PZC Stormloop op het onderwijs Sint-Baafskerk inspireert kunstenaars 0 'GELICHT Concert in Zoutelandse kerk Lamswaarde gepasseert in overleg over autorall IT Zij-instromer kunst Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. lezers schrijven woensdag 9 juli 2003 Strandtenthouder uit Renesse beboet wegens mishandelingen Toilet Kritiek Decoratie Deze zomer kan nu al niet meer stuk. Want Opel heeft weer XXL Summer Sale. En dat betekent dat u nu een nieuwe Opel uit voorraad kunt kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-*. Ga dus snel naar de Opel dealer, want dit is hét moment om toe te slaan. Nederland II Clown Afscheid Escapades door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 39-jarige strandpaviljoenhouder uit Re- nesse ontkende gisteren in Mid delburg drie mishandelingen te hebben gepleegd. Bij politie rechter A. Gaakeer wekte de man de indruk snel geïrriteerd te zijn. De rechter achtte bewe zen dat de verdachte vorig jaar zomer drie mannen had mis handeld en veroordeelde hem hiervoor tot 1500 euro boete, waarvan 500 euro voorwaarde lijk. De Renessenaar vond de boete absurd. „Ikzitalachttienjaar in de horeca. Ik weet van de hoed en de rand. Als er iemand een gastheer is dan ben ik het wel", was zijn eerste reactie op de ver oordeling. De politierechter ging voor het bewijs af op de aangiftes van het slachtoffer en de getuigenver klaringen. Zo had de onderne mer op 21 juli een strandgast van achteren tussen zijn benen geschopt toen die na een waar schuwing nog over zijn terrein liep. Een ex-werknemer had hij op 4 augustus fors aangepakt door hem te schoppen, te slaan en diens keel dicht te knijpen. „Ga van mijn erf af", had hij geroe pen. Ook een Duitse toerist moest het ontgelden toen die zonder te be talen het toilet wilde gebruiken. De Duitser werd door de exploi tant in het kruis geschopt. Aan twee slachtoffers moet de Re- nesser strandtenthouder een paar honderd euro schadever goeding betalen. „Zo ga je niet met je gasten om. U komt zeer bedreigend over op mensen die niet betalen en ver volgens door u worden mishan deld", merkte officier van justi tie R. Jeuken op. „Ik ben een hardwerkend mens die heel veel over heeft voor be talende gasten", verzekerde de Renessenaar. De officier vond een boete een passende straf, omdat verdachte tot gisteren een blanco strafblad had. De politierechter was het hiermee eens. door Henk Postma Nog geen jaar geleden werd ramp spoed voorspeld. Het onderwijs in Nederland had afgedaan. Geen hond die er nog wilde werken. Scholen zoch ten wanhopig naar steeds schaarser wordende leerkrachten. Die waren nauwelijks te vinden. Dus zetten ze on bevoegden voor de klas. Maar het tij is al weer gekeerd. Werken in het onder wijs blijkt plotseling ongekend popu lair. De toeloop op de Pedagogische Academie van de Hogeschool in Vlis- singen is in enkele jaren tijd meer dan verdubbeld. Het zijn niet alleen scholieren die staan te trappelen om een opleiding tot leer kracht te volgen. Ook volwassenen staan in de rij om zich te laten omscho len voor een baan in het onderwijs. Vooral j ournalistenverpleegkundigen kunstenaars, welzijnswerkers en zelfs architecten volgen in Vlissingen spoed opleidingen om voor de klas te kunnen gaan staan. Op de Pedagogische Academie in Vlis singen komen dagelijks zo'n tien tele foontjes binnen van volwassenen die informeren aan welke voorwaarden ze moeten voldoen om voor een opleiding in aanmerking te komen. Van hen vol gen er inmiddels een dikke honderd een deeltijdopleiding tot leerkracht in het basisonderwijs. Ze kunnen daarvoor zowel in Vlissingen als Terneuzen te recht. Daarnaast volgen meer dan vijf tig aspirant-schoolmeesters en -juffen de spoedopleiding tot 'zij-instromer'. De Pedagogische Academie in Vlissin gen groeit als kool. Komend schooljaar herbergt het opleidingsinstituut meer dan 700 studenten, een verdubbeling ten opzichte van enkele jaren geleden. En de belangstelling stijgt nog steeds. Voor komend schooljaar is alweer een recordaantal aanmeldingen binnen: 211 tegenover 177 vorig jaar. Ruim een kwart van die nieuwe studenten is ou- Architect Richtje Zeelenberg-Alting (36) uit Ouddorp is een van de drie eerste zij-instromers aan wie afgelopen week in Vlis singen het pabo-diploma werd uitgereikt. foto Dirk-Jan Gjeltema der dan 24 jaar, en was al werkzaam in een andere beroep. De eerste deeltijd-studenten namen af gelopen week hun diploma in ont vangst. Ze deden drie jaar over hun op leiding. De opleiding voor zij-instro mers, die in september vorig jaar van start ging, leverde meteen al drie afge studeerde leerkrachten af. Ze volgden een nieuwe spoedopleiding: het zoge noemde werkplek-leren. Wie daarvoor in aanmerking wil komen, moet erva ring hebben op academisch of hoger- beroepsniveau, en slagen voor een ge schiktheidstest. Afhankelijk van al op gedane kennis en ervaring, kan binnen drie maanden tot twee jaar het diploma worden behaald. Elders in het land is al wel kritiek gele verd op zij-instromers. Het zou te veel tijd en aandacht vergen hen goed in te werken. Maar op de Zeeuwse scholen blijken ze zeer gewild. „De vraag er naar is groter dan het aanbod", zegt me dewerkster Annie van den Heuvel van de Vlissingse Pabo. „Logisch. Het zijn mensen met een professionele beroeps houding. Ze hebben ervaring in het be drijfsleven, zijn hoog opgeleid en vaak bijzonder gemotiveerd. Ze kunnen een nieuwe wind door de school laten waai en." Zij-instromers leren het onderwijsvak op school. Dat kan op twee manieren: in dienst van de school of op een stage plek. Een school die meteen een ar beidsovereenkomst aangaat, krijgt een subsidie van 9000 euro. Voorzichtig heidshalve kiest de school meestal voor het aanbieden van een stageplek. In dat geval betaalt de zij-instromer college geld: 1445 euro per jaar. In de praktijk blijkt het mogelijk de gulden midden weg te bewandelen. Zij-instroomster Richtje Zeelenberg- Alting (36) uit het Zuidhollandse Oud dorp maakte carrière als architect. Ze werkte her en der in de wereld, voorna melijk als ontwerper van vakantiebun galows. Op de Hogeschool Zeeland nam ze afgelopen donderdag het pabo-di ploma in ontvangst. Ze leerde het on derwijzersvak op een stageplek bij ba sisschool De Zonnewijzer in Zonne- maire. In maart, een half jaar nadat ze als stagiaire aan de studie begon, stelde een school in Ouddorp haar al een baan in het vooruitzicht. Vanaf het nieuwe schoolj aar staat ze daar voor de klas Richtje komt uit een onderwijsfamilie. Haar opa, haar oma, en haar ouders hadden allemaal een baan in het onder wijs. „Dus ik dacht: mij niet gezien. Je had toen die campagne: kies exact. Een slimme meid is op haar toekomst voor bereid. Dus ik ging bouwkunde doen." Toen ze kinderen kreeg, raakte de ar chitectuur op de achtergrond. „Ja, en via je kinderen kom je dan weer de school binnen. Alleen hulpmoeder zijn, dat ligt me niet. Dus toen het mogelijk bleek aan de Pabo in Vlissingen een korte opleiding te volgen, greep ik die kans. Het was wel even een cultuur schok. Ik was het bedrijfsleven gewend. Het onderwijs is toch een heel ander, ei gen wereldje. Maar het ligt me. Uitein delijk blijkt dat ik er toch voor in de wieg ben gelegd." door Anita Tournois AARDENBURG - Beeldhouwer Gust De Schepper en kunst schilder Bob Tomanovic expo- ,,seren in de Ssirit-Baafskerk in Aardenburg. Ze-zi jn twee van de kunstenaars die deelnemen aan de zomerexposities, die op hun beurt deel uitmaken van de schilderijen- en beeldenroutes in Aardenburg. De Schepper is verrukt, over ruimte en unieke lichtinval in de Sint-Baafs, vooral als de zon schijnt. Toma novic wilde zijn werk altijd al eens in een kerk tentoonstellen. „Dit is echt een ruimte om din gen in te laten leven. Een droom tot leven gebracht in een fantas tische ruimte." De Schepper uit Moerbeke-Waas is een laat bloeier in de kunsten. Altijd al met beeld bezig als fotograaf, zoekt hij op middelbare leeftijd een nieuwe dimensie. In 1991 kiest hij voor een opleiding tot beeldhouwer aan de academies voor Beeldende Kunsten van Hammeen Anderlecht. Najaren in complete stilte te hebben ge werkt treedt hij sinds kort naar buiten. De Schepper: „Ik weet nu wat ik wil, heb een eigen ma nier van werken en vind het werk nu goed genoeg om het aan het publiek te tonen. De Schepper werd laureaat in de wedstrijd Kiezen voor kunst in Sint Niklaas, in april 2000, en recent ontwierp hij de Environ ment Awards 2003, op voor dracht van de Europese Com missie. Hij vertelt over zijn liefde en respect voor de natuur en over zijn keuze voor hout als materiaal. „Moet je kijken, dit stuk hout vond ik in een greppel bij een boerderij. Zie je hoe prachtig die vorm. Ik heb het op de operatietafel gelegd en het materiaal bewerkt. Met mijn creatie geef ik het weer een nieuw leven." Elegant monster zwemmend onder de golven, een combiqatie van hout en koper, is het fraaie resultaat. Koperslaan en lassen zijn disci plines die de beeldhouwer zich heeft eigengemaakt. Hij weet de materialen overtuigend samen te brengen in zijn scheppingen. Houtschatten, soms gebrand, stuk voor stuk verwerkt met metaal als koper, lood of brons. Met veel geduld bewerkt en ge bogen, getransformeerd tot vleugels, hoorns, een bek of kle dij, zoals bij De gehoornde Een oog, Hooggehoorde orerende antilope of Als de vos de fanfare dirigeert. Indrukwekkende uni- ca's van fabelachtige dieren, die tot de verbeelding spreken. Overduidelijk wordt aange toond dat de liefde van De Schepper voor de natuur niet ophoudt bij het materiaal. „Het is mijn onophoudelijke taak na tuur te transformeren naar cul tuur. Iedere keer opnieuw zoek ik die uitdaging, vraag me af of het weer zal lukken", zegt De Schepper. Van een geheel andere orde is de meer dan vier meter hoge giraf Langgenekt geplekt. De Schep per: „In het stuk hout zag ik de kop van een giraf. Aan zijn lijf heb ik drie jaar gewerkt. Het is een ijzerconstructie met piep schuim, bewerkt met compac- tuna, een soort lijm en leem- zand, tenslotte bedekt met schors van palmboom. Dit werk is echter rfiet vergelijkbaar met mijn ander werk, een éénmalig gebeuren en dient puur als de coratie." Tomanovic is afkomstig uit1 Montenegro, volgde de school voor Industriële vormgeving en de kunstacademie, woont sinds vijftien jaar in Leiden en expo seert schilderijen. Zevenender tig doeken van hem zijn op schilderezels geplaatst en ver spreid over de ruimte. De kunst schilder werkt hoofdzakelijk in aquarel en olieverf. Zijn leven dige, sfeervolle, veelal abstracte composities hebben een uitge sproken helder kleurenpalet in sublieme samenstellingen, waarin licht een allesoverheer sende rol speelt en een ongeken de diepte creëert. Het licht is voor de kunstenaar, een over tuigd Zen-boeddhist, de kern van alles en een voortdurende Advertentie Gust De Schepper tussen zijn werken in de Sint Baaf skerk. foto Peter Nicolai ZOUTELANDE - In de Hervormde Catharina- kerk aan het Willibrordusplein in Zoutelande ge ven Rien Balkenende (orgel) en het zangduo 'En- chantées' morgen een concert. Enchantées be staat uit Lonne van Liere-Smit (sopraan) en Mar- ja de Waard (alt). Lonne van Liere-Smit (Middelburg) zingt al van af haar jeugd in koren en vocale ensembles. Na haar middelbare opleiding studeerde ze aan het Brabants Conservatorium in Tilburg. Momenteel zingt ze in diverse vocale ensembles in Zeeland en bron van inspiratie. Tomanovic: ,Mijn huidige werk wordt voor al geïnspireerd door diepe erva ringen die ik had tijdens medi tatieve sessies." Naast zijn vrij kunstenaarsschap geeft Toma novic workshops, lezingen en schrijft boeken. Hij exposeerde wereldwijd in grote steden, maakte op uitnodiging een groot kunstwerk voor de indu striestad Kawaguchi bij Tokio en exposeert op 19 en 20 juli acht van zijn werken in Hotel Plaza in Central Park in New York. Tentoonstelling t/m eind augustus in de Sint-Baafskerk in Aarden burg. Openingstijden: dagelijks t/m 13 juli 11.00-17.00 uur, daarna 13.00-17.00 uur De zomerexposities vormen een onderdeel van de cultu rele weekdie van 5 t/m 13 juli in Aardenburg worden gehouden. treedt ook regelmatig op als soliste. Marja de Waard-Idema heeft vele jaren solozangles ge volgd op de Zeeuwse Muziekschool. Ook zij zingt in verschillende (kamer)koren en treedt op als so liste. Zo zingt zij regelmatig in kerkdiensten. Rien Balkenende (1959) studeerde orgel, piano en kerkmuziek aan het Rotterdams Conservatorium. Hij behaalde het diploma uitvoerend musicus voor orgel in 1984 in de Grote Kerk te Dordrecht. Hij was gedurende tien jaar als organist verbon den aan de Gasthuiskerk te Zierikzee. Het con cert in Zoutelande begint om 20.30 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verse) nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactiet beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wow niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.Dei dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Oven weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. s Wat de welvaartstaat betreft, zijn wij al een groot deel in een xtc-republiek. Alles mag en kan in Nederland. Als je zelf be dreigd wordt door een drugs verslaafde en daarna aangifte doet bij de politie, zijn deze niet thuis. Zij beloven je koeien met gouden horens. Ongelooflijk dat dit allemaal kan en mag. Ik denk dat je eerst lichamelijk een zwaar letsel moet oplopen, mis schien gebeurt er dan iets. Het land wordt alleen maar asocia ler, zelfs in de regering is dit goed te merken. Wat de normen en waarden van J. P. Balkenen de betreft, vind ik dat hier in Ne derland daar tot mijn spijt hele maal niks van te merken is. De politiek heeft het over niet-ro- ken in horecabedrijven, waar zij zich al niet druk over maken. Hebben zij daar in Den Haag niet wat beters te doen? Laten zij daar in dat Torentje eerst eens alle koffieshops verbieden de drugshandel uitroeien. De wet veranderen in zwaardere straffen voor deze criminelen, zodat er weer normen en waar den terugkomen in Nederland. Gonny Grootjans Naereboutstraat 4 Middelburg zon zij» bes Or? I mie Go« jaa neming uit Vlissingen afschi van haar kunnen nemen op wijze die zij altijd heeft gewj Omdat zij door de ziekte rem en de daarbij horende belenu ringen altijd de schrik heeft had uit haar huis te moet* jjei hebben wij haar wens dank de begrafenisondernemer kr nen vervullen. Door de fijneb geleiding hebben wij met b hele gezin, op haar eigen beh; omringd door alles wat l; dierbaar was, afscheid vanb; kunnen nemen. In alle rusteni der op zijn eigen wijze, klefl'. kinderen die even bij omagi oo gen zitten om nog even san met haar te zijn, zonder dat een tijdstip voor stond en era dere mensen op je letten, haar dochters en onze mannt konden ons eigen moment i men.Tot op het laatste moittt is zij dus, dankzij het thuiso baren, thuis geweest. Wij z tot op de dag van vandaag dankbaar dat wij dit hebb mogen meemaken. Voor eeai der die in de toekomst voor ia situatie komt te staan en 1 emotioneel aankan, neem 11(|0 aanbod van de begrafenis: dernemer aan. Ik ben blij te] zen dat Mathilde Wisse dezeA'di geleiding ook aanbiedt haar namens ons een comp ment geven dat ook zij ha p, aangevoeld dat deze wijzen afscheid nemen voor veel a sen een enorme steun zal zijn. Berlusconi's suggestie dat Euro parlementariër Schulz goed in een film zou figureren als com mandant in een concentratie kamp, is een grove belediging. Dat niet alleen voor Schulz, die bewonderenswaardig keurig van repliek diende, iets waar zijn belediger wat van kan le ren, maar voor alle Europeanen van goeden wille. Zo ga je niet met elkaar om en zeker niet in de functie als voorzitter van de Eu ropese Unie. Maar om even met een vergelijking door te gaan: Berlusconi zou het goed doen in de beroemde film van Fellini, Decamerone en dan als clown, die er dom uitziet, maar het niet is en er een duivels genoegen in ziet zijn publiek te beledigen, terwijl hij op zijn gezicht een lach vertoont, die geen lach is, maar een farce, die alleen dient om iedereen in de maling te ne men. Terug in de kleedkamer, telt hij met een grijns de goud stukken, die het publiek hem heeft toegeworpen na een zielig verhaal over zijn zieke moeder en hij verkneutert zich over de domheid van het publiek. Na dat hij op hoge leeftijd overlijdt, heeft hij nog steeds die grijns. Berlusconi zei dat zijn opmer king tegenover Schulz ironisch bedoeld was. Kan hij zelf wel 'ironia' verdragen? Wim van Gilst Boogerdlaan 23 Kortgene doe zi) N.a.v. het artikel 'Thuis opbaren geeft ruimte voor afscheid' het volgende: Toen onze moeder anderhalf jaar geleden overleed, hebben wij dankzij de begafenisonder- Chrisi !gt Plomp-van Eenenw Cort van der Lindenstraati G De Het is alweer geruime tijd ge den dat een van uw lezers ini ze rubriek iets schreef over tekeningen van Peter Straaten. Hij/zij had er moe mee. Ik wil er nu graag zelfo Di mijn mening over geven, Het zijn met name de seksu escapades, die ongewild, mi wel dwingend aandacht vrajjst( als je de betreffende pagina slaat. Dit naast de vele insin; ties en varianten op de ma vrouw verhouding in alle: vormen. Dit is op zich r nieuw en je komt het in dezet van 'alles moet kunnen' en zijn toch vrij om' overal teg Het is de geest van deze ti Toch vind ik het erg vervet dat je als lezer van dit blad,: je toch hebt gekozen varnw het regionale nieuws, met ii geconfronteerd wordt waan ik reeds aangaf dat het zo dwi gend om aandacht vraagt. 1 dat niet een enkele keer, ma q dagelijks. g( Als ik bijvoorbeeld de 'ontbc p zeming' van 5 juli bekijken! n onderschrift lees 'je weet to K dat mijn man dit liever t i heeft', dan zie ik daar een(i p )gewilde situatie die je kt betitelen als een aanrani g maar even zo goed kun je het: Iv overspel interpreteren. Ditis believen van de lezer? Naasta berichten in uw krant, stelikiv soort tekeningen echt niet i ij prijs. C. Grejhit tjj Noordsinge 11 p Middelk di door Gino van den Broecke HULST - De gemeente Hulst houdt vast aan de jaarlijkse au torally in het Land van Hulst, maar is wel bereid om 'eventue le knelpunten' in het parkoers en de organisatie aan te passen. „Veiligheid staat op nummer één. Een veilige en goed georga niseerde rally in de gemeente Hulst vormt voor ons geen pro bleem", aldus wethouder E. de Deckere. Op het gemeentehuis in Hulst is maandag bestuurlijk overleg over de organisatie van de auto rally in 2004. Het is een besloten bijeenkomst, waarvoor behou dens de gemeente alleen land bouworganisatie ZLTO, de po litie, het waterschap Zeeuws- Vlaanderen, de horeca, de Wild beheereenheid Hontenisse en organisator Stichting Auto sportpromotie zijn uitgenodigd. De Deckere laat er geen twijfel over bestaan dat wat de ge meente betreft er volgend jaar gewoon vergunning voor de au torally wordt gegeven. In de aanloop naar de dertiende edi tie van het evenement afgelopen april stak er een storm van kri tiek op onder omwonenden van het parkoers. In 2002 kwam een omstander om het leven in een bocht van de Boudeloodijk bij Lamswaarde. In een ultieme poging de auto rally te verbieden stapte het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen zelfs naar de rechter. Verges en het waterschap nam daar met tegenzin een zogeheten keersbesluit om het parkft voor alle verkeer af te sluiti Maar een woordvoerster van! waterschap kondigde daar gelijk aan dat het schap niet aarzelen bij volgende aflever gen van het evenement opnie: gerechtelijke stappen te onii nemen. Volgens wethouder De Decke zo zei hij van de week op eent eenkomst van de Dorpsraad Lamswaarde, wil de gemee! nieuwe protesten voorkon* „Daarom gaan we in eenvr# tijdig stadium met de betrok! partijen om tafel zitten met doel een goede oplossing te reiken. We willen toestanden! dit jaar voorkomen." De gemeente Hulst, aldus wethouder, beschouwt de org nisatie van de autorally als f ma'. Inwoners van Lamswaarde* inmiddels boos dat zij geen" nodiging krijgen voor het o* leg om daar hun aversie te? 'het gescheur over polderweg kenbaar te maken. Volgens wethouder krijgen zij ineen ter stadium alsnog de gele?' heid hun stem te laten horen Inwoners van Lamswaarde' den daarbij ook dat vooraf® delijk moet zijn bij welke stantie geklaagd kan wow Dit jaar zijn bewoners vanö kastje naar de muur gestuut aldus een inspreker. Opel. Fresh thinking - better cars. en Gem. brandstofverbruik en COvu'rtstoot. volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren Liters/t00 km: van 91 tot 5,9 CO gr/km: van 219 tot 141 Dieselmotoren kmsffiter: van von 6,9 tot 4.4. CO gr/km. van 186 tot 118. www.opel.ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26