PZC Archeologisch onderzoek remt bouwprojecten Goese ondernemers willen ruimere zondagopenstelling Tweetal brak in voor goede doel WWW. NAZOMER FESTIVAL Dorpsraad verontwaardigd over uitblijven landschappelijke inpassing kassen 8 Amerikaanse gospelgroep 1 in Nieuwe Kerk Inbraak agenda Vernielingen Ex-drugsverslaafde gematst Zaak typex-bewerker aangehouden Boete geëist tegen Belg Motor gestolen in Vlissingen Diefstal vanaf zeiljacht Mardienco Ziekenhuis Nederzetting Groen Autoloze Dag woensdag 9 juli 2003 J Ruud Klarenbeek (1) en Ramon Meijer zijn trots op hun inbraak bij de Vlissinger die wordt verdacht van het in bezit hebben van kinderpor no. foto Lex de Meester genomen. Het OM kijkt nu wat kinderporno is." Dat de politie de zaak heeft overgedragen aan het OM wil zeggen dat het 'een zaak is waarbij geen gewone transactie aan verbonden is'. „Er zijn vol doende redenen om te vermoe den dat onderzoek kan uitwij zen dat de zaak voor de rechter kan komen." Boot zegt dat de Vlissinger een keer eerder is ver oordeeld wegens het bezit van kinderporno. Het Vlissingse tweetal heeft een eigen opvatting over het bewij s- materiaal. „De politie vroeg ons: hoe weten we nu zeker dat die spullen niet van jullie zelf zijn? Toen werd ik pas echt boos. zegt Ruud. Ze hebben voor de inbraak drie dagen moeten zitten in de ge vangenis in Middelburg. „Toen we uit de cel kwamen, heb ik op zijn deur gekalkt: sterf vieze pedofiel", bekent Ruud. „En ik heb de ruiten van zijn woning ingegooid", vult Ramon aan. Half juli moeten ze voor de in braak voorkomen. Ze hebben ieder een advocaat in de arm ge nomen. In de Vlissingse buurt deed lan ger de ronde dat er een pedofiel zou wonen. „We zijn erachter gekomen door een vriend en een kennis." Om er zeker van te zijn, hebben ze 'de feiten willen checken'. „Dan moet je inbreken. Toen we naar binnen gingen, lag hij in het ziekenhuis. Een van de bu ren zag hoe we met de voordeur bezig waren. Ze zei: ik zie het al, jullie zijn geen echte inbrekers. Ze lachte. We gingen nogal on handig te werk. Maar we heb ben gevonden wat we verwach ten." „De politie is trouwens niet door ons op het spoor van die pedofiel gebracht. Ze had al veel langer kunnen weten dat hij daar woonde. De politie kon al leen niets doen, en wij wel. Toen we de spullen aan de politie ga ven, reageerde ze ook redelijk blijvinden ze. Ze weten dat ze het recht in eigen hand hebben genomen. „Het mag niet, maar iemand moet zijn nek uitsteken. Wij zijn niet slecht, hij is slecht. Hoe meer mensen weten dat dit soort vieze dingen gebeuren, hoe beter." Hun motief is duidelijk, zeggen ze, want ze zijn zelf ook mis bruikt. Ramon: „Ik ben van mijn zevende tot veertiende door mijn trainer seksueel misbruikt. Ruud door zijn neef." Die trai ner, zegt Ramon, „pakte altijd de kwetsbare jongens." „Hij heeft mij behoorlijk kapot ge maakt. Ik heb door hem geen ge wone jeugd gehad. Ik heb ook geen familie op wie ik terug kan vallen, wel op mijn vrienden." Ramon woont op kamers, maar een tijdje geleden was hij dak loos. „Ik heb in die tijd ook wei eens wat gestolen om in leven te blijven. Soms liet ik me ook ex pres oppakken, om weer eens goed te slapen en te eten. Ik heb dus een strafblad." Ruud heeft niets 'op zijn kerf stok'. „Ik geloof dat ik nu pas echt last krijg van die incest. Misschien ben ik wel bij die pedofiel gaan inbreken om eens als slachtoffer in de geest van zo'n vent te kijken." Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 Wf -- 'l ZIERIKZEE - De Amerikaanse Glory Gospel Singers treden jj vrijdag op in de Nieuwe Kerk in ,f Zierikzee. jr Het gospelkoor is samengesteld jj uit de beste zangers van de WWRL Community Choral die f in 1985 door circa zeventig zan- e( gers uit vele New Yorkse ge- ,jj meenten werd opgericht. Muzi- I kaal leidster Phyliss McKoy Joubert stelt voor elke tournee I de stemmen en het programma samen en daarbij staat harmo- ]s nie en expressiviteit voorop, u Voor het concert in de nieuwe Kerk staan onder meer ever- jl greens als Down by the river- side, Oh happy day en He's got the whole world in his hand op i( het programma. f Het concert in de Nieuwe Kerk vrijdag 11 juli begint om 20.00 uur. l ZOUTELANDE - In een woning aan de Branding in Zoutelande is maandag ingebroken. Uit de woning werden waardepapie ren, tientallen euro's en compu terapparatuur weggenomen. redactie schou wen-duivelaimd Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De nieuwe re gelgeving ter bescherming Van bodemschatten en flora en fau na vormen voor bouwonderiie- mingen en projectontwikke laars in toenemende mate een beletsel bij bouwprojecten. Sommige bouwplannen lopen vertraging op, omdat er van overheidswege archeologisch bodemonderzoek moet plaats vinden. Andere - zoals recente lijk in 's-Heer Arendskerke - gaan niet door omdat er bij on derzoek artefacten in de grond worden aangetroffen. Bouwers worden door de nodige onderzoeken op kosten gejaagd, die vervolgens weer verhaald worden op de kopers van de wo ningen die uiteindelijk - na maanden vertraging - toch wor den gebouwd. Nederland heeft vorig jaar het Verdrag van Malta onderte kend. Daarmee verplicht de overheid zich om meer te doen aan bescherming van het histo risch erfgoed. Die bescherming werkt door tot onder de grond. Sinds kort zijn projectontwik kelaars, bouwondernemingen en gemeenten verplicht om voorafgaand aan de bouw van nieuwe woningen de percelen te (laten) onderzoeken op de mo gelijke aanwezigheid van ar cheologisch artefacten. Worden die tijdens zo'n onderzoek ook daadwerkelijk aangetroffen, dan is de bouwer genoodzaakt de plannen dusdanig aan te pas sen dat de bodemvondsten kun nen worden geborgen, dan wel goed in de grond geconserveerd kunnen worden. Projektbouw Zeeland wilde vo rig jaar in 's-Heer Arendskerke een nieu wbouwwijkje met veer tig woningen bouwen. Dat plan ging echter niet door, omdat bij het grondonderzoek ter plaatse resten aangetroffen werden van een vroeg-middeleeuwse neder zetting. Volgens directeur W. de Winter van Projektbouw Zeeland is de verplichting van het archeolo gische bodemonderzoek slechts een van de zestig regels die bouwondernemingen vandaag de dag in een benauwend corset snoeren. Ook directeur M. van der Staal van aannemingsbe drijf Gebr. van der Poel in Ter- neuzen vindt dat enige souples se in de regelgeving op zijn plaats zou zijn. „Bouwbedrij ven Worden door dit soort regels in sterke mate aan banden ge legd. De markt klaagt in toene mende mate." Volgens De Winter is dat niet vreemd. „De provincie heeft de locaties waar bodemvondsten zijn gedaan of te verwachten zijn in kaart gebracht. Die ar cheologische kaart van Zeeland is voor bouwers een belangrijk instrument, omdat je dan weet waar eventuele problemen bij bouwprojecten te verwachten zijn. Zo'n kaart werkt echter in de hand dat je je als ontwik kelaar terughoudend gaat opstellen. Je denkt namelijk goed na om grond te verwer ven op zo'n locatie of je gaat aanvullende voorwaarden bij de aankoop stellen. aldus De Winter. De bouwers vinden het geen goede zaak dat zij feitelijk voor de kosten van de bodemonder zoeken opdraaien. „Eigenlijk zou dit werk betaald moeten worden door de lokale overhe den", vinden de directeuren. Omdat dit niet altijd gebeurt, zijn sommige plaatsen niet meer zo populair. De binnenstad van Vlissingen is zo'n gebied waar overigens het gros van de bo demschatten nog steeds niet in kaart is gebracht. STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Consistorie Sint Nicoiaaskerk, 20.00 uur: Klankbeeld over heden en verleden van Brouwershaven: BURGH-HAAMSTEDE - Slot Haamstede, 10.30 en 11.30 uur: Excursie Slot Haam stede; Slot Haamstede, 19.00 uur: Start avondwandeling door Slotbos en Zeepe- duinen; BURGHSLUIS - Haven, 18.30 - 21.00 uur: Natuurvaartocht HAAMSTEDE - Hervormde Kerk, 20.00 uur: Concert organist Jan van Westen- brugge; RENESSE - Inloophuis achter dorpskerk, 19.00 uur: Start excursie naar Slot Moer- mond; SEROOSKERKE - Boerderij einde Prunje- weg, 13.30 uur: Excursie PlanTureluur; ZIERIKZEE - Eerste Weegje, 10.00 -16.00 uur: Vlooienmarkt; VVV-kantoor, 13.30 - 16.00 uur: knutselen voor kinderen; 14.00 uur: Wandeling Zierikzee Monumenten- stad; Sirjansland voelt zich bedrogen jnnr Piet «leemans SIRJANSLAND - Het uitblij ven van landschappelijke in passing van de tuinbouwkassen jn de polder bij Sirjansland sekt verontwaardiging in het dorp. De Sirjanslanders voelen zich bedrogen door de gemeente Schouwen-Duiveland. Het dagelijks gemeentebestuur heeft beloofd dat het ervoor zou zorgen dat de kassen 'ingepakt' zouden worden met groen en moet zijn beloftes nakomen, stelt de dorpsraad Sirjansland in een brief aan de gemeente. Het college beraadt zich nog op een reactie op de brief. Meer dan een jaar geleden trok de dorpsraad Sirjansland aan de bel bij de gemeente. In een brief sprak de dorpsraad zijn bezorgdheid uit over het uitblij ven van groen rond de tuin bouwkassen bij het dorp. De gemeente heeft volgens de dorpsraad altijd beloofd dat het kassen-concentratiegebied landschappelijk zou worden in- Toenmalig wethouder ruimte lijke ordening C. Veerhoek zou volgens de dorpsraad destijds gezegd hebben dat de uitbrei ding van twintig naar veertig hectare alleen zou worden toe gestaan mits de kassen omringd zouden worden door groen. Die uitspraken deden veel mensen het verzet tegen de uitbreiding van het areaal tuinbouwkassen staken. Niet in de laatste plaats omdat ook in het streekplan Zeeland landschappelijke in passing als uitdrukkelijke voor waarde wordt gesteld voor uit breiding. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben desalniettemin dwingende bepalingen ten aan zien van de landschappelijke inpassing uit het bestemmings plan geschrapt. Dat ontslaat de gemeente in de visie van de dorpsraad niet van de plicht zich tot het uiterste in te span nen om de kassen groen in te pakken. „Wij vinden dat uw col lege de morele plicht heeft om gedane beloften na te komen en dat u zich niet kan verschuilen achter het besluit van GS", al dus de dorpsraad. Volgens de dorpsraad heeft de gemeente wel degelijk moge lijkheden om inpassing te reali seren. „Voor de glastuinbouw- locatie Willem-Annapolder in de gemeente Kapelle is ook geen bepaling opgenomen in het be stemmingsplan over de invul ling van de beplanting, echter hier wordt wel degelijk een landschappelijke inpassing ge realiseerd. Wij gaan ervan uit dat u dit verder gaat onderzoe ken en dat uw bestuur zich aan de gedane beloften zal houden." De brief van de dorpsraad prijkt op de lijst van ingekomen stuk ken van de gemeenteraadsver gadering van donderdag 17 juli. De raadsvergadering wordt ge houden in de Burgerzaal van het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. De dorpsraad van Sirjansland vindt dat het gemeentebestuur zijn belofte om de kassen in te pakken met groen moet nakomen. foto Dirk-Jan Gjeltema OOST-SOUBURG- In een tuin bij een woning aan het Koop mansvoetpad in Oost-Souburg zijn in de nacht van maandag op gisteren vernielingen gepleegd. Er werd een coniferenhaag ver nield. Ook een rozenstruik werd in tweeën gebroken door Rolf Bosboom GOES - De winkels in de Goese binnenstad zouden vaker op zon- en feestdagen open moeten zijn. Dat is de wens van het bestuur van de Ondernemers Organisatie Goes (OOG), die in middels een verzoek heeft inge diend bij het gemeentebestuur. Goes kent nu nog een zeer be perkte openstelling op zon- en feestdagen. Jaarlijks wijst de gemeente, in overleg met de on dernemers, vier zondagen aan waarop de winkels open mogen zijn. Dat geldt onder meer voor de periode vóór de december- feestdagen. Ook warenhuis V&D claimt jaarlijks een zon dag om haar klanten te ontvan gen. Tot nu toe bestaat er weinig ani mo onder de ondernemers om op zondag de deuren te openen. Toch zet OOG zich nu in voor verruiming van het aantal da gen. Aanleiding daarvoor is het feit dat de Stichting Goes Pro motie, die het evenementenbe- leid in de stad verzorgt, steeds meer activiteiten op touw zet. Deze evenementen worden soms ook op zondag gehouden. „Het kan voor beide partijen aantrekkelijk zijn om dan ook een koppeling te leggen met de openstelling van winkels", zegt OOG-voorzitter R. Berks. „In overleg met Stichting Goes Pro motie hebben we vastgesteld dat die situatie zich kan voor doen." Berks noemt het voorbeeld van de Autoloze Dag, die sinds en kele jaren in Goes wordt gehou den. Meestal gebeurt dat op zondag, waarbij er allerlei acti viteiten worden gehouden. Het ligt voor de hand dat de winkels dan ook open zijn, maar doordat de dagen al ruim van tevoren vastliggen, is het niet meer mo- gelijkdaarop in te spelen. „Daar lopen we steeds vaker tegen aan", zegt Berks. Het OOG heeft dan ook de ge meenteraad in een brief ge vraagd na te denken over een verruimde openstelling van de winkels op zon- en feestdagen. Volgens de ondernemersclub past dat ook in het Goese evene- mentenbeleid. Mogelijke con currentie van Terneuzen, door de openstelling van de Wester- scheldetunnel, speelt volgens Berks bij het idee geen enkele rol. OOG stelt voor in plaats van vier voortaan acht dagen per jaar aan te wijzen. Die zouden alleen moeten gelden voor het centrum. Voor bijvoorbeeld het Marconigebied (de 'meubelbou levard') gelden andere regels. Wat de ondernemersorganisatie betreft wordt aan de extra vier dagen de voorwaarde verbon den dat de Stichting Goes Pro motie een positief advies geeft. Het verruimen van het aantal dagen is al ter sprake geweest in het 'centrummanagement', het overleg van alle belanghebben de partijen in de binnenstad. Die reacties waren positief. ZIERIKZEE - De 22-jarige inwoner uit Goes heeft altijd een zwak gehad voor voertuigen en dan met voorkeur voor auto's. Hij werd op 14 augustus van het vorige jaar in Kerkwerve be trapt op het rij den zonder rijbewijs. Hij had ook nog een ande re passie, namelijk drugs. „Autorijden is leuk maar ik had die auto ook nodig om aan drugs te komen", legde de man gister middag tijdens de zitting van de kantonrechter in Zierikzee uit. Inmiddels is de man van zijn drugsverslaving af, heeft hij een baan en spaart hij voor de autorijlessen. Zijn verblijf in het verslavingscentrum was de oorzaak dat de toegezonden acceptgiro hem nooit bereikt had. Officier van Justitie G. Oosterveld eiste de betaling van de helft van de boete van 220 euro en de andere helft als voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Kantonrechter B. Doorewaard Boekhout vond dat de man 'populair gezegd enorm gematst' werd maar volgde de eis. ZIERIKZEE - Officier van Justitie G. Oosterveld vroeg zich gistermiddag tijdens de zitting van de kantonrechter in Zie rikzee af of de gedaagde dacht dat hij niet goed wijs was. De verzekeringspolis van een bromfiets was met typex bewerkt om de aanvangsdatum te veranderen in 1 mei 2002. Volgens de gedaagde, een 27-jarige man uit Burgh-Haamstede, was dit door de verzekeringsmaatschappij gedaan en wist hij van niets. De juiste aanvangsdatum was gisteren van belang om dat de man ervan beschuldigd werd op 1 juli 2002 onverze kerd op een bromfiets te hebben gereden, wat hij dus ontken de. De zaak is aangehouden voor nader onderzoek. ZIERIKZEE - De schaderegelaar die gistermiddag de zaak van een jonge Belg kwam bepleiten tijdens de zitting van de kantonrechter in Zierikzee, kreeg van rechter B. Doorewaard Boekhout geen gelijk. Ondanks een vurig betoog van het te gendeel was de rechter van mening dat de Belgische fietser op de Kromme Reke in Renesse geen voorrang had verleend aan een oudere fietsster. De Belg moest de weg schuin oversteken naar het aan de overzijde gelegen dubbele fietspad. En al reed deze vrouw hem tegemoet op de weg in plaats van op het fiets pad, dan nog had de Belg haar moeten zien en laten voorgaan. Officier van Justitie G. Oosterveld eiste honderd euro boete. „Strafrechtelijk gezien, heeft de jongeman schuld maar ik leg hem geen boete op", stelde de kantonrechter vast. „Civiel rechtelijk zou er sprake kunnen zijn van medeschuld maar daar ga ik hier niet over." VLISSINGEN - Vanaf de Sloeweg in Vlissingen is tussen maandagmorgen en gisterochtend een motorfiets gestolen. De eigenaar had zijn motor in verband met pech afgesloten achtergelaten op het fietspad ter hoogte van het f ietstunneltje naar Oost-Souburg. Toen hij gisterochtend rond half acht de motor wilde ophalen, was hij verdwenen. VLISSINGEN - De eigenaar van een zeiljacht, dat afgemeerd lag in de jachthaven van Vlissingen, is gisterochtend bestolen van zijn gsm en zijn horloge. De man was even van boord ge gaan. Zijn jacht had hij niet op slot gedaan. Toen hij een kwar tier later terugkwam, bleek er te zijn ingebroken. De waarde van de gestolen spullen bedraagt enkele honderden euro's. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Alleen voor het goede doel hebben ze vorige maand ingebroken bij de Vlis singer die verdacht wordt van het bezit van kinderporno. Dat zeggen de inbrekers zelf. Ramon Meijer en Ruud Klarenbeek wil den bewijzen dat er een pedofiel in hun buurt woonde, en braken bij hem in. „Pedofielen zijn zie ke geesten. Volwassenen die seks met kinderen hebben, moe ten uitgeroeid worden." Het Openbaar Ministerie in Middelburg heeft vorige week openbaar gemaakt een 45-jari- ge inwoner van Vlissingen te verdenken van het in bezit heb ben van kinderporno. „Wij heb ben voor dat bewijsmateriaal gezorgd", weten Ramon Meijer (20) en Ruud Klarenbeek (45) zeker. „We zijn er trots op. Ik voel me er goed bijDe samenle ving moet gered worden van dit soort engerds. Van kindjes moet je afblijven." Ze hebben computers en cd- roms gestolen en die aan de poli tie overhandigd. „We hebben eerst gekeken wat er op de schijfjes stond. Het was misse lijkmakend. Er zit een heel net werk achter." Kort daarna heeft de recherche een inval gedaan in het huis van de verdachte. Het OM probeert nu een scheiding aan te brengen in het materiaal dat door de po litie en door de inbrekers is ont dekt, waarna het OM ook oor deelt over de rechtmatigheid van het gestolen materiaal. Es ther Boot, woordvoerster van het OM, deelt mee dat de officier van Justitie onderzoekt of de zaak voor de rechter gebracht wordt. Over de rechtmatigheid van het gestolen materiaal, zegt ze: „De politie heeft zelf ook erg veel materiaal uit het huis mee- Advertentie Openingstijden dinsdag l/m zaterdag 9.00-12.00 uur donderdagavond koopavond - 's Middags op afspraak Voorstad 63 - 4461 KL Goes Tel. (0113)215200/211466

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31