PZC Freire faalt, Wielinga aangeslagen Chivu verlaat Ajax met pijn in het hart Zeilers gaan van eiland naar eiland 21 Mager eerbetoon aan vergeten Tourvader Sprinter twijfelt niet langer aan zijn capaciteiten na tweede triomf Mooi US Postal start als laatste in ploegentijdrit SNELSTE PLOEGEN Federer krijgt koe als cadeau Van Lottum en Sluiter verliezen Konterman gaat naar Vitesse Twente huurt Ramzi van PSV Rollen omgedraaid in Dordrecht Wisse met grote ploeg op EK woensdag 9 juli 2003 Uitstraling door Edward Swier SOMPUIS - De Marseillaise wordt afgeraffeld door de fan fare en de minuut stilte duurt amper twintig tellen. Een toe spraak is ook al te veel ge vraagd. Een bloemetje, dat is alles. Bedenk je het grootste wielerspektakel ter wereld, krijg je zo'n eerbetoon. Akkoord, Jean Marie Leblanc, de Tourdirecteur, is er. En alle dorpelingen, tweehonderd in getal. Inwoner Bernard Sartori heeft een biografie getikt van de bekendste inwoner van Sompuis, de man die gisteren tijdens een korte plechtigheid werd herdacht: Geo Lefèvre. De oplage bedraagt vijftien stuks. „Waarom Geo geen monument heeft, zoals de eerste Tourdi recteur, Henri Desgrange? Ik weet het niet. Iemand die de Tour de France bedenkt en ook initiatiefnemer is van de 24 uur van Le Mans, verdient er één, dat is zeker. Maar eh.Sartori houdt zijn mond en wrijft met zijn vingers langs elkaar. Geld, bedoelt hij. Het is soms oneerlijk verdeeld in de wereld. Geo Lefèvre heeft geen monument. Hij heeft slechts een graf. En dat moet hij nog delen met zijn familie leden ook. Voor Lefèvre, ge storven in 1961 op 84-jarige leeftijd, heeft niemand diep in de buidel willen tasten. Henri Desgrange heeft wél zijn eigen monument: op de Galibier. Geo Lefèvre heeft het nooit zo ver geschopt. Hij was ook 'maar' verslaggever van L'Au to. Niettemin komt hem alle eer toe dat het ooit tot een Ronde van Frankrijk is gekomen. In november 1902 besprak hij met zijn hoofdredacteur Desgran ge de toekomst van hun krant. In de concurrentiestrijd met Le Vélo moest een origineel idee worden verzonnen. Lefèvre werd, toen hij zijn le gendarische woorden 'waarom geen Tour de France?' sprak, voor gek verklaard. Desgrange hield weliswaar van uitdagingen, maar dit ging hem te ver. Lefèvre kon zijn baas alsnog overtuigen en kreeg een be langrijke rol. Hij werd ingezet als verslaggever, jurylid en or ganisator. Zo moest Lefèvre van het publiek vernemen dat de eerste etappe, van Parijs naar Lyon, was gewonnen door Maurice Garin. Zelf had hij, nadat hij bij de ravitaillering had toegezien op naleving van de reglementen, de trein geno men. Het was het begin van een successtory, al leek iedereen hem gisteren te zijn vergeten. GPD Petacchi overtuigt ook zichzelf door Ad Pertijs SAINT-DIZIER - Het geluk straalde er niet echt van af, zon dagavond in Meaux. Alessandro Petacchi won de eerste etappe van de Tour, maar was van bin nen niet blij. „Ik stond daar op het podium en dacht niet aan mijn succes, maar aan het feit dat mijn conditie zo slecht was geweest. Die overwinning was een gelukje. Nu weet ik dat er voor mij deze ronde nog meer mogelijk is als de conditie ver der verbetert." Gisteren liet de 29-jarige Itali aan in de straten van Saint-Di zier zien dat hij op dit moment zonder meer de beste spurter is. „De beste van allemaal? Dat zeg ik niet van mezelf. Anderen moeten dat maar bepalen." Alessandro Petacchi is een man die sprint als Cipollini op zijn best. Recht door het midden, met majestueuze pedaalstoten. Voor de meute uit, geen gewring in iemands wiel. Zijn eigen snel heid is hem voldoende. Daar houdt de vergelijking met Cipollini ook op. Qua uitstra ling is Petacchi een heel ander persoon. Begonnen bij Scrigno kwam hij via het nietige Navi- gare in 2000 bij het Fassa Borto- lo van Giancarlo Ferretti te recht. Een grote ploeg, maar Petacchi stond in eigen land al tijd in de schaduw van Mooie SAINT-DIZIER - Lance Arm strong start met zijn US Postal- ploeg vanmiddag als laatste in de ploegentijdrit over 69 kilo meter van Joinville naar Saint- Diiüer. Mocht het Amerikaanse team dankzij een goede race tegen de klok het geel in bezit krijgen, dan gaat die trui niet naar Arm strong. De Colombiaan Victor Hugo Pe- na is de best geklasseerde renner van US Postal op achttien se conden van klassementsleider Jean-Patrick Nazon. De ploeg van de geletruidrager, Jean Delatour, komt al als zesde ploeg in actie om 14.25 uur. Het Italiaanse Alessio bijt om 14.00 uur het spits af. De Rabobank-formatie ver trekt om 15.15 uur als zestiende. Team Bianchi van Jan Ullrich vertrekt als voorlaatste. Voor Lance Armstrong en de zijnen klinkt het startschot om 15.45 uur. ANP De snelst gereden ploegentijdrit Gem, snelheid Ploeg Jaar 54.943 km. Gewiss 1995 54.200 km. Carrera 1987 52.920 km. Ariostea 1991 52.014 km. Panasonic 1992 51,876 km. Panasonic 1988 Mario. Hij schikte zich in die rol. Op het WK in Zolder liet hij zich dan ook zonder mokken overha len om de spurt aan te trekken voor de winnende Cipollini. Dit jaar pas stond een andere Petacchi op. Uitgerekend in de Giro, die Cipollini definitief moest verheffen tot de galerij der onsterfelijke wielergroothe- den. Petacchi slaagde er lange tijd in 'Cipo' van zijn unieke ze gerecord af te houden. „De eer ste ritzege in Lecce blijft mijn mooiste overwinning ooit. Als Italiaan in de Giro de wereld kampioen kloppen is de groot ste emotionele ervaring die er is", zei Petacchi gisteren. Die Giro opende zijn ogen. „Ik durf nu ook te zeggen dat ik die dag in Zolder beter was dan Ci pollini. Alleen omdat ik hem zijn woord al had gegeven, heb ik toen toch gewoon de spurt voor Mario aangetrokken." De man uit La Spezia (nabij Ge nua) won zes ritten in de Ronde van Italië. Met dat goede gevoel stapte hij afgelopen weekeinde de Tour in. „En wat bleek: het ging voor geen meter. Op elk heuveltje kwam ik in de proble men. Ik voelde me rot. Ik won wel, maar de dag erop loste ik weer. Ik zat er echt mee in mijn maag. Ferretti zei me rustig te blijven. Ik had na de Giro geen koers meer gereden. Alleen maar getraind. Volgens hem is het normaal dat het dan even duurt voor je weer het wed strijdritme te pakken hebt." In Saint-Dizier spurtte hij dan ook zelfverzekerd naar de zege. „Ik dreigde even ingesloten te raken. Dan maar vroeg zelf aan gaan, dacht ik. Ik weet inmid dels dat iedereen in mijn wiel wil zitten, maar ik weet ook dat ik sterk genoeg ben om ze achter me te houden. Van de twintig spurts won ik er dit jaar al veer tien. Geen gek moyenne toch." Alessandro Petacchi begint zo waar ook een beetje te klinken als Cipollini. Behalve Petacchi boekte nog een renner een overwinning op zichzelf en de buitenwereld, die hem lange tijd niet voor vol aan zag. Jean-Patrick Nazon (26) werd eind vorige jaar door Fd- Jeux.com bedankt voor bewe zen diensten. Hij was er het vijf de wiel aan een wagen vol spurters. Lange tijd kon hij geen nieuwe ploeg vinden. Jean De latour gaf hem een laatste kans, en zie: gisteren stond spurter Nazon op het podium in de gele trui, met een uitgekiende tac tiek via de tussenspurts afge pakt van zijn voormalige kop man Bradley McGee. „Ik ben dus niet zo slecht als velen den ken", sprak hij op ingehouden toon. Van binnen moet hij gejubeld hebben. „Wat wil je, voor het zelfde geld had ik hier helemaal niet meer gefietst en was dit me allemaal onthouden gebleven. Ook al mag ik deze trui maar één dag dragen, dan zal die ene dag voor altijd een magisch moment blijven." GPD Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl En dat is twee: Alessandro Petacchi wint soeverein in Saint-Dizier. foto Vincent Kessler/Reuters GPD/lnfostrada Sports door Ad Pertijs SAINT-DIZIER - Voor Rabo bank schijnt de zon nog altijd niet in Frankrijk. Na het uitval len van kopman Levi Leiphei- mer en Mare Lotz moest de ploeg gisteren in de etappe naar Saint-Dizier opnieuw tegensla gen incasseren. Oscar Freire bleef in de massa spurt steken op de derde plaats, Michael Boogerd ging door ge klungel van een tegenstander hard onderuit in de ravitaille- ringszone en Remmert Wielinga kampt met een levensgrote vormcrisis. In etappes als die van gisteren speelt Rabobank uiteraard de kaart-Freire. De tweevoudig wereldkampioen had het in de finale echter niet bepaald naar zijn zin. „Al dat gedrang is me veel te gevaarlijk. Erwerd onge looflijk veel geduwd en getrok ken. Alleen daarom al kan ik le ven met de zege van Petacchi. Hij bewijst het hele jaar al dat hij op een 'schone' manier mas saspurts kan winnen." Freire eindigde achter Petacchi en Vainsteins als derde. „In te genstelling tot maandag had den we vandaag het gevoel dat hij wel degelijk kon meespelen om de overwinning. Alleen kwam hij volgens ons te laat uit het wiel van Zabel", dacht ploegleider Theo de Rooij. Remmert Wielinga kwam als voorlaatste over de finish op meer dan vijf minuten achter stand. In het jongerenklasse- ment, waarin hij gehoopt had een rol te kunnen spelen, is Wie linga eveneens afgezakt naar de voorlaatste plaats, op bijna twaalf minuten achterstand van leider Baden Cooke. Alleen de geblesseerde Jimmy Casper staat onder hem. De man die in de Dauphiné Li- béré een openbaring was door met de besten omhoog te klim men, maakte in Saint-Dizier een zwaar aangeslagen indruk. „Ik kon vandaag helemaal niks. Het leek wel een honger klop, zo leeg voelde ik me. De vorm van de Dauphiné Libéré is plots he lemaal weg. Dat is heel vreemd. Misschien heeft het iets te ma ken met de ontstoken teen waar ik veel last van heb. Dankzij een goede behandeling en het rijden met een opengesneden schoen had ik in de koers weinig last van die teen, maar wie weet werkt die ontsteking door in de rest van mijn lijf." Hoofdschuddend overzag hij de Remmert Wielinga stapt in de Rabo-bus nadat hij als voorlaatste is aangekomen in Saint-Dizier. foto Wouter Borre/GPD dag. „Ik ben er drie keer afgere den. Ik kwam nog geen viaduct over. Zelfs toen er langzamer werd gereden vanwege de de monstratie (van artiesten) die we tegenkwamen, kon ik moei lijk volgen." Het jongerenklas- sement kan hij onderhand op zijn buik schrijven. De grote angst is nu de ploegentijdrit van vandaag. „Ik ben bang dat ik het tempo niet zal kunnen volgen." Het feit dat zijn favoriete ter rein, de bergen, nog moeten ko men, beurt hem evenmin op. „Want met deze poten heb ik in de Alpen niks te zoeken." Michael Boogerd bereikte de fi nish met een bebloede knie, overgehouden aan een knullige valpartij. Voor hem pakte een renner een etenszakje ietwat ongelukkig aan. Die hield daar op de benen stil, met als gevolg dat Boogerd hem niet meer kon ontwijken. De renner vloog door de lucht en bleef even ver suft achter. Aangekomen in Saint-Dizier wilde Boogerd ook weer geen drama maken van de valpartij. „Ik kan moeilijk zeg gen dat het ernstig is, als er ren ners zijn die zelfs met een gebro ken sleutelbeen verder rijden. Ach, misschien rijd ik binnen kort wel in het geel, want de ron dearts heeft me onderweg drie gele pilletjes gegeven." Boogerd kreeg gisteren vijf hechtingen en is aan een bloed uitstorting in de knie behandeld om een ontsteking te voorko men. GPD Danilo di Luca is een geblokte, stoere Itali aan. Goede wielrenner, iets aan de kleine kant, maar zijn viriliteit trekt hem als het ware omhoog. Ooit heeft hij in de spiegel gekeken en besloten dat hijtoen er prettige gelaatsuitdruk kingen werden uitgedeeld, bepaald niet achter aan stond. Met wat edelmetalen rond pols en hals loopt hij als een kleine God door het peloton; een gekwet ste, mooie man die bijna zielig is. Di Luca heeft last van de blaas; een ontsteking die voor deze kleine Italiaanse macho hard aankomt, want hij is bijna ridder te voet. Wat is dat toch dat vooral Zuid-Europese sport- Mart Smeets mannen een soms heerlijke kwetsbaarheid krij gen? Hun grote ego dat butsen oploopt? Hun wellicht iets te lage pijngrens? Di Luca weet al sinds hij in het profpeloton huist dat hij een mooie jongen is, hij weet dat hij etap pes kan winnen, hij weet dat hij tot de goede klassiekerrenners gerekend mag worden en hij weet tevens dat hij in deze Tour niet langer mee telt. Zijn bijna doorzichtige kwetsbaarheid doet me een beetje gniffelen. Een goed decennium geleden hadden de Italia nen ook zo'n coureur: Roberto Visentini, een mooi gebeeldhouwd standbeeld van een man. Hij kon prachtig fietsen en ook winnen, maar zichzelf echt pijn doen? Neen, dat dus niet. Knechten en anderen kunnen lijden, mooie Itali aanse jongens niet. Visentini stapte driemaal in de Ronde op. In Italië was hij een vedette, in de Giro was hij goed, maar in de iets hardere Tour de France viel hij niet op; 22e was zijn beste klas sering. Durfde hij zichzelf geen pijn te doen? Het leek eropBij Di Luca heb ik datzelfde idee. Ado nis geraakt, de spiegel gebarsten en pijn is pijn. Di Luca won wel wat koersjes (Lombardije, twee etappes in de Giro, eenmaal in de Vuelta), maar hij heeft zich nog steeds niet als een Echte Wielrenner gemanifesteerd. Visentini miste ook net dat laatste stapje; die gulden duurzaamheid, die eigenschap die je knoesterigheid kunt noe men. Het is een axioma: mooie mannen kunnen geen pijn lijden. GSTAAD - Roger Federer heeft sinds gisteren een nieuwh® dier: een koe. Met dit geschenk besloot de organisatie vant tennistoernooi in de Zwitserse plaats Gstaad landgenoot!, derer te feliciteren met zijn eerste Grand Slam-overwinniii Federer won afgelopen zondag de finale van Wimbledo- Voortaan is hij het baasje van de achthonderd kilo wegen! koe Juliette. SID GSTAAD - John van Lottum heeft gisteren bij zijn rentree® een rugblessure slechts drie games kunnen winnen. De Ne derlander verloor in de eerste ronde van het toernooi j Gstaad met 6-1 en 6-2 van de als zevende geplaatste Spa® jaard Alex Corretja. Raemon Sluiter sneuvelde in de op ningsronde in het Amerikaanse Newport. De Rotterdamtin als vijfde geplaatst, moest in de tweede set van zijn partij®, gen de Australiër Scott Draper opgeven. Door buikklacht geteisterd, gaf Sluiter zich na verlies van de eerste sec (6-3), bij een achterstand van 3-2 in de tweede set gewonnen. AM ARNHEM - Vitesse heeft Bert Konterman voor twee jaargt contracteerd. De 32-jarige verdediger is afkomstig van it Schotse Glasgow Rangers. Konterman werd vorige week it het diepste geheim al medisch gekeurd en topfit bevonden Hoewel beide partijen al langer akkoord waren, kwamè overstap niet eerder rond. Vitesse staat onder curatele vandt gemeente Arnhem, die elke uitgave boven de 5 0000 euro moe fiatteren. Het aantrekken van de rechtsbenige verdediger twaalfvoudig international, kostte de Arnhemse voetbalclub dan ook de nodige overredingskracht. GPD ENSCHEDE - Adil Ramzi speelt het komende seizoen voor FC Twente. De Marokkaan wordt door zijn huidige werkge ver PSV voor één seizoen verhuurd. Ramzi was in Eindhovei niet zeker van een plaats in de selectie. Het laatste halfjaar speelde hij al op huurbasis voor de Spaanse club Cordoba, ft aanvaller dient voordat hij in Enschede aan de spelergroep wordt toegevoegd nog wel medisch te worden gekeurd. AKf ROTTERDAM - Robert Verbeek keert terug bij FC Dordrechl De voormalige hoofdtrainer van de eerstedivisionist wordi assistent van Jos van Eek. Drie jaar geleden werkte het tv» tal ook al samen aan de Krommedijk, maar dit keer zijnderol- len omgedraaid. Verbeek, die een contract voor een seizoen te kende, was de afgelopen twee jaar werkzaam in de Verenigd; Arabische Emiraten. GPD IJSSELSTEIN - Nederland stuurt een grote afvaardigi® naar het EK atletiek voor atleten onder 23 jaar. De Neder landse atletiekunie heeft vijftien individuele sporters uitge nodigd. Bovendien gaat een vijf man sterke 4x400 meter esta fetteploeg naar het E K in het Poolse Bydgoszczdat van 17 toi en met 20 juli duurt. De Vlissingse Yvonne Wisse komt uitop de zevenkamp. Andere troeven in de Nederlandse ploeg zij: Rutger Smith (kogel en discus), Arnoud Okken (800 meter)e Gregory Sedoc (110 meter horden). ANP door Henri van der Steen AMSTERDAM - De elftalfoto's kunnen worden weggegooid. Op het moment dat de fotografen gisteren de Ajax-selectie mét Cristian Chivu voor het nieuwe seizoen vastlegden, bereikten elders in Amsterdam onderhan delaars van Ajax en AS Roma een akkoord over het vertrek van de Roemeen. Bij Ajax is een nieuwe fotosessie nodig én een nieuwe centrumverdediger. De transfer van Chivu is de grootste uit de Ajax-historie. Volgens de Italiaanse sport krant La Gazzetta dello Sport ontvangen de Amsterdammers 18 miljoen euro voor de 22-jari- ge Roemeen. De verdediger, die voor vijf jaar tekent in Rome, repte zelf van „een droom", hoe wel het hem zwaar viel afscheid te nemen van zijn collega's. Ajax-directeur Van Eijden zei dat door de sterke wens van Chi vu bij Roma te gaan spelen, Ajax geen andere keus had dan tot verkoop over te gaan. Overigens moet nog wel een bankgarantie in orde gemaakt worden voor dat de zaak beklonken is. Technisch directeur Franco Baldini van AS Roma, die de transfer gisteren in Amsterdam afsloot, polste bij die gelegen heid de Ajax-leiding teveE over een mogelijke transfer van spits Zlatan Ibrahimovic, maai niet meer dan dat: bovenaanhel verlanglijstje van Roma-trainer Fabio Capello staat MorientE van Real Madrid. Volgens d; Italiaanse media heeft Roma. dat afgelopen seizoen teleur stellend achtste werd in de Seri; A, ook interesse in Jaap Stame Andy van der Meijde. Over de opvolging van Chivi die in 1999 door Danny Blind werd gescout, bij Ajax zal hel vanaf vandaag speculeren wor den. Er is veel voor en veel tegen een rentree te zeggen van Frank de Boer, de oud-captain die door Barcelona is bedankt Zaakwaarnemer Rob Jansen heeft geen zin in gespeculeer. „Vanavond komt Frank terug uit Qatar. Ik begrijp dat het een interessante trip was. Morgen gaan we de aanbiedingen op eer. rijtjezetten. Hij heeft vijf moge lijkheden. Daar zit geen club uit de Premier League bij." Een terugkeer naar Ajax vindt hij ook interessant, maarAjas heeft al langer Julien Escude van Rennes op het oog. De jarige Fransman, de broer van tennisprof Nicolas, raakte alge lopen seizoen nog geblesseerd aan zijn knie tijdens een blokje om met de hond. GPD door Eugène de Kok YERSEKE - De deelnemers aan de Deltaweek blijven zich over de Oosterschelde verplaatsen van eiland naar eiland. Gisteren voeren de zeilers van het Thool- se Sint Annaland naar Yerseke op Zuid-Beveland. Net als gis teren won de Eclair van Jules van der Heide de ORC-1. In totaal namen zo'n vijftig bo ten deel aan de wedstrijd: ORC- schepen en ronde- en platbo- demjachten (R&P). De zeilers in de ORC-klasse voeren via de Bersediepsluis naar Yerseke, een route van ongeveer 21 zee mijl. De R&P-jachten hadden een iets kortere baan af te leg gen. De organisatoren hadden de wedstrijd ingekort omdat de wind het 's ochtends voor de start liet afweten. Tijdens de ra ce trok de zuidwestenwind iet; aan, zodat alle zeilers op konden finishen in Yerseke. De winnaars van Sint Anna- land-Yerseke verschilden in df hoogste klassen nauwelijks n* die van de Buutengaetsrace die maandag werd gevaren. In de ORC-1 was Jules van derHeich wederom de beste zeiler. Derace in de ORC-2 werd gisteren ge wonnen door schipper Ketels uit Teteringen. De dag ervod was hij ook al de snelste, laf- Bom uit Wissenkerke finisht' als derde in Yerseke. Alfred Be- zemer uit Arnemuiden was i ORC-3 net iets langzamer de Brabander Sondag, die oo» de Buutengaetsrace had gewon nen. Dordtenaar D ij khuizen won een klasse lager. De ORG en de ORC-6 werden respectie velijk gewonnen door de schip pers Buijse en Van Dorssen. *-|NAl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34