11 Nachtelijke Ocean Dance op Oosterschelde 1 v m Orchideeën in Dijkwater Schouws college snel weer op volle sterkte Voorwaardelijke boete voor eerlijk spijbelen Rookverbod Ondernemers hekelen uitblijven beleid voor omscholing werklozen Schouwen wil betere controle op milieuregels zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 9 juli 2003 Minder simpel Recreatiesector werkt aan duurzaamheid Criteria Vergunning x% '1\ f V rW, Wilt u serieus en blijvend van uw overgewicht af? Krat 24 flesjes a 300 ml 12.49 Kiwi green of gold per 500 gram 88 Stuks of 64 stuks 3-in-l J Actieve aanpak banenplan bepleit jnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente is veel te afwachtend met het op stellen van banenplannen voor (langdurig) werklozen. Een ac tiever beleid bespaart haar niet alleen uitkeringen, aldus W. Ginjaar van de eilandelijke fe deratie van ondernemersver enigingen FOS, het bedrijfsle ven - met name de horeca - is er ook mee geholpen. FOS en de regionale afdeling vanhet Midden- en Kleinbedrijf Nederland (MKB) zijn al ruim anderhalf jaar bezig om Schou wen-Duiveland aan een banen plan te krijgen. Daarbij wordt uitgegaan van een actieve be middeling en omscholing van werklozen die doorgaans moei lijker aan een baan komen. On der die groep vallen onder meer bijstandsmoeders deels afge keurde werknemers en de lager opgeleiden. April dit jaar dien de de brancheorganisaties een concept-voorstel in bij de ge meente, waarbij de bemiddeling in handen wordt gegeven van een gespecialiseerd bureau in Brouwershaven. Dit 'kennis centrum voor mens en organisa tie' heeft een vergelijkbare aan pak met succes uitgevoerd in het Rotterdamse, aldus Ginjaar. Met het plan is tot dusver echter niets gedaan, constateert de FOS-voorzitter. ,,En dat terwijl de werkloosheid snel stijgtwat de gemeente bakken vol geld kost. Wij zitten aan de andere kant van die lijn met handjes te kort. Daar word je niet vrolijk van." De aanpak van De Vries Part ners garandeert volgens Gin jaar dat de kaartenbakken van de gemeente leeg komen. „Of de mensen krijgen een baan, óf ze gaan de WAO in, en ook in dat laatste geval kost dat de ge meente niks meer. Het is dus in ieders voordeel, ik zie niet in waarom er zo'n afwachtende houding wordt aangenomen." De gemeente gaat pas betalen voor inschakeling van het bu reau zodra er daadwerkelijk mensen 'uit de bakken verdwij nen'. Omdat daarmee ook de uitkering vervalt, wordt per sal do quitte gespeeld, rekent Gin jaar voor. Volgens J. Starremans, hoofd van de afdeling Werk, Inkomen en Zorg van de gemeente, ligt de situatie in de praktijk minder simpel dan de FOS doet voorko men. Het financieel risico voor de gemeente is vooralsnog on duidelijk. De gemeente wil eerst de behandeling van de nieuwe Bijstandswet door de Tweede Kamer afwachten. Dat gebeurt waarschijnlijk eind augustus. „Pas dan wordt duidelijk welke ruimte wij krijgen. Starremans gaat er vanuit dat de gemeente dit najaar precies weet waar ze aan toe is. Dat is voor hem het moment met de werkgeversorganisaties en de eilandelijke Sociaal Economi sche Raad aan tafel te gaan zit ten om een doelgericht arbeids marktbeleid uit te zetten. „Ik BAARLAND - Met het project Zon Water op de camping zet de Zeeuwse recreatiesector een nieuwe stap op weg naar een duurzamer bedrijfsvoering en kwaliteitsverbetering. Twee kampeerterreinen, Scheldeoord in Baarland en 't Veerse Meer bij Wolphaartsdijk, lopen als voor beeldbedrijf voorop. Het project kreeg gisteren een 'vliegende start'. Op Schelde oord opende directeur G. van Woerkom van de ANWB een nieuw centraal sanitairgebouw en op 't Veerse Meer nam gede puteerde J. Suurmondprivé-sa- nitaireenheden in gebruik. Bei de zijn voorzieningen waarbij milieuvriendelijkheid voorop staat. Het project Zon Water, dat wordt uitgevoerd door het bu reau Nort-Zeeland, richt zich op het verminderen van de mi lieubelasting (met inbegrip van energiebesparing), die sanitaire voorzieningen op de verblijf sre- creatieterreinen veroorzaken. Dat gebeurt met financiële steun van de provincie en nuts bedrijf Delta. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat de controle op naleving van de mi lieuregels professionaliseren. De huidige manier van contro leren is te ondoorzichtig. Een nieuw aan te stellen 'handha- vingscoördinator' moet de kwa liteitsslag opstarten en in goede banen leiden. Dat staat in het plan van aanpak verbetering handhaving mi lieuwetgeving van de gemeente Schouwen-Duiveland, opge steld naar aanleiding van de landelijke discussienota 'Met recht verantwoordelijk'. In die nota wordt geconstateerd dat het milieuhandhavingsbeleid overal in den lande fors te wen sen overlaat. Ook de gemeente Schouwen-Duiveland laat wat dat betreft, stelt milieuwethou der L. Geluk-Poortvliet, steken vallen. De gemeente heeft haar presta ties tegen het licht te houden en komt tot de conclusie dat de analyse van milieuproblemen niet altijd goed verloopt, er soms niet de juiste prioriteiten worden gesteld en er niet altijd voldoende personeel of geld be schikbaar is om noodzakelijke controles uit te voeren of milieu problemen op te lossen. De gemeente bevindt zich, weet Geluk-Poortvliet in goed ge zelschap. „Vrijwel nergens wordt voor 100 procent aan de criteria uit 'Met recht verant woordelijk' voldaan'. En dat moet natuurlijk beter. Er is al veel ingang gezet, maar er moet nog een heleboel gebeuren. Het moet transparanter, doorzichti ger." Daarmee is de gemeente er niet. Er moeten, stelt de wethouder, duidelijker prioriteiten worden gesteld. Schouwen-Duiveland mag rekenen op gerichte con trole-acties, waarbij de ge meente in de visie van de wethouder niet verder moet proberen te springen dan haar polsstok lang is. Organisatorisch trekt de ge wenste kwaliteitsslag een forse wissel op de afdeling ruimte en milieu. De bezetting is met twee openstaande vacatures aan de krappe kant. Of er extra perso neel moet komen op de afdeling m volgens wethouder Geluk- oortvliet op dit moment nog met te zeggen. Het is de bedoe ling dat de kwaliteitsslag in -005 afgerond is. Richard Fortes (1) en Sean Schipper (Andy Egberts ontbreekt op de foto) willen van bootfeesten in Zeeland een terugkerend fenomeen maken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - Bubbling en R&B op dek één, de liefhebbers van trance en hardhouse moe ten op dek twee zijn en voor wie even lekker tot rust wil komen, is er lounge in de chillroom met hangmatten bovenin de cata maran. Een combinatie van stij - len die borg staat voor een volle bak, meent Richard Fortes van Party Pipo stellig. Zaterdag 26 juli meert de party boot van het Rotterdamse eve nementenbureau aan in vlucht- haven De Val bij Zierikzee voor Ocean Dance. Fortes en zijn me de-organisatoren Sean Schip per en Andy Egberts rekenen op zeker 650 belangstellenden. Bij succes volgt herhaling, twee tot drie feesten in het hoogseizoen. Fortes mikt daarbij niet alleen op een breed Zeeuws publiek, ook de talrijke j ongeren die in de zomer neerstrijken in Renesse zijn volgens hem aan een nieuwe uitdaging toe. „We zouden graag nog verder Zeeland in gaan, naar Vlissingen bijvoor beeld, maar dat lukt niet. Deze boot mag de zee niet op. De op twee 'vleugels' drijvende catamaran wordt vier dagen per week ingezet voor alles wat maar leuk moet zijn in Neder land, België en Duitsland, variërend van vrijgezellenfees ten tot recepties en bedrijfs uitjes. Voor dit type (45 meter lang en 20 meter breed) is geko zen in verband met z'n stabili teit op het water, legt Fortes uit. Eén keer per maand is de boot gereserveerd voor een keiharde danceparty, waarbij de 128 de cibel als een constante waarde wordt gehanteerd. „Dat komt er ongeveer op neer dat je binnen een straal van tien, vijftien me ter de muziek kunt horen door de glazen wanden." Dat glas is noodzakelijk om de bastonen draaglijk te maken voor het pu bliek, aldus Fortes. „Zou je met gewone wanden werken, dan krijg je bij deze geluidssterkte een probleem. Glas is meer doorlatend. Op het wijde water en in havens heeft in principe niemand daar last van. Zodra we weer in de bewoonde wereld komen, wordt het volume ge temperd." De muziek wordt ge draaid door dj's uit Rotterdam en Renesse. Ocean Dance, dat wordt geor ganiseerd in samenwerking met de Renesser discotheek Trinity en Deans Food and Drink in Zierikzee, begint 's avonds om tien uur. Rond half één vaart de boot vanuit De Val de Oosterschelde op en keert daar rond vier uur weer terug. De locatie is bereikbaar met de reguliere busdienst (132) en een rechtstreekse lijn van en naar Trinity. Party Pipo heeft een volledige vergunning van de ge- Advertentie tii J .tv-f W 'kt 4 f -f y V ./.,v 1 V IHgMpHB - t SIRJANSLAND - Orchideeën zijn op verschil lende plaatsen op Schouwen-Duiveland te vinden, maar nergens zo massaal als in het Dijkwater bij Sirjansland. Alleen al de Harle kijn-orchis is met zo'n 15.000 exemplaren ver tegenwoordigd en volgens boswachter D. Fluijt overtreft het aantal Moeraswes- penorchideeën dat van de Harlekijnorchis nog. En dan zijn er nog de Rietorchis en Bijenorchis. Wat dat betreft is het gebied uniek. „De om standigheden zijn er ideaal: de bodem is kalk- rijk, nat, zanderig en schraal. Genieten van de orchideeën kan tijdens excursies, verzorgd door Staatsbosbeheer. Donderdag 10 juli be gint de excursie om 13.30 uur. De excursie op 24 juli gaat om 19.00 uur van start. Verzamelen bij de Knotwilgendreef langs de Weg door het Dijkwater. foto Dirk-Jan Gjeltema wil daarbij nadrukkelijk inzet ten op duurzame arbeid. Dus niet dat mensen zomers uitstro men in een baan in de horeca en vervolgens in de winter weer op straat staan en opnieuw bij ons aankloppen." Ondertussen heeft de gemeente in samenwerking met De Zuid hoek wel een alternatief banen plan opgezet voor cliënten uit de bijstand. Onder de noemer 'werkpaspoort' worden mensen in groepsverband voorbereid op terugkeer op de arbeidsmarkt. Het project wordt op kleine schaal uitgevoerd en niet zon der succes, zegt Starremans. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland moet zo snel mogelijk weer compleet zijn. De nieuwe PvdA-wethou- der G. van der Salm zal zo moge lijk volgende week donderdag in de raadsvergadering be noemd worden. „Voor de raad, het college.en de desbetreffende wethouder zelf is het van belang dat hij op zo kort mogelijke termijn mag be ginnen", stelt burgemeester J. Asselbergs. Het gemeentebe stuur zit volop in de voorberei ding van de begroting voor 2004 en kan daarbij geen wet houder missen. Ook met het oog op de zomervakantie moet de benoeming van Van der Salm snel plaatsvinden, omdat die anders pas bij de volgende ge meenteraadsvergadering, eind augustus, aan de orde kan ko men. Tot en met de komende raads vergadering neemt wethouder J. van Felius de portefeuille van de vertrokken wethouder A. van der Wouden waar. Zijn aan staande terugkeer als wethou der van Schouwen-Duiveland bekijkt Van der Salm zelf met gemengde gevoelens. „Als je aan iets begint moet je dat voor honderd procent doen en er voor honderd procent achterstaan. En dat doe ik ook. Maar ik vind het onder de om standigheden absoluut niet vreugdevol." Van der Salm noemt het voortij dig vertrek van Van der Wouden een 'uitermate trieste affaire'. Volgens hem deed zijn voorgan ger het 'erg goed als wethouder' en betreurt hij het dat een ge beurtenis 'volledig buiten de politieke arena' een eind aan die carrière maakt. Naast de om standigheden is zijn terugkeer in het college voor Van der Salm een lastige afweging geweest. Bewust heeft hij begin vorig jaar afscheid genomen van het wethouderschap. Na een raads periode als bestuurder in de voormalige gemeente Wester- schouwen en vijf jaar wethou der voor Schouwen-Duiveland vond hij de tijd rijp voor de nieuwe garde. Ruim een jaar lang heeft hij zich daarom ook volledig afzijdig gehouden van de eilandelijke politiek. „Maar nu gaan andere argumenten gel den", vindt de kandidaat-wet houder. Want bijna halverwege deze raadsperiode een nieuw komer inwerken, komt de ge meente niet ten goede. Van der Salm kan bogen op rui me, bestuurlijke ervaring en kan tevens voor continuïteit zorgen. Wanneer de gemeenteraad Van der Salm volgende week - don derdag 17 juli - benoemt als wethouder, zal opnieuw de por tefeuilleverdeling binnen het college bekeken worden. Vol gens Asselbergs zal dat een dag later in een extra vergadering van B en W gebeuren. Al hebben de coalitiepartijen hier wel in spraak in, fractievoorzitter W. Renden vindt die taakverde ling grotendeels een zaak van de B en W zelf. Weliswaar met een stevige slag om de arm gaat Van der Salm er zelf vanuit dat hij de portefeuil le van Van der Wouden min of meer zal overnemen. Op dit ge bied is hij ook geen onbekende: als wethouder in Westerschou- wen had hij (naast financiën) ook onder meer welzijn, cultuur en sociale zaken onder zijn hoe de. Advertentie Wij bieden u een resultaatovereenkomst (bij geen resultaal binnen 30 dagen vrijblijvend op te zeggen)! Bel nu: 0113-383484 of b.g.g. 0113-320204 en maak vandaag nog een afspraak, dan kunt u morgen starten. meente „Op zich al bijzonder", zegt Fortes, „want Zierikzee is tot dusver de enige stad waar wij een evenementenvergun ning moesten aanvragen. En dan hebben we er al heei wat ge had. Tijdens het feest wordt een strenge beveiliging gehanteerd, benadrukken de organisatoren. Eigen mensen zullen toezien op een ordentelijk verloop, daar naast is er volgens Fortes ook overeenstemming bereikt over de aanwezigheid van politie mensen. Het publiek moet stan daard door detectorpoortjes om wapens te weren. Tevens zal streng worden toegezien op het gebruik van en de handel in pil len en andersoortige drugs. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Als een ouder zijn leerplichtige kind ziek meldt om langer op vakantie te kun nen, is er niets aan de hand. Als hij zijn kind netjes afmeldt met de mededeling dat het twee da gen langer wegblijft vanwege een vakantie, kost dat 180 euro boete. „Dat is niet rechtvaardig", vond een moeder uit Zierikzee die gisteren de zaak voor liet komen bij de kantonrechter in haar woonplaats. De ouders hadden een vakantie geboekt die twee dagen langer duurde dan de schoolvakantie. Het schoolhoofd gaf hiervoor geen toestemming en meldde het feit aan de leerplichtambte naar. Die beboette de ouders waarna de moeder naar de kan tonrechter stapte. „Het gaat mij om het principe dat ik niet mijn kind ziek wil melden als het dat niet is." De kantonrechter vond dat de ouders 'geen poot hebben om op te staan'. Hij eiste een voor waardelijke boete van 180 euro met een proeftijd van twee jaar. Roken. Hij doet het al dertig jaar. En zingt onderwijl met tevreden stem zijn lied van de arbeid. Tot begin deze maand. In het Goese bedrijf, waar hij creatief werk ver richt, werd het opsteken van een sigaret tot strikt verbo den handeling verklaard. Roken op de werkplek, zo luidde de motivatie, kan de gezondheid van de arbeids krachten schaden. Onze man werd daar niet vrolijk van. Hoe meer hij z'n best deed zich aan de order te houden, hoe minder werk er uit z'n handen kwam. Men kende hem als relaxed, maar zag hem met de dag opgefokter worden. Sinds gisteren zit hij thuis. Want niet mogen roken tij dens het werk... Daar word je, als je er gevoelig voor bent, pas echt goed ziek van. prijs per liter 116 i?9 prijs per kilo 2.58 Aanbiedingen geldig van 7 t/m 13 juli (Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29