Hoenderloo meldden dat ze een lichaam uit de lucht hadden zien vallen. Een vogelkenner tipte de politie dat een slangenarend in zijn duikvlucht naar een prooi, lijkt op een menselijk lichaam. Volgens de politie huist er een slangenarendpaartje op de Ve- luwe. ANP AMSTERDAM - Negentig Amsterdamse rijwielhandelaren en fietsenmakers hebben een 'gedragscode' ondertekend, waarmee ze beloven dat ze geen gestolen of verdachte fietsen meer zullen verkopen of repareren. De deelnemers zijn her kenbaar aan een sticker met de tekst: 'Hier geen gestolen fiet sen'. GPD DEN HAAG - Willem-Alexander en Maxima zijn sinds de be kendmaking van de zwangerschap van de prinses bedolven onder de bloemstukken, gelukwensen en goede raad. Daarom besloot het prinselijk paar om de Nederlandse bevolking met een algemene boodschap te bedanken. Via de Rijksvoorlichtingsdienst laten de aanstaande ouders weten 'iedereen heel hartelijk te danken voor alle hartver warmende reacties op de bekendmaking'. Volgens het paar hebben de bloemen, cadeaus, faxen, brieven, briefkaarten, telefoontjes en nuttige adviezen die duizenden Nederlanders hen sinds 18 juni hebben gestuurd zeker bijge dragen aan hun 'blij de gevoel'Willem-Alexander en Maxima verwachten in januari hun eerste kind. GPD ALMERE - Een motoragent heeft maandagmiddag twee mannen aangehouden, die op het Zilverstrand in Almere seks met elkaar bedreven. De politie controleert sinds eind vorige maand extra in het gebiedomdat bezoekers hadden geklaagd over openbare vrijpartijen door homo's. Het duo moet zich voor de rechter verantwoorden. Het gebied is bestemd voor naaktrecreanten en staat ook be kend als ontmoetingsplaats voor homoseksuele mannen. Dat leverde lange tijd nauwelijks klachten op, aangezien de man nen elkaar in het donker troffen. Sinds homoseksuelen, maar ook heterostellen en zelfs hele groepen er ook bij daglicht op uittrekken, storen andere be zoekers zich wel aan de seksuele activiteiten. ANP TILBURG - Terwijl genodigden ruim 140 meter lager een drankje drinken, hangt een alpinist tegen de gevel van het hoogste woongebouw van Nederland. Gisteren werd het hoogste punt van Nederlands hoogste woonto ren bereikt (150 meter). Twee alpinisten overhandigden de vlag op de top aan burgemeester Stekelenburg. Het gebouw telt 47 verdie pingen met daarin 156 appartementen met een opper vlakte van 110 tot 330 vierkante meter. Tachtig procent van de appartementen in de toren is volgens bouwer Ballast Nedam verkocht. Bezoekers gingen gisteren met een bouwlif t aan de buitenkant van het gebouw omhoog. De echte lift werkt nog niet. Alleen de ruwbouw is af. Het is de bedoeling dat in oktober de eerste bewoners hun intrek nemen.Tijdens het feest op het dak voerden enkele kopers actie in een vleugel van de toren. Bouwer Ballast Nedam is volgens de toekom stige bewoners zijn afspraken niet nagekomen. De aan nemer heeft kantelramen in plaats van schuiframen in de appartementen geplaatst. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - De moeder van de in 1999 vermoorde Tjirk van Wijk uit Groningen krijgt van de Nederlandse staat 10.000 eu ro smartengeld. Volgens de ad vocate van de nabestaanden, L. Poortman, gaat het om een uniek besluit, omdat de staat volgens de wet niet verplicht kan worden gesteld tot het beta len hiervan. Minister Donner van Justitie heeft bovendien tegenover de familie toegegeven dat er fouten zijn gemaakt bij de vrijlating van de tbs-er, die Van Wijk om het leven bracht. Donner heeft de familie in een persoonlijk ge sprek excuses aangeboden, al dus Poortman. De nabestaan den krijgen bovendien alle gemaakte kosten, zoals begra fenis- en advocatenkosten van de staat vergoed. Dat is in totaal ruim 30.000 euro. Verder krijgt de familie ook geld van het Consultatiebureau Al cohol en Drugs Drenthe (CAD). Het CAD geeft toe dat het na de vrijlating van de tbs-er nalatig is geweest en betaalt de familie 10.000 euro smartengeld. Volgens Poortman is het besluit van de staat om tot betaling over te gaan van groot belang voor de nabestaanden van slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede en de cafébrand in Vo- lendam. „De staat erkent hier mee zich medeverantwoorde lijk te voelen voor een daad die door een ander is gepleegd, Advertentie maar die te voorkomen was ge weest door een beter toezicht op naleving van wetten en regels", aldus de advocate. De tbs-er, die als levensgevaar lijk bekendstond, bracht in ok tober 1999 Tjirk van Wijk in diens huis in de Groningse wijk Beijum met zeker vijftig mes steken om het leven. Hij werd hiervoor veroordeeld tot veer tien jaar celstraf en tbs; een me dedader kreeg twaalf jaar cel straf opgelegd. De tbs-er heeft een uitvoerig strafblad met veel en extreme geweldsdelicten. Zijn voorlaat ste misdrijf pleegde hij in 1996 tijdens een proefverlof uit de Van Mesdagkliniek. Hij kreeg toen opnieuw tbs opgelegd. Ge specialiseerde klinieken wei gerden de man vervolgens op te nemen, omdat zij hem onbehan delbaar vonden. De man werd afwisselend in diverse gevange nissen onder de zwaarst denk bare regimes ingesloten. Tegen uitdrukkelijk advies van deskundigen in besloot de rechtbank in Amsterdam in juli 1999 dat de man zelfstandig mocht gaan wonen. Enkele maanden later bracht hij Van Wijk om het leven. Zowel het CAD als de psycho therapeut van de tbs-er wist dat hij mogelijk nog een risico voor zijn omgeving vormde. Ze de den niets. De psychotherapeut wil vooralsnog niet tot een schikking overgaan: de uit spraak van de rechtszaak tegen hem volgt binnenkort. ANP DEN HAAG - Steeds minder vrouwen slikken de pil. In 2002 werd de pil tachtigduizend keer minder verstrekt dan in 2001, een daling van 2,1 procent. In de eerste maanden van dit jaar lag het pilgebruik 1,3 procent lager dan in 2002. Dat blijkt uit onderzoeksgege vens van de Stichting Farma ceutische Kengetallen (SFK). Als de tendens zich doorzet daalt het pilgebruik in Neder land dit jaar tot het niveau van vijf jaar geleden (ongeveer 3,6 miljoen voorschriften). Tot 2002 steeg het aantal vrouwen dat de pil slikte nog gestaag. In Neder land gebruiken nu nog ongeveer 1,6 miljoen vrouwen de anticon ceptiepil. Een jaar geleden wa ren dat er nog 1,7 miljoen. De daling is voor een groot deel veroorzaakt, doordat het aantal gebruiksters van zogenaamde 'derde generatiepillen' is afge nomen. GPD door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De zorg vopr gok verslaafden moet meer worden gericht op ouderen, vindt de Vereniging GGZ Nederland. De brancheorganisatie voor gees telijke gezondheids- en versla vingszorg vermoedt veel verborgen leed onder vijftig plussers. Als gewilde doelgroep voor ca sino's en speelhallen zouden ou deren steeds vaker ten prooi val len aan gokverslaving. GGZ Nederland schat het aan tal probleemgokkers op 70.000. Het is echter onduidelijk hoe groot het aandeel van vijftig plussers is. Het aantal ouderen dat zich bij de verslavingszorg meldt is verwaarloosbaar. Wel is de gemiddelde leeftijd van pro bleemgokkers de afgelopen ja ren gestegen van 2 7 naar 3 3 j aar. „Maar we krijgen wel signalen waaruit je kunt afleiden dat het aantal ouderen met een gokver slaving groeit", aldus Toon de Vos, beleidsmedewerker kans spelen van de GGZ. De vereni ging doet na de zomer met het ministerie van Justitie nader onderzoek. Volgens De Vos zijn speelhallen en casino's tegenwoordig een aantrekkelijke uitgaanslocatie voor senioren. Gangpaden wor den verbreed en er is soms ver voer per shuttlebus. Ook is er volop beveiligingspersoneel. „Casino's zijn toegankelijker en veiliger geworden. Er wordt goed op je centjes gepast", zegt De Vos. Bovendien signaleert hij dat fruitautomaten voor met name ouderen worden aange past. De ouderenbonden omschrijven het vermoeden van de GGZ als een nieuw probleem en juichen nader onderzoek toe. „Het past bij de vergrijzing", zegt een woordvoerder van de Anbo, „Je ziet ook steeds meer oudere drugsverslaafden. Bovendien zijn kienen en bingo altijd al populair geweest onder senio ren." Ook de Unie KBO acht het voor stelbaar dat het uitgaanspa- troon opschuift naar speelhal len en casino's. „Tegenwoordig zijn het chique tenten die toe gankelijk en veilig zijn", zegt een woordvoerder. Hij wijst op het sociale isolement waarin steeds meer ouderen belanden. GPD Advertentie Advertentie Vorvp ;)€- r« noc, smeos rcii<? w-i i W J I i I I ËF jM&i wÈ M I M ui iPx pi i m HSH H -vx. 1 a -i H \"4 11? V - - Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de zomeropruiming. Nu kopen, betalen zonder rente in 2005. Pol. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1e verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3